LIETUVOS TRANSPORTO SAUGOS ADMINISTRACIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ VEŽIMO SAUGOS SPECIALISTŲ EGZAMINAVIMO, PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2017 m. gruodžio 22 d. Nr. 2BE-244
Vilnius
Vadovaudamasis Pavojingųjų krovinių vežimo saugos specialistų mokymo, egzaminavimo, pažymėjimų, jų dublikatų išdavimo, panaikinimo, galiojimo pratęsimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2002 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. 3-274 „Dėl Pavojingųjų krovinių vežimo saugos specialistų mokymo, egzaminavimo, pažymėjimų, jų dublikatų išdavimo, panaikinimo, galiojimo pratęsimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 11, 23 punktais,
1. T v i r t i n u Pavojingųjų krovinių vežimo saugos specialistų egzaminavimo, pažymėjimų išdavimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Valstybinės geležinkelio inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos 2012 m. gruodžio 4 d. įsakymą Nr. V-848 „Dėl Pavojingųjų krovinių vežimo saugos specialistų egzaminavimo, pažymėjimų išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
3. P a v e d u Projektų valdymo skyriui su šiuo įsakymu supažindinti Administracinių paslaugų departamento valstybės tarnautojus ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis.
4. Šis įsakymas nustatyta tvarka skelbiamas Teisės aktų registre ir Lietuvos transporto saugos administracijos interneto svetainėje.
PATVIRTINTA
Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus
2017 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 2BE-244
PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ VEŽIMO SAUGOS SPECIALISTŲ EGZAMINAVIMO, PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pavojingųjų krovinių vežimo saugos specialistų egzaminavimo, pažymėjimų išdavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato pavojingųjų krovinių vežimo geležinkelių transportu saugos specialistų ir kandidatų į pavojingųjų krovinių vežimo saugos specialistus (toliau – saugos specialistai) egzaminavimo, pavojingųjų krovinių vežimo saugos specialisto pažymėjimų (toliau – pažymėjimas) išdavimo tvarką.
2. Pažymėjimo blanko privalomoji forma patvirtinta Valstybinės geležinkelio inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko įsakymu.
3. Šiame Apraše vartojama sąvoka:
VGI IS – Geležinkelių transporto valstybinės priežiūros informacinė sistema.
II skyrius
PRAŠYMŲ LAIKYTI EGZAMINĄ PRIĖMIMAS
5. Asmuo, pageidaujantis laikyti egzaminą (toliau – egzaminuojamasis), ne vėliau kaip likus 1 darbo dienai iki nustatytos egzamino datos Lietuvos transporto saugos administracijai (toliau – Administracija) pateikia nustatytos formos prašymą laikyti egzaminą ir išduoti pažymėjimą (toliau – prašymas) (1 priedas), užpildytą pagal pasirinktą pavojingųjų krovinių transportavimo būdą ir pavojingųjų krovinių grupę (M, M1, M2, M3, M4 ar M5 mokymo kursą), ir sumoka valstybės rinkliavą už egzaminą ir pažymėjimo išdavimą.
6. Kartu su prašymu egzaminuojamasis turi pateikti dokumentus, nurodytus Pavojingųjų krovinių vežimo saugos specialistų mokymo, egzaminavimo, pažymėjimų, jų dublikatų išdavimo, panaikinimo, galiojimo pratęsimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2002 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. 3-274 „Dėl Pavojingųjų krovinių vežimo saugos specialistų mokymo, egzaminavimo, pažymėjimų, jų dublikatų išdavimo, panaikinimo, galiojimo pratęsimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarka), 14.1.2–14.1.5 papunkčiuose.
7. Prašymą ir šio Aprašo 6 punkte nurodytus dokumentus gali pateikti ir egzaminuojamojo įgaliotas asmuo, pateikęs rašytinį įgaliojimą Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.
8. Šio Aprašo 5 ir 6 punktuose nurodytus dokumentus egzaminuojamasis gali pateikti tiesiogiai (atvykęs į Administraciją), elektroninėmis priemonėmis per Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą, siųsti registruotuoju laišku, dokumentų skaitmenines kopijas siųsti Administracijos interneto svetainėje nurodytu elektroninio pašto adresu arba VGI IS užpildyti elektroninę prašymo formą. Administracija apie gautus dokumentus informuoja egzaminuojamąjį nedelsdama, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo minėtų dokumentų gavimo dienos.
9. Administracijos įgaliotas asmuo (toliau – egzaminatorius) per 1 darbo dieną nuo prašymo gavimo dienos patikrina, ar pateiktame prašyme nurodyti visi duomenys, ar kartu su prašymu pateikti visi šio Aprašo 6 punkte nurodyti dokumentai, ar sumokėta valstybės rinkliava už egzaminą ir pažymėjimo išdavimą.
