LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2007 M. RUGPJŪČIO 1 D. ĮSAKYMO NR. V-636 „DĖL ASMENŲ, KURIE KREIPIASI Į ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGAS DĖL PSICHIKOS IR ELGESIO SUTRIKIMŲ, VARTOJANT NARKOTINES IR PSICHOTROPINES MEDŽIAGAS, STEBĖSENOS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. rugsėjo 13 d. Nr. V-897
Vilnius
1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. rugpjūčio 1 d. įsakymą Nr. V-636 „Dėl Asmenų, kurie kreipiasi į asmens sveikatos priežiūros įstaigas dėl psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas, stebėsenos tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL PSICHIKOS IR ELGESIO SUTRIKIMŲ, VARTOJANT NARKOTINES IR PSICHOTROPINES MEDŽIAGAS, STEBĖSENOS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 701 straipsnio 2 dalies 3 ir 8 punktais:
1. Tvirtinu Psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas, stebėsenos tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos
ministro 2007 m. rugpjūčio 1 d.
įsakymu Nr. V-636
(Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos
ministro 2024 m. rugsėjo 13 d.
įsakymo Nr. V-897
redakcija)
psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas, stebėsenos tvarkos aprašas
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas, stebėsenos tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas, stebėsenos (toliau – stebėsena) tikslą, stebėsenos duomenų teikimo ir analizės tvarką.
2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos yra apibrėžtos Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatyme, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1998 m. lapkričio 26 d. įsakyme Nr. 687 „Dėl medicininės apskaitos dokumentų formų tvirtinimo“ ir kituose teisės aktuose, reguliuojančiuose asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą.
3. Stebėsenos tikslas – rinkti duomenis apie asmenis, kurie ne gydymo tikslais vartoja narkotines ir psichotropines medžiagas ir kurie pirmą kartą gyvenime ir (ar) pakartotinai kreipiasi į asmens sveikatos priežiūros įstaigas dėl psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas (kodai pagal Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtąjį pataisytą ir papildytą leidimą „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM) F11-F19) (toliau – sutrikimas), gydymo (toliau – paslaugų gavėjas) ir juos naudoti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui (toliau – NTAKD) vertinant sveikatos priežiūros paslaugų dėl psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas, prieinamumą, kokybę ir jų tobulinimo poreikį, vykdant sergamumo psichikos ir elgesio sutrikimais, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas, paplitimo stebėseną nacionaliniu mastu.
II SKYRIUS
STEBĖSENOS DUOMENŲ TEIKIMAS
4. Stebėsenos duomenis, nurodytus Elektroninio medicinos dokumento E025-5/a „Psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas, statistinės apskaitos duomenų aprašas“ duomenų rinkinio apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-120 „Dėl privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų bei privalomų sveikatos statistikos ataskaitų formų patvirtinimo“ (toliau – Duomenų rinkinio aprašas), Aprašo nustatyta tvarka teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ), turinčios licenciją teikti stacionarines ir (arba) ambulatorines psichiatrijos, priklausomybės ligų psichiatrijos ir (arba) vaikų ir paauglių psichiatrijos asmens sveikatos priežiūros paslaugas, metais, apie kuriuos teikiami stebėsenos duomenys, bei turinčios galiojančią sutartį su teritorine ligonių kasa (toliau – TLK) dėl psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas gydymo paslaugų teikimo.
5. ASPĮ asmens sveikatos priežiūros specialistas, teikiantis asmens psichikos sveikatos priežiūros paslaugas paslaugų gavėjui, Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (toliau – ESPBI IS) pildo elektroninį medicinos dokumentą E025-5/a „Psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas, statistinės apskaitos duomenų aprašas“ (toliau – Duomenų aprašas).
6. Duomenų aprašas pildomas apie kiekvieną gydymo epizodą atskirai, taip pat ir tada, kai jie vykdomi nepertraukiamai vienas po kito. Duomenų aprašas pildomas neatsižvelgiant į tai, ar gydymo epizodo metu sutrikimo gydymo ir (ar) reabilitacijos planas visiškai įgyvendintas, iš dalies įgyvendintas ar neįgyvendintas.
7. Duomenų aprašas pildomas gydymo epizodo pradžioje. Jei gydymo epizodas baigiasi einamaisiais metais, duomenys apie gydymo epizodą į Duomenų aprašą turi būti pateikti tais pačiais metais.
8. Duomenų aprašas nepildomas, kai:
8.1. asmens pagrindinė kreipimosi į ASPĮ priežastis nėra narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas;
9. ASPĮ asmens sveikatos priežiūros specialistas tikslina užpildytą Duomenų aprašą:
9.1. jeigu gydymo epizodas, prasidėjęs vienais kalendoriniais metais, tęsiasi kitais kalendoriniais metais, Duomenų aprašo duomenys patikslinami pirmojo kitais metais paslaugų gavėjo apsilankymo ASPĮ metu;
9.2. kai gydymo epizodo metu gaunama papildomų ar patikslintų duomenų apie paslaugų gavėją, nurodytų Duomenų rinkinio apraše;
10. ASPĮ vadovas ar jo įgaliotas asmuo raštu paskiria asmenį, atsakingą už Duomenų aprašo pildymą ir pateikimą į ESPBI IS Apraše nustatyta tvarka ir užtikrina informacijos apie atsakingą asmenį perdavimą NTAKD ir prireikus šios informacijos atnaujinimą.
III SKYRIUS
STEBĖSENOS duomenų analizė
12. NTAKD stebėsenos duomenis teikia Europos narkotikų ir narkomanijos informaciniam tinklui, taip pat stebėsenos duomenų pagrindu parengtas analizes, vertinimus, apibendrinimus ir rekomendacijas teikia valstybės institucijoms ir visuomenei.
13. Vykdant stebėseną, NTAKD rekomenduojama analizuoti psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas sergamumo, pakartotinio kreipimosi į ASPĮ rodiklių dinamiką pagal:
13.1. socialinę demografinę padėtį (šeimos sudėtis, faktinė, nuolatinė gyvenamoji vieta, užimtumas, išsilavinimas ir kvalifikacija);