SKUODO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL SKUODO RAJONO SAVIVALDYBĖS GYVENTOJŲ MOKĖJIMO UŽ SOCIALINES PASLAUGAS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. rugsėjo 29 d. Nr. T9-171

Skuodas

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583 Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtinto Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo 3 punktu, Skuodo rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Tvirtinti Skuodo rajono savivaldybės gyventojų mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Skuodo rajono savivaldybės tarybos 2019 gruodžio 19 d. sprendimą Nr. T9-196 „Dėl Skuodo rajono savivaldybės gyventojų mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

 

 

Savivaldybės mero pavaduotoja,

pavaduojanti merą                                                                                                    Daiva Budrienė

 

 

PATVIRTINTA

Skuodo rajono savivaldybės tarybos

2022 m. rugsėjo 29 d. sprendimu Nr. T9-171

 

 

 

SKUODO RAJONO SAVIVALDYBĖS GYVENTOJŲ MOKĖJIMO UŽ SOCIALINES PASLAUGAS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Skuodo rajono savivaldybės gyventojų mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja asmens (šeimos) mokėjimą už socialines paslaugas, pagalbos pinigų mokėjimą.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu (toliau – įstatymu), Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“ patvirtintu Socialinių paslaugų katalogu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės  2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583 „Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“  patvirtintu Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu.

3. Šis aprašas taikomas mokėjimui už tas socialines paslaugas, kurias planuoja, skiria, kurių poreikį asmeniui (šeimai) nustato Skuodo rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė) ir kurių teikimas finansuojamas iš savivaldybės biudžeto ar savivaldybės biudžetui skiriamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų socialinėms paslaugoms finansuoti.

4. Mokėjimo už socialines paslaugas dydis asmeniui (šeimai) nustatomas individualiai, atsižvelgiant į asmens (šeimos narių) finansines galimybes mokėti už socialines paslaugas ir asmeniui (šeimai) teikiamų socialinių paslaugų rūšį. Socialines paslaugas, jų turinį pagal socialinių paslaugų rūšis apibrėžia socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintas Socialinių paslaugų katalogas.

5. Mokėjimo už socialines paslaugas dydis nustatomas tik pinigine išraiška. Asmens (šeimos) mokėjimo už socialines paslaugas dydis negali būti didesnis už asmeniui (šeimai) teikiamų socialinių paslaugų kainą.

6. Sutartį dėl mokėjimo už teikiamas ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos ir kitas specialiąsias socialines paslaugas, kurios nėra teikiamos Savivaldybės įsteigtose įstaigose, perkamas iš kitų rajonų ar valstybinių socialinių globos įstaigų, pasirašo Savivaldybės administracijos direktorius, paslaugas gaunantis asmuo, jo globėjas (rūpintojas) ar kitas teisėtas asmens atstovas, kuris mokės už paslaugas, ir socialinės globos įstaigos vadovas.

7. Sutartį dėl mokėjimo už specialiąsias socialines paslaugas, kurios teikiamos Savivaldybės įsteigtose įstaigose, pasirašo socialinių paslaugų įstaigų vadovas ir socialines paslaugas gaunantis asmuo, jo globėjas (rūpintojas) ar kitas teisėtas asmens atstovas, mokėsiantis už socialines paslaugas.

8. Pasirašytose sutartyse numatomos šalių tarpusavio teisės ir pareigos, susijusios su asmens (šeimos) mokėjimu už socialines paslaugas, nustatyta mokėjimo už socialines paslaugas tvarka, apskaičiuoto asmens (šeimos) mokėjimo už socialines paslaugas dydžio keitimo atvejai. Informacija apie apskaičiuotą asmens (šeimos) mokėjimo už socialines paslaugas dydį (pinigine išraiška) pateikiama formoje – paslaugos kainos apskaičiavimo ir finansavimo pažymoje (toliau – pažyma), kurią rengia ir pasirašo atsakingas specialistas. Su pažyma pasirašytinai supažindinamas paslaugas gaunantis asmuo ar jo (globėjas) rūpintojas, ar kitas teisėtas asmens atstovas, pažyma yra neatsiejama sutarties dalis.

9. Lėšas, gautas už socialines paslaugas, socialinių paslaugų teikėjai apskaito ir naudoja, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais.

