LIETUVOS RESPUBLIKOS
GENERALINIS PROKURORAS
įsakymas
DĖL INFORMACINIŲ IR ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ TECHNOLOGIJŲ (PER VAIZDO KONFERENCIJAS) NAUDOJIMO ATLIEKANT IKITEISMINĮ TYRIMĄ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2021 m. gegužės 31 d. Nr. I-127
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 82 straipsnio 5 dalimi, Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo 2 straipsnio 3 dalimi, 14 straipsnio 1 dalimi:
1. T v i r t i n u pridedamą Informacinių ir elektroninių ryšių technologijų (per vaizdo konferencijas) naudojimo atliekant ikiteisminį tyrimą tvarkos aprašą (toliau – Aprašas).
2. N u s t a t a u, kad Aprašas, praėjus 24 mėnesiams nuo įsigaliojimo, gali būti peržiūrimas, atsižvelgiant į teismų praktiką ir institucijų, su kuriomis yra suderintas, atsiliepimus.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos generalinio
prokuroro 2021 m. gegužės 31 d.
įsakymu Nr. I-127
INFORMACINIŲ IR ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ TECHNOLOGIJŲ (PER VAIZDO KONFERENCIJAS) NAUDOJIMO ATLIEKANT IKITEISMINĮ TYRIMĄ TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Informacinių ir elektroninių ryšių technologijų (per vaizdo konferencijas) naudojimo atliekant ikiteisminį tyrimą tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato bendruosius informacinių ir elektroninių ryšių technologijų (toliau – technologijos) naudojimo atliekant ikiteisminį tyrimą principus.
2. Aprašo tikslas – nustatyti proceso dalyvių, liudytojų, ekspertų, specialistų, vertėjų, kitų baudžiamajame procese dalyvaujančių asmenų (toliau – proceso dalyviai) dalyvavimo atliekant proceso veiksmus naudojant technologijas tvarką, siekiant užtikrinti patikimą ir objektyvų proceso dalyvių tapatybės nustatymą, duomenų ir įrodymų objektyvų fiksavimą ir pateikimą, galimybę naudotis procesinėmis teisėmis.
3. Technologijos Apraše suprantamos kaip programinės ir stacionariosios ar kilnojamosios techninės įrangos, kuria garsas ir vaizdas perduodamas nuotoliniu būdu ir užfiksuojamas, visuma, užtikrinanti tinkamas sąlygas proceso dalyviams dalyvauti ikiteisminiame tyrime nuotoliniu būdu.
II SKYRIUS
PROCESO VEIKSMŲ NAUDOJANT TECHNOLOGIJAS ORGANIZAVIMAS IKITEISMINIO TYRIMO METU
5. Proceso veiksmai naudojant technologijas ikiteisminio tyrimo metu atliekami laikantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse (toliau – BPK) nustatytų ikiteisminio tyrimo taisyklių, Apraše ir mutatis mutandis kituose teisės aktuose nustatytos technologijų naudojimo tvarkos.
6. BPK nustatytais išimtiniais atvejais ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar ikiteisminio tyrimo teisėjas turi teisę priimti sprendimą proceso veiksmus atlikti naudojant technologijas. Toks ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo sprendimas turi būti motyvuotas.
7. Kai proceso veiksmas turi būti atliekamas tiesiogiai, kiti proceso dalyviai, padedantys užtikrinti proceso dalyvio teises ir pareigas (pvz., vertėjai, specialistai) arba atliekantys pagalbines funkcijas, gali dalyvauti nuotoliniu būdu, naudojant technologijas, jeigu tai jiems leidžia tinkamai atlikti savo funkcijas. Apie tai turi būti pažymima proceso veiksmo protokole.
8. Proceso veiksmo atlikimą naudojant technologijas gali inicijuoti ikiteisminį tyrimą atliekantis pareigūnas, ikiteisminį tyrimą organizuojantis ir jam vadovaujantis prokuroras (toliau – prokuroras), ikiteisminio tyrimo teisėjas arba proceso dalyvis.
9. Proceso dalyvis prašymą leisti jam dalyvauti nuotoliniu būdu atliekant proceso veiksmą naudojant technologijas gali pateikti raštu arba žodžiu ikiteisminį tyrimą atliekančiam pareigūnui, prokurorui ar ikiteisminio tyrimo teisėjui. Apie tokį prašymą turi būti pažymima nutarime, nutartyje ar atliekamo veiksmo ar teismo posėdžio protokole.
10. Proceso veiksmo atlikimo naudojant technologijas klausimą ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar ikiteisminio tyrimo teisėjas paprastai išsprendžia prieš atliekant proceso veiksmą ir apie tai raštu ar žodžiu informuoja dalyvaujančius asmenis. Apie tai, kad proceso veiksmas atliekamas naudojant technologijas, turi būti pažymima nutarime, nutartyje ar atliekamo veiksmo ar teismo posėdžio protokole. Atskiras procesinis sprendimas dėl to nepriimamas.
11. Proceso dalyvio, kurio dalyvavimas atliekant proceso veiksmus yra būtinas, nesutikimas, kad tam tikras su juo susijęs proceso veiksmas būtų atliekamas naudojant technologijas, nesustabdo proceso veiksmo atlikimo tokiu būdu, išskyrus atvejus, kai ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar ikiteisminio tyrimo teisėjas tokį nesutikimą pripažįsta pagrįstu. Tokiu atveju numatytas proceso veiksmas organizuojamas įprasta tvarka.
12. Ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro sprendimas proceso veiksmą atlikti naudojant technologijas gali būti skundžiamas BPK 62, 63 straipsniuose nustatyta tvarka. Ikiteisminio tyrimo teisėjo sprendimas proceso veiksmą atlikti naudojant technologijas gali būti skundžiamas BPK 65 straipsnyje nustatyta tvarka.
III SKYRIUS
PROCESO DALYVIŲ TAPATYBĖS NUSTATYMAS, PROCESINIŲ TEISIŲ UŽTIKRINIMAS, DUOMENŲ IR ĮRODYMŲ OBJEKTYVUS FIKSAVIMAS IR PATEIKIMAS
14. Prieš pradedant proceso veiksmą naudojant technologijas, BPK nustatyta tvarka:
14.1. patikrinama jame dalyvaujančių proceso dalyvių tapatybė – proceso dalyvis turi prisistatyti ir parodyti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą taip, kad proceso veiksmą atliekantis pareigūnas galėtų matyti asmens tapatybę patvirtinančius duomenis. Jei proceso dalyvis dėl objektyvių priežasčių negali pateikti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, proceso veiksmą atliekančio pareigūno sprendimu asmens tapatybė gali būti nustatoma kitais būdais (pvz., proceso dalyvio gali būti prašoma padiktuoti asmens kodą (jo dalį), advokato (advokato padėjėjo) pažymėjimo numerį arba, siekiant sutikrinti (sulyginti) duomenis su informacinėse sistemose kaupiamais duomenimis, gali būti užduodami kiti klausimai, jei proceso dalyvis ne pirmą kartą dalyvauja procese, jo tapatybę gali patvirtinti pareigūnas ar pan.);
14.2. užtikrinama, kad jame dalyvaujančių proceso dalyvių asmens tapatybę patvirtinantys duomenys ir proceso veiksmo turinys nebūtų atskleisti tretiesiems asmenims, t. y.:
14.2.1. proceso dalyvio paprašoma parodyti patalpos, kurioje jis yra, aplinką, siekiant įsitikinti, kad patalpoje nėra pašalinių asmenų;
14.3. jeigu ikiteisminį tyrimą atliekančiam pareigūnui, prokurorui ar ikiteisminio tyrimo teisėjui kyla pagrįstų abejonių dėl asmens tapatybės ir tų abejonių naudojant technologijas negalima pašalinti, veiksmo atlikimas naudojant technologijas nutraukiamas ir jis turi būti atliktas įprasta tvarka;
15. Atliekant proceso veiksmą naudojant technologijas:
16. Atliekant proceso veiksmą naudojant technologijas padarytas garso ir vaizdo įrašas saugomas ikiteisminio tyrimo įstaigos nustatyta tvarka. Garso ir vaizdo įrašas per kaip įmanoma trumpiausią laiką turi būti įkeltas į Integruotą baudžiamojo proceso informacinę sistemą prie ikiteisminio tyrimo medžiagos.
17. Proceso veiksmo protokolas rašomas tokio veiksmo atlikimo metu ar jį pabaigus. Jeigu protokolas rašomas po proceso veiksmo atlikimo, garso ir vaizdo įrašas sustabdomas, iki bus surašytas protokolas, ir atnaujinamas prieš supažindinant procese dalyvavusius asmenis su protokolu.
18. Atlikus proceso veiksmą, proceso dalyviams paskelbiamas protokolo turinys, suteikiama galimybė pateikti pastabas, aptariami padaryti pakeitimai ir (ar) pastabos. Tai fiksuojama vaizdo ir garso įraše.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS