LIETUVOS PROBACIJOS TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS PROBACIJOS TARNYBOS PRIŽIŪRIMŲ ASMENŲ NEBLAIVUMO IR APSVAIGIMO NUSTATYMO TVARKOS BEI VAIZDO REGISTRATORIŲ IŠDAVIMO, JŲ EKSPLOATAVIMO, JAIS UŽFIKSUOTŲ DUOMENŲ NAUDOJIMO IR SAUGOJIMO TVARKOS
PATVIRTINIMO
2023 m. vasario 27 d. Nr. V-57
Vilnius
Vadovaudamasis Specialiųjų techninių ir elektroninio stebėjimo priemonių naudojimo nuteistiesiems stebėti ir jų elgesio kontrolei vykdyti tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-444 „Dėl Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso, Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo įgyvendinimo“, 6 ir 10 punktais:
1. T v i r t i n u pridedamas:
2. P a v e d u Lietuvos probacijos tarnybos Administravimo skyriui šį įsakymą paskelbti Teisės aktų registre.
PATVIRTINTA
Lietuvos probacijos tarnybos direktoriaus
2023 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. V-57
LIETUVOS PROBACIJOS TARNYBOS
PRIŽIŪRIMŲ ASMENŲ NEBLAIVUMO IR APSVAIGIMO NUSTATYMO
TVARKA
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos probacijos tarnybos prižiūrimų asmenų neblaivumo ir apsvaigimo nustatymo tvarka (toliau – Tvarka) reglamentuoja tikrintojų veiksmus nustatant Lietuvos probacijos tarnybos (toliau – Tarnyba) prižiūrimųjų neblaivumą (girtumą) arba apsvaigimą nuo psichiką veikiančių medžiagų ir nustatytų aplinkybių įforminimą.
2. Nustatant prižiūrimųjų neblaivumą (girtumą) arba apsvaigimą nuo psichiką veikiančių medžiagų vadovaujamasi Lietuvos Respublikos probacijos įstatymu, Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu ar savarankiškos veiklos vykdymo metu nustatymo“, Specialiųjų techninių ir elektroninio stebėjimo priemonių naudojimo nuteistiesiems stebėti ir jų elgesio kontrolei vykdyti tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymu „Dėl Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso, Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo įgyvendinimo“ Nr. 1R-444, šia Tvarka ir kitais teisės aktais.
3. Tvarkoje vartojamos sąvokos:
3.1. Prižiūrimasis – į Probuojamų asmenų duomenų registrą bei Asmenų, kuriems skirtos kitos baudžiamosios atsakomybės priemonės, duomenų registrą įtrauktas asmuo, kurio priežiūrą teisės aktų nustatyta tvarka vykdo Lietuvos probacijos tarnyba.
II SKYRIUS
PRIŽIŪRIMŲJŲ NEBLAIVUMO (GIRTUMO) AR APSVAIGIMO NUO PSICHIKĄ VEIKIANČIŲ MEDŽIAGŲ NUSTATYMAS
4. Prižiūrimųjų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymą sudaro:
4.1. neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų požymių nustatymas (ar yra blaivus ar neblaivus, apsvaigęs ar neapsvaigęs);
4.2. tikrinimas alkotesteriu – esant įtarimui, kad prižiūrimasis vartojo alkoholį, vykdant prižiūrimųjų asmenų elgesio bei teismo skirtų įpareigojimų vykdymo kontrolę suplanuotu intensyvumu arba prevenciškai;
5. Neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymas turi būti atliekamas iš karto įtarus, kad prižiūrimasis vartojo alkoholį ar kitas psichiką veikiančias medžiagas.
6. Požymiai, pagal kuriuos galima įtarti, kad prižiūrimasis vartojo alkoholį arba kitas psichiką veikiančias medžiagas:
6.4. nekoordinuoti judesiai:
7. Prižiūrimųjų neblaivumas (girtumas) ar apsvaigimas nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatomas:
8. Prižiūrimųjų neblaivumas (girtumas) nustatomas alkotesteriu, kuriam teisės aktų nustatyta tvarka atlikta metrologinė patikra, o apsvaigimas nuo psichiką veikiančių medžiagų su specialiąja tyrimui skirta priemone testu, kurios galiojimo terminas nėra pasibaigęs.
9. Tikrintojas, patikrinęs prižiūrimojo neblaivumą (girtumą) ar apsvaigimą nuo psichiką veikiančių medžiagų alkotesteriu ar specialiąja tyrimui skirta priemone (testu), nustato, kad prižiūrimasis:
9.2. neblaivus ir (ar) apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų ir sutinkantis su rezultatais – tikrintojas šį faktą atžymi atitinkamoje Plano dalyje ir užpildo Neblaivumo (apsvaigimo) nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymo akto (toliau – Nustatymo aktas)(1 priedas) pirmą pusę;
10. Tikrintojui patikrinus prižiūrimojo neblaivumą (girtumą) ar apsvaigimą nuo psichiką veikiančių medžiagų alkotesteriu ar specialiąja tyrimui skirta priemone (testu) ir nustačius, kad prižiūrimasis neblaivus ir (ar) apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų, tačiau prižiūrimajam nesutinkant su tikrinimo rezultatais, jam yra pasiūloma savarankiškai kreiptis ne vėliau kaip per 2 valandas nuo prižiūrimojo neblaivumo (apsvaigimo) nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymo pabaigos, nurodytos Nustatymo akte, į asmens sveikatos priežiūros įstaigą su prašymu atlikti tiriamosios medžiagos mėginio tyrimą savo lėšomis. Gavęs tyrimo rezultatus, prižiūrimasis, ne vėliau kaip kitą darbo dieną privalo juos pristatyti į Tarnybą tikrintojui arba jo priežiūrą vykdančiam specialistui, kuris fiksuoja tyrimo rezultatus Plane ir imasi veiksmų, nustatytų teisės aktuose.
11. Prižiūrimajam atsisakius tikrintis neblaivumą (girtumą) ar apsvaigimą nuo psichiką veikiančių medžiagų alkotesteriu ar specialiąja tyrimui skirta priemone (testu), tikrintojas jam žodžiu paaiškina nesutikimo teisines pasekmes bei apie šį atsisakymą atžymi Nustatymo akte. Prižiūrimajam atsisakius būti tikrinamam, tikrintojas pagal Tvarkos 6 punkte nustatytus išorinius požymius įvertina bendrą prižiūrimojo būklę dėl asmens blaivumo (neblaivumo) ir (ar) (apsvaigimo) neapsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų bei pildo Nustatymo akto antrą pusę, įvertinimo rezultatus pasirašytinai patvirtina dar bent vienas Tarnybos specialistas.
12. Esant neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų požymiams, numatytiems Tvarkos 6 punkte arba prižiūrimajam atsisakius savarankiškai kreiptis ne vėliau kaip per 2 valandas nuo prižiūrimojo neblaivumo (apsvaigimo) nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymo pabaigos, nurodytos Nustatymo akte, į asmens sveikatos priežiūros įstaigą su prašymu atlikti tiriamosios medžiagos mėginio tyrimą, arba sutikus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą su prašymu atlikti tiriamosios medžiagos mėginio tyrimą, bet nepristačius rezultatų Tarnybai ne vėliau kaip kitą darbo dieną, konstatuojama, kad prižiūrimasis tikrinimo metu buvo neblaivus ir (ar) apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų.
III SKYRIUS
NEBLAIVUMO (GIRTUMO) IR (AR) APSVAIGIMO NUSTATYMO
APSKAITA IR DOKUMENTŲ SAUGOJIMAS
13. Kiekvienas neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų požymių nustatymas ir fiksuojamas Nustatymo akte, kuris yra registruojamas Tarnybos dokumentų valdymo sistemoje bei Plane.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
15. Jeigu prižiūrimasis nesutinka su neblaivumo (girtumo) ir (ar) apsvaigimo tyrimo rezultatais ar išvada, jis turi teisę pakartotinai pasitikrinti medicinos įstaigoje ir ginčyti priimtą sprendimą teisės aktų nustatyta tvarka. Neblaivumo (girtumo) ir (ar) apsvaigimo nustatymo procedūrą Prižiūrimasis gali skųsti tikrintojo tiesioginiam vadovui Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka.
Lietuvos probacijos tarnybos prižiūrimų asmenų neblaivumo ir apsvaigimo nustatymo tvarkos
1 priedas
NEBLAIVUMO (APSVAIGIMO) NUO PSICHIKĄ VEIKIANČIŲ MEDŽIAGŲ NUSTATYMO AKTAS
20__-____-____ Nr. _____
______________________
(sudarymo vieta)
______________________________________________________________________________
(prižiūrimojo vardas ir pavardė, gimimo data)
Prižiūrimojo neblaivumo (apsvaigimo) nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymo
pradžia – ___________________________,
(data, val., min.)
pabaiga – ___________________________
(data, val., min.)
Alkotesteriu Nr. ________________ atlikti tikrinimo rezultatai: ____________ .
(promilės)
Su rezultatais susipažinau ir ______________________________.
(sutinku / nesutinku)
Tiriamosios medžiagos ištyrimo specialiąja tyrimui skirta priemone (testu) atlikti tikrinimo rezultatai ________________________________________________________________________________ .
(teigiamas / neigiamas, medžiagos pavadinimas)
Su rezultatais susipažinau ir___________________________ .
(sutinku / nesutinku)
___________________________________________
(prižiūrimojo vardas, pavardė)
___________________________________________
(data, parašas)
___________________________ _____________ ________________________
(tikrintojo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
Atsisako būti patikrintas: *
___________________________ _____________ ________________________
(tikrintojo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
*Pildoma Prižiūrimajam atsisakius būti patikrintam alkotesteriu ar specialiąja tyrimui skirta priemone (testu).
(akto antra pusė)
BENDROS PRIŽIŪRIMOJO BŪKLĖS ĮVERTINIMAS
Prižiūrimojo ________________________________________________ bendros būklės vertinimo
(vardas ir pavardė, gimimo data)
pradžia – ______________,
(data, val., min.)
pabaiga – _____________,
(data, val., min.)
Prižiūrimasis __________________, kad bus vertinama bendra jo būklė.
(sutinka / nesutinka)
1. Oda, gleivinės___________________________________________________________________
(odos paraudimas / pabalimas, seilėtekis, ašarojimas, slogavimas, prakaitavimas, čiaudėjimas, ar yra dūrio žymių)
2. Eisena__________________________________________________________________________
(eina tiesiai ar svyruoja, ar gali tiksliai atlikti posūkius, ar gali eiti tiesia linija – pėda po pėdos, nesvyruodamas)
3. Stovėsena_______________________________________________________________________
(stovi tiesiai ar svyruoja, judesių tikslumas, nekoordinuoti judesiai)
4. Judesių tikslumas_________________________________________________________________
(pakelti monetą, sudurti pirštus, ar stovėdamas gali pirštu pataikyti į nosies galą (atsimerkęs ir užsimerkęs), nekoordinuoti judesiai)
5. Virpėjimas______________________________________________________________________
(yra vokų, liežuvio ir ištiestų rankų pirštų virpėjimas ar nėra)
6. Elgsena, nuotaika_________________________________________________________________
(neadekvati elgsena, susijaudinęs, dirglus, agresyvus, euforiškas, kalbus, vangus, mieguistas, verksmingas)
7. Dėmesys________________________________________________________________________
(nerišli kalba, kita)
8. Kvapas_________________________________________________________________________
(iš burnos sklinda alkoholio kvapas: nėra, silpnas, stiprus, juntamas iš tolo)
IŠVADA: _____________________________________
(blaivus / neblaivus, apsvaigęs / neapsvaigęs)
___________________________ _____________ ________________________
(tikrintojo pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
______________________________ _____________ _______________________
(patvirtinančio tarnybos specialisto pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
Su bendros būklės įvertinimu susipažinau:
___________________________________________
(prižiūrimojo vardas, pavardė)
___________________________________________
(data, parašas)
___________________
PATVIRTINTA
Lietuvos probacijos tarnybos direktoriaus
2023 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. V-57
VAIZDO REGISTRATORIŲ IŠDAVIMO, JŲ EKSPLOATAVIMO, JAIS UŽFIKSUOTŲ DUOMENŲ NAUDOJIMO IR SAUGOJIMO
TVARKA
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Vaizdo registratorių išdavimo, jų eksploatavimo, jais užfiksuotų duomenų naudojimo ir saugojimo tvarka (toliau – Tvarka) nustato tarnybinių vaizdo registratorių Lietuvos probacijos tarnyboje (toliau – Tarnyba) išdavimo ir naudojimosi tvarką, tikslą ir atsakomybę, duomenų naudojimo ir saugojimo tvarką.
2. Vaizdo registratorių naudojimo Tarnyboje tikslas - užtikrinti Tarnybos darbuotojų saugumą, priežiūroje esančių asmenų (toliau – prižiūrimieji) ir kitų asmenų apsaugą ir priežiūrą, prižiūrimiesiems nustatytų pareigų ir draudimų vykdymo kontrolę, elektroninio stebėjimo įrangos saugumą, turto apsaugą Tarnyboje ir Tarnybos tarnybinėse transporto priemonėse bei siekiant užkirsti kelią administraciniam nusižengimui, nusikalstamai veikai ar kitam teisės pažeidimui.
3. Vaizdo registratoriai Tarnyboje naudojami laikantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau – BDAR), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo (toliau – ADTAĮ), Asmens duomenų subjekto teisių įgyvendinimo Lietuvos probacijos tarnyboje tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos probacijos tarnybos direktoriaus 2020 m. liepos 27 d. įsakymu Nr. V-145 (toliau – Asmens duomenų tvarkymo aprašas), Specialiųjų techninių ir elektroninio stebėjimo priemonių naudojimo nuteistiesiems stebėti ir jų elgesio kontrolei vykdyti tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-444 „Dėl Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso, Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo įgyvendinimo“, kitų įstatymų bei teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą.
4. Vaizdo registratoriais turi teisę savarankiškai naudotis visi Tarnybos pareigūnai, laikydamiesi teisės aktuose nustatytų asmens duomenų apsaugos reikalavimų bei šioje Tvarkoje nustatytos tvarkos.
II SKYRIUS
VAIZDO REGISTRATORIŲ IŠDAVIMAS IR JŲ EKSPLOATAVIMAS
6. Išdavus vaizdo registratorių, Tarnybos pareigūnai pasirašo Turto perdavimo aktą (1 priedas) ir nuo išdavimo dienos yra atsakingi už vaizdo registratoriaus tinkamą bei teisėtą naudojimą tarnyboje.
7. Tarnybos pareigūnai, naudodami vaizdo registratorius, privalo:
7.1. nuolat patikrinti, ar vaizdo registratorius veikia, ar įkrauta baterija, ar teisingai nustatytas laikas ir data;
7.3. kontroliuoti, ar vaizdo registratorius veikia tinkamai, įrašo vaizdą ir garsą ir apie vaizdo registratoriaus gedimus nedelsiant informuoti tiesioginį vadovą;
8. Tarnybos pareigūnams, naudojantiems vaizdo registratorius draudžiama:
8.1. vaizdo registratoriuose įrašytus duomenis perkelti į bet kokią kitą ne tarnybinę informacijos laikmeną, nustatytą šios Tvarkos 9 punkte, kopijuoti, trinti ar teikti kitiems asmenims be teisinio pagrindo;
III SKYRIUS
DUOMENŲ, UŽFIKSUOTŲ VAIZDO REGISTRATORIAIS, NAUDOJIMAS IR SAUGOJIMAS
9. Panaudojus vaizdo registratorių, jame įrašyta informacija darbo dienos (pamainos) pabaigoje perkeliama į Tarnybos pareigūno naudojamame Tarnybos tarnybiniame kompiuteryje tam specialiai sukurtą saugojimo aplanką. Tarnybos tarnybinis kompiuteris, į kurį keliama vaizdo registratoriais įrašyta informacija turi būti apsaugotas ne mažesniu nei „įprastos apsaugos“ lygmeniu bei turi būti įjungta vartotojo asmeninės paskyros apsauga naudojant vartotojo slaptažodį.
10. Įsitikinus, kad duomenys sėkmingai perkelti Tvarkos 9 punkte numatyta tvarka, vaizdo registratoriuje įrašyta medžiaga ištrinama iš vaizdo registratoriaus vidinės atminties.
11. Vaizdo registratoriais įrašyta informacija saugoma 1 mėnesį ir pasibaigus saugojimo terminui, išskyrus šios Tvarkos 12 ir 13 punktuose nustatytais atvejais, sunaikinama. Vaizdo registratoriais įrašytą informaciją sunaikina pats Tarnybos pareigūnas, ją įkėlęs, šie duomenys taip pat pašalinami ir iš Tarnybos tarnybinio kompiuterio „šiukšlinės“.
