LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2017 M. SAUSIO 6 D. ĮSAKYMO NR. D1-22 „DĖL SPECIALIŲJŲ REIKALAVIMŲ, SPECIALIŲJŲ ARCHITEKTŪROS REIKALAVIMŲ, SPECIALIŲJŲ SAUGOMOS TERITORIJOS TVARKYMO IR APSAUGOS REIKALAVIMŲ STRUKTŪROS IR IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. gegužės 13 d. Nr. D1-165
Vilnius
1. P a k e i č i u Specialiųjų reikalavimų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų struktūros ir išdavimo tvarkos aprašą patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2017 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. D1-22 „Dėl Specialiųjų reikalavimų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų struktūros ir išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:
„1. Specialiųjų reikalavimų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų struktūros tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja specialiųjų reikalavimų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų struktūrą ir išdavimo reikalavimus. Šio Aprašo nuostatos netaikomos, kai statinius planuojama statyti Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje, išskirtinėje ekonominėje zonoje ir kontinentiniame šelfe.“
1.2. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
„2. Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas, atliekantis savivaldybės vyriausiojo architekto funkcijas (toliau – savivaldybės vyriausiasis architektas), vadovaudamasis Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 24 straipsnio nuostatomis ir Aprašu, specialiuosius reikalavimus (specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų, specialiųjų paveldosaugos reikalavimų rinkinį) išduoda statytojui (užsakovui) (toliau – statytojas).
Specialiųjų reikalavimų privalomumo atvejus nustato Lietuvos Respublikos statybos įstatymas, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymas, Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymas.“
1.3. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:
1.4. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:
„6. Prašymas ir kiti dokumentai teikiami nuotoliniu būdu per Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą „Infostatyba“ (toliau – IS „Infostatyba“)(www.planuojustatau.lt), užpildant atitinkamus laukus, įkeliant privalomus dokumentus ir nurodant kitus IS „Infostatyba“ išvardintus duomenis. Prašymo formos pavyzdys pateiktas Aprašo 1 priede.“
1.5. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:
„7. Pateiktas prašymas užregistruojamas automatiškai jo pateikimo metu. Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo prašymo išduoti specialiuosius reikalavimus užregistravimo patikrina, ar:
7.1. prašantis išduoti specialiuosius reikalavimus asmuo gali įgyvendinti statytojo (užsakovo) teises pagal Statybos įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 1 punkte (išskyrus, kai įgyvendinamas ypatingos valstybinės svarbos projektas ir yra priimtas Vyriausybės nutarimas, kuriuo patvirtintas ypatingos valstybinės svarbos projekto specialusis planas ir pradėta žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūra) ir 3 punkte nustatytus reikalavimus;
1.6. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:
„8. Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas, nustatęs, kad neįvykdyti Aprašo 7 punkto reikalavimai, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo prašymo išduoti specialiuosius reikalavimus registravimo dienos apie tai per IS „Infostatyba“ praneša prašymą pateikusiam asmeniui. Trūkstamiems dokumentams pateikti nustatomas 30 darbo dienų terminas. Pasibaigus šiam terminui ir nepateikus trūkstamų dokumentų, prašymą pateikęs asmuo per 3 darbo dienas nuo šio termino pabaigos dienos informuojamas, kad, norėdamas gauti specialiuosius reikalavimus, jis privalo pateikti naują prašymą. Nuotoliniu būdu pateiktas prašymas IS „Infostatyba“ pažymimas kaip atmestas.“
1.7. Pakeičiu 9 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„9. Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas nustatęs, kad Aprašo 7 punkto reikalavimai įvykdyti, IS „Infostatyba“ prašymą pažymi kaip priimtą, perduoda dokumentus savivaldybės vyriausiajam architektui ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas pateikia Aprašo 4 priede nurodytos formos paraiškas:“.
1.8. Pakeičiu 91.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.10. Papildau 92 punktu:
1.11. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:
„10. Savivaldybės vyriausiasis architektas, gavęs Statybos įstatymo 24 straipsnio 4 dalyje nurodytus dokumentus, atsižvelgdamas į konkrečią statybos vietą, trečiųjų asmenų teisių apsaugą, įvertinęs esamą ar suplanuotą urbanistinę struktūrą, užstatymo tipą, užstatymo aukštį, statinių parametrus, gamtinį ir kultūrinį kraštovaizdį, viešąsias erdves, vykdomą ar suplanuotą vykdyti veiklą, vadovaudamasis Statybos įstatymo, kitų įstatymų ir teisės aktų, teritorijų planavimo dokumentų nustatytais reikalavimais, parengia specialiuosius architektūros reikalavimus (pagal Aprašo 2 priede nurodytą formą) Statybos įstatymo 24 straipsnio 7–112 dalyse nustatyta tvarka.“
1.12. Pakeičiu 101 punktą ir jį išdėstau taip:
„101. Savivaldybės vyriausiasis architektas specialiuosius architektūros reikalavimus parengia ir išduoda per 10 darbo dienų. Specialieji architektūros reikalavimai, taikomi statinio projektui, privalomi, kai pagal Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalį yra privalomas statybą leidžiantis dokumentas ir numatoma vykdyti statybos darbus, ir yra bent viena iš nurodytų aplinkybių:
101.2. Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo 20 straipsnyje nustatytais atvejais neparengti vietovės lygmens teritorijų planavimo dokumentai ir statyba konkrečiame žemės sklype leidžiama;
1.13. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:
„11. Specialieji architektūros reikalavimai turi būti parengti konkrečiai ir aiškiai, kad pagal juos būtų galima rengti statinio (statinių grupės) projekto sprendinius.
Išduoti specialieji architektūros reikalavimai keičiami naujais specialiaisiais architektūros reikalavimais Statybos įstatymo 24 straipsnio 8 dalyje nustatyta tvarka savivaldybės vyriausiojo architekto siūlymu arba Statybos įstatymo 24 straipsnio 9 ir 10 dalyse nurodytų komisijų siūlymu. Pakeitus specialiuosius architektūros reikalavimus naujais, anksčiau išduoti specialieji architektūros reikalavimai netenka galios. Anksčiau išduotus specialiuosius reikalavimus kaip negaliojančius IS „Infostatyba“ pažymi savivaldybės vyriausiasis architektas.“
1.14. Papildau 111 punktu:
„111. Savivaldybės vyriausiasis architektas, specialiųjų architektūros reikalavimų rengimo metu nustatęs papildomos informacijos, kurią gali suteikti visuomenė, poreikį, gali konsultuotis su visuomene dėl šių reikalavimų nustatymo. Konsultuojantis su visuomene, specialiųjų architektūros reikalavimų išdavimo terminas savivaldybės vyriausiojo architekto sprendimu pratęsiamas ne ilgiau kaip 20 darbo dienų. Apie priimtą sprendimą statytojas (užsakovas) per IS „Infostatyba“ informuojamas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo. Šiuo atveju:
111.1. vyriausiasis architektas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo Statybos įstatymo 24 straipsnio 4 dalyje nurodytų dokumentų gavimo parengia specialiųjų architektūros reikalavimų projektą;
111.2. specialiųjų architektūros reikalavimų projektas (be statytojo asmens duomenų) kartu su informacija apie konsultavimosi tvarką, susirinkimo (viešosios konsultacijos) vietą ir laiką savivaldybės administracijos valstybės tarnautojo paskelbiami IS „Infostatyba“ ir savivaldybės interneto svetainėje, taip pat ši informacija išsiunčiama seniūnijos, į kurios teritoriją patenka projektuojamas statinys (statinių grupė), seniūnams ir (ar) seniūnaičiams. Visuomenę apie viešąsias konsultacijas savivaldybės administracija gali informuoti ir kitais būdais. Specialiųjų architektūros reikalavimų projekto viešinimas vyksta 10 darbo dienų nuo jo paskelbimo IS „Infostatyba“ ir savivaldybės interneto svetainėje;
111.3. ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo specialiųjų architektūros reikalavimų projekto viešinimo pabaigos organizuojamas susirinkimas (viešoji konsultacija), kurios metu pristatomas specialiųjų architektūros reikalavimų projektas ir konsultuojamasi su visuomenės atstovais dėl jame išdėstytų reikalavimų, planuojamos statybos vietos ypatybių ir kitų aspektų. Susirinkimo metu gauti visuomenės atstovų pasiūlymai protokoluojami;
1.15. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:
„12. Saugomos teritorijos direkcija, gavusi savivaldybės administracijos valstybės tarnautojo Aprašo 4 priede nurodytos formos paraišką, specialiuosius saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimus, taikomus konkrečiam projektuojamam statiniui, žemės sklypui ar teritorijai, esantiems konservacinės apsaugos prioriteto teritorijoje (rezervate, draustinyje, gamtos paveldo objekto teritorijoje), jos buferinėje apsaugos zonoje ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje (valstybiniame parke, biosferos rezervate, biosferos poligone), jos buferinėje apsaugos zonoje, Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje, atsižvelgusi į pateiktus projektinius pasiūlymus (kai jie parengti), parengia ir išduoda Statybos įstatymo 24 straipsnio 7 dalyje nustatyta tvarka.“
1.16. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:
„13. Aprašo12 punkte išvardytose saugomose teritorijose jų buferinės apsaugos zonose esantiems kultūros paveldo objektams (nekilnojamosioms kultūros paveldo vertybėms), kultūros paveldo objektų, kultūros paveldo vietovių teritorijose, jų apsaugos zonose specialiuosius paveldosaugos reikalavimus nustato Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, o Trakų istoriniame nacionaliniame parke – ir šio parko direkcija.“
1.17. Pakeičiu 131 punktą ir jį išdėstau taip:
„131. Išduoti specialieji saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimai keičiami naujais pagal Statybos įstatymo 24 straipsnio 8 dalies nuostatas savivaldybės vyriausiojo architekto siūlymu arba Statybos įstatymo 24 straipsnio 9 ir 10 dalyse nurodytų komisijų siūlymu. Pakeitus specialiuosius saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimus naujais, anksčiau išduoti specialieji saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimai netenka galios.“
1.18. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:
„17. Statytojas, norėdamas keisti išduotus specialiuosius reikalavimus (specialiuosius architektūros reikalavimus, specialiuosius saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimus), teikia savivaldybės administracijai naują prašymą išduoti specialiuosius reikalavimus. Nauji specialieji reikalavimai išduodami Aprašo nustatyta tvarka.“
Specialiųjų reikalavimų, specialiųjų architektūros
reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos
tvarkymo ir apsaugos reikalavimų struktūros ir
išdavimo tvarkos aprašo
2 priedas
SPECIALIŲJŲ ARCHITEKTŪROS REIKALAVIMŲ TURINYS
1. Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinės sistemos „Infostatyba“ (toliau – IS „Infostatyba“)(www.planuojustatau.lt) svetainės lango „Specialieji architektūros reikalavimai“ atitinkamoje skiltyje įrašomi duomenys arba pažymimas atitinkamas langelis:
1.1. duomenys apie specialiuosius architektūros reikalavimus išduodantį subjektą:
1.2. duomenys apie statytoją:
1.4. duomenys apie statinį (-ius) ir statybos teritoriją:
1.4.3. pastato paskirtis:
1.5. statiniui ir jo aplinkai nustatyti specialieji architektūros reikalavimai:
1.5.1. žemės sklypo tvarkymas: apželdinimo, aptvėrimo, reljefo formavimo principai, žaidimų ir kitos aikštelės, automobilių stovėjimo vietos ir kiti reikalavimai;
1.5.3. leistinas statinio (statinių) aukštis metrais nuo žemės paviršiaus arba statinio (statinių) aukščio absoliutinė altitudė, aukštų skaičius;
1.5.5. leistinas žemės sklypo užstatymo intensyvumas ar užstatymo tūrio rodiklis (pramonės ir sandėliavimo objektų ir (ar) inžinerinės infrastruktūros teritorijose);
1.5.10. savivaldybės tarybos sprendimu pripažintų architektūriniu, urbanistiniu, valstybiniu ar viešojo intereso požiūriu reikšmingų objektų architektūrinių konkursų rengimo privalomumas;
2. Jeigu konkretūs specialieji architektūros reikalavimai nenustatomi, tai įrašoma atitinkamuose IS „Infostatyba“ svetainės lango skiltyse arba langeliuose, nurodytuose šio priedo 1.5 papunktyje.
3. Šio priedo 1.5.3–1.5.8 papunkčiuose išvardyti reikalavimai nustatomi, kai Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo 20 straipsnio nustatytais atvejais neparengti detalieji planai arba vietovės lygmens bendrieji planai, kuriuose nustatomas detaliųjų planų teritorijos naudojimo reglamentas.
4. Pagal Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 24 straipsnio nuostatas specialieji architektūros reikalavimai galioja 5 metus nuo jų išdavimo dienos, jeigu negautas statybą leidžiantis dokumentas. Gavus statybą leidžiantį dokumentą, specialieji architektūros reikalavimai galioja iki statybos procedūrų užbaigimo dienos.