LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO, MOKSLO IR SPORTO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL ŠVIETIMO, MOKSLO IR SPORTO MINISTRO 2005 M. BALANDŽIO 5 D. ĮSAKYMO NR. ISAK-556 „DĖL NUOSEKLIOJO MOKYMOSI PAGAL BENDROJO UGDYMO PROGRAMAS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. spalio 10 d. Nr. V-1136
Vilnius
P a k e i č i u Nuosekliojo mokymosi pagal bendrojo ugdymo programas tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2005 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. ISAK-556 „Dėl Nuosekliojo mokymosi pagal bendrojo ugdymo programas tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
„19. Mokinio mokymosi pasiekimai ugdymo laikotarpio pabaigoje apibendrinami ir vertinimo rezultatas fiksuojamas įrašu ir (arba) balu, taikant 10 balų vertinimo sistemą:
„19.1. patenkinamas įvertinimas – įrašai: „slenkstinis“, „patenkinamas“, „pagrindinis“, „aukštesnysis“, „atleista“ („atl.“), „įskaityta“ („įsk.“), 4–10 balų įvertinimas;
2. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:
„24. Mokiniui, kuriam mokantis pagal vidurinio ugdymo programą lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos dalykų kurso programa buvo pakeista iš bendrojo (žymima raide B) į išplėstinį (žymima raide A), pusmečio ar metiniu įvertinimu laikomas mokyklos organizuoto mokymosi pasiekimų patikrinimo pagal A kurso dalyko programą įvertinimas. Jei lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos dalykų kurso programa buvo pakeista iš A į B, pusmečio ar metiniu įvertinimu laikomas mokyklos organizuoto mokymosi pasiekimų patikrinimo pagal B kurso dalyko programą įvertinimas.“
3. Pakeičiu 361 punktą ir jį išdėstau taip:
„361. Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo baigiamosios klasės mokinys, turintis patenkinamus visų atitinkamos ugdymo programos dalykų, nurodytų ugdymo plane ar mokinio individualiame ugdymo plane, metinius įvertinimus, o pagrindiniame ugdyme bei viduriniame ugdyme – teisės aktų nustatyta tvarka atlikęs ir socialinę-pilietinę veiklą, į aukštesnę klasę nekeliamas, jis laikomas baigusiu atitinkamą ugdymo programą.“
4. Pakeičiu 37 punktą ir jį išdėstau taip:
„37. Pradinio ugdymo programos baigiamosios klasės mokinys, turintis bent vieno dalyko nepatenkinamą metinį (po papildomo darbo, jei buvo skirtas) įvertinimą ir (ar) nedalyvavęs be pateisintos priežasties lietuvių kalbos ir literatūros (skaitymo) ir matematikos nacionaliniuose mokinių pasiekimų patikrinimuose arba bent viename iš jų, paliekamas kartoti pradinio ugdymo programos 4 klasėje. Asmuo, besimokantis pagal suaugusiųjų pradinio ugdymo programą, turintis bent vieno dalyko nepatenkinamą metinį (po papildomo darbo, jei buvo skirtas) įvertinimą ir (ar) nedalyvavęs be pateisintos priežasties lietuvių kalbos ir literatūros (skaitymo) ir matematikos nacionaliniuose mokinių pasiekimų patikrinimuose arba bent viename iš jų, gali Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytomis mokymosi formomis ir mokymo proceso organizavimo būdais mokytis tik tų pradinio ugdymo programos dalykų, kurių nacionaliniame mokinių pasiekimų patikrinime nedalyvavo be pateisintos priežasties ir (ar) kurių dalykų metinis įvertinimas nepatenkinamas, ir atsiskaityti.“
5. Pakeičiu 38 punktą ir jį išdėstau taip:
„38. Pagrindinio ugdymo programos baigiamosios klasės mokinys, turintis bent vieno dalyko nepatenkinamą metinį (po papildomo darbo, jei buvo skirtas) įvertinimą, paliekamas kartoti ugdymo programos pagrindinio ugdymo programos baigiamojoje klasėje. Asmuo, nenorintis kartoti visų tos klasės ugdymo programos dalykų programos, gali Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytomis mokymosi formomis ir mokymo proceso organizavimo būdais mokytis tų ugdymo programos atskirų dalykų, kurių metinis įvertinimas nepatenkinamas, ir atsiskaityti.“
6. Pakeičiu 401 punktą ir jį išdėstau taip:
„401. Vidurinio ugdymo programos baigiamosios klasės mokinys, turintis bent vieną nepatenkinamą dalyko metinį (po papildomo darbo, jei buvo skirtas) įvertinimą, teisės aktų nustatyta tvarka neatliktą socialinę-pilietinę veiklą, nepaliekamas kartoti ugdymo programos vidurinio ugdymo programos baigiamojoje klasėje. Asmuo gali švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytomis mokymosi formomis ir mokymo proceso organizavimo būdais mokytis tų ugdymo programos atskirų dalykų, kurių metinis įvertinimas nepatenkinamas, ir atsiskaityti.“
