VIEŠOJO SAUGUMO TARNYBOS PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS
VADAS
ĮSAKYMAS
DĖL VIEŠOJO SAUGUMO TARNYBOS PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS ELEKTROS IMPULSINIO PRIETAISO TASER NAUDOJIMO TVARKOS PATVIRTINIMO
2018 m. gegužės 18 d. Nr. 47V-610
Vilnius
Vadovaudamasis Viešojo saugumo tarnybos įstatymo 2 straipsnio 10 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. lapkričio 23 d. nutarimu Nr. 1162 „Dėl Specialiųjų priemonių specifikacijos ir specialiųjų priemonių panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
2. Į s a k a u:
2.1. Tarnybos dalinių vadams užtikrinti šio įsakymo 2 punkte patvirtintos tvarkos reikalavimų vykdymą.
3. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Viešojo saugumo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Tarnyba) vado 2008 m. lapkričio 12 d. įsakymą Nr. V-400 „Dėl Elektros impulsinių prietaisų Taser naudojimo taisyklių patvirtinimo“.
PATVIRTINTA
Viešojo saugumo tarnybos prie
Vidaus reikalų ministerijos vado
2018 m. gegužės 18 d.
įsakymu Nr. 47V-610
ELEKTROS IMPULSINIO PRIETAISO TASER
NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Viešojo saugumo tarnybos prie Vidaus reiklų ministerijos (toliau – Tarnyba) Elektros impulsinio prietaiso Taser (toliau – Taser) naudojimo tvarkos apraše nustato prietaisų Taser naudojimo saugaus elgesio tvarką, skyrimo, išdavimo ir saugojimo tvarką, naudojimo tarnybinių pareigų atlikimo metu ir pareigūnų rengimo prietaiso naudojimui ypatumus.
2. Pagrindinės vartojamos sąvokos:
2.1. Prietaisas Taser – specialioji priemonė, kurios naudojimo pagrindus ir sąlygas nustato Lietuvos Respublikos viešojo saugumo tarnybos įstatymas ir kiti teisės aktai. Prietaisas Taser gali būti naudojamas prieš asmenį įstatyme nustatytomis prievartos panaudojimo sąlygomis ir fizinės prievartos panaudojimo pagrindais.
2.2. Prietaiso Taser naudotojas – Tarnybos pareigūnas, išmokytas naudoti prietaisą Taser ir turintis tai patvirtinantį pažymėjimą.
2.3. Prietaiso Taser instruktorius – Tarnybos pareigūnas, baigęs mokymus pagal prietaiso Taser instruktorių programą ir išlaikęs žinių bei praktinių įgūdžių egzaminą, kuriam suteikta prietaiso Taser instruktoriaus kvalifikacija, suteikianti teisę rengti prietaiso Taser naudotojus ir turintis tai patvirtinantį pažymėjimą. Prietaiso Taser instruktorius yra ir prietaiso Taser naudotojas.
II SKYRIUS
INFORMACIJA APIE PRIETAISĄ TASER
4. Prietaisas Taser Tarnybos veikloje naudojamas tiesiogiai priglaudžiant prie žmogaus kūno kaip įprastą elektros šoką be užtaiso arba per atstumą su iššaunamais kontaktais. Esant pavojingai situacijai, kai nėra laiko tam pasiruošti, prietaisas Taser gali būti naudojamas tiesiogiai priglaudžiant prie žmogaus kūno ir nenuėmus užtaiso, tai nesukels didesnio sužalojimo, negu iššaunant per atstumą, tik poveikis bus silpnesnis.
5. Prietaisų Taser naudojimas pagal spalvas:
6. Prietaiso Taser užtaisas yra vienkartinis, kurį paveikus prietaiso Taser siunčiamais elektros impulsais, iššaunami du kontaktai su laidais. Užtaisą sudaro: konteineris, suspausto azoto dujų kapsulė su daužikliu, plieniniai izoliuoti laidai su pritvirtintais dviem kontaktais bei adatomis su užkartomis, apsauginės plokštelės, identifikaciniai konfeti su ID numeriu.
7. Tarnyboje naudojamų prietaiso Taser užtaisai:
7.1. prietaisų Taser užtaisas yra „21 ft“, su pilkos spalvos apsauginėmis plokštelėmis, laidų ilgis – 6,4 m, standartiniai kontaktai, adatos su užkartomis – 1 cm;
7.2. prietaisų Taser užtaisas yra „XP 25“, su žalios spalvos apsauginėmis plokštelėmis, laidų ilgis – 7,6 m, pasunkinti kontaktai, adatos su užkartomis – 1,5 cm;
8. Prie prietaiso Taser gali būti prijungta vaizdo įrašymo kamera:
8.1. įjungus prietaiso Taser saugiklį, įjungiama ir vaizdo įrašymo kamera (vaizdo įrašas su garsu įrašomas net nespaudžiant gaiduko svirtelės);
III SKYRIUS
PRIETAISO TASER INSTRUKTORIŲ KVALIFIKACIJOS IR
NAUDOTOJŲ TEISĖS SUTEIKIMAS
10. Prietaiso Taser instruktorius yra Tarnybos pareigūnas, baigęs mokymus pagal prietaiso Taser instruktorių programą ir išlaikęs žinių bei praktinių įgūdžių egzaminą, kuriam suteikta prietaiso Taser instruktoriaus kvalifikacija, suteikianti teisę rengti prietaiso Taser naudotojus ir turintis tai patvirtinantį pažymėjimą. Prietaiso Taser instruktorius yra ir prietaiso Taser naudotojas.
11. Prietaiso Taser instruktorius ne rečiau kaip vieną kartą per 5 metus tobulina savo kvalifikaciją. Mokymo tobulinimo kursus organizuoja Tarnybos Mokymo ir kovinio rengimo centras.
13. Prietaiso Taser naudotojų mokymus pagal Tarnybos vado patvirtintą prietaiso Taser naudotojų mokymo programą organizuoja Tarnybos Mokymo ir kovinio rengimo centras. Prietaiso Taser naudotojų mokymus gali vesti tik prietaiso Taser instruktoriai. Tarnybos pareigūnams, išklausiusiems ir baigusiems prietaiso Taser naudotojo mokymus bei išlaikiusiems žinių ir praktinių įgūdžių patikrinimą, surašomas žinių įvertinimo protokolas, suteikiama teisė Tarnyboje naudoti prietaisą Taser ir išduodamas tai patvirtinantis prietaiso Taser naudotojo pažymėjimas. Prietaiso Taser naudotojo pažymėjimą išduoda Tarnybos Mokymo ir kovinio rengimo centro viršininkas. Prietaiso Taser naudotojo pažymėjimą pasirašo Tarnybos vadas arba jo įgaliotas asmuo. Prietaiso Taser naudotojo pažymėjimo kopijos saugomos Tarnybos pareigūnų asmens bylose.
IV SKYRIUS
PRIETAISO TASER SKYRIMO, IŠDAVIMO IR PAĖMIMO TVARKA
14. Prietaisas Taser skiriamas ir išduodamas tik Tarnybos pareigūnams, turintiems galiojantį prietaiso Taser naudotojo ar instruktoriaus pažymėjimą, ir tik laikyti, nešioti ir naudoti tarnybos bei mokymo metu.
15. Prietaisas Taser Tarnybos pareigūnams išduodamas tarnybai ir mokymams. Gavus ir pridavus prietaisą Taser, pasirašoma ginkluotės ir specialiųjų priemonių priėmimo ir išdavimo registracijos žurnale, nurodant pridavimo ir išdavimo datą.
V SKYRIUS
PRIETAISO TASER NAUDOJIMO TEISINIAI PAGRINDAI
17. Naudojant prietaisą Taser tarnyboje vadovaujamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. lapkričio 23 d. nutarimu Nr. 1162 „Dėl Specialiųjų priemonių specifikacijos ir specialiųjų priemonių panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ bei kitais galiojančiais teisės aktais.
18. Pareigūnas, prieš panaudodamas specialiąsias priemones, privalo įvertinti asmens pasipriešinimo lygį, specialiųjų priemonių naudojimu siekiamą tikslą, kokio poveikio efektyvumo tikimasi panaudojus specialiąsias priemones, galimybes pasinaudoti specialiųjų priemonių sukeltu poveikiu, specialiųjų priemonių panaudojimo ir poveikio padarinius, savo atsitraukimo, priedangos ir kitų specialiųjų priemonių panaudojimo galimybes, jeigu panaudotos specialiosios priemonės būtų nepakankamai veiksmingos.
20. paaiškinti asmeniui ar asmenims sulaikymo pagrindą, atsakomybę, kylančią už pareigūno teisėtų nurodymų ar reikalavimų nevykdymą;
22. Prieš naudodamas specialiąsias priemones, pareigūnas gali nevykdyti veiksmų, nurodytų Aprašo 20, 21, 22, 23 punktuose tik tais atvejais, kai bet koks delsimas naudoti specialiąsias priemones kelia grėsmę pareigūno ar kito asmens gyvybei, sveikatai ar turtui arba kai toks įspėjimas neįmanomas.
23. Pareigūnas turi teisę paruošti specialiąją priemonę naudoti, jeigu mano, kad konkrečioje situacijoje ją gali tekti panaudoti, tačiau su specialiąja priemone privalo elgtis saugiai, nesukelti nereikalingos grėsmės ar žalos sau arba kitiems asmenims ir būti pasirengęs nedelsdamas panaudoti kitą veiksmų taktiką ir kitas specialiąsias priemones.
VI SKYRIUS
REIKALAVIMAI PRIETAISO TASER NAUDOTOJUI
25. Prietaisas Taser visada laikomas su įdėta baterija. Bateriją būtina pakeisti, kai prietaisas rodo įkrovos likutį 20 ar mažiau procentų.
26. Prietaisas Taser tarnybos metu nešiojamas specialiame dėkle ant diržo ir tik silpnosios rankos pusėje (priešingoje ginklui pusėje), išskyrus, kai dėklas tvirtinamas ir nešiojamas ant taktinės (iškrovos) liemenės.
27. Tarnybos pareigūnas, gaudamas tarnybai prietaisą Taser, privalo atlikti 1–2 sekundės kibirkšties testą, kad įsitikintų, jog prietaisas Taser veikia tinkamai. Kibirkšties testas atliekamas, kai prietaisas yra be užtaiso, baterija turi būti įstatyta, kibirkštis turi būti stebima. Priduodant prietaisą Tarnybos dalinio kuopos budėtojui kibirkšties testas neatliekamas.
28. Tarnybos pareigūnas, pastebėjęs netinkamą prietaiso Taser veikimą ar kitas priežastis, dėl kurių prietaiso Taser naudojimas gali būti netinkamas ar nesaugus, privalo apie tai informuoti padalinio vadovą, o šis – atsakingą už Tarnybos ginkluotę asmenį. Atsakingas už Tarnybos ginkluotę asmuo tokį prietaisą ar užtaisą privalo sutvarkyti arba pakeisti.
29. Prietaiso saugiklis neišjungiamas, kol neketinama panaudoti prietaiso Taser, išskyrus atvejus, kai naudojama psichinė prievarta.
30. Draudžiama:
30.1. prietaisą Taser naudoti prieš asmenis, jei yra tikimybė, kad asmuo gali nukristi iš pavojingo sveikatai ar gyvybei aukščio, kelio važiuojamojoje dalyje ar kitoje vietoje, kurioje gali kilti pavojus asmens gyvybei ar sveikatai, taip pat jei yra tikimybė, kad asmuo paskęs;
30.2. prietaisą Taser naudoti šalia lengvai užsiliepsnojančių skysčių ar garų (pvz., benzinas ar jo garai, gamtinės dujos ir pan.) ir sprogstamųjų medžiagų; taip pat draudžiama prietaisą Taser naudoti su tarnyboje naudojamomis pipirinėmis, ašarinėmis dujomis;
30.3. prietaisą Taser naudoti prieš moteris, kai akivaizdu, kad jos nėščios, tai pat prieš asmenis, kai akivaizdu, kad jie neįgalus ar nepilnamečiai (jei jų amžius žinomas pareigūnui arba išvaizda atitinka amžių, išskyrus atvejus, kai jie priešinasi pavojingu gyvybei ar sveikatai būdu arba jei užpuola tokių asmenų grupė ir šis užpuolimas kelia grėsmę gyvybei ar sveikatai);
31. Kol neketinama iššauti prietaiso Taser užtaiso kontaktų, piršto ant gaiduko svirtelės laikyti draudžiama. Pirštas laikomas ant gaiduko svirtelės skliautelio arba ant rėmo.
32. Tarnybos pareigūnas, panaudojęs prietaisą Taser, privalo surašyti išsamų tarnybinį pranešimą (nurodoma data, laikas, vieta ar adresas, kas dalyvavo, koks įvykis, kaip buvo naudojamas prietaisas Taser, kas nutiko asmeniui, kokių priemonių imtasi pasibaigus situacijai ir pan.) ir pridėti užpildytą prietaiso Taser panaudojimo ataskaitą (1 priedas).
33. Panaudotą prietaiso Taser užtaisą su įstatytais kontaktais (kontaktų adatos su užkartomis dedamos į panaudoto užtaiso – konteinerio vidų), įpakuotą į gumines pirštines, tarnybinį pranešimą apie įvykį ir prietaiso Taser panaudojimo ataskaitą Tarnybos pareigūnas privalo perduoti padalinio vadovui, o šis panaudotą užtaisą su kontaktais ir tarnybinio pranešimo kopiją privalo perduoti saugoti atsakingam Tarnyboje už ginkluotę asmeniui.
34. Sulaikęs asmenį, pareigūnas, panaudojęs prietaisą Taser, nustatyta tvarka ištraukia zondus, tačiau jei zondai įsmigę į jautriuosius audinius (kaklas, krūtis, veidas, lūpa, lytiniai organai ar pan.), privalo iškviesti medikus.
35. Pastebėjus, kad asmeniui, kuriam buvo panaudotas prietaisas Taser, sutriko sveikata, ar jeigu jis pats skundžiasi sveikatos sutrikimu, nedelsiant turi būti iškviečiami medikai, kad įvertintų asmens sveikatos būklę ir, jei reikia, suteiktų medicinos pagalbą.
36. Atvykusius medikus būtina informuoti apie prietaiso Taser panaudojimą ir pateikti pasirašyti medicininės apžiūros išvadą prietaiso Taser panaudojimo ataskaitoje. Jei po medikų apžiūros asmuo, kuriam buvo panaudotas prietaisas Taser, vežamas į medicinos įstaigą ar ten paliekamas, informuojamas Tarnybos Jungtinio operacijos centro budėtojas.
37. Prietaisui Taser sušlapus dėl priežasčių, nepriklausančių nuo pareigūno, prietaisas nedelsiant išjungiamas. Apie sušlapusį prietaisą Taser surašomas tarnybinis pranešimas. Tarnybiniame pranešime išsamiai nurodomos prietaiso sušlapimo priežastys ir prietaisas perduodamas atsakingam Tarnyboje už ginkluotę asmeniui. Prietaisui Taser išdžiūvus, prietaisas įjungiamas, kad būtų įsitikinta, jog prietaisas veikia, atliekamas 3–5 sekundžių elektros impulsas be užtaiso. Apie tai surašomas tarnybinis pranešimas.
VII SKYRIUS
PRIETAISO TASER UŽTAISŲ NAUDOJIMO REKOMENDACIJOS
38. Prietaiso Taser užtaisų naudojimo rekomendacijos:
38.1. prietaiso Taser užtaisas yra XP „21 ft“, su pilkos spalvos apsauginėmis plokštelėmis, prietaisą rekomenduojama naudoti esant normalioms oro sąlygoms asmeniui, prieš kurį naudojamas prietaisas Taser, dėvint lengvus drabužius ar be jų, taip pat gali būti naudojamas masinių neramumų metu, atstumas iki asmens apie 3,5–4,5 m;
38.2. prietaiso Taser užtaisas yra su žalios spalvos apsauginėmis plokštelėmis, užtaisą „XP 25 ft“ su juodos spalvos apsauginėmis plokštelėmis rekomenduojamas naudoti esant bet kokioms oro sąlygoms asmeniui, prieš kurį naudojamas prietaisas Taser, dėvint neprigludusius šiltus ar storus drabužius arba be jų, taip pat gali būti naudojamas masinių neramumų metu, atstumas iki asmens apie 4,5–6 m;
38.3. prietaiso Taser užtaisas yra „XP 35 ft“, su oranžinės spalvos apsauginėmis plokštelėmis, su juodos spalvos apsauginėmis plokštelėmis rekomenduojama naudoti esant bet kokioms oro sąlygoms asmeniui, prieš kurį naudojamas prietaisas Taser, dėvint neprigludusius plonus, šiltus ar storus drabužius arba be jų, taip pat masinių neramumų metu, atstumas iki asmens apie 7–9 m;
38.4. prietaiso Taser mėlynos spalvos užtaisas „LS 21 ft“ naudojamas tik mokymų metu asmeniui, prieš kurį naudojamas prietaisas Taser, dėvint plonus drabužius ar be jų, atstumas iki asmens apie 3,5–4,5 m;
39. Prietaiso Taser užtaisas naudojamas tik su konkrečiu elektros impulsus siunčiančiu prietaisu Taser.
40. Prietaisas Taser užprogramuotas veikti elektros iškrovos režimu 5 sekundes nuspaudus ir atleidus gaiduko svirtelę. Besipriešinančiam ir (ar) aktyviu veikimu ar neveikimu Tarnybos pareigūno teisėtų reikalavimų nevykdančiam asmeniui gali būti panaudotos kelios prietaiso Taser elektros iškrovos, bet kiekviena iš jų neturėtų būti ilgesnė kaip 5 sekundės.
41. Rekomenduojama, jei tai įmanoma, šauti iš nugaros, prieš tai įvertinus galimą asmens kritimo kryptį ir vietą.
42. Prietaiso Taser kontaktai ištraukiami stipriai suėmus pirštais ir staigiu judesiu traukiant į save.
44. Būti pasirengus panaudoti papildomą prietaiso Taser užtaisą, jei iššauti zondai nepataikytų į tikslą arba užtaisas nesuveiktų.
VIII SKYRIUS
SAUGAUS ELGESIO SU PRIETAISU TASER TAISYKLĖS
47. Su prietaisu Taser būtina visada elgtis taip, lyg prietaisas Taser būtų parengtas iššauti kontaktus.
48. Įstatant užtaisą į prietaisą Taser, nepatariama rankos laikyti priešais užtaisą, prietaisas Taser turi būti išjungtas.
49. Tarnybos pareigūnas, dėdamas antrankius ar rišdamas elektros impulsais veikiamą asmenį, turėtų vengti prisilietimo prie kontaktų ir laidų.
IX SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
51. Prietaiso Taser viduje įmontuotame įtaise kaupiamų duomenų (toliau – duomenys) apskaita:
51.1 duomenis gali tikrinti Tarnybos Taktinės paramos skyriaus pareigūnai ar kiti Tarnybos vado įgalioti asmenys;
52. Už prietaiso Taser saugojimą atsakingas Tarnybos struktūrinio padalinio vadovas arba materialiai atsakingas pareigūnas.
53. Už prietaiso Taser panaudojimo apskaitą atsakingas Tarnybos Pajėgų tiesioginės paramos valdybos Taktinės paramos skyriaus pareigūnas ar kitas Tarnybos vado įgaliotas asmuo.
55. Atsakingas už Tarnybos ginkluotę asmuo privalo saugoti panaudotą užtaisą su kontaktais vienus metus, pažymėdamas juos ženklu „BIOLOGINIS POVOJUS“. Taip pat nurodomas panaudoto užtaiso numeris ir panaudojimo data. Užtaisas nurašomas vadovaujantis galiojančių teisės aktų nustatyta tvarka.
56. Vykdant tyrimą dėl galimo neteisėto prietaiso Taser panaudojimo, tyrimą vykdantys pareigūnai privalo atsižvelgti į tai, kad prietaisas Taser turi skaitmeninę atmintį, fiksuojančią kiekvieno nuleistuko paspaudimo laiką, trukmę, prietaiso temperatūrą, o iššaunamas užtaisas kartu su kontaktais iššauna konfeti su užtaiso numeriu.
Elektros impulsinio prietaiso Taser naudojimo tvarkos
priedas
PRIETAISO TASER PANAUDOJIMO ATASKAITA
_________________________________________
(įstaigos pavadinimas)
_____________
(data)
Pareigūno vardas, pavardė, laipsnis:________________________________________________________
Kartu buvęs policijos pareigūnas: _________________________________________________________
Asmens, kuriam panaudotas Taser vardas, pavardė___________________________________________
Apytikris arba tikslus amžius _________________Lytis _________________
Ar kontaktų adatos įsmigo į sulaikomojo kūną: Taip Ne
Ar prietaiso TASER panaudojimas sukėlė kitokių sužeidimų: Taip Ne
Jei taip, ar buvo būtina medicininė pagalba: Taip Ne
Ar prietaisas TASER buvo naudotas kaip įprastas elektrošokas: Taip Ne
Ženklu X pažymimos vietos, kur pataikė kontaktai.
Ženklu O pažymimos vietos, kur prietaisas TASER buvo naudotas kaip įprastas elektrošokas
Prietaiso TASER poveikis sulaikomajam, ar reikėjo pakartoti ciklą:_____________________________
_________________________________ ______________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
Jei iškviestas medikas, jo išvada __________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
Sulaikytąjį apžiūrėjęs medikas ____________________________________________________________
(parašas) (vardas, pavardė)
Prietaiso TASER naudotojas ______________________________________________________________
(parašas) (vardas, pavardė)