12. Užfiksavus ypatingus įvykius, numatytus Informacijos apie ypatingus įvykius, susijusius su Lietuvos probacijos tarnybos veikla, rinkimo bei perdavimo taisyklėse, susijusius su prižiūrimaisiais, taip pat atliekant tarnybinį patikrinimą dėl aplinkybių, susijusių su prižiūrimųjų ar Tarnybos specialistų galimai padarytais teisės pažeidimais, vaizdo registratoriaus įrašyta informacija saugoma iki tarnybinio patikrinimo pabaigos, siekiant, kad būtų galima tiksliau ir nuosekliau atlikti tarnybinį patikrinimą. Tais atvejais, kai dėl minėtų įvykių atliekamas ikiteisminis tyrimas ir įrašyta informacija reikalinga tyrimui, įrašyta informacija perduodama ikiteisminį tyrimą vykdančiai institucijai ar pareigūnui.
13. Jeigu vaizdo registratoriumi įrašyta informacija gali turėti reikšmės nagrinėjant prižiūrimojo ar kito asmens skundą dėl įstaigos vadovo priimto administracinio sprendimo, informacija saugoma iki institucijos ar pareigūno, nagrinėjančio skundą, sprendimo priėmimo pabaigos. Esant institucijos ar teisės aktų nustatyta tvarka atsakingo už skundo nagrinėjimą asmens, prašymui, vaizdo registratoriumi įrašyta informacija perduodama skundą nagrinėjančiai institucijai ar skundą nagrinėjančiam atsakingam asmeniui teisės aktų nustatyta tvarka.
14. Užfiksavus prižiūrimųjų ar kitų asmenų daromus teisės pažeidimus, apie tai nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, surašomas tarnybinis pranešimas, kuriame nurodoma, koks galimas teisės pažeidimas užfiksuotas vaizdo registratoriumi ir pateikiamas tiesioginiam vadovui, o užfiksuoti duomenys ar jų fragmentai įrašomi ir saugomi Tvarkos 11 punkte nustatyta tvarka.
15. Vaizdo registratoriumi įrašyta informacija gali būti pateikta ikiteisminio tyrimo įstaigai, prokurorui ar teismui dėl jų žinioje esančių administracinių, civilinių, baudžiamųjų bylų, kaip įrodymai ar kitais įstatymų nustatytais atvejais siekiant šios Tvarkos 2 punkte nustatyto tikslo.
16. Teikiant vaizdo registratoriumi įrašytus duomenis, jeigu juose matomi ar girdimi kiti asmenys, kurių tapatybė gali būti nustatyta, Tarnyba privalo užtikrinti kitų asmenų duomenų apsaugą (nuasmeninti duomenis) naudojant tam skirtą specialią programinę įrangą (iki duomenų pateikimo užtikrinti duomenų, iš kurių galima identifikuoti kitus asmenis, paslėpimą (retušavimą)).
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
17. Tarnybos pareigūnai privalo laikytis asmens duomenų tvarkymo reikalavimų bei konfidencialumo ir saugumo reikalavimų, įtvirtintų BDAR, ADTAĮ, Asmens duomenų tvarkymo apraše bei šios Tvarkos nuostatų.
18. Vaizdo registratorių naudotojai, pažeidę šios Tvarkos nuostatas ir (ar) asmens duomenų apsaugą reguliuojančius teisės aktus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.
Vaizdo registratorių išdavimo, eksploatavimo,
jais užfiksuotų duomenų naudojimo ir saugojimo tvarkos
1 priedas
LIETUVOS PROBACIJOS TARNYBA
_________________ SKYRIUS
TURTO PERDAVIMO AKTAS
202 m. d. Nr.
Šiuo aktu patvirtiname, kad žemiau išvardintą turtą perdavė ______________________________ ,
(pareigos, vardas, pavardė)
priėmė _______________________________________________ .
(pareigos, vardas, pavardė)
Nr. |
Turto pavadinimas |
Kodas |
Kiekis vnt. |
Kaina Eur. |
Turtas naudojamas |
Pastabos |
|||
Tarnyba (padalinys) |
Kabineto Nr. |
V. Pavardė |
Parašas |
||||||
1. |
Vaizdo registratorius |
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Turtą perdavė : _____________________________________
(pareigos, vardas, pavardė)
Turtą priėmė : _____________________________________
(pareigos, vardas, pavardė)