VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS

ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS KOLEKTYVINĖS APSAUGOS STATINIUOSE SAUGOMŲ AR LAIKINAI APGYVENDINTŲ (EVAKUOTŲ) GYVENTOJŲ ELGESIO IR VIDAUS TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2021 m. lapkričio 5 d. Nr. 30-2895/21

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Valstybinio gyventojų apsaugos plano branduolinės ar radiologinės avarijos atveju, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 99 „Dėl Valstybinio gyventojų apsaugos plano branduolinės ar radiologinės avarijos atveju patvirtinimo“, 122 punktu:

1. T v i r t i n u Vilniaus miesto savivaldybės kolektyvinės apsaugos statiniuose saugomų ar laikinai apgyvendintų (evakuotų) gyventojų elgesio ir vidaus tvarkos taisykles (pridedama).

2. Į p a r e i g o j u Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Ikimokyklinio ir Bendrojo ugdymo skyrius supažindinti jų reguliavimo srityje esančias ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigas su 1 punktu patvirtintomis taisyklėmis.

3. P a v e d u Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Ikimokyklinio ir Bendrojo ugdymo skyrių vedėjams kontroliuoti, kaip vykdomas šis įsakymas.

 

 

 

Administracijos direktorė                                                                                Lina Koriznienė

 


 

PATVIRTINTA

Vilniaus miesto savivaldybės

administracijos direktoriaus

2021 m. lapkričio 5 d.

įsakymu Nr. 30-2895/21

 

 

VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS kolektyvinės apsaugos statiniUOSE SAUGOMŲ ar laikinai apgyvendintų (evakuotų) GYVENTOJŲ ELGESIO IR vidaus TVARKOS taisyklėS

 

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kolektyvinės apsaugos statinio vidaus tvarkos taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato saugomų arba laikinai apgyvendintų (evakuotų) gyventojų (toliau – gyventojai) elgesio ir vidaus tvarką kolektyvinės apsaugos statinyje (toliau – Statinys).

2. Taisyklėse Statiniai apima įstaigas, nurodytas Vilniaus miesto savivaldybės kolektyvinės apsaugos statinių (pastatų) sąraše, patvirtintame Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2016 m. spalio 28 d. įsakymu Nr. 30-2646 „Dėl minimalaus kolektyvinės apsaugos patalpose ir statiniuose apsaugomų Vilniaus miesto gyventojų skaičiaus nustatymo“ (toliau – sąrašas).

3. Taisyklėse Statinio administracija suprantama kaip sąraše nurodytų įstaigų administracija. Statinio darbuotojai suprantami kaip sąraše nurodytų įstaigų darbuotojai ir (ar) kiti darbuotojai, padedantys, organizuojantys arba vykdantys kitus, su gyventojų laikinu apgyvendinimu susijusius, veiksmus (įskaitant Taisyklėse nurodytus Statinio budėtoją, Statinio atsakingą asmenį, Statinio administraciją).

4. Statinio Taisyklių nuostatos taikomos tiek, kiek to nereglamentuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2015 m. gruodžio 31 d. įsakymo Nr. 1-406 „Dėl Kolektyvinės apsaugos statinio paruošimo evakuotiems gyventojams apsaugoti rekomendacijų patvirtinimo“ nuostatos bei kiti teisės aktai.

5. Taisyklių privalo laikytis ir su jomis būti supažindinti visi Statinio gyventojai, taip pat Statinio administracija bei darbuotojai. Laikinai apgyvendinant gyventojus Statinyje, Taisyklės iškabinamos gyventojams matomoje vietoje.

6. Taisyklės skelbiamos viešai Vilniaus miesto savivaldybės interneto svetainėje.

 

II. KOLEKTYVINĖS APSAUGOS STATINIO VIDAUS TVARKOS TAISYKLĖS

 

7. Gyventojų laikinas apgyvendinimas organizuojamas vadovaujantis Gyventojų evakavimo ir laikino apgyvendinimo organizavimo Vilniaus miesto savivaldybėje tvarkos aprašu, patvirtintu Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2020 m. gruodžio 9 d. įsakymu Nr. 30-2813/20 „Dėl Gyventojų evakavimo ir laikino apgyvendinimo organizavimo Vilniaus miesto savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“.

8. Vilniaus miesto savivaldybės gyventojų evakavimo ir priėmimo komisija (toliau – GEPK) organizuoja:

8.1. gyventojų evakavimą (laikiną perkėlimą);

8.2. gyventojų maitinimą (jeigu Statinio administracijai nepavyksta suderinti maitinimo su paslaugas teikiančiomis įmonėmis pagal sudarytas maitinimo paslaugų teikimo sutartis arba nepavyksta organizuoti gyventojų maitinimo dėl Statinyje nevykusio / nevykdomo maisto ruošimo);

8.3. aprūpinimą geriamuoju vandeniu;

8.4. aprūpinimą medikamentais;

8.5. aprūpinimą kitomis būtinomis priemonės;

8.6. telkia būtinus materialinius ir žmogiškuosius išteklius;

8.7. atlieka kitus su evakavimu (laikinu perkėlimu) susijusius veiksmus.

