LIETUVOS KALĖJIMŲ TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL Nuteistųjų perkėlimo iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą, jų perkėlimo į specializuotus būrius ir taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo būtinų procedūrų TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2024 m. rugsėjo 12 d. Nr. V-760
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 23 ir 31, 71, 74 straipsniais, Laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus tvarkos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-444 „Dėl Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso, Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo įgyvendinimo“, 17 punktu, 162 ir 167 punktais:
1. Tvirtinu Nuteistųjų perkėlimo iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą, jų perkėlimo į specializuotus būrius ir taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo būtinų procedūrų tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažįstu netekusiais galios:
2.1. Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus 2023 m. vasario 7 d. įsakymą Nr. V-85 „Dėl Nuteistųjų perkėlimo iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą ir jiems taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo dokumentų rengimo bei pateikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais;
2.2. Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus 2023 m. vasario 13 d. įsakymą Nr. V-93 „Dėl Komisijos dėl nuteistųjų skyrimo, perkėlimo į laisvės atėmimo vietos socialinės globos sektorių ir grąžinimo iš šio sektoriaus sudarymo ir jos darbo reglamento patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
3. Pavedu Lietuvos kalėjimų tarnybos Dokumentų valdymo skyriui su šiuo įsakymu supažindinti Lietuvos kalėjimų tarnybos kalėjimų viršininkus ir šį įsakymą paskelbti Teisės aktų registre bei Lietuvos kalėjimų tarnybos interneto svetainėje.
PATVIRTINTA
Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus
2024 m. rugsėjo 12 d. įsakymu Nr. V-760
Nuteistųjų perkėlimo iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą, jų perkėlimo į specializuotus būrius ir taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo būtinų procedūrų TVARKOS APRAŠAS
I skyrius
bendrosios nuostatos
1. Nuteistųjų perkėlimo iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą, jų perkėlimo į specializuotus būrius ir taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo būtinų procedūrų tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) nustato nuteistųjų perkėlimo iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą, nuteistųjų perkėlimo bei iškėlimo iš specializuotų būrių, nuteistiesiems taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo būtinų procedūrų tvarką.
2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:
2.1. Būrys, pritaikytas savarankiškumo sutrikimų turintiems nuteistiesiems – laisvės atėmimo vietų įstaigoje įrengtas atskiras (lokalinis) būrys, skirtas laisvės atėmimo bausmę atliekantiems nuteistiesiems, kuriems dėl turimos fizinės negalios, lėtinių ligų, amžiaus ar kitų priežasčių reikalinga kitų asmenų pagalba judėjimo ir savipriežiūros srityse;
2.2. TOG būrys – laisvės atėmimo vietų įstaigoje įrengtas atskiras būrys, kuriame darbas organizuojamas, vadovaujantis Lietuvos kalėjimų tarnybos ir Lietuvos probacijos tarnybos direktorių 2022 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr. V-426/V-314 „Dėl Taisyklių rinkinio darbui su aukštos nusikalstamo elgesio rizikos lygtinai paleidžiamais asmenimis metodinio vadovo patvirtinimo“ (2023 m. lapkričio 3 d. įsakymo Nr. V-895/V-306 redakcija) patvirtintu Taisyklių rinkiniu dirbti su pakartotinai nusikalstančiais lygtiniam paleidimui ruošiamais asmenimis metodinį vadovą (toliau – TOG metodinis vadovas);
2.3. Psichosocialinės reabilitacijos programos būrys – laisvės atėmimo vietų įstaigoje įrengtas atskiras būrys, kuriame vykdoma psichosocialinės reabilitacijos programa nuteistiesiems, kuriems diagnozuota priklausomybė nuo psichoaktyvių medžiagų;
2.4. Nėščių moterų ir vaikų iki trejų metų turinčių motinų ne bausmės atlikimo vietos teritorijoje esančios gyvenamosios patalpos – laisvės atėmimo vietų įstaigai ar pačioms nuteistosioms priklausančios, nuomojamos arba kitu teisėtu būdu naudojamos netoli bausmės atlikimo vietos esančios gyvenamosios patalpos;
II skyrius
Nuteistųjų perkėlimas iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą
3. Nuteistieji iš vienos bausmės atlikimo vietos (Lietuvos kalėjimų tarnybos Pravieniškių 1-ojo, Pravieniškių 2-ojo, Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus ar Marijampolės kalėjimo (toliau kartu – kalėjimai) į kitą perkeliami Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (toliau – BVK) 23 straipsnio 2 dalyje ir 31 straipsnio 1 dalyje numatytais atvejais Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus motyvuotu nutarimu (1 priedas).
4. Nutarimo dėl nuteistojo perkėlimo iš vieno kalėjimo į kitą projektus (toliau – nutarimo projektas) rengia kalėjimo, kuris inicijavo nuteistojo perkėlimo procesą, atsakingas darbuotojas arba, esant Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus tiesioginiam nurodymui, Lietuvos kalėjimų tarnybos padalinio atsakingas darbuotojas.
5. Nutarimo projekte nurodomas nuteistojo perkėlimo teisinis pagrindas, išsamiai išdėstomi perkėlimo motyvai, nurodoma nutarimo apskundimo tvarka. Prie nutarimo projekto gali būti pridedami perkėlimo pagrindą (motyvus) pagrindžiantys dokumentai:
5.1. nuteistąjį charakterizuojantys dokumentai, perkėlimo pagrindą pagrindžianti medžiaga (tarnybinis pranešimas, gydytojų išvada, siūlymas, nuteistojo prašymas ir kt.);
5.2. perkėlimo į kitą užsienio valstybę pagrindą patvirtinantys dokumentai, jei nuteistasis iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą perkeliamas vykdant nuteistojo perdavimo į užsienio valstybę, kurios pilietybę jis turi, toliau atlikti laisvės atėmimo bausmės procedūras;
6. Nutarimo projektas kartu su dokumentais, pagrindžiančiais perkėlimo pagrįstumą, pateikiami derinti (vizuoti) perkeliančiojo ir priimančiojo kalėjimų viršininkams, Lietuvos kalėjimų tarnybos Saugumo koordinavimo ir kontrolės viršininkui, Resocializacijos koordinavimo skyriaus viršininkui, Pirminės asmens sveikatos priežiūros skyriaus vedėjui, Kriminalinės žvalgybos valdybos viršininkui bei Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus pavaduotojui. Nutarimo projekto derinimas (vizavimas) vykdomas Dokumentų valdymo bendrosios informacinės sistemos (toliau – DBSIS) priemonėmis.
7. Jeigu nutarimo projekto derinimo DBSIS priemonėmis metu nebuvo pateikta nė vieno motyvuoto siūlymo neperkelti nuteistojo į kitą bausmės atlikimo vietą (kalėjimą), nutarimo projektas nukreipiamas DBSIS priemonėmis Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui pasirašyti. Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus pasirašytas nutarimas DBSIS priemonėmis pateikiamas vykdyti perkeliančiajam bei priimančiajam nuteistąjį kalėjimui. Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui priėmus sprendimą nepasirašyti nutarimo, DBSIS priemonėmis užrašoma motyvuota rezoliucija ir nutarimo projektas grąžinamas rengėjui.
8. Jeigu nutarimo projekto derinimo DBSIS priemonėmis metu pateiktas motyvuotas siūlymas neperkelti nuteistojo į kitą bausmės atlikimo vietą (kalėjimą), nutarimo projekto rengėjas perkėlimo procesą sustabdo. Tuo atveju, jei perkėlimo procesas buvo inicijuotas nuteistojo prašymu, nutarimo projekto rengėjas parengia motyvuotą atsakymą nuteistajam, kuriame pateikia atsisakymo perkelti į kitą bausmės atlikimo vietą motyvus, nurodo apskundimo tvarką.
9. Jei nutarimo projekto derinimo DBSIS priemonėmis metu pateikti siūlymai koreguoti nutarimo projektą, perkėlimo procesas DBSIS nestabdomas (neatmetamas) ir nukreipiamas koreguoti rengėjui (atitinkamus pataisymus gali atlikti ir dokumentą derinantis atsakingas darbuotojas). Pakoreguotas dokumentas toliau nukreipiamas derinimui ir pasirašymui šio tvarkos aprašo 6–7 punktuose nustatyta tvarka.
10. Perkeliantis kalėjimas ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas nuo nutarimo priėmimo dienos pasirašytinai supažindina nuteistąjį su nutarimu, įteikia jam šio dokumento kopiją su metaduomenimis.
11. Jei dėl objektyvių priežasčių nuteistąjį perkeliantis kalėjimas neturi galimybės supažindinti jo su nutarimu ir įteikti jam šio dokumento kopijos, tokį supažindinimą (įteikimą) nedelsiant po perkėlimo įvykdo priimantis kalėjimas.
12. Nuteistasis į kitą bausmės atlikimo vietą perkeliamas ne vėliau kaip per 10 (dešimt) darbo dienų nuo nutarimo dėl nuteistojo perkėlimo priėmimo dienos.
13. Nutarimo projektas nerengiamas:
13.1. kai nuteistasis laikinai, ne ilgiau kaip 7 (septynioms) paroms, perkeliamas į kitą kalėjimą dalyvauti atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus arba nagrinėjant bylą teisme. Perkėlimas tokiais atvejais vykdomas motyvuota ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartimi ar motyvuotu prokuroro nutarimu, o dėl dalyvavimo nagrinėjant bylą teisme – motyvuota teisėjo ar teismo nutartimi;
13.2. kai asmenys, kuriems reikalingas stacionarinis ištyrimas ir (ar) gydymas (išskyrus nuteistuosius, kuriems paskirta atlikti bausmę atvirojo tipo bausmės atlikimo vietose), gydytojo nukreipimu laikinai konvojuojami į specializuotą asmens sveikatos priežiūros padalinį Pravieniškių 2-ajame kalėjime.
III skyrius
NUTEISTŲJŲ SKYRIMas, PERKĖLIMas Į BŪRĮ, pritaikytą savarankiškumo sutrikimų turintiems nuteistiesiems ir grąžinimas iš jo
15. Nuteistieji, kurie nesavarankiški ar iš dalies savarankiški ir kuriems yra reikalinga pagalba judėjimo ir savipriežiūros srityse, siekiant pagerinti jų socialinių ir slaugos paslaugų kokybę, tolesniam bausmės atlikimui gali būti perkeliami į Būrį, pritaikytą savarankiškumo sutrikimų turintiems nuteistiesiems (toliau – Pritaikytas būrys).
16. Nuteistojo perkėlimo į Pritaikytą būrį ar iškėlimo iš jo procedūrą inicijuoja kontaktinis pareigūnas ir / arba kalėjime nuteistąjį gydantis gydytojas, pastebėjęs ar gavęs informacijos iš kitų šaltinių apie nuteistojo savarankiškumo pokytį, susijusį su sveikatos būkle. Nuteistasis, manantis, kad turi socialinio ar fizinio savarankiškumo sutrikimų, gali savarankiškai pateikti laisvos formos prašymą kalėjimo viršininkui dėl perkėlimo į Pritaikytą būrį.
17. Šeimos gydytojas ir jo komandoje dirbantys specialistai (pagal poreikį), įvertinę nuteistojo sveikatos būklę ir savarankiškumo sutrikimo sritis, parengia pažymą, kurioje pateikiama išvada dėl nuteistojo savarankiškumo sutrikimo ir nurodomi sveikatos sutrikimai. Pažyma teikiama kontaktiniam pareigūnui.
18. Inicijuojantis perkėlimą kontaktinis pareigūnas surašo motyvuotą tarnybinį pranešimą kalėjimo viršininkui, kuriame išsamiai išdėsto nuteistojo nesavarankiškumą sukeliančias problemas arba jų nebuvimą, prideda sveikatos pažymą bei siūlo perkelti arba neperkelti nuteistąjį į Pritaikytą būrį arba iškelti iš jo.
19. Kalėjimo viršininkas, susipažinęs su pateiktais dokumentais, ne vėliau kaip per 5 (penkias) darbo dienas priima motyvuotą sprendimą dėl nuteistojo perkėlimo į Pritaikytą būrį arba iškėlimo iš jo, sprendime nurodomas nuteistojo perkėlimo ar grąžinimo teisinis pagrindas, išsamiai išdėstomi perkėlimo (grąžinimo) motyvai, nurodoma sprendimo apskundimo tvarka. Tuo atveju, jei Pritaikytame būryje laisvų vietų nėra, nuteistasis įtraukiamas į laukiančiųjų sąrašą ir perkeliamas į jį atsilaisvinus vietai. Pritaikyto būrio kontaktinis pareigūnas kaupia ir suinteresuotiems asmenims teikia informaciją apie užimtas ir laisvas vietas bei laukiančius patekimo asmenis.
20. Tais atvejais, kai nuteistąjį siūloma perkelti į kito kalėjimo Pritaikytą būrį, perkeliančio kalėjimo kontaktinis pareigūnas po sprendimo perkelti nuteistąjį į Pritaikytą būrį nedelsiant parengia motyvuoto nutarimo projektą ir pateikia jį derinti bei pasirašyti šio tvarkos aprašo 6–7 punktuose nustatyta tvarka.
21. Pagerėjus nuteistojo sveikatos būklei ir savarankiškumui, gali būti inicijuojamas jo iškėlimas iš Pritaikyto būrio.
22. Nuteistojo pakartotinis savarankiškumo įvertinimas ir iškėlimo iš Pritaikyto būrio procedūra vykdoma šio tvarkos aprašo 16–19 punktuose nustatyta tvarka.
23. Nuteistasis, dėl kurio priimtas sprendimas iškelti iš Pritaikyto būrio, gali būti grąžinamas į ankstesnę ar į kitą bausmės atlikimo vietą.
IV skyrius
NUTEISTŲJŲ PERKĖLIMAS Į TOG BŪRĮ
25. Nuteistieji, pageidaujantys būti perkelti į TOG būrį, turi užpildyti TOG metodinio vadovo 1 priede pateiktą prašymo formą ir pateikti prašymą TOG būrio, kuriame pageidauja atlikti likusią laisvės atėmimo bausmės dalį, koordinatoriui.
26. Kontaktinis pareigūnas, gavęs nuteistojo prašymą perkelti į TOG būrį, DBSIS priemonėmis pateikia gautą prašymą TOG būrio, kuriame nuteistasis pageidauja atlikti likusią laisvės atėmimo bausmės dalį, koordinatoriui.
27. Gavęs nuteistojo prašymą, TOG būrio, kuriame nuteistasis pageidauja atlikti likusią laisvės atėmimo bausmės dalį, koordinatorius ne vėliau kaip per 10 (dešimt) darbo dienų organizuoja TOG būrio darbuotojų susitikimą su prašymą pateikusiu nuteistuoju, kurio metu siekiama įvertinti, ar nuteistasis atitinka TOG metodinio vadovo 3.1 papunktyje nurodytus reikalavimus, ir priimamas kolegialus sprendimas dėl nuteistojo perkėlimo į TOG būrį galimybės.
28. TOG būrio, kuriame nuteistasis pageidauja atlikti likusią laisvės atėmimo bausmės dalį, koordinatorius DBSIS priemonėmis pateikia kalėjimo, kuriame nuteistasis atlieka laisvės atėmimo bausmę, viršininkui motyvuotą siūlymą dėl nuteistojo perkėlimo į TOG būrį (suderinus su kalėjimo, kuriame veikia TOG būrys, viršininku).
29. Kalėjimo, kuriame nuteistasis atlieka laisvės atėmimo bausmę, viršininkas, gavęs TOG koordinatoriaus motyvuotą siūlymą perkelti nuteistąjį į TOG būrį, DBSIS priemonėmis paveda kontaktiniam pareigūnui parengti sprendimo dėl nuteistojo perkėlimo į TOG būrį projektą.
30. Tais atvejais, kai nuteistąjį būtina perkelti į kitą bausmės atlikimo vietą, jo perkėlimo į TOG būrį procedūra vykdoma šio tvarkos aprašo II skyriuje nustatyta tvarka.
V Skyrius
Nuteistųjų perkėlimas į psichosocialinės reabilitacijos programOS BŪRĮ
32. Nuteistieji, kuriems diagnozuota priklausomybė nuo psichoaktyvių medžiagų ir kurie yra raštu išreiškę norą sveikti, gali būti perkeliami į būrį, kuriame vykdoma psichosocialinės reabilitacijos programa (toliau – programa), kai atitinka visas šias sąlygas:
32.1. nuteistajam diagnozuota priklausomybė nuo psichoaktyvių medžiagų ir jis raštu išreiškė norą dalyvauti programoje;
32.2. nuteistojo laisvės atėmimo bausmės atlikimo pabaigos terminas yra ne trumpesnis nei 9 (devyni) mėnesiai. Pirmenybė teikiama tiems nuteistiesiems, kuriems iki laisvės atėmimo bausmės atlikimo pabaigos ar galimo lygtinio paleidimo taikymo liko nuo 1 (vienerių) iki 2 (dvejų) metų;
32.3. nuteistasis yra baigęs įvadinį programos etapą (priklausomybių konsultanto vertinamąją konsultaciją arba įžanginę programą);
32.4. Psichosocialinės reabilitacijos programos būryje yra laisvų vietų ir pakanka specialistų. Dėl riboto vietų skaičiaus į programą negalintys patekti nuteistieji užrašomi į eilę, ir priimami eilės tvarka, pirmenybę teikiant nuteistiesiems, kuriems likusi neatliktos laisvės atėmimo bausmės dalis yra trumpesnė.
33. Nuteistieji, norintys dalyvauti ilgalaikėje programoje, pateikia prašymą kontaktiniam pareigūnui.
34. Nuteistojo atitiktį programos sąlygoms vertina priklausomybių konsultantas (Sveikatos priežiūros koordinavimo skyrius) ar atvejo vadybininkas (Pirminės asmens sveikatos priežiūros skyrius), kurie parengia motyvuotą pažymą kalėjimų viršininkui apie nuteistojo atitiktį programos sąlygoms bei per teisės aktų nustatytą terminą nuteistajam pateikia rašytinį atsakymą.
35. Kalėjimo viršininkas, DBSIS priemonėmis susipažinęs su pateiktais dokumentais, priima rezoliuciją dėl nuteistojo perkėlimo procedūros pradėjimo arba nepradėjimo ir nukreipia kontaktiniam pareigūnui sprendimo dėl nuteistojo perkėlimo projekto arba atsakymo parengimui.
36. Kalėjimo viršininkui priėmus rezoliuciją neperkelti nuteistojo, kontaktinis pareigūnas parengia atsakymą prašymą pateikusiam nuteistajam, kuriame nurodomi neperkėlimo motyvai bei apskundimo tvarka, ir ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas supažindina su juo.
37. Nuteistieji, dėl kurių priimtas sprendimas perkelti į būrį, kuriame vykdoma psichosocialinė reabilitacija, perkeliamas per 5 (penkias) darbo dienas.
38. Nuteistieji pasirašytinai supažindinami su būrio, kuriame vykdoma psichosocialinė reabilitacija, taisyklėmis bei įsipareigoja jų laikytis pasirašydami dalyvio sutikimą dėl dalyvavimo priklausomybių psichosocialinės reabilitacijos programoje ir taisyklių laikymosi (2 priedas).
39. Nuteistieji, pažeidę programos taisykles arba jai pasibaigus, gali būti iškeliami iš būrio, kuriame vykdoma programa.
40. Priklausomybių konsultantas arba atvejo vadybininkas parengia motyvuotą pažymą dėl nuteistojo šalinimo iš programos, kurioje nurodomos nustatytos iškėlimo priežastys.
41. Nuteistieji, kurie buvo pašalinti iš programos, privalo būti iškeliami iš būrio ne vėliau nei per 5 (penkias) darbo dienas.
42. Nuteistasis, dėl kurio priimtas sprendimas iškelti iš būrio, gali būti grąžinamas į ankstesnę ar į kitą bausmės atlikimo vietą.
VI SKYRIUS
Nėščių moterų ir vaikų iki trejų metų turinčių motinų perkėlimAS į ne bausmės atlikimo vietos teritorijoje esančias gyvenamąsias patalpas
44. Nėščios moterys ir vaikų iki 3 (trejų) metų turinčios nuteistosios motinos, pageidaujančios auginti vaiką laisvės atėmimo vietų įstaigai ar pačioms šioms nuteistosioms priklausančiose, nuomojamose arba kitu teisėtu būdu jų naudojamose netoli bausmės atlikimo vietos esančiose gyvenamosiose patalpose (toliau – gyvenamosios patalpos) teikia prašymą leisti gyventi gyvenamosiose patalpose.
45. Nuteistajai leidžiama gyventi gyvenamosiose patalpose jei ji laisvės atėmimo bausmę atlieka atviro tipo bausmės atlikimo vietoje.
46. Priimant sprendimą leisti nuteistajai, atliekančiai laisvės atėmimo bausmę pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietoje, gyventi gyvenamojoje patalpoje mutatis mutandis atsižvelgiama į BVK 68 ir 69 straipsnių nuostatas.
47. Gavęs nuteistosios rašytinį prašymą dėl perkėlimo į gyvenamąsias patalpas, kontaktinis pareigūnas surenka išsamią informaciją apie nuteistosios elgesį laisvės atėmimo bausmės atlikimo metu, individualaus nuteistosios resocializacijos plano vykdymą, apie pakartotinio nusikalstamo elgesio riziką, ją įvertina ir pateikia motyvuotą siūlymą kalėjimo, kuriame veikia vaikų (kūdikių) namai, viršininkui.
48. Į gyvenamąsias patalpas nuteistoji neperkeliama, jeigu gyvenamos patalpos netinkamos gyventi ir auginti vaiką (jei nuteistoji pageidauja apsigyventi ne bausmės atlikimo vietai priklausančiose gyvenamosiose patalpose).
49. Sprendimą dėl nuteistosios perkėlimo į gyvenamąsias patalpas, priima kalėjimo, kuriame veikia vaikų (kūdikių) namai, viršininkas.
50. Kontaktinis pareigūnas ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos pasirašytinai supažindina nuteistąją ir įteikia jai šio sprendimo nuorašą su metaduomenimis.
51. Kalėjimo viršininkui priėmus rezoliuciją neperkelti nuteistosios, kontaktinis pareigūnas parengia atsakymą prašymą pateikusiai nuteistajai, kuriame nurodomi neperkėlimo motyvai bei apskundimo tvarka, ir ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas supažindina su juo.
52. Perkeliant nuteistąją gyventi į gyvenamąsias patalpas, nuteistoji pasirašytinai supažindinama su gyvenamųjų patalpų dienotvarke, nustatytais maršrutais ir kita aktualia informacija.
53. Likus ne mažiau kaip 1 (vienam) mėnesiui iki jai išduoto leidimo galiojimo pabaigos, nuteistoji turi pateikti prašymą dėl leidimo pratęsimo kalėjimo, kuriame veikia vaikų (kūdikių) namai, viršininkui.
54. Nuteistųjų vaikams sulaukus 3 (trejų) metų amžiaus, motinos privalo užtikrinti vaikų ikimokyklinį ugdymą ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Mokestį už ugdymą susimoka pati nuteistoji.
VII skyrius
nuteistiesiems taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimAS
56. Bausmės atlikimo sąlygų keitimo tvarką nustato Laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus tvarkos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-444 „Dėl Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso, Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo įgyvendinimo“, XXIII skyrius.
57. Nuteistajam taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimą inicijuoja kalėjimo, kuriame nuteistasis atlieka bausmę, kontaktinis pareigūnas.
58. Kontaktinis pareigūnas, nustatęs, kad bausmę atliekantis nuteistasis atitinka BVK 37 straipsnyje nustatytus reikalavimus dėl jam taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo, parengia motyvuotą siūlymą (3 priedas) dėl sąlygų keitimo, kurį DBSIS priemonėmis pateikia derinti (vizuoti) kalėjimo struktūrinių padalinių, atsakingų už nuteistųjų įskaitą, saugumą, nusikalstamo elgesio rizikos vertinimą, užimtumą, intervencinių priemonių taikymą darbuotojams bei Lietuvos kalėjimų tarnybos Kriminalinės žvalgybos valdybos atstovui kalėjime.
59. Kontaktinis pareigūnas, teikdamas motyvuotą siūlymą dėl nuteistajam taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo pagal BVK 37 straipsnio 5 ar 6 dalį, kartu pateikia motyvuotą nuomonę dėl poreikio nuteistąjį perkelti į specializuotą atviro tipo bausmės atlikimo vietą, kurioje nuteistieji intensyviai rengiami paleidimui iš bausmės atlikimo vietos, (pusiaukelės namus). Intensyvaus regimo paleidimui iš bausmės atlikimo vietos poreikis nustatomas atsižvelgiant į šiuos kriterijus:
59.1. į paskirtos bausmės trukmę (prioritetas teikiamas asmenims, kuriems paskirta laisvės atėmimo bausmė viršija dešimt metų);
59.2. į likusią neatliktos bausmės dalį (prioritetas teikiamas asmenims, kuriems jau yra suėjęs galimo lygtinio paleidimo terminas ir kurie yra atlikę didžiąją dalį bausmės);
59.3. į paskirtos bausmės pobūdį (prioritetas teikiamas asmenims, kuriems dėl įvykdyto nusikaltimo pobūdžio negali būti taikomas lygtinis paleidimas iš bausmės atlikimo vietos);
59.4. į nusikalstamo elgesio riziką (prioritetas teikiamas asmenims, kurių nusikalstamo elgesio rizika yra vidutinė ir bausmės atlikimo metu ji akivaizdžiai sumažėjo);
60. Tvarkos aprašo 31 punkte nustatyta tvarka suderintas motyvuotas siūlymas pateikiamas kalėjimo viršininkui ar kitam Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus įgaliotam pareigūnui sprendimui priimti (4 priedas).
61. Jeigu derinimo metu pateiktas vienas ar keli motyvuoti siūlymai nekeisti nuteistajam bausmės atlikimo sąlygų, kalėjimo viršininkas ar kitas Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus įgaliotas pareigūnas gali organizuoti aptarimą sprendimui priimti.
62. Nuteistasis apie jo atžvilgiu pateiktą motyvuotą siūlymą ir priimtą sprendimą informuojamas raštu. Jeigu nustatoma, kad nuteistasis neatitinka jam taikomų BVK 37 straipsnyje nustatytų sąlygų, kuriomis galėtų būti švelninamos jam taikomos bausmės atlikimo sąlygos, nuteistajam raštu nurodomos konkrečios sąlygos, kurių jis neatitinka bei nurodoma tokio spendimo apskundimo tvarka.
63. Tais atvejais, kai nuteistąjį dėl pasikeitusių bausmės atlikimo sąlygų būtina perkelti į kitą bausmės atlikimo vietą, perkeliančiojo kalėjimo kontaktinis pareigūnas po sprendimo priėmimo nedelsdamas parengia motyvuoto nutarimo projektą ir pateikia jį derinti bei pasirašyti šio tvarkos aprašo II skyriuje nustatyta tvarka.
64. Jei atviro arba pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietoje vykdyti gaunamas naujas teismo sprendimas, dėl kurio laisvės atėmimo bausmę atliekančiam nuteistajam turi būti griežtinamos bausmės atlikimo sąlygos, kalėjimo viršininko motyvuotu sprendimu nuteistasis perkeliamas į atitinkamai pusiau atviro arba uždaro tipo bausmės atlikimo vietą. Bausmės atlikimo sąlygos gali būti nekeičiamos tik tuo atveju, jei jas sugriežtinus nuteistasis iš karto atitiktų BVK 37 straipsnyje nustatytas sąlygas, dėl kurių jam turėtų būti nedelsiant švelninamos bausmės atlikimo sąlygos, grąžinant nuteistąjį į bausmės atlikimo vietą, iš kurios jis perkeltas pagal gautą naują teismo sprendimą.
VIII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
65. Asmenys, pažeidę šio tvarkos aprašo reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
Nuteistųjų perkėlimo iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą, jų perkėlimo į specializuotus būrius ir taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo būtinų procedūrų tvarkos aprašo
1 priedas
(Nutarimo dėl nuteistojo perkėlimo iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą formos pavyzdys)
LIETUVOS KALĖJIMŲ TARNYBOS
DIREKTORIUS
NUTARIMAS
DĖL NUTEISTOJO PERKĖLIMO IŠ VIENOS BAUSMĖS ATLIKIMO VIETOS Į KITĄ
20 m. d. Nr.
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso ____ straipsnio ___
dalimi (punktu) ir atsižvelgdamas _____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(aiškiai nurodomi konkretūs perkėlimo motyvai bei dokumentai, kuriais remiantis priimtas spendimas)
nutariu nuteistąjį _____________________________________________________________
(nuteistojo vardas, pavardė, gimimo metai)
perkelti iš _______________________________________________________________________
į ____________________________________________________________ tęsti bausmės atlikimą.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 100 straipsnio 2 dalies nuostatomis, šis Lietuvos kalėjimų tarnybos nutarimas per dvidešimt dienų nuo jo įteikimo dienos gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka Vilniaus apygardos administraciniam teismui (Žygimantų g. 2, 01102 Vilnius).
__________________ ___________________ _______________
(pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
Nutarimas įteiktas
________________________________
(nuteistojo parašas)
________________________________
(vardas ir pavardė)
202 - ____ - ____
Nuteistųjų perkėlimo iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą, jų perkėlimo į specializuotus būrius ir taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo būtinų procedūrų tvarkos aprašo
2 priedas
LIETUVOS KALĖJIMŲ TARNYBA
DALYVIO SUTIKIMAS
DĖL DALYVAVIMO PRIKLAUSOMYBIŲ PSICHOSOCIALINĖS REABILITACIJOS PROGRAMOJE IR TAISYKLIŲ LAIKYMOSI
20 m. d. Nr.
Vilnius
Aš,_______________________________________________________________,
(vardas ir pavardė didžiosiomis raidėmis)
sutinku dalyvauti priklausomybių psichosocialinės reabilitacijos programoje (toliau – programa), patvirtindamas, kad su manimi buvo aptarti kiti galimi pagalbos teikimo būdai, paaiškinta programos esmė, mano teisės ir pareigos, taisyklės bei informacija apie pašalinimą iš programos.
Esu supažindintas ir sutinku, kad Lietuvos kalėjimų tarnybos darbuotojai tiek, kiek reikalinga mano dalyvavimui programoje, tarpusavyje dalinsis būtiniausia informacija, susijusia su mano dalyvavimu programoje.
Taip pat esu supažindintas su:
1. programos taisyklėmis ir dienotvarke;
2. pašalinimo kriterijais pažeidus taisykles;
3. iškėlimo iš būrio tvarka, jog baigus ilgalaikę psichosocialinę programą, būsiu perkeltas atgal į kalėjimą ar kitą bausmės atlikimo vietą.
Pasižadu:
1. nevartoti alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų;
2. dalyvauti užsiėmimuose, paskaitose ir kitose veiklose;
3. laikytis nustatytos dienotvarkės;
4. nuosekliai vesti užsiėmimų užrašus ir atlikti terapines užduotis;
5. saugoti paslaptyje asmeninę ir kitų bendruomenės dalyvių informaciją;
6. nenaudoti jokio smurto;
7. vykti į paskirtas gydytojų specialistų konsultacijas;
8. pagarbiai elgtis su darbuotojais;
9. atsakingai naudotis savo, kaip programos dalyvio, teisėmis ir kaip įmanydamas stengtis prisidėti prie savo sveikatos būklės gerinimo.
Esu informuotas, kad galiu būti pašalintas iš programos, jeigu:
1. dėl to kiltų pavojus mano sveikatai ar gyvybei;
2. padarysiu pažeidimą, dėl kurio atliekamas ikiteisminis tyrimas;
3. panaudosiu bet kokį smurtą prieš programos darbuotojus, savanorius, asmens sveikatos priežiūros specialistus, pareigūnus ir (ar) kitus asmenis;
4. atsisakysiu atlikti programos užduotis, laikytis dienotvarkės;
5. atsisakysiu atlikti kontrolinius psichiką veikiančių medžiagų nustatymo organizmo terpėse tyrimus;
6. vartosiu bet kokias psichoaktyvias medžiagas ar vaistus be gydytojo paskyrimo;
7. sistemingai pažeidinėsiu planą;
8. programa pasibaigė.
______________________
(parašas)
Nuteistųjų perkėlimo iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą, jų perkėlimo į specializuotus būrius ir taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo būtinų procedūrų tvarkos aprašo
3 priedas
(Siūlymo dėl nuteistojo bausmės atlikimo sąlygų keitimo formos pavyzdys)
________________________________________________________________________________
(kontaktinio asmens vardas pavardė, pareigos)
__________________
(kalėjimo viršininkui)
SIŪLYMAS
DĖL NUTEISTOJO BAUSMĖS ATLIKIMO SĄLYGŲ KEITIMO
20__ m.______________ d.__ Nr.
________________
(vieta)
1. Nuteistojo vardas, pavardė, gimimo data, gyvenamoji vieta iki nuteisimo:
2. Teisės pažeidimai (teistumas):
3. Bausmės pradžia, pabaiga, informacija apie galimą lygtinį paleidimą, atliktos bausmės dalį:
4. Informacija apie nuteistojo atitiktį bausmės atlikimo sąlygų keitimui:
5. Intensyvaus nuteistojo rengimo paleidimui iš laisvės atėmimo vietų įstaigos poreikis (jei nuteistąjį siūloma perkelti į pusiaukelės namus)
Atsižvelgdamas į pateiktą informaciją, siūlau nuteistajam _________________________________
(nuteistojo vardas, pavardė)
pakeisti bausmės atlikimo sąlygas iš __________________________________________________
į ______________________________________________________________________________ ,
(nurodomas bausmės atlikimo tipas)
bei perkelti nuteistąjį į __________________________________________________________________ .
(nurodoma konkreti atviro tipo bausmės atlikimo vieta)
__________________________ (pareigų pavadinimas) |
__________________ (parašas) |
___________________________ (vardas ir pavardė) |
Nuteistųjų perkėlimo iš vienos bausmės atlikimo vietos į kitą, jų perkėlimo į specializuotus būrius ir taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo būtinų procedūrų tvarkos aprašo
4 priedas
(Sprendimo dėl nuteistojo bausmės atlikimo sąlygų keitimo formos pavyzdys)
________________KALĖJIMO
VIRŠININKAS
SPRENDIMAS
DĖL BAUSMĖS ATLIKIMO SĄLYGŲ KEITIMO
202 m. d. Nr.
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 37 straipsnio _ dalimi, Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-444 „Dėl Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso, Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo įgyvendinimo“ patvirtintų Laisvės atėmimo vidaus tvarkos taisyklių __________ punktais ir atsižvelgdamas į _______________________________________________________________________________
(nurodomi bausmės sąlygų keitimo motyvai arba konkrečios sąlygos, kurių nuteistasis neatitinka)
________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________ :
nusprendžiu nuteistajam _______________________, gim. _______________ ,
pakeisti / nekeisti bausmės atlikimo sąlygas (-ų) ir perkelti / neperkelti jį (jo) į ___________ tipą.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 100 straipsnio 1 dalies nuostatomis, šis sprendimas per vieną mėnesį nuo įteikimo dienos gali būti skundžiamas Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui (L. Sapiegos g. 1, 10312 Vilnius).
Viršininkas ___________________ _______________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Sprendimas įteiktas
_______________________________
(nuteistojo parašas)
_____________________________
(vardas ir pavardė
202 - ____ - ___