LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2012 M. VASARIO 1 D. ĮSAKYMO NR. A1-52 „DĖL KABAMŲJŲ IR PASTATOMŲJŲ PLATFORMINIŲ ĮRENGINIŲ NAUDOJIMO IR PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2017 m. liepos 5 d. Nr. A1-382
Vilnius
1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. vasario 1 d. įsakymą Nr. A1-52 „Dėl Kabamųjų ir pastatomųjų platforminių įrenginių naudojimo ir priežiūros taisyklių patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija (Kabamųjų ir pastatomųjų platforminių įrenginių naudojimo ir priežiūros taisyklės nauja redakcija nedėstomos):
„LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL KABAMŲJŲ IR PASTATOMŲJŲ PLATFORMINIŲ ĮRENGINIŲ NAUDOJIMO IR PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ
PATVIRTINIMO
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 5 straipsnio 2 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimo Nr. 817 „Dėl teisės aktų, būtinų Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymui įgyvendinti, patvirtinimo“ 2.3 papunkčiu,
2. P a k e i č i u nurodytu įsakymu patvirtintas Kabamųjų ir pastatomųjų platforminių įrenginių naudojimo ir priežiūros taisykles:
2.2. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:
„1. Kabamųjų ir pastatomųjų platforminių įrenginių naudojimo ir priežiūros taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato reikalavimus, kaip turi būti pradedami naudoti, naudojami, tikrinama techninė būklė ir prižiūrimi kabamieji ir pastatomieji platforminiai įrenginiai (toliau – platforminiai įrenginiai), nurodyti Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. A1-246 „Dėl Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo patvirtinimo“, 5.2.1 papunktyje.“
2.3. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
„3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
3.1. Darbinė platforma – aptverta platforma (lopšys) arba kabamoji sėdynė, kurią su darbuotoju (-ais), darbo priemonėmis ir medžiagomis galima pakelti ar nuleisti į reikiamą darbinę padėtį ir iš kurios atliekami darbai.
3.2. Kabamasis platforminis įrenginys (toliau – KPĮ) – įrenginys, sudarytas mažiausiai iš pakabos, standžiai ar paslankiai sujungtos su pastatu, valdytuvų ir lynais laikomos, nuleidžiamos ir keliamos darbinės platformos, skirtas nuleisti darbuotojams į darbo vietas, kad jie atliktų darbą iš darbinės platformos.
3.3. Modifikavimas – platforminio įrenginio esminių charakteristikų pakeitimas: pavaros pakeitimas, kėlimo aukščio padidinimas, konstrukcijų sustiprinimas, padidinant jų keliamąją galią, taip pat kiti pertvarkymo atvejai, sukeliantys apkrovų platforminių įrenginių mazguose ir darbiniuose elementuose padidėjimą bei persiskirstymą arba mažinantys stabilumą, nesvirumą, atsparumą bei tvirtumą. Modifikavimas nėra techninės priežiūros veiksmas. Modifikavimas atliekamas pagal Techninio reglamento „Mašinų sauga“, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2000 m. kovo 6 d. įsakymu Nr. 28 „Dėl Techninio reglamento „Mašinų sauga“ patvirtinimo“ (toliau – techninis reglamentas „Mašinų sauga“), reikalavimus.
3.4. Naudojimo dokumentų byla (pasas) – platforminio įrenginio techninių charakteristikų sąvadas, kiti gamintojo kartu su platforminiu įrenginiu pateikti techniniai dokumentai, naudojimo instrukcijos, būtinos įrenginiui tinkamai naudoti, prižiūrėti, remontuoti ir jo veikimui tikrinti, platforminio įrenginio priežiūros žurnalas bei visa kaupiamoji informacija (protokolai, sertifikatai, įrenginio techninės būklės tikrinimų, atliktų remontų, modifikavimo, mazgų ir dalių keitimo ataskaitos, duomenys apie avarijas, gedimus ir techninius sutrikimus, registravimo Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre pažyma ir kita su platforminio įrenginio naudojimu susijusi informacija ir dokumentai).
3.5. Remontas – sudilusių, sulūžusių ar dėl kitų priežasčių netinkamų naudoti dalių, mazgų keitimas ar taisymas, nekeičiant platforminio įrenginio techninių charakteristikų. Remontu nelaikomi modifikavimo darbai.
3.6. Pamainų žurnalas – platforminio įrenginio savininko sprendimu užvedamas žurnalas, saugomas operatoriui prieinamoje vietoje. Pamainų žurnale kiekvieną dieną ar pamainą prieš pradedant darbą daromi įrašai apie platforminio įrenginio apžiūros rezultatus, jo tinkamumą naudoti ar nustatytus gedimus, taip pat galimi kiti įrašai apie platforminio įrenginio techninę būklę (pvz., remontas, apžiūros atlikus remontą rezultatas) ar apie platforminio įrenginio pastatymą, specialiųjų leidimų išdavimą.
3.7. Pastatomasis platforminis įrenginys (toliau – PPĮ) – įrenginys, sudarytas mažiausiai iš standžios konstrukcijos bokšto (-ų), nejudamojo pagrindo ar važiuoklės, darbinės platformos, judančios išilgai bokšto (-ų), ir valdytuvų, skirtas pakelti darbuotojams į darbo vietas, kad jie atliktų darbą iš darbinės platformos.
3.8. Vardinė apkrova – didžiausia darbinės platformos apkrova, pagal kurią suprojektuotas platforminis įrenginys.
2.5. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:
2.6. Pakeičiu II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.7. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:
„10. Platforminis įrenginys turi būti įregistruojamas ir išregistruojamas Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 9 d. nutarimu Nr. 645 „Dėl Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro įsteigimo ir Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka.“
2.8. Pakeičiu III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.9. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:
„12. Platforminio įrenginio savininkas privalo užtikrinti jo saugų naudojimą ir kvalifikuotą nuolatinę priežiūrą, vadovaudamasis platforminio įrenginio gamintojo pateiktais naudojimo dokumentais ir Taisyklių, Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo, Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 102 „Dėl Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų patvirtinimo“ reikalavimais.“
2.10. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:
„13. Patalpose arba objektuose, kuriuose gali susidaryti sprogi aplinka, turi būti naudojami platforminiai įrenginiai, kurių naudojimo dokumentuose nurodyta, kad juos galima saugiai naudoti sprogioje aplinkoje, o jų apsaugos lygio kategorija turi atitikti Darbuotojų, dirbančių potencialiai sprogioje aplinkoje, saugos nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. rugsėjo 30 d. įsakymu A1-262 „Dėl Darbuotojų, dirbančių potencialiai sprogioje aplinkoje, saugos nuostatų patvirtinimo“, nurodytą zoną.“
2.11. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:
„15. Platforminio įrenginio savininkas turi teisę pasirinkti platforminio įrenginio nuolatinės priežiūros organizavimo būdą – atlikti nuolatinę priežiūrą savo jėgomis (kai turi darbuotojų, turinčių tinkamą kvalifikaciją ar specialių žinių ir įgūdžių, kaip nustatyta Reikalavimuose darbuotojų, kuriems pavesta atlikti potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ar juos pertvarkyti, ir darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų kvalifikacijai arba specialioms žinioms ir įgūdžiams, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. A1-333 „Dėl Reikalavimų darbuotojų, kuriems pavesta atlikti potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ar juos pertvarkyti, ir darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų kvalifikacijai arba specialioms žinioms ir įgūdžiams patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas Nr. A1-333)) arba nuolatinės priežiūros vykdymą perduoti juridiniam asmeniui, turinčiam nuolatinės kėlimo įrenginių priežiūros licenciją (toliau – licencijuota įmonė), pagal tiesiogiai (be tarpininkų) tarp įrenginio savininko ir licencijuotos įmonės sudaromą sutartį. Sutartyje turi būti nurodytos perduodamos pareigos pagal Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 10 straipsnio 3 dalies nuostatas.“
2.12. Pakeičiu 18.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.13. Pakeičiu 18.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„18.2. platforminį įrenginį valdyti ir žmonėms kelti tvarkomuoju dokumentu paskirti platforminio įrenginio savininko nustatyta mokymo ir žinių patikrinimo tvarka išmokytą platforminio įrenginio operatorių (toliau – operatorius) Platforminio įrenginio operatorius privalo turėti ne žemesnę kaip pradinę apsaugos nuo elektros poveikio kategoriją, jeigu darbas susijęs su elektros poveikio rizika (pvz., darbai elektros tinklų apsaugos zonoje, veikiančiose elektrinėse, transformatorių pastotėse, transformatorinėse ir kt.);“.
2.14. Pakeičiu 18.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.15. Pakeičiu 18.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
„18.8. vadovaudamasis Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimu Nr. 1118 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“, ir Potencialiai pavojingų įrenginių avarijų tyrimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2006 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu Nr. A1-232/4-306 „Dėl Potencialiai pavojingų įrenginių avarijų tyrimo nuostatų patvirtinimo“, pranešti Lietuvos Respublikos valstybinei darbo inspekcijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įgaliotai įstaigai apie platforminio įrenginio avariją ir su platforminio įrenginio naudojimu susijusius sunkius ir mirtinus nelaimingus atsitikimus, organizuoti avarijos padarinių lokalizavimą, likvidavimą ir avarijos tyrimą;“.
2.17. Pakeičiu 22.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.18. Pakeičiu 22.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.19. Pakeičiu 22.9 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.23. Pakeičiu 27.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
„27.7. nekelti darbinės platformos, kai jos apkrova viršija gamintojo nurodytą vardinę apkrovą. Susipažinęs su technologiniu darbų projektu arba darbų technologijos aprašu, įvertinti, ar planuojama naudoti įranga (vandens purškimo ar smėlio srovės įranga, elektriniai trupintuvai ar kt.) pagal jos sukeliamas jėgas atitinka platforminio įrenginio naudojimo dokumentuose leidžiamas apkrovas;“.
2.24. Pakeičiu 27.10 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.25. Pakeičiu 27.14 papunktį ir jį išdėstau taip:
„27.14. įvykus gedimui ar sutrikimui, kuris kelia pavojų saugai, nedelsdamas imtis platforminio įrenginio naudojimo instrukcijoje nurodytų veiksmų, kad iš platforminio įrenginio būtų saugiai evakuoti darbininkai, o darbinė platforma nuleista (pakelta) į saugią padėtį, ir apie tai pranešti priežiūros meistrui;“.
2.26. Pakeičiu 27.15 papunktį ir jį išdėstau taip:
„27.15. įvykus platforminio įrenginio avarijai, operatorius, vadovaudamasis platforminio įrenginio naudojimo instrukcija, turi nedelsdamas imtis veiksmų, kad būtų sumažintos avarijos pasekmės, – evakuoti darbuotojus iš darbinės platformos, evakuotis pačiam ir, jeigu įmanoma, nuleisti (pakelti) darbinę platformą į saugią padėtį, ir apie avariją pranešti priežiūros meistrui.“
2.29. Pakeičiu 30.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.30. Pakeičiu 30.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.32. Pakeičiu 32.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„32.1. visa platforminio įrenginio darbo zona turi būti gerai apšviesta. Jeigu dėl nepakankamo apšvietimo, meteorologinių sąlygų (tiršto rūko, smarkaus snigimo ar pan.) ar kitų priežasčių operatorius blogai mato darbinėje platformoje dirbančių darbuotojų duodamus signalus arba darbinę platformą, platforminio įrenginio darbas turi būti sustabdytas;“.
2.33. Pakeičiu 32.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
„32.4. darbui su platforminiu įrenginiu elektros tinklų apsaugos zonoje pagal Elektros tinklų apsaugos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 1-93 „Dėl Elektros tinklų apsaugos taisyklių patvirtinimo“, 16 punktą būtina gauti elektros tinklus eksploatuojančio asmens raštišką sutikimą. Gavus tokį sutikimą, operatoriui išduodamas paskyra-leidimas, kuriame nurodomos saugaus darbo sąlygos;“.
2.34. Pakeičiu 32.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„32.5. veikiančiose elektrinėse, transformatorių pastotėse, transformatorinėse ir elektros tinklų apsaugos zonoje darbai su platforminiu įrenginiu vykdomi vadovaujantis Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. 1-100 „Dėl Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklių patvirtinimo“;“.
2.35. Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip: