PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS

ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS PAPLŪDIMIŲ IR JŲ MAUDYKLŲ ĮRENGIMO IR NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

 

2018 m. birželio 4 d. Nr. AV–372

Pakruojis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. V-76 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 92:2018 Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ patvirtinimo‘‘ patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“,

t v i r t i n u Pakruojo rajono savivaldybės paplūdimių ir jų maudyklų įrengimo ir naudojimo taisykles (pridedama).

Šis įsakymas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Administracijos direktorė                                                                                             Erika Kižienė

 

 

 

PATVIRTINTA

Pakruojo rajono savivaldybės

administracijos direktoriaus 

2018 m. birželio 4 d. 4 įsakymu Nr. AV-372

 

 

 

PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS PAPLŪDYMIŲ IR JŲ MAUDYKLŲ ĮRENGIMO IR NAUDOJIMO TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pakruojo rajono savivaldybės paplūdimių ir jų maudyklų įrengimo ir naudojimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato reikalavimus Pakruojo rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) paplūdimių ir jų maudyklų įrengimui ir naudojimui. Šios Taisyklės privalomos visiems juridiniams ir fiziniams asmenims, projektuojantiems, įrengiantiems, įteisinantiems bei naudojantiems paplūdimius ir jų maudyklas, institucijoms ir pareigūnams, vykdantiems paplūdimių ir jų maudyklų priežiūrą ir kontrolę.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. V-76 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 92:2018 Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ patvirtinimo‘‘  patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ (toliau – Higienos norma).

3. Klausimus, nenumatytus šiose Taisyklėse, reglamentuoja įstatymai, Higienos norma, Savivaldybės tarybos sprendimai, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymai ir kiti teisės aktai.

4. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

4.1. Maudymosi sezonas – laikotarpis nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d. arba kitas Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nustatytas laikotarpis, kurio metu maudyklose galima tikėtis didelio besimaudančiųjų skaičiaus.

4.2. Didelis besimaudančiųjų skaičius – tai skaičius, kurį institucija, atsakinga už paplūdimių ir maudyklų administravimą, laiko dideliu, atsižvelgdama į ankstesnių maudymosi sezonų besimaudančiųjų skaičiaus tendencijas ir (arba) turimą infrastruktūrą ir įrenginius, ir (arba) į priemones, kurių buvo imtasi maudymuisi skatinti.

4.3. Institucijos, atsakingos už paplūdimių ir jų maudyklų administravimą – savivaldybė ir jai pavaldžios įstaigos bei kiti subjektai, atsakingi už paplūdimių ir maudyklų sveikatos saugos reikalavimų užtikrinimą ir priežiūrą, maudyklų vandens kokybės stebėsenos vykdymą, visuomenės informavimą.  

4.4. Maudykla – paplūdimio vieta, skirta maudytis dideliam besimaudančių žmonių skaičiui maudymosi sezono metu ir atitinkanti Higienos normos reikalavimus.

4.5. Paplūdimys – patogus (ilsėtis, sportuoti, maudytis smėlio (žvyro, žvirgždo ar kriauklelių) ruožas, esantis aukščiau atabrado nuolaidžiame paviršinio vandens telkinių (ežerų, upių, tvenkinių, karjerų, užtvankų) ar priekrantės ir tarpinių vandenų krante, įrengtas laikantis Higienos normoje nustatytų sveikatos saugos reikalavimų.

4.6. Valdymo priemonės – priemonės, kurių imamasi maudyklos vandens atžvilgiu: maudyklos vandens charakteristikos nustatymas ir atnaujinimas; maudyklos vandens stebėsena; maudyklos vandens kokybės vertinimas; taršos, kuri gali turėti įtakos maudyklos vandenims ir pakenkti besimaudančiųjų sveikatai, priežasčių nustatymas ir įvertinimas; visuomenės informavimas; veiksmai, kuriais siekiama išvengti taršos poveikio besimaudantiesiems; veiksmai, skirti mažinti taršos grėsmę.

4.7. Suinteresuota visuomenė – visuomenės grupės, kurioms daro arba gali daryti įtaką sprendimai, susiję su paplūdimių įrengimu, įteisinimu, paplūdimių sveikatos saugos reikalavimų laikymusi ir maudyklų vandens kokybe, arba kurios domisi tokių sprendimų priėmimo procesu.

4.8. Tarša – mikrobiologinio užterštumo arba melsvadumblių, didžiųjų dumblių ir (arba) jūrinio fitoplanktono ar atliekų buvimas, turintis įtakos maudyklos vandens kokybei ir keliantis grėsmę besimaudančiųjų sveikatai.

5. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Higienos normoje ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

PAPLŪDIMIŲ IR JŲ MAUDYKLŲ ĮRENGIMAS IR NAUDOJIMAS

 

6. Teritorijos naujiems paplūdimiams rengti numatomos nustatyta tvarka parengtuose ir patvirtintuose teritorijų planavimo dokumentuose.

7. Savivaldybės administracija ne vėliau kaip prieš 30 darbo dienų iki sprendimo įteisinti paplūdimį ir jo maudyklą, priėmimo dienos Higienos normos 9 punkte nustatyta tvarka, turi informuoti suinteresuotą visuomenę apie šiuos sprendimus. Atsižvelgiant į pagrįstus suinteresuotos visuomenės pasiūlymus, pastabas ir skundus, priimamas sprendimas įrengti ir (ar) įteisinti paplūdimius ir stebėti jų maudyklas.

8. Savivaldybės teritorijoje naujai įrengtus paplūdimius ir jų maudyklas įteisina Savivaldybė tarybos sprendimais.

9. Savivaldybės administracijos ekologas apie priimtus sprendimus įrengti ir (ar) įteisinti paplūdimius ir stebėti jų maudyklas informuoja suinteresuotą visuomenę, Savivaldybės interneto svetainėje, per vietines (regiono) visuomenės informavimo priemones ne vėliau kaip per penkias dienas nuo sprendimų priėmimo dienos.

10. Paplūdimių ir jų maudyklų eksploataciją, priežiūrą ir juose esančių įrenginių priežiūrą, higienos reikalavimus, poilsiautojų saugą, užtikrina seniūnija – institucija, atsakinga už paplūdimių ir maudyklų administravimą, kurios teritorijoje yra stebimas paplūdimys ir jo maudykla.

11.Maudyklų vandens kokybės stebėseną organizuoja ir informaciją visuomenei apie jos rezultatus teikia savivaldybės administracijos ekologas.

12. Savivaldybės administracijos ekologas, prieš maudymosi sezoną sudaro numatomų stebėti maudyklų vandens kokybės ir paplūdimių smėlio parazitologinių tyrimų stebėsenos kalendorinį grafiką. Ši informacija turi būti skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje ir pateikta Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrui.

13. Paplūdimiuose organizuojamiems renginiams teisės aktų nustatyta tvarka turi būti išduoti Savivaldybės administracijos direktoriaus leidimai. Tokių renginių metu gali būti įrengiamos laikinos funkcinės zonos.

14. Paplūdimiai prie paviršinio vandens telkinių (ežerų, upių, tvenkinių, karjerų, užtvankų) įrengiami tose vietose, kur nėra nuotekų išleidimo.

15. Paplūdimiuose priėjimas prie vandens turi būti neslidus, neklampus, patogus ir saugus visiems, taip pat ir neįgaliems žmonėms.

16. Prieš maudymosi sezoną visi paplūdimyje esantys statiniai ir įrenginiai (tualetai, persirengimo kabinos, turi būti suremontuoti, dezinfekuoti bei deratizuoti.

17. Paplūdimių ir jų maudyklų lankytojams persirengti turi būti įrengiamos kabinos: viena kabina 50–100 lankytojų. Pagal poreikį kabinas būtina išvalyti ir išplauti dezinfekuojamaisiais tirpalais.

18. Paplūdimiuose, ne arčiau kaip 50 m iki maudyklų, turi būti įrengti tualetai, kurie būtų tinkami naudotis ir neįgaliems žmonėms. Pagal poreikį tualetus būtina išvalyti ir išplauti dezinfekuojamaisiais tirpalais.

