LIETUVOS MOKSLO TARYBOS PIRMININKAS
ĮSAKYMAS
DĖL ATVIROSIOS PRIEIGOS PRIE MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS REZULTATŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2024 m. rugpjūčio 30 d. Nr. V-385
Vilnius
Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 51 straipsnį ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. balandžio 20 d. nutarimu Nr. 375 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos nuostatų patvirtinimo“, patvirtintų Lietuvos mokslo tarybos (toliau – Taryba) nuostatų 19.13 papunkčiu:
1. T v i r t i n u Atvirosios prieigos prie mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros rezultatų tvarkos aprašą (toliau – Aprašas) (pridedama);
2. N u s t a t a u , kad:
2.1. Aprašo nuostatos, išskyrus, 14, 16 ir 19 punktai, galioja Tarybos administruojamų programų ar priemonių kvietimams teikti paraiškas, skelbiamiems nuo 2025 m. sausio 1 d.
3. N u r o d a u iki 2026 m. gruodžio 31 d. Tarybai parengti ir patvirtinti:
3.1. Atvirosios prieigos prie mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros rezultatų stebėsenos tvarkos aprašą;
4. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos mokslo tarybos 2016 m. vasario 29 d. nutarimą Nr. VIII-2 „Dėl Atvirosios prieigos prie mokslo publikacijų ir duomenų gairių patvirtinimo” su visais pakeitimais ir papildymais nuo 2028 m. gruodžio 31 d.
PATVIRTINTA
Lietuvos mokslo tarybos pirmininko
2024 m. rugpjūčio 30 d. įsakymu Nr. V-385
ATVIROSIOS PRIEIGOS PRIE MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS PLĖTROS REZULTATŲ TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Atvirosios prieigos prie mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros rezultatų tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato atvirosios prieigos principus, taikomus publikuojant ir atveriant valstybės biudžeto lėšomis finansuotų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (toliau – MTEP) rezultatus. Aprašas taip pat nustato principus dėl atvirosios prieigos, MTEP rezultatų sklaidos ir piliečių įtraukties skatinimo ir nuostatas dėl atvirosios prieigos prie MTEP rezultatų stebėsenos.
2. MTEP rezultatai skelbiami ir (ar) atveriami mokslo leidiniuose ir mokslo leidinių dalyse (toliau – mokslo publikacijos), mokslinių tyrimų duomenų rinkiniuose, eksperimentinės plėtros atveju – ir kitomis sklaidos formomis.
3. MTEP rezultatų skelbimu ir atvėrimu siekiama:
3.1. užtikrinti MTEP rezultatų atvirumą, platesnę sklaidą ir pakartotinį naudojimą saugant autorių teises;
3.2. skatinti atvirojo mokslo judėjimą, konkurencingą Lietuvos dalyvavimą pasauliniame žinojimo kūrime, didinti Lietuvos mokslo tarptautinį matomumą;
3.3. didinti MTEP rezultatų patikimumą, kokybę, skaidrumą, puoselėti akademinę etiką ir sąžiningą mokslinę veiklą, skatinti tyrėjų bendradarbiavimą;
4. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos ir tarptautiniais teisės aktais, reglamentuojančiais atvirąją prieigą prie mokslinių tyrimų rezultatų, ir šiais dokumentais:
4.1. 2021 m. lapkričio 26 d. Europos Sąjungos Tarybos išvadomis (14308/21) dėl Europos mokslinių tyrimų erdvės valdymo ateityje;
4.2. 2018 m. balandžio 25 d. Europos Komisijos rekomendacija (ES) 2018/790 dėl prieigos prie mokslinės informacijos ir tos informacijos išsaugojimo;
4.4. 2012 m. birželio mėn. Europos mokslo tarybos gairėmis dėl atvirosios prieigos tyrėjams, finansuotiems Europos mokslo tarybos;
4.6. 2015 m. Europos universitetų asociacijos gairėmis dėl atvirosios prieigos prie mokslinių publikacijų;
4.7. 2022 m. Lietuvos mokslo tarybos studija „Atvirosios prieigos prie mokslo publikacijų ir duomenų gairių taikymo praktikos ir pasiektos pažangos įvertinimas“;
4.8. 2021 m. balandžio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/695, kuriuo sukuriama bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Europos horizontas“, nustatomos su ja susijusios dalyvavimo ir sklaidos taisyklės ir panaikinami reglamentai (ES) Nr. 1290/2013 ir (ES) Nr. 1291/2013;
4.9. 2023 m. gegužės 23 d. Europos Sąjungos Tarybos išvadomis dėl kokybiškos, skaidrios, atviros, patikimos ir teisingos mokslinės leidybos;
4.10. Mokslinių tyrimų vertinimo pažangos koalicijos (angl. Coalition for Advancing Research Assessment, CoARA) susitarimu dėl mokslinių tyrimų vertinimo reformos;
5. Apraše vartojamos sąvokos:
5.1. Atvirasis mokslas – veikla, kuria siekiama, kad mokslo žinios būtų visiems atvirai prieinamos ir pakartotinai naudojamos, kad mokslininkų bendradarbiavimas ir dalijimasis informacija būtų naudingas mokslui ir visuomenei, kad mokslo žinių kūrimo, vertinimo ir komunikavimo procesai būtų atviri ne tik mokslo bendruomenei, bet ir kitai visuomenės daliai. Ši sąvoka taikoma visoms mokslo ir mokslo praktikos sritims ir yra grindžiama atvirosiomis mokslo žiniomis, atvirosiomis mokslo infrastruktūromis, mokslo komunikacija, atviru visuomenės dalyvavimu ir atviru dialogu su kitomis žinių sistemomis.
5.2. Atviroji prieiga – nemokama ir nevaržoma prieiga prie mokslo publikacijų, mokslinių tyrimų duomenų ir kitos publikuotos mokslinių tyrimų medžiagos, kurią galima nevaržomai skaityti, kopijuoti, pakartotinai naudoti, platinti, atlikti automatinę turinio analizę nepažeidžiant autorių teisių.
5.3. Atvirosios prieigos prie MTEP rezultatų stebėsena (toliau – stebėsena) – atsakingos institucijos vykdomas mokslinių tyrimų duomenų rinkimas, siekiant įvertinti MTEP rezultatų atvėrimą, naudojimą ir poveikį mokslo bendruomenei, suinteresuotoms šalims ir visuomenei.
5.4. Atvirosios prieigos talpykla (toliau – talpykla) – elektroninės mokslinės informacijos infrastruktūra, kurioje saugomi ir atveriami mokslo leidiniai ir (ar) su jais susiję ar atskirai pateikti duomenų rinkiniai, kartu pateikiant metaduomenis ar kitus mokslinių tyrimų rezultatus. Talpykla gali būti tarptautinė, nacionalinė, institucinė, daugiadisciplinė, teminė ar specializuota.
5.5. Atvirosios prieigos žurnalas – skaitmeniniu formatu leidžiamas periodinis mokslo leidinys, kurio straipsniai yra recenzuojami ir atveriami vartotojui be papildomų mokesčių.
5.6. Auksinė atviroji prieiga – leidybos modelis, kai mokslo straipsniai atveriami sumokėjus straipsnio parengimo leidybai išlaidas (angl. Article Processing Charge, APC) ar knygos parengimo leidybai mokestis (angl. Book Processing Charges, BPC).
5.7. Deimantinė atviroji prieiga – leidybos modelis, kai žurnalai ir mokslo leidybos platformos nerenka straipsnio parengimo leidybai išlaidų nei iš autorių, nei iš skaitytojų. Straipsnio parengimo leidybai išlaidos dažniausiai sumokamos mokslo ir studijų institucijų arba tarptautinių mokslo bendruomenių lėšomis.
5.8. Duomenų valdymo planas – mokslinių tyrimų duomenų gavimo, kaupimo, saugojimo ir prieinamumo dokumentas, kuriame nurodoma, kaip duomenys bus tvarkomi mokslinio tyrimo metu ir saugomi jam pasibaigus.
5.9. Embargo laikotarpis – laikotarpis nuo MTEP rezultatų (dažniausiai – publikacijos) paskelbimo iki tol, kol autorių turtinių teisių turėtojas leidžia publikuotą tekstą paskelbti talpykloje ar kitaip suteikti prie jo atvirąją prieigą.
5.10. Hibridinis žurnalas – mokslo žurnalas, suteikiantis atvirąją prieigą tik prie tų straipsnių, kurių parengimo leidybai išlaidos yra apmokėtos, o prieiga prie likusių straipsnių suteikiama tik prenumeratoriams už prenumeratos mokestį.
5.11. FAIR principai (angl. Findable, Accessible, Interoperable, and Reusable, FAIR) – nurodo savybes, kuriomis turėtų pasižymėti mokslinių tyrimų duomenys: surandami, prieinami, sąveikūs ir prieinami pakartotiniam naudojimui saugioje ir patikimoje aplinkoje.
5.12. Kūrybinių bendrijų (angl. Creative Commons, CC) licencija – priemonė, skirta reguliuoti, kokia apimtimi autorių teisių apsauga galios ženklinamam turiniui.
5.13. Metaduomenys – struktūriškai apibrėžta informacija, kuri apibūdina, paaiškina dokumentą ar informacinį išteklių, nurodo jo buvimo vietą arba kitokiu būdu palengvina jo suradimą, naudojimą arba valdymą. Tai apima antraštę, autorių ir jo darbovietę, tyrimo finansuotoją, publikavimo laiką ir vietą, leidinio antraštę ir kt.
5.14. Mokslinių tyrimų duomenys – mokslinių tyrimų metu naudojami ir (ar) gauti duomenys, kurie gali būti pateikiami ir atveriami kartu su jais pagrįstomis publikacijomis arba laikomi talpykloje, prieigą prie kurios numato talpyklą administruojanti institucija. Duomenys turi turėti nuolatinį identifikatorių ir metaduomenis.
5.15. Patikima talpykla – sertifikuota tarptautiniais sertifikatais ir (ar) tarptautinės mokslo bendruomenės pripažinta daugiadalykė, teminė ar institucinė talpykla, kurios teikiamos paslaugos ir įrankiai užtikrina mokslinių tyrimų duomenų tikslumą, integralumą, autentifikavimą ir prieigą, kartu naudojami nuolatiniai identifikatoriai, mašininiu būdu nuskaitomi, standartizuoti ir išsamūs metaduomenys, įskaitant kilmę ir gavybos būdus.
5.16. Piliečių mokslas – visuomenės į(si)traukimas į mokslinių tyrimų procesą, kai visuomenės nariai dalyvauja įvairiose mokslinių tyrimų veiklose, ypač susijusiose su mokslinių tyrimų duomenimis.
5.17. Preprintas (angl. preprint) – nepublikuota mokslo darbo versija, kuri yra pateikta leidėjui arba talpyklai prieš recenzavimą.
II SKYRIUS
ATVIROJI PRIEIGA PRIE MOKSLO PUBLIKACIJŲ
6. Atviroji prieiga užtikrinama mokslo publikacijas skelbiant atvirosios prieigos žurnaluose, leidėjų platformose ir (ar) įkeliant į talpyklas.
7. Tyrėjams rekomenduojama pasirinkti leidyklas ir (ar) leidinius atsižvelgiant į tai, kokį leidybos modelį (žaliąjį, auksinį ar deimantinį) leidykla ir (ar) leidinys taiko, ir turimus finansinius išteklius. Tyrėjams taip pat rekomenduojama atsižvelgti į tokius kriterijus kaip: tinkamas recenzavimo lygis, užtikrinantis aukštą publikavimo kokybę, akademinės etikos ir mokslinės veiklos sąžiningumo principų laikymasis.
8. Mokslo publikacija turi būti pateikta patikimai talpyklai po publikavimo ir jei nėra nustatyto embargo laikotarpio – atveriama iš karto. Preprintų talpyklai pateikti nepublikuoti mokslo darbai atveriami iš karto. Pateiktoje į talpyklą mokslo publikacijoje ar preprinte, turi būti nuoroda į finansuojančią instituciją ar finansuojančią instituciją ir projektą.
9. Mokslo publikacijos ar preprinto esančio talpykloje metaduomenys turi būti visiškai atviri, prieinami paieškai ir automatizuotai nuskaitomi, net kai publikacijai taikomas embargo laikotarpis.
10. Mokslo publikacijas rekomenduojama saugoti talpyklose, kurios užtikrina automatinėmis priemonėmis skaitomą formatą, neriboja teksto ir duomenų gavybos galimybių ir užtikrina ilgalaikį publikacijų saugojimą.
11. Mokslo publikacijai, už kurią buvo sumokėtas straipsnio parengimo leidybai mokestis ar knygos parengimo leidybai mokestis turi būti suteikiama atvirąją prieigą užtikrinanti kūrybinių bendrijų licencija CC-BY. Tyrėjams rekomenduojama neperduoti autorių teisių leidėjams.
III SKYRIUS
PRIEIGA PRIE MOKSLINIŲ TYRIMŲ DUOMENŲ
13. Mokslinių tyrimų duomenų rinkinių metaduomenys turi būti visiškai atviri, prieinami paieškai ir automatizuotai nuskaitomi, taip pat turi išlikti pasiekiami ir duomenis sunaikinus. Duomenys turi būti saugomi patikimoje duomenų talpykloje įgijus nuolatinį identifikatorių.
14. Mokslinių tyrimų duomenų rinkiniai ir jų metaduomenys atveriami mokslo ir studijų institucijos arba MTEP finansuojančios institucijos nustatytu metu, būdu ir sąlygomis (lygiais). Jei mokslo publikacija skelbiama mokslinių tyrimų duomenų pagrindu – metaduomenys turi būti atverti ir susieti kartu su mokslo publikacija.
