IGNALINOS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO NEPASITURINTIEMS IGNALINOS RAJONO SAVIVALDYBĖS GYVENTOJAMS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2023 m. liepos 20 d. Nr. T-146

Ignalina

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnio 4 dalimi, 16 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 4 straipsnio 2 dalimi, 21 straipsnio 14 dalimi, Ignalinos rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Piniginės socialinės paramos teikimo nepasiturintiems Ignalinos rajono savivaldybės gyventojams tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Ignalinos rajono savivaldybės tarybos 2020 m. spalio 28 d. sprendimą Nr. T-223 „Dėl Piniginės socialinės paramos teikimo nepasiturintiems Ignalinos rajono savivaldybės gyventojams tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. Paskelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Ignalinos rajono savivaldybės interneto svetainėje www.ignalina.lt.

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                    Laimutis Ragaišis

 


 

PATVIRTINTA

Ignalinos rajono savivaldybės tarybos

2023 m. liepos 20 d. sprendimu Nr. T-146

 

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO NEPASITURINTIEMS IGNALINOS RAJONO SAVIVALDYBĖS GYVENTOJAMS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Piniginės socialinės paramos teikimo nepasiturintiems Ignalinos rajono savivaldybės gyventojams tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu (toliau – Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas).

2. Aprašas reglamentuoja socialinės pašalpos ir kompensacijų už išlaidas būsto šildymui, geriamajam vandeniui ir karštam vandeniui skyrimą ir teikimą, vykdant savarankiškąją savivaldybės funkciją, Ignalinos rajono savivaldybėje bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, kurie Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka deklaruoja gyvenamąją vietą arba yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, arba asmenims, nedeklaravusiems gyvenamosios vietos ir neįtrauktiems į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, ir bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, kurie Ignalinos rajono savivaldybės teritorijoje nuomojasi būstą.

3. Piniginės socialinės paramos rūšys yra šios:

3.1. Socialinė pašalpa.

3.2. Išlaidų už būsto šildymą, geriamąjį vandenį ir karštą vandenį kompensacijos (toliau – kompensacijos).

4. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 2 straipsnyje apibrėžtas sąvokas.

5. Piniginės socialinės paramos teikimą administruoja Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyrius.

 

II SKYRIUS

PRAŠYMŲ-PARAIŠKŲ DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKA

 

6. Prašymai-paraiškos (formos tvirtinamos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu) dėl piniginės socialinės paramos priimamos seniūnijose pagal pareiškėjų gyvenamąją vietą. Ignalinos rajono socialinių paslaugų centro darbuotojai, kuriems priskirta ši funkcija (toliau – Centro darbuotojai), prašymus-paraiškas ir jų priedus pristato į Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyrių iki kiekvieno mėnesio 25 d. imtinai. Kai dokumentai pateikti po nustatyto termino, asmenys, pretenduojantys gauti piniginę socialinę paramą, įtraukiami į kito mėnesio sąrašus, ir piniginė socialinė parama teikiama už praėjusius mėnesius, už kuriuos priklauso piniginė socialinė parama.

7. Lietuvos Respublikos Vyriausybei paskelbus ekstremaliąją situaciją ir (ar) karantiną, bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui piniginės socialinės paramos mokėjimas pratęsiamas be atskiro prašymo skirti piniginę socialinę paramą, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi teisę į šią paramą, tačiau ne ilgiau negu iki mėnesio, kurį šalyje atšaukiama ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas arba sueina jų paskelbimo terminai, pabaigos.

8. Gyventojai kreipdamiesi dėl piniginės socialinės paramos, pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintos formos prašymą-paraišką ir jos priedus ir prašyme-paraiškoje nurodo piniginės socialinės paramos skyrimui ir apskaičiavimui būtinus duomenis apie:

8.1. save ir bendrai gyvenančius asmenis;

8.2. veiklos pobūdį;

8.3. turimą turtą ir Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 6–11 punktuose ir 2 dalyje nurodyto turto vertę;

8.4. gaunamas pajamas;

8.5. kitą piniginei socialinei paramai gauti būtiną informaciją;

8.6. iki mėnesio 20 d. būsto šildymui suvartotos elektros energijos skaitiklio rodmenis, kreipimosi mėnesio 1 dienos duomenimis, ir apmokėjimo dokumentus;

8.7. jeigu pateikti ne visi reikiami dokumentai, informacija apie trūkstamus dokumentus įrašoma į informacinį lapelį. Piniginei socialinei paramai gauti trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo-paraiškos pateikimo dienos, išskyrus atvejus, kai pajamos piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamos Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatyta tvarka. Kai pajamos piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamos Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatyta tvarka, trūkstami dokumentai piniginei socialinei  paramai gauti pateikiami ne vėliau  kaip per 2 mėnesius nuo prašymo-paraiškos pateikimo dienos. Jeigu asmuo nustatytu laiku nepateikia trūkstamų dokumentų, Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyriaus vedėjas per 5 darbo dienas priima sprendimą neteikti piniginės socialinės paramos ir asmeniui grąžina jo pateiktus dokumentus.

9. Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyriaus specialistai pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotų institucijų parengtas metodikas analizuodami pareiškėjų prašymus:

9.1. vadovaudamiesi Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 6 ir 7 straipsnių reikalavimais, įvertina asmenų teisę į piniginę socialinę paramą;

9.2. patikrina gautus prašymus-paraiškas ir prieduose pateiktus dokumentus ir patikrintą prašymą-paraišką patvirtina savo parašu.

10. Centro darbuotojų pareigos:

10.1. vadovaudamiesi Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 4 skirsnyje nustatyta tvarka, įvertina neįregistruoto nekilnojamojo turto ir kito turimo turto vertę;

10.2. atsiradus neaiškumų dėl pateiktų duomenų apie turimą turtą ir gaunamas pajamas arba patikrinimo metu kilus įtarimų, kad yra pateikta neteisinga informacija arba kad ji nuslepiama, pareikalauja,  kad pareiškėjas ir bendrai gyvenantys  asmenys deklaruotų turtą ir pajamas Gyventojų turto deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka;

10.3. papildomai apklausia asmenis, kurie kreipiasi dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ar gauna šią paramą, tikrina jų pateiktus dokumentus ir reikalauja papildomų duomenų, įrodančių bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens teisę į piniginę socialinę paramą;

10.4. pareikalauja sudaryti skolos grąžinimo sutartį su šilumos ir vandens tiekimo įmonėmis, jei už paslaugas nemokėta daugiau kaip 2 mėnesius;

10.5. pareikalauja tinkamai sutvarkyti turto dokumentus per metus laiko nuo fakto paaiškėjimo (Nekilnojamo turto registre įregistruoti nuomos sutartis (žemės, buto, namo ir kt.), sutvarkyti paveldėjimo dokumentus ir kt.), kad asmuo galėtų kreiptis dėl socialinės paramos.

 

III SKYRIUS

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS SKYRIMAS IR APSKAIČIAVIMAS 

 

11. Sprendimas dėl piniginės socialinės paramos skyrimo priimamas nurodant Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 8 straipsnio 1 dalies sąlygą (sąlygas), kuriai (kurioms) esant paskirta piniginė socialinė parama, ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo-paraiškos ir visų reikalingų dokumentų gavimo dienos savivaldybės mero nustatyta tvarka.

12. Savivaldybės mero potvarkiu sudarytoje Globos ir rūpybos komisijoje svarstomi ir priimami siūlymai dėl socialinės paramos teikimo šiais atvejais:

12.1. Iš savivaldybės biudžeto lėšų bendrai gyvenantiems asmenims ar vienam gyvenančiam asmeniui skiriama vienkartinė pašalpa (Aprašo 6 dalyje nustatyta tvarka). Piniginė socialinė parama iš savivaldybės biudžeto lėšų skiriama savivaldybės mero potvarkiu.

12.2. Aprašo 21.1–21.2 papunkčiuose nurodytais atvejais.           

13. Darbingi nedirbantys bendrai gyvenantys asmenys arba vieni gyvenantys asmenys, 3 mėnesius gaunantys socialinę paramą, bet nedalyvaujantys aktyviose darbo rinkos politikos priemonėse, pasitelkiami visuomenei naudingai veiklai.

14. Piniginę socialinę paramą apskaičiuoja:

14.1. Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyrius:

14.1.1. socialines pašalpas;

14.1.2. kompensacijas už kietą kurą.

14.2. Uždaroji akcinė bendrovė Ignalinos šilumos tinklai – išlaidų už būsto šildymą, ir karštą vandenį kompensacijas, kai šilumos energija tiekiama centralizuotai.

14.3. Uždaroji akcinė bendrovė Ignalinos butų ūkis – kompensacijas už geriamąjį vandenį bendrijų gyventojams ir privačių namų savininkams.

14.4. Uždaroji akcinė bendrovė „Didžiasalio komunalinės paslaugos“ – išlaidų už būsto šildymą, geriamąjį vandenį ir karštą vandenį kompensacijas.

15. Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyrius, bendradarbiaudamas su uždarąja akcine bendrove Ignalinos šilumos tinklais, uždarąja akcine bendrove Ignalinos butų ūkiu, uždarąja akcine bendrove „Didžiasalio komunalinės paslaugos“, keičiasi informacija apie piniginės socialinės paramos gavėjų teisę į paramą, pajamas, apie gavėjams apskaičiuotus kompensacijų dydžius:

15.1. Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyrius ne vėliau kaip kiekvieno mėnesio 3 darbo dieną elektroniniu būdu perduoda kompensacijas skaičiuojančioms įmonėms kompiuterine programa „Parama“ suformuotas eksporto duomenų bylas apie nepasiturintiems gyventojams nustatytą teisę kompensacijoms gauti už praėjusį mėnesį.

15.2. Kompensacijas skaičiuojančios įmonės iki kiekvieno mėnesio 10 d. Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyriui elektroniniu būdu perduoda importo duomenų bylas apie nepasiturintiems gyventojams apskaičiuotas kompensacijas.

16. Piniginės socialinės paramos skyrimo, skaičiavimo ir mokėjimo laikotarpiai:

16.1. Kompensacijos skiriamos 3 mėnesiams nuo mėnesio, kurį bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo įgijo teisę į kompensacijas, pirmos dienos, tačiau ne daugiau kaip už 2 praėjusius mėnesius iki prašymo-paraiškos pateikimo mėnesio, o jeigu dėl kompensacijų kreipiamasi likus vienam mėnesiui iki šildymo sezono pradžios mėnesio ar vėliau arba šildymo sezono metu, kompensacijos skiriamos visam šildymo sezono laikotarpiui, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo kreipimosi dėl kompensacijų ir sprendimo priėmimo metu, taip pat laikotarpiu, už kurį skiriamos kompensacijos, turi teisę gauti kompensacijas.

16.2. Piniginė socialinė parama gali būti skiriama trumpesniam negu 3 mėnesių laikotarpiui, jei yra žinoma, kad per tą laikotarpį bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo neteks teisės į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydis pasikeis (dėl bendrai gyvenančių asmenų sudėties arba vieno gyvenančio asmens šeiminės padėties, pajamų šaltinio (bet ne jo dydžio) pasikeitimo, bendrai gyvenančiam asmeniui arba vienam gyvenančiam asmeniui pradėjus gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugas socialinės globos įstaigoje ir kita).

16.3. Paskirta socialinė pašalpa išmokama ir kompensacijos skaičiuojamos už praėjusį mėnesį, išskyrus kompensacijas už kitą kurą.

16.4. Kompensacijos už kitą kurą apskaičiuojamos už visą laikotarpį, kuriam skirta kompensacija, ar dalimis, jei keičiasi asmens pajamų šaltinis, turtas ar atsiranda kitų priežasčių, turinčių įtakos skaičiuojant kompensaciją.        

16.5. Kompensacijos už šildymą kitu kuru, išskyrus kompensaciją už elektros energiją, suvartotą būsto šildymui, skaičiuojamos visam šildymo sezonui. Kompensacijos už elektrą, sunaudotą būsto šildymui, apskaičiuojamos ir išmokamos už tą laikotarpį, už kurį pateikti suvartotos elektros energijos skaitiklio rodmenys.

16.6. Apskaičiuojant kompensacijos už kitą kurą dydį, vadovaujamasi Kompensacijos būstui šildyti apskaičiavimo metodika ir kuro vidutine kaina, kurią nustato Ignalinos rajono savivaldybės taryba. Kompensacijos mokamos:

16.6.1. pagal asmens pateiktus kuro pirkimą ir apmokėjimą patvirtinančius dokumentus, kurie išrašyti nuo einamųjų metų balandžio 1 dienos iki kitų metų kovo 31 dienos imtinai. Išmokama kompensacija, apskaičiuota pagal metodiką, tačiau ne didesnė, kaip nurodyta pateiktuose kuro pirkimą ir apmokėjimą  patvirtinančiuose dokumentuose;

16.6.2. asmeniui nepateikus kuro pirkimą ir apmokėjimą patvirtinančių dokumentų, gali būti atliktas buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimas ir surašytas buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktas, į kurį atsižvelgiant nustatoma teisė į kompensaciją. Išmokama kompensacija, apskaičiuota pagal metodiką.

 

IV SKYRIUS

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO BŪDAI IR IŠMOKĖJIMAS

 

17. Paskirtos piniginės socialinės paramos išmokėjimas:

17.1. Bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui piniginės socialinės pašalpos teikimo laikotarpiu pakeitus deklaruotą gyvenamąją vietą (jei gyvenamosios vietos neturi, – savivaldybę, kurios teritorijoje gyvena) arba nuomojamą būstą, ankstesnėje savivaldybėje piniginės socialinės paramos teikimas nutraukiamas, išmokėjus už tą mėnesį, kurį buvo pakeista deklaruota gyvenamoji vieta (jei gyvenamosios vietos neturi, – savivaldybė, kurios teritorijoje gyveno) arba nuomojamas būstas.

17.2. Bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, kurie dėl piniginės socialinės paramos nustatyta tvarka kreipėsi į Ignalinos rajono savivaldybę naujai deklaravę gyvenamąją vietą Ignalinos rajono savivaldybėje arba nuomojasi būstą, piniginė socialinė parama teikiama nuo kito mėnesio po gyvenamosios vietos deklaravimo.

18. Paskirta, bet laiku neatsiimta socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos išmokamos, jeigu dėl jų buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo paskutinio mėnesio, už kurį socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos buvo paskirtos.

19. Mirus asmeniui, kurio vardu bendrai gyvenantiems asmenims mokama socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos, šiems bendrai gyvenantiems asmenims paskirta ir iki kito mėnesio po jo mirties neišmokėta pašalpa ir (ar) kompensacijos, jeigu dėl jų buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 3 mėnesius po socialinę pašalpą ir (ar) kompensacijas gavusio asmens mirties dienos, pervedamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų, pateikus laisvos formos prašymą ir medicininį mirties išrašą, kai asmens mirtis neįregistruota Lietuvos Respublikos gyventojų registre, o jeigu tokio bendrai gyvenančio asmens nėra, pervedamos į vaiko (įvaikio) ar vaikų (įvaikių) vardu atidarytą sąskaitą banke. Mirus vienam gyvenančiam asmeniui, socialinės pašalpos ir (ar) kompensacijų teikimas nutraukiamas nuo jo mirties mėnesio pirmos dienos, o už praėjusį laikotarpį paskirta ir neatsiimta socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos neišmokamos.

20. Jeigu bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui apskaičiuota socialinė pašalpa yra mažesnė kaip 1,45 Eur, o kompensacija už išlaidas būsto šildymui, geriamajam vandeniui ir karštam vandeniui mažesnė kaip 0,29 Eur, socialinė pašalpa ir kompensacija neišmokamos.

21. Socialinė pašalpa gali būti teikiama:

21.1. piniginėmis lėšomis, jas pervedant į pareiškėjų nurodytas asmenines sąskaitas bankuose kiekvieno mėnesio 15–20 dienomis;

21.2. nepinigine forma: bendrai gyvenantiems asmenims, priskiriamiems grupei, patiriančiai socialinę riziką, kai gaunama informacijos, kad asmenys gautą socialinę paramą naudoja ne pagal paskirtį ar turi emocinių, elgesio, socialinių problemų, piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis medžiagomis arba yra priklausomi nuo azartinių žaidimų ir kitais atvejais, atsižvelgiant į Globos ir rūpybos komisijos rekomendaciją, pervedant pareiškėjų pašalpas į Ignalinos rajono socialinių paslaugų centro korteles Centro darbuotojams, kurie padeda perkant maistą ir vartojamąsias prekes, apmoka (jei reikia) vaikų išlaikymo ikimokyklinėse įstaigose išlaidas, vaikų maitinimo išlaidas mokyklose ar dienos centruose, vaikų užsiėmimų išlaidas neformaliojo vaikų švietimo įstaigose, būsto nuomos, elektros, komunalines ir kitas būsto išlaikymo išlaidas šias paslaugas teikiančioms įmonėms, žemės bei žemės nuomos mokesčio  įsiskolinimus, apmoka už dokumentų tvarkymą ir kita;

21.3. aprašo 21.2 papunktyje nurodytu būdu parama teikiama atlikus patikrinimą ir surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą.

22. Apskaičiuotų kompensacijų, išskyrus už kitą kurą ar elektrą, sunaudotą būsto šildymui ir karštam vandeniui ruošti, suma pervedama į komunalines paslaugas teikiančių įmonių atsiskaitomąsias sąskaitas bankuose pagal sutartis.

23. Savininkams, kurių būstai šildomi kitu kuru, šildymo išlaidos iš dalies ar visiškai kompensuojamos:

23.1. piniginėmis lėšomis, sumas pervedant į pareiškėjų nurodytas asmenines sąskaitas bankuose. Šildymo sezonui apskaičiuota kompensacijų suma išmokama dalimis už kiekvieną praėjusį mėnesį, kuriam skirta kompensacija;

23.2. nepinigine forma bendrai gyvenantiems asmenims ar vieniems gyvenantiems asmenims, nurodytiems Aprašo 21.2 papunktyje.

 

V SKYRIUS

PAGRINDAI, KURIEMS ESANT SOCIALINĖ PAŠALPA SKIRIAMA PAPILDOMAI, MAŽINAMA, SUSTABDOMA, NUTRAUKIAMA AR ATNAUJINAMAS JOS MOKĖJIMAS

 

24. Socialinė pašalpa papildomai skiriama vadovaujantis Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 10 straipsnio 1 dalimi.

25. Socialinė pašalpa mažinama vadovaujantis Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje nurodytais dydžiais ir atvejais.

26. Socialinė pašalpa darbingo amžiaus, bet nedirbantiems (taip pat savarankiškai nedirbantiems) asmenims nemažinama vadovaujantis Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 10 straipsnio 3 dalimi.

27. Socialinės pašalpos mokėjimo laikotarpiai skaičiuojami sudedant laikotarpius, kuriais buvo mokama socialinė pašalpa. 

28. Jeigu darbingo amžiaus darbingi, bet nedirbantys (taip pat savarankiškai nedirbantys) asmenys dirbo (savarankiškai dirbo) arba dalyvavo savivaldybės administracijos organizuojamoje visuomenei naudingoje veikloje ir (ar) savivaldybės administracijos parengtoje Užimtumo didinimo programoje 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius, šio Aprašo 25 punkte numatyti socialinės pašalpos mokėjimo laikotarpiai pradedami skaičiuoti iš naujo nuo mėnesio, kurį šios aplinkybės atsirado, pirmos dienos.

29. Piniginės socialinės paramos teikimo sustabdymas, nutraukimas, atnaujinimas:

29.1. Priimtas sprendimas dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ir mokėjimo gali būti sustabdytas arba nutrauktas, gavus informaciją, kad asmuo gauna nelegalių pajamų, pateikė ne visus ir neteisingus duomenis, turinčius įtakos teisei į socialinę paramą ar jos dydžiui, ar paaiškėjus kitoms aplinkybėms. Paramos teikimas gali būti atnaujinamas tik gavus atsakymą iš nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją vykdančių institucijų ar kitų institucijų.

29.2. Paramos teikimas sustabdomas, kai paramos teikimo laikotarpiu būtina nustatyti faktą, ar asmuo atitinka sąlygas, kurioms esant asmuo turi teisę į socialinę paramą. Paramos teikimas atnaujinamas išsiaiškinus ir nustačius asmens teisę į socialinę paramą.

29.3. Paramos teikimas nutraukiamas, kai paramos teikimo laikotarpiu nustatomas faktas, kad asmuo neatitinka sąlygų, kurioms esant asmuo turi teisę į socialinę paramą.

29.4. Jeigu vienas gyvenantis asmuo arba vienas iš bendrai gyvenančių asmenų, turinčių teisę gauti arba gaunančių socialinę paramą, nutraukė registraciją Užimtumo tarnyboje ar kitos valstybės valstybinėje įdarbinimo tarnyboje, išskyrus įsidarbinimo atvejį, arba registracija Užimtumo tarnyboje ar kitos valstybės valstybinėje įdarbinimo tarnyboje jam buvo nutraukta, piniginė socialinė parama vienam gyvenančiam asmeniui ar bendrai gyvenantiems asmenims neskiriama arba paskirtoji nutraukiama nuo kito mėnesio. Šie asmenys turi teisę pakartotinai kreiptis dėl piniginės socialinės paramos, jei ne trumpiau kaip 3 mėnesius registruojasi Užimtumo tarnyboje.

29.5. Piniginės socialinės paramos teikimas gali būti sustabdomas, nutraukiamas, atnaujinamas, kai asmuo neapmoka (jei turi apmokėti) vaikų išlaikymo ikimokyklinėse įstaigose išlaidų, vaikų maitinimo išlaidų mokyklose ar dienos centruose, vaikų užsiėmimų išlaidų neformaliojo vaikų švietimo įstaigose, būsto nuomos, elektros, komunalinių ir kitų būsto išlaikymo išlaidų šias paslaugas teikiančioms įmonėms, žemės bei žemės nuomos mokesčio  įsiskolinimų bei kitais Globos ir rūpybos komisijos ar seniūnijų socialinės paramos teikimo komisijų nurodytais motyvuotais atvejais.

 

VI SKYRIUS

VIENKARTINĖS, TIKSLINĖS, SĄLYGINĖS IR PERIODINĖS PAŠALPOS, JŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKA

 

30. Vienkartinės, tikslinės, sąlyginės ir periodinės pašalpos skiriamos bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, atsidūrusiam sunkioje materialinėje padėtyje, susidariusioje dėl įvykusios nelaimės, asmens sveikatos sutrikimų, kada nepakanka valstybės teikiamos socialinės paramos, patekusiam į sunkią materialinę padėtį, kai jis yra išnaudojęs visas kitų pajamų gavimo galimybes, rūšis, jų dydžius ir teikimo sąlygas. Vienkartinės, tikslinės, sąlyginės ir periodinės pašalpos neužtikrina ilgalaikio ekonominio ir socialinio saugumo, o tik padeda bendrai gyvenantiems asmenims ar vienam gyvenančiam asmeniui išgyventi sunkiomis materialinėmis sąlygomis.

31. Skiriant vienkartinę, tikslinę, sąlyginę ir periodinę pašalpą, įskaitomos tos bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gaunamos pajamos, kurios nurodytos Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme.

32. Vienkartinės, tikslinės, sąlyginės ir periodinės pašalpos gali būti skiriamos darbingo amžiaus asmenims, kurių pajamos vienam bendrai gyvenančiam asmeniui neviršija 1 valstybės remiamų pajamų dydžio (toliau – VRP), pensinio amžiaus asmenims, kurių pajamos vienam bendrai gyvenančiam asmeniui neviršija 2 VRP, atsidūrusiems ypatingai sunkioje situacijoje. Asmens pajamos nevertinamos skiriant paramą pagal šio Aprašo 33.2, 33.4 ir 33.5 papunkčius.

33. Vienkartinė pašalpa skiriama:

33.1. patyrus sunkias traumas, susirgus ar sergant kitomis sunkiomis ar lėtinėmis ligomis ar prireikus operacinio gydymo, pateikus tai pagrindžiančius dokumentus, išduotus ne anksčiau kaip prieš metus iki kreipimosi. Vienkartinės pašalpos dydis – 1,5 VRP dydžio;

33.2. grįžus iš laisvės atėmimo bausmę vykdančių įstaigų (toliau – įkalinimo įstaigos), jeigu asmenys dėl pašalpos kreipiasi ne vėliau kaip per mėnesį nuo išleidimo iš įkalinimo įstaigos dienos. Išmoka išmokama per 24 val. nuo pateikto prašymo. Vienkartinės pašalpos dydis – 0,5 VRP dydžio;

33.3. benamystės, bedarbystės ar kitos būtinos skubios piniginės socialinės paramos atvejais, atsižvelgiant į šeimos ar vieno gyvenančio asmens socialinę, materialinę padėtį ir kitas aplinkybes, įrodančias vienkartinės paramos būtinumą. Vienkartinės pašalpos dydis – 1,0 VRP dydžio;

33.4. bendrai gyvenantiems asmenims, kai abiejų asmenų gyvenamoji vieta deklaruota Ignalinos rajono savivaldybės teritorijoje, ar vienam gyvenančiam asmeniui, kai asmens gyvenamoji vieta deklaruota Ignalinos rajono savivaldybės teritorijoje, gimus vaikui, skiriama 2 VRP dydžio vienkartinė pašalpa;

33.5. Ukrainos gyventojui, esančiam Lietuvoje dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų Ukrainoje, faktiškai gyvenančiam Ignalinos rajono savivaldybės teritorijoje. Šiuo atveju buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktai nesurašomi ir prašymai vienkartinei pašalpai skirti Globos ir rūpybos komisijai svarstyti neteikiami.

34. Tikslinė pašalpa skiriama:

34.1. nukentėjus nuo gaisro ar stichinės nelaimės atveju, neatsižvelgiant į pajamas, jeigu tai yra vienintelis asmens gyvenamasis būstas ar statinys ir jis yra Ignalinos rajono savivaldybės teritorijoje:

34.1.1. įvykus gaisrui gyvenamajame būste, kuris buvo asmens nuosavybė ir nuolatinė gyvenamoji vieta. Tikslinės pašalpos dydis – iki 5 VRP dydžio;

34.1.2. įvykus gaisrui gyvenamajame būste, kuris nebuvo asmens nuosavybė, tačiau buvo asmens nuolatinė gyvenamoji vieta. Tikslinės pašalpos dydis – iki 3 VRP dydžio;

34.1.3. įvykus gaisrui ūkinėse patalpose, kurios buvo asmens nuosavybė. Tikslinės pašalpos dydis – iki 2 VRP dydžio;

34.1.4. įvykus gaisrui ūkinėse patalpose, kurios nebuvo asmens nuosavybė. Tikslinės pašalpos dydis – 1,5 VRP dydžio;

34.1.5. įvykus stichinei nelaimei. Tikslinės pašalpos dydis – iki 2,0 VRP dydžio;

34.2. iš dalies kompensuoti įsiskolinimus už elektros energijos ar dujų sunaudojimą, kai dėl esamos padėties netenkinami žmogaus gyvybiniai poreikiai. Tikslinės pašalpos dydis – turimos skolos dydis, tačiau ne daugiau kaip 1,3 VRP dydžio;

34.3. asmens dokumentams tvarkyti asmenims, neturintiems jokių pajamų. Apmokamos asmens dokumentų pagaminimo išlaidos, bet ne daugiau kaip 0,5 VRP dydžio;

34.4. iš dalies apmokėti kompensacinių priemonių (akinių, lęšiukų ir kt.) įsigijimą (jeigu šios priemonės yra nekompensuojamos). Tikslinės pašalpos dydis – priemonių įsigijimo išlaidos (pagal išlaidas patvirtinančius dokumentus) – iki 1,5 VRP dydžio.

35. Periodinė pašalpa skiriama:

35.1. apdrausti asmenis, nedraustus sveikatos draudimu, arba apmokėti sveikatos priežiūros paslaugas pagal Valstybinių ligonių kasų nustatytus įkainius asmenims, neturintiems jokių pajamų, kai dėl specifinių aplinkybių kyla grėsmė asmens sveikatos būklei ir reikalingas gydymas. Periodinė pašalpa skiriama laikotarpiui, kurį asmuo bus gydomas, tačiau ne ilgiau kaip 3 mėnesiams;

35.2. netekus teisės gauti piniginės socialinės paramos Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme numatytais atvejais, kai dėl objektyvių priežasčių asmuo pardavė jam priklausančią transporto priemonę ar gyvenamąjį būstą už lėšų sumą, mažesnę kaip pusė šio turto vertės, apskaičiuotos vadovaujantis Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 20 straipsnio 5 dalimi – 3 mėnesius po 1 VRP dydį.

36. Sąlyginė pašalpa skiriama gydymosi nuo priklausomybės ligų laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip 3 mėnesiams. Sąlyginės pašalpos dydis – 1,0 VRP dydžio.

37. Vienkartinės, tikslinės, sąlyginės ir periodinės pašalpos yra teikiamos vieną kartą per metus tiems asmenims, kuriems jų labiausiai reikia, įvertinus bendrai gyvenančių asmenų pajamas, turtą, esamą socialinę padėtį, bet ne daugiau kaip 2 metus iš eilės, išskyrus stichinių nelaimių atvejus.

38. Vienkartinės, tikslinės, sąlyginės ir periodinės pašalpos neskiriamos:

38.1. nustačius, kad asmuo (bendrai gyvenantys asmenys) pateikė neteisingus duomenis apie gaunamas pajamas, turtą arba nepateikė paramos pagrįstumą įrodančių dokumentų;

38.2. nustačius, kad besikreipiančio asmens turtas, pajamos viršija nustatytą normatyvą;

38.3. kai asmuo (bendrai gyvenantys asmenys) nesudaro galimybės patikrinti asmens (bendrai gyvenančių asmenų) gyvenimo sąlygų;

38.4. nustačius, kad socialinės pašalpos teikimas nėra gyvybiškai būtinas, t. y. asmuo (bendrai gyvenantys asmenys) gali be jos išsiversti.

39. Asmuo, besikreipiantis dėl vienkartinės pašalpos, Centro darbuotojams pateikia prašymą ir problemą įrodančius dokumentus (pažymą iš priešgaisrinės apsaugos tarnybos, sveikatos priežiūros įstaigos, Užimtumo tarnybos ir kt.).

40. Centro darbuotojai Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyriui pristato:

40.1. buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, nustačius besikreipiančio asmens socialinę padėtį, įvertinus jo turimą turtą Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 4 skirsnyje nustatyta tvarka;

40.2. kitus dokumentus pagal reikalingumą.

41. Vienkartinių, tikslinių, sąlyginių ir periodinių pašalpų skyrimas ir jų teikimo būdai svarstomi Globos ir rūpybos komisijos posėdyje.

42. Vienkartinės, tikslinės, sąlyginės ir periodinės pašalpos ir jų teikimo būdai įforminami mero potvarkiu, išskyrus Aprašo 33.2, 33.4 ir 33.5 papunkčius. Šiuose papunkčiuose nurodytos vienkartinės išmokos skiriamos savivaldybės mero nustatyta tvarka.

43. Jei pareiškėjas nesudaro galimybės Centro darbuotojui surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo akto arba tris kartus be pateisinamos priežasties nerandamas namuose (nesant galimybės surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo akto), vienkartinė parama neskiriama.

44. Už pateiktą informaciją apie šeimos narius, gaunamas pajamas ir pateiktų duomenų teisingumą atsako pareiškėjas.

 

VII SKYRIUS

IGNALINOS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS SOCIALINĖS PARAMOS IR KAIMO REIKALŲ SKYRIAUS PAREIGOS IR TEISĖS TEIKIANT PINIGINĘ SOCIALINĘ PARAMĄ

 

45. Ignalinos rajono savivaldybės administracija, teikdama piniginę socialinę paramą, privalo:

45.1. derinti socialinės pašalpos teikimo bendrai gyvenantiems asmenims arba vieniems gyvenantiems asmenims, patiriantiems socialinę riziką, formas – nepinigine forma ir pinigais. Socialinės pašalpos dydis pinigais negali viršyti 50 procentų paskirtos socialinės pašalpos dydžio;

45.2. kompensacijas bendrai gyvenantiems asmenims arba vieniems gyvenantiems asmenims, patiriantiems socialinę riziką, teikti Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 22 straipsnio 2 dalies 2 punkte nustatytu būdu;

45.3. 6 mėnesius socialinę pašalpą skirti tik vaikui (įvaikiui) ar vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, pasirenkant ar derinant jos teikimo formą (formas) (pinigais ir (ar) nepinigine forma), o kompensacijų 6 mėnesius neteikti bendrai gyvenantiems asmenims ar 6 mėnesiams nutraukti jų teikimą iš nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją vykdančių ar kitų institucijų gavus informacijos apie piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu nelegaliai gautas ar gaunamas pajamas ir (ar) nelegalų darbą, neteisėtą veiklą, susijusią su pajamų gavimu;

45.4. 6 mėnesius neteikti socialinės pašalpos ir kompensacijų ar 6 mėnesiams nutraukti jų teikimą vienam gyvenančiam asmeniui iš nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją vykdančių ar kitų institucijų gavus informacijos apie piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu nelegaliai gautas ar gaunamas pajamas ir (ar) nelegalų darbą, neteisėtą veiklą, susijusią su pajamų gavimu;

45.5. kompensacijas bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, įsiskolinusiems už būsto šildymą, karštą ar geriamąjį vandenį, teikti Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 22 straipsnio 2 dalies 2 punkte nustatytu būdu, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo atitinka Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytą reikalavimą (įsiskolinusieji už būsto šildymą ir (ar) karštą vandenį ir (ar) geriamąjį vandenį su energijos, kuro, vandens tiekėjais yra sudarę sutartį (sutartis) dėl dalies skolos apmokėjimo, kas mėnesį grąžinant ne daugiau kaip 20 procentų bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamų, arba teismas yra priteisęs apmokėti skolą);

45.6. neskirti kompensacijų, nutraukti jų teikimą įsiskolinusiems už būsto šildymą, geriamąjį ar karštą vandenį bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, kurie nevykdo Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatyto reikalavimo;

45.7. kilus pagrįstam įtarimui dėl prašyme-paraiškoje pateiktų duomenų apie turimą turtą ir gaunamas pajamas arba patikrinimo metu kilus pagrįstam įtarimui, kad yra pateikti neteisingi duomenys arba jie nuslepiami, pareikalauti, kad bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo deklaruotų turtą (įskaitant gaunamas pajamas) Gyventojų turto deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka, ir informuoti nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją vykdančias institucijas dėl galimai nelegaliai gautų ar gaunamų pajamų ir (ar) nelegalaus darbo ar neteisėtos veiklos, susijusios su pajamų gavimu;

45.8. kilus pagrįstų įtarimų dėl prašyme-paraiškoje pateiktų duomenų apie turimą turtą ir gaunamas pajamas, tikrinti bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas, turimą turtą ir užimtumą, surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, kurio pagrindu piniginė socialinė parama gali būti skiriama, neskiriama ar nutraukiamas jos mokėjimas.

46. Ignalinos rajono savivaldybės administracija, teikdama piniginę socialinę paramą, turi teisę:

46.1. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos arba 3 mėnesiams nutraukti jos teikimą bendrai gyvenantiems asmenims, jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nevykdo Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 25 straipsnio 2 punkte nustatytos pareigos ir (ar) 25 straipsnio 3 punkte nustatytos pareigos, išskyrus atvejį, kai dėl šių punktų nuostatų nevykdymo nesusidarė piniginės socialinės paramos permoka – išmokėta ne didesnė negu apskaičiuota, įvertinus atsiradusias aplinkybes, piniginė socialinė parama arba piniginės socialinės paramos permoka buvo grąžinta ar asmens raštu pateiktu sutikimu yra išskaičiuojama (grąžinama) dalimis daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį. Jeigu nėra šiame punkte nurodytų išimčių, socialinė pašalpa skiriama vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos;

46.2. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos arba 3 mėnesiams nutraukti jos teikimą vienam gyvenančiam asmeniui, jeigu jis nevykdo Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 25 straipsnio 2 punkte nustatytos pareigos ir (ar) 25 straipsnio 3 punkte nustatytos pareigos, išskyrus atvejį, kai dėl šių punktų nuostatų nevykdymo nesusidarė piniginės socialinės paramos permoka – išmokėta ne didesnė, negu apskaičiuota, įvertinus atsiradusias aplinkybes, piniginė socialinė parama arba piniginės socialinės paramos permoka buvo grąžinta ar asmens raštu pateiktu sutikimu yra išskaičiuojama (grąžinama) dalimis daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį;

46.3. jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nevykdo Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 25 straipsnio 1, 4, 5 ir 6 punktuose nustatytų pareigų, socialinę pašalpą skirti tik vaikui (įvaikiui) ar vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, pasirenkant ar derinant jos teikimo formą (formas) (pinigais ir (ar) nepinigine forma), o kompensacijų neteikti ar nutraukti jų teikimą, iki pareigos bus įvykdytos;

46.4. jeigu vienas gyvenantis asmuo nevykdo Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 25 straipsnio 1, 4, 5 ir 6 punktuose nustatytų pareigų, socialinės pašalpos ir kompensacijų neteikti ar nutraukti jų teikimą, iki šios pareigos bus įvykdytos;

46.5. Aprašo 46.4 papunkčio nuostatos netaikomos, jeigu nuo Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 25 straipsnio 6 punkte nustatytų pareigų nevykdymo iki prašymo dėl socialinės pašalpos ir / ar kompensacijos skyrimo praėjo ne mažiau kaip vieni metai;

46.6. pasitelkti bendruomeninių organizacijų, religinių bendruomenių, religinių bendrijų, kitų nevyriausybinių organizacijų atstovus, gyvenamosios vietovės bendruomenės narius,  seniūnaičius, kitus suinteresuotus asmenis dalyvauti seniūnijos teritorijoje veikiančioje socialinės paramos teikimo komisijoje svarstant klausimus dėl piniginės socialinės pašalpos skyrimo. Seniūno teikimu seniūnijos socialinės paramos teikimo komisijos sudėtį tvirtina Ignalinos rajono savivaldybės administracijos direktorius; 

46.7. siekdamas įvertinti piniginės socialinės paramos teikimo veiksmingumą, periodiškai (ne rečiau kaip 2 kartus per metus) vykdyti bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygų, turimo turto ir užimtumo patikrinimą, surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, kurio pagrindu piniginė socialinė parama gali būti skiriama, neskiriama ar nutraukiamas jos mokėjimas;

46.8. nereikalauti iš piniginę socialinę paramą gaunančių bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens iš naujo pateikti tų duomenų, kurie iki pakartotinio kreipimosi yra nepasikeitę;

