Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
Dėl VALSTYBĖS IŠ DALIES KOMPENSUOJAMŲ BŪSTO KREDITŲ TEIKIMO IR SUBSIDIJŲ VALSTYBĖS IŠ DALIES KOMPENSUOJAMŲ BŪSTO KREDITŲ DALIAI APMOKĖTI TEIKIMO TVARKOS APRAŠO IR BANKŲ AR KITŲ KREDITO ĮSTAIGŲ ATRANKOS VALSTYBĖS IŠ DALIES KOMPENSUOJAMIEMS BŪSTO KREDITAMS TEIKTI TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2015 m. balandžio 1 d. Nr. 325
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 3 ir 5 punktais, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti pridedamus:
1.1. Valstybės iš dalies kompensuojamų būsto kreditų teikimo ir subsidijų valstybės iš dalies kompensuojamų būsto kreditų daliai apmokėti teikimo tvarkos aprašą;
2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. spalio 23 d. nutarimą Nr. 1162 „Dėl Valstybės remiamų būsto kreditų teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2015 m. balandžio 1 d. nutarimu Nr. 325
VALSTYBĖS IŠ DALIES KOMPENSUOJAMŲ BŪSTO KREDITŲ TEIKIMO IR SUBSIDIJŲ VALSTYBĖS IŠ DALIES KOMPENSUOJAMŲ BŪSTO KREDITŲ DALIAI APMOKĖTI TEIKIMO tvarkos APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Valstybės iš dalies kompensuojamų būsto kreditų teikimo ir subsidijų valstybės iš dalies kompensuojamų būsto kreditų daliai apmokėti teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato valstybės iš dalies kompensuojamų būsto kreditų (toliau – kompensuojami būsto kreditai) teikimo iš bankų ar kitų kredito įstaigų (toliau – kredito įstaiga) ir subsidijų šių kreditų daliai apmokėti teikimo asmenims ir šeimoms, turintiems teisę į paramą būstui įsigyti vadovaujantis Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymu (toliau – Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas), tvarką.
II SKYRIUS
KOMPENSUOJAMŲ BŪSTO KREDITŲ TEIKIMAS
3. Kompensuojamus būsto kreditus teikiant nuosavybės teise turimam būstui rekonstruoti, įskaitant pritaikymą neįgaliųjų poreikiams, į asmens ir šeimos, pageidaujančių gauti šį kreditą, turtą neįskaitoma turimo būsto vertė.
4. Asmenims ir šeimoms teisę į subsidiją kompensuojamo būsto kredito daliai apmokėti (toliau – subsidija) įgijus po to, kai gauna kompensuojamą būsto kreditą, į asmenų ir šeimų turtą neįskaitoma už šį kreditą įgyto būsto vertė.
5. Asmenys ir šeimos, norėdami gauti paramą būstui įsigyti, socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka kreipiasi į savivaldybės vykdomąją instituciją pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, o jeigu gyvenamosios vietos neturi, – į savivaldybės, į kurios neturinčių gyvenamosios vietos asmenų apskaitą įtraukti, vykdomąją instituciją, pateikdami socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintos formos prašymą dėl teisės į paramą būstui įsigyti patvirtinimo.
6. Savivaldybės vykdomoji institucija, gavusi asmens ar šeimos prašymą, nurodytą Aprašo 5 punkte, socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka asmeniui išduoda pažymą, patvirtinančią teisę į paramą būstui įsigyti (pagal Aprašo priede pateiktą formą), arba raštu pateikia motyvuotą atsisakymą išduoti tokią pažymą.
7. Asmenys ir šeimos, pageidaujantys gauti kompensuojamą būsto kreditą, pažymą, nurodytą Aprašo 6 punkte, ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo pažymos išdavimo dienos pateikia kompensuojamą būsto kreditą teikiančiai kredito įstaigai kartu su būsto kredito paraiška gauti kompensuojamą būsto kreditą. Priėmusi sprendimą suteikti kompensuojamą būsto kreditą, kredito įstaiga, jeigu savivaldybės vykdomoji institucija išduotoje pažymoje patvirtina asmens ar šeimos teisę į subsidiją, vadovaudamasi Aprašo 10 punktu, apskaičiuoja subsidijos sumą.
