r_NaujojiAkmene

AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS

ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS PASIRENGIMO RAUPŲ GRĖSMEI VEIKSMŲ PLANO PATVIRTINIMO

 

2022 m. liepos 22 d. Nr. A-395

Naujoji Akmenė

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Pasirengimo raupų grėsmei ir raupų valdymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. V-897 „Dėl pasirengimo raupų grėsmei ir raupų valdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 6 punktu, remdamasis Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2022 m. gegužės 12 d. įsakymu Nr. PA-277 „Dėl pavedimo atlikti Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas“ ir atsižvelgdamas į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Akmenės skyriaus 2022 m. liepos 19 d. raštą Nr. (6-25 1.9 Mr)2-36646 „Dėl Akmenės rajono savivaldybės pasirengimo raupų grėsmei veiksmų plano projekto derinimo“ :

1.  T v i r t i n u Akmenės rajono savivaldybės pasirengimo raupų grėsmei veiksmų planą (pridedama).

2.  N u s t a t a u, kad:

2.1.  Akmenės rajono savivaldybės teritorijoje esančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų (nepriklausomai nuo pavaldumo) vadovai yra atsakingi už plano nuostatų vykdymą ir įgyvendinimą;

2.2.  Akmenės rajono savivaldybės pasirengimo raupų grėsmei veiksmų planas yra Akmenės rajono savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centro pasirengimo ekstremalioms situacijoms plano sudedamoji dalis (priedas).

3.     P r i p a ž į s t u  netekusiu galios Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2016 m. birželio 15 įsakymą Nr. A-272 „Dėl Akmenės rajono savivaldybės pasirengimo raupų grėsmei veiksmų plano patvirtinimo“.

4.     P a v e d u šio įsakymo vykdymo kontrolę Akmenės rajono savivaldybės administracijos savivaldybės gydytojai (vyriausiajai specialistei) D. S. (duomenys nuasmeninti).

Šis įsakymas gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmams Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Administracijos direktoriaus pavaduotojas,

atliekantis direktoriaus pareigas                                                                               Artūras Pekauskas

 


 

PATVIRTINTA

Akmenės rajono savivaldybės

administracijos direktoriaus

2022 m. liepos 22 d. įsakymu Nr. A-395

 

 

AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS PASIRENGIMO RAUPŲ GRĖSMEI VEIKSMŲ PLANAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Akmenės rajono savivaldybės pasirengimo raupų grėsmei veiksmų planas (toliau Planas) reglamentuoja asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų veiksmus, kurie būtų taikomi prieš ir po raupų viruso tyčinio panaudojimo prieš asmenis bei nustačius raupų atvejus Akmenės rajono savivaldybėje.

2 Raupai  tai liga, kuri jau buvo žinoma daugiau nei prieš 3 tūkstančius metų ir buvo paplitusi visame pasaulyje. XVIII a. Švedijoje ir Prancūzijoje nuo raupų mirdavo kas dešimtas, o Rusijoje  kas septintas vaikas. XVIII a. E. Dženeriui atradus raupų virusą, prasidėjo žmonių vakcinacija karvių raupų sukėlėju. Vėliau visame pasaulyje pradėta raupų likvidavimo programa (vakcinuota 60 proc. populiacijos) ir 1977 m. pasaulyje raupai buvo likviduoti. 1980 m. vakcinaciją prieš raupus visose šalyse buvo rekomenduota nutraukti. Nuo to laiko žinomas tik vienas laboratorinio užsikrėtimo atvejis. Natūraliai kilusių raupų atvejų nebuvo. Lietuvoje susirgimų raupais neužregistruota nuo 1936 m., o nuo 1979 m. vakcinacija nuo raupų Lietuvoje neatliekama. Po 2001 m. teroristinių išpuolių JAV iškilo raupų viruso panaudojimo bioterorizmo tikslais grėsmė.

Raupai (lot. variola vera) yra ūmi, labai užkrečiama virusinė liga, kuriai būdinga sunki eiga, intoksikacija, karščiavimas, odos ir gleivinių bėrimas, paliekantis įdubusius randus. Raupus sukelia virusas, kuris į žmogaus organizmą įsiskverbia pro viršutinių kvėpavimo takų gleivinę, rečiau per odą ir patenka į limfmazgius, kuriuose dauginasi, vėliau plinta krauju, patenka į įvairius organus, taip pat į odą ir gleivines, ir vėl juose dauginasi. Mirtingumas nuo šios ligos siekia 30 proc. Raupai paprastai plinta nuo žmogaus žmogui per lašelius išskiriamus iš nosiaryklės. Infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus visą ligos ir sveikimo laiką. Užkratas plinta lašiniu būdu, rečiau per dulkes, per tiesioginį kontaktą, per užkrėstus buitinius daiktus, drabužius ir patalynę. Didžiausia tikimybė užsikrėsti raupais esant 1,5 – 2,5 m atstumu nuo užsikrėtusio žmogaus, tačiau žmogui kosint ar esant užsikrėtusiam labai sunkia raupų forma, galimybė užsikrėsti egzistuoja ir esant didesniu atstumu nuo paciento. Užsikrėtę asmenys paprastai platina raupus tarp šeimos narių ir draugų. Protrūkiai didesnėse žmonių grupėse (pvz., mokyklose) yra reti, nes viruso perdavimas prasideda tik atsiradus išbėrimams, kada dauguma pacientų dėl didelės kūno temperatūros ir kitų negalavimų atsiduria lovose. Antriniai raupų atvejai paprastai atsiranda asmenims turėjusiems kontaktą su užsikrėtusiais asmenimis. Visi žmonės, išskyrus persirgusius ir paskiepytus, yra imlūs raupams

3Šis Planas yra Akmenės rajono savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centro pasirengimo ekstremalioms situacijoms plano sudedamoji dalis.

4.  Šiame Plane vartojamos sąvokos:

4.1. A grupės sąlytį turėję asmenys – asmenys, turėję artimą sąlytį (sąlyčio pobūdis „veidu į veidą“ 2 metrų atstumu) su sergančiu raupais asmeniu: šeimos nariai, asmenys, gyvenantys tose pačiose patalpose, kartu dirbantys, slaugantys, teikę medicininę ar kitokią pagalbą ir t. t. Šiai grupei taip pat priklauso asmenys, turėję sąlytį su daiktais ar medžiaga, kurie galėjo būti užkrėsti.

4.2.    Antrinį sąlytį turėję asmenys – asmenys, turėję sąlytį su A grupės sąlytį turėjusiais asmenimis jų privalomo stebėjimo laikotarpiu.

4.3.    B grupės sąlytį turėję asmenys – visi kiti sąlytį turėję asmenys, nepriskirti A grupės sąlytį turėjusiems asmenims.

4.4.    Didelės rizikos grupės – asmenys, atliekantys asmens, sergančio raupais, stebėjimą ir vykdantys infekcijos plitimo valdymo priemones (asmens sveikatos priežiūros įstaigų, laboratorijų darbuotojai, kariai, policijos, valstybės sienos apsaugos tarnybos ir kitų tikrinimą atliekančių institucijų pareigūnai).

4.5.    Nulinė pranešimų sistema – registracijos sistema, kai nenustačius susirgimų, Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinei sistemai pranešamas nulinis („0“) raupų atvejų skaičius.

4.6.    Pirminį sąlytį turėję asmenys – asmenys, turėję sąlytį su sergančiu raupais asmeniu užkrečiamuoju laikotarpiu, arba asmenys, turėję sąlytį su daiktais ar medžiaga, kurie galėjo būti užkrėsti. Šie asmenys skirstomi į A ir B grupes, atsižvelgiant į riziką susirgti raupais. Rizika susirgti vertinama atsižvelgiant į sąlyčio pobūdį (artumą) ir trukmę.

4.7.    Sąlytį su sergančiu raupais turėję asmenys – pirminį sąlytį turėję asmenys ir antrinį sąlytį turėję asmenys.

4.8.    Žiedinė vakcinacijos nuo raupų strategija – Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) parengta strategija, kurios pagrindinis principas – ankstyvas raupų atvejų nustatymas ir izoliavimas, aktyvus sąlytį turėjusių asmenų išaiškinimas ir jų vakcinacija, stebėjimas ir izoliavimas, nustačius pirmuosius ligos simptomus.

5.     Pagal PSO rekomendacijas skiriami tokie raupų grėsmės lygiai:

5.10 raupų grėsmės lygis – žinomų raupų susirgimo atvejų nėra. Tai situacija, kai nėra pranešta, įtariama ar patvirtinta nė vieno raupų atvejo pasaulyje.

5.21 raupų grėsmės lygis – padidėjusi raupų grėsmė pasaulyje, t. y. nustačius tikėtiną raupų atvejį. Kitas padidėjusios raupų grėsmės požymis – informacija apie tai, kad raupų virusas aptiktas ne PSO nustatytose raupų viruso saugojimo vietose ir tikėtina, kad virusas gali būti panaudotas kaip biologinis ginklas. Šis grėsmės lygis gali būti nustatomas atsižvelgus į nacionalinių institucijų ir tarptautinių organizacijų siūlymus ar rekomendacijas taikyti sustiprintą epidemiologinę priežiūrą dėl raupų.

5.32 raupų grėsmės lygis – vienas patvirtintas raupų atvejis trečiosiose (ne greta Lietuvos esančiose) valstybėse. Šis raupų grėsmės lygis nusako riziką, kad valstybėje gali atsirasti asmenų, turėjusių sąlytį su sergančiu raupais asmeniu. Rizika priklauso nuo asmenų, per nustatytą laiko periodą atvykstančių iš nesaugių raupų požiūriu teritorijų, skaičiaus. Būtina atsižvelgti į ryšius su gretimomis valstybėmis, kadangi jose gali būti daug sąlytį su sergančiu raupais turėjusių asmenų.

5.43 raupų grėsmės lygis – vienas tikėtinas arba patvirtintas raupų atvejis Lietuvoje arba greta Lietuvos esančioje valstybėje. Yra didelis pavojus, kad valstybėje gali greitai atsirasti sąlytį su sergančiu raupais turėjusių asmenų.

5.54 raupų grėsmės lygis – raupų plitimas valstybės viduje, t. y. vietinių raupų atvejų atsiradimas. Tai liudija, kad šis atvejis ilgai buvo nepastebėtas ir (ar) nediagnozuotas, todėl raupų virusas išplito.

5.65 raupų grėsmės lygis – nekontroliuojamas raupų plitimas valstybės viduje. Atsiranda tokių atvejų, kurie nebuvo išaiškinti ir (ar) gali atsirasti tarpusavyje nesusijusių raupų atvejų keliose valstybės vietovėse. Šis lygis įvardijamas, kai nustatomas raupų viruso plitimas ir nepavyksta kontroliuoti epidemijos.

II SKYRIUS

INFORMACIJOS TEIKIMO TVARKA

 

6.  Iš Akmenės rajono savivaldybės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) informacija apie įtariamą ar patvirtintą raupų atvejį, teisės aktų nustatyta tvarka teikiama Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Akmenės skyriui (toliau – NVSC Akmenės skyrius).

7.  Ligonis nedelsiant viešosios įstaigos Akmenės rajono greitosios medicinos pagalbos centro (toliau – Akmenės GMPC) transportu hospitalizuojamas į VšĮ Respublikinę Šiaulių ligoninę, kurioje numatyta hospitalizuoti visus Šiaulių apskrities teritorijoje raupais sergančius asmenis.

8.  Akmenės GMPC personalas, prieš atveždamas pacientą, nedelsiant telefonu (8 41) 524 252 informuoja VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės priėmimo–skubiosios pagalbos skyrių (V. Kudirkos g. 66, LT-76231 Šiauliai).

9.  NVSC Akmenės skyriaus specialistai išaiškina sąlytį su įtariamu raupų atveju turėjusius asmenis (sudaro vardinį sąrašą), įvertina jų galimo užsikrėtimo riziką ir nustato sąlyčio pobūdį bei kartu su VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoju infektologu organizuoja jų medicininį stebėjimą ir/ar hospitalizavimą (prireikus) ir skiepijimą.

10.  Prasidėjus neaiškios kilmės karščiavimui ar atsiradus kitiems panašiems į raupus požymiams, asmuo nedelsiant izoliuojamas, ir organizuojamas šio asmens hospitalizavimas į VšĮ Respublikinę Šiaulių ligoninę.

11.  Esant raupų plitimo grėsmei (4 ir/ar 5 raupų grėsmės lygiai) Akmenės rajono savivaldybėje, numatyti ligonių ir sąlytį turėjusių asmenų hospitalizavimą, perprofiliavus VšĮ Naujosios Akmenės ligoninės palaikomojo gydymo ir vidaus ligų skyrius, kuriame yra 46 lovos.

 

III SKYRIUS

RAUPAIS SERGANČIŲ ASMENŲ IR TIRIAMOSIOS MEDŽIAGOS TRANSPORTAVIMAS

 

12.  Akmenės GMPC organizuoja asmens pergabenimą į VšĮ Respublikinę Šiaulių ligoninę adresu: V. Kudirkos g. 66, LT-76231 Šiauliai, kurioje pagal pasirengimo raupų grėsmei planą numatyta hospitalizuoti raupais sergančius asmenis, kai dar nėra raupų plitimo grėsmės šalies viduje.

13.  Asmenys, kuriems įtariami raupai, į VšĮ Respublikinę Šiaulių ligoninę vežami Akmenės GMPC transportu. Akmenės GMPC brigada bei ligoninė, į kurią bus vežamas įtariamas raupais sergantis asmuo, turi būti iš anksto informuoti apie įtariamą ligą. Po paciento pervežimo transportas valomas ir dezinfekuojamas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. lapkričio 6 d. įsakymo Nr. V-902 „Dėl Sanitarinio transporto, kuriuo pervežami į asmens sveikatos priežiūros įstaigas ligoniai ir asmenys, įtariami, kad serga užkrečiamosiomis ligomis, valymo, dezinfekcijos, dezinsekcijos tvarkos aprašo patvirtinimo“ nuostatas.

14.  Esant raupų plitimo grėsmei (4 ir/ar 5 raupų grėsmės lygiai) Akmenės rajono savivaldybėje numatyti ir nedelsiant Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu tvirtinti VšĮ Naujosios Akmenės ligoninės palaikomojo gydymo ir vidaus ligų skyrius perprofiliavimą, išrašius iš palaikomojo gydymo ir vidaus ligų skyriaus namo, arba perkeliant pacientus į kitus VšĮ Naujosios Akmenės ligoninės Skyrius, paliekant 46 lovas, kuriose galėtų būti hospitalizuojami raupais sergantys ir/ar sąlytį turėjusieji asmenys.

15.  Biologinę medžiagą laboratoriniam ištyrimui paima apmokytas dirbti su trečios ir ketvirtos biologinio pavojingumo grupės sukėlėjais VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės ir/ar esant reikalui VšĮ Naujosios Akmenės ligoninės ir ASPĮ personalas. Biologinės medžiagos su galimais raupų sukėlėjais ėminių pakavimas, ženklinimas ir transportavimas vykdomas vadovaujantis PSO Užkrečiamųjų medžiagų transportavimo 2013–2014 m. taisyklėmis (Guidance on regulations for the Transport of Infectious Substances 20132014, WHO, January 2013).

16.  Tinkamai įpakuoti ėminiai  transportuojami į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją (toliau – NVSPL), prieš tai ją informavus telefonu (8 41) 39 9879.

 

IV. SKYRIUS

ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOS IR PALATOS, KURIOSE BUS HOSPITALIZUOTI RAUPAIS SERGANTYS ASMENYS, IZOLIUOTI IR MEDICINIŠKAI STEBIMI SĄLYTĮ TURĖJĘ ASMENYS

 

17.     Savivaldybės administracija numato, kaip ir kokias asmens sveikatos priežiūros įstaigas per 24 val. būtų galima perprofiliuoti, jei būtų daug sergančių raupais. Apie perprofiliavimo galimybes informuojamas Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centras (toliau – SAM ESSC). ASPĮ sąrašą ir jose esančių lovų skaičių pateikia Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrui (toliau – SAM ESOC).

18.  ASPĮ gydytojai, įtarę, kad pacientas serga raupais, privalo konsultuotis su VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoju infektologu, nedelsiant pacientą izoliuoti (perkelti į numatytą atskirą kambarį, patalpą, kabinetą) nuo kitų pacientų ar šeimos narių, taikyti standartines, pacientų, sergančių per orą (su dalelėmis) ir sąlyčio būdu plintančiomis infekcijomis, izoliavimo priemones pagal Lietuvos higienos normos HN 47-1:2012 „Sveikatos priežiūros įstaigos. Infekcijų kontrolės reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. spalio 19 d. įsakymu Nr. V-946 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 47-1:2020 „Asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Infekcijų kontrolės reikalavimai“ patvirtinimo“ (toliau – Lietuvos higienos norma HN 47-1:2020 „Asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Infekcijų kontrolės reikalavimai“), reikalavimus ir nedelsiant informuoti NVSC Akmenės skyrių, esant galimybei surinkti informaciją apie sąlytį su sergančiu raupais turėjusius asmenis.

19.  Asmenys, kuriems įtariami raupai, Akmenės GMPC transportu vežami į VšĮ Respublikinę Šiaulių ligoninę, o esant raupų plitimo grėsmei (4 ir/ar 5 raupų grėsmės lygiai) Akmenės rajono savivaldybėje vežami į VšĮ Naujosios Akmenės ligoninės palaikomojo gydymo ir vidaus ligų skyrių, kuriame yra galimybė hospitalizuoti 46 asmenis.

20.  VšĮ Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras ir VšĮ Naujosios Akmenės ligoninė parengia tvarkas, kuriose, iškilus raupų grėsmei, būtų numatytas VšĮ Naujosios Akmenės ligoninės palaikomojo gydymo ir vidaus ligų skyriuje slaugos paslaugas gaunančių pacientų perkėlimo į kitus VšĮ Naujosios Akmenės ligoninės skyrius.

 

V. SKYRIUS

ASMENINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS

 

21.  ASPĮ, kuriose pagal Planą hospitalizuojami raupais sergantys asmenys, turi būti:

21.1.  atskirtos pacientų stebėjimo ir gydymo palatos, personalo persirengimo patalpos;

21.2.  numatytas personalas (sudarytas vardinis sąrašas), kuris dirbs, gydys ir slaugys raupais sergančius asmenis. Šis personalas aprūpinamas asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis ir, nustačius atitinkamą grėsmės lygį, paskiepijamas nuo raupų;

21.3.  nustatyta ir įstaigos vadovo patvirtinta tvarka, kaip elgtis esant 4 ar 5 raupų grėsmės lygiams, bei tvarka, esant dideliam raupų atvejų skaičiui ligoninėje;

21.4.  personalui pravesti mokymai dėl raupų kontrolės priemonių;

21.5.  raupų diagnostikos (laboratorinių tyrimų paėmimas ir transportavimas) ir gydymo algoritmai.

22.  Akmenės GMPC ir ASPĮ darbuotojai turi naudoti asmenines apsaugines priemones, nurodytas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. balandžio 23 d. įsakyme Nr. 186 „Dėl Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų asmeninių apsauginių priemonių, dėvimų teikiant paslaugas sergantiems ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo ir naudojimosi jomis taisyklių patvirtinimo“.

23.  Naudojantys asmenines apsaugos priemones, privalo laikytis jų apsirengimo ir nusirengimo eiliškumo bei asmeninių apsauginių priemonių nukenksminimo tvarkos.

24.  Infekcijų kontrolė ASPĮ vykdoma pagal Lietuvos higienos normos HN 47-1:2020 „Asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Infekcijų kontrolės reikalavimai“ reikalavimus.

 

VI. SKYRIUS

VAKCINACIJOS STRATEGIJA IR ASMENŲ GRUPIŲ SKIEPIJIMAS NUO RAUPŲ PAGAL GRĖSMĖS LYGIUS

 

25.  Sprendimą dėl skiepijimų nuo raupų priima SAM ESOC.

26.  Raupų vakcina skiepijamos asmenų grupės, kurios būtų skiepijamos prioriteto, jeigu vakcinos poreikis viršys turimas atsargas, tvarka, pateikiamos šio Plano 3 priede.

27.  Raupų vakcina, jei SAM ESOC nenumato kitaip, skiepijama iš anksto numatytose sveikatos priežiūros įstaigose (1 priedas).

28.  Asmens informavimas ir skiepijimas:

28.1.  Asmuo, atvykęs į ASPĮ skiepų kabinetą ar kitą vietą, kurioje atliekami skiepijimai nuo raupų, pirmiausia turi būti informuojamas apie raupus, riziką jais susirgti ir skiepijimus arba jam įteikiama informacinė medžiaga (2 priedas).

28.2.  Prieš skiepijimą asmenį turi apžiūrėti ir apklausti gydytojas, kuris įvertina jo sveikatos būklę. A grupės sąlytį turėjusiems asmenims kontraindikacijų skiepams nuo raupų nėra. Jei A grupės sąlytį turėjusiam skiepijamam asmeniui nustatyta sunki odos liga arba imunosupresinė būklė, jam gali būti skiriamas ir raupų imunoglobulinas, siekiant išvengti nepageidaujamų reakcijų į skiepus.

28.3.  Jei asmuo gali būti skiepijamas nuo raupų, jis užregistruojamas registracijos žurnale ir užpildoma Ambulatorinė asmens sveikatos istorijos forma Nr. 025/a, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-120 „Dėl privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų bei privalomų sveikatos statistikos ataskaitų formų patvirtinimo“. Jam įteikiama sutikimo skiepytis forma, kurią asmuo turi perskaityti ir pasirašyti.

28.4.  Paskiepytam asmeniui paaiškinama, kaip jis turi prižiūrėti skiepo vietą, įteikiama informacinė medžiaga (2 priedas).

28.5.  Paskiepytas asmuo informuojamas, kur turi kreiptis ir pranešti, jei jam pasireikštų nepageidaujamos reakcijos į skiepus.

29.  Paskiepyto asmens skiepo vieta įvertinama ne anksčiau kaip po 7 dienų, jam atvykus į įstaigą, kur skiepijama nuo raupų, arba kitą nurodytą vietą ar įstaigą. Skiepo vietą taip pat gali įvertinti slaugytoja, atvykusi į namus. Registracijos žurnale pažymima apie atliktą skiepo vietos įvertinimą. Asmuo, kuriam nepasireiškė atsakas į vakciną, po 3 dienų turi būti pakartotinai paskiepytas.

30.  Skiepijimai nuo raupų turėtų būti atliekami iš anksto numatytu laiku. Atliekant skiepijimus nuo raupų negalima skiepyti asmenų kitais skiepais.

 

_______________________________________

 

part_d962f6ab4f604d868c7f0bab62d86a3c_end


 

Akmenės rajono savivaldybės

pasirengimo raupų grėsmei veiksmų

plano

1 priedas

 

SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ, KURIOSE BUS ATLIEKAMI SKIEPIJIMAI NUO RAUPŲ, SĄRAŠAS

 

Eil. Nr.

Raupų grėsmės lygis

Įstaigų, kuriose bus atliekami skiepijimai nuo raupų, pavadinimai

1.

1 raupų grėsmės lygis

VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninė

VšĮ Kauno klinikinė ligoninė

2.

2 raupų grėsmės lygis

VšĮ Šiaulių centro poliklinika (skiepijami asmenys iš Šiaulių ir Telšių apskričių)

3.

3 raupų grėsmės lygis

VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninė

VšĮ Kauno klinikinė ligoninė

VšĮ Utenos pirminės sveikatos priežiūros centras

VšĮ Telšių pirminės sveikatos priežiūros centras

VšĮ Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centras

VšĮ Šiaulių centro poliklinika

VšĮ Respublikinė Panevėžio ligoninė

VšĮ Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centras

VšĮ Klaipėdos sveikatos priežiūros centras

VšĮ Alytaus poliklinika

4.

4 raupų grėsmės lygis

Skiepijimai nuo raupų atliekami sveikatos priežiūros įstaigose, numatytose esant 3 raupų grėsmės lygiui, ir VšĮ Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centre.

5.

5 raupų grėsmės lygis

Skiepijimai nuo raupų atliekami sveikatos priežiūros įstaigose, numatytose esant 3 raupų grėsmės lygiui, ir Akmenės rajono savivaldybės ASPĮ

 

_________________________________

 

part_36e6bc77500a41679ea7a744ffd61f82_end


 

Akmenės rajono savivaldybės

pasirengimo raupų grėsmei veiksmų plano

2 priedas

 

 

SKIEPO NUO RAUPŲ VIETOS PRIEŽIŪROS ATMINTINĖ

 

1.    Raupų vakcinoje yra artimas raupų sukėlėjui virusas, todėl paskiepyto asmens organizme susidaro imunitetas nuo raupų. Raupų vakcina yra saugi ir efektyvi, tačiau virusas gali išplisti iš skiepo vietos prieš jai užgyjant ar liečiant užterštą tvarsliavą, drabužius ir kt., liečiant kitas kūno vietas. Skiepo vietą dažnai niežti, norisi ją trinti, kasyti ir liesti, todėl virusas dažniausiai išplinta į skiepyto asmens akis ir genitalijas.

2.    Didžiausią susirūpinimą paskiepyto asmens artimiesiems, turintiems artimą sąlytį, kelia tai, kad virusas gali išplisti iš skiepo vietos kitiems asmenims, ypač vaikams, sukeldamas bėrimą, karščiavimą, galvos ir viso kūno skausmą. Tai gali atsitikti artimą sąlytį su paskiepytu asmeniu turėjusiems asmenims, kai nepakankamai prižiūrima skiepo vieta ir nesilaikoma higienos reikalavimų.

3.    Kad būtų sumažinta rizika virusui išplisti, paskiepyti asmenys turi laikytis atsargumo priemonių:

3.1. skiepo vietą užklijuoti pleistru su marlės įdėklu. Tvarstį laikyti tol, kol susidaręs šašas nukris savaime;

3.2. vilkėti palaidinę, kuri uždengia skiepo vietą;

3.3. tvarstį keisti kas 1–3 dienas;

3.4. po tiesioginio sąlyčio su tvarsčiu plauti rankas šiltu vandeniu ir muilu ar valyti specialiais alkoholiniais geliais ar putomis;

3.5. skiepo vietą prieš maudantis uždengti vandeniui nepralaidžiu tvarsčiu, o išsimaudžius – užklijuoti pleistru su marlės įdėklu;

3.6. panaudotą tvarstį ir nukritusį šašą dėti į sandarų plastikinį maišą ir pristatyti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje buvo skiepyta;

3.7. nenaudoti orui nepralaidaus tvarsčio, kuris gali sukelti šašo suminkštėjimą ir priešlaikinį nukritimą, skiepo vietos netepti jokiais tepalais ar kremais, nekasyti ir nekrapštyti;

3.8. neliesti skiepo vietos ir daiktų, kurie gali būti užteršti virusu nuo skiepo vietos (tvarsčių, rankšluosčių, drabužių, plaušinių ir kitų daiktų, kuriuos naudojo paskiepytas asmuo);

3.9. atsitiktinai palietus skiepo vietą ar daiktus, kurie galėjo būti užteršti virusu, reikia nedelsiant nusiplauti rankas šiltu vandeniu su muilu;

3.10.  miegant vienoje lovoje su paskiepytu asmeniu, būtina, kad pastarasis skiepo vietą užklijuotų pleistru su marlės įdėklu. Asmuo turi apsivilkti marškinius ar pižamą, kurie uždengtų skiepo vietą;

3.11.  skiepyto asmens naudotus drabužius, rankšluosčius, patalynę ir kt., kurie galėjo būti užteršti išskyromis iš skiepo vietos, laikyti atskiroje skalbinių dėžėje. Skalbti šiltame vandenyje su detergentais ir (ar) balikliais. Po to kruopščiai nusiplauti rankas.

4.      Atsargumo priemonių reikia laikytis tol, kol skiepo vietoje susidarys šašas ir jis savaime nukris (po 2–3 savaičių).

 

_________________________________________

 

 

part_915cac9203304d80bcf4f2e1b3e5712f_end


 

Akmenės rajono savivaldybės

pasirengimo raupų grėsmei veiksmų    

plano

3 priedas

 

RAUPŲ VAKCINA SKIEPIJAMŲ ASMENŲ GRUPIŲ, KURIOS BUS

SKIEPIJAMOS PRIORITETO TVARKA, SĄRAŠAS

 

Raupų vakcina skiepijamos asmenų grupės, kurios bus skiepijamos prioriteto, jeigu vakcinos poreikis viršys turimas atsargas, tvarka:

1. asmenys, kurie atliks skiepijimus nuo raupų;

2. A grupės sąlytį turėję asmenys;

3. ASPĮ darbuotojai, iš anksto numatyti dirbti su įtariamais sergant ar sergančiais raupais pacientais, taip pat galintys turėti sąlytį su užterštais tokių pacientų daiktais;

4. greitosios medicinos pagalbos personalas, turėjęs ar galintis turėti sąlytį su įtariamais sergant ar sergančiais raupais pacientais, taip pat užterštais tokių pacientų daiktais;

5. laboratorijų darbuotojai, kurie gali būti susiję su medžiagos paėmimu raupų diagnostikai ir jos tyrimu;

6. B grupės sąlytį turėję asmenys;

7. antrinį sąlytį su sergančiu raupais turėję asmenys;

8. asmenys, kurie atliks aplinkos kenksmingumo pašalinimą (dezinfekciją);

9. tikrinimą atliekančių tarnybų darbuotojai ir kitų institucijų, kurios dalyvauja ekstremaliųjų situacijų valdyme, darbuotojai.

10. būtinuosius poreikius užtikrinančių įstaigų – dujų, vandens, elektros, degalų tiekimo, telekomunikacijų, geriamojo vandens tiekimo, maisto, transporto ir panašių sričių darbuotojai;

 

part_b3af831c5758480a8d5929a9488b2973_end