valstybinės augalininkystės TarnybOS

PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS

direktorius

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOJE SAUGOMŲ AUGALŲ VEISLIŲ SĄRAŠO SUDARYMO IR TVARKYMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2014 m. vasario 17 d. Nr. A1-51

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos augalų veislių apsaugos įstatymo 8 ir 38 straipsniais, Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. 3D-490 „Dėl Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nuostatų ir administracijos struktūros patvirtinimo“, 15.4 punktu,

t v i r t i n u Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašo sudarymo ir tvarkymo nuostatus (pridedama).

 

 

 

Direktorius                                                                                                      Jonas Lisauskas

 

 

PATVIRTINTA

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie

Žemės ūkio ministerijos direktoriaus

2014 m. vasario 17 d.

įsakymu Nr. A1-51 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOJE SAUGOMŲ AUGALŲ VEISLIŲ SĄRAŠO SUDARYMO

IR TVARKYMO NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašo sudarymo ir tvarkymo nuostatai (toliau – nuostatai) reglamentuoja teisinės apsaugos suteikimą naujoms daržovių, žemės ūkio, dekoratyvinių ir sodo augalų genčių ir rūšių veislėms (toliau – augalo veislė) ir augalo veislės įrašymą į Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašą (toliau – Saugomų veislių sąrašas), augalo veislės teisinės apsaugos panaikinimą, sprendimų, susijusių su teisinės apsaugos augalų veislėms suteikimu, apskundimo ir skundų nagrinėjimo tvarką, selekcininkų ir jų įgaliotųjų atstovų atsakomybę teikiant duomenis, Sąrašo augalų veislių, kurioms suteikta laikinoji teisinė apsauga Lietuvos Respublikoje (toliau – Laikinosios apsaugos sąrašas), ir Saugomų veislių sąrašo duomenis.

2. Saugomų veislių sąrašo paskirtis – kaupti, sisteminti ir atnaujinti duomenis apie augalo veisles, kurioms, vadovaujantis Lietuvos Respublikos augalų veislių apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikoje suteikta teisinė apsauga.

3. Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos augalų veislių apsaugos įstatyme ir Lietuvos Respublikos augalų sėklininkystės įstatyme.

 

II SKYRIUS

TEISINĖS APSAUGOS SUTEIKIMAS AUGALO VEISLEI IR AUGALO

VEISLĖS ĮRAŠYMAS Į SAUGOMŲ VEISLIŲ SĄRAŠĄ

 

4. Augalo veislės selekcininkas arba jo įgaliotasis atstovas (toliau – pareiškėjas), pageidaujantis, kad selekcininko sukurtai ar atrastai ir išskirtai naujai augalo veislei būtų suteikta teisinė apsauga Lietuvos Respublikoje, Valstybinei augalininkystės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) pateikia Tarnybos direktoriaus patvirtintos formos paraišką suteikti augalo veislei teisinę apsaugą (toliau – paraiška) ir techninę anketą. Jei paraišką pateikia selekcininko įgaliotasis atstovas, jis kartu su paraiška ir technine anketa pateikia įgaliojimą.

5. Gauta paraiška registruojama atitinkamame registre pagal Tarnybos direktoriaus patvirtintą dokumentacijos planą ir Augalų genčių ir rūšių veislių ūkinio vertingumo tyrimo duomenų informacinėje sistemoje AVETIS tą dieną, kai gaunama iš pareiškėjo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliavos už paraiškos suteikti atitinkamos augalo veislės teisinę apsaugą registravimą ir šios paraiškos ekspertizę apmokėjimą patvirtinančio dokumento kopija. Apie paraiškos įregistravimą raštu pranešama pareiškėjui per 3 darbo dienas nuo paraiškos įregistravimo dienos.

6. Nuo paraiškos pateikimo dienos augalo veislei suteikiama laikinoji teisinė apsauga Lietuvos Respublikoje ir ši augalo veislė įrašoma į Laikinosios apsaugos sąrašą.

7. Laikinosios teisinės augalo veislės apsaugos laikotarpis tęsiasi iki teisinės apsaugos suteikimo augalo veislei dienos ir jos įrašymo į Saugomų veislių sąrašą.

8. Tarnybos direktoriaus įsakymu patvirtinta komisija (toliau – komisija) per vieną mėnesį nuo paraiškos pateikimo dienos atlieka paraiškos išankstinę ekspertizę, kurios metu, vadovaujantis Lietuvos Respublikos augalų veislių apsaugos įstatymo 10 straipsniu, nustatoma paraiškos pirmenybė, taip pat, ar pateikta tinkama paraiškos forma ir visi reikalingi dokumentai.

9. Jeigu išankstinės ekspertizės metu nustatoma, kad pateikta paraiška neatitinka nustatytų reikalavimų, apie tai raštu informuojamas pareiškėjas ir nurodoma jam per vieną mėnesį nuo informacijos pateikimo ištaisyti nurodytus trūkumus.

10. Komisija per du mėnesius nuo paraiškos pateikimo dienos atlieka paraiškos pagrindinę ekspertizę, kurios metu nustato, ar augalo veislė nauja, ar pareiškėjas turi teisę pateikti šią paraišką, ar tinkamas jo pasiūlytas augalo veislės pavadinimas.

11. Jeigu pagrindinės ekspertizės metu nustatoma, kad augalo veislė ar pareiškėjas neatitinka nustatytų reikalavimų, apie tai raštu informuojamas pareiškėjas ir nurodoma jam per vieną mėnesį nuo informacijos pateikimo ištaisyti nurodytus trūkumus.

12. Tarnyba organizuoja augalo veislės techninį patikrinimą – augalo veislės išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo (toliau – IVS) tyrimų atlikimą, jeigu šie tyrimai nebuvo pradėti atlikti arba nebuvo atlikti kurioje nors Europos Sąjungos šalių narių kompetentingoje institucijoje.

13. Jeigu šie tyrimai buvo atlikti kurioje nors Europos Sąjungos šalių narių kompetentingoje institucijoje, Tarnyba kreipiasi į augalo veislės techninį patikrinimą atlikusią instituciją ir gauna iš jos nustatytos formos dokumentus, liudijančius, kad yra atlikti veislės IVS tyrimai ir gauti teigiami jų rezultatai.

14. Komisija, remdamasi IVS tyrimų ataskaita,  įvertina  augalo veislės techninio patikrinimo rezultatus ir teikia siūlymą Tarnybos direktoriui suteikti arba nesuteikti augalo veislei teisinę apsaugą Lietuvos Respublikoje.

15. Tarnybos direktorius, atsižvelgdamas į komisijos siūlymą, priima sprendimą suteikti augalo veislei teisinę apsaugą ir siūlomu pavadinimu ją įrašyti į Saugomų veislių sąrašą arba atmesti paraišką, jei gaunami neigiami techninio patikrinimo rezultatai. Atmetus paraišką pareiškėjas apie tai informuojamas raštu per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

16. Į Saugomų veislių sąrašą, kuris skelbiamas Tarnybos interneto svetainėje, augalo veislė įrašoma tą pačią darbo dieną, kai įsigalioja sprendimas suteikti augalo veislei teisinę apsaugą.

17. Tarnyba per 5 darbo dienas nuo teisinės apsaugos suteikimo selekcininkui išrašo Tarnybos direktoriaus patvirtintos formos Augalo veislei suteiktos teisinės apsaugos pažymėjimą (toliau – pažymėjimas).

18. Pažymėjimas registruojamas atitinkamame registre pagal Tarnybos direktoriaus patvirtintą dokumentacijos planą. Šiame registre saugoma pažymėjimo kopija.

19. Tarnyba siunčia pažymėjimą selekcininkui ir praneša, kad jis nustatytą valstybės rinkliavą už saugomos augalo veislės įrašymą į Saugomų veislių sąrašą ir augalo veislei suteiktos teisinės apsaugos pažymėjimo išdavimą privalo sumokėti per vieną mėnesį nuo pažymėjimo išdavimo dienos.

20. Sugadinti pažymėjimai registruojami atitinkamame registre pagal Tarnybos direktoriaus patvirtintą dokumentacijos planą.

21. Pastebėjus netikslumų ar klaidų išduotuose pažymėjimuose, per 3 darbo dienas Tarnyba juos ištaiso, išduoda naują pažymėjimą, skelbia išduotą netikslų pažymėjimą negaliojančiu, patvirtindama tai Tarnybos direktoriaus įsakymu, ir paprašo selekcininko grąžinti nebegaliojantį pažymėjimą.

22. Išdavusi pažymėjimą Tarnyba atlieka oficialų augalo veislės aprašą ir paima saugoti augalo dauginamosios medžiagos kontrolinį pavyzdį. 

 

III SKYRIUS

AUGALO VEISLĖS TEISINĖS APSAUGOS PANAIKINIMAS

 

23. Augalo veislės laikinoji teisinė apsauga panaikinama ir augalo veislė išbraukiama iš Laikinosios apsaugos sąrašo, kai:

23.1. pareiškėjas raštu pateikia Tarnybai prašymą išbraukti augalo veislę iš šio sąrašo;

23.2. atliekant išankstinę ar pagrindinę paraiškos ekspertizes nustatyti trūkumai neištaisomi per nurodytą laikotarpį;

23.3. gauti neigiami augalo veislės IVS tyrimų rezultatai;

23.4. pareiškėjas nėra atsiskaitęs už augalo veislės techninį patikrinimą.

24. Augalo veislės teisinė apsauga panaikinama ir augalo veislė išbraukiama iš Saugomų veislių sąrašo, kai:

24.1. pareiškėjas raštu pateikia Tarnybai prašymą išbraukti augalo veislę iš šio sąrašo;

24.2. augalo veislė nebeatitinka vienodumo ir stabilumo reikalavimų pagal Lietuvos Respublikos augalų veislių apsaugos įstatymo 6 ir 7 straipsnių nuostatas;

24.3. pareiškėjas nesumoka nustatytos valstybės rinkliavos už saugomos augalo veislės įrašymą į Saugomų veislių sąrašą ir augalo veislei suteiktos teisinės apsaugos pažymėjimo išdavimą iki nuostatų 19 punkte nustatyto termino;

24.4. pareiškėjas Tarnybos prašymu nepateikė informacijos, dokumentų ar kitos medžiagos, patvirtinančios, kad augalo veislė palaikoma išsaugant visas jai būdingas savybes;

24.5. Tarnyba nustato, kad siūlomas augalo veislės pavadinimas neatitinka Lietuvos Respublikos augalų veislių apsaugos įstatymo reikalavimų, o selekcininkas nepasiūlė kito tinkamo pavadinimo.

25. Apie Tarnybos priimtus sprendimus pareiškėjas informuojamas raštu ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.

 

IV SKYRIUS

SPRENDIMŲ APSKUNDIMO IR SKUNDŲ NAGRINĖJIMO TVARKA

 

26. Tarnybos priimti sprendimai suteikti arba nesuteikti augalo veislei teisinę apsaugą, išbraukti augalo veislę iš Saugomų veislių sąrašo ar kiti sprendimai, taip pat nepatenkinamas paraiškų ekspertizių ir veislių techninio patikrinimo atlikimas per vieną mėnesį nuo sprendimo priėmimo dienos gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro sudarytai Apeliacinei tarybai.

27. Tarnybos gauti ar atsiimti skundai tą pačią dieną registruojami atitinkamame registre pagal Tarnybos direktoriaus patvirtintą dokumentacijos planą ir per 3 darbo dienas teikiami Apeliacinei tarybai.

28. Skundai nagrinėjami Apeliacinės tarybos nuostatuose patvirtinta tvarka.

29. Apeliacinės tarybos sprendimai gali būti skundžiami teismui.

 

V SKYRIUS

PAREIŠKĖJŲ ATSAKOMYBĖ

 

30. Pareiškėjas atsako už:

30.1 Tarnybai pateiktų duomenų teisingumą, geros kokybės dauginamosios medžiagos pateikimą reikiamiems tyrimams atlikti bei kontroliniam pavyzdžiui sudaryti;

30.2. laiku sumokamą nustatytą valstybės rinkliavą už paraiškos registravimą ir šios paraiškos ekspertizę, už saugomos augalo veislės įrašymą į Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašą ir augalo veislei suteiktos teisinės apsaugos pažymėjimo išdavimą;

30.3 laiku pateikiamą informaciją apie duomenų, pasikeitus selekcininkui, ar kitus  pakitimus.

 

VI SKYRIUS

LAIKINOSIOS APSAUGOS SĄRAŠO IR SAUGOMŲ VEISLIŲ SĄRAŠO  

DUOMENYS

 

31. Laikinosios apsaugos sąraše pateikiami šie duomenys:

31.1. paraiškos numeris;

31.2. augalo rūšies pavadinimas;

31.3. selekcinis veislės žymuo ir (ar) siūlomas augalo veislės pavadinimas;

31.4. selekcininkas;

31.5. selekcininko įgaliotasis atstovas;

31.6. laikinosios teisinės apsaugos suteikimo data (metai, mėnuo, diena).

32. Saugomų veislių sąraše pateikiami šie duomenys:

32.1. paraiškos numeris;

32.2. augalo rūšies pavadinimas;

32.3. augalo veislės pavadinimas;

32.4. selekcininkas;

32.5. selekcininko įgaliotasis atstovas;

32.6. augalo veislės teisinės apsaugos galiojimo laikotarpis – šios apsaugos suteikimo data (metai, mėnuo, diena) ir laikotarpio pabaigos data (metai, mėnuo, diena).

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33. Laikinosios apsaugos sąrašo ir Saugomų veislių sąrašo duomenys kaupiami skirtingose duomenų bazėse.

 

_______________