JONAVOS RAJONO SAVIVALDYBĖS MERAS

 

POTVARKIS

DĖL 2021–2027 METŲ MATERIALINIO NEPRITEKLIAUS MAŽINIMO PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO JONAVOS RAJONO SAVIVALDYBĖJE ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. sausio 29 d. Nr. 1B-42

Jonava

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 25 straipsnio 5 dalimi ir 2021–2027 metų materialinio nepritekliaus mažinimo programos Lietuvoje projektų finansavimo sąlygų ir administravimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2023 m. liepos 13 d. įsakymu Nr. A1-462 „Dėl 2021–2027 metų materialinio nepritekliaus mažinimo programos Lietuvoje projektų finansavimo sąlygų ir administravimo taisyklių patvirtinimo“, 47 ir 48 punktais,

t v i r t i n u 2021–2027 metų materialinio nepritekliaus mažinimo programos įgyvendinimo Jonavos rajono savivaldybėje organizavimo tvarkos aprašą (pridedama).

Šis potvarkis per vieną mėnesį nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijos Kauno apygardos skyriui (Laisvės al. 36, Kaunas) arba Regionų apygardos administraciniam teismui bet kuriuose teismo rūmuose (Šiaulių rūmai, Dvaro g. 80, Šiauliai; Panevėžio rūmai, Respublikos g. 62, Panevėžys; Klaipėdos rūmai, Galinio Pylimo g. 9, Klaipėda; Kauno rūmai, A. Mickevičiaus g. 8A, Kaunas).

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                            Mindaugas Sinkevičius

 

PATVIRTINTA

Jonavos rajono savivaldybės mero

2024 m. sausio 29 d.

potvarkiu Nr. 1B-42

 

 

2021–2027 METŲ MATERIALINIO NEPRITEKLIAUS MAŽINIMO PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO JONAVOS RAJONO SAVIVALDYBĖJE ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. 2021–2027 metų materialinio nepritekliaus mažinimo programos įgyvendinimo Jonavos rajono savivaldybėje organizavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato kreipimosi dėl paramos pagal 2021–2027 metų materialinio nepritekliaus mažinimo programą (toliau – MNM programa) tvarką, teisės į paramą nustatymą ir socialinės ar kitos jai lygiavertės kortelės išdavimo tvarką.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis 2021–2027 metų materialinio nepritekliaus mažinimo programos Lietuvoje projektų finansavimo sąlygų ir administravimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2023 m. liepos 13 d. įsakymu Nr. A1-462 „Dėl 2021–2027 metų materialinio nepritekliaus mažinimo programos Lietuvoje projektų finansavimo sąlygų ir administravimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės).

3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Taisyklėse ir Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme (toliau – Įstatymas) vartojamas sąvokas.

4. Šis Aprašas taikomas asmenims, gyvenantiems Jonavos rajono savivaldybėje (toliau – Savivaldybė).

 

II SKYRIUS

KREIPIMASIS DĖL PARAMOS

 

5. Savivaldybės gyventojai, norintys gauti paramą pagal MNM programą, kreipiasi į Jonavos rajono socialinių paslaugų centrą (toliau – Centras) ar į Centro socialinius darbuotojus, dirbančius kaimo seniūnijose pagal faktinę gyvenamąją vietą. Asmenys, įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, dėl paramos kreipiasi pagal faktinę gyvenamąją vietą.

6. Kreipdamasis dėl MNM paramos asmuo užpildo nustatytos formos (Taisyklių 2 priedas) prašymą skirti pagal MNM programą teikiamą paramą į socialinę ar kitą jai lygiavertę kortelę (toliau – Kortelė). Asmuo, pageidaujantis gauti ne tik Kortelę, bet ir donacijas, pažymi tai prašyme ir užpildo nustatytos formos sutikimą (toliau – Sutikimas) gauti pagal MNM programą teikiamą paramą donacija (Taisyklių 3 priedas).

7. Prašymas ir (ar) Sutikimas gali būti teikiamas asmeniškai, pašto siunta, elektroniniu paštu, per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (toliau – SPIS) www.spis.lt arba per kurjerį, arba atstovą, kurio teisė atstovauti turi būti įrodyta notaro ar kito asmens, įgalioto atlikti notarinius veiksmus, patvirtintu įgaliojimu:

7.1. jeigu prašymą ir (ar) Sutikimą skirti paramą pagal MNM programą teikia asmens atstovas, jis turi pateikti jo atstovaujamo asmens tapatybę patvirtinančio dokumento (paso, asmens tapatybės kortelės, Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimo gyventi Europos Sąjungoje) kopiją;

7.2. jeigu prašymas ir (ar) Sutikimas skirti paramą pagal MNM programą teikiamas asmeniškai atvykus, kartu pateikiamas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas;

7.3. jeigu prašymas ir (ar) Sutikimas skirti paramą pagal MNM programą teikiamas pašto siunta, elektroniniu paštu, per SPIS arba per kurjerį, prie prašymo skirti paramą pagal MNM programą turi būti pridedamos visų reikiamų dokumentų kopijos, įskaitant asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, išskyrus šiame punkte nustatytus atvejus, kai asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija neteikiama;

7.4. jeigu prašymas ir (ar) Sutikimas skirti paramą pagal MNM programą ir dokumentai siunčiami elektroniniu paštu, prašymas skirti paramą pagal MNM programą turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu, atitinkančiu 2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 910/2014 dėl elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje, kuriuo panaikinama Direktyva 1999/93/EB, nustatytus kvalifikuotam elektroniniam parašui keliamus reikalavimus, o Prašymo ir (ar) Sutikimo skirti paramą pagal MNM programą ir dokumentus teikiančio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija neteikiama;

7.5. jeigu asmuo prašymą ir (ar) Sutikimą skirti paramą pagal MNM programą ir dokumentus teikia per SPIS, kartu su prašymu skirti paramą pagal MNM programą ir dokumentais prašymą ir dokumentus teikiančio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija neteikiama.

8. Kai prašymą dėl paramos pateikia asmenys, kurie faktiškai gyvena Savivaldybėje, bet nėra deklaravę gyvenamosios vietos, Centro socialinis darbuotojas patikrina informaciją Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (toliau – SPIS), ar asmuo nėra įtrauktas į MNM paramos gavėjų sąrašus savivaldybėje, kurioje asmuo yra deklaravęs gyvenamąją vietą. Kilus abejonėms, SPIS sutrikimams ir pan., Centro atsakingas darbuotojas gali raštu pateikti paklausimą savivaldybei, kurioje asmuo yra deklaravęs gyvenamąją vietą, dėl asmens įtraukimo į MNM paramos gavėjų sąrašus Savivaldybėje.

9. Asmens prašymas skirti paramą pagal MNM programą galioja vienerius kalendorinius metus, jeigu nepasikeitė asmens ir (ar) su juo bendrai gyvenančio (-ių) asmens (‑ų) pajamos, kurios vertinamos vadovaujantis III skyriaus nuostatomis.

10. Asmenys, gaunantys socialinę pašalpą pagal Įstatymą ar nemokamą maitinimą pagal Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymą ir atitinkantys sąlygas gauti piniginę socialinę paramą, į MNM paramos gavėjų sąrašus įrašomi jiems pateikus Centrui užpildytą prašymą skirti paramą pagal MNM programą (Taisyklių 2 ir 3 priedai) kaip nurodyta šio Aprašo 5 ir 6 punktuose.

11. Pasikeitus asmens ir (ar) su juo bendrai gyvenančio (-ių) asmens (‑ų) pajamoms (atsiradus pajamų šaltiniui), asmuo apie tai raštu privalo informuoti Centro atsakingą darbuotoją Įstatymo nustatyta tvarka. Centro darbuotojas prieš kiekvieną einamųjų metų MNM paramos skyrimo etapą neprivalo iš naujo vertinti asmenų, kuriems paskirta MNM parama, MNM paramos prašymų, išskyrus atvejus, kai turi informacijos, kad asmens pajamos padidėjo (atsirado pajamų šaltinis). Tokiu atveju asmens pajamos Įstatymo nustatyta tvarka turi būti vertinamos iš naujo prieš kiekvieną tolesnį MNM paramos skyrimo etapą.

 

III SKYRIUS

TEISĖS Į PARAMĄ NUSTATYMAS

 

12. Bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi teisę į paramą pagal MNM programą, kai jo vidutinės mėnesinės pajamos neviršija 1,5 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio per mėnesį.

13. Parama pagal MNM programą gali būti skiriama išimties atvejais, jeigu bendrai gyvenančių asmenų pajamos vienam nariui (vienam gyvenančiam asmeniui) yra didesnės negu 1,5 VRP dydžio, bet neviršija 2,5 VRP per mėnesį:

13.1. kai šeimos (vieno gyvenančio asmens) vaikui yra skirtas nemokamas maitinimas išimties tvarka;

13.2. kai vienas iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienas gyvenantis asmuo yra su negalia;

13.3. kai vaiką (-us) augina vienas iš tėvų;

13.4. kai asmuo ar bendrai gyvenantys asmenys augina 3 ir daugiau vaikų;

13.5. kai vaikas globojamas (rūpinamas) šeimoje;

13.6. benamiams;

13.7. pensinio amžiaus asmenims;

13.8. prieglobstį Lietuvos Respublikoje gavusiems užsieniečiams ir prieglobsčio prašytojams.

14. Kai asmuo ar bendrai gyvenantys asmenys yra nukentėję nuo gaisro, kai sudegė gyvenamasis namas, ūkiniai pastatai, jų dalis ar juose buvę daiktai (pateikiama pažyma, patvirtinanti gaisro faktą iš Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos), nukentėjo nuo stichinės nelaimės ir vaikas (-ai) neteko maitintojo (-ų), ar asmuo ir (ar) su juo kartu gyvenantys asmenys apgyvendinti Centro padalinio Krizių centre, pajamos nevertinamos ir MNM parama skiriama vienerius metus.

15. Vieno gyvenančio asmens ir (ar) bendrai gyvenančio (-ių) asmens (-ų) pajamos per mėnesį vienam nariui apskaičiuojamos vadovaujantis Įstatymu, išskyrus pajamas, gaunamas iš žemės ūkio veiklos, kurios skaičiuojamos tik pagal šios veiklos apskaitos dokumentus, netaikant pajamų nustatymo tvarkos pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintus žemės ūkio veiklos pajamų, įvertintų pagal sąlygines išlaidas, normatyvus arba pagal pajamų normą hektarui žemės ūkio naudmenų.

16. Prieglobsčio prašytojų, perkeltų į Lietuvos Respublikos teritoriją pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. birželio 22 d. nutarimą Nr. 628 „Dėl užsieniečių perkėlimo į Lietuvos Respublikos teritoriją“, ir prieglobstį Lietuvos Respublikoje gavusių asmenų pajamos per mėnesį apskaičiuojamos vadovaujantis Įstatymu, Užsieniečių apgyvendinimo Pabėgėlių priėmimo centre sąlygų ir tvarkos, užsieniečių užimtumo organizavimo bei drausminio poveikio priemonių taikymo jiems tvarkos aprašu ir Užsieniečio teisės gauti kompensaciją už naudojimąsi visuomeninio transporto priemonėmis įgyvendinimo tvarkos aprašu, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2002 m. vasario 13 d. įsakymu Nr. 20 „Dėl Prieglobsčio prašytojų ir užsieniečių laikino apgyvendinimo Pabėgėlių priėmimo centre sąlygų bei tvarkos ir laikino išvykimo tvarkos aprašo ir Užsieniečio teisės gauti kompensaciją už naudojimąsi visuomeninio transporto priemonėmis įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir Lietuvos valstybės paramos užsieniečių integracijai teikimo sąlygų ir tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. spalio 5 d. nutarimu Nr. 998 „Dėl Lietuvos valstybės paramos užsieniečių integracijai teikimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

IV SKYRIUS

SOCIALINĖS AR KITOS JAI LYGIAVERTĖS KORTELĖS IR DONACIJŲ IŠDAVIMO TVARKA

 

17. Centras yra atsakingas už asmenų įtraukimą į projektų dalyvių sąrašus. Centro atsakingas darbuotojas priima asmenų prašymus ir reikiamus dokumentus, renka informaciją iš turimų duomenų bazių, patikrina ir nustato teisę į paramą, registruoja prašymus automatizuotos informacinės sistemos „PARAMA“ priėmimo modulyje ir suveda duomenis apie prašantį paramos asmenį į SPIS duomenų bazę. Projekto dalyvių sąrašai SPIS gali būti pildomi ir (ar) atnaujinami per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį.

18. „Maisto banko“ atsakingas darbuotojas, turintis prieigą prie SPIS duomenų bazės, yra atsakingas už Centro suvestų asmenų sąrašo formavimą ir projekto vykdytojo informavimą apie projekto dalyvių skaičių Savivaldybėje.  Projekto dalyvių sąrašus (elektronines ar popierines versijas),  kuriuose nurodomas asmens vardas, pavardė, savivaldybės ir seniūnijos pavadinimas, kurioje asmuo gyvena, saugo „Maisto banko“ atsakingas darbuotojas ir pateikia jų kopijas projekto vykdytojui ar tarpinei institucijai tik jų prašymu. „Maisto banko“ atsakingas darbuotojas organizuoja Kortelių išdavimą (pamestos ar sugadintos Kortelės pakeitimą), priskiria ją konkrečiam asmeniui ir suveda unikalius numerius į SPIS, organizuoja donacijų dalinimą visoje Savivaldybės teritorijoje.

19. „Maisto banko“ atsakingas darbuotojas kartu su tarpiniais ir galutiniu mokėjimo prašymais, kuriuose deklaruojamos išlaidos, per IS duomenų mainų svetainės posistemį teikia tarpinei institucijai informaciją apie projekto dalyvių skaičių Savivaldybėje.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Už asmenų, besikreipiančių dėl paramos pagal MNM programą, vertinimą atsako Centro atsakingi darbuotojai.

21. „Maisto banko“ atsakingas darbuotojas partnerystės sutartyse nustatytu periodiškumu formuoja ir teikia paramos pagal MNM programą gavėjų sąrašų kopijas ir išduotų Kortelių sąrašą MNM projekto vykdytojui.

22. Duomenų valdytojai asmens duomenis privalo tvarkyti vadovaudamiesi 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau – Reglamentas) ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamente ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.

_________________________