LIETUVOS RESPUBLIKOS

GENERALINIS PROKURORAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL rekomendacijų dėl proceso UŽbaigimo TEISMO baudžiamuoju įsakymu patvirtinimo

 

2023 m. lapkričio 20 d. Nr. I-230

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo 14 straipsnio 1 dalimi ir 16 straipsnio 2 dalimi:

1. T v i r t i n u Rekomendacijas dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2015 m. birželio 1 d. įsakymą Nr. I-134 „Dėl Rekomendacijų dėl proceso užbaigimo baudžiamuoju įsakymu patvirtinimo“.

3. S k e l b i u šį įsakymą Teisės aktų registre.

 

 

 

Generalinė prokurorė                                                                                         Nida Grunskienė

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos generalinio

prokuroro 2023 m. lapkričio 20 d.

įsakymu Nr. I-230

 

 

Rekomendacijos

dėl proceso UŽbaigimo TEISMO baudžiamuoju įsakymu

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Rekomendacijos dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu (toliau – Rekomendacijos) nustato reikalavimus, kuriais vadovaujamasi prokuratūroje užbaigiant ikiteisminį tyrimą teismo baudžiamuoju įsakymu.

2. Teismo baudžiamojo įsakymo priėmimo procesas nustatytas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 418–425 straipsniuose. Prokuroro veiksmai šiame procese apibrėžti BPK 418–420 straipsniuose.

 

II SKYRIUS

PROCESO UŽBAIGIMAS TEISMO BAUDŽIAMUOJU ĮSAKYMU

 

3. Pagal BPK 418 straipsnio 3 dalį, prokuroras gali nuspręsti ikiteisminio tyrimo metu kreiptis į teisėją dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu, jeigu yra BPK 218 straipsnio 1 dalyje nustatyti ikiteisminio tyrimo užbaigimo pagrindai. Toks sprendimas priimamas užbaigiant ikiteisminį tyrimą ir įforminamas pareiškimu dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu.

4. Prieš priimdamas sprendimą kreiptis į teisėją dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu prokuroras turi apsvarstyti galimybę nutraukti ikiteisminį tyrimą nereabilituojančiais pagrindais.

5.  Prokuroras gali kreiptis į teisėją dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu, jeigu yra šios sąlygos:

5.1. straipsnio sankcijoje (jei asmuo įtariamas padaręs kelias nusikalstamas veikas, – visų straipsnių sankcijose) numatyta nusikalstama veika, už kurios padarymą gali būti skiriama kaip vienintelė ar alternatyvi bet kuri bausmė, išskyrus atvejus, kai už nusikalstamą veiką gali būti skiriamas tik terminuotas laisvės atėmimas ar laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Terminuoto laisvės atėmimo bausmė teismo baudžiamuoju įsakymu negali būti skiriama. Taip pat procesas negali būti užbaigtas teismo baudžiamuoju įsakymu, jeigu Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) straipsnio sankcijoje numatytas tik terminuotas laisvės atėmimas, tačiau, prokuroro nuomone, kaltinamajam gali būti paskirta švelnesnė bausmė taikant BK 54 straipsnio 3 dalies ar 62 straipsnio nuostatas;

5.2. nusikalstamos veikos aplinkybės yra pakankamai aiškios ir nekyla abejonių dėl visų teismo baudžiamuoju įsakymu sprendžiamų klausimų. Prokuroras gali kreiptis į teisėją dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu tik tais atvejais, kai nekyla abejonių, kad įtariamasis padarė jam inkriminuotą veiką, yra nustatytos nusikalstamos veikos faktinės aplinkybės (padarymo vieta, laikas, būdas, padariniai ir kitos svarbios aplinkybės) ir, atsižvelgiant į visas nustatytas nusikalstamos veikos faktines aplinkybes ir nusikalstamos veikos sudėties požymius, veika kvalifikuota tinkamai;

5.3. kaltininkas atlygino ar pašalino žalą, jeigu žala buvo padaryta, arba įsipareigojo ją atlyginti ar pašalinti. Įsipareigojimas atlyginti ar pašalinti žalą turi būti rašytinės formos, iš jo turinio turi būti aišku, kad nėra ginčo dėl įsipareigojimo atlyginti žalą. Įsipareigojime gali būti nurodytas žalos dydis, jos atlyginimo ar pašalinimo būdas ir terminai;

5.4. įtariamasis neprieštarauja proceso užbaigimui teismo baudžiamuoju įsakymu;

5.5. jeigu nusikalstamą veiką padarė bendrininkų grupė, procesas teismo baudžiamuoju įsakymu gali būti užbaigtas tik tuo atveju, kai tam neprieštarauja (sutinka) visi bendrininkai. Sutikimas turi būti gautas, iki bus surašytas BPK 419 straipsnyje nustatyto turinio pareiškimas dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu.

6. Esant nusikalstamų veikų daugetui (kai asmuo padaro kelias nusikalstamas veikas), procesas gali būti užbaigtas teismo baudžiamuoju įsakymu tik esant Rekomendacijų 5 punkte nurodytoms sąlygoms.

7. Procesas gali būti užbaigtas teismo baudžiamuoju įsakymu ir tais atvejais, kai:

7.1. nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas su nukentėjusiuoju susitaikęs asmuo (BK 38 straipsnis) per vienerius metus padaro naują nusikalstamą veiką arba nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą atleistas asmuo (BK 40 straipsnis) laidavimo metu padaro naują nusikalstamą veiką. Tokiais atvejais būtina, kad abiejų BK straipsnių (ir numatančio atsakomybę už ankstesnę, ir už naują nusikalstamą veiką) sankcijose būtų numatyta švelnesnė už terminuotą laisvės atėmimą ar laisvės atėmimą iki gyvos galvos bausmė;

7.2. nusikalstamą veiką padaro asmuo, neatlikęs ankstesniu nuosprendžiu jam paskirtos švelnesnės už terminuotą laisvės atėmimą bausmės.

8. Nusprendęs, kad yra visos sąlygos kreiptis į teisėją dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu, prokuroras užpildo įtariamajam skirtą pranešimą apie galimybę kreiptis į teisėją dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu (toliau – pranešimas).

9. Pranešime turi būti išdėstoma prokuroro pozicija dėl įtariamajam skirtinos bausmės ir jos dydžio, turto konfiskavimo, išplėstinio turto konfiskavimo, uždraudimo naudotis specialia teise ir kitų baudžiamojo poveikio priemonių taikymo, proceso išlaidų atlyginimo tvarkos ir jų dydžio. Jeigu asmuo buvo laikinai sulaikytas (BPK 140 straipsnis), jam taikytas suėmimas ar jis buvo atiduotas į sveikatos priežiūros įstaigą (BPK 141 straipsnis), prokuroras nurodo, kad į skirtiną bausmę įskaičiuotinas laikiname sulaikyme, suėmime, sveikatos priežiūros (ekspertizės) įstaigoje išbūtas laikas, skirtina galutinė, pagal BK 63 ir 64 straipsnius subendrinta bausmė ir tai, ar ji apskaičiuota įvertinus BK 641 straipsnio nuostatas.

10. Prokuroras arba prokuroro pavedimu ikiteisminio tyrimo pareigūnas, supažindindamas įtariamąjį su pranešimu, pranešimo dalyje, kurioje nurodyta proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu tvarka ir pasekmės, įrašo, ar įtariamasis neprieštarauja (sutinka) tokiam proceso užbaigimui, įtariamojo nuomonę apie skirtiną bausmę ir jos dydį, kitus teismo baudžiamajame įsakyme spręstinus klausimus.

11. Pranešimo dalį, kurioje nurodoma prokuroro pozicija dėl įtariamajam skirtinos bausmės ir jos dydžio, baudžiamojo poveikio priemonių, proceso išlaidų atlyginimo tvarkos ir dydžio, parašu patvirtina prokuroras, o pranešimo dalį, kurioje nurodoma proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu tvarka ir pasekmės, įtariamojo nuomonė dėl jam skirtinos bausmės ir jos dydžio, parašu patvirtina prokuroras arba jo pavedimu ikiteisminio tyrimo pareigūnas, supažindinęs įtariamąjį su pranešimu.

12. Pranešimo kopija įteikiama įtariamajam ir (ar) jo gynėjui, jeigu jie pageidauja ją gauti. Kadangi baudžiamojo proceso įstatymas nereikalauja įteikti tokį pranešimą proceso dalyviams, pranešimo vertimas į įtariamojo gimtąją kalbą ar kitą kalbą, kurią jis moka, neatliekamas. Pranešimą pasirašo įtariamasis ir, jeigu dalyvavo, gynėjas, vertėjas.

13. Įtariamojo nesutikimas su skirtina bausme ir jos dydžiu ar kitomis pranešime nurodytomis sąlygomis netrukdo procesą užbaigti teismo baudžiamuoju įsakymu.

14. Įtariamajam susipažinus su pranešimu ir išreiškus nuomonę dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu, skirtinos bausmės ir jos dydžio, prokuroras priima sprendimą kreiptis į teisėją dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu. Apie šį sprendimą prokuroras privalo pranešti nukentėjusiajam ir išaiškinti teisę per 7 dienas nuo pranešimo gavimo apskųsti prokuroro sprendimą ikiteisminio tyrimo teisėjui. Jeigu žalą patyrė procese kaip civilinis ieškovas dalyvaujantis juridinis asmuo, apie prokuroro sprendimą procesą užbaigti teismo baudžiamuoju įsakymu privaloma pranešti civilinio ieškovo atstovui.

15. Prokuroras iki pareiškimo surašymo turi įsitikinti, kad nukentėjusysis ir (ar) civilinio ieškovo atstovas tinkamai informuotas apie sprendimą procesą užbaigti teismo baudžiamuoju įsakymu. Jeigu ikiteisminio tyrimo metu buvo gautas nukentėjusiojo ir (ar) civilinio ieškovo atstovo rašytinis sutikimas (su reikiamais kontaktiniais duomenimis) procesinius dokumentus gauti elektroninių ryšių priemonėmis, pranešimas įteikiamas elektroninių ryšių priemonėmis. Pranešimo išsiuntimą elektroninių ryšių priemonėmis patvirtina prokuroro elektroniniu paštu išsiųsto pranešimo atspausdinta kopija. Tokiu atveju pranešimo įteikimo diena laikoma po pranešimo išsiuntimo dienos einanti darbo diena.

16. Jeigu pasibaigus sprendimo procesą užbaigti teismo baudžiamuoju įsakymu apskundimo terminui nebuvo gautas nukentėjusiojo ir (ar) civilinio ieškovo atstovo skundas, prokuroras, vadovaudamasis BPK 418 straipsnio 3 dalimi, per 7 dienas surašo pareiškimą dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu ir kartu su ikiteisminio tyrimo metu surinkta medžiaga Integruotos baudžiamojo proceso informacinės sistemos (IBPS) priemonėmis elektronine forma perduoda teismui pagal teismingumą. Pareiškimo surašymo terminą gali pratęsti aukštesnysis prokuroras.

 

III SKYRIUS

PAREIŠKIMO DĖL PROCESO UŽBAIGIMO TEISMO BAUDŽIAMUOJU ĮSAKYMU TURINYS

 

17. Prokuroro pareiškime dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu būtina nurodyti:

17.1. kaltinamojo duomenis, nurodytus BPK 419 straipsnio 1 dalies 1 punkte, kaltinamojo gyvenamąją vietą, pilietybę, tautybę, išsilavinimą, duomenis apie kardomąją priemonę (jei suimtas, kur laikomas), neišnykusį ir nepanaikintą teistumą, taip pat duomenis apie išnykusį arba panaikintą teistumą, jeigu tai turi reikšmės apibūdinant asmenį arba pagrindžiant įrodinėtinas bylos aplinkybes, administracinius teisės pažeidimus, kitus kaltinamojo asmens duomenis;

17.2. nusikalstamas veikas, dėl kurių padarymo kaltinamasis turi būti nubaustas teismo baudžiamuoju įsakymu (padarymo vieta, laikas, būdas ir padariniai, kitos svarbios aplinkybės). Siekiant nepažeisti kaltinamojo teisės į gynybą, veikų aprašymas turi atitikti BPK 187 straipsnyje numatyto pranešimo apie įtarimą turinį;

17.3. BK straipsnius, jų dalis ir punktus, numatančius atsakomybę už padarytas nusikalstamas veikas;

17.4. pagrindinius duomenis, kuriais grindžiamas kaltinimas (įtariamojo parodymai ir pozicija dėl įtarimo, nukentėjusiojo (-iųjų) ir liudytojų parodymai, specialistų išvados ir ekspertizių aktų išvados, kiti duomenys, užfiksuoti proceso veiksmų protokoluose, dokumentai ir daiktai (nurodoma tik proceso veiksmų protokoluose ar kituose dokumentuose užfiksuotų duomenų esmė)). Nurodomi bylos tomai ir lapai, kuriuose tie duomenys užfiksuoti;

17.5. kaltinamajam skirtiną bausmę ir jos dydį, kaltinamojo nuomonę dėl jam skirtinos bausmės ir jos dydžio (ši nuomonė turi sutapti su Rekomendacijų 9 ir 10 punktuose nurodytame pranešime pateikta nuomone). Jeigu asmuo buvo laikinai sulaikytas (BPK 140 straipsnis), jam taikytas suėmimas ar jis buvo atiduotas į sveikatos priežiūros įstaigą (BPK 141 straipsnis), būtina nurodyti, kad į siūlomą bausmę būtų įskaičiuotas laikiname sulaikyme, suėmime, sveikatos priežiūros (ekspertizės) įstaigoje išbūtas laikas, taip pat skirtina galutinė, pagal BK 63 ir 64 straipsnius subendrinta bausmė ir tai, ar ji apskaičiuota įvertinus BK 641 straipsnio nuostatas;

17.6. siūlomus sprendimus dėl turto konfiskavimo, išplėstinio turto konfiskavimo, uždraudimo naudotis specialia teise ir kitų baudžiamojo poveikio priemonių taikymo, kardomosios priemonės kaltinamajam skyrimo, nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo, jei yra kaltinamojo įsipareigojimas atlyginti žalą arba ją pašalinti, pozicija dėl civilinio ieškinio priteisimo;

17.7. siūlomą sprendimą dėl dokumentų ir daiktų, turinčių reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti (būtina nurodyti tokių dokumentų ir daiktų buvimo vietą), taip pat sprendimą dėl galimo proceso išlaidų atlyginimo.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. Pagal Baudžiamosios bylos duomenų tvarkymo elektronine forma ikiteisminio tyrimo metu tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro ir Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2016 m. sausio 29 d. įsakymu Nr. 1V-67/I-31 „Dėl Baudžiamosios bylos duomenų tvarkymo elektronine forma ikiteisminio tyrimo metu tvarkos aprašo patvirtinimo“, kreipiantis į teismą pareiškimu dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu, popierinės bylos neformuojamos ir teismui neperduodamos. Byloje esantys popierinės formos dokumentai (originalai) paliekami saugoti toje ikiteisminio tyrimo įstaigoje ar prokuratūroje, kurioje buvo užbaigtas ikiteisminis tyrimas, o teismui tokių dokumentų originalai perduodami tik tada, kai teismas jų pareikalauja.

______________________