10. Apraše vartojamos sąvokos:

10.1. Finansinių galimybių vertinimas – asmens (šeimos narių) finansinių galimybių mokėti už socialines paslaugas vertinimo procedūra, apimanti asmens (šeimos) pajamų, turto įvertinimą. Prie finansinių galimybių vertinimo priskiriamas ir mokėjimo už socialines paslaugas šaltinių nustatymas.

10.2. Mokėjimo už socialines paslaugas šaltiniai – asmens (šeimos) pajamos, turtas, išreikštas pinigais, arba asmens suaugusių vaikų, kitų suinteresuotų asmenų piniginės lėšos, kurios Savivaldybės ir paslaugų gavėjo susitarimu naudojamos sutartyje numatyto asmens (šeimos) mokėjimo dydžio teikiamoms socialinių paslaugų išlaidoms apmokėti.

10.3. Asmens pajamos – vidutinės trijų paskutinių mėnesių iki kreipimosi dėl socialinių paslaugų skyrimo pajamos.

10.4. Socialinės paslaugos kaina – socialinių paslaugų įstaigos teikimo vienam paslaugos gavėjui per atitinkamą laikotarpį išlaidų pinigine išraiška suma. 

10.5 Šeimos nariai – sutuoktiniai arba bendrai gyvenantys asmenys, arba vienas iš tėvų ir jų (jo) vaikai (įvaikiai) iki 18 metų. Į šeimos sudėtį taip pat įskaitomi nedirbantys, nesusituokę ir su kitu asmeniu bendrai negyvenantys asmenys nuo 18 iki 24 metų, besimokantys dieninėse bendro lavinimo mokyklose ir kitų formaliojo švietimo įstaigų dieniniuose skyriuose, taip pat asmenys nuo dieninių bendrojo ugdymo mokyklų baigimo dienos iki kiekvienų metų rugsėjo 1 dienos.

10.6. Vienas gyvenantis asmuo – vienas gyvenantis vyresnis kaip 18 metų asmuo.

11. Kitos šiame apraše vartojamos sąvokos atitinka Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo apibrėžtas sąvokas. 

 

II SKYRIUS

MOKĖJIMAS UŽ BENDRĄSIAS SOCIALINES PASLAUGAS

 

12. Bendrosios socialinės paslaugos asmeniui (šeimai) teikiamos Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje, seniūnijose, socialinių paslaugų įstaigose ir asmens namuose. Paslaugų teikimo trukmė, dažnumas priklauso nuo asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio.

13. Informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo, sociokultūrinės paslaugos, aprūpinimas būtiniausiais drabužiais, avalyne, maisto produktais ir kitais daiktais teikiamos nemokamai.

14. Už kitas bendrąsias socialines paslaugas (asmens higienos, transporto, maitinimo ir kt.) asmenys (šeimos) moka pagal Skuodo rajono savivaldybės tarybos nustatytus ir patvirtintus tų paslaugų teikimo ir mokėjimo įkainius.

15. Atskaičius nustatytą asmens (šeimos) mokėjimo už bendrąsias socialines paslaugas dalį, asmens (vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui) mėnesio pajamos negali likti mažesnės už valstybės remiamų pajamų dvigubą dydį.

 

III SKYRIUS

MOKĖJIMAS UŽ SOCIALINĘ PRIEŽIŪRĄ

 

16. Socialinė priežiūra teikiama socialinių paslaugų įstaigose ir asmens namuose. Paslaugų teikimo dažnumas priklauso nuo nustatyto individualaus asmens (šeimos) tos paslaugos poreikio.

17. Socialinės priežiūros (socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo) paslaugos namuose  socialinę riziką patiriančioms šeimoms teikiamos nemokamai.

18.  Skuodo socialinių paslaugų šeimai centras (toliau – centras) nemokamai teikia šias socialinės priežiūros paslaugas:

18.1. dienos socialinės priežiūros (socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo) paslaugos socialinę riziką patiriančių, socialinių, socialinių psichologinių ir kitų problemų turinčių šeimų mokyklinio amžiaus vaikams;

18.2. intensyvios krizių įveikimo pagalbos paslaugas, psichosocialinę pagalbą asmenims, atsidūrusiems krizinėse situacijose;

18.3 asmenims ar šeimoms krizių atvejais minimalias asmenines higienos paslaugas, minimalias buitines paslaugas.

