LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2009 M. LAPKRIČIO 5 D. ĮSAKYMO NR. 3D-834 „DĖL GALVIJŲ GENETINIO VERTINIMO PAGAL PRODUKTYVUMO, REPRODUKCIJOS, ŪKINIO NAUDOJIMO TRUKMĖS POŽYMIUS METODIKŲ IR VEISLINIŲ BULIŲ VERTINIMO KOMISIJOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2019 m. birželio 20 d. Nr. 3D-381
Vilnius
P a k e i č i u Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2009 m. lapkričio 5 d. įsakymą Nr. 3D-834 „Dėl galvijų genetinio vertinimo pagal produktyvumo, reprodukcijos, ūkinio naudojimo trukmės požymius metodikų ir Veislinių bulių vertinimo komisijos patvirtinimo“:
1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:
3. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
4. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Galvijų genetinio vertinimo pagal produktyvumo požymius metodiką:
4.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:
„1. Galvijų genetinio vertinimo pagal produktyvumo požymius metodika (toliau – metodika) parengta vadovaujantis Tarptautinio gyvulių apskaitos komiteto (angl. International Committee for Animal Recording; ICAR) ir Tarptautinės bulių vertinimo tarnybos (angl. International Bull Evaluation Service; INTERBULL) patvirtintomis rekomendacijomis.“
4.2. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
4.3. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
4.4. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:
„13. Bendras laktacijos vertinimas – tai visų kontrolės dienų vertinimų vidurkis. Suskaičiavus visų trijų laktacijų genetinį įvertinimą, gaunamas bendras pieno, riebalų ir baltymų įvertinimas kilogramais. Riebalų ir baltymų procentai išskaičiuojami naudojant vidutines populiacijos reikšmes ir riebalų bei baltymų įvertinimus kilogramais pagal specialias formules:
,
čia: fenotipinės veislės savybės:
juodmargių populiacijai:
Mkg – 8288, F % – 4,10, P % – 3,41;
Žalųjų ir žalmargių populiacijai:
Mkg – 6490, F % – 4,27, P % – 3,48;
F %, P % ir M kg – populiacijų 2 laktacijos bazinės populiacijos produktyvumo vidurkiai;
BV – gyvulio įvertinimas (pirminis ne indeksas).“
4.5. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:
4.6. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:
„15. Pieno, riebalų ir baltymų veislinės vertės yra apibrėžiamos kaip vidutinė veislinė vertė pirmos, antros ir trečios laktacijos. Visos veislinės vertės yra standartizuotos slankiąja selekcinio indekso baze 4–6 metų amžiaus karvėms (2019 m. – karvės atvestos 2013–2015 m.), indeksų vidurkiu 100 ir standartiniu nuokrypiu 12. Bazė keičiasi kasmet.“
4.7. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:
„16. Produktyvumo indekso vertė yra selekcinis indeksas, sujungiantis nustatytas veislines vertes pagal produktyvumo požymius. Produktyvumo požymiai yra sujungti su specifiniais veislės požymiais. Į produktyvumo indeksą (PI) įskaičiuoti riebalai kg ir baltymai kg santykiu 1:2. PI formulė juodmargių galvijų populiacijai: PIjuod = 100 + 0.240*EBV F-kg+ 0.480*EBV P-kg; žalųjų ir žalmargių galvijų populiacijai PIžalm = 100 + 0.290*EBV F-kg+ 0.580*EBV P-kg.“
4.8. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:
„18. Gauti bulių veislinės vertės rezultatai skelbiami, kai bulius turi 25 ir daugiau moteriškosios lyties palikuonių ir vertintas 5 ir daugiau ūkių, nurodant buliaus numerį, jo vardą, kilmės knygos numerį, ūkių, kuriuose bulius vertintas, skaičių, vertinamų moteriškosios lyties palikuonių skaičių, pieno, pieno riebalų ir baltymų kilogramų bei riebalų ir baltymų procentinius įvertinimus bei bendrą ekonominį-selekcinį indeksą, pieno, riebalų, baltymų ir somatinių ląstelių indeksus ir patikimumo koeficientą. Skelbiant įvertinimo duomenis, nurodoma įvertinimo data.“
4.9. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
4.10. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:
„24. VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, atsižvelgdamas į veislininkystės specialistų, mokslininkų bei kitų veislininkystės institucijų pateiktus pasiūlymus ir Veislinių bulių vertinimo komisijos pritarimą, teikia Žemės ūkio ministerijai siūlymus dėl taikomo modelio pakeitimo ar papildymo.“
