LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS
LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIS PROKURORAS
ĮSAKYMAS
DĖL Baudžiamosios bylos duomenų tvarkymo elektronine forma ikiteisminio tyrimo metu tvarkos aprašo PATVIRTINIMO
2016 m. sausio 29 d. Nr. 1V-67/I-31
Vilnius
1. T v i r t i n a m e Baudžiamosios bylos duomenų tvarkymo elektronine forma ikiteisminio tyrimo metu tvarkos aprašą (pridedama).
2. Į p a r e i g o j a m e Tarpžinybinį Integruotos baudžiamojo proceso informacinės sistemos veiklos koordinavimo komitetą ne rečiau kaip kartą per metus įvertinti šiuo įsakymu patvirtinto Baudžiamosios bylos duomenų tvarkymo elektronine forma ikiteisminio tyrimo metu tvarkos aprašo taikymą ir prireikus teikti siūlymus dėl šio aprašo atnaujinimo.
3. N u s t a t o m e, kad iki Integruotos baudžiamojo proceso informacinės sistemos įdiegimo šiuo įsakymu patvirtintame Baudžiamosios bylos duomenų tvarkymo elektronine forma ikiteisminio tyrimo metu tvarkos apraše nustatyti veiksmai ir procedūros, kurie pagal Baudžiamosios bylos duomenų tvarkymo elektronine forma ikiteisminio tyrimo metu tvarkos aprašą turi būti atliekami kompiuterizuotai Integruotoje baudžiamojo proceso informacinėje sistemoje, atliekami ne elektronine forma.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro ir Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro
2016 m. sausio 29 d. įsakymu Nr. 1V-67/I-31
BAUDŽIAMOSIOS BYLOS DUOMENŲ TVARKYMO ELEKTRONINE FORMA IKITEISMINIO TYRIMO METU TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Baudžiamosios bylos duomenų tvarkymo elektronine forma ikiteisminio tyrimo metu tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja baudžiamosios bylos duomenų, procesinių dokumentų ir kitų dokumentų (toliau – duomenys) tvarkymo ikiteisminio tyrimo metu, kai baudžiamojo proceso veiksmai ir procedūros atliekami kompiuterizuotai Integruotoje baudžiamojo proceso informacinėje sistemoje (toliau – IBPS), taip pat procesinių dokumentų įteikimo elektroninių ryšių priemonėmis ikiteisminio tyrimo metu tvarką.
2. Šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse (toliau – BPK), Lietuvos Respublikos elektroninio parašo įstatyme, Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatyme, Integruotos baudžiamojo proceso informacinės sistemos nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro, Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro ir Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus 2012 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. 1V-702/I-294/6P-101-(1.1) „Dėl Integruotos baudžiamojo proceso informacinės sistemos įsteigimo ir jos nuostatų patvirtinimo“, Rekomendacijose dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos, patvirtintose Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2008 m. rugpjūčio 11 d. įsakymu Nr. I-110 „Dėl Rekomendacijų dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos“ (toliau – Rekomendacijos dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos), Elektroninių dokumentų valdymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. V-158 „Dėl Elektroninių dokumentų valdymo taisyklių patvirtinimo“.
3. Ikiteisminio tyrimo įstaigų, prokuratūrų ir teismų IBPS rengiami ir teikiami elektroniniai procesiniai dokumentai turi būti pasirašyti saugiu elektroniniu parašu.
4. IBPS naudojamas saugus elektroninis parašas elektroniniams procesiniams dokumentams turi tokią pat teisinę galią kaip ir parašas rašytiniuose dokumentuose ir yra leistinas kaip įrodinėjimo priemonė teisme.
5. Elektroninių procesinių dokumentų projektus prokuroro pavedimu IBPS gali rengti prokuroro padėjėjai ar prokuratūros specialistai (teisininkai), o teisėjo pavedimu – teisėjų padėjėjai, teismo posėdžių sekretoriai ar kiti teismo darbuotojai.
7. Sudarant elektroninę bylą, kartu turi būti sudaroma ir ne elektroninės (popierinės) formos byla (ikiteisminį tyrimą atliekančiam pareigūnui atspausdinant ir įsegant elektroninių procesinių dokumentų popierinius nuorašus).
8. Elektroninių procesinių dokumentų nuorašai ir išrašai šio Aprašo nustatytais atvejais spausdinami Elektroninių dokumentų nuorašų ir išrašų spausdinimo rekomendacijų, patvirtintų Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2013 m. gruodžio 4 d. įsakymu Nr. V-67 „Dėl Elektroninių dokumentų nuorašų ir išrašų spausdinimo rekomendacijų patvirtinimo“, nustatyta tvarka šių rekomendacijų 5.1 papunktyje nustatytu būdu. Atspausdinti elektroninių procesinių dokumentų nuorašai ir išrašai tvirtinami atitinkamus įgaliojimus turinčiam ikiteisminio tyrimo pareigūnui, prokurorui, teisėjui ar ikiteisminio tyrimo įstaigos, prokuratūros, teismo darbuotojui pasirašant tikrumo žymoje, kuri įforminama Dokumentų rengimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. V-117 „Dėl Dokumentų rengimo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
II SKYRIUS
DUOMENŲ TVARKYMAS PRADEDANT IKITEISMINĮ TYRIMĄ
AR KAI PRADĖTI IKITEISMINĮ TYRIMĄ ATSISAKOMA
9. Ikiteisminio tyrimo įstaigose ar prokuratūroje gauti skundai, pareiškimai ir pranešimai apie nusikalstamas veikas (toliau – pranešimas apie nusikalstamą veiką), apskaitomi IBPS (ikiteisminio tyrimo įstaigų ar prokuratūros nustatytais atvejais prieš tai pranešimus apie nusikalstamą veiką užregistravus juos gavusių ikiteisminio tyrimo įstaigų ar prokuratūros dokumentų valdymo sistemose ar kitose šių institucijų valdomose informacinėse sistemose ar registruose) ir jiems suteikiamas apskaitos numeris. Ne elektroninėmis priemonėmis gauti pranešimai apie nusikalstamą veiką skaitmeninami ir įkeliami į IBPS, o pranešimo apie nusikalstamą veiką originalas perduodamas ikiteisminio tyrimo įstaigos ar prokuratūros darbuotojui, nagrinėjančiam pranešimą apie nusikalstamą veiką.
10. Pranešimą apie nusikalstamą veiką apskaitant IBPS, IBPS įrašomi teisės aktuose nustatyti būtini pranešimo apie nusikalstamą veiką duomenys.
11. Priėmus sprendimą IBPS apskaitytą pranešimą apie nusikalstamą veiką perduoti nagrinėti kitam pranešimą apie nusikalstamą veiką gavusios ikiteisminio tyrimo įstaigos ar prokuratūros padaliniui ar kitai institucijai, jis perduodamas per IBPS. Pranešimo apie nusikalstamą veiką originalas, kai pranešimas buvo pateiktas ne elektroninėmis priemonėmis, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šiame punkte nurodyto sprendimo priėmimo šiam padaliniui ar institucijai išsiunčiamas paštu.
12. Pranešimo apie nusikalstamą veiką nagrinėjimo terminai IBPS skaičiuojami nuo jo gavimo įstaigoje dienos.
13. Pranešimo apie nusikalstamą veiką patikslinimo metu atliekant proceso veiksmus, numatytus BPK 168 straipsnio 1 dalyje, šių proceso veiksmų protokolai gali būti rašomi elektronine forma IBPS. Proceso veiksmo protokolą turintis pasirašyti proceso dalyvis, kuris nėra IBPS naudotojas, pasirašo specialiame protokolo priede (protokolo šaknelėje), kuris skaitmeninamas ir įkeliamas į IBPS.
14. Sprendimai dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo IBPS įforminami šiomis elektroninėmis formomis ar IBPS parengtais elektroniniais procesiniais dokumentais:
15. Jei sprendimas pradėti ikiteisminį tyrimą priimamas ikiteisminio tyrimo pareigūnui ar prokurorui neturint techninių galimybių prisijungti prie IBPS (sutrikus IBPS veiklai), ikiteisminio tyrimo duomenys į IBPS turi būti įrašyti, reikiami procesiniai dokumentai IBPS turi būti parengti ir (ar) skaitmeninami ir įkelti į IBPS nedelsiant, vos tik atsiradus galimybei prisijungti prie IBPS.
16. Pradėjus ikiteisminį tyrimą, IBPS automatiškai jam suteikiamas ikiteisminio tyrimo numeris, o visi pranešimo apie nusikalstamą veiką nagrinėjimo metu surinkti duomenys perkeliami į naujai pradėtą ikiteisminio tyrimo bylą.
17. Pradėjus ikiteisminį tyrimą, ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras, pradėjęs ikiteisminį tyrimą, kiekvienai nusikalstamai veikai, dėl kurios pradėtas ikiteisminis tyrimas, IBPS sugeneruoja vidaus reikalų ministro tvirtinamose Nusikalstamų veikų žinybinio registro duomenų tvarkymo taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatytą Nusikalstamos veikos duomenų formą (10 formą). Ši forma Taisyklių nustatyta tvarka papildoma reikalingais duomenimis ir per IBPS sąsają su Nusikalstamų veikų žinybiniu registru (toliau – NVŽR) perduodama į NVŽR.
18. Ikiteisminio tyrimo įstaigoje nusprendus priimti sprendimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, IBPS parengiamas nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Apie priimtą nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą IBPS priemonėmis yra pranešama ikiteisminio tyrimo įstaigą kontroliuojančiam prokuratūros padaliniui.
19. Prokuratūros padalinyje gavus IBPS pranešimą apie ikiteisminio tyrimo įstaigoje priimtą nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, IBPS priemonėmis yra pavedama prokurorui susipažinti su šiuo nutarimu ir į IBPS įrašytais duomenimis ir įvertinti šio proceso sprendimo pagrįstumą ir teisėtumą. Esant būtinumui, prokuroras gali pareikalauti suskaitmeninti visą pranešimo apie nusikalstamą veiką patikrinimo medžiagą arba išreikalauti patikrinimo metu sudarytus ar prijungtus popierinės formos dokumentus.
20. Nutarimo atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą pagrįstumo ir teisėtumo patikrinimo faktas yra įforminamas IBPS prokuroro elektroninės rezoliucijos forma.
21. Prokuroro sprendimas panaikinti nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą IBPS įforminamas parengiant nutarimą panaikinti nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.
22. Panaikinus nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, pradedamas ikiteisminis tyrimas ir duomenys tvarkomi šio Aprašo 14–17 punktuose nustatyta tvarka.
23. Prokuroro sprendimas panaikinti nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą ir grąžinti surinktą medžiagą ikiteisminio tyrimo įstaigai, kad būtų patikslintas pranešimas apie nusikalstamą veiką, IBPS įforminamas parengiant nutarimą panaikinti nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Prokuroras ikiteisminio tyrimo įstaigą apie priimtą sprendimą informuoja per IBPS.
24. Apylinkės teisme gavus skundą dėl prokuroro nutarimo atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą ar prokuroro nutarimo atmesti prašymą panaikinti ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, ikiteisminio tyrimo teisėjas per IBPS pateikia prašymą prokuratūrai suteikti prieigą prie pranešimo apie nusikalstamą veiką medžiagos.
25. Prieigą ikiteisminio tyrimo teisėjui nedelsiant suteikia prokuroras, priėmęs skundžiamą nutarimą, jo vadovas, ar vadovo pavedimu kitas prokuratūros darbuotojas. Jei iki prieigos suteikimo ne visi pranešimo apie nusikalstamą veiką medžiagos dokumentai yra skaitmeninti, prokuroras nedelsiant organizuoja jų skaitmeninimą ir įkėlimą į IBPS arba nedelsiant organizuoja visų dokumentų pateikimą popierine forma ikiteisminio tyrimo teisėjui. Jei nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą priėmė ikiteisminio tyrimo pareigūnas, pranešimo apie nusikalstamą veiką medžiagos skaitmeninimas gali būti pavedamas ikiteisminio tyrimo pareigūnui ar įstaigai, kurioje tas pareigūnas dirba.
26. Ikiteisminio tyrimo teisėjui priėmus sprendimą atmesti ar patenkinti skundą dėl šio Aprašo 24 punkte nurodomų prokuroro nutarimų, jis IBPS parengia atitinkamą nutartį.
III SKYRIUS
DUOMENŲ TVARKYMAS ATLIEKANT IKITEISMINIO TYRIMO VEIKSMUS
28. Ikiteisminio tyrimo pareigūnai ir prokurorai, atliekantys ikiteisminį tyrimą, ir prokurorai, organizuojantys ir vadovaujantys ikiteisminiam tyrimui, IBPS privalo rengti šiuos elektroninius procesinius dokumentus:
29. Jei šio Aprašo 28.1–28.10 papunkčiuose nurodyti dokumentai parengiami ikiteisminio tyrimo pareigūnui ar prokurorui neturint techninių galimybių prisijungti prie IBPS (sutrikus IBPS veiklai), jie turi būti skaitmeninami ir įkeliami į IBPS nedelsiant, vos tik atsiradus galimybei prisijungti prie IBPS.
30. Aukštesnysis prokuroras IBPS privalo rengti sprendimą pratęsti ikiteisminio tyrimo terminą, kuris IBPS įforminamas rezoliucija.
31. Atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus, protokolai tyrimo veiksmų eigos ir rezultatų fiksavimui gali būti rašomi elektronine forma IBPS. Protokolus turintys pasirašyti asmenys, nesantys IBPS naudotojais, juos pasirašo šio Aprašo 13 punkte nustatyta tvarka.
32. Ikiteisminio tyrimo pareigūnai ir prokurorai ikiteisminio tyrimo organizavimo klausimais tarpusavyje paprastai susižino pateikdami užduotis IBPS.
33. Ikiteisminio tyrimo planai rengiami ir derinami su ikiteisminio tyrimo įstaigų ar jų padalinių vadovais bei tyrimą organizuojančiu ir vadovaujančiu prokuroru, naudojantis IBPS.
34. Ikiteisminio tyrimo pareigūnai ir prokurorai, atliekantys ikiteisminį tyrimą, parengę šio Aprašo 28.4 papunktyje nurodytą elektroninį procesinį dokumentą, IBPS sugeneruoja Taisyklėse nustatytą Nukentėjusio fizinio asmens arba juridinio asmens duomenų formą (50 formą), o parengę šio Aprašo 28.9 ir 28.10 papunkčiuose nurodytus elektroninius procesinius dokumentus – Taisyklėse nustatytą Ikiteisminio tyrimo byloje priimtų sprendimų duomenų formą (40 formą). Šios formos Taisyklių nustatyta tvarka papildomos reikalingais duomenimis ir teikiamos į NVŽR per IBPS sąsają su NVŽR.
35. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras teikia procesinių dokumentų kopijas ir duomenis apie fiziniams ir juridiniams asmenims įteiktą pranešimą apie įtarimą, fizinio asmens pripažinimą įtariamuoju, ikiteisminių tyrimų sujungimą ir atskyrimą Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registrui (toliau – ĮKNR) per IBPS sąsają su ĮKNR.
36. IBPS parengus elektroninius procesinius dokumentus, nedelsiant tokių dokumentų popieriniai nuorašai turi būti patvirtinti ir sudėti į ne elektroninės (popierinės) formos bylą vadovaujantis Rekomendacijomis dėl ikiteisminio tyrimo dokumentų sudėjimo į bylą tvarkos, patvirtintomis Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2013 m. kovo 20 d. įsakymu Nr. I-76 „Dėl Rekomendacijų dėl ikiteisminio tyrimo dokumentų sudėjimo į bylą tvarkos patvirtinimo“ (toliau – Rekomendacijos dėl ikiteisminio tyrimo dokumentų sudėjimo į bylą tvarkos). Jei ikiteisminis tyrimas atliekamas formalizuota tvarka vadovaujantis Rekomendacijomis dėl formalizuotos tvarkos taikymo atliekant ikiteisminį tyrimą, patvirtintomis Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2013 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. I-58 „Dėl Rekomendacijų dėl formalizuotos tvarkos taikymo atliekant ikiteisminį tyrimą patvirtinimo“, ir visa elektroninė byla yra sudaryta iš elektroninių dokumentų, ne elektroninės (popierinės) formos byla pilna apimtimi gali būti nesudaroma, o į ją įsegami tik popierinės formos procesiniai dokumentai.
IV SKYRIUS
DUOMENŲ APIE KARDOMŲJŲ PRIEMONIŲ, KITŲ PROCESINIŲ PRIEVARTOS PRIEMONIŲ IR LAIKINŲ PROCESINIŲ PRIEVARTOS PRIEMONIŲ, TAIKOMŲ JURIDINIAM ASMENIUI, TAIKYMĄ TVARKYMAS
38. Prokuroro prašymas ikiteisminio tyrimo teisėjui ar teismui skirti kardomąją priemonę ar BPK 389 straipsnyje nurodytą laikiną procesinę prievartos priemonę, taikomą juridiniam asmeniui (toliau – laikina procesinė prievartos priemonė), ją pakeisti ar pratęsti jos taikymo terminą rengiamas ir teikiamas naudojantis IBPS. Prašymai teismui dėl kitų procesinių prievartos priemonių taikymo gali būti rengiami ir sudarant popierinės formos dokumentus.
39. Prokuroras, teikdamas teismui prašymą dėl procesinės prievartos priemonės skyrimo, kartu suteikia teismui prieigą prie IBPS parengtų ir (ar) įkeltų procesinių dokumentų (IBPS priemonėmis pažymėdamas atitinkamus dokumentus), reikalingų nagrinėjant prašymą dėl procesinės prievartos priemonės skyrimo. Jei visi reikalingi dokumentai nėra skaitmeninti ir įkelti į IBPS, prokuroras organizuoja jų skaitmeninimą ir įkėlimą į IBPS prieš pateikiant ikiteisminio tyrimo teisėjui ar teismui prašymą dėl procesinės prievartos priemonės skyrimo arba nedelsdamas organizuoja visų reikalingų popierinės formos dokumentų pateikimą ikiteisminio tyrimo teisėjui ar teismui. Jei ikiteisminį tyrimą atlieka ikiteisminio tyrimo įstaiga, bylos dokumentų skaitmeninimas gali būti pavedamas ikiteisminio tyrimo pareigūnui, atliekančiam ikiteisminį tyrimą, ar įstaigai, kurioje tas pareigūnas dirba.
40. Ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro nutarimas, ikiteisminio tyrimo teisėjo ar teismo nutartis paskirti, pakeisti ar panaikinti kardomąją priemonę, laikiną procesinę prievartos priemonę ar pratęsti jos terminą rengiama IBPS. Tokį IBPS elektronine forma parengtą nutarimą ar nutartį tyrimą atliekantis pareigūnas nedelsiant atspausdina ir šio dokumento patvirtintą popierinį nuorašą įsega į ne elektroninės (popierinės) formos bylą.
V SKYRIUS
DUOMENŲ TVARKYMAS UŽTIKRINANT PROCESO DALYVIŲ AR KITŲ ASMENŲ TEISĘ SUSIPAŽINTI SU IKITEISMINIO TYRIMO MEDŽIAGA
42. Prokurorui priėmus sprendimą leisti proceso dalyviui ar kitam asmeniui susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga ar jos dalimi elektronine forma, procesiniai dokumentai, kurie nėra skaitmeninti ir įkelti į IBPS, yra skaitmeninami ir įkeliami į IBPS. Jei ikiteisminį tyrimą atlieka ikiteisminio tyrimo įstaiga, procesinių dokumentų skaitmeninimas gali būti pavedamas ikiteisminio tyrimo pareigūnui, atliekančiam ikiteisminį tyrimą, ar įstaigai, kurioje tas pareigūnas dirba.
43. Proceso dalyviui ar kitam asmeniui, kuris turi prokuroro leidimą susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga ar jos dalimi, arba įstatymo nustatytais atvejais proceso dalyviui, kuriam toks prokuroro leidimas nėra reikalingas, medžiaga pateikiama susipažinti per prokuratūros, ikiteisminio tyrimo įstaigos ar teismo patalpose esančius elektroninės informacijos išvesties įrenginius, padarius elektroninėje byloje esančios medžiagos skaitmeninę kopiją arba pateikus šią kopiją elektroninėje laikmenoje. Kai ikiteisminio tyrimo medžiagos ar jos dalies kopija daroma proceso dalyvio ar kito asmens prašymu, už kopijos pateikimą teisės aktų nustatyta tvarka imamas atlyginimas.
44. Proceso dalyviui ar kitam asmeniui, kuris turi prokuroro leidimą susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga ar jos dalimi, arba įstatymo nustatytais atvejais proceso dalyviui, kuriam toks prokuroro leidimas nėra reikalingas, dėl objektyvių priežasčių negalint susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga ar jos dalimi šio Aprašo 43 punkte nustatyta tvarka, ikiteisminio tyrimo medžiaga ar jos dalis proceso dalyvio prašymu jam pateikiama popierine forma. Kai nėra objektyvių priežasčių, dėl kurių nebūtų galima susipažinimas su ikiteisminio tyrimo medžiaga ar jos dalimi elektronine forma ir kai ikiteisminio tyrimo medžiagos ar jos dalies popierinė kopija daroma proceso dalyviui ar kitam asmeniui prašant, už popierinių kopijų pateikimą teisės aktų nustatyta tvarka imamas atlyginimas.
VI SKYRIUS
DUOMENŲ TVARKYMAS SUSTABDANT, NUTRAUKIANT, PABAIGIANT IKITEISMINĮ TYRIMĄ
45. Prokurorai, organizuojantys ir vadovaujantys ikiteisminiam tyrimui, IBPS privalo rengti šiuos baigiamuosius elektroninius procesinius dokumentus:
46. Jei ikiteisminio tyrimo pareigūnas, atlikęs ikiteisminį tyrimą, rengia atliktų ikiteisminio tyrimo veiksmų ataskaitą, nustatytą BPK 218 straipsnio 6 dalyje, ji turi būti rengiama IBPS.
47. Teikiant bylą prokurorui procesiniam sprendimui, nurodytam šio Aprašo 45.1, 45.2 ir 45.4.-45.7 papunkčiuose priimti taip pat sustabdžius, nutraukus ar baigus ikiteisminį tyrimą, formuojamas elektroninių bylos dokumentų apyrašas. Apyrašas formuojamas atsižvelgiant į Rekomendacijų dėl ikiteisminio tyrimo dokumentų sudėjimo į bylą tvarkos reikalavimus, į jį įtraukiami ikiteisminio tyrimo metu parengti popieriniai dokumentai, skaitmeninės dokumentų kopijos ir elektronine forma parengti dokumentai bei elektroninių dokumentų popieriniai nuorašai.
48. Prokuroras, ikiteisminio tyrimo teisėjas ar teismas procesinių dokumentų kopijas ir duomenis apie ikiteisminių tyrimų nutraukimą ir nutraukimo patvirtinimą teikia ĮKNR per IBPS sąsają su ĮKNR.
49. Prokurorai, organizuojantys ir vadovaujantys ikiteisminiam tyrimui, IBPS parengę šio Aprašo 45.1–45.7 papunkčiuose nurodytus elektroninius procesinius dokumentus, turi papildyti ikiteisminio tyrimo pareigūnų ir prokurorų, atliekančių ikiteisminį tyrimą, IBPS sugeneruotą ir Taisyklių nustatyta tvarka reikalingais duomenimis papildytą Taisyklėse nustatytą Tyrimo rezultatų duomenų formą (20 formą), įrašydami joje duomenis apie priimtą procesinį sprendimą, ir teikia ją į NVŽR per IBPS sąsają su NVŽR.
50. Ikiteisminio tyrimo pareigūnai ir prokurorai, atliekantys ikiteisminį tyrimą, kartu su šio Aprašo 49 punkte nurodyta Tyrimo rezultatų duomenų forma (20 forma) Taisyklių nustatytais atvejais IBPS sugeneruoja ir Taisyklėse nustatytą Asmens, įtariamo (kaltinamo) nusikalstamos veikos padarymu, duomenų formą (30 formą). IBPS sugeneruota ir Taisyklių nustatyta tvarka reikalingais duomenimis papildyta ši forma teikiama NVŽR per IBPS sąsają su NVŽR.
