LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA

 

SPRENDIMAS

DĖL LIETUVOS PROFESIJŲ KLASIFIKATORIAUS

 

2018 m. lapkričio 23 d. Nr.  S-11(6.2.-228)

Vilnius

 

 

Valstybinė kultūros paveldo komisija (toliau – Paveldo komisija), nagrinėdama kultūros paveldo integralumo su ūkio sritimi klausimą ir išanalizavusi Lietuvos profesijų klasifikatorių (toliau – Klasifikatorius) konstatavo, jog jame nėra įteisintos kultūros paveldo apsaugos srities profesijos.

Klasifikatoriuje (iš dalies parengtame pagal Jungtinių Tautų Tarptautinės darbo organizacijos standartinį profesijų klasifikatorių ISCO-08) restauratoriaus funkcijos labai siaurai ir netinkamai apibrėžtos tarp kai kurių registruotų profesijų (pvz., dailininkas restauratorius, restauratorius (regimojo meno kūrėjai ir atlikėjai), akmeninių paminklų restauruotojas, medinių dirbinių restauruotojas, dailės ir dekoratyviųjų dirbinių restauruotojas), tačiau profesijų aprašuose nenumatyti visi galimi objektai, su kuriais restauratorius dirba (pvz., kultūros paveldo statinio langų, durų restauravimas ir pan.). Akmeninių paminklų restauratoriaus profesija nurodyta prie akmens skaldytojų, akmentašių ir raidžių akmenyje raižytojų; medžio dirbinių restauruotojo – prie stalių, dailidžių ir langų-durų montuotojų; dailės ir dekoratyviųjų dirbinių restauruotojai priskirti dažytojams ir giminiškų profesijų darbininkams; nurodoma, kad muzikos instrumentų gamintojai ir derintojai gamina, surenka, taiso, reguliuoja, restauruoja muzikos instrumentus. Klasifikatoriuje nurodyti ir variklių restauratoriai bei padangų restauratoriai. Tyrėjo profesija priskirta policijos, muitinės ir pan. sritims.

Pažymėtina, kad Klasifikatoriuje iki šiol nėra įteisintos nekilnojamojo architektūros paveldo restauratoriaus ir konservatoriaus, muziejininko-restauratoriaus (Bibliotekininkų, archyvų ir muziejų specialistų grupėje) profesijos. ISCO-08 pagrindinėje grupėje Specialistai taipogi nėra registruoto kultūros paveldo apsaugos specialistų pogrupio, nors ir ISCO-08, ir Klasifikatoriuje yra nurodyti aplinkos apsaugos specialistai. Atlikus Klasifikatoriaus analizę galima daryti išvadą, jog kultūros paveldo apsaugos srityje dirbančių specialistų profesijų neįteisinimo klausimas privalo būti  sprendžiamas tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygmenimis.

Valstybinė kultūros paveldo komisija 2010 m. gegužės 28 d. sprendimu Nr. S-7(161) „Dėl Lietuvos kilnojamojo ir nekilnojamojo kultūros paveldo restauratorių rengimo, mokymo ir kvalifikacinių reikalavimų” siūlė Lietuvos Respublikos Vyriausybei priimti strateginius sprendimus dėl restauratoriaus profesijos įteisinimo ir kvalifikacijos užtikrinimo, taip pat prioriteto teikimo restauravimo darbams kultūros paveldo tvarkyboje. Švietimo ir mokslo ministerijai rekomenduota papildyti Mokslo sričių, krypčių ir šakų klasifikatorių bei patvirtinti kultūros paveldo restauravimo mokslo sritį ir įteisinti Europos Sąjungos lygmeniu pripažįstamus restauratoriaus mokymo aukštosiose mokyklose, profesinio rengimo ir kvalifikacijos kėlimo standartus. Iki šiol pateikti pasiūlymai nėra įgyvendinti.

Kultūros paveldo apsaugos srityje dirbančių specialistų darbo pobūdis yra ne tik specifinis, bet ir reikalaujantis daug atitinkamos srities žinių ir įgūdžių. Neapibrėžus ir Klasifikatoriuje neįteisinus minėtos srities profesijų, gali sumažėti specialistų paklausa, paskatų tobulėti profesinėje srityje pasiūla ir poreikis bei aukštųjų mokyklų studijų programų, pagal kurias rengiami atitinkamos srities specialistai, skaičius. Tokia situacija ne tik pablogintų specialistų darbo kokybę ir tinkamą kultūros paveldo apsaugą, bet ir keltų grėsmę kultūros paveldui.   

Vadovaudamasi Valstybinės kultūros paveldo komisijos įstatymo 5 straipsnio 2 dalies 1 punktu Valstybinė kultūros paveldo komisija n u s p r e n d ž i a siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei įpareigoti Ūkio ministeriją kartu su Kultūros bei Švietimo ir mokslo ministerijomis sudaryti darbo grupę, įtraukiant Valstybinės kultūros paveldo komisijos, profesinių asociacijų ir kultūros paveldo apsaugos specialistus rengiančių aukštųjų mokyklų atstovus, kuri parengtų konkrečius siūlymus dėl Lietuvos profesijų klasifikatoriaus papildymo, siekiant apibrėžti ir įteisinti kultūros paveldo apsaugos srityje dirbančių specialistų profesijas.

 

 

 

Paveldo komisijos pirmininkė                                                                            Evelina Karalevičienė