LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMŲ TARYBA

SPRENDIMAS

 

DĖL Lietuvos architektų rūmų tarybos 2018 m. KOVo 9 d. sprendimo Nr. T18/03-1 „Dėl LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMŲ architektų profesinio atestavimo komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

2024 m. balandžio 17 d. Nr. T24-04-2

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos architektų rūmų įstatymo 8 straipsnio 3 dalies 9 punktu, 11 straipsniu ir Lietuvos architektų rūmų statuto 102 punktu, Lietuvos architektų rūmų taryba nusprendžia:

1.       P a k e i s t i Lietuvos architektų rūmų tarybos 2018 m. kovo 9 d. sprendimą Nr. T18/03-01 „Dėl Lietuvos architektų rūmų architektų profesinio atestavimo komisijos nuostatų patvirtinimo“:

1.1.    Pakeisti pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

DĖL ARCHITEKTŲ PROFESINIO ATESTAVIMO IR ARCHITEKTŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMO KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“.

1.2.    Pakeisti sprendimo antrąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„p a t v i r t i n t i Architektų profesinio atestavimo ir profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos nuostatus (pridedama).“

2Pakeisti Lietuvos architektų rūmų architektų profesinio atestavimo komisijos nuostatus ir juos išdėstyti nauja redakcija (pridedama)

3.       N u s t a t y t i, kad Architektų profesinio atestavimo ir architektų profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos funkcijas, iki savo įgaliojimų pabaigos, reglamentuojamos Lietuvos architektų rūmų statute nustatyta tvarka, atlieka Rūmų architektų profesinio atestavimo komisija.

4.       N u s t a t y t i, kad šis sprendimas įsigalioja 2024 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Lietuvos architektų rūmų pirmininkas                                                            Algimantas Pliučas

 

 

 

Suderinta                                                                     Suderinta

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos               Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos

2024-04-03 raštu Nr. D8(E)-1716                              2024-04-03 raštu Nr. S2-686

 

PATVIRTINTA

Lietuvos architektų rūmų tarybos

2018 m. kovo 9 d. sprendimu Nr. T18/03-1

(Lietuvos architektų rūmų tarybos

2024 m. balandžio 17 d. sprendimo Nr.T24-04-2

redakcija)

 

 

 

ARCHITEKTŲ PROFESINIO ATESTAVIMO IR ARCHITEKTŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMO KOMISIJOS NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Architektų profesinio atestavimo ir architektų profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Lietuvos Respublikos architektų rūmų įstatymo 11 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka sudaromos Architektų profesinio atestavimo ir architektų profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos (toliau – Komisija) sudarymą ir jos darbo organizavimo tvarką.

2.    Komisija savo veiklą vykdo vadovaudamasi Lietuvos Respublikos architektų rūmų įstatymu, Lietuvos Respublikos statybos įstatymu, Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymu, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymu, Architektų atestavimo ir teisės pripažinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. D1-341 „Dėl architektų atestavimo ir teisės pripažinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Architekto profesinės kvalifikacijos pripažinimo norint užsiimti architekto profesine veikla ar laikinai ir kartais teikti architektūrines paslaugas Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. kovo 25 d. įsakymu Nr. D1-131 „Dėl Architekto profesinės kvalifikacijos pripažinimo norint užsiimti architekto profesine veikla ar laikinai ir kartais teikti architektūrines paslaugas Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo patvirtinimo“ Architekto profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiojoje valstybėje, pripažinimo Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašu patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. sausio 16 d. įsakymu Nr. D1-39 „Dėl Architekto profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiojoje valstybėje, pripažinimo Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo patvirtinimo“,  Lietuvos architektų rūmų statutu, Architektų profesinio atestavimo ir architektų profesinės kvalifikacijos pripažinimo vidaus tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos architektų rūmų tarybos 2024 m. kovo 6 d. sprendimu Nr. T24-03-2 „Dėl Architektų profesinio atestavimo ir architektų profesinės kvalifikacijos pripažinimo vidaus tvarkos aprašo patvirtinimo(toliau – Aprašas), šiais nuostatais ir kitais teisės aktais.

3.    Komisija yra kolegialus Rūmų organas, teikiantis Lietuvos architektų rūmams išvadas dėl architektų kvalifikacijos atestatų ir teisės pripažinimo dokumentų išdavimo, keitimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo arba jų galiojimo panaikinimo, įspėjimo pareiškimo, architektų kvalifikacijos tobulinimo ir Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse, Šveicarijos Konfederacijoje ar trečiosiose valstybėse įgytos architekto profesinės kvalifikacijos pripažinimo, kaip tai nustatyta Architektų rūmų įstatymo 11 straipsnio 1 dalyje.

 

II SKYRIUS

KOMISIJOS SUDĖTIS

 

4.    Komisiją sudaro 14 (keturiolika) visuotiniame Rūmų narių susirinkime 3 (trijų) metų kadencijai iš Rūmų narių išrinkti nariai. Tie patys Komisijos nariai į Komisijos sudėtį gali būti renkami ne daugiau kaip 2 (dvejoms) kadencijoms iš eilės. Nagrinėjant prašymą dėl architekto profesinės kvalifikacijos  įgytos Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse, Šveicarijos Konfederacijoje ar trečiosiose valstybėse, pripažinimo, kviečiami 3 Lietuvos Respublikos universitetų, vykdančių architektūros krypties studijų programas, paskirti atstovai (po vieną iš kiekvieno universiteto, toliau kartu – Universitetų atstovai.

5.    Komisijos darbui vadovauja Komisijos pirmininkas, kurį, šių Nuostatų nustatyta tvarka, balsų daugumos sprendimu, iš savo narių renka Komisijos nariai.

6.    Komisijos darbas grindžiamas teisingumo, objektyvumo, nešališkumo, išsamaus ir visapusiško klausimų išnagrinėjimo principais, gerbia nagrinėjime dalyvaujančių asmenų orumą ir teises. Komisijos darbą organizuoja ir už jos veiklą atsako Komisijos pirmininkas. Komisijos pirmininkas užtikrina objektyvų ir nešališką Komisijos išvadų priėmimą.

7.    Komisijos nariai Rūmų nustatyta tvarka turi deklaruoti interesus ir nusišalinti, jeigu gali kilti interesų konfliktas, kai:

7.1. sprendžiami klausimai, tiesiogiai susiję su paties nario vykdoma architekto veikla;

7.2. sprendžiami klausimai, susiję su asmeniu, su kuriuo narys susijęs šeimos, artimos giminystės ir (ar) verslo ryšiais, susijusiais su jo privačiais interesais – jo (ar jam artimo asmens, kuris suprantamas taip, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatyme) suinteresuotumu asmenine turtine nauda;

7.3. pareiga nusišalinti yra nustatyta kituose įstatymuose.

 

 

III SKYRIUS

KOMISIJOS NARIO, PIRMININKO IR SEKRETORIAUS TEISĖS IR PAREIGOS

 

8.    Visi Komisijos nariai turi lygias teises ir pareigas nagrinėjant architektų, pretenduojančių gauti, pakeisti architekto kvalifikacijos atestatus, prašymus arba asmenų prašančių atlikti jų kvalifikacijos tobulinimo įvertinimą prašymus ir priimant išvadas, susijusias su architektų atestavimu, kvalifikacijos ir teisės pripažinimu, kvalifikacijos tobulinimo įvertinimu, atestatų galiojimo sustabdymu, panaikinimu bei įspėjimo pareiškimu.

9.    Universitetų atstovai nagrinėja prašymą dėl kvalifikacijos pripažinimo ir teikia Komisijai išvadą dėl profesinės kvalifikacijos, įgytos Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse, Šveicarijos Konfederacijoje ar trečiosiose valstybėse pripažinimo. Universitetų atstovai išnagrinėja prašymą ir raštu pateikia savo išvadą dėl kvalifikacijos pripažinimo Komisijai, ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki planuojamo Komisijos posėdžio dienos. Universitetų atstovai gali dalyvauti Komisijos posėdyje (be balso teisės), kuomet nagrinėjami prašymai dėl kvalifikacijos pripažinimo. Komisijos pirmininko sprendimu, Universitetų atstovų dalyvavimas posėdyje gali būti pripažintas būtinu. Universitetų atstovai Komisijos posėdyje pristato savo išvadą ir atsako į Komisijos narių klausimus. Komisija įvertinusi Universitetų atstovų išvadas, joms pritaria arba nepritaria apie tai pažymint Komisijos posėdžio protokole.

10.  Komisijos narių dalyvavimas komisijos posėdžiuose privalomas, išskyrus atvejus, kai Komisijos narys posėdyje negali dalyvauti dėl pateisinamų, nuo jo valios nepriklausančių, priežasčių. Komisijos narys, negalintis dalyvauti komisijos posėdyje, ne vėliau kaip likus 4 darbo dienoms iki Komisijos posėdžio, informuoja apie tai Komisijos sekretorių.

11.  Kai Komisijos pirmininkas laikinai negali atlikti Nuostatuose nustatytų funkcijų, jas atlieka kitas iš posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių išrinktas asmuo. Apie tai, kad negali atlikti savo funkcijų, Komisijos pirmininkas, ne vėliau kaip likus 4 darbo dienoms iki Komisijos posėdžio, praneša Komisijos sekretoriui.

12.  Komisijos narys išrinktas Komisijos laikinai vykdyti Komisijos pirmininko pareigas, turi visas šiuose Nuostatuose Komisijos pirmininkui suteiktas teises.

13.  Komisijos sekretorių (toliau – Sekretorius) iš Rūmų administracijos darbuotojų, skiria Rūmų pirmininkas. Sekretorius nėra Komisijos narys ir neturi balsavimo teisės, tačiau atsako už Komisijos darbo dokumentacijos tvarkymą ir kitų, Nuostatuose nustatytų, techninių ir administracinių funkcijų vykdymą.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

14.  Komisijos darbo organizavimo tvarka reglamentuojama Lietuvos architektų rūmų statuto 103, 108-109 punktuose ir Aprašo III-IV skyriuose Komisijos veiklos forma yra posėdžiai.

15.  Planuojamų Komisijos posėdžių preliminarų grafiką rengia Komisijos sekretorius. Parengtas preliminarus Komisijos posėdžių grafikas skelbiamas Lietuvos architektų rūmų tinklapyje.

16.  Vadovaudamasis preliminariu grafiku, Komisijos sekretorius parengia Komisijos posėdžio darbotvarkę ir Komisijos posėdžiui reikalingus dokumentus. Šią medžiagą ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki Komisijos posėdžio dienos Komisijos sekretorius elektroninėmis ryšio priemonėmis pateikia Komisijos nariams ir ekspertams (jei reikia).

17.  Komisijos posėdį organizuoja Komisijos sekretorius, kuris į posėdį sukviečia:

17.1.  Komisijos narius;

17.2.  architektus, pretenduojančius gauti, pakeisti architekto kvalifikacijos atestatus arba asmenis prašančius atlikti jų kvalifikacijos tobulinimo įvertinimą (toliau – Pretendentai);

17.3.  architektus, kurių atžvilgiu svarstomi klausimai dėl kvalifikacijos atestatų galiojimo sustabdymo, panaikinimo ar įspėjimo pareiškimo;

17.4.  kitus su svarstomais klausimais susijusius asmenis.

18.  Komisijos posėdžio datą ir laiką Sekretorius Pretendentams pateikia ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki Komisijos posėdžio pradžios.

19.  Atsižvelgiant į svarstomo klausimo turinį, į Komisijos posėdį gali būti kviečiami ekspertai, į kurių pateiktas išvadas ir rekomendacijas Komisija gali atsižvelgti priimdama Nuostatų 24 punkte nurodytas išvadas. Komisijos pirmininkas priima sprendimą dėl ekspertų reikalingumo.

20.  Komisijos posėdžiai vyksta Rūmų patalpose Kalvarijų g. 1, Vilniuje. Komisijos posėdžiai gali vykti ir nuotoliniu būdu.

 

V SKYRIUS

KOMISIJOS POSĖDŽIAI

 

21.  Komisijos posėdžiui pirmininkauja Komisijos pirmininkas.

22.  Sekretorius registruoja komisijos posėdžių dalyvius, rašo komisijos posėdžių protokolus, tvarko su komisijos posėdžių organizavimu susijusią raštvedybą.

23.  Komisija Aprašo nustatyta tvarka posėdžio metu išnagrinėja Pretendento pateiktus dokumentus, įvertina Pretendento išsilavinimą, profesinės patirties trukmę, rekomendacijas, išklauso atestato turėtojo paaiškinimus, kitą medžiagą ir joje pateiktus duomenis, taip pat vykdo profesinių žinių egzaminą Aprašo nustatyta tvarka ir profesinės kvalifikacijos, įgytos Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse, Šveicarijos Konfederacijoje ar trečiosiose valstybėse, pripažinimą Aprašo ir aplinkos ministro nustatyta tvarka.

24.  Komisija, įvertinusi pretendento išsilavinimą, profesinės patirties trukmę ir atlikusi kitus nuostatų 23 punkte numatytus veiksmus ir atsižvelgdama į Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo teritorijų planavimo vadovų atestavimo komisijos motyvuotas išvadas ir į ekspertų pateiktas rekomendacijas pažymėtas Aprašo prieduose pateiktose formose, teikia išvadą dėl:

24.1.    architekto profesinės kvalifikacijos pripažinimo;

24.2.    architektų kvalifikacijos ir teisės pripažinimo dokumentų atestatų išdavimo;

24.3.    architektų kvalifikacijos ir teisės pripažinimo dokumentų pakeitimo;

24.4.    architektų kvalifikacijos ir teisės pripažinimo dokumentų galiojimo sustabdymo;

24.5.    architektų kvalifikacijos ir teisės pripažinimo dokumentų galiojimo sustabdymo panaikinimo;

24.6.    architektų kvalifikacijos ir teisės pripažinimo dokumentų galiojimo panaikinimo;

24.7.    įspėjimo atestato turėtojui pareiškimo;

24.8.    kvalifikacijos tobulinimo įvertinimo.

25.  Komisija ir ekspertai atsako už savo išvadų, rekomendacijų ir sprendimų pagrįstumą ir objektyvumą.

26.  Komisijai priėmus sprendimą, atestavimo eigai fiksuoti daromas garso įrašas, kuris saugomas teisės aktų nustatyta tvarka. Komisijos posėdžio metu, prieš pradedant vykdyti architekto atestaciją, Pretendentas informuojamas apie tai, kad Komisija priėmė sprendimą architekto atestavimo eigą fiksuoti garso įrašu.

 

VI SKYRIUS

KOMISIJOS NARIO AR EKSPERTO NUSIŠALINIMAS

 

27. Komisijos narys, Universiteto atstovas ar į Komisijos darbą pasitelktas ekspertas turi nusišalinti, jeigu Komisija posėdyje arba kitu būdu sprendžia ar nagrinėja klausimą, susijusį su paties nario, atstovo ar eksperto vykdoma architekto veikla ir (ar) sprendžiamas klausimas, susijęs su asmeniu, su kuriuo narys, atstovas ar ekspertas susijęs šeimos, artimos giminystės ir (ar) verslo ryšiais, susijusiais su jo privačiais interesais – jo (ar jam artimo asmens, kuris suprantamas taip, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatyme) suinteresuotumu asmenine turtine nauda ar pareiga nusišalinti yra nustatyta kituose įstatymuose.

28. Jei Komisija ketina svarstyti klausimą, dėl kurio Komisijos nariui, Universiteto atstovui ar ekspertui kyla interesų konfliktas, šis narys, atstovas ar ekspertas apie tai praneša Komisijos pirmininkui iki posėdžio pradžios. Jeigu klausimas, dėl kurio gali kilti Komisijos nario, Universiteto atstovo ar eksperto interesų konfliktas, įtraukiamas į darbotvarkę posėdžio metu - Komisijos narys, Universiteto atstovas ar ekspertas informuoja Komisiją prieš klausimo svarstymą.

