PALANGOS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL PALANGOS MIESTO SAVIVALDYBĖS KOVOS SU KORUPCIJA
2015-2017 metų PROGRAMOS IR JOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONIŲ PLANO PATVIRTINIMO
2014 m. lapkričio 27 d. Nr. T2-352
Palanga
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 40 punktu, Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 7 straipsniu, 16 straipsnio 2 dalies 3 punktu, Lietuvos Respublikos nacionaline kovos su korupcija 2011–2014 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Seimo 2011 m. birželio 16 d. nutarimu Nr. XI-1457 „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija programos patvirtinimo“ pakeitimo“, bei atsižvelgdama į 2014 m. liepos 14 d. Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos išvadą dėl Palangos miesto savivaldybės korupcijos prevencijos programos ir jos įgyvendinimo priemonių plano, Palangos miesto savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Patvirtinti pridedamus:
2. Pripažinti netekusiu galios Palangos miesto savivaldybės tarybos 2008 m. vasario 21 d. sprendimo Nr. T2-33 „Dėl Palangos miesto savivaldybės kovos su korupcija programos ir priemonių plano patvirtinimo“ 1 punktą.
PATVIRTINTA
Palangos miesto savivaldybės tarybos
2014 m. lapkričio 27 d. sprendimo Nr. T2-T2-352
1.1 punktu
Palangos miesto savivaldybės kovos su korupcija
2015–2017 metų programa
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Palangos miesto savivaldybės kovos su korupcija 2015–2017 metų programa (toliau – Programa) parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 40 punktu, Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 7 straipsniu, 16 straipsnio 2 dalies 3 punktu, Lietuvos Respublikos nacionaline kovos su korupcija 2011-2014 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Seimo 2011 m. birželio 16 d. nutarimu Nr. XI-1457 „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija programos patvirtinimo“ pakeitimo“, Savivaldybės korupcijos prevencijos programos rengimo rekomendacijomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus 2014 m. birželio 5 d. įsakymu Nr. 2-185 „Dėl savivaldybės korupcijos prevencijos programos rengimo rekomendacijų patvirtinimo“, kitais teisės aktais bei atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos 2012 m. spalio 23 d. raštą Nr. 4-01-5493 „Dėl Lietuvos Respublikos savivaldybių kovos su korupcija programų ir programų įgyvendinimo priemonių planų kokybinės analizės“ ir 2014 m. liepos 14 d. Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos išvadą dėl Palangos miesto savivaldybės korupcijos prevencijos programos ir jos įgyvendinimo priemonių plano.
2. Programa reglamentuoja Palangos miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) ir jos įstaigų (institucijų) kovos su korupcija tikslus ir uždavinius, bendrąsias ir specialiąsias korupcijos prevencijos priemones bei visuomenės dalyvavimą, įgyvendinant šią programą.
3. Programa skirta korupcijos prevencijos užtikrinimui, korupcijos pasireiškimo tikimybės mažinimui Savivaldybėje bei Savivaldybės įstaigose (institucijose).
4. Programoje vartojamos sąvokos:
4.1. Korupcija – bet koks asmenų, dirbančių valstybinėje tarnyboje (valstybės politiko, teisėjo, valstybės pareigūno, valstybės tarnautojo ir kito jam prilyginto asmens) elgesys, neatitinkantis jiems suteiktų įgaliojimų ar teisės aktuose nustatytų elgesio standartų, ar tokio elgesio skatinimas, siekiant naudos sau ar kitiems asmenims ir taip pakenkiant piliečių ir valstybės interesams;
4.2. Korupcijos prevencija – korupcijos priežasčių, sąlygų atskleidimas ir šalinimas sudarant bei įgyvendinant atitinkamų priemonių sistemą, taip pat poveikis asmenims siekiant atgrasinti nuo korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų darymo;
4.3. Korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos – kyšininkavimas, prekyba poveikiu, papirkimas, kitos nusikalstamos veikos, jeigu jos padarytos viešojo administravimo sektoriuje arba teikiant viešąsias paslaugas siekiant sau ar kitiems asmenims naudos: piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi arba įgaliojimų viršijimas, piktnaudžiavimas oficialiais įgaliojimais, dokumentų ar matavimo priemonių suklastojimas, sukčiavimas, turto pasisavinimas ar iššvaistymas, tarnybos paslapties atskleidimas, komercinės paslapties atskleidimas, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimas, kišimasis į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą ar kitos nusikalstamos veikos, kai tokių veikų padarymu siekiama ar reikalaujama kyšio, papirkimo arba nuslėpti ar užmaskuoti kyšininkavimą ar papirkimą;
