Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ KODEKSO PAPILDYMO 15215 STRAIPSNIU IR KODEKSO 246 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIP-1027 IR LIETUVOS RESPUBLIKOS ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ ĮSTATYMO 74 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIP-1028

 

2014 m. liepos 22 d. Nr. 702
Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2014 m. gegužės 16 d. sprendimo Nr. SV-S-633 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 5 ir 6 punktus, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Nepritarti Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso papildymo 15215 straipsniu ir Kodekso 246 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-1027 ir Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo 74 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-1028 (toliau – Įstatymo projektas Nr.  XIIP-1028) dėl toliau nurodytų priežasčių.

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (toliau – Elektroninių ryšių įstatymas) 29 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (toliau – Tarnyba) priima teisės aktus, nustatančius bendrąsias sąlygas, kuriomis ūkio subjektai turi teisę verstis elektroninių ryšių veikla. Elektroninių ryšių įstatymo 30 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad Tarnybos nustatomos bendrosios vertimosi elektroninių ryšių veikla sąlygos turi būti nediskriminacinės, skaidrios ir proporcingos, taip pat tik tokios, kurios yra specifinės elektroninių ryšių sektoriui ir kurių nenumato kiti teisės aktai. Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 10 dalyje viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai įpareigoti Tarnybos nustatyta tvarka ir sąlygomis nemokamai užtikrinti savo abonentams ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų naudotojams galimybę naudotis skubios pagalbos iškvietimo paslaugas teikiančių institucijų paslaugomis. Elektroninių ryšių įstatymo 68 straipsnio 2 dalyje viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai įpareigoti kiekvieno pagalbos skambučio atveju neatlygintinai teikti vietos nustatymo duomenis (įskaitant ir srauto duomenis) Bendrajam pagalbos centrui. Be to, vadovaujantis Elektroninių ryšių įstatymo 68 straipsnio 2 dalimi, Abonentų ir (ar) naudotojų galimybės naudotis pagalbos iškvietimo paslaugas teikiančių institucijų paslaugomis tvarkos apraše, patvirtintame Tarnybos direktoriaus 2011 m. lapkričio 7 d. įsakymu Nr. 1V-1087 „Dėl Abonentų ir (ar) naudotojų galimybės naudotis pagalbos iškvietimo paslaugas teikiančių institucijų paslaugomis tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyti informacijos apie skambinančio asmens vietą tikslumo ir patikimumo kriterijai.

Taigi reikia pažymėti, kad Elektroninių ryšių įstatymo 34 straipsnio 10 dalyje ir 68 straipsnio 2 dalyje viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjams nustatyti įpareigojimai, į Lietuvos Respublikos nacionalinės teisės sistemą perkeliantys 2002 m. kovo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/22/EB dėl universaliųjų paslaugų ir paslaugų gavėjų teisių, susijusių su elektroninių ryšių tinklais ir paslaugomis (Universaliųjų paslaugų direktyva) (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 29 tomas, p. 367), su pakeitimais, padarytais 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/136/EB (OL 2009 L 337, p. 11), nuostatas, yra dalis bendrųjų vertimosi elektroninių ryšių veikla sąlygų, kurių įgyvendinimas užtikrinamas Elektroninių ryšių įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų, vienodai taikomų visiems ūkio subjektams, kurie verčiasi viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikimu.

Vadovaujantis šiuo metu galiojančios redakcijos Elektroninių ryšių įstatymo 74 straipsnio 1 dalimi, ūkio subjektui, kuris nesilaiko vertimosi elektroninių ryšių veikla sąlygas nustatančių teisės aktų, Tarnyba turi teisę skirti baudą. Taigi galiojančiame Elektroninių ryšių įstatyme nustatyta ūkio subjektų atsakomybė už vertimosi elektroninių ryšių veikla sąlygas nustatančių teisės aktų reikalavimų, taip pat ir reikalavimų viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjams nemokamai užtikrinti savo abonentams ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų naudotojams, taip pat ir taksofonų naudotojams ir neįgaliesiems abonentams ir (arba) naudotojams, galimybę naudotis skubios pagalbos iškvietimo paslaugas teikiančių institucijų paslaugomis, taip pat teikti vietos nustatymo duomenis Bendrajam pagalbos centrui nesilaikymą ir atgrasančių ekonominių sankcijų taikymą. Todėl Įstatymo projekte Nr. XIIP-1028 siūlomas teisinis reguliavimas – perteklinis.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                                      Rimantas Sinkevičius