ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS MOKYKLŲ AUTOBUSŲ, LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ NAUDOJIMO IR TRUMPALAIKĖS NUOMOS PASLAUGŲ SUTEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2024 m. kovo 12 d. Nr. T-73
Šiauliai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 19 punktu, 63 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 36 straipsnio 1 ir 2 dalimis, 58 straipsnio 2 dalies 9 punktu, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 15 straipsnio 8 dalimi, Šiaulių rajono savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Patvirtinti Šiaulių rajono savivaldybės mokyklų autobusų, lengvųjų automobilių naudojimo ir trumpalaikės nuomos paslaugų suteikimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Nustatyti Šiaulių rajono savivaldybės mokyklų mokyklinių autobusų ir lengvųjų automobilių trumpalaikės nuomos paslaugų suteikimo mokestį:
2.1. lengviesiems automobiliams iki 9 sėdimų vietų – 0,93 Eur už vieną kilometrą ir 7,47 Eur už vieną prastovos valandą;
3. Pripažinti netekusiu galios Šiaulių rajono savivaldybės tarybos 2014 m. balandžio 3 d. sprendimą Nr. T-57 „Dėl Šiaulių rajono savivaldybės mokyklų mokyklinių autobusų ir lengvųjų automobilių bei Šiaulių rajono savivaldybės švietimo paslaugų centro autobusų nuomos mokesčio nustatymo ir šių įstaigų mokyklinių autobusų, lengvųjų automobilių ir autobusų naudojimo bei nuomojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
Šis sprendimas skelbiamas Teisės aktų registre ir gali būti gali būti skundžiamas Regionų administracinio teismo Šiaulių rūmams (Dvaro g. 80, Šiauliai) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Šiaulių rajono savivaldybės tarybos
2024 m. kovo 12 d. sprendimu Nr. T-73
ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS MOKYKLŲ AUTOBUSŲ, LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ NAUDOJIMO IR TRUMPALAIKĖS NUOMOS PASLAUGŲ SUTEIKIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šiaulių rajono savivaldybės mokyklų autobusų, lengvųjų automobilių naudojimo ir trumpalaikės nuomos paslaugų suteikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Šiaulių rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) mokyklinių autobusų, lengvųjų automobilių naudojimo, trumpalaikės nuomos paslaugų suteikimo ir apmokėjimo už paslaugą tvarką Savivaldybės ugdymo įstaigose (toliau – Mokykla).
2. Apraše vartojamos sąvokos ir apibrėžimai:
2.1. Mokyklinis autobusas – Savivaldybei nuosavybės teise priklausantis, vaikų vežimo skiriamaisiais ženklais paženklintas, Mokyklai patikėjimo teise valdyti perduotas autobusas.
2.2. Lengvasis automobilis – iki 9 sėdimų vietų Savivaldybei nuosavybės teise priklausantis, Mokyklai patikėjimo teise valdyti perduotas automobilis.
2.3. Paslaugos teikėjas – Savivaldybės Mokykla, teikianti mokyklinio autobuso ar lengvojo automobilio trumpalaikės nuomos paslaugą.
2.4. Paslaugos gavėjas – Savivaldybės biudžetinės įstaigos ir kiti nepelno siekiantys, Savivaldybės teritorijoje veikiantys juridiniai asmenys, pageidaujantys gauti mokyklinio autobuso ar lengvojo automobilio trumpalaikės nuomos paslaugą bent vienai iš šių veiklų: kultūros renginiams, pasitarimams, susirinkimams, simpoziumams, seminarams, parodoms, sporto varžyboms organizuoti ir pasirengti varžyboms, mokymo, papildomo vaikų ir jaunimo ugdymo ir užimtumo, kvalifikacijos kėlimo, jaunimo ir suaugusiųjų poilsio, sveikatinimo.
2.5. Trumpalaikės nuomos paslauga – mokyklinio autobuso, lengvojo automobilio trumpalaikė nuoma 2.4 punkte nurodytų Paslaugų gavėjų trumpalaikiam renginiui (kultūros renginiams, pasitarimams, susirinkimams, simpoziumams, seminarams, parodoms, sporto varžyboms organizuoti ir pasirengti varžyboms, mokymo, papildomo vaikų ir jaunimo ugdymo ir užimtumo, kvalifikacijos kėlimo, jaunimo ir suaugusiųjų poilsio, sveikatinimo), kurio trukmė yra ne ilgesnė kaip 30 kalendorinių dienų.
2.6. Saviraiškos renginiai – sporto, sveikatos ugdymo, meninės raiškos, turizmo, gamtos, techninės kūrybos, būrelių, studijų, klubų bei kiti neformalieji renginiai, skirti meniniams, kalbiniams, sportiniams, moksliniams, technologiniams, socialiniams, ekonominiams ir kitokiems mokinių gebėjimams ugdyti.
II SKYRIUS
MOKINIŲ VEŽIMO MOKYKLINIU AUTOBUSU, LENGVUOJU AUTOMOBILIU ORGANIZAVIMAS
3. Mokykliniai autobusai, lengvieji automobiliai naudojami:
3.1. savarankiškajai Savivaldybės funkcijai – mokyklų mokinių, gyvenančių kaimo gyvenamosiose vietovėse, neatlygintinio pavėžėjimo į mokyklas ir į namus organizavimui įgyvendinti, taip pat ikimokyklinio ugdymo vaikų, kuriems ugdymasis pagal ikimokyklinio ugdymo programą švietimo mokslo ir sporto ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka ir atvejais yra privalomas, gyvenančių kaimo gyvenamosiose vietovėse ir miesteliuose toliau kaip 3 kilometrai nuo mokyklos, neatlygintino pavėžėjimo į mokyklas ir į namus organizavimui įgyvendinti pagal Mokyklos direktoriaus įsakymu patvirtintus maršrutus, tvarkaraščius ir vežamų mokinių sąrašus;
3.2. vežti mokinius, kurie turi specialiųjų ugdymosi poreikių ir nepajėgia patys atvykti į Mokyklą (negali savarankiškai vaikščioti, dėl didelių sutrikimų yra nesaugūs gatvėje ar kelyje);
3.3. vežti mokinius į paskirtus centrus laikyti brandos egzaminų, dalyvauti pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinime;
3.5. vežti mokinius dalyvauti Savivaldybės, regioniniuose ir respublikiniuose mokinių saviraiškos renginiuose;
3.8. vežti mokytojus (darbuotojus) į kvalifikacijos kėlimo, edukacinius renginius, vykstančius Savivaldybėje ir šalyje, kai nereikia vežti mokinių;
4. Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino laikotarpiu bei siekiant užtikrinti Savivaldybės funkcijų vykdymą Savivaldybės mero potvarkiu mokyklinis autobusas gali būti naudojamas važiuoti ir kitais maršrutais, jei tuo metu nėra šio Aprašo 3.1–3.10 papunkčiuose numatyto mokyklinių autobusų naudojimo poreikio.
5. Kelių Mokyklų mokinių vežimą tuo pačiu mokykliniu autobusu sutarties pagrindu organizuoja ta Mokykla, kuriai jis priklauso. Mokyklinį autobusą turinčios Mokyklos ir Mokyklos, kurios mokinius mokyklinis autobusas gali pavežti, už organizuotą mokinių vežimą atsakingi asmenys, dalyvaujant vairuotojui, nustato mokyklinio autobuso sustojimo vietas, sudaro maršrutus, tvarkaraščius pagal vežamų mokinių sąrašus, kuriuos tvirtina mokyklinį autobusą turinčios Mokyklos direktorius. Mokykla, kurios mokinius mokyklinis autobusas paveža į mokyklą, apmoka Mokyklai, turinčiai mokyklinį autobusą, faktines kelionės išlaidas degalams. Mokėjimas vykdomas pavedimu pagal Mokyklos pateiktą sąskaitą faktūrą.
6. Lėšos Mokykloms mokiniams vežti, autobusams, lengviesiems automobiliams išlaikyti (einamajam remontui, atsarginėms dalims, transporto draudimui, vairuotojų darbo užmokesčiui ir socialiniam draudimui ir kt.) skiriamos iš Savivaldybės biudžeto.
7. Vežant mokinius mokykliniais autobusais, lengvaisiais automobiliais turi būti laikomasi Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo, Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo, Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekso, Kelių eismo taisyklių ir šio Aprašo reikalavimų.
8. Mokyklinį autobusą, lengvąjį automobilį valdančios Mokyklos direktorius:
8.1. išsiaiškina mokinių važiavimo poreikius, nustato mokinių instruktavimo tvarką, tvirtina maršrutus, tvarkaraščius, sustojimo vietas, mokykliniais autobusais vežamų mokinių sąrašus, prireikus juos koreguoja;
8.2. tvirtina mokyklinio autobuso, lengvojo automobilio vairuotojo pareiginį aprašą, nustato jo instruktavimo tvarką;
8.4. skiria už organizuotą mokinių vežimą atsakingą asmenį, nustato jo funkcijas, teises ir pareigas;
8.5. užtikrina mokinių ir jų tėvų (globėjų ar rūpintojų) informavimą apie mokyklinio autobuso, lengvojo automobilio maršrutus, tvarkaraščius, sustojimo vietas, mokinių elgesį važiuojant, sustojus, neatvykus mokykliniam autobusui, lengvajam automobiliui ir informacijos viešinimą Mokyklos informavimo priemonėse;
8.6. užtikrina Mokykloje mokinių, atvežtų ir laukiančių pamokų pradžios bei laukiančių mokyklinio autobuso, lengvojo automobilio po pamokų ar kitų renginių, užimtumą, atsako už jų saugumą;
8.7. kontroliuoja mokinių vežimo kokybę, nedelsdamas reaguoja į mokinių vežimo mokykliniu autobusu trūkumus ir juos šalina;
9. Už organizuotą mokinių vežimą atsakingas asmuo vykdo Mokyklos direktoriaus nustatytas funkcijas, palaiko nuolatinį ryšį tarp vairuotojo, mokinių, tėvų (globėjų ar rūpintojų) ir Mokyklos, sprendžia kasdienius klausimus ir aiškinasi nenumatytas situacijas.
10. Vairuotojas privalo nedelsdamas informuoti Mokyklos direktorių ir (ar) už organizuotą mokinių vežimą atsakingą asmenį apie visas iškilusias mokinių vežimo problemas (maršrutų organizavimo, autobuso techninio aptarnavimo ir remonto, techninės apžiūros, grafiko, mokinių elgesio, jų punktualumo ir t. t.).
III SKYRIUS
MOKYKLINIŲ AUTOBUSŲ, LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ TRUMPALAIKĖS NUOMOS PASLAUGA IR APMOKĖJIMAS UŽ PASLAUGĄ
11. Mokykliniai autobusai, lengvieji automobiliai gali būti naudojami mokyklinio autobuso ar lengvojo automobilio trumpalaikės nuomos paslaugai (toliau – Paslauga) suteikti Paslaugos gavėjams šventėms, kultūros renginiams, pasitarimams, susirinkimams, simpoziumams, seminarams, parodoms, sporto varžyboms organizuoti ir pasirengti varžyboms, mokymo, papildomo vaikų ir jaunimo ugdymo ir užimtumo, kvalifikacijos kėlimo, jaunimo ir suaugusiųjų poilsio, sveikatinimo renginiams, jeigu tuo metu nėra 3.1–3.10 papunkčiuose numatyto mokyklinių autobusų naudojimo poreikio.
12. Aprašo 2.4 papunktyje nurodytiems asmenims mokyklinio autobuso, lengvojo automobilio Paslaugos suteikimo išlaidos nustatomos apskaičiuojant autobusų, lengvųjų automobilių eksploatacijos ir kuro išlaidas vienam kilometrui. Paslaugos įkainius nustato Šiaulių rajono savivaldybės taryba (toliau – Savivaldybės taryba).
13. Paslaugos gavėjas pateikia Mokyklos direktoriui prašymą, kuriame nurodo asmenis, atsakingus už kelionę, vykstančių asmenų skaičių, išvykimo laiką ir vietą, pageidaujamą kelionės maršrutą ir tikslą.
14. Mokyklos direktorius su Paslaugos gavėju sudaro mokyklinio autobuso, lengvojo automobilio Paslaugos suteikimo sutartį. Transporto skyrimą įformina įsakymu, kurio kopija / nuorašas įteikiama vairuotojui. Įsakyme nurodomas atsakingas už kelionę asmuo, keleivių skaičius, išvykimo tikslas, laikas, kelionės maršrutas (maršruto pradžia ir pabaiga – Paslaugos teikėjo Mokykla).
15. Kelionės lapai pildomi teisės aktų nustatyta tvarka. Kelionės lape pasirašo asmuo, pasinaudojęs Paslauga.
16. Visos lėšos, gautos už Paslaugos suteikimą, apskaitomos pagal Savivaldybės tarybos patvirtintas biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
18. Už Savivaldybės mokyklinio autobuso, lengvojo automobilio saugojimą, eksploatavimo kontrolę bei naudojimą atsakingas Mokyklos direktorius.