VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS

ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VEIKSMŲ PLANO STATINĮ PRIPAŽINUS AVARINIU, ĮVYKUS STATINIO AR JO DALIES GRIŪČIAI TVIRTINIMO

 

2022 m. balandžio 8 d. Nr. 30-965/22

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 6 straipsnio 21 punktu, Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 49 straipsnio 1 dalies 3 punktu ir statybos techniniu reglamentu STR 1.03.01:2016 „Statybiniai tyrimai. Statinio avarija“, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. D1-748 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.03.01:2016 „Statybiniai tyrimai. Statinio avarija“ patvirtinimo“:

1.  T v i r t i n u Veiksmų planą statinį pripažinus avariniu, įvykus statinio ar jo dalies griūčiai (pridedama).

2.  P a v e d u Administracijos direktoriaus pavaduotojui Adomui Bužinskui kontroliuoti, kaip vykdomas šis įsakymas.

 

 

 

Administracijos direktorė                                                                                  Lina Koriznienė

 

 

PATVIRTINTA

Vilniaus miesto savivaldybės

administracijos direktoriaus

2022 m. balandžio 8 d.

įsakymu Nr. 30-965/22

 

VEIKSMŲ PLANAS STATINĮ PRIPAŽINUS AVARINIU, ĮVYKUS STATINIO AR JO DALIES GRIŪČIAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Veiksmų planas statinį pripažinus avariniu, įvykus statinio ar jo dalies griūčiai (toliau – Veiksmų planas) nustato Vilniaus miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) administracijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (toliau – PAGD prie VRM Vilniaus PGV), viešosios įstaigos Vilniaus greitosios medicininės pagalbos stotis (toliau – VGMPS) ir Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – VAVPK) veiksmus (bendradarbiavimą) (toliau – Institucijos) statinį pripažinus avariniu, įvykus statinio ar jo dalies griūčiai (toliau – avarija).

2.  Veiksmų planas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos statybos įstatymo šeštuoju, septintuoju, devintuoju, dvyliktuoju ir keturioliktuoju skirsniais, Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo 28 straipsniu, statybos techniniu reglamentu STR 1.07.03:2017 „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. D1-971 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.07.03:2017 „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“ patvirtinimo“, statybos techniniu reglamentu STR 1.03.01:2016 „Statybiniai tyrimai. Statinio avarija“, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. D1-748 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.03.01:2016 „Statybiniai tyrimai. Statinio avarija“ patvirtinimo“ (toliau – Reglamentas), ir statybos techniniu reglamentu STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. lapkričio 7 d. įsakymu
Nr. D1-738 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ patvirtinimo“.

3.  Veiksmų plane vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Statybos įstatyme, Civilinės saugos įstatyme ir Reglamente.

 

II SKYRIUS

INSTITUCIJŲ VEIKSMAI STATINĮ PRIPAŽINUS AVARINIU

 

4Statinys (jo dalis) pripažįstamas avariniu statinio (jo dalies) ekspertizės aktu (toliau – Ekspertizės aktas). Savivaldybės administracijos Būsto administravimo skyrius (toliau – Skyrius), gavęs informaciją (Ekspertizės aktą), kad statinys (jo dalis) pripažintas avariniu, nedelsdamas atlieka to statinio vykdomos techninės priežiūros patikrinimą. Apžiūrėjęs statinį, įvertinęs statinio techninio prižiūrėtojo pateiktus statinio techninės priežiūros dokumentus, susipažinęs su Ekspertizės akte ekspertizės rangovo pateikta išvada, Skyrius surašo statinio techninės priežiūros patikrinimo aktą (toliau – Aktas).

5.  Kai Ekspertizės akto išvadose nurodoma, kad statinio (jo dalies) pagrindinių (-ės) konstrukcijų (-os) (pamatai, laikančios sienos ir kolonos, išorinės sienos, perdangos, stogas) būklė avarinė, galima statinio, jo dalies, pagrindinių konstrukcijų griūtis, nesaugu statiniu naudotis, statinio pagrindinės laikančios konstrukcijos neatitinka statybos techniniame reglamente STR 2.01.01(1):2005 „Esminis statinio reikalavimas „Mechaninis atsparumas ir pastovumas“, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. rugsėjo 21 d. įsakymu Nr. D1-455 „Dėl statybos techninio reglamento STR 2.01.01(1):2005 „Esminis statinio reikalavimas „Mechaninis atsparumas ir pastovumas“ patvirtinimo“ (toliau – STR 2.01.01(1):2005 „Esminis statinio reikalavimas „Mechaninis atsparumas ir pastovumas“), ir statybos techniniame reglamente STR 2.01.01(4):2008 „Esminis statinio reikalavimas „Naudojimo sauga“, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. D1-706 „Dėl statybos techninio reglamento STR 2.01.01(4):2008 „Esminis statinio reikalavimas „Naudojimo sauga“ patvirtinimo“ (toliau – STR 2.01.01(4):2008 „Esminis statinio reikalavimas „Naudojimo sauga“), nustatytų reikalavimų, o statinio techninės priežiūros patikrinimo metu nustatoma, kad statinio (jo dalies) būklė kelia pavojų statinyje ar arti jo gyvenančių, dirbančių ar kitais tikslais būnančių žmonių sveikatai, gyvybei ar aplinkai, atsižvelgdamas į grėsmės pobūdį ir Ekspertizės akto išvadas Skyrius:

5.1.    Aktu pareikalauja statinio naudotoją nedelsiant:

5.1.1. imtis priemonių žmonėms apsaugoti, jeigu būtina – organizuoti jų evakuaciją;

5.1.2. sustabdyti statinio naudojimą, uždrausti bet kokią veiklą statinyje (jeigu reikia – ir statinio sklype ar teritorijoje);

5.1.3. aptverti statinį, užtikrinti, kad prie jo nepatektų pašaliniai asmenys;

5.2.    nedelsdamas kreipiasi į VAVPK, kad būtų laikinai apribotas patekimas į statinio teritoriją ar patalpą, būtų sustabdyti vykdomi darbai, apribotas ar uždraustas transporto ir pėsčiųjų eismas, jeigu kyla pavojus aplinkai, viešajai tvarkai, asmens ar valstybės saugumui, taip pat evakuoti statinyje (jo dalyje) gyvenantys žmonės;

5.3.    vykdant statinio naudotojų evakuaciją, esant laikino apgyvendinimo poreikiui, kreipiasi į Savivaldybės administracijos Civilinės saugos skyrių (toliau – Civilinės saugos skyrius), kuris organizuoja evakuoto statinio gyventojų, neturinčių kur apsigyventi, laikiną apgyvendinimą, bet ne ilgesniam kaip 5 dienų laikotarpiui nuo šio Veiksmų plano 6.1 papunktyje nurodyto reikalavimo įgyvendinimo dienos.

6.  Kai Ekspertizės akto išvadose nurodoma, kad statinio fasado architektūros detalių ir išorinės (fasado) konstrukcijų (balkonų, lodžijų ir terasų laikančiosios konstrukcijos, aptvarai, stogeliai) (toliau – konstrukcijos) būklė avarinė, galima minėtų konstrukcijų griūtis, nesaugios naudoti, minėtos konstrukcijos neatitinka STR 2.01.01(1):2005 „Esminis statinio reikalavimas „Mechaninis atsparumas ir pastovumas“ ir STR 2.01.01(4):2008 „Esminis statinio reikalavimas „Naudojimo sauga“ nustatytų reikalavimų, o statinio apžiūros metu nustatyta, kad konstrukcijų būklė kelia pavojų statinyje ar arti jo gyvenančių, dirbančių ar kitais tikslais būnančių žmonių sveikatai, gyvybei ar aplinkai, atsižvelgdamas į grėsmės pobūdį ir Ekspertizės akto išvadas Skyrius:

6.1.    Aktu pareikalauja statinio naudotoją nedelsiant:

6.1.1. imtis priemonių žmonėms apsaugoti, sustabdyti statinio avarinės dalies – balkonų, lodžijų, terasų naudojimąsi;

6.1.2. nedelsiant atlikti avarinės būklės konstrukcijos laikiną sustiprinimą arba demontavimą;

6.1.3. aptverti statinio sklypo, kurioje galima avarinės būklės statinio konstrukcijų griūtis, dalį;

6.2. nedelsdamas kreipiasi į VAVPK, kad būtų laikinai apribotas ar uždraustas transporto ir pėsčiųjų eismas, jeigu dėl galimos statinio fasado architektūros detalių ir išorinės (fasado) konstrukcijų griūties kyla pavojus aplinkai, viešajai tvarkai, asmens saugumui.

7.  Daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkams Civilinio kodekso 4.85 straipsnyje nustatyta tvarka priėmus sprendimą nugriauti avariniu pripažintą daugiabutį gyvenamąjį namą ir sudarius sutartį su rangovu dėl griovimo darbų, Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyrius organizuoja daugiabučio gyvenamo namo butų ir kitų patalpų savininkų, neturinčių kur apsigyventi, laikiną (iki dvejų metų, skaičiuojant nuo šio Veiksmų plano 5.1 papunktyje nurodyto reikalavimo įgyvendinimo dienos) apgyvendinimą arba Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka ir apimtimi kompensuoja gyvenamosios vietos nuomos kainą.

 

III SKYRIUS

VEIKSMAI ĮVYKUS STATINIO AVARIJAI

 

8. Įvykus statinio (jo dalies) avarijai, PAGD prie VRM Vilniaus PGV, VGMPS ir VAVPK į statinio avarijos padarinių likvidavimą įsijungia, kai dėl įvykusios statinio, jo dalies avarijos kyla pavojus statinyje ir šalia jo esančių žmonių gyvybei ir sveikatai ir reikia atlikti:

8.1. žmonių paieškos ir gelbėjimo darbus;

8.2. suteikti nukentėjusiesiems pirmąją medicinos pagalbą;

8.3. evakuoti žmones iš avariją patyrusio statinio;

8.4. organizuoti laikiną evakuotų statinio gyventojų apgyvendinimą, suteikiant jiems gyvenamąsias patalpas.

9. Institucijos organizuodamos ir koordinuodamos gelbėjimo darbus atlieka šias funkcijas:

9.1. PAGD prie VRM Vilniaus PGV :

9.1.1. atlieka įvykio vietos žvalgybą griūties ir nukentėjusių faktui patvirtinti;

9.1.2. nustato gelbėjimo darbų zonas;

9.1.3. gelbėjimo darbų vadovo sprendimu sudaro gelbėjimo darbų koordinavimo štabą, paskiria jo vadovą;

9.1.4. įvertina statinio stabilumą; kai yra poreikis dėl eksperto išvados pateikimo apie statinio atitikimą mechaninio atsparumo ir pastovumo reikalavimams, ar saugu naudoti avariją patyrusį statinį (jo dalį), dėl išvados pateikimo kreipiasi į Skyrių;

9.1.5. gelbėjimo darbų vadovas priima sprendimą dėl laikino statinio ar jo dalies naudojimo uždraudimo, iki bus atlikti žmonių gelbėjimo, evakavimo ir paieškos darbai įvykio vietoje;

9.1.6. atlieka žmonių gelbėjimą, evakavimą iš griūties zonos;

9.1.7. vykdo dingusių asmenų paiešką;

9.1.8. esant poreikiui dėl specialiosios technikos, kurios PAGD prie VPM Vilniaus PGV neturi, pasitelkimo – organizuoja šios technikos pasitelkimą per Civilinės saugos skyriaus budintį darbuotoją;

9.1.9. iki VGMPS darbuotojų atvykimo suteikia pirmąją medicinos pagalbą nukentėjusiems asmenims;

9.1.10. esant poreikiui atlikti statinio komunikacijų atjungimą kreipiasi į tinklų savininkus;

9.1.11. atlieka kitus būtinus darbus, siekdama užtikrinti žmonių sveikatą ir gyvybę;

9.2. VGMPS:

9.2.1. suteikia pirmąją medicinos pagalbą avarijos metu nukentėjusiems asmenims;

9.2.2. pristato nukentėjusius asmenis į ligoninę;

9.2.3. informuoja artimiausias sveikatos priežiūros įstaigas apie nukentėjusius asmenis;

9.2.4. teikia informaciją apie žuvusiųjų bei nukentėjusiųjų skaičių;

9.3. VAVPK :

9.3.1. užtikrina viešąją tvarką prie avariją patyrusio statinio, įvykio vietos apsaugą.;

9.3.2. identifikuoja statinio, jo dalies avarijos metu žuvusius asmenis bei organizuoja jų išgabenimą iš įvykio vietos;

9.4. Civilinės saugos skyrius:

9.4.1. gavęs informaciją apie įvykusią avariją nedelsdamas ją perduoda Skyriui, kuris, esant poreikiui, padeda nustatyti statinio bendrojo naudojimo objektų valdytoją;

9.4.2. esant poreikiui organizuoja gyventojų laikiną apgyvendinimą;

9.4.3. atlieka kitas funkcijas, nurodytas Vilniaus miesto savivaldybės ekstremaliųjų situacijų valdymo plane;

9.5. Skyrius, vadovaudamasis Reglamento nuostatomis, organizuoja avarijos tyrimo komisijos sudarymą, kuri atlieka avarijos tyrimą vadovaudamasi Reglamento nuostatomis.

10. Skyrius turi teisę užsakyti statinio ekspertizę, kad būtų nustatyta, ar saugu naudoti avariją patyrusį statinį.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

11. Veiksmų planas gali būti keičiamas ar pripažįstamas netekusiu galios Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu.

 

_________________________