46.9. skirti socialinę pašalpą tik vaikui (įvaikiui) ar vaikams (įvaikiams) nepinigine forma, jeigu iš atsakingų institucijų yra gauta informacijos, kad bendrai gyvenantys asmenys neužtikrina auginamo vaiko (įvaikio) ar vaikų (įvaikių) privalomo ir valstybės garantuojamo ugdymo iki 16 metų pagal pradinio, pagrindinio ugdymo programas;

46.10. 6 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos ar 6 mėnesiams nutraukti jos teikimą darbingo amžiaus darbingam vienam gyvenančiam asmeniui arba darbingo amžiaus darbingiems bendrai gyvenantiems asmenims, kurie dirba savarankiškai ir (ar) vykdo nekilnojamųjų daiktų pardavimo ir (ar) nuomos veiklą ir kuriems ilgiau kaip 6 mėnesius buvo teikiama piniginė socialinė parama, jeigu jie pašyme-paraiškoje nurodo, kad šiuo laikotarpiu iš vykdomos veiklos gavo mažesnes kaip minimali mėnesinė alga vidutines pajamas per mėnesį. Šiuo atveju socialinė pašalpa skiriama tik vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos;

46.11. 6 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos ar 6 mėnesiams nutraukti jos teikimą, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu nuosavybės teise įgijo privalomą registruoti turtą, kurio vertė didesnė kaip piniginių lėšų normatyvas, nustatytas Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje, arba nuosavybės teise turimą privalomą registruoti turtą perleido nuosavybėn kitam asmeniui už lėšų sumą, mažesnę kaip pusė šio turto vertės, apskaičiuotos vadovaujantis Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 20 straipsnio 5 dalimi;

46.12. 6 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo per 6 mėnesius iki kreipimosi dėl piniginės socialinės paramos perleido nuosavybėn kitam asmeniui Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 1–8 punktuose nurodytą turtą ir kreipdamiesi (kreipdamasis) dėl piniginės socialinės paramos prašyme-paraiškoje nenurodė gautų piniginių lėšų ar už jas įsigyto naujo turto;

46.13. Centro darbuotojams, patikrinus bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, atsižvelgdama į seniūnijos socialinės paramos teikimo komisijos rekomendacijas:

46.13.1. skirti socialinę pašalpą ir kompensacijas bendrai gyvenantiems asmenims, kurie nėra sudarę teismo patvirtintos sutarties dėl vaiko (įvaikio) materialinio išlaikymo, tačiau dėl išlaikymo ir (ar) tėvystės nustatymo kreipėsi į teismą, bet tėvystė nebuvo nustatyta ir (ar) išlaikymas nebuvo priteistas arba pareiškimas paliktas nenagrinėtas;

46.13.2. skirti socialinę pašalpą bendrai gyvenantiems asmenims atskirai, kai santuokos nutraukimo bylos nagrinėjimo metu yra ginčas;

46.13.3. skirti socialinę pašalpą, jeigu vidutinės pajamos, tenkančios vienam iš bendrai gyvenančių asmenų, arba vieno gyvenančio asmens pajamos per mėnesį yra mažesnės kaip 1,1 VRP  dydžio, tačiau bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo neatitinka  Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 6 straipsnio 2 punkte nustatyto reikalavimo;

46.13.4. skirti kompensacijas, jeigu išlaidos už būsto šildymą ir už faktinį geriamojo vandens ir (ar) karšto vandens kiekį atitinka Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 11 straipsnyje nustatytus kompensuojamus dydžius, tačiau bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo neatitinka Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatyto reikalavimo;

46.13.5. skirti būsto šildymo išlaidų kompensaciją už didesnį (iki 10 proc. viršijantį) negu nustatyta Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 12 straipsnio 1 dalies 1 punkte naudingojo būsto ploto normatyvą;

46.13.6. skirti socialinę pašalpą, jeigu vieno iš bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens vidutinės pajamos per mėnesį yra lygios 1,1 VRP dydžio arba bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens vidutinės pajamos per mėnesį ne daugiau kaip 50 procentų viršija 1,1 VRP dydžio, arba apskaičiuota socialinė pašalpa yra mažesnė už Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 22 straipsnio 9 dalyje nustatytą dydį ir bendrai gyvenantys asmenys arba viena gyvenantis asmuo atitinka Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 6 straipsnio 2 punkte nustatytą reikalavimą: vienam gyvenančiam asmeniui ir dviem bendrai gyvenantiems asmenims – 25 procentų VRP dydžio; trims ir keturiems bendrai gyvenantiems asmenims – 50 procentų VRP dydžio; penkiems ir daugiau bendrai gyvenantiems asmenims – 70 procentų VRP dydžio;    

46.13.7. skirti būsto šildymo išlaidų kompensaciją, jeigu daugiabučio namo buto savininkas neatitinka Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 7 straipsnio 5 dalyje nustatytų reikalavimų;

46.13.8. 6 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos, jeigu bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens turimų piniginių lėšų dydis viršija Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje nustatytą piniginių lėšų normatyvą;

46.13.9. patikrinus bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašius buities ir gyvenimo sąlygų patvirtinimo aktą, neteikti kompensacijų ar nutraukti jų teikimą, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo deklaruoja gyvenamąją vietą būste ar jį išsinuomoja, bet jame faktiškai negyvena, arba kartu su vienu gyvenančiu asmeniu arba bendrai gyvenančiais asmenimis būste nuolat faktiškai gyvena asmuo (asmenys), kuris (kurie) nėra deklaravęs (deklaravę) gyvenamosios vietos būste ar jo nesinuomoja;

46.13.10. socialinę pašalpą skirti tik vaikams, o kompensacijų neskirti bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, kai jiems piniginės socialinės parama neskiriama Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 21 straipsnio 11 dalyje nustatytu atveju.

47. Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyriaus vedėjas, priimdamas sprendimą dėl piniginės socialinės pašalpos skyrimo (neskyrimo), visais atvejais turi teisę kreiptis į Globos ir rūpybos komisiją. Komisijos sprendimas įforminamas minėtos komisijos posėdžio protokole.

48. Aprašo 46 punkte numatytais atvejais ar esant ginčytinai situacijai (dėl socialinės pašalpos skyrimo, dydžio, formos nustatymo) ir kitais šiame Apraše nenumatytais atvejais siūlymus dėl socialinės paramos teikia Globos ir rūpybos komisija. Sprendimas įforminamas minėtos komisijos posėdžio protokole nurodant motyvus.

 

VIII SKYRIUS

SENIŪNIJŲ SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO KOMISIJOS IR JŲ KOMPETENCIJA

 

49. Seniūnijos socialinės paramos teikimo komisijų sudėtį (seniūnų teikimu) ir komisijų nuostatus tvirtina savivaldybės meras potvarkiu. Komisiją sudaro ne mažiau kaip 5 nariai.