29. Atestuoti architektai, teisės pripažinimo dokumento turėtojai ir kiti suinteresuoti asmenys, kurie dalyvavo ar turėjo teisę dalyvauti Komisijos posėdyje, turi teisę kreiptis į Lietuvos architektų rūmus, jeigu Komisijos narys nevykdė pareigos nusišalinti nuo klausimo, dėl kurio gali kilti interesų konfliktas, svarstymo. Kreiptis į Rūmus galima ne vėliau kaip praėjus trims darbo dienoms po Komisijos posėdžio, kuriame buvo nagrinėtas klausimas. Paaiškėjus aplinkybėms, dėl kurių Komisijos narys turėjo nusišalinti nuo klausimo svarstymo galinčio sukelti interesų konfliktą, bet nenusišalino, ir jei šių aplinkybių pakanka konstatuoti, kad šio Komisijos nario dalyvavimas Komisijos susirinkime sukėlė interesų konfliktą, tokio Komisijos nario balsavimo rezultatai tuo klausimu laikomi negaliojančiais.

 

VII SKYRIUS

KOMISIJOS PRIIMAMŲ IŠVADŲ TEISĖTUMAS

 

30.  Komisijos posėdžiai gali vykti tik esant kvorumui, nustatytam Lietuvos architektų rūmų statuto 103 ir 109 punktuose.

31.  Komisijos nariai išvadą priima bendru sutarimu. Kai Komisijos nariai negali priimti išvados bendru sutarimu, balsuojama. Išvada priimama paprasta Komisijos posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma. Balsuojant kiekvienas Komisijos narys turi vieną balsą. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia Komisijos pirmininko balsas.

32.  Komisijos pirmininko rinkimai:

32.1.    Komisijos pirmininkas renkamas pirmajame Komisijos posėdyje dalyvaujant ne mažiau kaip 10 (dešimt) Komisijos narių atviru balsavimu;

32.2.    Didesnės dalies Komisijos posėdyje dalyvaujančiu narių prašymu, gali būti balsuojama slaptai;

32.3.    Komisijos pirmininku išrenkamas tas kandidatas, už kurį balsavo didesnioji dalis posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių.

33.  Dėl netinkami atliekamų pareigų Komisijos pirmininkas netenka pirmininko įgaliojimų, jeigu už tai balsuoja ne mažiau kaip 10 (dešimt) Komisijos narių.

 

VIII SKYRIUS

KOMISIJOS IŠVADŲ ĮFORMINIMAS

 

34Komisijos priimtos išvados įforminamos protokolu, kurį pasirašo Komisijos pirmininkas ir Sekretorius. Komisijos posėdžius protokoluoja Sekretorius. Protokolas yra perduodamas Rūmų pirmininkui.

35.  Protokolo pagrindu yra priimamas Rūmų sprendimas, kuris yra perduodamas įgaliotoms institucijoms ir įrašomas į Atestuotų architektų sąrašą Aprašo nustatyta tvarka.

 

 

IX SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

36.  Pasibaigus Komisijos darbui, Sekretorius per protingą terminą, reikalingą Komisijos darbo dokumentacijai sutvarkyti, visus su Komisijos posėdžiais susijusius dokumentus perduoda saugoti Rūmams įstatymų nustatyta tvarka.

37Atestuoto architekto ar teisės pripažinimo dokumento turėtojo kvalifikacijos atestato ar teisės pripažinimo dokumento galiojimo sustabdymo, panaikinimo, įspėjimo jam skyrimo kituose įstatymuose numatytais atvejais klausimai pagal suinteresuotų asmenų skundus, pareiškimus, prašymus nenagrinėjami, jeigu kreipimosi dėl veiklos svarstymo (kvalifikacijos atestato ar teisės pripažinimo dokumento galiojimo sustabdymo, panaikinimo, įspėjimo skyrimo) į Rūmus dieną nuo pažeidimo padarymo praėjo 5 metai, o jeigu pažeidimas tęstinis (vyksta kiekvieną dieną (asmuo neatlieka veiksmų, kuriuos privalo atlikti, ar atlieka veiksmus, kurių neturi teisės atlikti) – 5 metai nuo paskutinių pažeidimo veiksmų atlikimo dienos.

 

____________________________