LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL TRAUMŲ IR NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ STEBĖSENOS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2014 m. vasario 3 d. Nr. V-153
Vilnius
Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos stebėsenos (monitoringo) įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktus:
2. P a v e d u:
2.1. Higienos institutui iki 2014 m. spalio 31 d. vykdyti Traumų ir nelaimingų atsitikimų stebėsenos informacinės sistemos sukūrimo organizacinius darbus;
2.2. Higienos institutui nuo 2014 m. lapkričio 1 d. pradėti Traumų ir nelaimingų atsitikimų stebėsenos informacinės sistemos eksploatavimą ir vykdyti Traumų ir nelaimingų atsitikimų stebėseną;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
sveikatos apsaugos ministro
2014 m. vasario 3 d.
įsakymu Nr. V-153
TRAUMŲ IR NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ stebėsenos tvarkos aprašas
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Traumų ir nelaimingų atsitikimų stebėsenos tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato traumų ir nelaimingų atsitikimų stebėsenos (toliau – stebėsena) tikslą ir uždavinius, objektą, reglamentuoja stebėsenos organizavimo ir vykdymo, informacijos analizės ir teikimo tvarką.
2. Stebėsena – tikslingai organizuotas duomenų apie asmenų patirtus sužalojimus, apsinuodijimus ir tam tikrus išorinių poveikių padarinius, žymimus pagal Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos 10 redakcijos, Australijos modifikacijos, kodus S00-T98 (toliau – traumos ir nelaimingi atsitikimai), suteiktas jiems sveikatos priežiūros paslaugas, traumų ir nelaimingų atsitikimų pasekmes rinkimas, kaupimas, apdorojimas, analizė ir vertinimas. Traumų ir nelaimingų atsitikimų stebėsenos sistemoje renkami duomenys apie visus ūmius sužalojimus, svetimkūnių patekimus, nudegimus, nušalimus, apsinuodijimus, kitus išorinių poveikių padarinius, taip pat ankstyvąsias traumų ir kitų išorinių poveikių komplikacijas bei padarinius.
II SKYRIUS
STEBĖSENOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI
3. Stebėsenos tikslas – duomenų apie traumas ir nelaimingus atsitikimus rinkimas, kaupimas, analizė, vertinimas bei ataskaitų rengimas ir teikimas visuomenei bei atsakingoms institucijoms, rengiančioms ir įgyvendinančioms traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencijos priemones.
4. Stebėsenos uždaviniai:
4.1. centralizuotai ir operatyviai rinkti duomenis apie asmenų patirtas traumas ir nelaimingus atsitikimus, jų gydymo eigą ir pasekmes sveikatai: laikiną nedarbingumą, neįgalumą, mirtingumą;
4.2. teikti informaciją apie traumų ir nelaimingų atsitikimų apimtis bei tendencijas, traumų ir nelaimingų atsitikimų pobūdį šalies ir savivaldybių mastu;
4.3. analizuoti sukauptus duomenis siekiant planuoti tinkamas traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencijos priemones;
III SKYRIUS
Stebėsenos objektas
IV SKYRIUS
STEBĖSENOS ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS
V SKYRIUS
STEBĖSENOS duomenų analizė IR TEIKIMAS
9. Už stebėsenos duomenų analizę, vertinimą bei ataskaitų rengimą ir teikimą visuomenei bei atsakingoms institucijoms atsako Higienos institutas.
10.Vykdant stebėseną rekomenduojama traumas ir nelaimingus atsitikimus analizuoti pagal:
10.1. sužalojimo pobūdį, sužalotą kūno dalį, sužalojimo ar apsinuodijimo aplinkybę, vietą ir veiklą įvykio metu;
11. Traumų ir nelaimingų atsitikimų stebėsenos informacinėje sistemoje sukauptų duomenų pagrindu atlikta analizė bei parengtos ataskaitos teikiamos įvairioms įstaigoms ir institucijoms: duomenų teikėjams, įstaigoms, užsiimančioms traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencija, sveikatos priežiūros administravimu, sveikatos politika, ir visuomenei.