5. Kitos Programoje vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatyme ir kituose teisės aktuose.
6. Korupcijos prevencija įgyvendinama vadovaujantis šiais principais:
6.1. Teisėtumo – korupcijos prevencijos priemonės įgyvendinamos laikantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų bei užtikrinant pagrindinių asmens teisių ir laisvių apsaugą;
6.3. Sąveikos – korupcijos prevencijos priemonių veiksmingumas užtikrinamas derinant visų korupcijos prevencijos subjektų veiksmus, keičiantis subjektams reikalinga informacija ir teikiant vienas kitam kitokią pagalbą;
6.4. Pastovumo – korupcijos prevencijos priemonių veiksmingumo užtikrinimas nuolat tikrinant ir peržiūrint korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimo rezultatus bei teikiant pasiūlymus dėl atitinkamų priemonių veiksmingumo didinimo institucijai, kuri pagal savo kompetenciją įgaliota įgyvendinti tokius pasiūlymus.
7. Korupcijos požymiai tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje kenkia valstybei ir jos teisinei sistemai, taigi kovos priemonės turi būti nuoseklios ir visapusiškos.
8. Programa siekiama skatinti visuomenę reikšti nepakantumą korupcijai, visuomenės paramą numatytų korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimui, glaudų Savivaldybės bendradarbiavimą su vyriausybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, kitais asmenimis, ginant prigimtines ir kitas bendras žmogaus teises ir laisves. Antikorupcinė iniciatyva turi būti prieinama kiekvienam visuomenės nariui ir atitikti jo lūkesčius, visokeriopai skatintina visuomenės parama numatytoms kovos su korupcija priemonėms įgyvendinti, todėl būtinas glaudus valstybės institucijų bendradarbiavimas su nevyriausybinėmis organizacijomis ir kitais asmenimis.
II. SAVIVALDYBĖS VEIKLOS SITUACIJOS ANALIZĖ ANTIKORUPCINIU POŽIŪRIU
9. Savivaldybėje veikia antikorupcinius teisės aktus atitinkanti korupcijos prevencijos sistema – vykdomi teisės aktų reikalavimai, teisės aktų projektai vertinami antikorupciniu požiūriu, vykdomas antikorupcinis informavimas, sudaryta nuolatinė Komisija kovai su korupcija.
10. Palangos miesto savivaldybėje veikia Komisija kovai su korupcija, sudaryta ir patvirtinta Palangos miesto savivaldybės tarybos 2011 m. birželio 16 d. sprendimu Nr. T2-77 „Dėl komisijos kovai su korupcija sudarymo“.
11. Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2011 m. rugsėjo 22 d. įsakymu Nr. A1-853 „Dėl atsakingo asmens paskyrimo“ paskirtas asmuo, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę savivaldybės administracijoje.
12. Savivaldybėje įdiegta „vieno langelio“ principu veikianti fizinių ir juridinių asmenų aptarnavimo sistema, užtikrinanti kokybiškesnį bei spartesnį gyventojų aptarnavimo procesą.
13. Savivaldybės interneto svetainėje www.palanga.lt Palangos miesto savivaldybė skelbia informaciją apie savo veiklą, Savivaldybės tarybos sprendimus ir ruošiamų sprendimų projektus, taip pat kitą teisinę informaciją. Interneto svetainės skiltyje „Korupcijos prevencija“ skelbiama aktuali informacija apie atliktus antikorupcinius veiksmus.
14. Korupcijos prielaidos:
14.3. institucinės (netobuli darbuotojų priėmimo į tarnybą atrankos kriterijai, motyvacinės karjeros sistemos nebuvimas, darbuotojų, žinančių apie korupcijos atvejus, baimė dalyvauti antikorupcinėje veikloje, nepakankamai skaidrus sprendimų priėmimo procesas);
15. Galimos korupcijos pasireiškimo prielaidos Savivaldybėje:
III. PROGRAMOS TIKSLAS
16. Programos tikslas – stiprinti korupcijos prevenciją ir kontrolę Palangos miesto savivaldybėje ir Palangos miesto savivaldybės įstaigose (institucijose), įgyvendinant korupcijos prevencijos priemones taip, kad korupcija kuo mažiau trukdytų ekonomikos, demokratijos plėtrai, socialinės gerovės kūrimui, bei skatinti ir vykdyti antikorupcinį švietimą ir informavimą.
IV. PROGRAMOS UŽDAVINIAI
17. Programos uždaviniai:
17.3. tobulinti Palangos miesto savivaldybės teisės aktų ir teisės aktų projektų vertinimo antikorupciniu požiūriu mechanizmą parengiant teisės aktų ir jų projektų antikorupcinio vertinimo metodiką;
17.4. tobulinti viešųjų paslaugų teikimo ir jų administravimo procedūras, didinti jų skaidrumą ir efektyvumą;
17.5. skatinti visuomenės nepakantumą korupcijos apraiškoms ir didinti antikorupcinio švietimo sklaidą pasitelkiant visuomenės informavimo ir kitas priemones;
V. SIEKIAMI REZULTATAI IR PROGRAMOS TIKSLŲ BEI UŽDAVINIŲ VERTINIMO KRITERIJAI
18. Siekiami rezultatai:
18.2. patobulinti korupcijos prevencijos organizavimą Palangos miesto savivaldybėje ir Palangos miesto savivaldybės įstaigose (institucijose);
19. Programos tikslų ir uždavinių įgyvendinimo rezultatyvumas nustatomas vadovaujantis šiais kokybės ir kiekybės kriterijais:
19.4. skundų, pateiktų teismui, administracinių ginčių komisijai, Seimo kontrolieriui dėl Savivaldybės priimtų sprendimų, sumažėjęs skaičius;
19.5. didėjantis nepakantumas korupcijai, t. y. anonimiškų ir oficialių gautų pranešimų skaičiaus didėjimas apie galimas korupcinio pobūdžio apraiškas Savivaldybėje teikiant administracines ir viešąsias paslaugas;
VI. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS
21. Programai įgyvendinti sudaromas Palangos miesto savivaldybės kovos su korupcija 2015–2017 metų programos įgyvendinimo priemonių planas, kurio priemonių įvykdymo laikotarpis sutampa su programos įgyvendinimo pradžia ir pabaiga.
22. Už antikorupcinius veiksmus ir metodinės pagalbos teikimą korupcijos prevencijos srityje pagal kompetenciją atsako Savivaldybės meras, Savivaldybės administracijos direktorius, visų Savivaldybės administracijos struktūrinių ir struktūrinių teritorinių padalinių vadovai, Kontrolieriaus tarnyba, Centralizuotas vidaus audito skyrius.
23. Programos ir jos įgyvendinimo priemonių plano vykdymą kontroliuoja Savivaldybės komisija kovai su korupcija.
24. Kovos su korupcija programos įgyvendinimo priemonių plano vykdymo ataskaitą už praeitus metus Komisija kovai su korupcija parengia iki einamųjų metų kovo 1 d. ir ataskaitą teikia Savivaldybės tarybai. Savivaldybės taryba, išnagrinėjusi komisijos kovai su korupcija ataskaitą, esant poreikiui koreguoja Programą.
VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
PATVIRTINTA
Palangos miesto savivaldybės tarybos
2014 m. lapkričio 27 d. sprendimo Nr. T2-352
1.2 punktu
Palangos miesto savivaldybės kovos su korupcija
2015–2017 metų programos įgyvendinimo priemonių planas
Eil. Nr. |
Priemonės pavadinimas |
Vykdytojai |
Vykdymo laikas |
Laukiami rezultatai |
Įgyvendinimo vertinimo kriterijai |
Finansavimas |
1 |
Antikorupciniu požiūriu vertinti teisės aktų projektus kiekvienu atveju, kai teisės akto projekto rengėjo nuomone, rengiamu teisės aktu numatomas teisinis reguliavimas gali paveikti korupcijos mastą. |
Juridinis ir personalo skyrius (asmuo, atsakingas už teisės aktų projektų antikorupcinį vertinimą) |
2015–2017 m. |
Pagerės Savivaldybės institucijų (įstaigų) priimtų teisės aktų kokybė |
Įvertintų teisės aktų projektų skaičius |
― |
2 |
Parengti teisės aktų ir teisės aktų projektų antikorupcinio vertinimo metodiką, vadovaujantis Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo metodika, patvirtinta Vyriausybės 2003 m. vasario 26 d. nutarimu Nr. 276, bei Teisės aktų projektų antikorupcinio vertinimo taisyklėmis, patvirtintomis Vyriausybės 2014 m. kovo 12 d. nutarimu Nr. 243. |
Juridinis ir personalo skyrius, Asmenys, atsakingi už korupcijos prevenciją ir kontrolę įstaigose |
2015 m. II ketv. |
Antikorupcinio vertinimo procedūra teisės aktų projektų rengėjui bei teisės aktų projektų vertintojui taps aiškesnė, o pati teisėkūros procedūra taps skaidresnė |
Parengta metodika |
― |
3 |
Organizuoti mokymus/seminarus (tarnautojų (darbuotojų) elgesys susidūrus su korupcinio pobūdžio veikomis ir kt. korupcijos prevencijos bei kontrolės tematikos klausimais) Savivaldybės ir jos institucijoms (įstaigoms) tarnautojams (darbuotojams). |
Komisija kovai su korupcija, Savivaldybės administracijos direktorius, Juridinis ir personalo skyrius |
Kiekvienais metais |
Padidės žinios apie korupcijos apraiškų valdymą bei prevenciją Savivaldybėje |
Organizuotų seminarų bei juose dalyvavusių asmenų skaičius |
Bendrieji Savivaldybės biudžeto asignavimai Savivaldybės administracijai |
4 |
Teikti Savivaldybės biudžetinėms ir viešosioms įstaigoms, kurių steigėja (savininkė) yra Savivaldybės taryba, pasiūlymus bei metodinę informaciją korupcijos prevencijos klausimais. |
Komisija kovai su korupcija |
2015–2017 m. |
Užkirsti kelią korupcijai Savivaldybės biudžetinėse ir viešose įstaigose, kurių steigėja (savininkė) yra Savivaldybės taryba |
Pasiūlymų, rekomendacijų, metodinės informacijos pateikimas |
Bendrieji Savivaldybės biudžeto asignavimai Savivaldybės administracijai |
5 |
Rengti pasitarimus siekiant aktyviau bendradarbiauti su teisėtvarkos ir teisėsaugos institucijomis, išaiškinant piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir galimos korupcijos požymius, korupcijos prevencijos ir kontrolės klausimais. |
Komisija kovai su korupcija |
Ne rečiau kaip kas ketvirtį |
Pasikeitimas naudinga informacija, patirties, leidžiančios įdiegti naujas korupcijos prevencijos priemones, sklaida, metodinės pagalbos gavimas |
Pasitarimų skaičius |
Bendrieji Savivaldybės biudžeto asignavimai Savivaldybės administracijai |
6 |
Parengti savivaldybės įstaigų veiklos sričių, kuriose egzistuoja korupcijos pasireiškimo rizika, nustatymo ir vertinimo motyvuotą išvadą ir pateikti ją Savivaldybės merui |
Komisija kovai su korupcija |
2015–2017 m. |
Įvertinta situacija Savivaldybės įstaigų (institucijų) veiklos srityse, kuriose egzistuoja korupcijos pasireiškimo rizika ir padarytos išvados |
Parengta išvada dėl Savivaldybės įstaigų (institucijų) veiklos sričių, kuriose egzistuoja korupcijos pasireiškimo rizika |
― |
7 |
Skelbti Savivaldybės interneto svetainės www.palanga.lt skiltyje „Korupcijos prevencija“ ir pagal galimybes Savivaldybės informaciniame stende Palangos miesto savivaldybės kovos su korupcija 2015–2017 metų programą bei jos įgyvendinimo priemonių planą bei visą kitą informaciją apie Savivaldybės vykdomą antikorupcinę veiklą. |
Komisija kovai su korupcija |
2015–2017 m. |
Visuomenė informuota apie Savivaldybės antikorupcinę veiklą |
Paskelbta Palangos miesto savivaldybės kovos su korupcija 2015–2017 metų programa bei jos įgyvendinimo priemonių planas, taip pat visa kita informacija apie Savivaldybės antikorupcinę veiklą |
― |
8 |
O taip pat teisės aktų nustatyta tvarka Savivaldybės interneto svetainėje www.palanga.lt viešai skelbti informaciją apie: |
|
||||
8.1. |
visus vykdomus bei numatomus viešuosius pirkimus ir jų rezultatus |
Viešųjų pirkimų skyrius, padalinių vadovai |
2015–2017 m. |
Užtikrintas viešųjų pirkimų skaidrumas, visuomenė informuota apie Savivaldybės vykdomus viešuosius pirkimus |
Paskelbta informacija apie viešuosius pirkimus ir jų rezultatus |
― |
8.2. |
Savivaldybei priklausančio turto privatizavimą ir nuomą |
Ūkio ir turto skyrius |
2015–2017 m. |
Užtikrintas administracinės procedūros skaidrumas ir visuomenės informavimas |
Paskelbta informacija apie Savivaldybei priklausančio turto privatizavimą ir nuomą |
― |
8.3. |
išduotas licencijas (leidimus) |
Rinkliavų skyrius |
2015–2017 m. |
Užtikrintas administracinės procedūros skaidrumas ir visuomenės informavimas |
Paskelbta informacija apie išduotas licencijas (leidimus) |
― |
8.4. |
pradedamų rengti detaliųjų ir specialiųjų planų procedūras ir planavimo proceso etapus |
Architektūros ir teritorijų planavimo skyrius |
2015–2017 m. |
Bus užtikrintas teritorijų planavimo dokumentų rengimo organizavimo ir sprendimų priėmimo procedūrų viešumas |
Paskelbtų parengtų ir patvirtintų teritorijų planavimo dokumentų skaičius |
― |
8.5. |
nusišalinimus nuo sprendimų priėmimo Savivaldybės taryboje ar Savivaldybės administracijoje vykdant administracines procedūras. |
Bendrasis skyrius |
2015–2017 m. |
Visuomenės informuota apie valstybės tarnautojo (darbuotojo) nusišalinimo faktą, priežastis ir aplinkybes |
Paskelbtų nusišalinimų skaičius |
― |
9. |
Parengti tvarką, kad visos Palangos miesto savivaldybės įmonės (biudžetinės įstaigos ir Savivaldybės valdomos UAB) viešai skelbtų informaciją apie laisvas darbo vietas |
Juridinis ir personalo skyrius |
2015 m. I ketv. |
Pagerės Savivaldybės ir jos įstaigų viešumas bei skaidrumas |
Paskelbta informacija |
|