15. Mokslinių tyrimų duomenys turi būti sutvarkomi ir atveriami laikantis FAIR principų:
15.1. duomenų surandamumas – metaduomenys turi būti išsamūs, su nuolatiniais unikaliaisiais identifikatoriais, nuskaitomi automatinėmis ir neautomatinėmis priemonėmis;
15.2. duomenų pasiekiamumas – turi būti naudojami nuolatiniai identifikatoriai ir standartiniai žiniatinklio protokolai, gali būti naudojamos ir kitos autentifikavimo ir autorizavimo priemonės;
15.3. duomenų sąveikumas – turi būti naudojami tarptautinių mokslo bendruomenių nustatytos ontologijos ir terminų žodynai. Duomenys ir (ar) jų metaduomenys turi būti papildyti nuorodomis į kitus duomenis, kartu paaiškinant santykį su šaltiniais, į kuriuos pateikiamos nuorodos, ir pateikiami naudojant standartinę išteklių aprašymo struktūrą.
15.4. pakartotinis duomenų naudojimas – turi būti naudojami išsamūs metaduomenys, standartinės atvirojo turinio ir atvirosios programinės įrangos duomenų naudojimo licencijos, išsami informacija apie duomenų kilmę ir gavybos būdus. Duomenys ir (ar) jų metaduomenys turi būti aprašomi laikantis specifinėje mokslo srityje priimtų standartų, jei tokie yra sukurti.
16. Atviroji prieiga prie mokslinių tyrimų duomenų įgyvendinama pagal principą „kiek įmanoma, atviri, kiek būtina, uždari“. Duomenys, kurie atitinka FAIR principus, nebūtinai yra atviri. Reikalavimas atverti duomenis netaikomas dėl šių priežasčių:
17. Duomenų turtinių teisių turėtojai gali nustatyti mokslinių tyrimų duomenų skirtingus atvėrimo lygius (tačiau turi visada atverti metaduomenis):
17.1. atviri nuo įkėlimo į talpyklą (neatlygintinai prieinami, panaudojami, gali būti modifikuojami ir toliau platinami bet kokiais tikslais pagal nurodytas atvirąsias licencijas);
18. Mokslo ir studijų institucijos ir MTEP finansuojančios institucijos savo pasirinkta apimtimi koordinuoja mokslinių tyrimų duomenų valdymą ir nustato reikalavimus duomenų valdymo planams. Rekomenduojama į duomenų valdymo planus įtraukti šią informaciją:
18.1. duomenų aprašymą (tipas, formatas, apimtis): duomenų gavimo šaltinis, būdas ir pakartotinio naudojimo galimybės;
18.2. metaduomenis ir (ar) dokumentaciją (jų gavimo metodai ir struktūra), kuri bus pateikiama su duomenimis ir duomenų kokybės užtikrinimo garantijas;
18.3. duomenų, metaduomenų ir jų kopijų, ypač neskelbtinų duomenų atveju, saugumą užtikrinantį kaupimo būdą;
18.4. duomenims taikytinus teisinius reikalavimus (intelektinė nuosavybė, asmens duomenys), jei tokių yra, ir akademinės etikos ir sąžiningumo užtikrinimo būdus;
18.5. dalinimosi duomenimis sąlygas (kada ir kaip bus dalinamasi, ar yra apribojimų, neleidžiančių dalintis, arba priežasčių embargo laikotarpiui), pakartotinio duomenų naudojimo sąlygas (galimybė parsisiųsti ir modifikuoti duomenis), taip pat ilgalaikio duomenų saugojimo sąlygas ir vietą (kuri duomenų dalis bus ilgalaikio saugojimo).
19. Valstybės biudžeto lėšomis gauti mokslinių tyrimų duomenys turi būti prieinami suinteresuotiems vartotojams, suteikiant lygias galimybes, teises ir pareigas, įskaitant finansinę kompensaciją už nuolatinę duomenų techninę priežiūrą. Specialią programinę įrangą, skirtą duomenims naudoti (jei tokia būtina), rekomenduojama pateikti nemokamai arba už minimalų mokestį.