8. Kompensuojamas būsto kreditas gyvenamajam namui statyti suteikiamas, kai asmuo ar šeima, pageidaujantys gauti kompensuojamą būsto kreditą, kredito įstaigai pateikia teisės aktų nustatyta tvarka suderintą statinio ar jo dalies projektą, taip pat valstybės įmonės Registrų centro Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašą apie asmens ar šeimos, pageidaujančių gauti kompensuojamą būsto kreditą, teises į žemės sklypą.
9. Kompensuojamas būsto kreditas nuosavybės teise turimam būstui rekonstruoti, įskaitant pritaikymą neįgaliųjų poreikiams, suteikiamas, kai kredito įstaigai pateikiamas teisės aktų nustatyta tvarka suderintas šio būsto rekonstravimo arba pritaikymo neįgaliųjų poreikiams projektas. Asmenys ir šeimos, pageidaujantys gauti kompensuojamą būsto kreditą nuosavybės teise turimam būstui rekonstruoti (išskyrus jo pritaikymą neįgaliųjų poreikiams), kredito įstaigai taip pat privalo pateikti valstybės įmonės Registrų centro Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašą apie būsto nusidėvėjimą.
III SKYRIUS
Subsidijų teikimas
10. Subsidijos sumą apskaičiuoja kompensuojamą būsto kreditą suteikusi kredito įstaiga, vadovaudamasi su asmeniu ar šeima sudaryta sutartimi dėl kompensuojamo būsto kredito teikimo (toliau – kreditavimo sutartis) ir savivaldybės vykdomosios institucijos pažyma apie asmens ar šeimos teisę į paramą būstui įsigyti, kurioje nurodytas subsidijos, į kurią asmuo ar šeima turi teisę, dydis procentais.
11. Kredito įstaiga su Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija) sudarytoje sutartyje dėl kompensuojamų būsto kreditų teikimo (subsidijų finansavimo) tvarkos nustatytomis sąlygomis pateikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai paraišką apmokėti subsidiją Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
12. Kredito įstaiga, gavusi asmens ar šeimos, gavusių kompensuojamą būsto kreditą, prašymą subsidiją ar jos dalį įskaityti kaip kompensuojamo būsto kredito santykinę dalį, kurią asmuo ar šeima sumoka imdami šį kreditą (toliau – pradinis įnašas), ar jos dalį, apskaičiuotą subsidiją ar jos dalį įskaito kaip kompensuojamo būsto kredito pradinį įnašą ar jo dalį. Jeigu suteikta subsidija padengia tik dalį pradinio įnašo, asmuo ar šeima likusią pradinio įnašo dalį privalo padengti iš savo lėšų. Jeigu asmeniui ar šeimai suteikta didesnė subsidija, nei reikia pradiniam įnašui padengti, nepanaudota subsidijos dalimi kredito įstaiga padengia kompensuojamo būsto kredito dalį.
13. Asmenys ir šeimos, teisę į subsidiją įgiję po to, kai gauna kompensuojamo būsto kreditą, norėdami gauti subsidiją, kreipiasi į savivaldybės vykdomąją instituciją pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, o jeigu gyvenamosios vietos neturi, – į savivaldybės, į kurios neturinčių gyvenamosios vietos asmenų apskaitą įtraukti, vykdomąją instituciją, pateikdami socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintos formos prašymą dėl teisės į paramą būstui įsigyti suteikiant subsidiją patvirtinimo. Savivaldybės vykdomoji institucija, gavusi tokį prašymą, socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka asmeniui išduoda pažymą, patvirtinančią teisę į šią paramą (pagal Aprašo priede pateiktą formą), arba raštu pateikia motyvuotą atsisakymą išduoti tokią pažymą.
14. Asmenys ir šeimos, pageidaujantys gauti subsidiją, savivaldybės vykdomosios institucijos išduotą pažymą, nurodytą Aprašo 13 punkte, ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo pažymos išdavimo dienos pateikia kompensuojamą būsto kreditą teikiančiai kredito įstaigai kartu su prašymu apskaičiuoti ir išmokėti subsidiją.
15. Asmenims ir šeimoms, teisę į subsidiją įgijusiems po to, kai gauna kompensuojamą būsto kreditą, kredito įstaiga subsidijos sumą apskaičiuoja nuo likusios negrąžintos kompensuojamo būsto kredito sumos. Asmenys ir šeimos turi būti įvykdę visus skolinius įsipareigojimus pagal kreditavimo sutartį iki kreipimosi į kredito įstaigą su prašymu apskaičiuoti ir išmokėti subsidiją dienos.
16. Jeigu asmenys ir šeimos, gavę kompensuojamą būsto kreditą ir pasinaudoję teise į subsidiją, vadovaujantis Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo 13 straipsnio 4 dalimi, įgyja teisę į papildomą subsidijų dydžių skirtumo subsidiją, į savivaldybės vykdomąją instituciją ir kredito įstaigą dėl papildomos subsidijos gavimo kreipiasi Aprašo 13–14 punktuose nustatyta tvarka. Papildomos subsidijos suma apskaičiuojama vadovaujantis Aprašo 15 punktu.
17. Asmenys ir šeimos, nurodyti Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo 30 straipsnio 3–6 dalyse, norėdami pasinaudoti teise į subsidiją, Aprašo 13–14 punktuose nustatyta tvarka kreipiasi į savivaldybės vykdomąją instituciją ir kredito įstaigą. Subsidijos suma apskaičiuojama nuo likusios negrąžintos kompensuojamo būsto kredito sumos, vadovaujantis Aprašo 15 punkte nustatyta tvarka.
Valstybės iš dalies kompensuojamų būsto kreditų teikimo ir subsidijų valstybės iš dalies kompensuojamų būsto kreditų daliai apmokėti teikimo tvarkos aprašo
priedas
(Pažymos apie teisę į paramą būstui įsigyti forma)
______________________________________________________________________________
(savivaldybės vykdomosios institucijos pavadinimas)
______________________________________________________________________________
(juridinio asmens kodas, buveinės adresas, telefono numeris)
APIE TEISĘ Į PARAMĄ BŪSTUI ĮSIGYTI
______________ Nr. _______
(data)
Pažymima, kad ___________________________________________________________
(vardas ir pavardė, asmens kodas)
_____________________________________________________________________________ ,
gyvenantis (-i) _________________________________________________________________ ,
(gyvenamosios vietos adresas)
kurio (-ios) šeima susideda iš ________________ narių, tarp kurių – ______________________
(skaičius žodžiais) (skaičius žodžiais)
nepilnamečiai (iki 18 metų) vaikai, turi teisę į paramą būstui įsigyti (pažymėti):
□ gauti valstybės iš dalies kompensuojamą būsto kreditą ________________________________
(būstui pirkti, statyti; nuosavybės teise
_____________________________________________________________________________ ,
turimam būstui rekonstruoti, įskaitant pritaikymą neįgaliųjų poreikiams)
ne didesnį kaip ____________________________________________________________ eurų;
(skaičiai 35 000, 87 000 arba 53 000 žodžiais)
□ gauti ________________________________________________ procentų subsidiją valstybės
(skaičius 10 ar 20 žodžiais arba nurodoma, kad subsidija neteikiama)
iš dalies kompensuojamo būsto kredito daliai apmokėti.
_________________________ ___________________ _______________________
(darbuotojo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2015 m. balandžio 1 d. nutarimu Nr. 325
BANKŲ AR KITŲ KREDITO ĮSTAIGŲ ATRANKOS VALSTYBĖS IŠ DALIES KOMPENSUOJAMIEMS BŪSTO KREDITAMS TEIKTI TVARKOS APRAŠAS
1. Bankų ar kitų kredito įstaigų atrankos valstybės iš dalies kompensuojamiems būsto kreditams teikti tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato bankų ar kitų kredito įstaigų (toliau – kredito įstaiga), teiksiančių valstybės iš dalies kompensuojamus būsto kreditus (toliau – kompensuojami būsto kreditai) vadovaujantis Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymu (toliau – Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas), atrankos tvarką ir sąlygas.
2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžtos Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme.
3. Kredito įstaigų atranką kompensuojamiems būsto kreditams teikti (toliau – atranka) savo interneto svetainėje skelbia ir vykdo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija).
4. Atrankoje gali dalyvauti tos kredito įstaigos, kurios teisės aktų nustatyta tvarka įregistruotos Lietuvos Respublikoje ir raštu ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo atrankos paskelbimo dienos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pateikia paraišką teikti kompensuojamus būsto kreditus (toliau – paraiška).
5. Kredito įstaigų, teiksiančių kompensuojamus būsto kreditus, paraiškose turi būti nurodyta, kad jos sutinka prisiimti šiuos įsipareigojimus:
5.1. su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sudaryti sutartis dėl kompensuojamų būsto kreditų teikimo (subsidijų finansavimo) tvarkos (toliau – sutartis);
5.2. kontroliuoti, kad suteikti kompensuojami būsto kreditai būtų naudojami pagal paskirtį, tai yra būstui įsigyti ar nuosavybės teise turimam būstui rekonstruoti, įskaitant pritaikymą neįgaliųjų poreikiams;
5.3. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai teikti rašytinius paaiškinimus apie atsisakymą suteikti kompensuojamą būsto kreditą ir nurodyti atsisakymo motyvus;
5.4. pasibaigus kalendoriniams metams Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pateikti metines ataskaitas apie kompensuojamus būsto kreditus ir išmokėtas subsidijas;
5.5. esant asmens ar šeimos, turinčių teisę į subsidiją kompensuojamo būsto kredito daliai apmokėti (toliau – subsidija) kompensuojamo būsto kredito gavimo metu, prašymui, apskaičiuotą subsidiją ar jos dalį įskaityti kaip kompensuojamo būsto kredito pradinį įnašą ar jo dalį;
5.6. iš asmens ar šeimos, gavusių kompensuojamą būsto kreditą, išieškoti suteiktą subsidiją ir pervesti ją į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nurodytą banko sąskaitą, jeigu asmuo ar šeima, kuriems suteikta subsidija, gautą kompensuojamą būsto kreditą grąžina kredito įstaigai anksčiau kaip per 5 metus arba už šį kreditą įsigytą būstą per pirmuosius 5 metus nuo sutarties dėl kompensuojamo būsto kredito teikimo (toliau – kreditavimo sutartis) sudarymo dienos perleidžia kito asmens nuosavybėn;
5.7. esant asmens ar šeimos, įgijusių teisę į subsidiją po to, kai gauna kompensuojamą būsto kreditą, prašymui ir savivaldybės vykdomosios institucijos išduotai pažymai, patvirtinančiai asmens ar šeimos teisę į subsidiją, apskaičiuoti subsidijos sumą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintu Valstybės iš dalies kompensuojamų būsto kreditų teikimo ir subsidijų valstybės iš dalies kompensuojamų būsto kreditų daliai apmokėti teikimo tvarkos aprašu ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai išmokėjus subsidijos sumą pakeisti kreditavimo sutartį.
6. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo paraiškos gavimo dienos pateikia kredito įstaigai rašytinį patvirtinimą, kad paraiška gauta.
7. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo paskutinės nustatytos paraiškų pateikimo atrankai dienos atrenka kredito įstaigas, įvykdžiusias Aprašo 4 ir 5 punkte nustatytus reikalavimus, ir savo interneto svetainėje skelbia atrinktų kredito įstaigų sąrašą.
8. Kredito įstaigos, atrinktos teikti kompensuojamus būsto kreditus, vadovaujantis Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo 12 straipsnio 5 dalimi, ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo atrinktų kredito įstaigų sąrašo paskelbimo dienos su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sudaro sutartis.
9. Jeigu per paraiškų pateikimo atrankai terminą nė viena kredito įstaiga nepateikia paraiškos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija savo interneto svetainėje pakartotinai skelbia kredito įstaigų atranką kompensuojamiems būsto kreditams teikti.
10. Kredito įstaigai, atrinktai teikti kompensuojamus būsto kreditus, per Aprašo 8 punkte nustatytą terminą nepasirašius sutarties, laikoma, kad kredito įstaiga atsisako teikti kompensuojamus būsto kreditus.
11. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kredito įstaigoms, teikiančioms kompensuojamus būsto kreditus, moka 30 eurų užmokestį per metus už kiekvieną suteiktą kompensuojamą būsto kreditą už sutartyse nustatytų įsipareigojimų vykdymą (toliau – administravimo užmokestis). Administravimo užmokestis perskaičiuojamas Aprašo 12 punkte nustatyta tvarka.
12. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, atsižvelgdama į Lietuvos statistikos departamento skelbiamą vartotojų kainų indeksą, kuris nustatomas palyginus sutarties pasirašymo mėnesio kainas su kiekvienų kitų metų to paties mėnesio kainomis, kai vartotojų kainų indeksas lygus 110 arba didesnis, proporcingai perskaičiuoja administravimo užmokestį.