LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

ĮSAKYMAS

 

DĖL NEPILNAMEČIUS AR KITUS SPECIALIŲ APSAUGOS POREIKIŲ TURINČIUS ASMENIS BAUDŽIAMAJAME PROCESE PADEDANTIEMS APKLAUSTI PSICHOLOGAMS SKIRTŲ ĮVADINIŲ MOKYMŲ NEFORMALAUS MOKYMO PROGRAMŲ DERINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO IR ĮGALIOJIMŲ SUTEIKIMO

 

2018 m. gegužės 9 d. Nr. V-556

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Psichologų, pageidaujančių padėti apklausti asmenis baudžiamajame procese, sąrašo administravimo ir apmokėjimo psichologams tvarkos aprašo, patvirtinto  Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. balandžio 9 d. nutarimu Nr. 338 „Dėl Psichologų, pageidaujančių padėti apklausti asmenis baudžiamajame procese, sąrašo administravimo ir apmokėjimo psichologams tvarkos aprašo patvirtinimo“, 6.1 ir 8.3.1 papunkčiais, 24 ir 25 punktais:

1. T v i r t i n u Nepilnamečius ar kitus specialių apsaugos poreikių turinčius asmenis baudžiamajame procese padedantiems apklausti psichologams skirtų įvadinių mokymų neformalaus mokymo programų derinimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Į g a l i o j u Valstybinę teismo psichiatrijos tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos:

2.1. organizuoti nepilnamečius ar kitus specialių poreikių turinčius asmenis baudžiamajame procese padedantiems apklausti psichologams įvadinius mokymus (toliau – įvadiniai mokymai) pagal įvadinių mokymų programas, suderintas šiuo įsakymu patvirtinto Nepilnamečius ar kitus specialių apsaugos poreikių turinčius asmenis baudžiamajame procese padedantiems apklausti psichologams skirtų įvadinių mokymų neformalaus mokymo programų derinimo tvarkos aprašo (toliau – aprašas) nustatyta tvarka;

2.2. organizuoti į Psichologų, pageidaujančių dalyvauti nepilnamečių liudytojų, nukentėjusiųjų, įtariamųjų, kaltinamųjų ar specialių apsaugos poreikių turinčių nukentėjusių asmenų apklausose Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nurodytais atvejais, sąrašą (toliau – sąrašas) įrašytų psichologų profesinės kvalifikacijos tobulinimo mokymus (toliau – kvalifikacijos tobulinimo mokymai) ir teikti duomenis Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybai apie kvalifikacijos tobulinimo mokymuose dalyvavusius psichologus;

2.3. organizuoti psichologų savarankiškai išklausytų mokymų apie asmenų apklausas baudžiamajame procese (toliau – kiti mokymai) lygiavertiškumo įvadiniams mokymams pagal aprašo 11 punktą vertinimą ir kitų mokymų lygiavertiškumo kvalifikacijos tobulinimo mokymams vertinimą ir išduoti pažymas, patvirtinančias kitų mokymų lygiavertiškumą įvadiniams mokymams ir kvalifikacijos kėlimo mokymams.

3. P a v e d u  Valstybinei teismo psichiatrijos tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos vykdyti viešuosius pirkimus įvadinių mokymų organizatoriui parinkti.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                 Aurelijus Veryga

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministro 2018 m. gegužės 9 d.

įsakymu Nr. V-556

 

NEPILNAMEČIUS AR KITUS SPECIALIŲ APSAUGOS POREIKIŲ TURINČIUS ASMENIS BAUDŽIAMAJAME PROCESE PADEDANTIEMS APKLAUSTI PSICHOLOGAMS SKIRTŲ ĮVADINIŲ MOKYMŲ NEFORMALAUS MOKYMO PROGRAMOS DERINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nepilnamečius ar kitus specialių apsaugos poreikių turinčius asmenis baudžiamajame procese padedantiems apklausti psichologams skirtų įvadinių mokymų neformalaus mokymo programos derinimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato nepilnamečius ar kitus specialių apsaugos poreikių turinčius asmenis (toliau – asmuo) baudžiamajame procese padedantiems apklausti psichologams skirtų įvadinių mokymų (toliau – įvadiniai mokymai) neformalaus mokymo programos derinimo tvarką.

 

II SKYRIUS

ĮVADINIŲ MOKYMŲ PROGRAMOS DERINIMO TVARKA

 

2. Pageidaujantis suderinti mokymo programą įvadinių mokymų programos organizatorius (toliau – organizatorius) Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos įgaliotai institucijai (toliau – įgaliotoji institucija) turi pateikti šiuos dokumentus:

2.1. prašymą suderinti įvadinių mokymų programą, kuriame turi būti nurodytas organizatoriaus pavadinimas, adresas, telefonas, elektroninio pašto adresas;

2.2. įvadinių mokymų programos aprašą;

2.3. įvadinių mokymų programos lektorių sąrašą ir lektorių atitiktį aprašo 11.3 papunktyje nustatytiems reikalavimams įrodančius dokumentus.

3. Aprašo 2 punkte nurodyti dokumentai gali būti pateikiami tiesiogiai (atvykus į įgaliotąją instituciją), per atstumą (registruotu paštu, per kurjerį, dokumentus, pasirašytus saugiu elektroniniu parašu, siųsti elektroniniu paštu, kitomis elektroninėmis priemonėmis). 

4. Įgaliotoji institucija aprašo 2 punkte nurodytus dokumentus ne vėliau kaip per 1 darbo dieną nuo jų gavimo įgaliotojoje institucijoje dienos perduoda komisijai ir raštu informuoja juos pateikusį organizatorių apie tai, kad dokumentai gauti, ir, jei pateikti ne visi aprašo 2 punkte nurodyti dokumentai ir (arba) juose trūksta informacijos, ir (arba) pateikta netiksli informacija, informuoja apie nustatytus trūkumus ir nustato ne trumpesnį kaip 5 darbo dienų nuo organizatoriaus informavimo dienos terminą trūkumams pašalinti bei įspėja, kad per šį terminą nepašalinus trūkumų, įvadinių mokymų programa nebus suderinta. Jei per šiame punkte nustatytą terminą trūkumai nepašalinami, įgaliotoji institucija ne vėliau kaip 3 darbo dienas nuo šio termino pabaigos raštu informuoja organizatorių, kad įvadinių mokymų programa nesuderinta.

5. Įgaliotoji institucija sprendimą dėl įvadinių mokymų programos suderinimo priima atsižvelgdama į įvadinių programų derinimo komisijos (toliau – komisija) išvadą. Komisija sudaroma įgaliotosios institucijos vadovo sprendimu iš 5 darbuotojų. Sprendime dėl komisijos sudarymo nurodomas komisijos pirmininkas.

6. Kai svarstomas klausimas, dėl kurio gali kilti komisijos nario interesų konfliktas, jis turi nusišalinti nuo klausimo svarstymo. Apie nusišalinimą pažymima komisijos posėdžio protokole.

7. Komisija savo sprendimus priima posėdyje balsavimo būdu. Sprendimas laikomas priimtu, kai už jį balsuoja ne mažiau kaip pusė posėdyje dalyvaujančių nenusišalinusių komisijos narių. Balsams pasiskirsčius po lygiai lemia komisijos pirmininko balsas.

8. Komisijos posėdžiai protokoluojami. Komisijos posėdžio protokole nurodomi svarstyti klausimai, balsavimo rezultatai, priimti sprendimai, komisijos narių nuomonės. Komisijos posėdžio protokolą pasirašo komisijos pirmininkas ir sekretorius.

9. Komisijos vertinimo metu nustačius, kad trūksta informacijos įvadinių mokymų programos atitikčiai aprašo 11 punkte nustatytiems reikalavimams įvertinti, komisija gali organizatoriaus paprašyti papildomos informacijos, nurodydama informacijos pateikimo terminą ir tai, kad aprašo 10 punkte nurodytas terminas skaičiuojamas nuo papildomos informacijos gavimo dienos. Papildoma informacija turi būti pateikta ne vėliau kaip per 30 dienų nuo komisijos pranešimo gavimo dienos.

10. Įgaliotoji institucija sprendimą dėl įvadinių mokymų programos derinimo priima ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo visų aprašo 2 punkte nurodytų dokumentų, kuriuose pateikta visa reikiama informacija, gavimo įgaliotoje institucijoje dienos. Apie sprendimą dėl įvadinių mokymų programos suderinimo organizatoriui pranešama raštu ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo.

11. Komisija priima sprendimą siūlyti įgaliotosios institucijos vadovui suderinti įvadinių mokymų programą, jei ji atitinka visus šiuos reikalavimus:

11.1. įvadinių mokymų programos trukmė yra ne trumpesnė kaip 24 akademinės valandos;

11.2. įvadinių mokymų programa apima šias temas:

11.2.1. asmens galimybių dalyvauti baudžiamajame procese įvertinimas (kontakto su asmeniu užmezgimo būdai, atsižvelgiant į asmens amžių, socialinę ir psichologinę brandą, pažintinių funkcijų išsivystymo lygį, kitas individualias psichologines savybes, protinius gebėjimus, emocinę ir psichikos būklę (toliau – savybės), psichosocialinės pagalbos asmeniui poreikio ir galimybių įvertinimas);

11.2.2. asmens apklausos vykdymo metodika;

11.2.3. asmens parengimas apklausai, asmens apklausos proceso užtikrinimo galimybės, atsižvelgiant į jo poreikius ir savybes;

11.2.4. klausimų formulavimas asmens apklausos metu;

11.2.5. bendradarbiavimo su ikiteisminio tyrimo pareigūnais ir teisėjais svarba ir ypatumai;

11.3. įvadinių mokymų programą dėstysiantys lektoriai atitinka visus šiuos reikalavimus:

11.3.1. turi psichologo profesinę kvalifikaciją;

11.3.2. turi ne mažiau kaip 3 metų psichologo darbo ar  ne mažiau kaip 3 metų dėstymo psichologijos temomis, susijusiomis su asmenų apklausa baudžiamajame procese, patirties;

11.4. numatytas įvadinių mokymų programos metu įgytos kompetencijos vertinimas ir įvadinių mokymų programos baigimo pažymėjimo, kuriame turi būti šie duomenys, išdavimas:

11.4.1. organizatoriaus pavadinimas;

11.4.2. įvadinių mokymų programos baigimo pažymėjimo numeris ir išdavimo data;

11.4.3. įvadinių mokymų programos pavadinimas, jos trukmė (akademinių valandų skaičius);

11.4.4. įvadinių mokymų programos baigimo pažymėjimą gavusio asmens vardas ir pavardė;

11.4.5. vieta, kurioje vyko įvadiniai mokymai;

11.4.6. įvadinių mokymų programos mokymų baigimo data.

12. Jei įvadinių mokymų programa neatitinka aprašo 11 punkte nustatytų reikalavimų ar per Aprašo 10 punkte nurodytą terminą neįvykdytas reikalavimas pateikti papildomą informaciją, įgaliotoji institucija priima sprendimą nederinti įvadinių mokymų programos ir ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos organizatoriui raštu nurodo nederinimo priežastis, pagrindą bei sprendimo apskundimo tvarką.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

13. Įgaliotoji institucija informaciją apie įvadinių mokymų programos organizatorius skelbia savo interneto svetainėje, nurodydama organizatoriaus pavadinimą, kontaktinius duomenis (atsakingo asmens vardą ir pavardę, telefono numerį, interneto svetainės adresą) ir įvadinių mokymų programos pavadinimą.

14. Įgaliotosios institucijos sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

____________________