LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TEISĖS AKTŲ INFORMACINĖS SISTEMOS NAUDOJIMO TEISĖKŪRAI TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. gruodžio 27 d. Nr. 1R-312

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo 5 straipsnio 6 dalimi:

1. Tvirtinu Teisės aktų informacinės sistemos naudojimo teisėkūrai tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2009 m. spalio 9 d. įsakymą Nr. 1R-315 „Dėl Teisės aktų projektų skelbimo Seimo teisės aktų informacinės sistemos projektų registravimo posistemėje taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2014 m. sausio 1 d.

 

 

 

Teisingumo ministras                                                                                                 Juozas Bernatonis

 

 

 

SUDERINTA

Lietuvos banko

2013-12-27 raštu

Nr. S2013/(4.2-0400)-12-5977

 

 

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos

2013-12-27 raštu Nr. S-2013-10940

SUDERINTA

Lietuvos savivaldybių asociacijos

2013-12-23 raštu Nr. (19)-SD-997

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

teisingumo ministro

2013 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. 1R-312

 

 

TEISĖS AKTŲ INFORMACINĖS SISTEMOS NAUDOJIMO TEISĖKŪRAI TVARKOS APRAŠAS

 

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Teisės aktų informacinės sistemos naudojimo teisėkūrai tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) nustato Teisės aktų informacinės sistemos (toliau – TAIS) naudojimo teisėkūrai tvarką, siekiant sudaryti teisėkūros kokybiškumo, nuoseklumo, atvirumo ir skaidrumo sąlygas.

2. Šiame tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžiamos Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatyme (toliau – Teisėkūros pagrindų įstatymas), Lietuvos Respublikos lobistinės veiklos įstatyme ir Teisės aktų informacinės sistemos nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Seimo kanclerio 2013 m. gruodžio 17 d. įsakymu Nr. 400-ĮVK-376.

3. TAIS rengiami, redaguojami, tvarkomi ir registruojami (viešinami) šie dokumentai:

3.1. teisėkūros iniciatyvos;

3.2. teisės aktų projektai;

3.3. teisės aktų projektų lydimieji dokumentai (teisės akto projekto lyginamasis variantas, aiškinamasis raštas, numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo išvada, jeigu šio vertinimo rezultatai nėra nurodyti aiškinamajame rašte, atliktų tyrimų, kuriais remtasi rengiant teisės akto projektą, išvados, teisės akto projekto, įgyvendinančio ES teisės aktą, nacionalinio teisės akto ir ES teisės akto atitikties lentelė, kiti teisės aktuose nustatyti kartu su teisės akto projektu privalomi parengti ir teisės aktą priimančiam subjektui pateikti dokumentai);

3.4. konsultavimosi su visuomene rezultatai, įskaitant konsultavimosi laiką ir būdą;

3.5. teisinio reguliavimo stebėsenos rezultatai (pažymos);

3.6. numatomo teisinio reguliavimo koncepcijos;

3.7. kiti su teisės aktų projektais susiję įstaigų ar kitų subjektų dokumentai, kuriais teisės aktų projektai teikiami išvadoms gauti, teikiamos išvados dėl teisės aktų projektų, įvertinamos pastabos ir pasiūlymai dėl teisės aktų projektų arba įforminami pasitarimų, skirtų nesutarimams dėl teisės akto projekto ir dėl pareikštų pastabų ir pasiūlymų spręsti, rezultatai, taip pat su teisėkūra susiję įstaigų ar kitų subjektų dokumentai ir informacija, kurių skelbimą TAIS nustato teisės aktai.

4. Tais atvejais, kai teisės akto projektui parengti sudaroma darbo grupė (komisija), TAIS skelbiama sudarytos darbo grupės (komisijos) sudėtis ir kokio teisės akto projektą jai pavesta parengti.

5. Tais atvejais, kai teisės akto projekto rengimo ar teisės akto projektui parengti reikalingo tyrimo paslauga buvo perkama, TAIS skelbiama informacija apie teisės akto projektą parengusius ar tyrimą atlikusius subjektus, taip pat teisės akto projekto rengimo ar tyrimo rezultatai ir kaina.

6. Jeigu pirminis teisės akto projekto rengėjas yra lobistas, apie tai paskelbiama TAIS. Kai lobistas yra juridinis asmuo, nurodoma juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinė ir to juridinio asmens darbuotojo, kuris vykdo lobistinę veiklą, vardas ir pavardė; kai lobistas yra fizinis asmuo, nurodoma jo vardas ir pavardė, taip pat lobistinės veiklos užsakovo, kurio interesais lobistas rengė teisės akto projektą ir daro įtaką teisės akto projekto rengimui, vardas, pavardė (jeigu lobistinės veiklos užsakovas yra fizinis asmuo) arba juridinio asmens pavadinimas, kodas ir buveinė (jeigu lobistinės veiklos užsakovas yra juridinis asmuo).

 

II. TAIS NAUDOTOJAS

 

7. TAIS registruojami Teisėkūros pagrindų įstatymo 1 straipsnio 1 dalyje ir 5 straipsnio
7 dalyje išvardytų subjektų nurodyti asmenys, kuriems suteikiamas registruoto naudotojo statusas (toliau – TAIS naudotojas) bei jungimosi prie TAIS vardas ir slaptažodis.

8. TAIS naudotojas gali prisijungti prie TAIS naudodamas prisijungimo vardą ir slaptažodį arba kvalifikuotu elektroninio parašo sertifikatu, skirtu asmeniui identifikuoti (pvz., valstybės tarnautojo pažymėjime esančiu kvalifikuotu sertifikatu).

9. Šio tvarkos aprašo 3 punkte nurodytus dokumentus (toliau – dokumentai) rengti TAIS, juos redaguoti, tvarkyti ir registruoti (viešinti) gali tik TAIS naudotojai.

10. TAIS naudotojas, rengiantis teisės aktų projektą TAIS, atsakingas už:  

10.1. teisės akto projekto bei jo lydimųjų dokumentų kūrimą TAIS leidžiamais formatais;

10.2. tolimesnį teisės akto projekto tvarkymą (redagavimą, susiejimą su kitais dokumentais, registravimą, pašalinimą ir kt.);

10.3. tolimesnės teisės akto projekto darbo eigos pasirinkimą;

10.4. pastebėtų klaidų ištaisymą;

10.5. kiekvieno naujo teisės akto projekto varianto paskelbimą TAIS ir susiejimą su kitais teisės akto projekto variantais;

10.6. subjektų, kuriems teisės akto projektas teikiamas vertinti ir išvadoms gauti, priskyrimą;

10.7. teisės akto projekto susiejimą su priimtu teisės aktu.

 

III. DOKUMENTŲ RENGIMO TAIS YPATUMAI

 

11. Teisės aktų projektų rengimo elektroniniu būdu tvarką nustato TAIS valdytojas.

12. Jeigu dokumentas nėra rengiamas TAIS elektroniniu būdu, TAIS naudotojas įkelia į TAIS popierinio dokumento su parašu skaitmeninę kopiją PDF formatu ir jos tikrumą paliudija elektroniniu parašu.

13. Kiekvienam TAIS naudotojo TAIS parengtam dokumentui automatiškai priskiriamas jo atstovaujamas subjektas (dokumento rengėjas).

14. TAIS neįregistruotas (neišviešintas) rengiamas dokumentas matomas tik dokumento rengėjui. TAIS užregistruotas (išviešintas) dokumentas tampa matomas ir kitiems subjektams, priklausomai nuo TAIS naudotojo rengiamam dokumentui nustatyto viešumo požymio: „viešas“ ar „neviešas“. Jeigu TAIS naudotojas nustato viešumo požymį „neviešas“, dokumentas bus matomas visiems TAIS naudotojams. Jeigu TAIS naudotojas nustato viešumo požymį „viešas“, dokumentas bus matomas visiems TAIS naudotojams ir TAIS tvarkytojo interneto svetainės www.lrs.lt, kuri yra Seimo interneto portalo informacinės sistemos (toliau – SIPIS) dalis, registruotiems naudotojams.

15. TAIS naudotojas registruoja (viešina) dokumento rengimo eigą, t. y. skirtingus rengiamo dokumento variantus ir su dokumento rengimu susijusią informaciją.

16. Dokumentai TAIS yra rengiami ir registruojami (viešinami) atskirai. Dokumentų priedai, pvz.: žemėlapiai, brėžiniai, lentelės ar pan., taip pat tokie, kurie yra neredaguojamo formato, skelbiami kaip to paties dokumento priedai.

17. TAIS naudotojas, rengdamas TAIS teisės aktų projektą, nustatantį ūkio subjektų veiklos reglamentavimą ir (ar) priežiūros teisinį reguliavimą, privalo dėti žymą „Reguliuojantis verslo sąlygas“. Jeigu teisės akto projektui, kuriuo nustatomas ūkio subjektų veiklos reglamentavimas ir (ar) priežiūros teisinis reguliavimas, netaikomas Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo 20 straipsnio 4 dalies reikalavimas įsigalioti gegužės 1 dieną arba lapkričio 1 dieną, tokį teisės akto projektą pažymėjęs „Reguliuojantis verslo sąlygas“, TAIS naudotojas pasirenka vieną iš šių žymų: „Įgyvendinantis Europos Sąjungos teisę“, „Įgyvendinantis tarptautinę sutartį“, „Įgyvendinantis įstatymo reikalavimą“ arba „Lengvinantis verslo sąlygas“, atsižvelgdamas į tai, kokiu pagrindu reikalavimas įsigalioti gegužės 1 dieną arba lapkričio 1 dieną netaikomas.

18. TAIS užregistruotų (išviešintų) dokumentų duomenys viešai pateikiami SIPIS.

19. Visi asmenys turi teisę teikti pasiūlymus ir pastabas dėl TAIS užregistruoto (išviešinto) dokumento.

 

 

IV. TEISĖS AKTŲ PROJEKTŲ TEIKIMAS KITIEMS SUBJEKTAMS ĮVERTINTI IR IŠVADOMS GAUTI, IŠVADŲ TEIKIMAS

 

20. TAIS naudotojas teikia teisės akto projektą įvertinti ir išvadoms gauti per TAIS, nurodydamas subjektus, kurių išvados turi būti gautos.

21. Subjektas, kurio išvada turi būti gauta, el. pašto adresu gauna automatinį TAIS pranešimą apie paskelbtą teisės akto projektą, dėl kurio reikia pateikti išvadą.

22. Šio tvarkos aprašo 7 punkte nurodyti subjektai, kurių TAIS naudotojas nenurodė kaip subjektų, kurių išvados turi būti gautos, savo iniciatyva gali teikti išvadas dėl TAIS užregistruoto teisės akto projekto.

23. Subjekto, parengusio išvadą, TAIS naudotojas šią išvadą paskelbia TAIS ir susieja su konkrečiu teisės akto projektu.

 

V. VISUOMENĖS PASTABŲ IR PASIŪLYMŲ TEIKIMAS

 

24. Visuomenė ir kiti nei šio tvarkos aprašo 20 ir 22 punktuose nenurodyti suinteresuoti subjektai pastabas ir pasiūlymus dėl TAIS užregistruotų (išviešintų) dokumentų (toliau – pastabos) teikia per SIPIS. 

 

25. TAIS valdytojo atsakingas asmuo šio tvarkos aprašo 24 punkte nurodytų subjektų pateiktoms pastaboms suteikia vieną iš šių požymių: „matomas“, „vidinis“, „nepriimtino turinio“. Suteikus pastaboms požymį „matomas“, jos tampa viešos ir matomos visiems TAIS naudotojams ir registruotiems SIPIS naudotojams. Suteikus pastaboms požymį „vidinis“, jas TAIS mato tik dokumento rengėjas. Suteikus pastaboms požymį „nepriimtino turinio“, jos neskelbiamos viešai ir nepasiekia TAIS naudotojų ir registruotų SIPIS naudotojų.

 

26. Registruoti SIPIS naudotojai, pateikę pastabas, turi galimybę tinklalapyje http://www.lrs.lt/epaslaugos gauti individualius duomenis apie tai, kaip į jų pastabas buvo atsižvelgta.  

 

VI. DOKUMENTŲ PASIRAŠYMAS IR SKELBIMAS

 

 

 

27. TAIS elektroniniu būdu parengti dokumentai pasirašomi saugiu elektroniniu parašu.

 

28. Priimti teisės aktai, išskyrus įstatymus ir kitus Respublikos Prezidento pasirašomus teisės aktus, gali būti pasirašomi TAIS saugiu elektroniniu parašu.

 

29. TAIS naudotojas TAIS parengtą ir pasirašytą elektroninį dokumentą perduoda į Teisės aktų registrą.

 

____________________________________