7. Papildau 402 punktu:
„402. Mokykla mokinio, kuris tvarkos aprašo 37, 38 ir 401 punktuose nustatytais atvejais nekartoja visų tos klasės ugdymo programos dalykų mokymosi antrus metus ir siekia einamaisiais mokslo metais ją baigti (likviduoti dalykų įsiskolinimus), turimus dalykų mokymosi pasiekimų vertinimo rezultatus, fiksuotus įrašais ar dešimtbalės skalės balais, įskaito, pateikus pažymą apie bendrojo ugdymo dalykų programų baigimą ir brandos egzaminų laikymą arba (ir) mokymosi pasiekimų pažymėjimą, jei mokinys likviduoja dalykų įsiskolinimus ne toje pačioje mokykloje, kurioje mokėsi ankstesniais metais. Mokinio pasiekimų įskaitymą mokykla įformina mokyklos vadovo įsakymu, įskaitytų dalykų metiniai įvertinimai fiksuojami dienyno skyriuje „Mokinių mokymosi pasiekimų apskaitos suvestinė“, šių dalykų mokinio mokymosi apskaita dienyne nėra tvarkoma.“
8. Papildau 403 punktu:
„403. Jei asmens mokymosi rezultatai buvo fiksuoti penkiabalės skalės pažymiais ir dalykų pavadinimai neatitinka pavadinimų, nustatytų Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2023 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. V-570 „Dėl Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programų aprašo patvirtinimo“ (toliau – programų aprašas), įskaitant dalykų mokymosi pasiekimų vertinimo rezultatus:
403.1. dalykų, kurie mokymosi turiniu / pasiekimais yra tolygūs ir kurių metiniai įvertinimai yra patenkinami, pavadinimai pakeičiami į programų apraše nustatytus, jei jie skiriasi;
403.2. pagrindinio ir vidurinio ugdymo programos mokiniui penkių balų sistemos pažymiai konvertuojami į dešimties balų sistemos pažymius, išskyrus nepatenkinamus dalykų įvertinimus (jie nėra konvertuojami). Dešimtbalės skalės dalykų patenkinami metiniai įvertinimai nekeičiami;
403.3. jeigu pasiekimus patvirtinančiame dokumente yra keli matematikos (pavyzdžiui, algebros ir analizės pagrindų bei geometrijos), istorijos (pavyzdžiui, istorijos ir visuotinės istorijos), lietuvių kalbos (pavyzdžiui, lietuvių kalbos (raštu), lietuvių kalbos (žodžiu), lietuvių literatūros (raštu), lietuvių literatūros (žodžiu) ir panašiai) pažymiai, tai apskaičiuotas jų aritmetinis vidurkis suapvalinant iki sveikojo skaičiaus, laikomas atitinkamai metiniu pažymiu;
403.4. prie vidurinio ugdymo lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos dalykų nurodomas A kursas (arba B kursas, jei mokinys prašo), jei asmuo ankstesniais mokslo metais buvo baigęs vidurinio ugdymo programos dalyko A, S, T kurso (lygio) arba be kurso (lygio) programą. Jei ankstesniais mokslo metais asmuo buvo baigęs lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos dalykų B kurso programą, įskaitant jo mokymosi pasiekimus, prie dalyko nurodomas B kursas. Įskaitant mokinio kitų ugdymo plano dalykų mokymosi pasiekimus, dalykams kursai nepriskiriami;
9. Papildau 404 punktu:
„404. Mokiniai likviduoja įsiskolinimus mokykloje nustatytomis mokymosi formomis ir mokymo proceso organizavimo būdais vadovaujantis Mokymosi pagal formaliojo švietimo programas (išskyrus aukštojo mokslo studijų programas) formų ir mokymo organizavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2012 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. V-1049 „Dėl Mokymosi pagal formaliojo švietimo programas (išskyrus aukštojo mokslo studijų programas) formų ir mokymo organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.“
10. Pakeičiu 42 punktą ir jį išdėstau taip:
„42. Pradinio ugdymo programos baigiamosios klasės mokinys, išskyrus besimokantį pagal pradinio ugdymo individualizuotą programą, turintis patenkinamus visų šios programos ugdymo plano dalykų metinius įvertinimus ir dalyvavęs lietuvių kalbos ir literatūros (skaitymas) ir matematikos nacionaliniuose mokinių pasiekimų patikrinimuose, išskyrus atvejus, kai švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytais atvejais yra atleidžiamas nuo mokymosi pasiekimų patikrinimo, laikomas baigusiu pradinio ugdymo programą, įgijusiu pradinį išsilavinimą ir teisę mokytis pagal pagrindinio ugdymo programą.“