IV SKYRIUS
REKOMENDACIJOS RENKANTIS TALPYKLAS
20. Tyrėjams rekomenduojama rinktis talpyklas, kurios:
20.4. turi aiškiai aprašytas ir viešai paskelbtas paslaugų teikimo ir išteklių saugojimo taisykles, pakartotinio naudojimo sąlygas, nurodo veiklą reglamentuojančius teisės aktus ir etines nuostatas, kuriomis vadovaujasi;
20.5. suteikia mokslo publikacijoms ir mokslinių tyrimų duomenims nuolatinius identifikatorius, atvirojo turinio licencijas arba kitu būdu nurodo jų naudojimo sąlygas, jei tai nebuvo padaryta mokslo publikacijų ir mokslinių tyrimų duomenų skelbimo metu;
20.6. naudoja standartizuotus, automatizuotai nuskaitomus metaduomenis ir vykdo metaduomenų kokybės kontrolę;
20.7. yra pasiekiamos mokslo publikacijų ir (ar) mokslinių tyrimų duomenų paieškos sistemų, turi sąsajas su mokslinių tyrimų duomenų portalais, dalyvauja elektroninių mokslinių tyrimų infrastruktūrų veikloje ir (ar) Europos atvirojo mokslo debesijoje (angl. European Open Science Cloud, EOSC) ar kitose atvirojo mokslo platformose.
V SKYRIUS
REKOMENDACIJOS DĖL ATVIROSIOS PRIEIGOS SKATINIMO
22. Atvirosios prieigos įgyvendinimo kaštai MTEP finansuojančių institucijų turi būti pripažįstami tinkamomis projektinėmis išlaidomis, jei projektai finansuojami valstybės biudžeto lėšomis;
23. Mokslo ir studijų institucijoms rekomenduojama:
23.2. reguliariai vykdyti tyrėjų mokymus, skirtus atvirojo mokslo praktikoms, skirtingais jų karjeros etapais;
23.3. ugdyti ir pritraukti duomenų vadybininkus, turinčius kompetencijų mokslinių tyrimų duomenų gavybos, tvarkymo ir saugojimo srityse ir galinčių teikti praktinę pagalbą tyrėjams;
VI SKYRIUS
MTEP REZULTATŲ SKLAIDA IR PILIEČIŲ ĮTRAUKTIES SKATINIMAS
24. MTEP rezultatų sklaidą ir populiarinimą inicijuoja tyrėjai, vykdo MTEP finansuojančios institucijos, mokslo ir studijų institucijos, siekdamos užtikrinti, kad visuomenė susipažintų su mokslinių tyrimų eiga ir rezultatais, rengia ir viešina projektus, publikuoja suinteresuotiems partneriams ir visuomenei skirtas mokslinių tyrimų rezultatų apžvalgas.
25. Rekomenduojama mokslo ir studijų institucijoms skatinti piliečių mokslo veiklas ir į tam tikrus mokslinių tyrimų (projektų) etapus: planuojant mokslinius tyrimus, renkant ir apdorojant duomenis, vertinant įvairius mokslinių tyrimų aspektus įtraukti neprofesionalius mokslininkus. Rekomenduojama visuomenę įtraukti į mokslo politikos formavimą ir jos įgyvendinimo vertinimą.
VII SKYRIUS
ATVIROSIOS PRIEIGOS PRIE MTEP REZULTATŲ STEBĖSENA
27. MTEP finansuojančiosios institucijos, mokslo ir studijų institucijos turi vykdyti institucinę stebėseną savo nustatyta tvarka.
28. Stebėsenos metu rekomenduojama vertinti: atvirąją prieigą prie mokslo publikacijų, prieigą prie mokslinių tyrimų duomenų, atvirajai prieigai skirtą infrastruktūrą, sąnaudas, institucines praktikas ir išteklius, piliečių mokslo veiklą ir kita.
VIII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
30. Mokslo ir studijų institucijos ir (ar) MTEP finansuojančios institucijos turi skirti lėšas MTEP rezultatų parengimui atverti, publikavimui, atvėrimui ir saugojimui.
31. Mokslo ir studijų institucijos, vadovaudamosis Aprašo nuostatomis, turi nustatyti atvirosios prieigos prie MTEP rezultatų publikavimo ir atvėrimo valdymo tvarkas.
32. MTEP finansuojančiosios institucijos, vadovaudamosis Aprašo nuostatomis, turi į projektų finansavimo sutartis įtraukti reikalavimus, susijusius su atvirąja prieiga prie mokslo publikacijų, mokslinių tyrimų duomenų rinkinių, eksperimentinės plėtros atveju – ir kitų sklaidos formų.
33. Taryba, nustačiusi Aprašo nuostatų nesilaikymo atvejį pirmą kartą, Tarybos finansuojamų projektų vykdytojus įspėja, nustačius nesilaikymo atvejį tam pačiam projektui pakartotinai, pasilieka teisę sustabdyti projekto finansavimą. Šios nuostatos rekomenduojama laikytis ir kitoms MTEP finansuojančioms institucijoms.