51. Prokurorui priėmus sprendimą ikiteisminį tyrimą nutraukti ar sustabdyti ir apylinkės teisme gavus skundą dėl tokio prokuroro sprendimo, duomenys mutatis mutandis tvarkomi šio Aprašo 24-26 punktuose nustatyta tvarka. Prokurorui priėmus sprendimą ikiteisminį tyrimą užbaigti baudžiamosiose bylose, kurios pagal Teisėjų tarybos nustatytą ir su Lietuvos Respublikos generaliniu prokuroru suderintą tvarką nagrinėjimo teisme metu vedamos elektronine forma, ikiteisminio tyrimo pareigūnai ar prokurorai, atliekantys ikiteisminį tyrimą, privalo suskaitmeninti visus popierinės formos procesinius dokumentus, išskyrus tuos, kurių dėl teisės aktų nustatytų reikalavimų negalima skaitmeninti, ir juos įkelti į IBPS.
VII SKYRIUS
DUOMENŲ TVARKYMAS ATNAUJINANT IKITEISMINĮ TYRIMĄ
52. Prokuroras nutarimą atnaujinti nutrauktą ikiteisminį tyrimą, aukštesnysis prokuroras nutarimą, kuriuo panaikinamas prokuroro nutarimas (nutarimas sustabdyti, nutraukti ikiteisminį tyrimą ir kt.) privalo rengti IBPS.
53. Aukštesniojo prokuroro pavedimu nutarimo projektą IBPS gali rengti jam pavaldus prokuroras (išskyrus prokurorą, kurio nutarimas naikinamas), prokuroro padėjėjas ar prokuratūros specialistas (teisininkas).
54. Prokuroras, ikiteisminio tyrimo teisėjas ar teismas procesinių dokumentų kopijas ir duomenis apie ikiteisminių tyrimų nutraukimo panaikinimą, atnaujinimą, atnaujinimo patvirtinimą ir atnaujinimo panaikinimą teikia ĮKNR per IBPS sąsają su ĮKNR.
VIII SKYRIUS
PROCESINIŲ DOKUMENTŲ ĮTEIKIMAS IR TEIKIMAS ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ
PRIEMONĖMIS
56. Procesinius dokumentus advokatams, advokatų padėjėjams, antstoliams, antstolių padėjėjams, notarams, ekspertams, valstybės ir savivaldybių įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms, finansų įstaigoms, draudimo įmonėms ikiteisminio tyrimo įstaiga, prokuratūra ar teismas ikiteisminio tyrimo metu, taip pat nagrinėjant skundus dėl ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro proceso veiksmų ir nutarimų įteikia elektroninių ryšių priemonėmis – minėtų asmenų viešai paskelbtu ar nurodytu elektroninio pašto adresu.
57. Kitiems asmenims ikiteisminio tyrimo metu parengtus procesinius dokumentus ikiteisminio tyrimo įstaiga, prokuratūra ar teismas įteikia elektroninių ryšių priemonėmis, jeigu jie raštu sutiko procesinius dokumentus gauti elektroninių ryšių priemonėmis ir nurodė reikalingus kontaktinius duomenis.
58. Elektroninių ryšių priemonėmis įteikiami elektroniniai procesiniai dokumentai, nurodyti šio Aprašo 56 ir 57 punktuose, turi atitikti Lietuvos vyriausiojo archyvaro patvirtintose rašytiniams dokumentams prilyginamų elektroninių dokumentų specifikacijose keliamus reikalavimus.
59. Jei procesiniai dokumentai, nurodyti šio Aprašo 56 ir 57 punktuose, nepasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu, elektroninių ryšių priemonėmis įteikiami skaitmenintų šio Aprašo 8 punkte nustatyta tvarka atspausdintų ir patvirtintų elektroninių dokumentų popieriniai nuorašai.
60. Jei procesiniai dokumentai, nurodyti šio Aprašo 56 ir 57 punktuose, rengiami popierine (ne elektronine) forma, elektroninių ryšių priemonėmis įteikiama skaitmeninta šio Aprašo 8 punkte nustatyta tvarka patvirtinta dokumento popierinė kopija.
61. Advokatų (advokatų padėjėjų), kitų proceso dalyvių ir asmenų, kuriems taikytos kardomosios ir kitos procesinės prievartos priemonės ikiteisminio tyrimo metu, taip pat nagrinėjant skundus dėl ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro proceso veiksmų ir nutarimų ikiteisminio tyrimo įstaigai, prokuratūrai ar teismui elektroninių ryšių priemonėmis teikiami elektroniniai procesiniai ir kiti dokumentai turi atitikti šio Aprašo 58 punkte nustatytus reikalavimus. Elektroninių ryšių priemonėmis teikiamo procesinio ar kito dokumento dydis, o jeigu teikiami keli procesiniai ar kiti dokumentai – jų bendras dydis, negali viršyti 5MB.
62. Procesiniai ir kiti dokumentai, nurodyti šio Aprašo 61 punkte, teismui teikiami viešai teismo paskelbtu ar nurodytu specialiu šiam tikslui skirtu elektroninio pašto adresu. Atsakingas teismo darbuotojas per 1 darbo dieną užregistruoja elektroniniu paštu gautus procesinius ar kitus dokumentus ir elektroniniu paštu išsiunčia dokumentų siuntėjui patvirtinimą apie procesinio ar kito dokumento gavimą. Teismui patvirtinus procesinio ar kito dokumento gavimą, šie dokumentai yra laikomi įteiktais tinkamai.
63. Jei šio Aprašo 61 punkte nurodyti procesiniai ar kiti dokumentai pateikiami teismui elektroninių ryšių priemonėmis, teismui pareikalavus, advokatai (advokatų padėjėjai), kiti proceso dalyviai ir asmenys, kuriems taikytos kardomosios ir kitos procesinės prievartos priemonės, per teismo nustatytą terminą juos pateikia teismui popierine forma. Šiame punkte nurodytas teismo reikalavimas advokatams (advokatų padėjėjams), kitiems proceso dalyviams ir asmenims, kuriems taikytos kardomosios ir kitos procesinės prievartos priemonės, gali būti teikiamas elektroninių ryšių priemonėmis elektroninio pašto adresu, nurodytu teikiant Aprašo 61 punkte nurodytus procesinius ar kitus dokumentus, netaikant šio Aprašo 56 ir 57 punktų reikalavimų.
IX SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
64. Kiti šiame Apraše nenurodyti procesiniai dokumentai gali būti rengiami ne IBPS ir neprivalo būti skaitmeninami ir įkeliami į IBPS. Šie dokumentai gali būti skaitmeninami ir įkeliami į IBPS ikiteisminio tyrimo pareigūno, ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovo, ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio prokuroro ar aukštesniojo prokuroro sprendimu, siekiant užtikrinti, kad su ikiteisminio tyrimo medžiaga elektronine forma galėtų susipažinti prokuroras, aukštesnysis prokuroras, ikiteisminio tyrimo teisėjas, teismas ar proceso dalyviai, kiti asmenys.
65. Nesant techninių galimybių prisijungti prie IBPS (sutrikus IBPS veiklai), procesiniai dokumentai, kurie šio Aprašo nustatyta tvarka turi būti rengiami IBPS elektronine forma, gali būti rengiami ir teikiami popierine forma. Atsiradus galimybei prisijungti prie IBPS, šie procesiniai dokumentai turi būti nedelsiant skaitmeninami ir įkeliami į IBPS.
66. Iki IBPS įdiegimo pradėtų ikiteisminių tyrimų, kurių duomenys nebuvo įrašyti į Informacinę prokuratūros sistemą ir kurie nebuvo perkelti į IBPS, pradiniai būtini ikiteisminio tyrimo duomenys, nurodyti Rekomendacijų dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos 42 punkte, ikiteisminį tyrimą atliekančio pareigūno ar tyrimą organizuojančio prokuroro prašymu yra įrašomi į IBPS. Šiuos duomenis į IBPS įrašo paskirtas atsakingas Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros darbuotojas.