image001

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TEISINGUMO MINISTRO IR UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRO 2006 M. BALANDŽIO 4 D. ĮSAKYMO NR. 1R-105/V-55 „DĖL KONSULINIŲ PAREIGŪNŲ ATLIEKAMŲ NOTARINIŲ VEIKSMŲ ATLIKIMO METODINIŲ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. rugpjūčio 2 d. Nr. 1R-255/V-268

Vilnius

 

1. P a k e i č i a m e Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2006 m. balandžio 4 d. įsakymą Nr. 1R-105/V-55 „Dėl Konsulinių pareigūnų atliekamų notarinių veiksmų atlikimo metodinių taisyklių patvirtinimo“ ir jį išdėstome nauja redakcija:

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL NOTARINIŲ VEIKSMŲ ATLIKIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINĖSE ATSTOVYBĖSE IR KONSULINĖSE ĮSTAIGOSE TVARKOS APRAŠO IR NOTARINIO REGISTRO, TVIRTINAMŲJŲ ĮRAŠŲ, NOTARINIŲ LIUDIJIMŲ ĮRAŠŲ IR NOTARINIO LIUDIJIMO FORMŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos konsulinio statuto 32 straipsnio 3 dalimi,

t v i r t i n a m e pridedamus:

1. Notarinių veiksmų atlikimo Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose tvarkos aprašą;

2. notarinio registro formą;

3. tvirtinamųjų įrašų, notarinių liudijimų įrašų ir notarinio liudijimo formas.“

2. N u s t a t o m e, kad šis įsakymas įsigalioja 2023 m. rugsėjo 1 d.

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                                          Ewelina Dobrowolska

 

 

 

Užsienio reikalų ministras                                                                                 Gabrielius Landsbergis


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro

2006 m. balandžio 4 d. įsakymu Nr. 1R-105/V-55

(Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro

2023 m. rugpjūčio 2 d. įsakymo Nr. 1R-255/V-268

redakcija)

 

NOTARINIŲ VEIKSMŲ ATLIKIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINĖSE ATSTOVYBĖSE IR KONSULINĖSE ĮSTAIGOSE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Notarinių veiksmų atlikimo Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato konsulinių pareigūnų atliekamų notarinių veiksmų (toliau – notarinis veiksmas) atlikimo ir notarinio registro, tvirtinamųjų įrašų sandoriuose, notarinių liudijimų įrašų liudijamuosiuose dokumentuose ir notarinio liudijimo formų pildymo tvarką.

2. Konsulinis pareigūnas, atlikdamas notarinius veiksmus, vadovaujasi Lietuvos Respublikos konsuliniu statutu, Lietuvos Respublikos notariato įstatymu, Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu ir Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis.

3. Konsulinis pareigūnas notarinių veiksmų negali atlikti:

3.1. užsieniečiams;

3.2. asmenims be pilietybės;

3.3. juridiniams asmenims;

3.4. sau, savo sutuoktiniui ar partneriui ir jo vardu, savo ir savo sutuoktinio ar partnerio giminaičiams (tėvams, įtėviams, vaikams, įvaikiams, vaikaičiams, seneliams, broliams, seserims).

4. Notarinė raštvedyba Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje (toliau – konsulinė įstaiga) tvarkoma lietuvių kalba.

5. Jei notariniam veiksmui atlikti pateikiamas užsienio valstybėje išduotas dokumentas, jis turi būti išverstas į lietuvių kalbą ir legalizuotas ar patvirtintas pažyma (Apostille), jei Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys arba Europos Sąjungos teisės aktai nenustato kitaip.

6. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Konsuliniame statute ir Civiliniame kodekse.

 

II SKYRIUS

PAGRINDINĖS NOTARINIŲ VEIKSMŲ ATLIKIMO TAISYKLĖS

 

7. Notariniai veiksmai atliekami Konsulinio statuto 32 straipsnio 2 dalyje nustatytoje vietoje. Notariniai veiksmai gali būti atliekami ne konsulinės įstaigos patalpose išvažiuojamųjų konsulinių misijų metu ir laisvės atėmimo vietose esantiems Lietuvos Respublikos piliečiams.

8. Notariniai veiksmai atliekami ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo tos dienos, kai iš asmens gaunami visi reikalingi dokumentai, jis sumoka nustatyto dydžio konsulinį mokestį ir atlygina faktines išlaidas, susijusias su notarinių veiksmų atlikimu, jei notarinis veiksmas buvo atliekamas ne konsulinėje įstaigoje.

Jei reikia papildomos informacijos, konsultacijos ar dokumentų, notarinių veiksmų atlikimas gali būti atidėtas, bet ne ilgiau kaip 20 kalendorinių dienų arba iki reikalingos informacijos gavimo.

9. Atlikdamas notarinius veiksmus konsulinis pareigūnas nustato fizinių asmenų ir jų atstovų asmens tapatybę. Asmenų, kuriems atliekami notariniai veiksmai, jų atstovų, liudytojų ir vertėjų, dalyvavusių atliekant notarinius veiksmus (toliau kartu – notarinio veiksmo dalyviai), asmens tapatybė nustatoma pagal pateiktą galiojantį Lietuvos Respublikos pasą ar asmens tapatybės kortelę, o jei atstovas yra ne Lietuvos Respublikos pilietis, jo asmens tapatybė nustatoma pagal užsienio valstybės išduotą asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą.

Sudaromame notariniame dokumente nurodoma, pagal kokį dokumentą buvo nustatyta asmens tapatybė.

10. Konsulinis pareigūnas, vadovaudamasis Civiliniu kodeksu, prieš atlikdamas notarinius veiksmus įsitikina fizinių asmenų veiksnumu, patikrindamas, ar dėl asmens nėra priimto teismo sprendimo, kuriuo asmuo būtų pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje, ir duomenis apie tai patikrindamas Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registre. Jei dėl asmens nėra priimto tokio teismo sprendimo, konsulinis pareigūnas įsitikina, ar asmuo suvokia savo atliekamų veiksmų prasmę ir pasekmes.

11. Konsulinis pareigūnas privalo įsitikinti asmenų, kuriems atliekami notariniai veiksmai, valia, išaiškinti asmenims atliekamų notarinių veiksmų prasmę ir pasekmes.

12. Konsulinis pareigūnas privalo užtikrinti atliekamų notarinių veiksmų slaptumą.

Informacija apie atliktus notarinius veiksmus teikiama ir su šių veiksmų atlikimu susiję dokumentai išduodami Notariato įstatymo nustatyta tvarka tik piliečiams, kuriems arba kurių pavedimu buvo atliekami notariniai veiksmai, arba pareikalavus Lietuvos Respublikos teismui, prokuratūrai, ikiteisminio tyrimo įstaigai, kai informacija apie atliktus notarinius veiksmus ar atitinkami dokumentai yra reikalingi atliekant ikiteisminį tyrimą arba nagrinėjant baudžiamąsias, administracines arba civilines bylas, arba kai pareigą teikti minėtąją informaciją nustato įstatymai.

Reikalavimas užtikrinti notarinių veiksmų slaptumą taikomas ir asmenims, kurie apie atliktus notarinius veiksmus sužinojo eidami tarnybines pareigas.

Informacija apie testamentus teikiama tik testatoriui mirus.

13. Negali būti patvirtinami ir paliudijami dokumentai, kuriuose yra neaptartų ištaisymų, prirašymų, užbrauktų žodžių ir kitų neaptartų taisymų, taip pat pieštuku parašyti dokumentai.

14. Notarinis dokumentas turi būti tikslus, aiškus, parašytas taisyklinga lietuvių kalba. Dokumente nurodyti terminai, datos ir skaičiai turi būti nors vieną kartą parašyti žodžiais.

15. Notarinio veiksmo dalyviai, pasirašydami notariškai tvirtinamuose dokumentuose, ranka įrašo savo vardą, pavardę ir pasirašo.

Jei notarinio veiksmo dalyvis dėl fizinių trūkumų, ligos ar dėl kitų priežasčių pats negali sandorio, pareiškimo arba kitokio dokumento pasirašyti, jo pavedimu šį dokumentą gali pasirašyti kitas fizinis asmuo. Dokumente nurodoma priežastis, dėl kurios asmuo pats negalėjo jo pasirašyti.

16. Konsulinis pareigūnas savo iniciatyva arba suinteresuotų asmenų prašymu gali ištaisyti tik aiškias rašybos ar aritmetines klaidas,  nepakeisdamas patvirtinto ar išduodamo dokumento esmės.

Ištaisymai ir prirašymai gali būti daromi tik dalyvaujant asmenims, kuriems atliekamas notarinis veiksmas, arba jų atstovams, išskyrus šio punkto ketvirtojoje pastraipoje nurodytą atvejį.

Taisymai atliekami perbraukiant klaidingą tekstą ir šalia parašant teisingą teksto variantą. Klaidingas tekstas turi būti perbraukiamas taip, kad perbrauktas vietas būtų galima perskaityti. Konsulinis pareigūnas taisymus ir prierašus, atliktus notariniame dokumente, patvirtina savo parašu ir konsulinės įstaigos antspaudu (toliau – antspaudas) dokumento tekste prieš asmenų, kuriems atlikti notariniai veiksmai, parašus ir atliktus taisymus pakartoja šalia tvirtinamojo įrašo ar notarinio liudijimo įrašo. Taisymus notarinio dokumento, kurio nepasirašo notarinio veiksmo dalyviai, tekste konsulinis pareigūnas aprašo šalia notarinio liudijimo įrašo. Taisymai turi būti atlikti visuose dokumento egzemplioriuose.

Jei asmuo, kuriam atliktas notarinis veiksmas, arba jo atstovas negali pateikti taisytino dokumento originalo, konsulinis pareigūnas gali išduoti klaidos ištaisymo pažymą, kurioje nurodoma, kokiame dokumente padaryta klaida, klaidinga teksto dalis dokumente ir teisingas tos teksto dalies variantas. Tokia pažyma išduodama neatlygintinai ir įteikiama asmeniui, kuriam atliktas notarinis veiksmas, arba jo atstovui asmeniškai arba išsiunčiama paštu jo nurodytu gyvenamosios vietos adresu, jei klaida taisoma konsulinio pareigūno iniciatyva, o susisiekti su šiuo asmeniu arba jo atstovu kitais būdais nepavyksta. Vienas dokumento su ištaisyta klaida egzempliorius pridedamas prie konsulinėje įstaigoje saugomo dokumento egzemplioriaus.

 

III SKYRIUS

NOTARINIŲ VEIKSMŲ ATLIKIMO YPATUMAI

 

PIRMASIS SKIRSNIS

SANDORIŲ TVIRTINIMAS

 

17. Konsulinis pareigūnas gali tvirtinti tik tuos sandorius, kurie nurodyti Notariato įstatymo 27 straipsnio 1 dalyje.

18. Konsulinio pareigūno tvirtinamų sandorių turinys turi atitikti Civilinio kodekso, Notariato įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių sandorių sudarymą, nuostatas.

19. Asmenų prašymu konsulinis pareigūnas gali surašyti konsulinio pareigūno tvirtinamo sandorio projektą.

20. Konsulinis pareigūnas, prieš tvirtindamas sandorį, privalo išaiškinti asmenims sudaromo sandorio prasmę ir pasekmes. Apie sudaromo sandorio prasmės ir pasekmių išaiškinimą nurodoma sandoryje prieš sandorio šalių parašus.

21. Sandoriai sudaromi 2 ar daugiau egzempliorių, kurių vienas lieka konsulinėje įstaigoje. Kiekviena sandorio šalis turi teisę gauti vieną sandorio egzempliorių.

22. Sandoriai dėl turto, kurio registracija valstybės registruose privaloma (pvz., dėl nekilnojamųjų daiktų, transporto priemonių), tvirtinami pateikus nuosavybės teisę patvirtinantį dokumentą. Ši nuostata netaikoma tvirtinant testamentus.

23. Jei sandoris sudėtingas arba, konsulinio pareigūno nuomone, rizikingas jį sudarantiems asmenims, gali būti surašomas sandorio sudarymo (derybų) protokolas, kurį pasirašo sandorio dalyviai ir konsulinis pareigūnas. Derybų protokolas surašomas vienu egzemplioriumi ir saugomas kartu su konsulinėje įstaigoje saugomu sandorio egzemplioriumi.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

DOKUMENTŲ NUORAŠŲ IR IŠRAŠŲ TIKRUMO LIUDIJIMAS

 

24. Liudijamą dokumento nuorašą ar išrašą konsulinis pareigūnas privalo sutikrinti su dokumento originalu. Dokumentų nuorašų ir išrašų tikrumas liudijamas, jei jie atitinka dokumentų originalus.

25. Dokumento išrašo tikrumas liudijamas, kai šio dokumento turinį sudaro keli tarpusavyje nesusiję klausimai ir daroma visa vieno ar kelių klausimų ištrauka iš šio dokumento.

Jei dokumento nuorašo ar išrašo tikrumo liudijimo įrašas netelpa viename lape, visi lapai turi būti susiuvami, sunumeruojami ir patvirtinami konsulinio pareigūno parašu ir antspaudu, nurodomas susiūtų lapų skaičius.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

PARAŠO DOKUMENTUOSE TIKRUMO LIUDIJIMAS

 

26. Konsulinis pareigūnas parašo tikrumą liudija tik juridinę reikšmę turinčiuose dokumentuose, kurių turinys neprieštarauja įstatymams ir neatitinka sandorio sąvokos, išskyrus Vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybes, nepriklausančias Šengeno erdvei, tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 28 d. nutarimu Nr. 302 „Dėl Vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybes, nepriklausančias Šengeno erdvei, tvarkos aprašo patvirtinimo“, 5 punkte nurodytą atvejį.

Konsulinis pareigūnas neliudija parašo dokumentuose, kurių turinys prieštarauja viešajai tvarkai ir gerai moralei.

27. Konsulinis pareigūnas, liudydamas parašo dokumentuose tikrumą, netvirtina šiuose dokumentuose išdėstytų faktų. Liudijamuose dokumentuose konsulinis pareigūnas įrašu pažymi, kad dokumente išdėstyti faktai nėra tvirtinami.

28. Konsulinis pareigūnas liudija parašų tikrumą dokumentuose, sudarytuose lietuvių kalba. Ne lietuvių kalba sudarytame dokumente parašo tikrumą galima paliudyti tik tais atvejais, kai kartu pateikiamas ir dokumento vertimas į lietuvių kalbą.

Dokumentą išvertęs asmuo, prašydamas paliudyti jo parašo tikrumą vertime, pateikia konsuliniam pareigūnui susiūtus dokumentą, kurį išvertė, ir jo vertimą. Jei konsuliniam pareigūnui pateikiami nesusiūti dokumentai, jis juos susiuva pats. Visais atvejais susiūtų lapų skaičius patvirtinamas konsulinio pareigūno parašu ir antspaudu.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

FAKTO, KAD FIZINIS ASMUO YRA GYVAS IR YRA TAM TIKROJE VIETOVĖJE, TVIRTINIMAS

 

29. Tvirtindamas faktą, kad fizinis asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, konsulinis pareigūnas išduoda atitinkamą liudijimą.

30. Faktas, kad fizinis asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, tvirtinamas šiam fiziniam asmeniui atvykus pas konsulinį pareigūną arba šio fizinio asmens buvimo vietoje.

31. Faktas, kad nepilnametis iki 14 metų amžiaus yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, tvirtinamas jo tėvų, įtėvių arba globėjų prašymu, o faktas, kad nepilnametis nuo 14 iki 18 metų amžiaus yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, – jo paties prašymu ir gavus jo tėvų, įtėvių ar rūpintojų sutikimą.

 

PENKTASIS SKIRSNIS

ASMENINIŲ TESTAMENTŲ PRIĖMIMAS SAUGOTI IR PERDAVIMAS PAVELDĖJIMO BYLĄ VEDANČIAM NOTARUI

 

32. Asmeniniai testamentai priimami saugoti pagal Civilinio kodekso 5.31 straipsnyje nurodytus reikalavimus surašius priėmimo‒perdavimo aktą.

33. Priimtas testamentas turi būti saugomas konsulinės įstaigos seife. Testatorius bet kada gali testamentą atsiimti. Testamentą galima išduoti testatoriaus atstovui tik esant specialiam testatoriaus įgaliojimui.

34. Informacija apie testamento sudarymo faktą ir jo turinį yra konfidenciali.

35. Konsulinis pareigūnas, gavęs paveldėjimo bylą vedančio notaro prašymą perduoti konsulinėje įstaigoje saugomą asmeninį testamentą, patikrina duomenis apie testatoriaus mirtį Lietuvos Respublikos gyventojų registre, parengia ir pasirašo 2 priėmimo–perdavimo akto egzempliorius ir artimiausiu diplomatiniu paštu perduoda asmeninį testamentą bei šiuos priėmimo–perdavimo akto egzempliorius Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsuliniam departamentui (toliau – Konsulinis departamentas).

36. Konsulinis departamentas, gavęs konsulinio pareigūno perduotą asmeninį testamentą ir priėmimo–perdavimo aktą, susisiekia su paveldėjimo bylą vedančiu notaru ir pasiūlo jam ar jo įgaliotam asmeniui patogiu metu atvykti į Užsienio reikalų ministeriją atsiimti perduoto asmeninio testamento ir pasirašyti priėmimo–perdavimo akto. Notaro ar jo įgalioto asmens pasirašyto
priėmimo–perdavimo akto vieną egzempliorių Konsulinis departamentas artimiausiu diplomatiniu paštu grąžina testamentą perdavusiam konsuliniam pareigūnui.

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

DOKUMENTŲ PATEIKIMO LAIKO TVIRTINIMAS

 

37. Tvirtindamas dokumentų pateikimo laiką, konsulinis pareigūnas išduoda liudijimą.

38. Liudijime, patvirtinančiame dokumentų pateikimo laiką, turi būti nurodyta asmens, kuriam ar kurio pavedimu atliekamas notarinis veiksmas, vardas ir pavardė ar jo atstovo vardas ir pavardė, dokumento sudarymo data ir tikslus dokumento pateikimo laikas.

 

IV SKYRIUS

NOTARINIO REGISTRO PILDYMAS

 

39. Visi konsulinio pareigūno atliekami notariniai veiksmai registruojami viename notariniame registre, kurio forma patvirtinta šiuo teisingumo ministro ir užsienio reikalų ministro įsakymu. Kiekvienam notariniam veiksmui suteikiamas atskiras numeris.

40. Įrašas notariniame registre yra įrodymas, kad notarinis veiksmas buvo atliktas.

41. Įrašai notariniame registre turi būti aiškūs ir įskaitomi.

42. Ištaisymai notariniame registre turi būti daromi taip, kad viską, kas buvo parašyta klaidingai ir perbraukta, būtų galima perskaityti. Ištaisymus ir prierašus notariniame registre konsulinis pareigūnas turi patvirtinti savo parašu ir antspaudu šalia įrašo apie atliktą notarinį veiksmą.

43. Notarinis registras pradedamas pildyti prasidėjus naujiems kalendoriniams metams arba konsuliniam pareigūnui pradėjus eiti savo pareigas. Pasibaigus kalendoriniams metams arba konsulinio pareigūno įgaliojimams, notariniame registre daryti įrašus apie atliktus notarinius veiksmus draudžiama.

44. Jei konsulinėje įstaigoje yra keli konsuliniai pareigūnai, atliekantys notarinius veiksmus, kiekvienas iš jų notarinius veiksmus registruoja savo notariniame registre.

45. Notarinio registro tomo lapai prieš pradedant daryti įrašus turi būti surišti, sunumeruoti, o paskutiniame lape turi būti įrašas, nurodantis lapų skaičių, patvirtintas konsulinio pareigūno parašu ir antspaudu. Notarinio registro tomo tituliniame lape turi būti įrašyta konsulinio pareigūno vardas ir pavardė, konsulinės įstaigos pavadinimas, notarinio registro metai, tomo numeris, sunumeruotų lapų skaičius, tomo pildymo pradžios ir pabaigos data bei saugojimo terminas. Įrašus tituliniame lape konsulinis pareigūnas patvirtina savo parašu ir antspaudu.

46. Notarinio registro duomenų lape įrašoma:

46.1. 1-oje skiltyje – notarinio veiksmo registracijos numeris nuo kalendorinių metų pradžios ar konsulinio pareigūno įgaliojimų tais kalendoriniais metais pradžios;

46.2. 2-oje skiltyje – notarinio veiksmo atlikimo data (rašoma prie kiekvieno notarinio registro numerio, nurodant skaičiais mėnesį ir dieną). Notariniame registre nurodyta data turi sutapti su data, nurodyta tvirtinamajame įraše, notarinio liudijimo įraše ar notariniame liudijime;

46.3. 3-ioje skiltyje – visų notarinio veiksmo dalyvių vardai ir pavardės, asmens kodai arba gimimo datos. Gimimo data nurodoma tik tuo atveju, jei notarinio veiksmo dalyviai neturi Lietuvos Respublikoje išduoto Lietuvos Respublikos notariato įstatyme nurodyto asmens tapatybę patvirtinančio dokumento su jame nurodytu Lietuvos Respublikoje suteiktu asmens kodu;

46.4. 4-oje skiltyje – dokumento, patvirtinančio fizinio asmens tapatybę, pavadinimas, serija, numeris, išdavimo data, dokumentą išdavusios institucijos pavadinimas;

46.5. 5-oje skiltyje – kai registruojamas notarinis veiksmas, su kuriuo susijusio dokumento vienas egzempliorius paliekamas saugoti konsulinėje įstaigoje, šio notarinio veiksmo turinys nurodomas trumpai: „Patvirtintas įgaliojimas“, „Patvirtintas pareiškimas apie palikimo atsisakymą“ ir kt. Kai registruojamas notarinis veiksmas, su kuriuo susiję dokumentai konsulinėje įstaigoje nėra saugomi, šio notarinio veiksmo turinys išdėstomas taip, kad pagal notarinio registro įrašą būtų galima suprasti, koks konkretus veiksmas ir kokios apimties buvo atliktas. Pavyzdžiui: „Paliudytas Vardenio Pavardenio parašo tikrumas sutikime, kad nepilnametė dukra Vardenė Pavardenė, asmens kodas <...>, gali išvykti į visas pasaulio valstybes be lydinčiojo asmens“, „Paliudytas 2 (dviejų) psl. Išlaikymo iki gyvos galvos sutarties, patvirtintos <...> biuro notarės Vardenės Pavardenės, 2000-02-02, registro Nr. 200, nuorašo tikrumas“, „Paliudytas mano, Vardenio Pavardaičio, patvirtinto įgaliojimo, registro Nr. <...>, 1 (vieno) psl. įgaliojimo nuorašo tikrumas“, „Paliudytas Vardenio Pavardenio paso, Nr. <...>, išduoto <...>, 3-io ir 27-o psl. nuorašų tikrumas“ ir kt.;

46.6. 6-oje skiltyje – konsulinio mokesčio už notarinio veiksmo atlikimą dydis. Papildomai šioje skiltyje įrašoma: kai asmuo atleidžiamas nuo konsulinio mokesčio mokėjimo, – „atleistas nuo konsulinio mokesčio“; kai imamas didesnio dydžio konsulinis mokestis, – „paimtas 50 proc. didesnis konsulinis mokestis“ ar „paimtas dvigubas konsulinis mokestis“;

46.7. 7-oje skiltyje – kitos faktinės išlaidos, susijusios su notarinio veiksmo atlikimu, pavyzdžiui, kelionės išlaidos, kai notarinis veiksmas atliekamas ne konsulinėje įstaigoje;

46.8. 8-oje skiltyje – notarinio veiksmo dalyviai pasirašo.

47. Jei iš eilės einančių notarinio registro įrašų duomenys kartojasi, vietoj pasikartojančių duomenų gali būti įrašomi žodžiai „tas pat“.

48. Užbaigus pildyti notarinio registro tomą, po paskutiniuoju įrašu apie notarinio veiksmo atlikimą nurodomos datos, kada buvo pradėta ir kada baigta daryti įrašus šiame tome, notarinių veiksmų registro numeriai, taip pat aprašomi šiame notarinio registro tome padaryti ištaisymai. Šiame punkte nurodyti įrašai patvirtinami konsulinio pareigūno parašu ir antspaudu.

49. Konsulinis pareigūnas asmenų, kuriems arba kurių pavedimu buvo atliktas notarinis veiksmas, rašytiniu prašymu gali išduoti notarinio registro išrašą.

 

V SKYRIUS

TVIRTINAMŲJŲ ĮRAŠŲ, NOTARINIŲ LIUDIJIMŲ ĮRAŠŲ IR NOTARINIO LIUDIJIMO FORMŲ PILDYMAS

 

50. Konsulinio pareigūno tvirtinamuose, liudijamuose ar išduodamuose kituose dokumentuose tvirtinamųjų ar notarinių liudijimų įrašų tekstai įrašomi arba dedamas tvirtinamojo įrašo ar notarinio liudijimo įrašo spaudas su tokiu pačiu tekstu po notarinio veiksmo dalyvių parašais arba asmens liudijamu parašu, arba, kai dokumentas notarinio veiksmo dalyvių nepasirašomas, po dokumento tekstu. Tvirtinamojo ar notarinio liudijimo įrašo spaudas dokumentuose turi būti juodos, mėlynos arba violetinės spalvos.

51. Konsulinis pareigūnas tvirtinamuosius įrašus sandoriuose ar notarinių liudijimų įrašus liudijamuosiuose dokumentuose atlieka ir notarinius liudijimus įformina pagal šiuo teisingumo ministro ir užsienio reikalų ministro įsakymu patvirtintas formas.

52. Nustatytose tvirtinamųjų įrašų, notarinių liudijimų įrašų ir notarinio liudijimo formose prieš notarinio registro numerį papildomai įrašoma:

52.1. kai notarinis veiksmas atliekamas ne konsulinės įstaigos patalpose, – notarinio veiksmo atlikimo vieta (gyvenamoji vieta, ligoninė ir pan.) ir jos adresas;

52.2. kai konsulinis pareigūnas perduoda pagal teisės aktus privalomus duomenis valstybės registrams, – valstybės registras, kuriam perduodami duomenys;

52.3. kai notarinis veiksmas atliekamas dalyvaujant liudytojams, – šių liudytojų vardai ir pavardės;

52.4. kai notaro tvirtinamą ar liudijamą dokumentą pasirašo kitas asmuo, – šio asmens vardas ir pavardė, priežastis, dėl kurios dokumento negali pasirašyti jį parengęs asmuo, ir kad dokumentą pasirašo kitas asmuo dokumentą parengusio asmens pavedimu;

52.5. kai notarinis veiksmas atliekamas asmeniui, kuris pats negali perskaityti dokumento, – kad prieš asmeniui pasirašant dokumentas jam buvo perskaitytas balsu;

52.6. kai notarinis veiksmas atliekamas dalyvaujant vertėjui, – vertėjo vardas ir pavardė, taip pat iš kokios kalbos į kokią kalbą verčiama;

52.7. kai konsulinio pareigūno tvirtinamo, liudijamo ar išduodamo dokumento tekstą žodžiu verčia pats konsulinis pareigūnas, – iš kokios kalbos į kokią kalbą verčiama.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

53. Asmens, kuriam atsisakyta atlikti notarinį veiksmą, prašymu konsulinis pareigūnas Konsulinių pažymų išdavimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2006 m. gruodžio 11 d. įsakymu Nr. V-154 „Dėl Konsulinių pažymų išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka išduoda konsulinę pažymą dėl atsisakymo atlikti notarinį veiksmą.  Šioje pažymoje, be Konsulinių pažymų išdavimo tvarkos apraše nurodytų duomenų, papildomai turi būti nurodyta atsisakymo data, motyvai ir teisiniai pagrindai, šio atsisakymo apskundimo tvarka ir terminas.

54. Jei konsulinio pareigūno patvirtintas ar išduotas dokumentas dingsta, dingusio dokumento dublikatas išduodamas pagal rašytinį sandorio dalyvių ar vieno iš jų arba konsulinio pareigūno išduotą dokumentą gavusių asmenų ar vieno iš jų ir (ar) jų teisių perėmėjų prašymą.

55. Testamento dublikatas gali būti išduotas testamente nurodytiems įpėdiniams, kai jie pateikia testatoriaus mirties liudijimą. Mirus testamente nurodytiems įpėdiniams, testamento dublikatas gali būti išduotas jų įpėdiniams, kai jie pateikia testatoriaus ir mirusio testamentinio įpėdinio mirties liudijimus.

56. Notarinio dokumento dublikatas turi atitikti dokumento originalą.

57. Konsulinių pareigūnų patvirtintų ar išduotų dokumentų originalai konsulinėje įstaigoje saugomi laikantis nustatyto saugojimo termino.

Konsulinių pareigūnų patvirtintų ar išduotų dokumentų saugojimo terminai nustatomi vadovaujantis Notaro profesinės veiklos dokumentų saugojimo terminų rodykle, patvirtinta Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2012 m. spalio 15 d. įsakymu Nr. 1R-254 „Dėl Notaro profesinės veiklos dokumentų saugojimo terminų rodyklės patvirtinimo“.

58. Įgyvendinant Aprašo nuostatas asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, Asmens duomenų tvarkymo ir duomenų subjekto teisių įgyvendinimo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje, diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose ir specialiosiose misijose tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2015 m. liepos 28 d. įsakymu Nr. V-154 „Dėl Asmens duomenų tvarkymo ir duomenų subjekto teisių įgyvendinimo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje, diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose ir specialiosiose misijose taisyklių patvirtinimo“, ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų tvarkymą, reikalavimais.

_______________________________

part_9d3678f7b0804c06896bac8c40e2f3c6_end


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro

2006 m. balandžio 4 d. įsakymu Nr. 1R-105/V-55

(Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro

2023 m. rugpjūčio 2 d. įsakymo Nr. 1R-255/V-268

redakcija)

 

(Notarinio registro forma)

 

1. Titulinis lapas:

 

„NOTARINIS REGISTRAS

 

Konsulinio pareigūno vardas ir pavardė __________________________________________

Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga ______________________

 

Metai             ___________________

Tomas           ___________________

Šiame tome, be titulinio lapo, yra __ lapas (-ai), (-ų).

 

Konsulinio pareigūno parašas                                                                                                    __________________

Diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos antspaudas

__________________

 

Indeksas ______________________________

Pradėta _______________________________

Baigta ________________________________

Saugoti______________________________ .“

 

2. Notarinio registro duomenų lapas

 

Notarinio veiksmo

registracijos numeris

Notarinio veiksmo atlikimo data

Asmens vardas, pavardė, asmens kodas arba gimimo data

Dokumentas, patvirtinantis fizinio asmens ar atstovo asmens tapatybę

Notarinio veiksmo turinys

Konsulinio mokesčio už notarinio veiksmo atlikimą dydis

Kitos faktinės išlaidos, susijusios su notarinio veiksmo atlikimu

Asmens, kuriam atliktas notarinis veiksmas, ir kitų notarinio veiksmo dalyvių parašai

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________

part_ae76c8c4a6c44b0fadaac421442c842c_end


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro

2006 m. balandžio 4 d. įsakymu Nr. 1R-105/V-55

(Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro

2023 m. rugpjūčio 2 d. įsakymo Nr. 1R-255/V-268

redakcija)

 

(Tvirtinamųjų įrašų, notarinių liudijimų įrašų ir notarinio liudijimo formos)

 

1. Sutarties dėl pagalbos priimant sprendimus tvirtinamasis įrašas:

„20 ___ m. __________________ ______ d.

Aš, ____________________________________________________________________,

(konsulinės įstaigos pavadinimas, konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

sutartį, kurią pasirašė_______________________________________________________ , tvirtinu.

(vardas (-ai) ir pavardė (-ės))

 

Notarinio registro Nr. ________________________

Konsulinio pareigūno parašas _______________“

 

 

2. Įgaliojimo tvirtinamasis įrašas:

„20___ m. _____________ _____ d.

Aš, ____________________________________________________________________,

(konsulinės įstaigos pavadinimas, konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

įgaliojimą, kurį pasirašė ___________________________________________________, tvirtinu.

(vardas (-ai) ir pavardė (-ės))

 

Notarinio registro Nr. ________________________

Konsulinio pareigūno parašas _______________“

 

 

3. Testamento tvirtinamasis įrašas:

„20___ m. _____________ _____ d. _____ val. ______min.

Aš, ____________________________________________________________________,

(konsulinės įstaigos pavadinimas, konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

testamentą, kurį pasirašė __________________________________________________, tvirtinu.

(vardas (-ai) ir pavardė (-ės))

Testatoriaus (-ių) veiksnumu įsitikinau.

 

Notarinio registro Nr. ________________________

Konsulinio pareigūno parašas _______________“

 

 

 

 

4. Asmeninio testamento priėmimo saugoti įrašas:

„20___ m. _____________ _____ d.

Aš, ____________________________________________________________________,

(konsulinės įstaigos pavadinimas, konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

priėmiau saugoti _________________________________________________________ testamentą,

(testamento sudarymo data ir vieta, testamento rūšis)

 

kurį sudarė ______________________________________________.

(testatoriaus vardas ir pavardė, asmens kodas)

 

Notarinio registro Nr. ________________________

Konsulinio pareigūno parašas _______________“

 

 

5. Pareiškimo apie palikimo atsisakymą tvirtinamasis įrašas:

„20___ m. _____________ _____ d.

Aš, ____________________________________________________________________,

(konsulinės įstaigos pavadinimas, konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

pareiškimą apie palikimo atsisakymą, kurį pasirašė ______________________________, tvirtinu.

(vardas (-ai) ir pavardė (-ės))

 

Notarinio registro Nr. ________________________

Konsulinio pareigūno parašas _______________“

 

 

6. Pareiškimo dėl tėvystės pripažinimo tvirtinamasis įrašas:

„20___ m. _____________ _____ d.

Aš, ____________________________________________________________________,

(konsulinės įstaigos pavadinimas, konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

pareiškimą dėl tėvystės pripažinimo, kurį pasirašė ________________________________ , tvirtinu.

(vardas (-ai) ir pavardė (-ės))

 

Notarinio registro Nr. ________________________

Konsulinio pareigūno parašas _______________“

 

7. Kito vienašalio sandorio tvirtinamasis įrašas:

„20___ m. _____________ _____ d.

Aš, ____________________________________________________________________,

(konsulinės įstaigos pavadinimas, konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

vienašalį sandorį, kurį pasirašė _______________________________________________ , tvirtinu.

(vardas (-ai) ir pavardė (-ės))

 

Notarinio registro Nr. ________________________

Konsulinio pareigūno parašas_______________“

 

 

8. Parašo dokumente tikrumo liudijimo įrašas:

„20___ m. _____________ _____ d.

Aš, ____________________________________________________________________,

(konsulinės įstaigos pavadinimas, konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

liudiju parašo, kuriuo pasirašė __________________________________, tikrumą.

(vardas (-ai) ir pavardė (-ės))

 

Notarinio registro Nr. ________________________

Konsulinio pareigūno parašas_______________“

 

 

9. Dokumento nuorašo / išrašo tikrumo liudijimo įrašas:

„20___ m. _____________ _____ d.

Aš, ____________________________________________________________________,

(konsulinės įstaigos pavadinimas, konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

liudiju, kad šis dokumento nuorašas / išrašas atitinka pateiktą dokumentą.

 

Notarinio registro Nr. ________________________

Konsulinio pareigūno parašas _______________“

 

Pastaba. Pagal poreikį žodis „nuorašas“ arba „išrašas“ išbraukiamas.

 

 

10. Dublikato liudijimo įrašas:

„20___ m. _____________ _____ d.

Aš, ____________________________________________________________________,

(konsulinės įstaigos pavadinimas, konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

liudiju, kad šis dublikatas atitinka patvirtintą dokumentą.

Dublikatas išduotas

_____________________________________________________________________________

(vardas (-ai) ir pavardė (-ės))

 

vietoj dingusio (-ios) ____________________________________________________________,

(dingusio dokumento pavadinimas)

 

kurį (-ią) patvirtinau (-o) / išdaviau (-ė) ______________________________________________

(konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

20__m. ______________ __ d. (notarinio registro Nr. ___) ir kurio (-ios) vienas egzempliorius

saugomas ____________________________________.

(dokumento saugojimo vieta)

 

Notarinio registro Nr. ________________________

Konsulinio pareigūno parašas _______________“

 

 

11. Notarinio liudijimo forma:

 

„(Lietuvos valstybės herbas)

 

LIUDIJIMAS

 

20___ m. _____________ _____ d.

_________

(vieta)

 

Aš, ____________________________________________________________________,

(konsulinės įstaigos pavadinimas, konsulinio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

 

vadovaudamasis (-asi) ___________________________________________________________,

(pagrindas pagal įstatymą)

liudiju, kad ___________________________________________________________________

(liudijimo aprašymas)

 

Pastabos:

1. Liudijimas sudarytas 2 egzemplioriais, iš kurių vieną gavo

___________________________________________________________________________,

(asmens, kuriam išduotas liudijimas, vardas ir pavardė)

 

kitas paliekamas saugoti _________________________________________________________.

(konsulinės įstaigos pavadinimas)

2. Kitos pastabos.

 

Notarinio registro Nr. _______________________

Konsulinio pareigūno parašas _____________“

 

________________________________

 

part_ddf3396ac5e744f09c98a143c0d9bef0_end