VALSTYBINĖS VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VEIKLOS VYKDYTOJŲ, PATEIKIANČIŲ RINKAI MEDIENĄ IR MEDIENOS PRODUKTUS VEIKLOS PATIKRINIMŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2016 m. sausio 27 d. Nr. 1-30

Vilnius

 

 

Įgyvendindamas 2010 m. spalio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 995/2010, kuriuo nustatomos veiklos vykdytojų, pateikiančių rinkai medieną ir medienos produktus, pareigos (OL 2010 L 295, p. 23), 21–22 punktų nuostatas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. kovo 6 d. nutarimą Nr. 205 Dėl kompetentingų institucijų, atsakingų už 2010 m. spalio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) nr. 995/2010 taikymą, paskyrimo nuostatas bei vadovaudamasis Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos nuostatų, patvirtintų 2015 m. gruodžio 23 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1333 „Dėl Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos nuostatų patvirtinimo“, 9.2 punktu,

t v i r t i n u Veiklos vykdytojų, pateikiančių rinkai medieną ir medienos produktus veiklos patikrinimų tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Feliksas Petrauskas


 

PATVIRTINTA

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos

tarnybos direktoriaus

2016 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. 1-30

 

VEIKLOS VYKDYTOJŲ IR PREKIAUTOJŲ, PATEIKIANČIŲ RINKAI MEDIENĄ IR MEDIENOS PRODUKTUS VEIKLOS PATIKRINIMŲ TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Veiklos vykdytojų ir prekiautojų, pateikiančių rinkai medieną ir medienos produktus veiklos patikrinimų tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato pagrindines šių ūkio subjektų, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (toliau - Tarnyba) pareigas bei veiklos patikrinimų atlikimo tvarką.

2. Aprašas parengtas įgyvendinant 2010 m. spalio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 995/2010, kuriuo nustatomos veiklos vykdytojų, pateikiančių rinkai medieną ir medienos produktus, pareigos (OL 2010 L 295, p. 23) (toliau – Reglamentas) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. kovo 6 d. nutarimą Nr. 205 Dėl kompetentingų institucijų, atsakingų už 2010 m. spalio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) nr. 995/2010 taikymą, paskyrimo (toliau – Nutarimas).

3. Tarnyba yra kompetentinga institucija, atsakinga už Reglamento taikymą Reglamento priede nustatytų visų medienos ir medienos produktų, išskyrus nurodytus Nutarimo 1.1 punkte, pateikimo rinkai srityje.

4. Nutarimo 1.1 punkte nurodyta, kad kompetentinga institucija, atsakinga už Reglamento taikymą Reglamento priede nustatytų medienos ir medienos produktų, kurie yra klasifikuoti pagal Kombinuotosios nomenklatūros kodus 4401 „Malkinė mediena, turinti rąstų, pliauskų, šakų, žabų kūlelių ar panašų pavidalą“, išskyrus „Medienos skiedros arba drožlės; pjuvenos, medienos atliekos ir atraižos, neaglomeruotos arba aglomeruotos ir turinčios rąstų, briketų, granulių arba panašų pavidalą“, ir 4403 „Padarinė mediena, nuo kurios nuskusta arba nenuskusta žievė ir brazdas, kuri grubiai aptašyta suformuojant kvadrato skerspjūvį arba neaptašyta“, pateikimo rinkai srityje, paskirta Valstybinė miškų tarnyba.

5. Šiame Apraše naudojamos sąvokos atitinka sąvokas ir jų apibrėžimus, naudojamus Reglamente (2 straipsnis).

6. Veiklos vykdytojų, prekiautojų ir stebėsenos organizacijų (toliau – veiklos vykdytojai) patikrinimai atliekami siekiant nustatyti veiklą, kuri gali prieštarauti teisės aktų reikalavimams.

7. Veiklos patikrinimų tikslas – užkirsti kelią neteisėtai medienos ruošai bei neteisėtai paruoštos medienos ir medienos produktai patekimui į rinką.

8. Reglamente nurodyta, kad siekiant užtikrinti, kad nebūtų užkraunama nereikalinga administracinė našta, deramo patikrinimo sistema turėtų būti taikoma tik veiklos vykdytojams, kurie medieną ir medienos produktus pateikia vidaus rinkai pirmą kartą, o tiekimo grandinėje dalyvaujantis prekiautojas privalėtų pateikti pagrindinę informaciją apie tiekėją ir pirkėją, siekiant nustatyti medienos ir medienos produktų atsekamumą. Veiklos vykdytojai turėtų naudotis priemonių ir procedūrų sistema ir atlikti deramą patikrinimą, siekdami sumažinti riziką pateikti į vidaus rinką neteisėtai paruoštą medieną ir iš tokios medienos pagamintus medienos produktus.

9. Deramo patikrinimo sistemą sudaro trys nuo rizikos valdymo neatsiejami elementai: prieiga prie informacijos, rizikos įvertinimas ir nustatytos rizikos mažinimas. Deramo patikrinimo sistema turėtų suteikti prieigą prie informacijos apie vidaus rinkai pirmą kartą pateikiamos medienos ir medienos produktų šaltinius bei tiekėjus, įskaitant atitinkamą informaciją, susijusią, pavyzdžiui, su atitiktimi taikomiems teisės aktams, medienos ruošos valstybe, rūšimis, kiekiu ir, jei reikia, valstybės regionų ir medienos ruošos koncesija. Remdamiesi šia informacija, veiklos vykdytojai turėtų atlikti rizikos įvertinimą. Jei nustatoma rizika, veiklos vykdytojai turėtų ją mažinti imdamiesi proporcingų nustatytos rizikos dydžiui veiksmų, siekiant užkirsti kelią neteisėtai paruoštos medienos ir iš tokios medienos pagamintų medienos produktų pateikimui į vidaus rinką (Reglamento 6 straipsnio 1 dalies c punktas).

10. Veiklos patikrinimai planuojami ir atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu, kitais norminiais teisės aktais, reglamentuojančiais patikrinimų atlikimą bei šiuo Aprašu.

 

 

II SKYRIUS

VEIKLOS VYKDYTOJŲ PATIKRINIMAI

 

11. Veiklos vykdytojų veikla tikrinama atliekant „Patikrinimus pagal prioritetines sritis“, t.y. šie patikrinimai atliekami pagal prekių grupę, kuri nurodyta Tarnybos direktoriaus patvirtintame Prioritetinių ne maisto produktų rinkos priežiūros sričių sąraše arba atliekant vertinamąjį vizitą. Pranešimai apie tokių patikrinimų (atliekami, kaip patikrinimai pagal prioritetines sritis) atlikimą veiklos vykdytojams nesiunčiami; planai Tarnybos interneto svetainėje netalpinami (informacija apie planuojamus atlikti vertinamuosius vizitus Tarnybos interneto svetainėje talpinama; pranešimai veiklos vykdytojams nesiunčiami).

12. Patikrinimas atliekamas Tarnybos vadovo ar jo įgalioto asmens (darbuotojo) pavedimu, kuriame turi būti nurodytas patikrinimo terminas ir tikslas.

13. Tarnybos darbuotojas, atliekantis veiklos patikrinimą, privalo:

13.1. pavedime atlikti patikrinimą nurodytoje vietoje ir laiku prisistato veiklos vykdytojui (vadovui ar jo įgaliotam atstovui), parodydamas tarnybinį pažymėjimą;

13.2. paaiškinti veiklos patikrinimo atlikimo tvarką, aptarti veiklos patikrinimo planą, susiderinti dokumentų pateikimo laiką ir vietą.

14. Veiklos patikrinimo trukmė negali būti ilgesnė kaip 7 darbo dienos nuo veiklos patikrinimo pradžios. Veiklos patikrinimo pradžia laikoma, kai Tarnybos darbuotojas prisistato veiklos vykdytojui (vadovui ar jo įgaliotam atstovui). Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu (kai gaunamas motyvuotas veiklos vykdytojo prašymas pratęsti patikrinimo laiką) veiklos patikrinimo trukmė gali būti pratęsta.

15. Neeilinis veiklos patikrinimas gali būti atliekamas:

15.1. gavus kito kompetentingo viešojo administravimo subjekto rašytinį motyvuotą prašymą ar pavedimą atlikti veiklos vykdytojo veiklos patikrinimą ar kitos valstybės kompetentingos institucijos prašymą;

15.2. gavus informaciją ar kilus pagrįstų įtarimų dėl vykdomos veiklos, prieštaraujančios teisės aktų reikalavimams;

15.3. siekiant užtikrinti, kad buvo pašalinti veiklos vykdytojo ankstesnio veiklos patikrinimo metu nustatyti teisės aktų pažeidimai ir įgyvendinti priimti sprendimai.

16. Veiklos patikrinimų metu tikrinama:

16.1. deramo patikrinimo sistema (sistemos elementai aprašyti Reglamento 6 straipsnyje), įskaitant rizikos įvertinimo ir rizikos mažinimo procedūras;

16.2. dokumentai ir įrašai, iš kurių galima spręsti, ar deramo patikrinimo sistema ir procedūros veikia tinkamai;

16.3. dokumentų atitiktis faktui.

17. Preliminarus dokumentų sąrašas, kuriuos turi pateikti patikrinimo metu ūkio subjektas:

17.1. medienos ir medienos gaminių pirkimo (pardavimo) PVM sąskaitos faktūros;

17.2. važtaraščiai;

17.3. turimi sertifikatai arba kitos trečiųjų šalių patikrinimo sistemos;

17.4. kiti dokumentai, patvirtinantys, kad rinkai pateikta mediena paruošta nepažeidžiant; ruošos valstybėje galiojančių teisės aktų (leidimai kirsti mišką, medienos gabenimo dokumentai ir kt.).

18. Patikrinimo metu turi būti patikrinti duomenys apie deramo patikrinimo sistemą ir dokumentus ir surašytame patikrinimo akte turi būti atsakyta į šiuos klausimus:

18.1. ar veiklos vykdytojas naudojasi stebėsenos organizacijos sukurta deramo patikrinimo sistema ar savo sukurta deramo patikrinimo sistema;

18.2. ar deramo patikrinimo sistemoje yra dokumentai, nurodantys veiklos vykdytojo rinkai pateiktos medienos ruošos valstybę (valstybės regioną ar medienos ruošos koncesiją), medžių rūšį, asortimentus, kiekį, produkciją veiklos vykdytojui teikiančio tiekėjo pavadinimą ir adresą, pirkėjo pavadinimą ir adresą;

18.3. ar atlikti visi rizikos vertinimai pagal nustatytus vertinimo kriterijus (atitiktis taikomiems teisės aktams; pilnas medienos tiekimo grandinės atsekamumas; neteisėtos medienos ruošos mastas valstybėje ir (arba) valstybės regione; importuojamų medžių rūšių neteisėtos medienos ruošos mastas; ginkluotų konfliktų masto svarba medienos ruošos valstybėje; Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos ir Europos Sąjungos Tarybos nustatytos sankcijos dėl medienos importo bei eksporto).

19. Tarnybos darbuotojas nusišalina pats arba turi būti nušalintas nuo veiklos vykdytojų veiklos patikrinimo, jeigu jis turi asmeninį suinteresuotumą (yra veikiamas aplinkybių, galinčių turėti įtakos veiklos patikrinimo objektyvumui).

20. Jeigu paaiškėja šio Aprašo 20 punkte nustatytos aplinkybės, Tarnybos darbuotojas privalo apie tai nedelsdamas raštu informuoti institucijos vadovą ar jo įgaliotą asmenį (darbuotoją). Sprendimą dėl darbuotojo nušalinimo priima Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo (darbuotojas).

 

 

III SKYRIUS

VEIKLOS PATIKRINIMO REZULTATŲ ĮFORMINIMAS IR DOKUMENTACIJOS TVARKYMAS

 

21. Veiklos patikrinimo rezultatai įforminami surašant Tarnybos direktoriaus įsakymu patvirtintos formos veiklos patikrinimo aktą.

22. Veiklos patikrinimo akte užfiksuojama:

22.1. veiklos patikrinimo metu nustatyti pažeidimai;

22.2. pasiūlymai jiems pašalinti;

22.3. išvados;

22.4. nustačius pažeidimus veiklos vykdytojams suteikiamas 14 kalendorinių dienų terminas pateikti informaciją apie priimtas priemones nustatytiems pažeidimas pašalinti.

23. Veiklos patikrinimo aktas turi būti surašytas, užregistruotas ir įteiktas veiklos vykdytojui per 5 darbo dienas nuo veiklos patikrinimo pabaigos. Patikrinimo aktas veiklos vykdytojui įteikiamas asmeniškai pasirašytinai arba gali būti siunčiamas su lydraščiu registruotu laišku. Jeigu veiklos patikrinimo metu nepateikiami reikalingi dokumentai ar informacija, arba išaiškėja papildomos aplinkybės, patikrinimo akto išdavimo laikotarpis skaičiuojamas nuo tos dienos, kai gaunami visi reikiami dokumentai, informacija arba baigiamos tirti papildomos aplinkybės.

24. Už tinkamą veiklos patikrinimo atlikimą ir rezultatų įforminimą atsako tikrinimą atlikę ir veiklos patikrinimo aktą, surašę Tarnybos darbuotojai.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

25. Veiklos vykdytojai Tarnybos sprendimus gali skųsti teisės aktų nustatyta tvarka.

26. Tarnyba, atsižvelgus į veiklos patikrinimo rezultatus ar nustatę teisės aktų pažeidimus, taiko poveikio priemones Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse nustatyta tvarka.

_________________