50. Seniūnijos socialinės paramos teikimo komisijos funkcijos:

50.1. Vertina gautas iš piliečių paraiškas-prašymus, teikia rekomendacijas dėl socialinės paramos skyrimo bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui.

50.2. Analizuoja probleminius atvejus (piktnaudžiavimo, paramos teikimo socialinės rizikos asmenims, piniginės socialinės paramos formos (pinigais, nepinigine forma);

50.3. Kviečia piniginės socialinės paramos gavėjus pokalbio.

50.4. Dalyvauja tikrinant bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas, turimą turtą ir užimtumą.

50.5. Siūlo sutuoktiniams atskirai skirti socialinę pašalpą, santuokos nutraukimo bylos nagrinėjimo metu esant ginčui.

50.6. Teikia rekomendacijas dėl kreipimosi į nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją vykdančias institucijas.

51. Seniūnijų socialinės paramos teikimo komisijos į posėdžius renkasi pagal poreikį, bet ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį. Kiekvienas posėdis protokoluojamas ir kiekvienu svarstytu atveju priimamas rekomendacinio pobūdžio motyvuotas sprendimas apie piniginės socialinės paramos skyrimą, neskyrimą, sustabdymą, atnaujinimą ir nutraukimą. Protokolas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas pateikiamas Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyriui.

52. Seniūnijų piniginės socialinės paramos skyrimo komisijos, išnagrinėjusios bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens prašymą-paraišką dėl piniginės socialinės paramos skyrimo, siūlymus ir visus turimus dokumentus bei informaciją apie šiuos asmenis pateikia Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyriui.

53. Seniūnijų komisijų rekomendacijos yra patariamojo pobūdžio.

54. Seniūnijų socialinės paramos teikimo komisijų nariai pasirašytinai užtikrina nepasiturinčių gyventojų duomenų, pateiktų gauti piniginę socialinę paramą, konfidencialumą.

 

IX SKYRIUS

NETEISĖTAI GAUTOS PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS IŠIEŠKOJIMAS

 

55. Dėl piniginę socialinę paramą gaunančių asmenų kaltės neteisėtai gautos piniginės socialinės paramos išieškojimas:

55.1. Nustačius, kad bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo piniginę socialinę paramą gavo neteisėtai, nes kreipimosi dėl piniginės socialinės paramos metu pateikė neteisingus duomenis apie turtą, gaunamas pajamas, bendrai gyvenančius asmenis arba kitus duomenis, reikalingus skirti piniginę socialinę paramą, arba paramos teikimo laikotarpiu per mėnesį nepranešė apie materialinės padėties pasikeitimą ar atsiradusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydžiui, bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi grąžinti neteisėtai gautą pinigų sumą arba ją sumokėti dalimis.

55.2. Negrąžinta neteisėtai gauta piniginė socialinė parama yra išskaičiuojama savivaldybės administracijos priimtu sprendimu iš piniginę socialinę paramą gaunančiam asmeniui paskirtos piniginės socialinės paramos sumos išskaičiuojant ne daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį, jeigu nėra piniginę socialinę paramą gaunančio asmens raštu pateikto sutikimo išskaičiuoti didesnę mokėtinos sumos dalį per mėnesį ar visą mokėtiną sumą.

55.3. Jeigu neteisėtai gauta piniginė socialinė parama negrąžinta arba neišskaičiuota, likęs įsiskolinimas išieškomas Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka, jeigu su išieškojimu susijusios administravimo išlaidos neviršija išieškotinos sumos.

56. Dėl savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų ir (ar) darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, kaltės neteisėtai išmokėtos piniginės socialinės paramos lėšos išieškomos Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

X SKYRIUS

PINIGINĘ SOCIALINĘ PARAMĄ GAUNANČIŲ ASMENŲ PAREIGOS IR TEISĖS

 

57. Piniginę socialinę paramą gaunantys nepasiturintys gyventojai privalo:

57.1. išnaudoti visas teisėtas kitų pajamų gavimo galimybes (sudaryti teismo patvirtintą sutartį dėl vaiko (įvaikio) materialinio išlaikymo, kreiptis dėl išmokų, mokamų pagal Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo išmokų įstatymą, kitų priklausančių išmokų ir (ar) pašalpų ir kita);

57.2. pagal Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintą prašymo-paraiškos formą ir jos priedus pateikti visą ir teisingą informaciją, įrodančią bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens teisę gauti piniginę socialinę paramą, ir būtinus piniginei socialinei paramai gauti dokumentus;

57.3. per mėnesį pranešti apie materialinės padėties pasikeitimą ar atsiradusias aplinkybes, turinčius įtakos teisei į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydžiui;

57.4. savivaldybės administracijos reikalavimu deklaruoti turimą turtą (įskaitant gaunamas pajamas) Gyventojų turto deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka;

57.5. sudaryti galimybę tikrinti gyvenimo sąlygas, turimą turtą ir užimtumą;

57.6. Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka dalyvauti savivaldybės administracijos organizuojamoje visuomenei naudingoje veikloje ir (ar) parengtoje užimtumo didinimo programoje.

58. Piniginę socialinę paramą gaunantys nepasiturintys gyventojai turi teisę gauti informaciją ir paaiškinimus apie socialinės paramos teikimo (neteikimo) pagrįstumą.

 

XI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

59. Pareiškėjas apie priimtą sprendimą dėl piniginės socialinės paramos skyrimo yra informuojamas asmens prašyme-paraiškoje nurodytu būdu ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos. Kai bendrai gyvenantiems asmenims ir vienam gyvenančiam asmeniui piniginė socialinė parama neskiriama, savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyrius raštu informuoja pareiškėją apie paramos neskyrimo priežastis, sprendimo apskundimo tvarką ir grąžina pareiškėjo pateiktus dokumentus, o jo byloje palieka šių dokumentų kopijas.

60. Pasitelkti svarstant socialinės paramos teikimą bendruomeninių organizacijų, religinių bendruomenių, religinių bendrijų, kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai,  gyvenamosios vietovės bendruomenės nariai,  seniūnaičiai, kiti suinteresuoti asmenys privalo pateikti turimą informaciją apie paramos gavėją ir atsisakyti dalyvauti priimant sprendimus, kai sprendžiami su jų ar jų šeimų nariais ir artimaisiais giminaičiais susiję paramos skyrimo klausimai. Minėti asmenys turi teisę dalyvauti apraše nurodytų savivaldybės komisijų posėdžiuose, užduoti klausimus, išsakyti savo nuomonę ir pasiūlymus.

61. Aprašas gali būti keičiamas Ignalinos rajono savivaldybės tarybos sprendimu.

_______________

 

part_6468888cad454b88abcaf19dc122354a_end