Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS civilinio proceso kodekso 737 ir 739 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto NR. XIIP-4497
2016 m. rugpjūčio 31 d. Nr. 891
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2016 m. birželio 29 d. sprendimo Nr. SV-S-1597 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 6 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 737 ir 739 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-4497 (toliau – Įstatymo projektas) ir pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui jį tobulinti atsižvelgiant į toliau pateiktas pastabas ir pasiūlymus.
Pensijų mokėjimą našlaičiams šiuo metu reguliuoja ne tik Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas, bet ir kiti įstatymai, tarp jų – Lietuvos Respublikos valstybinių šalpos išmokų įstatymas, Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatymas, Lietuvos Respublikos pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymas. Be to, našlaičiams gali būti mokama našlaičio renta, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Prezidento valstybinės rentos įstatymo, Lietuvos Respublikos Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų ir Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaraciją pasirašiusių asmenų statuso įstatymo nuostatomis. Taip pat siūlytina įvertinti tai, kad Lietuvos Respublikos Seimas 2016 m. birželio 29 d. priėmė Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 737, 738 ir 739 straipsnių pakeitimo įstatymą Nr. XII-2518 (toliau – Įstatymas Nr. XII-2518), kuriame nustatyta, kad iš šalpos pensijų (jos apima ir šalpos našlaičių pensijas), kurios bus skiriamos ir mokamos pagal Lietuvos Respublikos šalpos pensijų įstatymą, išieškoti negalima (Įstatymas Nr. XII-2518 įsigalioja 2017 m. sausio 1 d.). Dėl teisinio reguliavimo aiškumo ir nuoseklumo, siekiant nepažeisti našlaičių lygiateisiškumo principo, Įstatymo projekte siūlytina aiškiai nurodyti visas našlaičiams mokamų pensijų rūšis ir (ar) kitas pensinio pobūdžio išmokas (rentas) arba nustatyti konkrečią procentinę tokių išmokų dalį, iš kurios išieškojimas pagal vykdomuosius dokumentus draudžiamas.