4.11. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:
„25. Bulių, įvertintų pagal moteriškosios lyties palikuonių bendraamžių modelį, ir bulių, kurių vertinimas atliktas kitose valstybėse, vertinimo rezultatai taikomi iki 2001 m. gruodžio 31 d. Bulių pakartotinio vertinimo rezultatai, gauti taikant BLUP modelį, pradedami taikyti nuo 2002 m. sausio 1 d.“
5. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Galvijų genetinio vertinimo pagal reprodukcijos požymius metodiką:
5.1. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
5.2. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:
5.3. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:
5.5. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:
„10. Sudaromi trys apsiveršiavimų duomenų masyvai:
10.1. prie pirmos grupės priskiriamos karvės, kurių atvedimo data, pirmojo ir antrojo apsiveršiavimų datos yra žinomos, o veislė priklauso vienai iš vertinamų populiacijų;
10.2. prie antros grupės priskiriamos karvės, kurių žinomos atvedimo, antrojo ir trečiojo apsiveršiavimų datos;
10.3. prie trečiosios grupės priskiriamos karvės, kurių žinomos atvedimo, trečiojo ir ketvirtojo apsiveršiavimų datos arba yra žinomos kitų apsiveršiavimų datos, kai nežinoma ketvirtojo apsiveršiavimo data;
5.6. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:
„13. Reprodukcijos požymių vertinimas:
13.1. Taikomi modeliai:
13.1.1. laikotarpio tarp apsiveršiavimų, neveršingumo periodo ir apvaisinti naudotų sėklinimų skaičiaus modeliai:
Yikl = KarAi + Sėkl + Savk + MSl + animal + eikl
Xikl = KarAi + Sėkl + Savk + MSl + animal + eikl
Zikl = KarAi + Sėkl + Savk + MSl + animal + eikl
13.2 Siekiant išvengti aplinkos (negenetinių veiksnių) įtakos įvertinimo rezultatams, į modelį įtraukti efektai:
13.2.2. Savk – ūkio atsitiktinį efektą sudaro karvės, priskirtos prie grupių pagal ūkius, kuriuose užfiksuotas pirmas apsiveršiavimas. Ūkio atsitiktinis efektas pašalina visus ūkinių ir laikymo sąlygų skirtumus ir yra vienas iš svarbiausių efektų, turinčių įtakos reprodukcijos požymiams;
13.2.3. MSl – metų sezono fiksuotą efektą sudaro karvės, priskirtos prie grupių pagal jų pirmo apsiveršiavimo metus ir mėnesį. Prie pirmojo sezono priskiriami gruodžio, sausio, vasario mėnesiai, prie antrojo – kovo, balandžio, gegužės mėnesiai, prie trečiojo – birželio, liepos, rugpjūčio mėnesiai ir prie ketvirtojo – rugsėjo, spalio, lapkričio mėnesiai. Metų sezono fiksuotas efektas pašalina aplinkos poveikį ir yra vienas iš svarbiausių efektų, turinčių didžiausią įtaką reprodukcijos požymiams;
13.2.4. KarAi – karvės apsiveršiavimo amžiaus fiksuotas efektas pašalina reprodukcijos valdymo skirtumus ūkyje, susijusius su sėklinamų karvių ar telyčių amžiumi;
13.2.5. Sėkl – karvės arba telyčios sėklintojo fiksuotas efektas pašalina sėklinimo paslaugas teikiančių darbuotojų darbo skirtumus;
5.7. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:
„17. Bendras reprodukcinių požymių selekcinis indeksas apskaičiuojamas pagal sėklinimo, neveršingumo periodo ir laikotarpio tarp apsiveršiavimų selekcinius indeksus. Neveršingumo periodo ir laikotarpio tarp apsiveršiavimų selekciniam indeksui paskaičiuoti naudojamas koeficientas 0,5. Veršiavimosi lengvumo indeksas pateikiamas atskirai.“
5.8. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
„19. Gauti bulių veislinės vertės rezultatai pagal reprodukcijos požymius skelbiami, kai bulius turi 25 ir daugiau palikuonių patelių ir vertintas 5 ir daugiau ūkių, nurodant buliaus numerį, jo vardą, kilmės knygos numerį, ūkių, kuriuose bulius vertintas, skaičių, vertinamų palikuonių patelių skaičių, selekcinį indeksą ir patikimumo koeficientą, kuris ne mažesnis kaip 0,5.“
5.9. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:
5.12. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:
„24. VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, atsižvelgdamas į veislininkystės specialistų, mokslininkų bei kitų veislininkystės institucijų pateiktus pasiūlymus ir Veislinių bulių vertinimo komisijos pritarimą, teikia Žemės ūkio ministerijai siūlymus dėl taikomo modelio pakeitimo ar papildymo“.
6. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Galvijų genetinio vertinimo pagal ūkinio naudojimo trukmės požymius metodiką:
6.1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
6.2. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
6.3. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:
6.4. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:
„13. Modelyje kaip bulių selekcinio indekso bazė naudojama 8–10 metų amžiaus bulių slankioji bazė. Į šią bazę įtraukiami buliai, turintys ne mažiau kaip 20 palikuonių patelių. Šių bulių indeksų vidurkis lygus 100, standartinis nuokrypis 12. Santykinei veislinei vertei perskaičiuoti buvo naudojama formulė:
čia:
RBV – santykinė veislinė vertė;
EBV – nustatyta veislinė vertė;
EBVb – genetinės bazės nustatyta veislinė vertė;
σ – vidutinis kvadratinis nuokrypis.
Buliai, kurie gauna įvertinimo indeksą, didesnį už 100, yra gerintojai bazinių bulių vidurkio atžvilgiu.“
6.5. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:
„15. Gauti bulių veislinės vertės rezultatai skelbiami, kai bulius turi 25 ir daugiau palikuonių patelių bei vertintas 5 ir daugiau ūkiuose, nurodant buliaus numerį, jo vardą, kilmės knygos numerį, ūkių, kuriuose bulius vertintas, skaičių, vertinamų palikuonių patelių skaičių, selekcinį indeksą ir patikimumo koeficientą, kuris ne mažesnis kaip 0,5.“
6.6. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:
6.9. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:
„20. VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, atsižvelgdamas į veislininkystės specialistų, mokslininkų bei kitų veislininkystės institucijų pateiktus pasiūlymus ir Veislinių bulių vertinimo komisijos pritarimą, teikia Žemės ūkio ministerijai siūlymus dėl taikomo modelio pakeitimo ar papildymo.“
7. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Galvijų genetinio vertinimo pagal eksterjero požymius metodiką:
7.1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
7.2. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
7.3. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:
„9. Eksterjero požymių vertinimui sukurtas BLUP gyvulio modelis:
Yikl = Veri + Sav + MSk + animal + Lakl + eikl
čia:
Veri – fiksuotas gyvulio vertintojo efektas;
Sav – savininkas +metai;
MSk – fiksuotas bendras efektas „metai-sezonas“;
Animal – atsitiktinis gyvulio efektas;
Lakl – laktacijos numerio fiksuotas efektas;
eikl – likutinė paklaida.“
7.4. Pakeičiu 10.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
7.5. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:
7.7. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:
„18. Veislinių bulių vertinimo rezultatai skelbiami VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (toliau – Centras) interneto tinklalapyje, kai bulius turi 15 ir daugiau palikuonių patelių trijuose ūkiuose, patikimumo koeficientas ne mažesnis kaip 0,4. Skelbiant nurodomas buliaus numeris, jo vardas, kilmės knygos numeris, ūkių, kuriuose bulius vertintas, skaičius, vertinamų bulių palikuonių patelių skaičius, visų eksterjero požymių indeksai, bendrų vertinimų indeksai, bendras indeksas, patikimumo koeficientas, įvertinimo data.“
7.8. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip: