herbas-L_spalvotas

 

LIETUVOS BANKO VALDYBA

NUTARIMAS

DĖL KOLEKCINIŲ IR PROGINIŲ EURŲ MONETŲ kūrimo IR ĮGYVENDINIMO tvarkos APRAŠO patvirtinimo

 

2018 m. gegužės 3 d. Nr. 03-73

Vilnius

 

 

Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:

1. Patvirtinti Kolekcinių ir proginių eurų monetų kūrimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos banko valdybos 2014 m. spalio 21 d. nutarimą Nr. 03-199 „Dėl Monetų kūrimo tvarkos Lietuvos banke aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                              Vitas Vasiliauskas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2018 m. gegužės 3 d.

nutarimu Nr. 03-73 

 

KOLEKCINIŲ IR PROGINIŲ EURŲ MONETŲ KŪRIMO IR ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šiame apraše nustatyta kolekcinių eurų monetų ir proginių eurų monetų (toliau – monetos) nacionalinės pusės kūrimo ir įgyvendinimo tvarka Lietuvos banke.

2. Monetų kūrimą inicijuoja Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamentas (toliau – GPD).

3. Lietuvos banko kolekcinių eurų monetų, proginių eurų monetų su Lietuvos nacionaline puse ir apyvartinių monetų numizmatinių rinkinių išleidimo planas ir (arba) jo keitimas tvirtinamas Lietuvos banko valdybos nutarimu.

4. Siekiant, kad monetų išleidimo planai būtų sudaryti laiku, temos – aktualios, įdomios ir populiarios, o pačios monetos būtų meniškos, paklausios ir išleistos į apyvartą laiku, Lietuvos banko valdybos pirmininko įsakymu sudaroma Lietuvos banko monetų kūrimo komisija (toliau – Monetų komisija), kuri pataria Lietuvos banko valdybai monetų kūrimo klausimais.

5. Monetos kūrimo etapai:

5.1grafinis projektas – monetos vaizdas, tiksliai parodantis monetos formą, meninį sprendimą, kompoziciją ir reljefą, monetos medžiagiškumą: veidrodinį ir matinį paviršius, medžiagų įvairovę, faktūrą ir kt.;

5.2gipsinis modelis – monetos grafinio projekto reljefinis atvaizdas gipse, atitinkantis techninius monetų kaldinimo reikalavimus;

5.3. maketas – inovatyvaus dizaino ir (arba) technologinio sprendimo įgyvendinimas metale, atliktas pagal eskizą, grafinį projektą, gipsinį modelį arba skaitmeninį reljefą;

5.4etalonas – nukaldintas monetos pavyzdys, atitinkantis nustatytas technines specifikacijas ir, atitinkamai, gipsinį modelį, skaitmeninį reljefą arba maketą.

6. Monetų kūrimo įgyvendinimo eiga:

6.1. GPD, įvertinęs gautus pasiūlymus, sudaro monetų išleidimo plano projektą ir jį teikia svarstyti Monetų kūrimo komisijai;

6.2. Monetų komisijai priėmus sprendimą dėl monetų temų, GPD teikia monetų išleidimo plano projektą tvirtinti Lietuvos banko valdybai;

6.3. monetų išleidimo plane numatytomis temomis ir terminais grafinių projektų kūrimą organizuoja UAB „Lietuvos monetų kalykla“ (toliau – LMK), gavusi Lietuvos banko pateiktus pirkimo dokumentus pagal monetų kaldinimo paslaugų pirkimo procedūras, vykdomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymu;

6.4. Monetų komisija priima sprendimą dėl LMK pateiktų grafinių projektų tinkamumo, kito monetos kūrimo etapo reikalingumo, gipsinio modelio, maketo ar etalono tinkamumo.

 

II SKYRIUS

MONETŲ KOMISIJA

 

7. Monetų komisijos sudėtį ir jos veiklos nuostatus įsakymu tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Monetų komisijos darbui vadovauja Monetų komisijos pirmininkas. Monetų komisijai darbo medžiagą teikia ir Monetų komisijos priimtus sprendimus įgyvendina GPD.

