LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO, MOKSLO IR SPORTO MINISTRAS

 

 

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL Profesinio meistriškumo konkursų nuostatų patvirtinimo

 

 

2024 m. lapkričio 6 d. Nr. V-1231

Vilnius

 

 

 

 

Atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 38 straipsnį, 56 straipsnio 1 dalies 9 punktą, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatymo 3 straipsnio 1 punktą, Mokinių, kurie mokosi pagal formaliojo profesinio mokymo programas ar jų modulius, siekdami įgyti pirmąją kvalifikaciją, stipendijų mokėjimo ir kitos materialinės paramos teikimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugpjūčio 10 d. nutarimu Nr. 876 „Dėl Mokinių, kurie mokosi pagal formaliojo profesinio mokymo programas ar jų modulius, siekdami įgyti pirmąją kvalifikaciją, stipendijų mokėjimo ir kitos materialinės paramos teikimo tvarkos aprašo ir Tikslinių stipendijų mokiniams, kurie mokosi pagal prioritetines formaliojo profesinio mokymo programas valstybės finansuojamose vietose, skyrimo ir administravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, bei siekdama didinti profesinio mokymo patrauklumą ir profesinio mokymo prestižą, stiprinti mokinių profesinio mokymosi motyvaciją ir profesinių kompetencijų gilinimą,

tvirtinu Profesinio meistriškumo konkursų nuostatus (pridedama).

 

 

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė                                             Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo

ir sporto ministro 2024 m. lapkričio 6 d.

įsakymu Nr. V-1231

 

 

PROFESINIO MEISTRIŠKUMO KONKURSŲ NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Profesinio meistriškumo konkursų nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja profesinio meistriškumo konkursų (toliau – konkursai) tikslus, koordinavimo, organizavimo, mokinių dalyvavimo juose, konkursų dalyvių apdovanojimo tvarką, Lietuvos komandos pasirengimo bei dalyvavimo tarptautiniuose konkursuose tvarką ir finansavimo sąlygas.

2. Konkursai organizuojami laikantis šalyje galiojančių įstatymų, kitų teisės aktų ir Nuostatų.

3. Konkursai skirstomi į:

3.1. mokyklinius, kuriuose gali dalyvauti vienos ar kelių profesinio mokymo įstaigų mokiniai ir absolventai, atitinkantys to konkurso tvarkos aprašo nuostatas;

3.2. nacionalinius, kuriuose gali dalyvauti visi, atitinkantys to konkurso tvarkos aprašo nuostatas, Lietuvos profesinio mokymo įstaigų mokiniai ir absolventai;

3.3. tarptautinius, kuriuose gali dalyvauti Lietuvos ir ne mažiau kaip vienos kitos valstybės profesinio mokymo įstaigų mokiniai ir absolventai, atitinkantys to konkurso tvarkos aprašo nuostatas.

4. Konkursų stebėseną vykdo Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras (toliau – Centras).

5. Nacionalinius ir tarptautinius konkursus koordinuoja Centras.

6. Nacionalinių ir tarptautinių konkursų tvarkos aprašus ir pavyzdinį mokyklinio konkurso tvarkos aprašą rengia Centras, juos tvirtina Centro direktorius.

7. Lietuvos komandos pasirengimo tarptautiniams konkursams, kai juos organizuoja kitos valstybės ir (ar) tarptautinės organizacijos, ir dalyvavimo juose tvarką rengia Centras, ją tvirtina Centro direktorius.

8. Konkursų tvarkos aprašai ir kita su konkursais susijusi informacija skelbiama Centro interneto svetainėje adresu https://skills.lt/.

 

II SKYRIUS

KONKURSŲ PASKIRTIS IR TIKSLAI

 

9. Konkursų paskirtis – suteikti galimybę profesinio mokymo įstaigų mokiniams ir absolventams varžytis vieniems su kitais, kad atlikdami konkurso užduotis galėtų pademonstruoti savo talentą tam tikro profesinio įgūdžio srityje.

10. Konkursų tikslai:

10.1. skatinti profesinio mokymo įstaigų mokinių ir absolventų profesinių kompetencijų gilinimą;

10.2. didinti profesinio mokymo patrauklumą ir profesinio mokymo prestižą;

10.3. ugdyti profesinio mokymo įstaigų mokinių ir absolventų profesinį meistriškumą;

10.4. didinti profesinio mokymosi motyvaciją;

10.5. ugdyti profesinio mokymo įstaigų mokinių ir absolventų kūrybingumą, iniciatyvumą ir bendradarbiavimą.

 

 

III SKYRIUS

NACIONALINIŲ IR TARPTAUTINIŲ KONKURSŲ valdymo komiteto funkcijos ir jo sudarymAS

 

11. Nacionalinių ir tarptautinių konkursų valdymo komitetas (toliau – Valdymo komitetas) – bendradarbiavimo pagrindu sudaryta patariamoji grupė, teikianti rekomendacijas bei siūlymus Centrui dėl nacionalinių ir tarptautinių konkursų organizavimo, tobulinimo, kokybės užtikrinimo bei finansavimo galimybių ir sąlygų.

12. Valdymo komiteto funkcijos:

12.1. Centro direktoriaus teikimu pritaria ir (ar) teikia pastabas kvalifikacijų, pagal kurias rekomenduojama organizuoti nacionalinius ir (ar) tarptautinius konkursus, sąrašui. Sąrašas sudaromas ketverių metų laikotarpiui. Valdymo komitetui pritarus, sąrašą tvirtina Centro direktorius. Prireikus sąrašas gali būti tikslinamas;

12.2. Centro direktoriaus teikimu pritaria ir (ar) teikia pastabas nacionalinių ir (ar) tarptautinių konkursų, kuriems rekomenduojama skirti finansavimą iš valstybės biudžeto lėšų ir (ar) kitų finansavimo šaltinių, sąrašams. Sąrašas sudaromas dvejų metų laikotarpiui. Valdymo komitetui pritarus, sąrašą tvirtina Centro direktorius. Prireikus sąrašas gali būti tikslinamas;

12.3. dalyvauja nacionalinių ir tarptautinių konkursų populiarinimo veiklose.

13. Valdymo komitetą sudaro septyni nariai: vieną Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovą deleguoja švietimo, mokslo ir sporto ministras, vieną Centro atstovą paskiria Centro direktorius, vieną atstovą deleguoja Lietuvos profesinio mokymo įstaigų asociacija, du profesinio mokymo metodinių komisijų, pagal kompetenciją veikiančių prie Centro, (toliau – metodinės komisijos) atstovus deleguoja Centro direktorius, remdamasis metodinių komisijų pirmininkų pateikta konsoliduota rekomendacija, du atstovus deleguoja darbdavius vienijančios asocijuotos struktūros.

14. Valdymo komiteto darbo reglamentą ir personalinę Valdymo komiteto sudėtį tvirtina Centro direktorius.

 

IV SKYRIUS

KONKURSŲ ORGANIZAVIMAS

 

15. Nacionalinius ir tarptautinius konkursus organizuoja Centras.

16. Centras organizuoja nacionalinių ir tarptautinių konkursų vykdytojų atrankas, vadovaudamasis Centro direktoriaus patvirtintomis atitinkamo konkurso vykdytojų atrankos sąlygomis, kuriose nustatomos konkurso organizavimo, konkurso vykdytojų atrankos proceso, finansavimo bei atsiskaitymo už panaudotas lėšas taisyklės.

17. Nacionalinius ir tarptautinius konkursus vykdo Centro atranką laimėjusios profesinio mokymo įstaigos, profesinio mokymo įstaigų asocijuotos struktūros, darbdavių asocijuotos struktūros ir kitos organizacijos, kurių veikla susijusi su vykdomo konkurso tematika.

18. Nacionaliniai ir tarptautiniai konkursai organizuojami vadovaujantis Centro direktoriaus tvirtinamais nacionalinių ar tarptautinių konkursų tvarkos aprašais.

19. Mokyklinius konkursus organizuoja ir vykdo profesinio mokymo įstaigos savarankiškai ar bendradarbiaudamos tarpusavyje, su darbdaviais, darbdaviams atstovaujančiomis asocijuotomis struktūromis.

20. Mokyklinio konkurso tvarkos aprašas rengiamas atsižvelgus į Centro direktoriaus tvirtinamą pavyzdinį mokyklinio konkurso tvarkos aprašą. Mokyklinio konkurso tvarkos aprašą tvirtina profesinio mokymo įstaigos, kuri organizuoja mokyklinį konkursą, vadovas.

21. Nacionalinių ir tarptautinių konkursų užduotis ir vertinimo kriterijus, siekiant užtikrinti jų atitiktį Europos profesinio meistriškumo (angl. Euroskills) ir Pasaulio profesinio meistriškumo (angl. Worldskills) konkursų standartams, rengia atitinkamo švietimo posričio metodinė komisija kartu su pasitelktais profesijos mokytojais, kurie padeda mokiniams ir absolventams pasirengti tarptautiniam konkursui, organizuojamam kitos valstybės ir (ar) tarptautinės organizacijos, ir pagal nustatytus to profesinio meistriškumo konkurso reikalavimus atstovauja šaliai. 

22. Už mokyklinių konkursų užduotis ir vertinimo kriterijus atsakingi to konkurso organizatoriai. Atitinkamo švietimo posričio metodinė komisija validuoja konkurso užduotis ir vertinimo kriterijus

23. Nacionalinių ir tarptautinių konkursų grafikai yra tvirtinami Centro direktoriaus.

 

V SKYRIUS

MOKINIŲ IR ABSOLVENTŲ DALYVAVIMAS konkursuose

 

24. Konkursuose gali dalyvauti profesinio mokymo įstaigų mokiniai bei absolventai, atitinkantys to konkurso tvarkos apraše numatytus reikalavimus:

24.1. mokykliniuose konkursuose dalyvauja vienos ar kelių profesinio mokymo įstaigų mokiniai, kurie mokosi ar mokėsi pagal formaliojo profesinio mokymo programas;

24.2. nacionaliniuose konkursuose dalyvauja Lietuvos profesinio mokymo įstaigų mokiniai ar absolventai, kurie mokosi ar mokėsi pagal formaliojo profesinio mokymo programas. Svečio teisėmis nacionaliniuose konkursuose gali dalyvauti kitų valstybių profesinio mokymo įstaigų mokiniai ir absolventai, kurie mokosi ar mokėsi pagal formaliojo profesinio mokymo programas, jei dalyvavimą numato to konkurso tvarkos aprašas;

24.3. tarptautiniuose konkursuose dalyvauja Lietuvos ir ne mažiau kaip vienos kitos valstybės profesinio mokymo įstaigų ar kitų įstaigų mokiniai ar absolventai, kurie mokosi ar mokėsi pagal formaliojo profesinio mokymo programas.

25. Mokinių ir absolventų atranka dalyvauti konkursuose, konkursų dalyvių vertinimas ir apeliacijų teikimas nustatomi to konkurso tvarkos apraše.

 

VI SKYRIUS

LIETUVOS KOMANDOS PASIRENGIMO TARPTAUTINIAMS KONKURSAMS

IR DALYVAVIMO JUOSE ORGANIZAVIMAS

 

26. Lietuvos komandos dalyvių atranka nustatoma Centro direktoriaus tvirtinamame Lietuvos komandos pasirengimo tarptautiniams konkursams, kai juos organizuoja kitos valstybės ir (ar) tarptautinės organizacijos, ir dalyvavimo juose tvarkos apraše. Lietuvos komanda yra sudaroma tuo atveju, kai tarptautinį konkursą organizuoja kitos valstybės ir (ar) tarptautinės organizacijos ir dalyviai turi atstovauti šaliai.

27. Centro direktoriaus įsakymu, suderinus su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, tvirtinama to Europos profesinio meistriškumo (angl. Euroskills) ir to Pasaulio profesinio meistriškumo (angl. Worldskills) konkurso šaliai atstovaujanti Lietuvos komandos personalinė sudėtis.

28. Lietuvos komandos oficialų delegatą skiria Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

29. Lietuvos komandos oficialus delegatas koordinuoja Lietuvos komandos pasirengimo tam tarptautiniam profesinio meistriškumo konkursui ir dalyvavimo jame veiklas ir atstovauja šaliai to Europos profesinio meistriškumo (angl. Euroskills) ir (ar) to Pasaulio profesinio meistriškumo (angl. Worldskills) konkurso Strateginio vystymo komitete ir Generalinėje asamblėjoje.

 

VII SKYRIUS

konkursų ir LIETUVOS KOMANDOS PASIRENGIMO TARPTAUTINIAMS KONKURSAMS IR DALYVAVIMO JUOSE VEIKLŲ FINANSAVIMAS

 

30. Centro organizuojami nacionaliniai ir tarptautiniai konkursai, Lietuvos komandos pasirengimo tarptautiniams konkursams, kai juos organizuoja kitos valstybės ir (ar) tarptautinės organizacijos, ir dalyvavimo juose veiklos gali būti finansuojami valstybės biudžeto lėšomis, įvertinus jos finansines galimybes, Europos Sąjungos, rėmėjų ir (ar) kitų finansavimo šaltinių lėšomis, vadovaujantis Centro direktoriaus tvirtinamuose nacionalinių ir tarptautinių konkursų tvarkos aprašuose bei Lietuvos komandos pasirengimo tarptautiniams konkursams, kai juos organizuoja kitos valstybės ir (ar) tarptautinės organizacijos, ir dalyvavimo juose tvarkos apraše nustatytais kriterijais, sąlygomis ir tvarka.

31. Mokykliniai konkursai gali būti finansuojami profesinio mokymo įstaigų, rėmėjų ar kitų finansavimo šaltinių lėšomis, vadovaujantis mokyklinių konkursų tvarkos aprašuose nustatytais kriterijais, sąlygomis ir tvarka.

 

VIII SKYRIUS

nacionalinių ir tarptautinių KONKURSŲ DALYVIŲ APDOVANOJIMAS

 

32. Nacionalinių ir tarptautinių konkursų pirmos (-ų), antros (-ų) ir trečios (-ių) vietos (-ų) laimėtojai apdovanojami Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos diplomais.

33. Nacionalinių ir tarptautinių konkursų laimėtojai ir nominantai gali būti apdovanojami socialinių partnerių, verslo įmonių, privačių asmenų prizais, atminimo dovanomis, Centro padėkos raštais, medaliais.

34. Profesijos mokytojai, parengę nacionalinių ir tarptautinių konkursų pirmos (-ų), antros (-ų), trečios (-ių) vietos (-ų) laimėtojus, apdovanojami švietimo, mokslo ir sporto ministro padėkos raštais.

 

IX SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

35. Konkursų, Lietuvos komandos pasirengimo tarptautiniams konkursams, kai juos organizuoja kitos valstybės ir (ar) tarptautinės organizacijos, ir dalyvavimo juose metu gauti asmens duomenys turi būti tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas).

 

_____________________