Paveikslėlis, kuriame yra eskizas, piešimas, iliustracija, simbolis  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL teisingumo ministro 2011 m. rugpjūčio 22 d. įsakymO Nr. 1R-203
„Dėl Antstolio kvalifikacinio egzamino programos

patvirtinimo“ pakeitimo

 

2024 m. gegužės 31 d. Nr. 1R-167

Vilnius

 

Pakeičiu Antstolio kvalifikacinio egzamino programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2011 m. rugpjūčio 22 d. įsakymu Nr. 1R-203 „Dėl Antstolio kvalifikacinio egzamino programos patvirtinimo“:

1.      Papildau I skyrių 21 punktu:

21. Antstolių profesinė etika.“

2.      Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Civilinių teisių objektai ir jų rūšys. Daiktai ir turtas. Daiktų apskaita ir registrai. Daiktų rūšys. Pagrindinis daiktas ir jo priklausinys. Daikto vaisiai ir pajamos. Pinigai kaip civilinių teisių objektas. Turtinės teisės kaip civilinių teisių objektai. Intelektinės veiklos rezultatai. Asmeninės neturtinės teisės ir vertybės, saugomos civilinių įstatymų. Asmeninė, profesinė, komercinė paslaptis. Vertybiniai popieriai, jų sąvoka, skiriamieji požymiai. Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkai ir jų teisinis statusas.“

3.      Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Civilinių teisių įgyvendinimas. Civilinių teisių apsauga ir gynimas.“

4.      Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Globa ir rūpyba. Globos ir rūpybos tikslai ir funkcijos. Globos ir rūpybos nustatymas. Globėjo ir rūpintojo teisinis statusas, teisės ir pareigos, atsakomybė. Globos ir rūpybos nutraukimas ir pasibaigimas.“

5.      Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Juridinio asmens sąvoka, požymiai. Juridinių asmenų steigimo tvarka. Juridinio asmens registravimo pagrindai ir tvarka. Juridinio asmens teisnumas. Juridinio asmens organai ir atstovai. Filialai ir atstovybės. Juridinio asmens pabaiga (reorganizavimas ir likvidavimas) bei pertvarkymas.“

6.      Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

15. Ūkinių bendrijų samprata ir rūšys. Ūkinių bendrijų steigimo dokumentai, bendrijos dalyvio teisės ir pareigos, atsakomybė. Ūkinės bendrijos reorganizavimas, likvidavimas ir pertvarkymas.“

7.      Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Akcinės bendrovės rūšys ir steigimas. Akcinės bendrovės reorganizavimas, atskyrimas, pertvarkymas ir likvidavimas. Akcininkų teisės, jų realizavimas.“

8.      Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Kooperatinės bendrovės. Kooperatinių ir žemės ūkio bendrovių teisinio statuso ypatumai. Teritorijų planavimo, statybos ir žemės naudojimo valstybinės priežiūros institucijos, jų funkcijos ir teisės. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos privalomų nurodymų vykdymas.“

9.      Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:

19. Juridinio asmens nemokumas. Juridinio asmens bankroto ir restruktūrizavimo procesai. Teisminis ir neteisminis bankrotas. Kreditorių teisių gynimas ir jų reikalavimų tenkinimo tvarka. Fizinių asmenų bankrotas.“

10.    Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:

20. Daiktinės teisės samprata. Daiktinių teisių rūšys. Atskirų daiktinių teisių rūšių apibūdinimas. Daiktinių teisių suvaržymai. Servitutas, uzufruktas, užstatymo teisė (superficies), ilgalaikė nuoma (emphyteusis). Hipotekos samprata ir rūšys. Įkeitimas.“

11.    Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

26. Sutarties samprata, elementai, rūšys. Vartojimo sutarties samprata ir ypatumai. Viešosios sutarties samprata ir sudarymo ypatumai. Taikos sutartis. Preliminarioji sutartis. Oferta ir akceptas. Sutarčių turinys, sąlygų rūšys. Sutarčių vykdymas. Sutarčių neįvykdymo teisinės pasekmės. Sutarčių pabaiga. Sutarties nutraukimas.“

12.    Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:

27. Pirkimo–pardavimo sutartis. Vartojimo pirkimo–pardavimo sutarčių ypatumai. Didmeninio pirkimo–pardavimo sutarčių ypatumai. Viešojo pirkimo–pardavimo sutartis. Energijos pirkimo–pardavimo sutartis. Nekilnojamojo daikto pirkimo–pardavimo sutartis. Įmonės pirkimas–pardavimas. Daiktų pirkimas–pardavimas aukcione. Teisių pirkimas–pardavimas. Vertybinių popierių ir valiutos pirkimo–pardavimo sutartis. Kitokių pirkimo–pardavimo sutarčių ypatumai. Tarptautinės taisyklės („Incoterms“) kaip teisės šaltiniai, reglamentuojantys pirkimo–pardavimo sutarčių sudarymą.“

13.    Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:

28. Komiso sutartis. Mainų sutartis. Dovanojimo sutartis. Aukos. Turto perleidimas esant sąlygai išlaikyti iki gyvos galvos. Rentos sutartis. Nuomos sutartis. Subnuoma. Vartojimo nuoma. Transporto priemonių nuoma. Pastatų, statinių ar įrenginių nuoma. Įmonės nuoma. Žemės nuoma. Finansinė nuoma (lizingas).“

14.    Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:

29. Panaudos sutartis. Gyvenamosios patalpos nuoma. Rangos sutartis. Vartojimo ranga. Statybos ranga. Projektavimo ir tyrinėjimo darbų sutartis. Rangos darbai, finansuojami iš valstybės ir savivaldybių biudžeto. Viešas konkursas. Mokslinio tyrimo bandomųjų konstravimo ir technologinių darbų atlikimo sutartis. Paslaugų sutartis. Asmens sveikatos priežiūros paslaugų sutartis. Organizuotos turistinės kelionės sutartis. Vežimo sutartys. Krovinių ekspedicijos sutartis. Paskolos. Kreditavimo sutartis. Banko indėlis, banko sąskaita. Faktoringas. Franšizė. Pavedimo sutartis. Pasaugos sutartis. Jungtinės veiklos (partnerystės) sutartis. Draudimas.“

15.    Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:

30. Atsiskaitymų tvarka. Atsiskaitymas grynaisiais ir negrynaisiais pinigais. Atsiskaitymų mokėjimo pavedimais tvarka. Atšaukiamas ir neatšaukiamas akredityvas. Inkaso pavedimas ir jo vykdymas. Čekis ir jo rekvizitai. Vekselis ir jo rekvizitai. Obligacijos.“

16.    Pakeičiu 31 punktą ir jį išdėstau taip:

31. Nepagrįstas praturtėjimas ar turto gavimas.“

17.    Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:

32. Civilinės atsakomybės samprata ir rūšys. Civilinės atsakomybės sąlygos. Civilinės atsakomybės netaikymas ir atleidimas nuo jos. Sutartinė atsakomybė ir deliktinė atsakomybė. Atskirų deliktų ypatumai.“

18.    Pakeičiu 33 punktą ir jį išdėstau taip:

33. Šeimos teisinių santykių samprata, šių teisinių santykių struktūra. Sužadėtuvių teisinės pasekmės. Santuokos sudarymo sąlygos ir tvarka. Santuokos sudarymo teisinės pasekmės. Sutuoktinių subjektinės asmeninės ir turtinės teisės ir pareigos. Sutuoktinių subjektinių teisių ir pareigų įgyvendinimas. Ginčai dėl šių teisių įgyvendinimo ir jų sprendimo tvarka. Santuokos pripažinimo negaliojančia pagrindai. Santuokos pabaigos pagrindai. Santuokos nutraukimo sąlygos ir tvarka. Santuokos nutraukimo teisinės pasekmės. Buvusių sutuoktinių tarpusavio išlaikymas. Gyvenimas skyrium (separacija), jo teisinės pasekmės. Bendro gyvenimo neįregistravus santuokos teisinė reikšmė, įgyto turto teisinis režimas.“

19.    Pakeičiu 37 punktą ir jį išdėstau taip:

37. Darbo sutarties sąvoka, jos turinys. Būtinosios darbo sutarties sąlygos. Darbo sutarčių rūšys. Darbo sutarties šalys ir jų bendrosios pareigos. Darbo sutarties sudarymas ir nutraukimas. Darbo užmokestis. Darbo ir poilsio laikas. Darbuotojų sauga ir sveikata. Darbo ginčai, jų sprendimo tvarka. Žalos atlyginimas. Teisminio darbo ginčų nagrinėjimo ypatumai. Teismo sprendimų, susijusių su darbo teisiniais santykiais, vykdymo ypatumai.“

20.    Pakeičiu 39 punktą ir jį išdėstau taip:

39. Civilinio proceso šalys, jų procesinės teisės ir pareigos. Netinkamos šalies pakeitimas tinkama. Procesinis bendrininkavimas. Procesinis teisių perėmimas. Kuratorius.“

21.    Pakeičiu 43 punktą ir jį išdėstau taip:

43. Dokumentinis procesas, preliminarus sprendimas.“

22.    Pakeičiu 44 punktą ir jį išdėstau taip:

44. Civilinių bylų priskyrimo teismams samprata ir principai. Civilinių bylų teismingumas, jo rūšys. Teismingumo taisyklių nesilaikymo procesiniai teisiniai padariniai. Civilinės bylos, teismo priimtos savo žinion, perdavimo kitam teismui tvarka. Teismingumo atribojimo tarp bendrosios kompetencijos teismų ir administracinių teismų klausimai.“

23.    Pakeičiu 47 punktą ir jį išdėstau taip:

47. Procesiniai terminai, jų samprata, rūšys, skaičiavimas. Procesinių terminų praleidimo pasekmės. Procesinio termino sustabdymas, pratęsimas ir atnaujinimas.“

24.    Pakeičiu 48 punktą ir jį išdėstau taip:

48. Įrodinėjimas. Įrodinėjimo subjektai. Įrodinėjimo dalykas. Įrodinėjimo pareiga. Aplinkybės, kurių nereikia įrodinėti. Įrodymų sąvoka, požymiai ir rūšys. Įrodinėjimo priemonės civiliniame procese. Įrodymų užtikrinimas. Teismo pavedimai.“

25.    Pakeičiu 51 punktą ir jį išdėstau taip:

51. Pasirengimas nagrinėti civilinę bylą. Teismo pranešimai ir šaukimai. Civilinių bylų nagrinėjimas pirmosios instancijos teisme. Teisminio nagrinėjimo tvarka, teismo posėdis, jo dalys. Bylos nagrinėjimo atidėjimas ir sustabdymas. Bylos baigimas nepriėmus sprendimo dėl ginčo esmės. Pirmosios instancijos teismo sprendimai ir jų rūšys. Teismo sprendimas už akių. Teismo nutartys. Sprendimo forma ir turinys (jo sudedamosios dalys). Sprendimo priėmimo ir paskelbimo atidėjimas. Teismo sprendimo įsiteisėjimas. Teismo sprendimo įsiteisėjimo teisinės pasekmės. Sprendimo trūkumų ištaisymas. Papildomasis sprendimas. Sprendimo išaiškinimas. Apsirikimų rašant sprendimą ir aiškių aritmetinių klaidų jame ištaisymas. Sprendimo vykdymo atidėjimas ir išdėstymas. Skubiai vykdomi sprendimai (rūšys ir pagrindai). Sprendimo vykdymo užtikrinimas.“

26.    Pakeičiu VI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

VI SKYRIUS

VI TEMA – ADMINISTRACINĖ ATSAKOMYBĖ IR ADMINISTRACINIŲ NUSIŽENGIMŲ BYLŲ TEISENA“.

27.     Pakeičiu 87.18 papunktį ir jį išdėstau taip:

87.18. Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatymas;“.

28.     Pakeičiu 87.32 papunktį ir jį išdėstau taip:

87.32. Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymas;“.

29.     Pripažįstu netekusiu galios 87.34 papunktį.

30.     Pakeičiu 87.51 papunktį ir jį išdėstau taip:

87.51. Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo, statybos ir žemės naudojimo valstybinės priežiūros įstatymas;“.

31.     Pakeičiu 87.65 papunktį ir jį išdėstau taip:

87.65. Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo išmokų įstatymas;“.

32.     Pripažįstu netekusiu galios 87.68 papunktį.

33.     Pripažįstu netekusiu galios 87.70 papunktį.

34.     Pripažįstu netekusiu galios 87.73 papunktį.

35.     Papildau 87.781 papunkčiu:

87.781. 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas);“.

36.     Papildau 87.782 papunkčiu:

87.782. 2019 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentas (ES) 2019/1111 dėl jurisdikcijos ir sprendimų, susijusių su santuoka ir tėvų pareigomis bei tarptautiniu vaikų grobimu, pripažinimo ir vykdymo;“.

37.     Papildau 87.783 papunkčiu:

87.783. 2020 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2020/1784 dėl teisminių ir neteisminių dokumentų civilinėse arba komercinėse bylose įteikimo valstybėse narėse (dokumentų įteikimas);“.

38.     Pakeičiu 87.84 papunktį ir jį išdėstau taip:

87.84. Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2002 m. gruodžio 30 d. įsakymas Nr. 400 „Dėl Antstolio kvalifikacinio egzamino komisijos nuostatų, Antstolio kvalifikacinio egzamino tvarkos aprašo, Antstolių viešo konkurso komisijos nuostatų, Antstolių viešo konkurso tvarkos aprašo, Antstolių veiklos tikrinimo tvarkos aprašo, Antstolių informacinės sistemos nuostatų, Antstolių atestavimo komisijos nuostatų ir Antstolių atestavimo taisyklių patvirtinimo“;“.

39.     Pakeičiu 87.86 papunktį ir jį išdėstau taip:

87.86. Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2006 m. rugsėjo 26 d. įsakymas Nr. 1R‑295 „Dėl Antstolių drausmės bylų iškėlimo ir nagrinėjimo taisyklių ir Antstolių garbės teismo veiklos nuostatų patvirtinimo“;“.

40.     Pripažįstu netekusiais galios 87.88 ir 87.89 papunkčius.

41.     Papildau 87.91 papunkčiu:

87.91. Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2013 m. kovo 13 d. įsakymas Nr. 1R-71 „Dėl Antstolių profesinės etikos kodekso paskelbimo“.“

42.     Pakeičiu 88.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

88.2. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika (šaltiniai – Lietuvos Aukščiausiojo Teismo biuletenis „Teismų praktika“, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo interneto svetainė www.lat.lt);“.

43.     Pakeičiu 88.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

88.4. Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika (Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimai bylose prieš Lietuvą, susiję su Lietuvoje veikiančių antstolių profesine veikla, Europos Žmogaus Teisių Teismo interneto tinklalapis https://www.echr.coe.int).“

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                                       Ewelina Dobrowolska