10. Egzaminatorius, nustatęs, kad prašyme nurodyti ne visi duomenys, pateikti ne visi šio Aprašo 6 punkte nurodyti dokumentai ir (ar) nesumokėta valstybės rinkliava už egzaminą ir pažymėjimo išdavimą, apie tai per 2 darbo dienas nuo prašymo ir dokumentų gavimo dienos praneša egzaminuojamajam, nurodydamas nustatytus trūkumus, ir nustato 30 dienų terminą trūkumams pašalinti.
11. Jeigu per nustatytą terminą egzaminuojamasis nepašalina nurodytų trūkumų, prašymas paliekamas nenagrinėtas. Apie tai per 3 darbo dienas nuo sprendimo nenagrinėti šio prašymo priėmimo dienos informuojamas egzaminuojamasis. Už egzaminą ir pažymėjimo išdavimą sumokėta valstybės rinkliava įskaitoma teikiant prašymą kitą kartą.
III skyrius
EGZAMINŲ VYKDYMO TVARKA
14. Egzaminai vykdomi lietuvių kalba. Jeigu egzaminuojamasis nesupranta lietuvių kalbos, egzamino metu gali dalyvauti vertėjas, sugebantis versti į egzaminuojamajam suprantamą kalbą. Vertėju negali būti asmuo, turintis galiojantį pažymėjimą. Vertėjo išlaidas sumoka egzaminuojamasis.
15. Egzaminuojamieji, atvykę į egzaminą, privalo su savimi turėti ir egzaminatoriui pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Egzaminatorius privalo patikrinti egzaminuojamojo tapatybę. Egzaminuojamajam, nepateikusiam asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, egzaminą laikyti draudžiama.
16. Egzaminuojamasis gali pavėluoti į egzaminą ne daugiau nei 30 minučių. Jeigu egzaminuojamasis pavėluoja į egzaminą daugiau kaip 30 minučių, egzaminatorius egzaminuojamajam egzamino laikyti neleidžia ir VGI IS duomenų bazėje arba protokole (2 priedas) pažymi „neatvyko“. Už egzaminą sumokėta valstybės rinkliava įskaitoma laikant egzaminą kitą kartą.
17. Egzaminatorius, patikrinęs egzaminuojamojo tapatybę, jam išduoda prisijungimo ir identifikavimosi prie VGI IS elektroninės egzamino programos duomenis.
18. Egzaminatorius prieš egzaminą egzaminuojamąjį supažindina su egzamino vykdymo tvarka. Egzamino metu egzamino patalpoje gali būti egzaminatorius, egzaminuojamieji, vertėjas, kiti Administracijos direktoriaus įgalioti asmenys.
19. Egzaminuojamasis, nebaigęs atsakinėti į egzamino klausimus, egzamino metu gali išeiti iš egzaminų patalpos tik egzaminatoriui leidus. Egzaminuojamasis, išeidamas iš egzaminų patalpos, egzamino klausimus perduoda egzaminatoriui. Egzamino laikas nepratęsiamas. Jeigu egzaminuojamasis be leidimo išeina iš egzaminų patalpos, jo egzamino rezultatai nevertinami, egzaminas laikomas neišlaikytu ir už egzaminą sumokėta valstybės rinkliava negrąžinama.
20. Jeigu egzamino metu atsiranda techninių ar kitų kliūčių, dėl kurių neįmanoma toliau vykdyti egzamino per VGI IS, egzaminas gali būti laikomas raštu tą pačią dieną. Egzamino laikas skaičiuojamas iš naujo.
21. Egzamino metu leidžiama naudotis tik Lietuvos Respublikos pavojingųjų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių ir vidaus vandenų keliais įstatymo ir šio įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų bei Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių, kuriomis reglamentuojamas pavojingųjų krovinių vežimas, tekstais, kuriais turi pasirūpinti egzaminuojamasis.
22. Egzaminuojamajam egzamino metu draudžiama:
23. Nustatęs bent vieną iš šio Aprašo 22 punkte išvardintų pažeidimų, egzaminatorius nutraukia egzaminavimo tvarką pažeidusio egzaminuojamojo egzaminą, VGI IS duomenų bazėje arba protokole pažymi apie įvykusį pažeidimą, egzamino rezultatų nevertina ir nurodo, kad egzaminas laikomas neišlaikytu. Už egzaminą sumokėta valstybės rinkliava negrąžinama.
24. Egzaminuojamasis, atsakęs į visus egzamino klausimus, per VGI IS patvirtina savo pateiktus atsakymus ir pateikia juos automatiniam įvertinimui.
25. Egzaminuojamieji gali susipažinti su egzamino vertinimu po egzamino rezultatų paskelbimo. Egzaminatorius testų ir (ar) praktinės užduoties atsakymų komentuoti neprivalo.
26. Jeigu egzaminas laikomas raštu:
26.1. egzaminatorius, patikrinęs egzaminuojamojo asmens tapatybę, egzaminuojamajam pateikia egzamino klausimų bilietą;
26.2. atsakydamas į klausimus, egzaminuojamasis įrašo į protokolo 1 dalį atsakymus, kurie, jo manymu, yra teisingi. Egzaminuojamieji atsakymų numerius turi rašyti aiškiai ir įskaitomai. Rašyti atsakymų numerius pieštuku, taip pat naudoti korektūros priemones (tepiklius) draudžiama. Jei atsakymo numeris taisomas, egzaminuojamasis šalia pataisyto numerio pasirašo. Atsakymai, įrašyti pažeidžiant šiame punkte nustatytą tvarką, laikomi neteisingais;
26.3. egzaminuojamasis, baigęs atsakyti į egzamino klausimus, grąžina juos ir protokolą egzaminatoriui;
26.4. egzaminatorius, gavęs iš egzaminuojamojo protokolą, patikrina įrašytus atsakymų numerius. Jeigu buvo nurodytas neteisingas atsakymo numeris, egzaminatorius kitos spalvos rašikliu jį perbraukia ir šalia įrašo teisingą atsakymo numerį;
IV SKYRIUS
PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMO, GALIOJIMO PRATĘSIMO TVARKA
28. Išlaikiusiam egzaminą egzaminuojamajam Administracija ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo egzamino datos išduoda egzaminatoriaus pasirašytą pažymėjimą. Pažymėjime nurodomas pavojingųjų krovinių transportavimo būdas, pavojingųjų krovinių grupė, pažymėjimo galiojimo data. Pažymėjime išlaikyto egzamino eilutėje, skiltyje „Spaudas“, dedamas Administracijos antspaudas, o kitose šios skilties eilutėse dedami du įstrižai sukryžiuoti brūkšniai.
29. Saugos specialistas, turintis pažymėjimą ir norintis pratęsti jo galiojimo terminą, turi išlaikyti egzaminą šio Aprašo nustatyta tvarka. Egzamino metu praktinė užduotis neatliekama.
30. Atsiimdamas pažymėjimą, egzaminuojamasis privalo pateikti galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir pasirašyti Pavojingųjų krovinių vežimo saugos specialisto pažymėjimų registracijos žurnale (3 priedas). Pažymėjimą gali atsiimti ir egzaminuojamojo atstovas, pateikęs rašytinį įgaliojimą Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.
31. Egzaminatorius, išdavęs ar panaikinęs pažymėjimo ir (ar) jo dublikato, kuris negrąžintas Administracijai, galiojimą, pratęsęs pažymėjimo galiojimą, per 3 darbo dienas apie tai paskelbia Administracijos interneto svetainėje http://www.ltsa.lrv.lt, nurodydamas:
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
33. Egzamino klausimų sudarymo tvarką, egzamino trukmę, vertinimą, pažymėjimo dublikato išdavimą, pažymėjimo galiojimo pratęsimą reglamentuoja Tvarka.
34. Saugos specialistas, norintis gauti pažymėjimo dublikatą arba pratęsti turimo pažymėjimo galiojimo terminą, Administracijai turi pateikti laisvos arba pavyzdinės formos prašymą išduoti pažymėjimo dublikatą (4 priedas) arba pratęsti pažymėjimo galiojimą (5 priedas).
35. Už egzaminą, pažymėjimo, jo dublikato išdavimą, pažymėjimo galiojimo pratęsimą imama Lietuvos Respublikos Vyriausybės apskaičiuoto dydžio valstybės rinkliava.
36. Su egzamino rezultatais nesutinkantis egzaminuojamasis gali juos apskųsti Administracijos direktoriui per 10 darbo dienų nuo egzamino rezultatų paskelbimo. Skundui nagrinėti Administracijos direktoriaus įsakymu sudaroma komisija, kuri per 10 darbo dienų išnagrinėja skundą ir pateikia išvadas. Administracijos direktorius, vadovaudamasis komisijos išvada, priima sprendimą.
37. Administracijos sprendimai gali būti apskųsti Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
38. Pateikti prašymai ir dokumentai, grąžinti pažymėjimai saugomi Administracijoje Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka ir periodiškumu.
39. Administracija apraše nurodytą informaciją pareiškėjui pateikia tokiu būdu, kokiu buvo pateiktas prašymas, išskyrus tuos atvejus, kai prašyme nurodytas kitoks informacijos gavimo būdas.