8. Monetų komisijos nariais skiriami tik Lietuvos banko tarnautojai.

III SKYRIUS

MONETŲ KŪRIMO REGLAMENTAVIMAS

 

 

9. Sprendimą, ar kolekcinių eurų monetų grafiniai projektai, kuriuos pateikia LMK, yra tinkami Lietuvos bankui ir pagal juos galima gaminti monetas, Lietuvos banke priima Monetų komisija, kuri taip pat sprendžia, ar grafinius projektus reikia tobulinti, atmesti ir pan.

10. Monetų komisija priima sprendimą, ar proginių eurų monetų nacionalinės pusės grafiniai projektai, kuriuos pateikia LMK, yra tinkami Lietuvos bankui, ar juos reikia tobulinti. Monetų komisijai priėmus sprendimą dėl proginių eurų monetų nacionalinės pusės grafinių projektų tinkamumo, GPD šiuos grafinius projektus nustatyta tvarka teikia Europos Tarybai, Europos Komisijai ir kitoms Europos Sąjungos valstybėms narėms, kurių valiuta yra euras (euro). Kiekvienos proginės eurų monetos nacionalinės pusės grafinį projektą tvirtina Europos Taryba.

11. Proginės eurų monetos grafinis projektas koreguojamas, jeigu nors viena valstybė narė, kurios valiuta yra euras (euro), Tarybos reglamente nustatyta tvarka pateikia Europos Tarybai arba Europos Komisijai pagrįstą nuomonę, kodėl ji prieštarauja siūlomam grafiniam projektui ir kodėl tas projektas galėtų sukelti neigiamą jos piliečių reakciją, arba tuomet, jeigu Europos Komisija mano, kad grafiniame projekte nesilaikoma nustatytų techninių reikalavimų. Apie būtinumą koreguoti grafinį projektą GPD informuoja LMK raštu, o gautą pakoreguotą projektą pakartotinai svarsto ir sprendimą dėl grafinio projekto tinkamumo priima Monetų komisija.

12. Sprendimą, ar išleisti progines bendro dizaino monetas, išleidžiamas kartu visų valstybių narių, kurių valiuta yra euras (euro), priima Europos Taryba. Šių monetų nacionalinės pusės dizainas yra vienodas, jame nurodytas išleidžiančios valstybės pavadinimas, o proginis įvykis užrašomas atitinkama nacionaline kalba. Šiuo atveju GPD perduoda LMK kartu visų valstybių narių, kurių valiuta yra euras (euro), išleidžiamos proginės monetos grafinį projektą, kad LMK įrašytų įvykio, valstybės pavadinimus ir gamintojo logotipą. Šių monetų grafinio projekto kūrimo konkursą organizuoja Europos Komisija, tvirtina Europos Taryba.

13. Kolekcinių eurų monetų ir proginių eurų monetų etalonai tvirtinami Lietuvos banko valdybos nutarimu.

14. Apyvartinių eurų monetų etalonai, pasikeitus laidos metams, tvirtinami Lietuvos banko GPD direktoriaus potvarkiu.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15Grafiniai projektai, pagal kuriuos sukuriama kolekcinė eurų moneta ar proginė eurų moneta su Lietuvos nacionaline puse, tampa Lietuvos banko nuosavybe ir ja Lietuvos bankas disponuoja savo nuožiūra.

16. Monetų kūrimo proceso aprašas, kuriame nustatyti proginių ir kolekcinių eurų monetų kūrimo ir gamybos organizavimo etapai, monetų išleidimo planų svarstymo, monetų kaldinimo planavimo, monetų grafinių projektų kūrimo, gipsinių modelių atlikimo, etalono gamybos tvarka, monetų kaldinimo procedūros, monetų pateikimo Lietuvos bankui ir išleidimo į apyvartą tvarka, tvirtinamas Lietuvos banko valdybos pirmininko įsakymu.

____________________