LIETUVOS BANKO VALDYBA
NUTARIMAS
DĖL VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO ĮMOKOS DALIES, PAPILDOMOS DALYVIO LĖŠOMIS MOKAMOS PENSIJŲ ĮMOKOS IR PAPILDOMOS IŠ VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠŲ UŽ DALYVĮ MOKAMOS ĮMOKOS KAUPIMO PENSIJŲ FONDŲ DALYVIŲ PERKĖLIMO Į TIKSLINĖS PENSIJŲ FONDŲ DALYVIŲ GRUPĖS IR PENSIJŲ TURTO IŠSAUGOJIMO PENSIJŲ FONDUS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2018 m. rugsėjo 19 d. Nr. 03-162
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 42 straipsnio 4 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo Nr. IX-1691 pakeitimo įstatymo priedo 2 straipsnio 8 dalimi, Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:
Patvirtinti Valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies, papildomos dalyvio lėšomis mokamos pensijų įmokos ir papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos įmokos kaupimo pensijų fondų dalyvių perkėlimo į tikslinės pensijų fondų dalyvių grupės ir pensijų turto išsaugojimo pensijų fondus tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
2018 m. rugsėjo 19 d. nutarimu
Nr. 03-162
valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies, papildomos dalyvio lėšomis mokamos pensijų įmokos ir papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos įmokos kaupimo pensijų fondų dalyvių perkėlimo į tikslinės pensijų fondų dalyvių grupės ir pensijų turto išsaugojimo pensijų fondus tvarkos aprašas
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies, papildomos dalyvio lėšomis mokamos pensijų įmokos ir papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos įmokos kaupimo pensijų fondų dalyvių perkėlimo į tikslinės pensijų fondų dalyvių grupės ir pensijų turto išsaugojimo pensijų fondus tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatyta iki tikslinės pensijų fondų dalyvių grupės ir pensijų turto išsaugojimo pensijų fondų įsteigimo veikusių pensijų fondų likvidavimo ir šių pensijų fondų dalyvių (toliau – dalyviai) kartu su jiems priklausančiu pensijų turtu (toliau – turtas) perkėlimo į tos pačios pensijų kaupimo bendrovės valdomus dalyvių amžių atitinkančius tikslinės pensijų fondų dalyvių grupės ir pensijų turto išsaugojimo pensijų fondus tvarką.
II SKYRIUS
INFORMAVIMAS APIE SPRENDIMĄ PANAIKINTI PENSIJŲ FONDĄ
3. Pensijų kaupimo bendrovė, priėmusi sprendimą panaikinti valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies, papildomos dalyvio lėšomis mokamos pensijų įmokos ir papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos įmokos kaupimo pensijų fondą (toliau – pensijų fondas) ir patvirtinusi pensijų fondo dalyvių ir turto perkėlimo tvarką, privalo nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, pensijų kaupimo sutartyje nustatytu būdu informuoti dalyvius, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba) ir priežiūros instituciją apie priimtą sprendimą panaikinti pensijų fondą.
4. Aprašo 3 punkte nurodytuose pranešimuose dalyviams ir priežiūros institucijai taip pat turi būti pateikta informacija apie:
4.2. dalyvių teisę per pensijų kaupimo bendrovės nustatytą terminą teisės aktų ir pensijų fondo taisyklėse nustatyta tvarka patiems pereiti į kitą jų pasirinktą tikslinės pensijų fondų dalyvių grupės arba pensijų turto išsaugojimo pensijų fondą;
4.3. asmenų, tapusių pensijų fondų dalyviais iki 2018 m. gruodžio 31 d., teisę iki 2019 m. birželio 30 d. pateikti prašymą pensijų kaupimo bendrovei nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime arba sustabdyti pensijų įmokų pervedimą;
4.4. perkėlimo tvarką, jeigu dalyviai per Aprašo 4.2 papunktyje nurodytą terminą nepereis į kitą jų pasirinktą tikslinės pensijų fondų dalyvių grupės ar pensijų turto išsaugojimo pensijų fondą, nurodant, kad dalyviai kartu su jiems priklausančiu turtu nustatytą datą bus perkelti į dalyvių gimimo metus atitinkantį tikslinės pensijų fondų dalyvių grupės pensijų fondą arba pensijų turto išsaugojimo fondą nedarant jokių atskaitymų iš pensijų turto;
4.5. perkėlimo poveikį dalyviams, įskaitant, bet neapsiribojant informacija apie visus reikšmingus pasikeitimus, susijusius su investavimo politika ir strategija, išlaidomis;
4.6. galimybę susipažinti su standartinėmis tikslinės pensijų fondų dalyvių grupės ar pensijų turto išsaugojimo fondo taisyklėmis ir investavimo strategija, pateikiant atitinkamas nuorodas;
4.7. laikotarpius, kai, siekiant veiksmingo perkėlimo, nebus išleidžiami ir konvertuojami po perkėlimo pasibaigsiančio pensijų fondo vienetai, stabdomas dalyvių prašymų pereiti į kitą pensijų fondą, sudaryti ar nutraukti pensijų kaupimo sutartis vykdymas;
5. Pensijų kaupimo bendrovės gali pateikti ir kitą Aprašui ir kitiems teisės aktams neprieštaraujančią ne reklaminio pobūdžio informaciją.
6. Pranešimuose dalyviams informacija turi būti išdėstyta glaustai, aiškiai, suprantamai ir bendrine (neprofesine) kalba, kad dalyviai galėtų tinkamai įvertinti pateiktą informaciją ir priimti pagrįstus sprendimus.
III SKYRIUS
DALYVIŲ IR JIEMS PRIKLAUSANČIO TURTO PERKĖLIMAS
8. Pensijų kaupimo bendrovė turi parengti dalyvių ir jiems priklausančio turto perkėlimo tvarką ir procedūras, jas suderinti su depozitoriumu. Pensijų kaupimo bendrovė informuoja Fondo valdybą nurodydama nustatytą dalyvių perkėlimo dieną ir planuojamą fondo likvidavimo dieną.
9. Pensijų kaupimo bendrovė turi nustatyti pensijų fondo vienetų keitimo santykio apskaičiavimo metodą, jį suderinti su depozitoriumu.
10. Pensijų kaupimo bendrovė priežiūros institucijai turi pateikti depozitoriumo patvirtinimą, kad jis patikrino, ar dalyvių ir turto perkėlimo sąlygos bei pensijų fondo vienetų konvertavimui ketinamos taikyti taisyklės atitinka Lietuvos Respublikos teisės aktų ir atitinkamo pensijų fondo taisyklių reikalavimus.
11. Pensijų kaupimo dalyviai gali būti perkeliami tik tada, kai nėra sustabdytas Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo dalyvių, pensijų kaupimo ir pensijų išmokų sutarčių registro (toliau – Dalyvių ir sutarčių registras) duomenų tvarkymas pagal Pensijų kaupimo įstatymo 12 straipsnio 8 dalies nuostatas.
12. Rekomenduojama pensijų kaupimo bendrovėms likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki pensijų kaupimo bendrovės nustatytos dalyvių perkėlimo dienos inicijuoti pensijų kaupimo sutarčių duomenų sutikrinimą su Dalyvių registre saugomais duomenimis Duomenų teikimo ir pensijų įmokų pervedimo sutartyje, pasirašytoje tarp pensijų kaupimo bendrovės ir Fondo valdybos, (toliau – Duomenų teikimo sutartis) nustatyta tvarka.
13. Pensijų kaupimo bendrovė, siekdama veiksmingai įvykdyti dalyvių ir jų turto perkėlimą, turi teisę ne ilgiau kaip 10 darbo dienų sustabdyti pensijų fondo vienetų išleidimą ir (arba) išpirkimą (konvertavimą) (toliau – stabdymo laikotarpis), nesudaryti jokių naujų finansinių priemonių sandorių pensijų fondo turtu. Stabdymo laikotarpiu gauti dalyvių prašymai turi būti tenkinami iš karto po stabdymo laikotarpio pabaigos.
14. Stabdymo laikotarpiu pensijų kaupimo bendrovė suskirsto pensijų fondo dalyvius pagal Pensijų kaupimo įstatymo Nr. IX-1691 pakeitimo įstatymo priedo 2 straipsnio 5 dalyje nustatytus gimimo metus ir registruoja Dalyvių ir sutarčių registre Duomenų teikimo sutartyje nustatytomis sąlygomis.
15. Pensijų kaupimo bendrovė, suskaičiavusi likviduojamo pensijų fondo grynųjų aktyvų vertę ir vieneto kainą perkėlimo dieną, atsižvelgdama į likviduojamo pensijų fondo dalyvių amžių, įvertina, kiek turto iš likviduojamo fondo turi būti priskirta tikslinės pensijų fondo dalyvių grupės pensijų fondui ir pensijų turto išsaugojimo pensijų fondui.
16. Pensijų kaupimo bendrovė paskirsto likviduojamo pensijų fondo turto pozicijas perkėlimo dienos verte tikslinės pensijų fondo dalyvių grupės pensijų fondui ir pensijų turto išsaugojimo pensijų fondui atsižvelgdama į jų investavimo strategiją.
17. Likviduojamo pensijų fondo dalyviui priklausantis turtas bus perkeltas į tikslinio pensijų fondo sąskaitą ir konvertuojamas į naujo pensijų fondo vienetus ne vėliau kaip kitą darbo dieną po turto perkėlimo į pensijų fondą dienos. Perkeltiems pensijų kaupimo dalyviams pensijų fondo vienetai apskaičiuojami taip, kad bendra sukaupto turto vertė dalyviui po perkėlimo nepasikeistų.
18. Po perkėlimo pensijų kaupimo bendrovė privalo atlikti reikiamus sutikrinimus, ar perkėlimas buvo atliktas teisingai.
19. Pensijų kaupimo bendrovė iš anksto suderinta tvarka teikia depozitoriumui nurodymus, kaip nedalomos pensijų turtą sudarančios pozicijos turėtų būti paskirstytos tikslinės pensijų fondo dalyvių grupės ir pensijų turto išsaugojimo pensijų fondams, šių nurodymų pagrindu depozitoriumas daro atitinkamus įrašus.
20. Mirusių dalyvių iki 2019 m. sausio 1 d. konvertuotos ir neišmokėtos lėšos į pensijų turto išsaugojimo pensijų fondo vienetus neturi būti konvertuojamos. Šiems dalyviams priklausančios lėšos turi būti perkeliamos į vieną sąskaitą prie turto išsaugojimo pensijų fondo. Jei pensijų fondų vienetai nebuvo konvertuoti į pinigines lėšas, mirusių dalyvių turtas į pensijų turto išsaugojimo pensijų fondą gali būti perkeliamas kartu su kitais pensijų fondo dalyviais perkėlimo dieną, nedarant jokių atskaitymų iš pensijų turto.
21. Po 1954 m. sausio 1 d. gimę pensijų fondo dalyviai, kurie per vieną mėnesį nuo senatvės pensijos amžiaus sukakties dienos nėra sudarę pensijų išmokų sutarties, į pensijų turto išsaugojimo pensijų fondą perkeliami kartu su kitais pensijų fondo dalyviais perkėlimo dieną, nedarant jokių atskaitymų iš pensijų turto.
22. Dalyvių ir jų turto perkėlimas laikomas užbaigtu, kai padaromi paskutiniai įrašai asmeninėse dalyvių pensijų sąskaitose.
23. Po perkėlimo veiksiančių tikslinės pensijų fondo dalyvių grupės ir pensijų turto išsaugojimo pensijų fondų finansinių priemonių portfeliui mutatis mutandis taikomos Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo 50 straipsnio 2 dalyje įtvirtintos laikino investavimo taisyklių nesilaikymo nuostatos. Laikino investavimo taisyklių nesilaikymo terminas pradedamas skaičiuoti nuo pensijų fondų perkėlimo užbaigimo dienos.
IV SKYRIUS
pensijų fondo panaikinimo tvarka
25. Pensijų kaupimo bendrovė, perkėlusi dalyvius ir jiems priklausantį pensijų turtą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas Lietuvos bankui turi pateikti: