VALSTYBINĖS VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARNYBOS DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PLUOŠTINIŲ KANAPIŲ ĮSTATYMO PAŽEIDIMŲ NAGRINĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2023 m. lapkričio 15 d. Nr. 1-224
Vilnius
Vadovaudamasi ir siekdama užtikrinti pažeidimų nagrinėjimą pagal Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo 12 ir 18 straipsnius:
1. T v i r t i n u Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo pažeidimų nagrinėjimo tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos
tarnybos direktoriaus
2023 m. lapkričio 15 d. įsakymu Nr. 1-224
LIETUVOS RESPUBLIKOS PLUOŠTINIŲ KANAPIŲ ĮSTATYMO pažeidimŲ NAGRINĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo pažeidimų nagrinėjimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja pluoštinių kanapių gaminių, išskyrus maistą ir pašarus, gamybos ir (ar) jų tiekimo rinkai reikalavimų pažeidimų (toliau – pažeidimai) nagrinėjimą Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje.
2. Atsakomybė Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims ir užsienio valstybių juridiniams asmenims ir kitų organizacijų padaliniams, įsteigtiems Lietuvoje ir užsienio juridinių asmenų padaliniams, tais atvejais, kai užsienio juridiniai asmenys nėra įsisteigę Lietuvoje ir čia veiklą vykdo tik jų padaliniai (toliau – juridinis asmuo), už pažeidimus taikoma Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo 12 straipsnyje nustatyta tvarka.
3. Pažeidimus nagrinėja ir baudas, numatytas Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo 12 straipsnio 4 ir 5 dalyse, skiria Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus įsakymu sudaryta komisija (toliau – Komisija), kurios skyrimo tvarka ir darbo organizavimas nustatytas Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos darbo reglamente, patvirtintame Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus 2019 m. balandžio 10 d. įsakymu Nr. 1-128 „Dėl Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos darbo reglamento patvirtinimo“.
II SKYRIUS
LIETUVOS RESPUBLIKOS PLUOŠTINIŲ KANAPIŲ ĮSTATYMO PAŽEIDIMŲ NAGRINĖJIMO TVARKA
5. Juridinio asmens atstovais pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nuostatas laikomi institucijų, įstaigų vadovai, o įstatymų ar kitų teisės aktų numatytais atvejais ir kiti darbuotojai, veikiantys neviršydami įgaliojimų, suteiktų vadovaujantis įstatymais ar kitais teisės aktais. Šie asmenys pateikia Komisijai dokumentus, patvirtinančius jų asmens tapatybę ir užimamas pareigas, juridinio asmens vadovo pasirašytą įgaliojimą.
6. Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos valstybės tarnautojui ar darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį (toliau – darbuotojas), Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos patikrinimų taisyklių, patvirtintų Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus 2020 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 1-318 „Dėl Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos patikrinimų taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka pateikus Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo pažeidimo protokolą su tyrimo medžiaga ar Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai gavus kontrolės institucijos surašytą protokolą su tyrimo medžiaga, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius paskiria Komisijos narį atsakingu už bylos medžiagos paruošimą ir pateikimą Komisijai. Komisijos narys, atsakingas už bylos medžiagos paruošimą ir pateikimą Komisijai, iš jam pavaldaus Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos struktūrinio padalinio darbuotojų paskiria posėdžio sekretorių.
7. Komisijos narys, atsakingas už bylos medžiagos paruošimą ir pateikimą Komisijai, turi teisę:
7.1. išsiųsti įtariamam pažeidėjui pažeidimo protokolo nuorašą, jeigu jis nėra su minėtu protokolu susipažinęs, ir pareikalauti per nurodytą terminą, bet ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų raštu pateikti paaiškinimą bei nurodyti, sutinka ar nesutinka su pažeidimo protokolu;
7.2. bylos nagrinėjimo proceso dalyvių prašymu pareikalauti iš fizinių ir (ar) juridinių asmenų įrodymų, kurių jie negali gauti;
8. Laikydamas, kad nėra kliūčių bylai nagrinėti, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius įtraukia bylos nagrinėjimą į bylų nagrinėjimo posėdžio darbotvarkę.
9. Įtraukus bylos nagrinėjimą į bylų nagrinėjimo posėdžio darbotvarkę, pranešimas apie Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo pažeidimo bylos nagrinėjimą ir protokolo kopija yra išsiunčiama Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo 15 straipsnyje nustatyta tvarka. Siunčiamame Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos pranešime nurodoma:
9.5. informacija apie tai, kad bylos nagrinėjimo proceso dalyviai privalo pateikti visus savo turimus byloje įrodymus;
9.6. tai, kad įtariamo pažeidėjo ir (ar) jo atstovo, jeigu jis buvo laiku ir tinkamai Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo 15 straipsnio nustatyta tvarka informuotas apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, neatvykimas į bylos nagrinėjimą nekliudo ją nagrinėti;
10. Proceso dalyvių teisės Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo pažeidimo tyrimo ir bylos nagrinėjimo metu yra įtvirtintos Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo 16 straipsnyje.
11. Bylos nagrinėjimas vyksta viešai. Komisija savo iniciatyva arba proceso dalyvių prašymu gali paskelbti posėdį ar jo dalį uždaru, kai tai būtina siekiant apsaugoti valstybės, tarnybos, profesinę paslaptį arba proceso šalių komercinę paslaptį.
12. Bylos nagrinėjamos pagal pažeidimo protokolą, pateiktą su reikalingais įrodymais ar išvadomis dėl Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo 12 straipsnio 4 ir 5 dalyse nurodytų pažeidimų.
13. Byla dėl Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo pažeidimo posėdyje nagrinėjama tuomet, kai bylos nagrinėjimo posėdžio dalyviai apie bylos nagrinėjimo posėdžio laiką ir vietą buvo laiku ir tinkamai informuoti Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo 15 straipsnio nustatyta tvarka, jeigu jiems buvo suteikta teisė susipažinti su bylos medžiaga ir duoti paaiškinimus, ir jeigu iki bylos nagrinėjimo jos nepateikė savo neatvykimą pateisinančių dokumentų, kuriuose nurodytas neatvykimo į posėdį priežastis Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba pripažįsta svarbiomis. Įtariamo pažeidėjo ir (ar) jo atstovo, jeigu jis buvo laiku ir tinkamai aprašo nustatyta tvarka informuotas apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, neatvykimas į bylos nagrinėjimą nekliudo ją nagrinėti.
14. Bylos nagrinėjimo proceso dalyvis Komisijos posėdžio metu turi teisę naudotis vertėjo paslaugomis, jei nemoka lietuvių kalbos. Bylos nagrinėjimo proceso dalyvis, norėdamas Komisijos posėdžio metu naudotis vertėjo paslaugomis, Komisijai turi pateikti prašymą raštu ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki paskirtos bylų nagrinėjimo posėdžio datos.
15. Nagrinėjant bylą, Komisijos pirmininkas skelbia posėdžio pradžią, nustato į posėdį atvykusių asmenų, dalyvaujančių nagrinėjant bylą dėl Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo pažeidimo, tapatybę; patikrina atstovų įgaliojimus (jeigu dalyvauja atstovas); suteikia asmenims, dalyvaujantiems nagrinėjant bylą dėl Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo pažeidimo, teisę pareikšti savo nuomonę; užduoda jiems klausimus; įspėja, o kai nepaisoma įspėjimo, nutraukia asmens, dalyvaujančio nagrinėjant bylą dėl Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo pažeidimo, kalbą, jeigu tai nesusiję su pažeidimo nagrinėjimu; įspėja, o kai nepaisoma įspėjimo, pašalina iš posėdžio salės asmenį, pažeidžiantį posėdžio tvarką; skelbia posėdžio pertraukas; pasirašo posėdžio protokolą; skelbia posėdžio pabaigą; skelbia sprendimą ir kt.
17. Komisija, nagrinėdama bylą dėl Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo pažeidimo, privalo ištirti byloje esančius įrodymus: išklausyti bylos nagrinėjimo proceso dalyvių paaiškinimus, jei būtina, ekspertų, specialistų bei kitų asmenų išvadas, ištirti rašytinius įrodymus, apžiūrėti daiktinius įrodymus, nuotraukas, peržiūrėti vaizdo įrašus, išklausyti garso įrašus.
18. Pažeidimų nagrinėjimo posėdžiai gali būti išplėstiniai. Šiuo atveju Komisijai pritarus posėdyje gali dalyvauti:
19. Aprašo 19 punkte nurodyti asmenys, dalyvaujantys pažeidimų nagrinėjimo posėdyje, dalyvauja stebėtojų teisėmis.
21. Komisija gali atidėti bylos nagrinėjimą, jeigu į bylos nagrinėjimo posėdį neatvyko bylos nagrinėjimo proceso dalyvis, kai Komisija nusprendžia, kad be jo negalima nagrinėti bylos arba kai būtina išreikalauti naujus įrodymus ir kitais reikiamais atvejais. Jeigu atidėjus bylos nagrinėjimą Komisijos narys (-iai) nusišalina ar negali dalyvauti bylos nagrinėjime dėl kitų priežasčių, byla pradedama nagrinėti iš naujo tik tuo atveju, jeigu nesant Komisijos nario (-ių) nesusidaro kvorumas.
22. Komisija, atidėdama bylos nagrinėjimą, paskiria kito bylos nagrinėjimo posėdžio vietą ir laiką ir apie tai pasirašytinai paskelbia bylos nagrinėjime dalyvaujantiems proceso dalyviams ar jų atstovams, o nedalyvavusiems proceso dalyviams tinkamai praneša šio Aprašo nustatyta tvarka.
23. Kai bylos nagrinėjimas atidedamas dėl to, kad būtina išreikalauti naujų įrodymų, Komisija nustato protingą jų pateikimo terminą.
24. Bylos nagrinėjimo posėdį paskirtu laiku pradeda Komisijos pirmininkas ir paskelbia, kokia byla bus nagrinėjama, Komisijos sudėtį, praneša, kas yra bylos nagrinėjimo posėdžio sekretorius, kas atvyko į Komisijos posėdį ir išaiškina bylos nagrinėjimo proceso dalyviams jų procesines teises ir pareigas.
25. Proceso dalyviams neatvykus į bylos nagrinėjimą, Komisija patikrina, ar jiems Aprašo 14 punkte nustatyta tvarka buvo tinkamai pranešta apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, ar negautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą bei nustačiusi, kad visi procesiniai veiksmai atlikti tinkamai, tęsia bylos nagrinėjimą nedalyvaujant proceso dalyviams.
26. Jeigu žodinio proceso posėdžiui fiksuoti yra daromas garso įrašas, Komisijos pirmininkas apie tai informuoja procese dalyvaujančius asmenis.
27. Bylos nagrinėjimas pradedamas atsakingo Komisijos nario pranešimu, kuriame nurodomas pažeidimo dalykas, pagrindai bei kitos esminės bylos aplinkybės. Po to išklausomi įtariamo pažeidėjo ar jo atstovo bei dalyvaujančių posėdyje specialistų pasisakymai. Pasisakymo trukmė neribojama, tačiau Komisijos pirmininkas gali įspėti bylos nagrinėjimo proceso dalyvius ar jų atstovus, jeigu šie nukrypsta nuo bylos esmės. Bylos nagrinėjimo proceso dalyviams ar jų atstovams gali būti užduodami klausimai. Po bylos nagrinėjimo proceso dalyvių pasisakymų įvertinami kiti turimi įrodymai: apžiūrimi daiktiniai įrodymai (jei yra), rašytiniai įrodymai ir kt. Prieš baigiant bylos nagrinėjimą, Komisijos pirmininkas paklausia proceso dalyvių, ar bus naujų prašymų. Nesant prašymų išklausomos proceso dalyvių baigiamosios kalbos. Baigiamosiose kalbose pirmas kalba pažeidimo protokolą surašęs darbuotojas, po to pažeidimą padaręs asmuo ir kiti proceso dalyviai, jeigu yra poreikis. Po šių kalbų laikoma, kad bylos nagrinėjimas baigtas, ir nauji įrodymai, kuriais būtų galima remtis priimant sprendimą, nebepriimami.
28. Kiekvienam žodinio proceso tvarka nagrinėjamam pažeidimui rašomas bylos nagrinėjimo protokolas, taip pat gali būti daromas garso įrašas, kuris yra techninė–pagalbinė priemonė protokolui surašyti.
29. Bylos nagrinėjimo protokole nurodoma:
29.1. Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos pavadinimas ir nagrinėjančios bylą Komisijos sudėtis, bylos nagrinėjimo posėdžio sekretorius, bylos nagrinėjimo proceso dalyviai, taip pat, ar jie atvyko, o jeigu kuris nors proceso dalyvis neatvyko, ar jam buvo tinkamai pranešta apie bylos nagrinėjimo posėdžio vietą ir laiką;
29.9. bylos nagrinėjimo posėdyje naujai pateikti įrodymai, jeigu jie nebuvo pateikti ar surinkti pasirengiant bylos nagrinėjimui;
29.10. bylos nagrinėjimo posėdžio metu įvertinti rašytiniai, daiktiniai, kiti įrodymai ir bylos nagrinėjimo proceso dalyvių pareiškimai dėl jų;
30. Bylos nagrinėjimo posėdžio protokolas parengiamas bylos nagrinėjimo dieną, pasirašomas posėdžio sekretoriaus ir pateikiamas Komisijos nariams vizuoti bei Komisijos pirmininkui pasirašyti pažeidimų nagrinėjimo posėdžio dieną.
31. Bylos nagrinėjimo proceso dalyviai turi teisę susipažinti su bylos nagrinėjimo posėdžio protokolu ir per 1 darbo dieną po šio protokolo surašymo dienos pateikti Komisijai pastabas raštu.
32. Komisijai nutarus, nutarimo dėl bylos priėmimas ir paskelbimas gali būti atidėtas, bet ne ilgiau kaip 5 darbo dienoms nuo paskutinės bylos nagrinėjimo posėdžio dienos. Komisija apie tai pasirašytinai paskelbia bylos nagrinėjime dalyvaujantiems bylos nagrinėjimo proceso dalyviams ar jų atstovams, o nedalyvavusiems praneša registruotu laišku. Nutarimą, kurio priėmimas ir paskelbimas buvo atidėtas, gali paskelbti Komisijos pirmininkas arba jo pavedimu vienas iš bylą nagrinėjusių Komisijos narių, kitiems Komisijos nariams nedalyvaujant.
33. Priimtame nutarime nurodomi Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo 18 straipsnio 2 dalies 1-9 punktuose nustatyta informacija.
III SKYRIUS
BAUDŲ UŽ NUSTATYTĄ PAŽEIDIMĄ SKYRIMAS
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
36. Paskirta bauda sumokama Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo 19 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka.
37. Asmenys, nesutinkantys su nutarimu skirti baudą, turi teisę per vieną mėnesį nuo nutarimo įteikimo dienos apskųsti jį teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
38. Komisijos nutarimams įsigaliojus, sprendimų rezoliucinės dalys skelbiamos Tarnybos interneto svetainėje www.vvtat.lt. siekiant informuoti visuomenę apie Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos veiklą, ginant vartotojų teises ir teisėtus interesus. Nutarimai skelbiami nepažeidžiant asmens duomenų apsaugos, valstybės tarnybos, komercinės ir kitų įstatymų saugomų paslapčių apsaugos reikalavimų, taip pat laikantis kitų įstatymuose nustatytų apribojimų bei draudimų.