Zarasų rajono savivaldybėS meras
potvarkiS
dėl ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETINIŲ ĮSTAIGŲ VADOVŲ DARBO APMOKĖJIMO SISTEMOS PATVIRTINIMO
2024 m. gegužės 6 d. Nr. P-186
Zarasai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 25 straipsnio 1 ir 5 dalimis, 27 straipsnio 2 dalies 7 punktu, Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo 5 straipsnio 5 dalimi:
1. Tvirtinu Zarasų rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų vadovų darbo apmokėjimo sistemą (pridedama).
2. Pavedu Zarasų rajono savivaldybės administracijos Dokumentų valdymo skyriui paskelbti potvarkį Teisės aktų registre ir rajono Savivaldybės interneto svetainėje www.zarasai.lt.
PATVIRTINTA
Zarasų rajono savivaldybės mero
2024 m. gegužės 6 d. potvarkiu
Nr. P-186
ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETINIŲ ĮSTAIGŲ VADOVŲ DARBO APMOKĖJIMO SISTEMA
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Zarasų rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų vadovų darbo apmokėjimo sistema (toliau – Sistema) nustato Zarasų rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų vadovų (toliau – Įstaigų vadovų) darbo apmokėjimo tvarką, pareiginės algos nustatymo kriterijus, pareiginės algos koeficiento didinimo kriterijus, priemokų, premijų, materialinių pašalpų mokėjimo tvarką ir sąlygas.
II SKYRIUS
PAREIGINĖS ALGOS DYDŽIO NUSTATYMO KRITERIJAI
3. Pareiginės alga nustatoma pareiginės algos koeficientais. Pareiginės alga apskaičiuojama atitinkamą pareiginės algos koeficientą dauginant iš pareiginės algos bazinio dydžio.
4. Įstaigų vadovų pareiginės alga nustatoma pagal šios Sistemos 1 priedą, atsižvelgiant į įstaigos pareigybių sąraše nustatytą darbuotojų pareigybių skaičių ir vadovaujamo darbo patirtį, kuri apskaičiuojama sumuojant laikotarpius, kai buvo vadovaujama įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms ir (ar) jų padaliniams ir kitus nustatytus kriterijus.
5. Įstaigos vadovo pareiginę algą pagal šios Sistemos 1 priede nurodytus kriterijus nustato rajono Savivaldybės meras (toliau – meras). Mero potvarkio projektą dėl pareiginės algos koeficiento nustatymo Įstaigos vadovui parengia Savivaldybės administracija.
6. Įstaigos vadovo pareiginė alga sulygstama darbo sutartyje pagal šios Sistemos nuostatas. Pareiginė alga nustatoma iš naujo pasikeitus darbuotojų pareigybių skaičiui, vadovaujamo darbo patirčiai ir (ar) profesinio darbo patirčiai ar kitioems kriterijams, kurie turi įtakos pareiginės algos dydžiui.
7. Mero potvarkio projektą dėl naujo pareiginės algos koeficiento nustatymo Įstaigos vadovui parengia Savivaldybės administracija ir teikia merui per vieną mėnesį nuo Sistemos 4 punkte nurodytų aplinkybių atsiradimo dienos. Įstaigos vadovas privalo raštu informuoti Savivaldybės administraciją ir merą apie aplinkybes, turinčias įtakos naujo pareiginės algos koeficiento nustatymui.
III SKYRIUS
MOKYKLŲ VADOVŲ PAREIGINĖ ALGA
IV SKYRIUS
PRIEMOKŲ MOKĖJIMO TVARKA IR SĄLYGOS,
SKATINIMAS IR APDOVANOJIMAS
9. Įstaigos vadovui gali būti skiriamos šios priemokos:
9.1. už pavadavimą, kai raštu pavedama laikinai atlikti kito darbuotojo pareigybei nustatytas funkcijas;
9.2. už papildomų raštu suformuluotų užduočių atlikimą, kai dėl to viršijamas įprastas darbo krūvis arba kai atliekamos pareigybės aprašyme nenustatytos funkcijos;
10. Prašyme (motyvuotame siūlyme) dėl priemokos skyrimo Įstaigos vadovui privalo būti nurodyta:
10.3. priemokos skyrimo faktinis pagrindas (pavadavimo arba papildomų užduočių aprašymas, papildomų užduočių ar pareigų aprašymas);
10.4. siūlomas (prašomas) priemokos mokėjimo terminas (pabaigos data) arba tam tikros sąlygos ar aplinkybės, kurioms atsiradus priemokos mokėjimas pasibaigia;
10.5. pagrindžiamas priemokos dydis (procentais), kuris nurodomas įvertinant papildomų funkcijų kiekį, jų atlikimo dažnumą, darbo laiko sąnaudas, būtinas joms atlikti. Jeigu planuojama pavesti papildomus darbus, neįrašytus į Įstaigos vadovo pareigybės aprašymą (ir nevykdomus kitų darbuotojų), ant motyvuoto siūlymo turi būti Įstaigos vadovo sutikimas.
11. Kiekviena priemoka, nurodyta 9.1–9.3 punkte, negali būti mažesnė kaip 10 procentų pareiginės algos, o jų suma negali viršyti 80 procentų pareiginės algos.
12. Priemoka mokama nuo mero potvarkyje įrašyto jos mokėjimo termino, o jei toks terminas nenurodytas – nuo mero potvarkio ją nustatyti pasirašymo dienos, ir nustatoma ne ilgesniam laikotarpiui nei iki kalendorinių metų pabaigos.
13. Priemokos mokėjimas nutraukiamas, jei išnyksta jos skyrimo aplinkybės, arba sumažinamas procentinis dydis, kai pasikeičia aplinkybės, kurių pagrindu priemoka buvo skirta (sumažėja papildomo darbo krūvis, papildomų pareigų ar užduočių skaičius).
15. Siūlyti skirti priemoką ar inicijuoti priemokos mokėjimo persvarstymą gali meras savo iniciatyva, įstaigos veiklą koordinuojantis Savivaldybės administracijos padalinio vadovas ar valstybės tarnautojas, pats Įstaigos vadovas pateikdamas prašymą (pranešimą).
16. Įstaigos vadovai gali būti skatinami šiomis skatinimo priemonėmis:
16.2. nuo 1 iki 2 pareiginių algų dydžio pinigine išmoka už asmeninį išskirtinį indėlį įgyvendinant vadovaujamai įstaigai nustatytus tikslus arba pasiektus rezultatus ir įgyvendintus uždavinius (ne dažniau kaip 2 kartus per kalendorinius metus);
16.3. suteikiant iki 5 mokamų papildomų poilsio dienų (tačiau ne daugiau kaip 10 mokamų papildomų poilsio dienų per metus) arba atitinkamai sutrumpinant darbo laiką;
16.5. finansuojant kvalifikacijos tobulinimą ne didesne kaip Įstaigos vadovo 1 pareiginės algos dydžio suma per metus;
17. Jei Įstaigos vadovo skatinimą inicijuoja Įstaigos vadovo vadovaujama įstaiga ar įstaigos veiklą koordinuojantis Savivaldybės administracijos padalinio vadovas ar valstybės tarnautojas, pateikiamas raštas (tarnybinis pranešimas), kuriame detaliai nurodomos skatinimo priežastys ir pagrindai, jei siūloma piniginė išmoka – pagrindžiamas jos dydis, nurodomas lėšų mokėjimo šaltinis. Raštas (tarnybinis pranešimas), jei siūloma skatinimo priemonė susijusi su finansinių išteklių poreikiu, suderinamas su įstaigos specialistu, atsakingu už finansus. Kai Įstaigos vadovo skatinimą inicijuoja meras, skatinimo priežastys ir (ar) motyvai tiesiogiai nurodomi mero potvarkyje dėl Įstaigos vadovo skatinimo.
18. Įvertinęs rašte (tarnybiniame pranešime) išdėstytus motyvus, įstaigos darbo užmokesčio fondą, galutinį sprendimą dėl skatinimo būdo priima meras.
19. Įstaigos vadovas gali būti neskatinamas jeigu buvo nustatyta, kad per paskutinius 6 mėnesius jis padarė darbo pareigų pažeidimą, išskyrus atvejį, kai darbuotojo veikla įvertinama kaip viršijanti lūkesčius, o Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo 23 straipsnyje nustatytais atvejais – neskatinami.
V SKYRIUS
MATERIALINĖS PAŠALPOS IR IŠEITINĖS KOMPENSACIJOS, JŲ MOKĖJIMO TVARKA IR SĄLYGOS
21. Įstaigos vadovui dėl sunkios materialinės būklės Įstatymo nustatytais atvejais gali būti skiriama iki 5 minimaliųjų mėnesinių algų dydžio materialinė pašalpa iš įstaigai skirtų lėšų. Paprastai skiriama įstaigų vadovams, kurių materialinė būklė sunki dėl:
21.1. jų pačių ligos – iki 2 MMA; šeimos narių (sutuoktinio, vaiko (įvaikio), motinos, tėvo (įmotės, įtėvio) ligos – iki 1,5 MMA;
21.4. mirus Įstaigos vadovui, jo šeimos nariams išmokama 2,5 MMA dydžio materialinė pašalpa, jeigu yra jo šeimos narių rašytinis prašymas ir pateikti mirties faktą patvirtinantys dokumentai;
22. 21.1 ir 21.5 papunkčiuose nurodytais atvejais siūlymą merui dėl materialinės pašalpos dydžio teikia mero potvarkiu sudaryta komisija.