9. GEPK organizuodama Taisyklių 4 punkte nurodytus veiksmus, vadovaujasi Vilniaus miesto savivaldybės gyventojų evakavimo ir priėmimo komisijos nuostatais, patvirtintais Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2016 m. rugsėjo 22 d. įsakymu Nr. 30-2212 „Dėl Vilniaus miesto savivaldybės gyventojų evakavimo ir priėmimo komisijos sudarymo ir jos nuostatų tvirtinimo“.

10. Statinio administracija padeda GEPK:

10.1. vykdyti laikinam apgyvendinimui priimamų evakuotų gyventojų apskaitą;

10.2. vykdyti ir kontroliuoti gyventojų laikiną apgyvendinimą, suteikiant reikiamą informaciją apie Statinį bei galimą Statinio patalpų išplanavimą, kitą būtiną informaciją, reikalingą tinkamam gyventojų laikinam apgyvendinimui;

10.3. organizuoti gyventojų maitinimą:

10.3.1. suderinus su maitinimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis pagal sudarytas maitinimo paslaugų teikimo sutartis;

10.3.2. arba kai Statinyje yra gyventojų maitinimo ruošimui skirtos patalpos ir tam reikalinga įranga bei jis buvo ruošiamas iki laikinai apgyvendinant gyventojus Statinyje;

10.4. nustatyti maitinimo tvarką ir laiką, taip pat kitas su maitinimu Statinyje susijusias tvarkas (maisto ruošimo ir (ar) šildymo tvarka, vaikų maitinimo patalpos ir kt.);

10.5. organizuoti ir užtikrinti Statinio bendro naudojimo patalpų tvarkymą. Patalpoms tvarkyti gali būti pasitelkiami gyventojai Taisyklių 18 punkte nurodytiems darbams atlikti;

10.6. vykdyti budėjimą po gyventojų apgyvendinimo (Statinio sargai, budėtojai, esant poreikiui, pasitelkiami gyventojai);

10.7. sudaryti prausimosi / maudymosi ir kitų patalpų naudojimosi grafikus Statinio gyventojams (pagal poreikį);

10.8. organizuoti izoliavimo (dėl užkrečiamųjų ligų ar kitais būtinais atvejais), medicininės pagalbos suteikimo ir kitų būtinų patalpų įrengimą (pagal poreikį);

10.9. paskirti Statinyje atsakingus asmenis, kurie prižiūrėtų Taisyklių laikymąsi ir į kuriuos, esant būtinumui, galėtų kreiptis gyventojai (toliau – Statinio atsakingas asmuo). Statinio atsakingas asmuo yra atsakingas už reikiamos informacijos (vaistų, reikalingų gyventojams, sąrašų sudarymas, higienos priemonių poreikio nustatymas / sudarymas, sunkios judėjimo negalios asmenų nustatymas ir įvertinimas ir kt.) surinkimą ir pateikimą Statinio administracijai, kuri šią informacija perduoda GEPK, arba tiesiogiai informuoja GEPK (pagal susitarimą).

11. Statinio gyventojai įtarę, kad kitam Statinio gyventojui ar gyventojams ir (ar) lankytojams yra reikalinga skubi medicininė pagalba, nedelsdami kviečia greitąją medicinos pagalbą ir informuoja apie tai Statinio atsakingą asmenį, kuris pasitikslina, ar buvo iškviesta greitoji pagalba, ir, esant poreikiui, pats nedelsdamas ją iškviečia.

12. Asmens higienos priemonėmis gyventojai aprūpinami pagal individualų poreikį (įskaitant vystyklus, sauskelnes, paklotus ir kita).

13. Tualeto kabina aprūpinama higienos priemonėmis, pakaba. Tualeto patalpoje turi būti bent viena kriauklė su karšto ir šalto vandens čiaupu ir rankų plovimo priemonėmis, rankų džiovintuvas arba popierinis rankšluostis, veidrodis, šiukšliadėžė.

14. Statinio gyventojai yra patys atsakingi už visus savo daiktus (įskaitant turimas materialines vertybes bei pinigus). Įvykus galimam (numanomam) daiktų pasisavinimui, informuojamas Statinio atsakingas asmuo, kuris, įvertinęs situaciją, iškviečia policiją.

15. Statinio administracijos nurodytose vietose Statinio gyventojai gali patys pasigaminti kavos ir (ar) arbatos, esant galimybei, maisto. Statinio gyventojai iš karto sutvarko vietą bei kitą įrangą ir (ar) įrankius, panaudotus maistui ir (ar) gėrimui ruošti.

16. Statinio gyventojų maitinimo metu nesuvalgytą maistą gyventojai gali uždaruose, maistui skirtuose induose parsinešti į jiems paskirtą (įkurtą) gyvenamąją (miegamąją) vietą.

17. Gyventojų drabužiai ir patalynė skalbiami Statinio patalpose, kai Statinyje yra tam skirta įranga (skalbimui reikalingomis priemonėmis aprūpina GEPK), nesant įrangos – gyventojų drabužių ir patalinės skalbimą organizuoja GEPK.

18. Gyventojai gali būti pasitelkiami patalpoms tvarkyti ir valyti, šiukšlėms išnešti į šiukšlių surinkimo vietas pagal Statinio administracijos patvirtintą grafiką.

19. Gyventojai Statinyje privalo laikytis viešosios tvarkos, priešgaisrinės, higienos ir Taisyklių reikalavimų, gerbti ir nepažeisti kitų gyventojų ir Statinio darbuotojų teisių.

20. Statinio gyventojai privalo saugoti ir tausoti Statinio turtą, taupiai vartoti elektros energiją ir vandens išteklius.

21. Statinio gyventojai atsako už jiems patikėtą inventorių. Padarytą žalą patalpoms, įrangai ir Statinio turtui (baldams, patalynei, įrankiams, prietaisams, indams) atlygina žalą padarę gyventojai Statinio administracijai. Už vaikų padarytą žalą atsako tėvai.

22. Statinio gyventojams už savavališkus veiksmus ar savavališką patalpų pertvarkymą taikomos Taisyklių 31 punkte numatytos priemonės, taip pat padarytos žalos atlyginimas Statinio administracijai.

23. Statinio gyventojams draudžiama:

23.1. naudoti netvarkingus elektros prietaisus;

23.2. rūkyti Statinio patalpose (išskyrus Statinio administracijose nurodytose ir pažymėtose Statinio teritorijos vietose lauke).

23.3. turėti, saugoti, įnešti, vartoti alkoholinius gėrimus, psichotropines ar narkotines medžiagas, sprogstamąsias, degiąsias medžiagas, ginklus, gaisrui ir sprogimui pavojingas medžiagas bei kitokias žmogaus sveikatai ar gyvybei pavojingas medžiagas Statinio patalpose ir (ar) Statinio teritorijoje;

23.4. žaisti azartinius žaidimus;

23.5. savavališkai, apie tai neinformavus Statinio darbuotojų, palikti Statinio teritoriją;

23.6. laužyti ar kitaip gadinti Statinio turtą;

23.7. įžeidinėti, grasinti, išnaudoti ar kitaip žeminti, šiurkščiai elgtis su Statinio gyventojus ir (ar) darbuotojus;

23.8. naudoti kavos ar arbatos virimui savadarbius elektrinius prietaisus;

23.9. pasisavinti ir naudoti svetimus daiktus.

23.10. triukšmauti ir trikdyti kitų Statinio gyventojų ramybę, garsiai klausytis muzikos ar kitą vaizdinę ar garsinę medžiagą;

23.11. draudžiamas reketas, muštynės, seksualinė prievarta ir išnaudojimas;

23.12. elgtis ar daryti (atlikti) kitus veiksmus, galinčius turėti ir (ar) sukelti neigiamus padarinius Statinio gyventojams ir (ar) darbuotojams, Statiniui ir (ar) kitiems tuo metu Statinyje esantiems asmenims.

24. Lankytojai Statinio gyventojus gali lankyti pagal Statinio administracijos nustatytą tvarką nuo 8.00 val. iki 20.00 val. Gyventojai atsako už savo svečių (lankytojų) elgesį Statinyje. Lankytojai, lankantys gyventojus, privalo laikytis Taisyklių. Atvykdami ir išvykdami lankytojai privalo užsiregistruoti / išsiregistruoti pas budėtoją. Lankytojams draudžiama išsivežti gyventojus iš Statinio be Statinio darbuotojo žinios. Lankytojai, anksčiau nusižengę Taisyklėms, į Statinį neįleidžiami.

25. Statinio gyventojas, norėdamas išeiti už Statinio teritorijos ribų, apie savo išėjimą informuoja budėtoją ir (ar) Statinio atsakingą asmenį ir iš anksto suderina išėjimo ir grįžimo laiką.

26. Statinio durys rakinamos nuo 24.00 iki 6.00 val. Gyventojai, norintys grįžti tuo laiku, turi įspėti budėtoją.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

27. Gyventojai privalo bet kuriuo paros metu įsileisti į patalpas Statinio darbuotoją, taip pat policijos pareigūnus, jei šie asmenys ar pareigūnai pagrįstai mano, kad reikia užtikrinti šių Taisyklių ar kitų teisės aktų nuostatų laikymąsi.

28. Statinio gyventojai turi teisę kreiptis į Statinio atsakingą asmenį ir (ar) Statinio administraciją dėl apgyvendinimo, maitinimo, pirmo poreikio prekių, medicininės pagalbos suteikimo ir kitais Statinio funkcionavimo klausimais. Statinio administracija šią informaciją perduoda GEPK.

29. Statinys yra viešoji vieta, todėl Statinyje gyventojai privalo laikytis viešosios tvarkos reikalavimų.

30. Statinyje apgyvendintiems gyventojams GEPK pagal poreikį organizuoja viešosios tvarkos užtikrinimą ir apsaugą.

31. Statinio gyventojai, nesilaikantys Taisyklių reikalavimų, atsako teisės aktų nustatyta tvarka ir gali būti iškeldinti iš Statinio.

 

________________________________

 

 

part_ce882e338cc7493c9d3f9deac6add52e_end