LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL kvalifikacinių reikalavimų bibliotekų, kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė, vadovams aprašo ir konkurso lietuvos nacionalinės MARTYNO MAŽVYDO BIBLIOTEKOS, apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų bei valstybinės reikšmės bibliotekų, išskyrus Vilniaus universiteto biblioteką, vadovų pareigoms organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo
2014 m. balandžio 11 d. Nr. ĮV-258
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos bibliotekų įstatymo 6¹ straipsnio 3 dalimi ir įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. kovo 12 d. nutarimą Nr. 231 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos bibliotekų įstatymą“ bei siekdamas, kad bibliotekose dirbtų kvalifikuoti specialistai, atitinkantys vadovams keliamus reikalavimus,
1. Kvalifikacinių reikalavimų bibliotekų, kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė, vadovams aprašą;
2. Konkurso Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų bei valstybinės reikšmės bibliotekų, išskyrus Vilniaus universiteto biblioteką, vadovų pareigoms organizavimo tvarkos aprašą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos kultūros ministro
2014 m. balandžio 11 d. įsakymu Nr. ĮV-258
KONKURSO LIETUVOS NACIONALINĖS MARTYNO MAŽVYDO BIBLIOTEKOS, APSKRIČIŲ IR SAVIVALDYBIŲ VIEŠŲJŲ BIBLIOTEKŲ BEI VALSTYBINĖS REIKŠMĖS BIBLIOTEKŲ, IŠSKYRUS VILNIAUS UNIVERSITETO BIBLIOTEKĄ, VADOVŲ PAREIGOMS ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Konkurso Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų bei valstybinės reikšmės bibliotekų, išskyrus Vilniaus universiteto biblioteką, vadovų pareigoms organizavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja konkursų Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, apskričių, valstybinės reikšmės bibliotekų, išskyrus Vilniaus universiteto biblioteką, bei bibliotekų, kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė (toliau – bibliotekos), vadovų pareigoms užimti organizavimo tvarką.
2. Sprendimą skelbti konkursą priima bibliotekos savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos vadovas.
3. Konkurso organizavimas apima:
3.2. dokumentų, kuriuos būtina pateikti norint dalyvauti konkurse (toliau vadinama – dokumentai), pateikimą ir priėmimą;
II. KONKURSO PASKELBIMAS
4. Konkursą skelbia ir pretendentų atrankos būdą – testą žodžiu (pokalbį), testą raštu arba testą žodžiu ir raštu – nustato šio Aprašo 2 punkte nurodytas sprendimą skelbti konkursą priėmęs asmuo.
5. Konkursas įstaigos vadovo pareigoms užimti skelbiamas įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos interneto svetainėje ir Valstybės tarnybos departamento interneto svetainėje.
6. Konkurso skelbime nurodoma:
6.3. pretendentų kvalifikaciniai reikalavimai, kurie taikomi bibliotekų vadovams, patvirtinti Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymu;
6.5. iki kada priimami asmenų, pageidaujančių dalyvauti konkurse (toliau – pretendentai), dokumentai;
III. DOKUMENTŲ PATEIKIMAS IR PRIĖMIMAS
7. Pretendentas pateikia šiuos dokumentus:
7.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, aukštąjį išsilavinimą patvirtinančius dokumentus, informacinių technologijų išmanymą, užsienio kalbos mokėjimą patvirtinančius dokumentus, kitus dokumentus, patvirtinančius pretendento atitiktį kvalifikaciniams reikalavimams, ir šių dokumentų kopijas;
7.6. bibliotekos, kurios vadovu asmuo pretenduoja tapti, perspektyvinę penkerių metų veiklos programą, kurioje atsispindėtų šios bibliotekos vizija ir misija, nuostatuose numatytų tikslų bei funkcijų įgyvendinimas, struktūros formavimas ir veiklos principai, bendradarbiavimo su Lietuvos ir užsienio institucijomis galimybės (numatomi bendri projektai ir dalyvavimas aktualiuose projektuose).
8. Pretendentai gali pateikti dokumentus konkursą organizuojančios institucijos paskirtam atsakingam asmeniui ar padaliniui (toliau vadinama – atsakingas asmuo) asmeniškai arba siųsti registruotu laišku.
9. Jeigu pretendentas pateikia dokumentus asmeniškai, atsakingas asmuo priėmimo metu šio Aprašo 7. 2 punkte nurodytų dokumentų kopijas palygina su originalais ir dokumentų originalus grąžina pretendentui.
10. Jeigu dokumentai siunčiami steigėjui registruotu laišku, pateikiamos Aprašo 7.2 punkte nurodytų dokumentų notaro patvirtintos kopijos.
12. Atsakingas asmuo, gavęs dokumentus, patikrina, ar pretendentas atitinka šio aprašo 7 punkte numatytus kvalifikacinius reikalavimus (toliau vadinama – reikalavimai) pagal pretendento pateiktų dokumentų duomenis.
13. Jeigu pretendentas neatitinka šio aprašo 12 punkte nurodytų reikalavimų, pretendentas per 5 darbo dienas nuo prašymų priėmimo termino pasibaigimo dienos informuojamas, kad jam neleidžiama dalyvauti konkurse (pretendentų prašymai ir dokumentų kopijos negrąžinami).
IV. KONKURSO KOMISIJOS SUDARYMAS
15. Jeigu bent vienam pretendentui išsiunčiamas šio Aprašo 14 punkte nurodytas pranešimas, ne mažiau kaip iš 5 narių ir ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki konkurso, sudaroma komisija;
16. Komisija sudaroma konkursą įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos vadovo įsakymu arba jo vykdomosios įstaigos vadovo tvarkomuoju dokumentu, kuriuo turi būti paskirti komisijos pirmininkas, kiti komisijos nariai ir komisijos sekretorius. Komisijos narys gali buti pakeistas ir pretendentų atrankos dieną.
17. Steigėjo arba jo vykdomosios institucijos sprendimu posėdyje patariamojo balso teise gali dalyvauti pakviesti atitinkamos srities ekspertai.
18. Komisijos nariais negali būti skiriami asmenys, kurie yra pretendentų sutuoktiniai, artimi giminaičiai ar asmenys, su pretendentais susiję svainystės ryšiais, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai gali būti suinteresuoti konkurso rezultatais, arba yra kitokių aplinkybių, kurios kelia abejonių šių asmenų nešališkumu.
V. PRETENDENTŲ ATRANKA
19. Komisijos nariai su pretendentų pateiktais dokumentais susipažįsta ne vėliau kaip likus vienai darbo dienai iki konkurso.
20. Konkurso dieną komisija vertina:
20.1. pretendento profesinę, darbo patirtį ir dalykines savybes. Gali būti atliekamos praktinės užduotys;
21. Testo žodžiu eigai fiksuoti daromas skaitmeninis garso įrašas, kuris perkeliamas į kompiuterinę laikmeną, pridedamas prie konkurso protokolo ir saugomas konkursą organizavusioje įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinančioje institucijoje ar įstaigoje teisės aktų nustatyta tvarka.
22. Komisijos pirmininkas ir komisijos nariai vertina atrankoje dalyvaujančius pretendentus individualiai nuo 1 iki 10 balų už kiekvieną testą. Pretendento surinkti balai apskaičiuojami taip: pretendentui paskirti balai sudedami ir dalijami iš dalyvavusių komisijos narių skaičiaus.
23. Pretendentas, surinkęs mažiau kaip 6 balus už kiekvieną testą (mažiau kaip 12 balų už du testus), laikomas nepraėjusiu pretendentų atrankos.
24. Jeigu keli pretendentai surinko vienodą didžiausią balų skaičių (bet ne mažiau kaip 6 balus už vieną testą arba ne mažiau kaip 12 balų – už du testus), vertinami šių pretendentų privalumai, nurodyti jų pateiktuose privalumų sąrašuose ir veiklos programos. Pretendentų privalumai ir veiklos programos vertinami, kaip nurodyta šio Aprašo 22 punkte. Komisijos narių įvertinimo balai įrašomi protokole.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
29. Konkursą laimėjęs pretendentas priimamas į pareigas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka. Įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija ar įstaiga su pretendentu, laimėjusiu konkursą, sudaro terminuotą darbo sutartį penkeriems metams.
30. Terminuota darbo sutartis su pretendentu, laimėjusiu konkursą, sudaroma ne anksčiau kaip po 3 darbo dienų ir ne vėliau kaip po 14 kalendorinių dienų konkursui pasibaigus, jeigu nesusitariama kitaip.
31. Jeigu konkursą laimėjęs pretendentas nepasirašo terminuotos darbo sutarties ir atsisako eiti pareigas, laimėjusiu konkursą laikomas pretendentas, praėjęs atranką ir surinkęs daugiausia balų, palyginus su kitų pretendentų rezultatais.
33. Konkursas laikomas neįvykusiu, jeigu:
33.2. šio Aprašo 14 punkte nurodytas pranešimas apie dalyvavimą pretendentų atrankoje neišsiųstas nė vienam pretendentui;
Konkurso Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų bei valstybinės reikšmės bibliotekų, išskyrus Vilniaus universiteto biblioteką, vadovų pareigoms organizavimo tvarkos aprašo priedas
(Pretendento anketos formos pavyzdys)
PRETENDENTO ANKETA
1. Pretendentas ____________________________________________________________________
(vardas ir pavardė, asmens kodas)
2. Bibliotekos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija arba įstaiga, kuriai pateikiama anketa _________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
3. Įstaigos pavadinimas ir pareigos įstaigoje, į kurias pretenduojama __________________________
______________________________________________________________________________________
4. Ar šios anketos 3 punkte nurodytoje įstaigoje dirba asmenys, su kuriais Jus sieja artimi giminystės ar svainystės ryšiai (tėvai, įtėviai, broliai, seserys ir jų vaikai, seneliai, sutuoktinis, vaikai, įvaikiai, jų sutuoktiniai ir jų vaikai, taip pat sutuoktinių tėvai, broliai, seserys ir jų vaikai), ar kurio nors iš šių asmenų ir Jūsų darbas įmonėje, įstaigoje taptų susijęs su vieno tiesioginiu pavaldumu kitam arba su vieno teise kontroliuoti kitą?
_______________________________________________________________________________________
(jeigu taip – nurodykite tokio asmens pareigas, vardą ir pavardę)
5. Ar Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia Jums eiti pareigas, nurodytas šios anketos 3 punkte, taip pat pareigas šios anketos 3 punkte nurodytoje įstaigoje?
_______________________________________________________________________________________
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos kultūros ministro
2014 m. balandžio 11 d. įsakymu Nr. ĮV-258
KVALIFIKACINIŲ REIKALAVIMŲ BIBLIOTEKŲ, KURIŲ SAVININKĖ YRA VALSTYBĖ AR SAVIVALDYBĖ, VADOVAMS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kvalifikacinių reikalavimų bibliotekų, kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė, vadovams aprašas (toliau – kvalifikacinių reikalavimų aprašas) nustato kvalifikacinius reikalavimus Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų, valstybinės reikšmės bibliotekų ir kitų bibliotekų, kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė (toliau – bibliotekos) vadovams.
II. KVALIFIKACINIAI REIKALAVIMAI bibliotekų VADOVams
3. Bibliotekų vadovai turi atitikti šiuos bendruosius kvalifikacinius reikalavimus:
3.1. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vadovai turi turėti aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą humanitarinių arba socialinių mokslų studijų srities (magistro kvalifikacinį laipsnį) išsilavinimą ir ne mažesnę kaip 5 metų vadovaujamo darbo patirtį kultūros arba informacinės veiklos srityje;
3.2. Apskričių viešųjų ir valstybinės reikšmės bibliotekų vadovai turi turėti aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą humanitarinių arba socialinių mokslų studijų srities (magistro kvalifikacinį laipsnį) išsilavinimą ir ne mažesnę kaip 3 metų vadovaujamo darbo patirtį kultūros arba informacinės veiklos srityje;
3.3. Savivaldybių viešųjų bibliotekų vadovai turi turėti aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą humanitarinių arba socialinių mokslų studijų srities išsilavinimą ir ne mažesnę kaip 2 metų vadovaujamo darbo patirtį kultūros arba informacinės veiklos srityje;
4. Bibliotekų vadovai turi atitikti šiuos specialiuosius kvalifikacinius reikalavimus:
4.1. būti susipažinusiam su Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos bibliotekų įstatymu, Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų įstatymu, Lietuvos Respublikos darbo kodeksu ir kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, tarptautiniais susitarimais ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais bibliotekų veiklą bei gebėti juos pritaikyti praktikoje;
4.3. turėti strateginio planavimo, pokyčių valdymo ir finansinių išteklių planavimo bei dalykinio bendravimo įgūdžių, gebėti formuoti, motyvuoti ir valdyti komandą, mokėti organizuoti ir planuoti bibliotekos darbą, būti orientuotam į tikslus, gebėti sistemiškai analizuoti ir objektyviai vertinti situaciją bei priimti optimalius sprendimus;
4.4. mokėti bent vieną iš trijų Europos Sąjungos oficialių darbo kalbų (anglų, prancūzų ar vokiečių) ne žemesniu kaip B1 kalbos mokėjimo lygiu (pagal Bendruosiuose Europos kalbų metmenyse nustatytą ir apibūdintą šešių kalbos mokėjimo lygių sistemą);
III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS