Valstybės sienos apsaugos tarnybos
prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos
VADAS
MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIS DIREKTORIUS
Įsakymas
Dėl PAGĖGIŲ GELEŽINKELIo PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO DARBO NUOSTATŲ IR Jo TERITORIJos SCHEMos PATVIRTINIMO
2019 m. spalio 25 d. Nr. 4-479/1B-967
Vilnius
Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 16 straipsnio 6 dalimi:
1. T v i r t i n a m e pridedamus:
PATVIRTINTA
Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų
ministerijos vado ir Muitinės
departamento prie Lietuvos Respublikos
finansų ministerijos generalinio
direktoriaus 2019 m. spalio 25 d.
įsakymu Nr. 4-479/1B-967
PAGĖGIŲ GELEŽINKELIO PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO DARBO NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pagėgių geležinkelio pasienio kontrolės punkto nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Pagėgių geležinkelio pasienio kontrolės punkto (toliau ‒ Pagėgių GPKP) veiklą ir darbo organizavimą. Pagėgių GPKP veikia Pagėgiai (Lietuvos Respublika)–Sovetskas (Rusijos Federacija) sienos perėjimo punkte, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Rusijos Federacijos Vyriausybės 1995 m. vasario 24 d. susitarimo „Dėl Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos valstybinės sienos perėjimo punktų“ nuostatas.
2. Nuostatai parengti vadovaujantis 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Sąjungos kodekso (Šengeno sienų kodeksas), Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos muitinės įstatymu ir kitais muitinės veiklą reglamentuojančiais teisės aktais, ir teisės aktais, kurie nustato asmenų, transporto priemonių, prekių (krovinių) bei kitų daiktų patekimo į PKP, buvimo jame ir vykimo per jį tvarką.
3. Pagėgių GPKP veikia Pagėgių miestelyje, prie geležinkelio magistralių Klaipėda–Sovetskas, Radviliškis–Sovetskas (Pagėgių geležinkelio stotyje), Geležinkelio g. 7, Pagėgių m., Pagėgių sav., LT-99293. Punktas dirba 24 val. parą, 7 dienas per savaitę, be pertraukų. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau ‒ VSAT) Pagėgių pasienio rinktinės pareigūnai į Pagėgių GPKP atvyksta prieš traukinio atvykimą.
4. Pagėgių GPKP veiklą vykdo VSAT Pagėgių pasienio rinktinės Bardinų pasienio užkardos (toliau ‒ VSAT pareigūnai), Klaipėdos teritorinės muitinės Pagėgių geležinkelio posto pareigūnai (toliau ‒ muitinės posto pareigūnai), Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Pasienio maisto ir veterinarijos kontrolės skyriaus Panemunės pasienio veterinarijos posto darbuotojai (toliau – veterinarijos tarnybos darbuotojai) (toliau – patikrinimų įstaigos), AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ darbuotojai, vežėjo darbuotojai.
5. Pagėgių GPKP teritorijos infrastruktūrą, statinius ir kitą į jos apskaitą įrašytą turtą prižiūri ir juo rūpinasi AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“.
6. Patikrinimų įstaigos, pastebėjusios Pagėgių GPKP infrastruktūros, pastatų, statinių ar kito praradimo, sugadinimo ar kitus atvejus (stichinės nelaimės, gaisrai, avarijos, nelaimingi atsitikimai, pasikėsinimai sunaikinti turtą ir kiti panašūs atvejai) nedelsdamos praneša VSAT pasienio užkardos pamainos vyresniajam, muitinės Pagėgių geležinkelio posto (toliau – muitinės postas) pamainos viršininkui bei AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ darbuotojui.
7. VSAT, Lietuvos Respublikos muitinės, veterinarijos tarnybos darbuotojai, neviršydami tarnybinių įgaliojimų, bendradarbiauja, netrukdo vieni kitų teisėtai veiklai ir privalo padėti vieni kitiems spręsti iškilusias konfliktines situacijas, išsiaiškinti įstatymų bei kitų teisės norminių aktų taikymo tvarką. Už viešąją tvarką punkte atsako VSAT pareigūnai teisės aktų nustatyta tvarka.
8. Kilus konfliktams su asmenimis, pažeidusiais punkto režimą ir atsisakiusiais vykdyti teisėtus patikrinimų įstaigų reikalavimus, VSAT pareigūnai užtikrina viešosios tvarkos palaikymą Pagėgių GPKP ir nustatytos tvarkos įvedimą.
9. Iki kol neįrengta tinkama infrastruktūra, per Pagėgių GPKP leidžiama vykti tik krovininiams traukiniams.
11. Už Pagėgių GPKP sumontuotų inžinerinių įrenginių tinkamą eksploatavimą pagal kompetenciją atsako eksploatuojančios institucijos darbuotojai. Apie pastebėtus asmenis, kurie mėgina sugadinti Pagėgių GPKP esančius įrenginius, pranešama VSAT pamainos vyresniajam, muitinės posto pamainos viršininkui ir AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ darbuotojui, kurie organizuoja šių asmenų sulaikymą.
12. Patekimą į Pagėgių GPKP teritoriją reglamentuoja VSAT vado patvirtintas Valstybės institucijų ir įstaigų, įgaliotų atlikti patikrinimus pasienio kontrolės punktuose, pasienio kontrolės punkto teritorijoje dirbančių juridinių asmenų, juridinių asmenų filialų, atstovybių ir juridinio asmens statuso neturinčių asmenų darbuotojų bei fizinių asmenų, nekertančių valstybės sienos, ir jų transporto priemonių patekimo ir buvimo pasienio kontrolės punktuose, esančiuose prie automobilių kelių, tvarkos aprašas.
II SKYRIUS
TRAUKINIŲ JUDĖJIMO ORGANIZAVIMAS IR REGULIAVIMAS
13. Patikrinimų įstaigų veiklą, susijusią su asmenų ir transporto priemonių vykimu per valstybės sieną, Pagėgių GPKP koordinuoja VSAT Bardinų pasienio užkardos vadas arba įgaliotas pareigūnas, o jų nesant – VSAT Bardinų pasienio užkardos pamainos vyresnysis, vykdantis pasienio sargybą užkardoje.
14. VSAT pareigūnai, muitinės posto viršininkas (jo nesant – pamainos viršininkas), susidarius ekstremaliai situacijai, privalo užtikrinti, kad patikrinimai vyktų sklandžiai, o asmenys nepatirtų nepagrįstų suvaržymų, taip pat spręsti kitus sklandaus darbo organizavimo klausimus. VSAT pareigūnai organizuoja patikrinimų įstaigų ir ūkio subjektų darbuotojų veiksmų ekstremalių situacijų metu vykdymą pagal VSAT užkardos vado patvirtintą instrukciją.
15. Pareigūnas, pastebėjęs teisės aktų, priskirtų kitos patikrinimų įstaigos kompetencijai, pažeidimus, apie tai nedelsdamas informuoja tos institucijos pamainos vyresnįjį arba posto viršininką (jo nesant – pamainos viršininką).
16. VSAT pareigūnai gali atlikti nuodugnų ar pakartotinį per valstybės sieną vykstančių asmenų ir transporto priemonių bei gabenamų prekių (krovinių) patikrinimą, jei gautas operatyvus pranešimas apie rengiamą ar padarytą teisės pažeidimą, nusikalstamą veiką arba yra pakankamas pagrindas manyti, kad patikrinimo metu buvo pateikti klaidingi duomenys, patikrinimas atliktas nepakankamai nuodugniai ar kitaip pažeista patikrinimo tvarka.
17. Muitinės posto pareigūnai gali atlikti detalų ar pakartotinį per valstybės sieną vykstančių asmenų ir transporto priemonių bei gabenamų prekių (krovinių) muitinį tikrinimą, įvertinę riziką arba gavę operatyvios informacijos apie rengiamą ar padarytą teisės pažeidimą arba nusikalstamą veiką.
18. Jeigu be muitinio tikrinimo turi būti atliekamas ir fitosanitarinis ar veterinarinis arba kitas tų pačių prekių (krovinių) tikrinimas, kurį atlieka ne muitinė, o kitos kompetentingos valdžios institucijos, Lietuvos Respublikos muitinė glaudžiai bendradarbiauja atlikdama koordinatoriaus vaidmenį.
19. Sprendimą dėl nuodugnaus ar pakartotinio pasienio patikrinimo gali priimti VSAT pareigūnas, atliekantis asmens ar transporto priemonės patikrinimą, suderinęs su pamainos vyresniuoju. Sprendimą atlikti pakartotinį muitinį tikrinimą priima muitinės posto pamainos viršininkas. Pakartotinį tikrinimą gali inicijuoti ir kitų VSAT ir Lietuvos Respublikos muitinės struktūrinių padalinių pareigūnai (turintys įgaliojimus vykdyti kriminalinę žvalgybą ir (arba) atlikti ikiteisminį tyrimą ir pan.).
20. Detaliam (nuodugniam) patikrinimui asmenys gali būti siunčiami į šiam tikslui skirtas vietas, į kurias lydi sprendimą tikrinti priėmęs pareigūnas. Apie sprendimus atlikti pakartotinį patikrinimą bei apie sulaikytus asmenis punkte patikrinimus atliekančios valstybės institucijos informuoja viena kitą.
III SKYRIUS
TRAUKINIŲ ATVYKIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IR IŠVYKIMAS IŠ JOS
21. AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ Pagėgių geležinkelio stoties budėtojas, likus 15 min. iki traukinio atvykimo, apie tai informuoja VSAT ir muitinės posto pareigūnus.
22. Likus 10 min. iki traukinio atvykimo į Pagėgių GPKP, patikrinimų įstaigų pareigūnai (VSAT ir muitinės pareigūnai) laukia sąstato kelio, į kurį atvyksta traukinys, perono pradžioje. VSAT pareigūnai stebi Pagėgių GPKP teritoriją bei užtikrina, kad į ją nepatektų pašaliniai asmenys.
23. Atvykus traukiniui į Pagėgių GPKP, VSAT pareigūnai atlieka pasienio tikrinimą, muitinės posto pareigūnai ‒ muitinį tikrinimą. Jeigu reikia, veterinarijos tarnybos darbuotojai atlieka veterinarinį tikrinimą. Muitinės posto pareigūnai įformina dokumentus tik po veterinarinio tikrinimo atlikimo.
24. Prekinių traukinių lokomotyvų tikrinimas atliekamas traukiniui sustojus atvykimo kelyje. Apie tikrinimo pabaigą informuojamas stoties budėtojas.
IV SKYRIUS
ASMENŲ IR TRAUKINIŲ (VAGONŲ) NEĮLEIDIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ ARBA NEIŠLEIDIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS
26. Asmenys, gyvūnai, prekės (kroviniai), kurie pagal Lietuvos Respublikos įstatymus ir kitus teisės aktus, negali būti įleisti (atgabenti) į Lietuvos Respubliką, grąžinami iš Pagėgių GPKP teritorijos į gretimos valstybės teritoriją, o asmenys, gyvūnai, prekės (kroviniai), kurie negali būti išleisti iš Lietuvos Respublikos teritorijos, grąžinami į Lietuvos Respubliką.
27. Patikrinimų įstaigos pareigūnas, priėmęs sprendimą grąžinti asmenis, gyvūnus, prekes (krovinius) į Lietuvos Respubliką ar gretimos valstybės teritoriją, informuoja VSAT pamainos vyresnįjį ir muitinės posto pamainos viršininką. VSAT užtikrina grąžintų asmenų, o muitinės posto pareigūnai ‒ gyvūnų, prekių (krovinių) išgabenimą iš Pagėgių GPKP teritorijos.
28. Asmenys, grąžinti į gretimos valstybės teritoriją arba neišleisti iš Lietuvos Respublikos, registruojami nustatyta tvarka tarnybinėje dokumentacijoje.
29. Priėmę sprendimą neįleisti (neišleisti) asmenų į (iš) Lietuvos Respubliką, apie grąžinamus krovinius, užlaikytus traukinius VSAT pamainos vyresnysis, muitinės posto pamainos viršininkas, veterinarijos posto darbuotojas informuoja vienas kitą ir AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ bei vežėjo darbuotoją.
V SKYRIUS
TRAUKINIŲ (VAGONŲ) PAKEITIMAS, KROVINIŲ PERKROVIMAS IR KITŲ SANKCIONUOTŲ VEIKSMŲ ATLIKIMAS
30. Nustačius vagono gedimą, dėl kurio reikalingas krovinio (prekių) perkrovimas, vežėjo darbuotojai ir / ar AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ darbuotojai apie tai nedelsdami informuoja muitinės posto ir VSAT pareigūnus.
VI SKYRIUS
ASMENŲ IR TRAUKINIŲ (VAGONŲ) SULAIKYMAS
32. VSAT ar Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų sprendimu sulaikant asmenis ar krovinius, krovinio gabenimo dokumentuose turi būti padarytos atitinkamos žymos bei įrašai atitinkamuose žurnaluose ar kompiuterinėse duomenų bazėse. Apie tai muitinės posto pamainos viršininkas ir VSAT pamainos vyresnysis nedelsdami praneša vienas kitam ir stoties budėtojui.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
33. Ginčus, kylančius dėl punkto vidaus darbo tvarkos bei šių Nuostatų vykdymo, kartu nagrinėja VSAT Bardinų pasienio užkardos vadas, muitinės posto viršininkas, veterinarijos posto vedėjai bei AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ atstovas. Jiems neradus bendro sprendimo ‒ VSAT Pagėgių pasienio rinktinės ir Klaipėdos teritorinės muitinės, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Pasienio maisto ir veterinarijos kontrolės skyriaus bei AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ atstovai.