19. Centras teikia socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugas senyvo amžiaus asmenims (kuriems nustatyti specialieji poreikiai ar pateikta medicininė pažyma apie sveikatos būklę), suaugusiems asmenims su negalia,  socialinę riziką patiriančioms šeimoms pagal nustatytą poreikį iki 10 val. per savaitę darbo dienomis.

20. Asmeniui (šeimai) socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugos teikiamos nemokamai:

20.1. krizių atvejais, kai asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą, arba kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, sveikatai ar gyvybei, socialinė priežiūra 7 pirmąsias kalendorines dienas teikiama nemokamai;

20.2. asmeniui (šeimai), Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nustatyta tvarka gaunančiam (-iai) socialinę pašalpą, arba asmeniui (šeimai), kurio pajamos (vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui) mažesnės už valstybės remiamų pajamų (sutrumpintai – VRP) dvigubą dydį, socialinė priežiūra teikiama nemokamai, išskyrus atvejus, kai šis asmuo yra socialinę riziką patiriantis suaugęs asmuo, kuris ilgiau kaip mėnesį per kalendorinius metus gyvena socialinių paslaugų įstaigoje ir joje gauna socialinę priežiūrą.

20.3. Pagalba globėjams (rūpintojams), budintiems globotojams, įvaikintojams ir šeimynų dalyviams ar besirengiantiems jais tapti teikiama nemokamai.

21. Mokėjimo už socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugas dydis nustatomas atsižvelgiant į asmens (šeimos) pajamas.

22. Už teikiamas socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugas moka asmenys kurių pajamos (vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui) yra:

22.1. nuo 2 iki 3 VRP dydžio – 5 procentus asmens pajamų per mėnesį;

22.2. nuo 3 iki 4 VRP dydžio – 10 procentų asmens  pajamų per mėnesį;

22.3. nuo 4 iki 5 ir daugiau VRP dydžio – 15 procentų asmens pajamų per mėnesį, neviršijant 100 procentų nustatytos paslaugos kainos.

23.Už teikiamas socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugas moka šeimos, kurių pajamos (vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui) yra:

23.1. nuo 2 iki 3 VRP dydžio – 5 procentus šeimos  pajamų per mėnesį;

23.2. nuo 3 iki  4 VRP dydžio – 10 procentų šeimos pajamų per mėnesį;

23.3.  nuo 4 iki 5  ir daugiau VRP dydžio – 15 procentų šeimos pajamų, neviršijant 100 procentų nustatytos paslaugos kainos.

24. Atskaičius nustatytą asmens (šeimos) mokėjimo už socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugas dalį, asmens (vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui) mėnesio pajamos negali likti mažesnės už VRP dvigubą dydį,  socialinę riziką patiriančio suaugusio asmens, ilgiau kaip vieną mėnesį per kalendorinius metus gyvenančio socialinių paslaugų įstaigoje ir joje gaunančio socialinę priežiūrą, mėnesio pajamos negali likti mažesnės nei 0,8 valstybės remiamų pajamų dydžio.

25. Mokėjimo už trumpiau nei 10 valandų per savaitę teikiamą socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugą dydis nustatomas proporcingai teikiamų valandų trukmei.

26. Paslaugos kainą tvirtina Skuodo rajono savivaldybės taryba.

27. Paslaugos gavėjas ar jo įstatyminis atstovas apmoka už praėjusį mėnesį suteiktas paslaugas iki kito mėnesio 25 dienos.

28. Asmuo (šeima) atleidžiamas (-a) nuo mokėjimo už paslaugas:

28.1. asmens (šeimos), gaunančio (-ios) pagalbos į namus paslaugas rašytiniu prašymu, ar jų teisėto atstovo rašytiniu prašymu centrui, kai asmuo laikinai išvyksta pas artimus giminaičius ar vaikus, ar atsiradus kitoms aplinkybėms iki 4 mėnesių per metus;

28.2. gydymosi stacionarioje įstaigoje metu, kai (asmuo) šeima turi artimų giminaičių, kurie aprūpina vaistais, maistu ir kitomis reikmėmis, pagalba į namus laikinai neteikiama.

 

IV SKYRIUS

PAGALBOS PINIGŲ MOKĖJIMAS

 

29. Pagalbos pinigai skiriami Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu asmeniui (šeimai) sumokėti kitiems asmenims už pagalbą, savo pobūdžiu analogišką bendrosioms socialinėms paslaugoms ar socialinei priežiūrai, kai dėl objektyvių priežasčių negalima tiesiogiai suteikti socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugų, atsižvelgiant į asmenų sveikatos būklę ir šeimos sudėtį.

30. Socialinės priežiūros (pagalbos į namus) paslaugos gali būti keičiamos į pagalbos pinigus tik asmens (šeimos) sutikimu.

31.Pagalbos pinigai skiriami asmeniui (šeimai), kurio pajamos (vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui) mažesnės už VRP dvigubą dydį.

32. Pagalbos pinigų dydis vienam asmeniui – 1 bazinė socialinė išmoka (BSI). Pagalbos pinigų dydis apskaičiuojamas įvertinus būtiniausių socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) teikimo apimtį.

33. Pagalbos pinigų naudojimą pagal paskirtį kontroliuoja Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus (socialinių paslaugų) specialistas, kai pagalbos pinigai mokami Skuodo miesto gyventojui, seniūnijų socialinio darbo organizatorius,– kai pagalbos pinigai mokami seniūnijos gyventojui. Atsakingi specialistai ne mažiau kaip du kartus per metus lankosi pagalbos pinigų gavėjo namuose, vertina, ar pinigai naudojami pagal paskirtį ir vertinimo išvadas pateikia Socialinės paramos skyriui.

34. Nustačius, kad pagalbos pinigai naudojami ne pagal paskirtį, ar pasikeitus aplinkybėms, dėl kurių pagalbos pinigai buvo paskirti, pagalbos pinigų mokėjimas nutraukiamas Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, pakeičiant paslaugą į bendrąsias socialines paslaugas ar socialinę priežiūrą, nustačius jų poreikį asmeniui (šeimai).

35. Pagalbos pinigai vaikus globojančiai šeimai ir budinčiam globotojui už vaikų priežiūrą ar globą (rūpybą) skiriami ir mokami vadovaujantis Skuodo rajono savivaldybės tarybos patvirtinta tvarka.

 

V SKYRIUS

MOKĖJIMAS UŽ DIENOS SOCIALINĖS GLOBOS PASLAUGĄ

 

36. Centras teikia dienos socialinės globos paslaugas: proto negalios asmenims institucijoje, suaugusiems ir senyvo amžiaus asmenims su sunkia negalia asmens namuose (5 dienas per savaitę darbo dienomis).

37. Dienos socialinės globos paslaugų kainos apskaičiuojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. spalio 10 d. nutarimu Nr. 978 patvirtinta Socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodika, kuri patvirtinama Skuodo rajono savivaldybės tarybos sprendimu.

38. Asmens mokėjimo už dienos socialinę globą dydis apskaičiuojamas atsižvelgiant į asmens pajamas.

39. Vienas gyvenantis asmuo, kurio pajamos mažesnės už 2 VRP, už  teikiamą dienos socialinės globos paslaugą institucijoje ar asmens namuose  moka 10 procentų asmens pajamų.

40. Vienas gyvenantis asmuo, asmuo gyvenantis šeimoje, kurio pajamos didesnės už 2 VRP, bet mažesnės už 3 VRP, už teikiamą dienos socialinės globos paslaugą institucijoje ar asmens namuose moka 15 procentų asmens pajamų.

41. Vienas gyvenantis asmuo, kurio pajamos 3 VRP ir daugiau, už teikiamą dienos socialinės globos paslaugą institucijoje ar asmens namuose moka 20 procentų asmens pajamų.

42. Asmuo, gyvenantis šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui mažesnės už 2 VRP, už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinės globos paslaugą institucijoje ar asmens namuose moka 10 procentų asmens pajamų.

43. Asmuo, gyvenantis šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui   viršija 3 VRP, bet mažesnės už 4 VRP, už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinės globos paslaugą institucijoje  ar asmens namuose moka 30 procentų asmens pajamų.

44. Asmuo, gyvenantis šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui viršija 3  4 VRP, bet mažesnės už 5 VRP, už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinės globos paslaugą institucijoje  ar asmens namuose moka   40  procentų asmens pajamų.

45. Asmuo, gyvenantis šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui viršija 5 VRP, už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinės globos paslaugą institucijoje ar asmens namuose moka 45 procentus asmens pajamų.

46. Mokėjimo už trumpiau nei vieną kalendorinį mėnesį ar ne visą dieną teikiamą socialinės globos paslaugą institucijoje dydis nustatomas proporcingai teikiamos dienos socialinės globos paslaugos trukmei.

47. Teikiant dienos socialinę globą suaugusiems ir senyvo amžiaus asmenims su sunkia negalia asmenų namuose, mokėjimo dydis nustatomas atsižvelgiant į teikiamų paslaugų vidutinę trukmę valandomis per dieną.

48. Asmeniui už dienos socialinės globos paslaugą įstaigoje ir asmens namuose mokėti nereikia, jeigu:

48.1. asmuo nelankė įstaigos ar paslaugos nebuvo teikiamos asmens namuose dėl ligos ar kitų, su sveikatos būkle susijusių, priežasčių ir pateikė paaiškinimą raštu;

48.2. asmuo 5 dienas per mėnesį nelankė įstaigos dėl svarbių priežasčių ir nelankymą suderino su įstaigos vadovu ar jo įgaliotu asmeniu;

48.3. asmuo nelankė įstaigos dėl atostogų (iki 30 kalendorinių dienų per kalendorinius metus) ir ne vėliau kaip prieš 1 savaitę iki atostogų pradžios raštu apie tai suderino su įstaigos vadovu ar jo įgaliotu asmeniu;

48.4. asmuo nelankė įstaigos ar paslaugos nebuvo teikiamos asmens namuose dėl paslaugas teikiančioje įstaigoje iškilusių problemų (remonto darbų, transporto gedimo, darbuotojo ligos ir kt.).

49. Asmuo be pateisinamos priežasties nelankantis įstaigos, bet pageidaujantis, kad paslaugų teikimas nebūtų nutrauktas, moka 30 procentų jam nustatyto mokėjimo dydžio už įstaigoje paskirtas paslaugas.

 

VI SKYRIUS

MOKĖJIMAS UŽ TRUMPALAIKĖS SOCIALINĖS GLOBOS PASLAUGĄ

 

50. Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigų teikiamų socialinių paslaugų kainas tvirtina Skuodo rajono savivaldybės taryba.

51. Trumpalaikės socialinės globos paslaugos likusiam be tėvų globos vaikui   socialinę riziką patiriančiam vaikui teikiamos nemokamai.

52. Krizių atvejais, kai  socialinę riziką patiriantis suaugęs asmuo patiria fizinį ar psichologinį smurtą, kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, sveikatai, gyvybei, trumpalaikė socialinės globos paslauga 30 kalendorinių dienų teikiama nemokamai.

53. Globos namuose, socialinės globos įstaigose – nesavarankiški ar iš dalies savarankiški senyvo amžiaus asmenys, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, suaugę asmenys su negalia, kuriems nustatytas 0–40 procentų darbingumo lygis, specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, už teikiamą paslaugą moka 80 procentų asmens pajamų už vieną kalendorinį mėnesį. Jei asmeniui teikiama trumpalaikė socialinė globa ir jį prižiūrintiems šeimos nariams suteikiamas laikinas atokvėpis, asmuo moka 50 procentų asmens pajamų. Tais atvejais, kai asmuo pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą gauna slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, šios kompensacijos suma 100 procentų skiriama mokėjimui trumpalaikės socialinės globos paslaugai padengti.

54. Kai asmuo, gaudamas trumpalaikės socialinės globos paslaugas, maitinasi savo lėšomis, mokėjimo už trumpalaikės socialinės globos paslaugą dydis mažinamas proporcingai ta dalimi, kuria sumažėja dienos trumpalaikės socialinės globos paslaugos kaina, kai į ją neįskaičiuojamos maitinimosi išlaidos pagal teisės aktų nustatytas rekomenduojamas paros maistinių medžiagų ir energijos normas.

55. Mokėjimo už ne visą kalendorinį mėnesį teikiamas trumpalaikės socialinės globos paslaugas dydis nustatomas proporcingai teikiamos trumpalaikės socialinės globos paslaugos trukmei.

 

VII SKYRIUS

MOKĖJIMAS UŽ ILGALAIKĖS SOCIALINĖS GLOBOS PASLAUGĄ

 

56. Savivaldybės globos namų teikiamų paslaugų kainas tvirtina Skuodo rajono savivaldybės taryba.

57. Vaikų globos namuose ilgalaikės socialinės globos paslaugos likusiam be tėvų globos vaikui ir  socialinę riziką patiriančiam vaikui teikiamos nemokamai.

58. Globos namuose, socialinės globos įstaigose – nesavarankiški ar iš dalies savarankiški senyvo amžiaus asmenys, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros pagalbos poreikis, ir suaugę asmenys su negalia, kuriems nustatytas 0–40 procentų darbingumo lygis, specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis,  už teikiamą paslaugą moka:                            

58.1. mokėjimo už ilgalaikės socialinės globos paslaugą dydis nustatomas atsižvelgiant į asmens pajamas, tais atvejais, kai asmuo pradėjo gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugą po 2007 m. sausio 1 d., ir atsižvelgiant į turtą;

58.2. 80 procentų asmens pajamų per mėnesį, įskaitant atvejus, kai asmens, pradėjusio gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugą po 2007 m. sausio 1 d., turto vertė yra mažesnė už jo gyvenamosios vietos savivaldybėje nustatytą turto vertės normatyvą. Tais atvejais, kai asmuo pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą gauna slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, šios kompensacijos suma 100 procentų skiriama mokėjimui už socialinės globos paslaugą padengti.

59. Jeigu suaugusio asmens, pradėjusio gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugą po 2007 m. sausio 1 d., turto vertė didesnė už jo gyvenamosios vietos savivaldybėje nustatytą turto vertės normatyvą, mokėjimo už ilgalaikės socialinės globos paslaugą suaugusiam asmeniui dydis per mėnesį padidėja vienu procentu, skaičiuojant nuo turto vertės, viršijančios normatyvą.

60. Mokėjimo už ilgalaikės socialinės globos paslaugą vaikui su negalia dydis nustatomas neatsižvelgiant į asmens turtą ir neturi viršyti 80 procentų vaiko pajamų. Tais atvejais, kai vaikas pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą gauna slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, šios kompensacijos suma 100 procentų skiriama mokėjimui už socialinės globos paslaugą padengti.

61. Asmenys, laikinai socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka išvykę iš ilgalaikę socialinę globą teikiančios socialinių paslaugų įstaigos, už išvykimo laiką nuo ketvirtos išvykimo paros moka 30 procentų jiems nustatyto mokėjimo dydžio. Už 3 pirmąsias išvykimo paras (įskaitant ir tuos atvejus, kai išvykstama trumpiau kaip 3 paroms) mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą dydis nemažinamas.

 

VIII SKYRIUS

ASMENS (ŠEIMOS NARIŲ) FINANSINIŲ GALIMYBIŲ VERTINIMAS

 

62. Asmens (šeimos narių) finansinės galimybės mokėti už socialines paslaugas negali turėti įtakos asmens (šeimos) galimybėms gauti socialines paslaugas, kurių poreikis asmeniui (šeimai) nustatytas.

63.Asmens (šeimos) pajamos ir turtas vertinamas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintu Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu.

64. Pageidaujantis gauti socialines paslaugas (bendrąsias, socialinės priežiūros, dienos globos) asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas) turi pateikti informaciją apie asmens (šeimos) pajamas.

65. Ilgalaikės socialinės globos paslaugas pageidaujantis gauti asmuo ar jo globėjas (rūpintojas) turi pateikti informaciją apie asmens pajamas, o tais atvejais, kai asmuo pradėjo gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugas po 2007 m. sausio 1 d. – apie turimą turtą.

66. Informacija apie asmens (šeimos) pajamas ir asmens turtą pateikiama raštu – pildomas prašymas-paraiška (patvirtinta socialinės apsaugos ir darbo ministro) suteikti socialines paslaugas, kuriame nurodomi asmens duomenys, jo (šeimos narių) veiklos pobūdis ir kita finansinėms galimybėms mokėti už socialines paslaugas įvertinti būtina informacija.

67. Asmens (šeimos narių) finansines galimybes mokėti už socialines paslaugas Skuodo mieste vertina Socialinės paramos skyriaus (socialinių paslaugų) specialistas, seniūnijose – seniūnijų socialinio darbo organizatorius, kuris nustato asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį.

68. Asmens (šeimos narių), kuriam skiriamos socialinės paslaugos, finansinės galimybės vertinamos  nustačius asmens šeimos socialinių paslaugų  poreikį. Socialinių paslaugų gavimo metu pasikeitus (asmens) šeimos pajamoms ir (ar) turtui, asmens (šeimos) narių finansinės galimybės vertinamos iš naujo. Ilgalaikės socialinės globos skyrimo atveju asmens finansinės galimybės gali būti vertinamos iš naujo ir prieš ilgalaikės socialinės globos teikimo pradžią, bet ne vėliau kaip prieš 30 dienų iki ilgalaikės socialinės globos paslaugos teikimo pradžios.

69. Išskirtiniais atvejais, kai socialinės paslaugos asmeniui (šeimai) skiriamos siekiant išvengti grėsmės asmens (šeimos) fiziniam ar emociniam saugumui, sveikatai ar gyvybei, finansinės galimybės gali būti vertinamos po to, kai nustatomas asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis ir jam skiriamos socialinės paslaugos.

70. Tais atvejais, kai finansinių galimybių vertinimas apima ir turto vertinimą, ir šis vertinimas atliekamas vėliau, negu pradedamos teikti socialinės paslaugos, asmeniui mokėjimo už socialines paslaugas dydis skaičiuojamas ir už praėjusio laikotarpio suteiktas socialines paslaugas.

71. Asmens (šeimos narių), Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nustatyta tvarka gaunančio (-ių) socialinę pašalpą, finansinės galimybės nevertinamos, išskyrus atvejus, kai šis asmuo yra socialinę riziką patiriantis suaugęs asmuo, kuris ilgiau kaip vieną mėnesį per kalendorinius metus gyvena socialinių paslaugų įstaigoje ir joje gauna socialinės priežiūros paslaugas.

72. Asmens (šeimos narių) finansinės galimybės nevertinamos, kai asmuo (šeima) sutinka mokėti visą socialinių paslaugų kainą.

73. Asmens (šeimos narių) finansinės galimybės gali būti nevertinamos Savivaldybės administracijos patvirtintais atleidimo nuo mokėjimo už socialines paslaugas atvejais ir sąlygomis.

74. Socialiniai darbuotojai užtikrina asmens (šeimos narių) pateiktų duomenų konfidencialumą teisės aktų nustatyta tvarka.

75. Socialiniai darbuotojai, nustatantys asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, konsultuoja asmenis (šeimos narius) finansinių galimybių vertinimo, mokėjimo už socialines paslaugas šaltinių parinkimo klausimais ir jiems tarpininkauja.

76. Socialines paslaugas gaunantis asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas) pagal sutartyje numatytas sąlygas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų informuoja apie įvykusius asmens pajamų ir turto pokyčius, išskyrus Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 30 straipsnio 1 dalies 6–8, 13, 18–20 punktuose nurodytas pajamas, asmens turto pokyčius per šių paslaugų gavimo laiką. 

77. Centre socialines paslaugas gaunantis asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas) privalo pranešti centro atsakingam socialiniam darbuotojui apie asmens (šeimos) pajamų pokyčius per šių paslaugų gavimo laiką.

78. Gavus informaciją apie asmens (šeimos) pajamų pokyčius per socialinių paslaugų gavimo laiką, finansines galimybes iš naujo vertina centro atsakingas socialinis darbuotojas ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo gautos informacijos.

79. Socialinės paramos skyriaus atsakingas specialistas (socialinių paslaugų), gavęs informaciją apie jau gaunančio ilgalaikės socialinės globos paslaugą asmens pajamų pokyčius, finansines jo galimybes iš naujo įvertina ne vėliau kaip per 3 mėnesius.

80. Socialinės paramos skyriaus atsakingas specialistas (socialinių paslaugų), gavęs informaciją apie jau gaunančio ilgalaikės socialinės globos paslaugą asmens turto pokyčius, finansines jo galimybes iš naujo įvertina ne vėliau kaip per  3 mėnesius nuo gautos informacijos.

81. Socialiniai darbuotojai turi teisę asmens (šeimos), gaunančio (-ios) socialines paslaugas, finansines galimybes vertinti iš naujo savo ar socialines paslaugas asmeniui (šeimai) teikiančios socialinių paslaugų įstaigos iniciatyva.

 

IX SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

82. Asmuo (šeima) gali būti atleistas nuo mokėjimo už socialines paslaugas arba mokestis sumažintas Savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens įsakymu.

83. Subjektai, atsakingi už tvarkos aprašo vykdymą: Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius, seniūnijų socialinio darbo organizatoriai, Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigos.

84.Aprašo kontrolę vykdo Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius.

85. Aprašas skelbiamas viešai Savivaldybės interneto svetainėje www. skuodas.lt.

 

______________________