23. Materialinė pašalpa skiriama mero potvarkiu. Potvarkių projektus dėl materialinės pašalpos skyrimo rengia rajono Savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyrius.
24. Materialinė pašalpa Įstaigos vadovui gali būti skiriama, jeigu yra jo rašytinis prašymas ir pateikti atitinkamas aplinkybes patvirtinantys dokumentai.
25. Įstaigos vadovų ar jų šeimos narių netekčių atvejais užuojautai išreikšti – vainikas ar gėlių kompozicija, žvakės.
26. Įstaigos vadovui, atleidžiamam iš darbo teisės aktų nustatyta tvarka sudarant rašytinį šalių susitarimą, gali būti išmokama iki atleidimo jo gauto vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė kompensacija, atsižvelgiant į darbuotojo darbo stažą įstaigoje:
VI SKYRIUS
MOKĖJIMO UŽ DARBĄ POILSIO IR ŠVENČIŲ DIENOMIS, NAKTIES IR VIRŠVALANDINĮ DARBĄ, BUDĖJIMĄ TVARKA IR DYDŽIAI
28. Įstaigos vadovui už darbą poilsio dieną, švenčių dieną, darbą naktį ir viršvalandinį darbą yra mokama kaip už darbą įprastiniu darbo laiko režimu.
29. Įstaigos vadovo prašymu darbo poilsio ar švenčių dienomis laikas ar viršvalandinio darbo laikas pridedamas prie kasmetinių atostogų laiko.
30. Dėl 28 punkte nurodyto mokėjimo ar 29 punkte nurodyto kompensavimo turi būti susitarta darbo sutartyje.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Zarasų rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų
vadovų darbo apmokėjimo sistemos
1 priedas
SAVIVALDYBIŲ ĮSTAIGŲ (IŠSKYRUS MOKYKLŲ) VADOVŲ PAREIGINĖS ALGOS KOEFICIENTAI
Įstaigos vadovas |
Pareiginės algos koeficientai (pareiginės algos baziniais dydžiais), kai pareigybės lygis A |
Pareiginės algos koeficientai (pareiginės algos baziniais dydžiais), kai pareigybės lygis B |
1,29 – 3,98 |
1,19 – 2,98 |
1. Konkretus pareiginės algos koeficientas nustatomas mero potvarkiu pagal minimalų pareiginės algos koeficientą, kuris didinamas, atsižvelgiant į šiuos kriterijus:
1.1. biudžetinės įstaigos veiklos sudėtingumą – gali būti pridedama iki 0,1;
1.2. vadovo darbo intensyvumą – gali būti pridedama iki 0,05;
1.3. vadovo atsakomybės lygį – gali būti pridedama iki 0,05;
1.4. papildomų įgūdžių ar svarbių einamoms pareigoms žinių turėjimą – gali būti pridedama iki 0,1;
1.5. visuomeninė, švietėjiška veikla, susijusi su įstaigos vykdomomis funkcijomis ir kita – gali būti pridedama iki 0,05.
2. Nustatant pareiginės algos koeficientą, papildomai įvertinamas nacionalinių, valstybinių ir savivaldybių kultūros ir meno įstaigų aukščiausio profesinio meninio lygio kultūros ir meno darbuotojų nacionaliniu ir tarptautiniu mastu įgytas pripažinimas.
2.1. įgijus tarptautinio lygio pripažinimą – 20 procentų;
2.2. įgijus nacionalinio lygio pripažinimą – 10 procentų;
2.3. už kiekvieną įstaigoje dirbantį 6 kvalifikacinės kategorijos trenerį – 5 procentai;
2.4. už kiekvieną įstaigoje dirbantį aukščiausios kvalifikacinės kategorijos darbuotoją – 5 procentai;
2.5. jeigu įstaigoje dirba ne mažiau kaip 5 darbuotojai, kurių profesijų darbo rinkoje yra trūkumas ir šioje įstaigoje šių darbuotojų poreikis yra patenkintas – 5 procentai.
3. Nustatant pareiginės algos koeficientą, papildomai įvertinamas Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytas tam tikrų profesijų atstovų trūkumas Lietuvos Respublikos darbo rinkoje. Šiais atvejais biudžetinės įstaigos vadovui pagal įstaigos darbo apmokėjimo sistemą nustatytas pareiginės algos koeficientas gali būti didinamas iki 100 procentų.
4. Socialinių paslaugų įstaigos vadovui Įstatyme nustatyti minimalieji pareiginės algos koeficientai didinami, atsižvelgiant į jo turimą kvalifikacinę kategoriją: pirma (žemiausia), jo pareiginės algos koeficientas didinamas 15 procentų, jeigu antra (aukštesnė), – 20 procentų, jeigu trečia (aukščiausia), – 30 procentų. Socialinių paslaugų įstaigos vadovui, neturinčiam kvalifikacinės kategorijos, pareiginės algos koeficientas nedidinamas.
Zarasų rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų
vadovų darbo apmokėjimo sistemos
2 priedas
ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ VADOVŲ PAREIGINĖS ALGOS KOEFICIENTAI
1. Švietimo įstaigų vadovų pareiginės algos koeficientai:
1.1. Mokyklų vadovų pareiginės algos koeficientai:
Mokinių skaičius |
Pareiginės algos koeficientai |
|||
pedagoginio darbo stažas (metais) |
||||
iki 10 metų |
nuo daugiau kaip 10 iki 15 metų |
daugiau kaip 15 metų |
||
iki 200 |
1,8268 |
1,8933 |
1,9390 |
|
201–400 |
1,9958 |
2,0130 |
2,0142 |
|
401–600 |
2,0032 |
2,0167 |
2,0217 |
|
601–1 000 |
2,1487 |
2,1537 |
2,1574 |
1.2. Švietimo pagalbos įstaigų vadovų pareiginės algos koeficientai:
Pareigybių skaičius |
Vadovaujamo darbo
patirtis (metais) |
Pareigiunės algos koeficientai, jeigu pareigybės lygis A |
0 ir mažiau pareigybių |
iki 5 |
1,6640 |
nuo daugiau kaip 5 iki 10 |
1,6886 |
|
daugiau kaip 10 |
1,7146 |
2. Pareiginės algos koeficientai dėl veiklos sudėtingumo didinami:
2.1. 5 procentais:
2.1.1. ikimokyklinio ugdymo mokyklų, bendrojo ugdymo mokyklų, išskyrus šio priedo 2.2.1 ir 2.2.2 papunkčiuose nurodytas mokyklas, vadovams, atsakingiems už mokinių, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių, ugdymo organizavimą, jeigu šiose įstaigose ugdoma (mokoma) 10 ir daugiau mokinių, dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų turinčių didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių;
2.1.2. mokyklų vadovams, jeigu mokykloje ugdoma (mokoma) 10 ar daugiau užsieniečių ar Lietuvos Respublikos piliečių, atvykusių gyventi į Lietuvos Respubliką, nemokančių valstybinės kalbos, dvejus metus nuo mokinio mokymosi pagal bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo programas pradžios Lietuvos Respublikoje;
2.2. 5 procentais:
2.2.1. dirbantiems mokyklose, skirtose mokiniams, dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų turintiems didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių, ar mokyklose, kurios turi padalinius, skirtus specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems mokiniams, dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų turintiems didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių;
2.2.2. dirbantiems mokyklose, skirtose mokiniams, dėl nepalankių aplinkos veiksnių turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių;
2.3. gali būti didinami 10 procentų pagal šiuos kriterijus:
2.3.1. projektų įgyvendinimo laikotarpiu (jei vadovas nėra projekto vadovas, koordinatorius, neina kitų su darbo santykiais susijusių pareigų projekte) – priklausomai nuo masto, veiklų sudėtingumo, finansavimo sumos dydžio ir šaltinio – 10 proc.
2.3.2. dalyvavimo respublikinėse programose, pilotiniuose projektuose išbandant naujus veiklos modelius laikotarpiu –10 proc.
3. Jeigu mokyklos vadovo veikla atitinka du ir daugiau šio priedo 2 punkte nustatytų kriterijų, jo pareiginės algos koeficientas didinamas ne daugiau kaip 25 procentais.
4. Bendrojo ugdymo, ikimokyklinio ugdymo mokyklų vadovų pareiginės algos koeficientai nustatomi atsižvelgiant į mokinių skaičių einamųjų metų rugsėjo 1 dieną, išskyrus mokyklas, skirtas mokiniams, dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų (elgesio ir emocijų ar sveikatos problemų) turintiems didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių, – pagal vidutinį metinį mokinių skaičių; neformaliojo vaikų švietimo mokyklų vadovų – atsižvelgiant į mokinių skaičių einamųjų metų spalio 1 dieną.