LIETUVOS RESPUBLIKOS
GENERALINIS PROKURORAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIO PROKURORO 2008 M. RUGPJŪČIO 11 D. ĮSAKYMO NR. I-110 „DĖL REKOMENDACIJŲ DĖL IKITEISMINIO TYRIMO PRADŽIOS IR JOS REGISTRAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO“
PAKEITIMO
2016 m. gruodžio 22 d. Nr. I-335
Vilnius
1. P a k e i č i u Rekomendacijas dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos, patvirtintas Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2008 m. rugpjūčio 11 d. įsakymu Nr. I-110 „Dėl Rekomendacijų dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos patvirtinimo“:
1.1. pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:
„16. Draudžiama atsisakyti priimti skundą, pareiškimą ar pranešimą apie nusikalstamą veiką motyvuojant tuo, kad jame nurodytos nusikalstamos veikos tyrimo organizavimas yra priskirtas kitai prokuratūrai, kad toks skundas, pareiškimas ar pranešimas būtų greičiau išnagrinėtas, jei pareiškėjas tiesiogiai kreiptųsi į ikiteisminio tyrimo įstaigą, arba tuo, kad pareiškėjas skundą, pareiškimą ar pranešimą pateikė kito asmens interesais, neturėdamas atstovaujamo asmens pavedimo ar įgaliojimo, arba tuo, kad nusikalstama veika prieš asmenį, kurio gyvenamoji vieta Lietuvoje, įvykdyta kitoje valstybėje, arba tuo, kad asmens, kurio gyvenamoji vieta Lietuvoje, šeimos narys arba artimasis giminaitis mirė dėl nusikalstamos veikos, įvykdytos kitoje valstybėje.“
1.2. pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:
„26. Prokuratūroje gauti skundai, pareiškimai ar pranešimai apie nusikalstamą veiką užregistruojami prašymų, pareiškimų ir skundų registre ir prokuratūros vadovo (jo pavaduotojo) ar padalinio vadovo (jo pavaduotojo) pavedimu perduodami nagrinėti tos prokuratūros prokurorui arba ne vėliau kaip per penkias darbo dienas persiunčiami nagrinėti kitai prokuratūrai, arba, įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos 2012 m. spalio 25 d. Direktyvos 2012/29/ES, kuria nustatomi būtiniausi nusikaltimų aukų teisių, paramos joms ir jų apsaugos standartai ir kuria pakeičiamas Tarybos pamatinis sprendimas 2001/220/TVR, 17 straipsnį, valstybės narės, kurioje įvykdyta nusikalstama veika, kompetentingai valdžios institucijai, kai nėra teisinio pagrindo pradėti baudžiamąjį procesą Lietuvoje.“
1.3. pakeičiu 56 punktą ir jį išdėstau taip:
„56. Ikiteisminio tyrimo įstaigos vadovas darbą organizuoja taip, kad įstaigoje darbo valandomis, o policijoje visą parą dirbtų asmuo (toliau – darbuotojas), galintis priimti skundus, pareiškimus ar pranešimus apie nusikalstamą veiką ir informaciją apie galimą nusikalstamą veiką, pavesti ikiteisminio tyrimo pareigūnui atlikti neatidėliotiną informacijos patikrinimą, priimti sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą, persiųsti skundus, pareiškimus ar pranešimus apie nusikalstamą veiką valstybės narės, kurioje įvykdyta nusikalstama veika, kompetentingai valdžios institucijai arba nedelsiant perduoti pareigūnui, turinčiam teisę persiųsti tai valstybės narės, kurioje įvykdyta nusikalstama veika, kompetentingai valdžios institucijai.“
1.4. pakeičiu 68 punktą ir jį išdėstau taip:
„68. Draudžiama atsisakyti priimti skundus, pareiškimus ar pranešimus apie nusikalstamą veiką motyvuojant tuo, kad juose nurodytos nusikalstamos veikos tyrimas priskiriamas kitai teritorinei, aukštesnės pakopos arba specializuotai ikiteisminio tyrimo įstaigai, arba tuo, kad pareiškėjas skundą, pareiškimą ar pranešimą pateikė kito asmens interesais, neturėdamas atstovaujamo asmens pavedimo ar įgaliojimo, arba tuo, kad nusikalstama veika prieš asmenį, kurio gyvenamoji vieta Lietuvoje, įvykdyta kitoje valstybėje, arba tuo, kad asmens, kurio gyvenamoji vieta Lietuvoje, šeimos narys arba artimasis giminaitis mirė dėl nusikalstamos veikos, įvykdytos kitoje valstybėje.“
1.5. papildau 761 punktu:
„761. Ikiteisminio tyrimo įstaiga, gavusi kitoje valstybėje narėje nukentėjusio asmens, kurio gyvenamoji vieta Lietuvoje, skundą, pareiškimą ar pranešimą arba gavusi kitoje valstybėje narėje mirusio dėl nusikalstamos veikos asmens šeimos nario arba artimojo giminaičio, kurio gyvenamoji vieta Lietuvoje, skundą, pareiškimą ar pranešimą, nedelsdama, bet ne vėliau kaip per penkias darbo dienas jį išsiunčia, įgyvendindama Europos Parlamento ir Tarybos 2012 m. spalio 25 d. Direktyvos 2012/29/ES, kuria nustatomi būtiniausi nusikaltimų aukų teisių, paramos joms ir jų apsaugos standartai ir kuria pakeičiamas Tarybos pamatinis sprendimas 2001/220/TVR, 17 straipsnį, kompetentingai tos valstybės narės, kurioje įvykdyta nusikalstama veika, valdžios institucijai, kai nėra teisinio pagrindo pradėti baudžiamąjį procesą Lietuvoje.“
Rekomendacijų dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos 1 priedas
ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI
2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos Direktyva Nr. 2012/29/ES, kuria nustatomi būtiniausi nusikaltimų aukų teisių, paramos joms ir jų apsaugos standartai ir kuria pakeičiamas Tarybos pamatinis sprendimas 2001/220/TVR (OL 2012 L 315, 55 tomas, p. 57).