19. Ne rečiau kaip kas 25 m turi būti šiukšliadėžės, o jei nėra galimybių jas pastatyti nurodytu atstumu, maudyklų prieigose pastatomi nerūšiuotų buitinių atliekų konteineriai su dangčiais. Tokie konteineriai su dangčiais turi būti pastatomi ir didelio poilsiautojų susibūrimo vietose. Nerūšiuotos atliekos turi būti surenkamos ir išvežamos pagal poreikį. Konteineriai valomi ir dezinfekuojami pagal poreikį.

20. Paplūdimiuose turi būti pastatyti antrinių žaliavų (popieriaus, stiklo, plastiko) konteineriai. Atliekos iš antrinių žaliavų konteinerių turi būti išvežamos jiems prisipildžius. Išvežus antrines žaliavas konteineriai turi būti išvalyti ir dezinfekuoti.

21. Poilsiautojams matomoje paplūdimio ir jų maudyklos vietoje įrengiamas informacinis stendas, kuriame nurodoma:

21.1. bendra informacija – maudymosi sezono trukmė, maudyklų, sveikatos saugos reikalavimai ir rekomendacijos lankytojams, kontaktiniai institucijos, atsakingos už paplūdimio ir jų maudyklos administravimą, telefonai;

21.2. kai maudyklos vandenyje buvo nustatyta trumpalaikė tarša – dienų, kai dėl tokios taršos buvo draudžiama ar nerekomenduojama maudytis, skaičius per praėjusį maudymosi sezoną ir įspėjimai, jei tokia tarša galima ir ateityje;

21.3 išskirtinių situacijų metu – taršos pobūdis ir numatoma trukmė;

21.4. jei draudžiama arba nerekomenduojama maudytis – draudimas arba rekomendacijos bei jų priežastys;

21.5. jei paskelbiamas nuolatinis draudimas – informacija, kad ta teritorija nebelaikoma maudykla, nurodant priežastis ir nuorodą, kur galima rasti daugiau informacijos;

22.  Rajono spaudoje, Savivaldybės interneto svetainėje be skelbiamų Taisyklių 21.2–21.5 papunkčių skelbiama ši informacija:

22.1.  jei maudyklos vanduo buvo klasifikuojamas kaip prastos kokybės, – taršos priežastis ir priemones, kurių buvo imtasi siekiant apsaugoti besimaudančiuosius nuo taršos poveikio ir pašalinti taršos priežastis;

22.2. jei maudyklos vanduo buvo paveiktas trumpalaikės taršos, – bendro pobūdžio informaciją apie:

22.2.1. sąlygas, kurios galėjo sukelti trumpalaikę taršą;

22.2.2. galimą taršos trukmę;

22.2.3. taršos priežastis ir priemones, kurių buvo imtasi siekiant apsaugoti besimaudančiuosius nuo taršos poveikio ir pašalinti jos priežastis.

23. Paplūdimiai neturi būti užteršti žmogui patogeniškais helmintais ir jų kiaušinėliais. Mėginiai parazitologiniams tyrimams turi būti imami, kaip nurodyta Higienos normos priede.

24. Maudyklų vandens kokybė turi atitikti Higienos normos reikalavimus.

25. Maudymosi sezono metu vykdyti stebėseną vizualiai pagal sudarytą maudyklos vandens kokybės stebėsenos kalendorinį grafiką;

26.  Iš maudyklų dugno turi būti išvalomos atliekos.

27. Savivaldybės administracija organizuoja papildomo mėginio vandens kokybės tyrimams atlikti paėmimą, patvirtinančio taršos įvykio pabaigą, ir kito mėginio, praėjus 7 dienoms nuo trumpalaikės taršos pabaigos, paėmimą.

 

III SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ IR KONTROLĖ

 

28.  Taisyklių laikymąsi kontroliuoja tam įgaliotų institucijų pareigūnai.

29.  Už Taisyklių nesilaikymą taikoma administracinė atsakomybė teisės aktų nustatyta tvarka. 

_______________________