MUITINĖS DEPARTAMENTO
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS
GENERALINIS DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIO DIREKTORIAUS 2009 M. GRUODŽIO 11 D. ĮSAKYMO NR. 1B-688 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ASMENŲ ŪKINĖS KOMERCINĖS VEIKLOS PATIKRINIMŲ, ATLIEKAMŲ ĮGYVENDINANT EUROPOS SĄJUNGOS BENDROSIOS ŽEMĖS ŪKIO POLITIKOS PRIEMONES, VYKDYMO IR ĮFORMINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2016 m. spalio 28 d. Nr. 1B-890
Vilnius
P a k e i č i u Lietuvos Respublikos asmenų ūkinės komercinės veiklos patikrinimų, atliekamų įgyvendinant Europos Sąjungos bendrosios žemės ūkio politikos priemones, vykdymo ir įforminimo taisykles, patvirtintas Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2009 m. gruodžio 11 d. įsakymu Nr. 1B-688 „Dėl Lietuvos Respublikos asmenų ūkinės komercinės veiklos patikrinimų, atliekamų įgyvendinant Europos Sąjungos bendrosios žemės ūkio politikos priemones, vykdymo ir įforminimo taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
„2. Taisyklės parengtos įgyvendinant 2013 m. gruodžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1306/2013 dėl bendrosios žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos, kuriuo panaikinami Tarybos reglamentai (EEB) Nr. 352/78, (EB) Nr. 165/94, (EB) Nr. 2799/98, (EB) Nr. 814/2000, (EB) Nr. 1290/2005 ir (EB) Nr. 485/2008 (OL 2013 L 347, p. 549) (toliau – reglamentas (ES) Nr. 1306/2013), V antraštinės dalies III skyriaus, Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 908/2014, kuriuo nustatomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1306/2013 taikymo taisyklės, susijusios su mokėjimo agentūromis ir kitomis įstaigomis, finansų valdymu, sąskaitų patvirtinimu, patikrinimų taisyklėmis, užstatais ir skaidrumu (OL 2014 L 255, p. 59) (toliau – reglamentas (ES) Nr. 908/2014), IV skyriaus reikalavimus ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 23 d. nutarimo Nr. 1666 „Dėl pasirengimo administruoti Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės prekybos sistemos priemones“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. spalio 11 d. nutarimo Nr. 987 „Dėl valstybės institucijų, savivaldybių ir kitų juridinių asmenų, atsakingų už Europos žemės ūkio garantijų fondo priemonių įgyvendinimą, paskyrimo“ nuostatomis“.
2. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
„3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
3.1. Pagrindiniai produktai – produktai, išvardyti 2010 m. birželio 29 d. Tarybos reglamento (ES) Nr. 578/2010, kuriuo įgyvendinamos Tarybos reglamento (EB) Nr. 1216/2009 nuostatos dėl eksporto grąžinamųjų išmokų už tam tikrus žemės ūkio produktus, eksportuojamus kaip į Sutarties I priedą neįtrauktos prekės, skyrimo sistemos ir tokių grąžinamųjų išmokų sumos nustatymo kriterijų (OL 2010 L 171, p. 1) (su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. birželio 24 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (EB) Nr. 599/2013 (OL 2013 L 172, p. 11) (toliau – reglamentas (ES) Nr. 578/2010), I priede.
3.2. Prekės – produktai, neįtraukti į Sutarties I priedą, bet išvardyti reglamento (ES)
Nr. 578/2010 II priede.
3.3. Produktai – produktai, susiję su Europos žemės ūkio garantijų fondo išlaidomis įvairiose paramos priemonėse (pvz., vaisių vartojimo skatinimo), išskyrus dėl eksporto grąžinamųjų išmokų.
3.4. Sandoris – Lietuvos Respublikos asmens atsakomybe vykdomas iš Europos žemės ūkio garantijų fondo ar kito Europos Sąjungos fondo lėšų finansuojamas sandoris, kuriam pagal atskirų priemonių administravimo taisykles pateikiama paramos paraiška, sutartis ar kitas dokumentas.
3. Papildau 31 punktu:
4. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:
„8. Iš Agentūros gautus vienkartinius Europos Sąjungos valstybių narių prašymus atlikti konkrečių asmenų patikrinimus Muitinės departamento struktūrinis padalinys, atsakingas už patikrinimų koordinavimą ir organizavimą (toliau – Muitinės departamento atsakingas struktūrinis padalinys), teisės aktų nustatyta tvarka persiunčia atitinkamai teritorinei muitinei, kuri, vadovaudamasi reglamento (ES) Nr. 1306/2013 nustatytais terminais, turi atlikti prašomą patikrinimą“.
5. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:
„10. Patikrinimai paprastai apima 12 mėnesių įmonės veiklos laikotarpį, susijusį su teisės aktų nustatytais Europos žemės ūkio garantijų fondo finansiniais metais (pvz.,
2012-10-16–2013-10-15 finansiniai metai) bei 5–15 proc. per šį laikotarpį asmens vykdytų ir įvertinus riziką Agentūros siūlytų bei tikrintojo atrinktų sandorių. Tikrintojas, atlikęs turimos informacijos rizikos analizę ir jos įvertinimą, patikrinimui gali atrinkti ir ankstesniu laikotarpiu asmens vykdytus sandorius, jei tai susiję su tikrintojo nustatytu vidutiniu ir (arba) aukštu rizikos lygiu. Paprastai patikrinimui atrinkti sandoriai turi apimti visas tikrinamo asmens taikytas paramos priemones“.
6. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:
7. Pakeičiu 17 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„17. Patikrinimo metu gali būti imami su patikrinimu susijusių pagrindinių produktų ar prekių mėginiai (pavyzdžiai), laikantis Prekių mėginių (pavyzdžių) administravimo taisyklių, patvirtintų Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2010 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. 1B-443 „Dėl Prekių mėginių (pavyzdžių) administravimo taisyklių patvirtinimo“, reikalavimų“.
8. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:
„18. Jei patikrinimo metu nustatomi pažeidimai (pvz., nustatoma, kad eksportuoti žemės ūkio produktai buvo ne Europos Bendrijos kilmės, kad eksportuotas ne tas žemės ūkio produktų kiekis, kad pagal receptūrą pagamintai eksportuojamai prekei vietoj išmokas turinčio žemės ūkio produkto buvo naudojami kiti produktai, nustatomi kiti asmens ūkinės komercinės veiklos trūkumai ar neatitikimai, turintys įtakos išvadų ir rekomendacijų parengimui ar Agentūros sprendimų priėmimui, ir pan.), ypač dėl prekių, kurių sudėtyje yra pagrindinių žemės ūkio produktų (pagamintų pagal tam tikras receptūras), taip pat tikrintojui nustačius vidutinį ir (arba) aukštą rizikos lygį dėl ankstesniu laikotarpiu asmens vykdytų sandorių ir galimų pažeidimų, gali būti tikrinamas ir ilgesnis nei 12 mėnesių asmens ūkinės komercinės veiklos laikotarpis (susijęs su išmokomis, gautomis per ilgesnį nei 12 mėnesių laikotarpį) arba didesnis sandorių skaičius negu buvo numatytas patikrinimo pradžioje (t. y. įvertinus riziką atrenkami papildomi tikrintini sandoriai ar kitas veiklos laikotarpis).
Papildomai atrinktų rizikos sričių patikrinimui gali būti pratęstas Pavedime numatytas terminas (nustatomas objektyviai įmanomas kuo trumpesnis laikotarpis), patikslinta jame nurodyta patikrinimo užduotis ir informuojamas tikrinamas asmuo. Informacija apie patikrinimui papildomai atrinktus sandorius (pvz., jų skaičių padidinus nuo 15 iki 30 proc. asmens vykdytų sandorių) ar ilgesnį veiklos laikotarpį turi būti nurodyta Lietuvos Respublikos asmens ūkinės komercinės veiklos, susijusios su Europos Sąjungos bendrosios žemės ūkio politikos priemonių ir reglamento (ES) Nr. 1306/2016 įgyvendinimu, patikrinimo ataskaitoje, kurios pavyzdinė forma pateikta 3 priede (toliau – Patikrinimo ataskaita)“.
9. Pakeičiu 19 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„19. Jei patikrinimo metu išaiškėja, kad duomenų teisingumui nustatyti būtina atlikti priešpriešinį kito asmens, susijusio su tikrinamo asmens (įtraukto į metinį numatytų patikrinimų planą) vykdytais pagrindinių produktų ar prekių, kurių sudėtyje yra minėtų produktų, tiekimo ar pirkimo sandoriais, taip pat sandoriais pagal kitas paramos priemones, patikrinimą, sprendimą dėl šio priešpriešinio patikrinimo atlikimo tikrintojo teikimu priima teritorinės muitinės atsakingo struktūrinio padalinio viršininkas ar kitas atsakingas asmuo. Priešpriešinio patikrinimo vykdymui, vadovaujantis Taisyklių 12 ir 13 punktų nuostatomis, įforminamas Pavedimas ir Pranešimas“.
10. Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:
11. Pakeičiu 24.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
12. Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:
„30. Jei patikrinimo metu nustatomi pažeidimai, neatitikimai ar trūkumai, teritorinės muitinės atsakingas struktūrinis padalinys dviem egzemplioriais parengia (po Patikrinimo ataskaitos išsiuntimo Muitinės departamento atsakingam struktūriniam padaliniui) Išrašą iš Lietuvos Respublikos asmens ūkinės komercinės veiklos, susijusios su Europos Sąjungos bendrosios žemės ūkio politikos priemonių ir reglamento (ES) Nr. 1306/2013 įgyvendinimu, patikrinimo ataskaitos, kurio pavyzdinė forma pateikta 6 priede (toliau – Patikrinimo ataskaitos išrašas). Vienas Patikrinimo ataskaitos išrašo egzempliorius kartu su lydraščiu registruotu laišku išsiunčiamas tikrintam asmeniui arba esant galimybei tiesiogiai įteikiamas tikrinto asmens vadovui ar savininkui arba jo įgaliotam asmeniui, kuris ant lydraščio 2-ojo egzemplioriaus pasirašo, nurodo savo pareigas, vardą, pavardę, lydraščio su Patikrinimo ataskaitos išrašu gavimo datą“.
13. Pakeičiu 3 priedo pavadinimą ir jį išdėstau taip:
14. pakeičiu 6 priedo pavadinimą ir jį išdėstau taip: