Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2012 M. BIRŽELIO 6 D. NUTARIMO NR. 665 „DĖL VALSTYBĖS TURTINIŲ IR NETURTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMO VALSTYBĖS VALDOMOSE ĮMONĖSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2015 m. birželio 17 d. Nr. 619
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. birželio 6 d. nutarimą Nr. 665 „Dėl Valstybės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo valstybės valdomose įmonėse tvarkos aprašo patirtinimo“:
1. Pakeisti nurodytą nutarimą ir jį išdėstyti nauja redakcija:
„Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL VALSTYBĖS TURTINIŲ IR NETURTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMO VALSTYBĖS VALDOMOSE ĮMONĖSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymo 22 straipsnio 5 punktu ir Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 23 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti pridedamą Valstybės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo valstybės valdomose įmonėse tvarkos aprašą (toliau – Aprašas).
2. Nustatyti, kad:
2.1. Aprašo nuostatos yra privalomojo pobūdžio ir jų privalo laikytis visos valstybės įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos, akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių, kuriose valstybei nuosavybės teise priklauso akcijų, suteikiančių daugiau kaip 1/2 visų balsų šių bendrovių visuotiniuose akcininkų susirinkimuose (toliau – valstybės valdomos bendrovės), akcijų valdytojai, valdymo koordinavimo centro funkcijas atliekantis asmuo ir visos valstybės įmonių ir valstybės valdomų bendrovių (toliau – valstybės valdomos įmonės) valdyme dalyvaujančios valstybės institucijos, įstaigos, jeigu atskiros Aprašo nuostatos nenustato kitaip;
2.2. kai Apraše nurodyta, kad atskiros Aprašo nuostatos yra rekomendacinio pobūdžio, taikoma taisyklė „laikykis arba paaiškink“, pagal kurią nukrypimas nuo rekomendacinio pobūdžio nuostatų galimas tik tuomet, kai to objektyviai reikia, ir kiekvienas nukrypimas turi būti racionaliai pagrįstas ir paaiškintas atitinkamose valstybės įmonės ar valstybės valdomos bendrovės veiklos ataskaitose ar pranešimuose, rengiamuose įgyvendinant Valstybės valdomų įmonių veiklos skaidrumo užtikrinimo gairių aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. liepos 14 d. nutarimu Nr. 1052 „Dėl Valstybės valdomų įmonių veiklos skaidrumo užtikrinimo gairių aprašo patvirtinimo ir koordinuojančios institucijos paskyrimo“ (toliau – Skaidrumo gairės), reikalavimus;
3. Pavesti valstybei atstovaujančioms institucijoms, kitiems juridiniams asmenims, kuriems teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka valstybės valdomos bendrovės akcijos perduotos patikėjimo teise valdyti, naudoti ir disponuoti (toliau – akcijų valdytojas):
3.1. teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka atstovauti valstybei valstybės valdomose įmonėse, laikantis Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 9 straipsnyje išdėstytų principų ir vadovaujantis Skaidrumo gairėmis;
3.2. siekti, kad:
3.2.1. valstybės valdomos įmonės įgyvendintų Skaidrumo gairių nuostatas, reglamentuojančias informacijos atskleidimą, veiklos ataskaitos ir tarpinių veiklos ataskaitų turinį, apskaitos tvarkymą, tarpinių finansinių ataskaitų rinkinių rengimą, metinių finansinių ataskaitų rinkinių audito atlikimą, veiklos ataskaitų ir finansinių ataskaitų rinkinių pateikimą;
3.3. glaudžiai bendradarbiaujant su kitais bendrovės akcininkais, siekti, o kai valstybei nuosavybės teise priklausančios akcijos suteikia daugiau kaip 1/2 visų balsų visuotiniame akcininkų susirinkime, – užtikrinti, kad bendrovės siūlytų dukterinių bendrovių visuotiniuose akcininkų susirinkimuose apsvarstyti Aprašo nuostatas dėl valstybės valdomos įmonės tikslų nustatymo ir atlygio už veiklą valstybės valdomos įmonės kolegialiame organe mutatis mutandis taikymo dukterinėse bendrovėse ir paskesnių eilių dukterinėse bendrovėse, o patronuojančių bendrovių įgaliotiniai balsuotų dukterinių bendrovių visuotiniuose akcininkų susirinkimuose už šių nuostatų taikymą mutatis mutandis.
4. Nustatyti, kad valstybei tenkančios piniginės lėšos:
4.1. valstybės valdomų bendrovių, kurių valstybei priklausančias akcijas patikėjimo teise valdo Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, likvidavimo atveju – pervedamos į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą;
4.2. valstybės valdomų įmonių, nenurodytų šio nutarimo 4.1 papunktyje, – pervedamos į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą;
2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintą Valstybės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo valstybės valdomose įmonėse tvarkos aprašą:
2.1. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
„3. Apraše vartojamos sąvokos:
3.1. Akcijų valdytojas – valstybei nuosavybės teise priklausančių valstybės valdomų bendrovių akcijų suteikiamas turtines ir neturtines teises įgyvendinanti valstybės institucija, įstaiga, centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas ar kitas juridinis asmuo, kuriam teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka šios akcijos yra perduotos patikėjimo teise valdyti, naudoti ir disponuoti.
3.2. Įgaliotinis – fizinis asmuo, kuriam akcijų valdytojas duoda įgaliojimą dalyvauti valstybės valdomos bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime, balsuoti jame, siūlyti naujus darbotvarkės klausimus, sprendimų projektus, kelti kandidatūras į visuotinio akcininkų susirinkimo renkamo organo narius ir audito įmonę, kai tai leidžia valstybei priklausantis akcijų skaičius, taip pat rinkti informaciją ir atlikti kitus veiksmus, kuriuos leidžia Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymas, pasinaudojant valstybei priklausančių akcijų suteikiamomis neturtinėmis teisėmis ne visuotinio akcininkų susirinkimo metu.
3.3. Įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija – sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo 4 straipsnio 3 dalyje.
3.4. Valdymo koordinavimo centras – centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas, atliekantis valstybės valdomų įmonių valdymo politikos įgyvendinimą koordinuojančios institucijos funkcijas.
3.5. Valstybei atstovaujanti institucija – įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija arba akcijų valdytojas.
3.6. Valstybės valdoma bendrovė – akcinė bendrovė arba uždaroji akcinė bendrovė, kurios akcijos ar dalis akcijų, suteikiančių daugiau kaip 1/2 visų balsų šios bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime, priklauso valstybei nuosavybės teise.
2.2. Pakeisti 6.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„6.1. gauna, analizuoja ir apibendrina valstybės valdomų įmonių atskleidžiamą informaciją, įskaitant įmonės finansinių ataskaitų rinkinius, audito išvadas ir audito ataskaitas, valstybės valdomų bendrovių metinius ir tarpinius pranešimus, valstybės įmonių metines ir tarpines veiklos ataskaitas, taip pat veiksmus pateikiant finansinių ataskaitų rinkinius, metinius pranešimus, veiklos ataskaitas ir kitą informaciją atitinkamoms institucijoms ir viešai skelbia atitiktį Valstybės valdomų įmonių veiklos skaidrumo užtikrinimo gairių aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. liepos 14 d. nutarimu Nr. 1052 „Dėl Valstybės valdomų įmonių veiklos skaidrumo užtikrinimo gairių aprašo patvirtinimo ir koordinuojančios institucijos paskyrimo“ (toliau – Skaidrumo gairės), nuostatoms, teikia vertinimą ir apibendrinimą, savo išvadas ir pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei (toliau – Vyriausybė), prireikus – Ūkio ministerijai ir valstybei atstovaujančiai institucijai;“.
2.3. Pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:
„14. Valstybei atstovaujanti institucija ne rečiau kaip kas 3 metus persvarsto tikslingumą pagal Lietuvos Respublikos strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymą priskirti valstybės valdomas įmones strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių grupei, nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių grupei ir ypatingą reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių grupei. Apie persvarstymo rezultatus valstybei atstovaujanti institucija raštu praneša valdymo koordinavimo centrui, o šis teikia apibendrintą informaciją kartu su savo rekomendacijomis Vyriausybei.“
2.4. Pakeisti 33.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„33.1. I ar II kategorijai priskirtoje valstybės valdomoje bendrovėje, kurioje nesudaromas audito komitetas, numatytas Lietuvos Respublikos audito įstatyme, būtų sudarytas vidaus kontrolės komitetas, kuriam būtų pavedamos atlikti šios funkcijos: finansinių ataskaitų rengimo proceso vertinimas; valstybės valdomos bendrovės vidaus kontrolės, rizikos valdymo ir vidaus audito, jeigu jis įmonėje veikia, sistemų veiksmingumo vertinimas ir rekomendacijų dėl šių sistemų tobulinimo rengimas; audito atlikimo proceso stebėsena; kitų valdybos pavestų funkcijų atlikimas;“.
2.5. Pakeisti 34 punktą ir jį išdėstyti taip:
„34. Akcijų valdytojas siekia, o tais atvejais, kai tai leidžia turimas balsų skaičius, – užtikrina, kad valstybės valdomose bendrovėse būtų nustatyta veiksminga vidaus kontrolės sistema, kuri padėtų užtikrinti valstybės valdomos bendrovės veiklos teisėtumą, ekonomiškumą, efektyvumą, rezultatyvumą ir skaidrumą, strategijos ir veiklos planų įgyvendinimą, turto apsaugą, informacijos ir ataskaitų patikimumą ir išsamumą, sutartinių ir kitų įsipareigojimų tretiesiems asmenims laikymąsi ir visų su tuo susijusių rizikos veiksnių valdymą. Akcijų valdytojas atitinkamai siekia arba užtikrina, kad vidaus kontrolės sistemai užtikrinti būtų mutatis mutandis vadovaujamasi vidaus kontrolei taikomais reikalavimais, nustatytais Lietuvos Respublikos vidaus audito ir vidaus kontrolės įstatyme.“
2.6. Pakeisti 48 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.7. Pakeisti 49.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
2.8. Pakeisti 54 punktą ir jį išdėstyti taip:
„54. Sprendimus dėl įgaliojimo balsuoti Aprašo 53.2 papunktyje nurodytais valstybės valdomos bendrovės visuotinio akcininkų susirinkimo darbotvarkės klausimais suteikimo turi teisę priimti pats akcijų valdytojas, jeigu bent 2 valstybės valdomos bendrovės rodikliai nesiekia tokių reikšmių:
54.2. metų pardavimo grynosios pajamos – 145 tūkst. (vienas šimtas keturiasdešimt penki tūkstančiai) eurų;
2.9. Pakeisti XVI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
2.10. Pakeisti 58 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.11. Pakeisti 60 punktą ir jį išdėstyti taip:
„60. Akcijų valdytojas siekia, o tais atvejais, kai tai leidžia turimas balsų skaičius, – užtikrina, kad:
60.1. valstybės valdomos bendrovės visuotinio akcininkų susirinkimo renkamo kolegialaus organo narių daugumą sudarytų asmenys, nedirbantys toje valstybės valdomoje bendrovėje;
60.2. valstybės valdomos bendrovės visuotinio akcininkų susirinkimo renkamo kolegialaus organo nariu nebūtų renkamas valstybės tarnautojas, dėl kurio ar dėl kurio artimųjų giminaičių gali kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas;
60.3. valstybės valdomoje bendrovėje, priskirtoje I ar II kategorijai, ne mažiau kaip 1/3 valstybės valdomų bendrovių visuotinio akcininkų susirinkimo renkamų kolegialių organų narių atitiktų nepriklausomumo kriterijus, nustatytus Aprašo 64 punkte;
60.4. kiekvienos valstybės valdomos bendrovės visuotinio akcininkų susirinkimo renkamo kolegialaus organo sudėtyje būtų asmenų, turinčių:
60.4.1. kompetenciją finansų (finansų valdymo, finansų analizės ar audito) srityje. Šią kompetenciją patvirtina darbo įmonės vyriausiuoju buhalteriu (finansininku), darbo finansų konsultavimo, buhalterinių paslaugų, audito srityse patirtis, aukštasis finansų, apskaitos arba audito srities išsilavinimas ar kita panašaus pobūdžio patirtis arba išsilavinimas;
60.4.2. kompetenciją strateginio planavimo ir valdymo srityje. Šią kompetenciją patvirtina darbo valdyboje, darbo juridinio asmens vadovu, darbo strateginio valdymo srityje patirtis ar kita panašaus pobūdžio patirtis arba išsilavinimas;
60.4.3. ūkio šakos, kurioje veikia valstybės valdoma įmonė, žinių. Žinias apie ūkio šaką, kurioje veikia valstybės valdoma įmonė, patvirtina darbo atitinkamoje ūkio šakoje ar joje veikiančiame juridiniame asmenyje patirtis, taip pat aukštasis atitinkamos srities ir krypties išsilavinimas, susijęs su ūkio šakos sritimi.“
2.12. Pakeisti XVII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
2.13. Pakeisti 62 punktą ir jį išdėstyti taip:
„62. Kandidatų į valstybės valdomos bendrovės kolegialių ir vienasmenių organų narius, kuriuos renka visuotinis akcininkų susirinkimas, bendrieji atrankos kriterijai:
62.2. teisės aktų nustatyta tvarka neatimta ir neapribota teisė eiti atitinkamas pareigas, į kurias keliamas kandidatas, ir atlikti toms pareigoms priskirtas funkcijas;
62.3. per pastaruosius 5 metus asmuo nėra atšauktas iš juridinio asmens organo dėl netinkamo pareigų vykdymo;
62.4. nėra aplinkybių, numatytų Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo penktajame skirsnyje, dėl kurių asmuo negali dirbti valstybės valdomos bendrovės vadovu ar būti kolegialaus organo nariu;
2.14. Pakeisti 64 punktą ir jį išdėstyti taip:
„64. Nustatant, ar valstybės valdomos bendrovės organo narys yra nepriklausomas, taikomi šie nepriklausomumo kriterijai:
64.1. jis negali būti tos valstybės valdomos bendrovės, į kurią keliamas kandidatas, ir susijusios įmonės vadovas ir paskutinius 5 metus neturi būti ėjęs tokių pareigų;
64.2. jis negali būti tos valstybės valdomos bendrovės, į kurią keliamas kandidatas, ir susijusios įmonės darbuotojas ir paskutinius 3 metus neturi būti ėjęs tokių pareigų;
64.3. jis neturi gauti ir per paskutinius 3 metus neturi būti gavęs reikšmingo papildomo atlyginimo iš tos valstybės valdomos bendrovės, į kurią keliamas kandidatas, ir susijusios įmonės, išskyrus užmokestį už kolegialaus organo nario pareigas;
64.4. jis neturi turėti daugiau kaip 5 procentus balsų suteikiančių akcijų, taip pat neturi atstovauti tokiam akcininkui;
64.5. jis negali turėti ir per praėjusius 3 metus neturi būti turėjęs svarbių verslo ryšių su ta valstybės valdoma bendrove, į kurią keliamas kandidatas, ir su susijusia įmone nei tiesiogiai, nei kaip turinčio tokius ryšius subjekto partneris, akcininkas, vadovas. Turinčiu verslo ryšių laikytinas subjektas, kuris yra svarbus prekių tiekėjas arba paslaugų teikėjas (įskaitant finansines, teisines ir konsultacines paslaugas), reikšmingas klientas ar organizacija, kuri gauna reikšmingų įmokų iš valstybės valdomos bendrovės arba susijusios įmonės;
64.6. jis negali būti ir per paskutinius 3 metus neturi būti buvęs audito įmonės, kuri atlieka ar atliko tos valstybės valdomos bendrovės, į kurią keliamas kandidatas, ir susijusios įmonės auditą, partneriu arba darbuotoju;
64.7. jis neturi būti ėjęs valstybės valdomos įmonės kolegialaus organo nario pareigų ilgiau kaip 12 metų;
64.8. jis neturi būti valstybės valdomos bendrovės vadovo arba Aprašo 64.1–64.7 papunkčiuose nurodytų asmenų artimasis šeimos narys (artimuoju šeimos nariu laikytinas sutuoktinis (sugyventinis), vaikai (įvaikiai) ir tėvai (įtėviai);
64.9. jis neturi būti valstybės tarnautojas arba valstybei atstovaujančios institucijos darbuotojas;
2.15. Pakeisti 65 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.16. Pakeisti XVIII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
2.17. Pakeisti 1 priedą:
2.17.1. Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:
„1. |
akcinė bendrovė „Autoūkis“ |
transportas |
valstybės įmonė Turto bankas |
1A“. |
2.17.2. Pakeisti 4 punktą ir jį išdėstyti taip:
„4. |
akcinė bendrovė „Mintis“ |
kita |
valstybės įmonė Turto bankas |
1A“. |
2.17.3. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:
„6. |
akcinė bendrovė Giraitės ginkluotės gamykla |
kita |
valstybės įmonė Turto bankas |
1A“. |
2.17.5. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:
„11. |
uždaroji akcinė bendrovė „Geoterma“ |
energetika |
valstybės įmonė Turto bankas |
1A“. |
2.17.6. Pakeisti 27 punktą ir jį išdėstyti taip:
„27. |
uždaroji akcinė bendrovė sanatorija „Pušyno kelias“ |
kita |
Sveikatos apsaugos ministerija |
1A“. |
2.17.9. Pakeisti 35 punktą ir jį išdėstyti taip:
„35. |
uždaroji akcinė bendrovė poilsio namai „Baltija“ |
kita |
valstybės įmonė Turto bankas |
1A“. |
2.17.11. Pakeisti 40 punktą ir jį išdėstyti taip:
„40. |
akcinė bendrovė Klaipėdos metrologijos centras |
kita |
Ūkio ministerija |
1B“. |
2.17.12. Pakeisti 44 punktą ir jį išdėstyti taip:
„44. |
akcinė bendrovė „Šiaulių metrologijos centras“ |
kita |
Ūkio ministerija |
1B“. |
2.17.13. Pakeisti 45 punktą ir jį išdėstyti taip:
„45. |
akcinė bendrovė „Vilniaus metrologijos centras“ |
kita |
Ūkio ministerija |
1B“. |
2.17.14. Pakeisti 46 punktą ir jį išdėstyti taip:
„46. |
uždaroji akcinė bendrovė „Būsto paskolų draudimas“ |
kita |
Finansų ministerija |
2“. |
2.17.15. Pakeisti 47 punktą ir jį išdėstyti taip:
„47. |
„Lietuvos energija“, UAB |
energetika |
Finansų ministerija |
1B“. |
2.17.17. Pakeisti 66 punktą ir jį išdėstyti taip:
„66. |
akcinė bendrovė „Kauno metrologijos centras“ |
kita |
Ūkio ministerija |
1B“. |
2.17.18. Pakeisti 78 punktą ir jį išdėstyti taip:
„78. |
akcinė bendrovė „Panevėžio metrologijos centras“ |
kita |
Ūkio ministerija |
1B“. |
2.17.19. Pakeisti 80 punktą ir jį išdėstyti taip:
„80. |
valstybės įmonė „Mūsų amatai“ |
kita |
Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos |
1B“. |
2.17.23. Pakeisti 94 punktą ir jį išdėstyti taip:
„94. |
valstybės įmonė Lietuvos oro uostai |
transportas |
Susisiekimo ministerija |
1B“. |
2.17.25. Pakeisti 110 punktą ir jį išdėstyti taip:
„110. |
uždaroji akcinė bendrovė „Lietuvos kinas“ |
kita |
Kultūros ministerija |
1A“. |
2.17.28. Pakeisti 114 punktą ir jį išdėstyti taip:
„114. |
uždaroji akcinė bendrovė Sportininkų testavimo ir reabilitacijos centras |
kita |
valstybės įmonė Turto bankas |
2“. |