LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

2002 M. KOVO 8 D. ĮSAKYMO NR. 112 „DĖL RECEPTŲ RAŠYMO IR VAISTINIŲ PREPARATŲ, MEDICINOS PRIEMONIŲ (MEDICINOS PRIETAISŲ) IR KOMPENSUOJAMŲJŲ MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONIŲ IŠDAVIMO (PARDAVIMO) VAISTINĖSE GYVENTOJAMS IR POPIERINIŲ RECEPTŲ SAUGOJIMO, IŠDAVUS (PARDAVUS) VAISTINIUS PREPARATUS, MEDICINOS PRIEMONES (MEDICINOS PRIETAISUS) IR KOMPENSUOJAMĄSIAS MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONES VAISTINĖJE, TAISYKLIŲ PATVIRTINIMOPAKEITIMO

 

2024 m. balandžio 25 d. Nr. V-472

Vilnius

 

 

Įgyvendindamas 2011 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/24/ES dėl pacientų teisių į tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas įgyvendinimo 11 straipsnį ir 2012 m. gruodžio 20 d. Komisijos įgyvendinimo direktyvos 2012/52/ES, kuria nustatomos priemonės, skirtos kitoje valstybėje narėje išrašytų vaistų receptų pripažinimui palengvinti, nuostatas:

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymą Nr. 112 „Dėl Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo 8 straipsnio 11 dalimi ir įgyvendindamas 2011 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/24/ES dėl pacientų teisių į tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas įgyvendinimo 11 straipsnį ir 2012 m. gruodžio 20 d. Komisijos įgyvendinimo direktyvos 2012/52/ES, kuria nustatomos priemonės, skirtos kitoje valstybėje narėje išrašytų vaistų receptų pripažinimui palengvinti, nuostatas:“.

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisykles:

1.2.1. Pakeičiu 3.31 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.31. Kitos ES valstybės apdraustasis – asmuo, apdraustas valstybiniu sveikatos draudimu kitose Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalyse (toliau – ES valstybės) ir Šveicarijos Konfederacijoje, taip pat asmenys, apdrausti valstybiniu sveikatos draudimu Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje, kuriems pagal Tarybos Susitarimą dėl Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos toliau taikomos 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 883/2004 dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo su visais pakeitimais ir 2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 987/2009, nustatančiame Reglamento (EB) Nr. 883/2004 dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo įgyvendinimo tvarką, įtvirtintos socialinės apsaugos koordinavimo taisyklės.“

1.2.2. Papildau 41 punktu:

41. Kompensuojamieji vaistiniai preparatai ir kompensuojamosios MPP receptuose gali būti išrašomi kitos ES valstybės apdraustiesiems, pateikusiems vieną iš Kitų Europos Sąjungos valstybių narių apdraustųjų valstybiniu sveikatos draudimu sveikatos priežiūros organizavimo Lietuvos Respublikoje ir jos išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. rugpjūčio 28 d. įsakymu Nr. V-1014 „Dėl Kitų Europos Sąjungos valstybių narių apdraustųjų valstybiniu sveikatos draudimu sveikatos priežiūros organizavimo Lietuvos Respublikoje ir jos išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 2.1 papunktyje išvardytų dokumentų, vadovaujantis Taisyklių nustatyta tvarka.“

1.2.3. Pakeičiu 38.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

38.4. kai pacientas kitoje ES valstybėje planuoja įsigyti:

38.4.1. MPP;

38.4.2. vaistinius preparatus, išskyrus narkotinius vaistinius preparatus, jei ES valstybė nepriklauso My Health@EU eHealth Digital Service Infrastructure (eHDSI) tinklui (tinklui priklausančias šalis galima rasti https://health.ec.europa.eu/ehealth-digital-health-and-care/electronic-cross-border-health-services_lt), arba įkvepiamuosius vaistinius preparatus, miltelių, miltelių injekciniam ar infuziniam tirpalui ar skystos ir minkštos farmacinės formos vaistinius preparatus, neatsižvelgiant į tai, ar ES valstybė priklauso My Health@EU eHealth Digital Service Infrastructure (eHDSI) tinklui;

38.4.3. vaistinius preparatus, išskyrus narkotinius vaistinius preparatus, jei pacientui Lietuvos Respublikos gyventojų registro įstatymo nustatyta tvarka nesuteiktas asmens kodas;“.

1.2.4. Pakeičiu 38.4.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

38.4.2. vaistinius preparatus, išskyrus narkotinius vaistinius preparatus, jei ES valstybė nepriklauso My Health@EU eHealth Digital Service Infrastructure (eHDSI) tinklui (tinklui priklausančias šalis galima rasti https://health.ec.europa.eu/ehealth-digital-health-and-care/electronic-cross-border-health-services_lt);“.

1.2.5. Pakeičiu 38.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

38.7 kompensuojamieji vaistiniai preparatai ar kompensuojamosios MPP skiriami kitos ES valstybės apdraustajam;“.

1.2.6. Papildau 38.8 ir 38.9 papunkčiais:

38.8. kitais sveikatos apsaugos ministro nustatytais atvejais, kai išrašomi vaistiniai preparatai ar MPP, kurių įsigijimo išlaidos apmokamos iš valstybės biudžeto ar kitomis lėšomis (išskyrus Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas) ir nėra galimybės išrašyti elektroninio recepto. Šiame papunktyje nurodytu atveju Taisyklių nuostatos taikomos tiek, kiek šiame papunktyje nurodytų vaistinių preparatų ar MPP išrašymo nereglamentuoja kiti sveikatos apsaugos ministro įsakymai;

38.9. vaistiniai preparatai ar MPP skiriami pacientui, kuris juos planuoja įsigyti ne ES valstybėje.“

1.2.7. Papildau 85.12.15 papunkčiu:

85.12.15. pakuotės aprašymas, jei išrašomi įkvepiamieji vaistiniai preparatai, miltelių, miltelių injekciniam ar infuziniam tirpalui ar skystos ir minkštos farmacinės formos vaistiniai preparatai;“.

1.2.8. Pakeičiu 97.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

97.2. parduoti receptinius vaistinius preparatus ir medicinos priemones (medicinos prietaisus) pagal kitoje ES valstybėje ar ne ES valstybėje išrašytą receptą, vadovaujantis Taisyklių 98.3, 98.4, 98.5 ir 144.7.41 papunkčiais, 102, 1021 ir 103 punktais;“.

1.2.9. Pakeičiu 98.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

98.3. jei kitoje ES valstybėje išrašytame popieriniame recepte, dėl kuriame pateiktos informacijos nekyla neaiškumų, šalia bendrinio pavadinimo yra nurodytas ir vaistinio preparato konkretus pavadinimas, jei skiriamas biologinis vaistinis preparatas arba vaistinio preparato skyrimas konkrečiu vaistinio preparato pavadinimu yra papildomai pagrįstas, nurodžius, dėl kokių medicininių priežasčių skiriamas konkretus vaistinis preparatas, farmacijos specialistas parduoda tik nurodyto konkretaus vaistinio preparato pavadinimo vaistinį preparatą.

Jei kitoje ES valstybėje išrašytame elektroniniame recepte, dėl kuriame pateiktos informacijos nekyla neaiškumų, šalia bendrinio pavadinimo yra nurodytas ir vaistinio preparato konkretus vaistinio preparato pavadinimas su žymos Ar leidžiama parduoti vaistą kitu konkrečiu pavadinimu?“ reikšme „Ne“, farmacijos specialistas parduoda tik recepte nurodyto konkretaus vaistinio preparato pavadinimo vaistinį preparatą;“.

1.2.10. Pakeičiu 98.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

98.4. farmacijos specialistas, pacientui sutikus, turi teisę išduoti (parduoti) to paties bendrinio pavadinimo kito stiprumo vaistinį preparatą, nekeisdamas farmacinės formos, išskyrus Taisyklių 98.5 papunktyje ir 1021 punkte nustatytus atvejus, vienkartinės dozės bei vartojimo dažnumo. Išduodamas vaistinės medžiagos kiekis turi atitikti išrašytą vaistinės medžiagos kiekį;“.

1.2.11. Pakeičiu 98.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

98.5. farmacijos specialistas, pacientui sutikus, turi teisę išduoti (parduoti) to paties bendrinio pavadinimo kitos farmacinės formos nei nurodyta recepte vaistinį preparatą, išskyrus Taisyklių 1021 punkte nustatytą atvejį, jei išduodamo vaistinio preparato farmacinė forma yra tinkama vartoti tokiu pačiu vartojimo būdu ir dažnumu, kaip nurodyta recepte. Jei keičiama kompensuojamųjų vaistinių preparatų farmacinė forma, išduodamas kompensuojamasis vaistinis preparatas turi būti įrašytas į tą pačią kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno vaistinių preparatų grupę bazinei kainai nustatyti.

1.2.12. Pakeičiu 102 punktą ir jį išdėstau taip:

102. Pagal pacientui kitoje ES valstybėje išrašytus popierinius receptus parduodami receptiniai vaistiniai preparatai, išskyrus narkotinius vaistinius preparatus, ir medicinos priemonės, jei nekyla neaiškumų dėl juose pateiktos informacijos ir jei recepte nurodyti bent šie duomenys: paciento vardas (-ai), pavardė (-ės) (parašyta žodžiais, netrumpinant), paciento gimimo data, recepto išrašymo data, receptą išrašiusio reglamentuojamos sveikatos priežiūros profesijos, atstovo, teisiškai įgalioto tą daryti valstybėje, kurioje išrašytas tas receptas, pavardė (-ės), vardas (-ai) (parašyta žodžiais, netrumpinant), profesinė kvalifikacija, elektroninio pašto adresas ir telefono arba fakso numeris (su tarptautiniais kodais), darbo adresas, įskaitant ir ES valstybės pavadinimą, jei išrašytas vaistinis preparatas, – bendrinis pavadinimas, ir jei skiriamas biologinis vaistinis preparatas arba tai būtina dėl medicininių priežasčių, – konkretus vaistinio preparato pavadinimas (jei konkretus pavadinimas buvo nurodytas dėl medicininių priežasčių, papildomai pagrįsta, dėl kokių konkrečių priežasčių jis buvo nurodytas), farmacinė forma, stiprumas, dozuočių kiekis, dozuotės dydis, arba pakuotė, jos dydis, pakuotės aprašymas, jei jis yra, ir pakuočių skaičius, jei skiriama daugiau nei viena pakuotė, dozavimo režimas, jei išrašyta medicinos priemonė, – medicinos priemonės pavadinimas ir kiekis. Jei išrašyta medicinos priemonė, turi būti nurodyti jos matmenys ar kiti duomenys, jei jų yra. Receptas privalo būti pasirašytas.“

1.2.13. Papildau 1021 punktu:

102¹. Receptiniai vaistiniai preparatai, išskyrus narkotinius vaistinius preparatus, parduodami pagal per vaistinės IS ar tiesiogiai per ESPBI IS e. sveikatos portale gautus pacientui kitoje ES valstybėje išrašytus elektroninius receptus, jei nekyla neaiškumų dėl šiuose receptuose pateiktos informacijos ir jei juose pateikti bent šie duomenys: paciento vardas (-ai), pavardė (-ės) (parašyti žodžiais, netrumpinant), paciento gimimo data, recepto išrašymo data, receptą išrašiusio reglamentuojamos sveikatos priežiūros profesijos, nurodytos Lietuvos Respublikos reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatyme, atstovo, teisiškai įgalioto tą daryti valstybėje, kurioje išrašytas tas receptas, vardas (-ai), pavardė (-ės) (parašyti žodžiais, netrumpinant), profesinė kvalifikacija, elektroninio pašto adresas ir telefono arba fakso numeris (su tarptautiniais kodais), darbo adresas, įskaitant ir ES valstybės pavadinimą, jei išrašytas vaistinis preparatas, – bendrinis pavadinimas, farmacinė forma, stiprumas, dozuočių kiekis, dozuotės dydis arba pakuotė, jos dydis, pakuotės aprašymas, jei jis yra, ir pakuočių skaičius, jei skiriama daugiau nei viena pakuotė, dozavimo režimas. Jei elektroniniame recepte yra nurodomas konkretus vaistinio preparato pavadinimas, turi būti nurodoma žyma Ar leidžiama parduoti vaistą kitu konkrečiu pavadinimu?“ su reikšme „Taip“ arba „Ne“.

Parduodant pacientui vaistinį preparatą pagal kitoje ES valstybėje išrašytus elektroninius receptus, jei elektroninio recepto žymoje Ar leidžiama parduoti vaistą kitu konkrečiu pavadinimu?“ nurodyta reikšmė „Taip“, leidžiama parduoti vaistinį preparatą kitu konkrečiu pavadinimu nei nurodytas recepte, pažymint žymą „Vaisto pavadinimas buvo pakeistas“.

Visais atvejais (nesvarbu, kokia žymos Ar leidžiama parduoti vaistą kitu konkrečiu pavadinimu?“ reikšmė) draudžiama pakeisti vaistinio preparato veikliąją medžiagą, stiprumą, farmacinę formą ir vartojimo būdą.

Visais atvejais (nesvarbu, kokia žymos Ar leidžiama parduoti vaistą kitu konkrečiu pavadinimu?“ reikšmė) galima keisti vaistinio preparato pakuotės dydį ir pakuočių kiekį.

1.2.14. Pakeičiu 138 punktą ir jį išdėstau taip:

138. Pacientas arba paciento atstovas, išskyrus atvejus, kai elektroninis receptas yra išrašytas anonimiškai besigydančiam pacientui, užsieniečiui, kuriam Lietuvos Respublikos gyventojų registro įstatymo nustatyta tvarka nesuteiktas asmens kodas, arba kai elektroninis receptas pacientui išrašytas kitoje ES valstybėje, atvykęs į vaistinę įsigyti vaistinio preparato, kompensuojamosios MPP ar medicinos priemonės pagal elektroninį receptą, privalo pateikti farmacijos specialistui asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Jei ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino, Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbtų dėl ypač pavojingos užkrečiamosios ligos, metu vaistinio preparato, kompensuojamosios MPP ar medicinos priemonės pagal elektroninį receptą paciento ar jo atstovo prašymu įsigyti atvyksta kitas asmuo, šis asmuo privalo pateikti farmacijos specialistui paciento asmens kodą, vardą ir pavardę.

Kai elektroninis receptas išrašytas anonimiškai besigydančiam pacientui, pacientas ar paciento atstovas farmacijos specialistui turi nurodyti paciento ESI numerį, paciento gimimo metus ir pirmąsias dvi paciento vardo (-ų) bei pirmąsias dvi pavardės (-ių) raides.

Kai elektroninis receptas Lietuvoje išrašytas užsieniečiui, kuriam Lietuvos Respublikos gyventojų registro įstatymo nustatyta tvarka nesuteiktas asmens kodas, pacientas ar paciento atstovas privalo pateikti farmacijos specialistui paciento asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir nurodyti paciento ESI numerį, išskyrus kai ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino, Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbtų dėl ypač pavojingos užkrečiamosios ligos, metu vaistinio preparato, kompensuojamosios MPP ar medicinos priemonės pagal elektroninį receptą paciento ar jo atstovo prašymu įsigyti atvyksta kitas asmuo – šiuo atveju šis asmuo farmacijos specialistui privalo nurodyti paciento ESI numerį.

Kai pacientui elektroninis receptas išrašytas kitoje ES valstybėje, pacientas, atvykęs į vaistinę įsigyti vaistinio preparato, išskyrus narkotinius vaistinius preparatus, privalo farmacijos specialistui pateikti paciento asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir (ar) kitą kitoje ES valstybėje, kurioje išrašytas elektroninis receptas, nustatytą dokumentą ar privalomai teiktiną informaciją pagal tos šalies reikalavimus.“

1.2.15. Pakeičiu 143 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

143. Farmacijos specialistas, ESPBI IS e. sveikatos portale arba per vaistinės informacinę sistemą gavęs prieigą prie paciento elektroninio recepto, turi teisę:“.

1.2.16. Papildau 144.7.41 papunkčiu:

144.7.41. žyma „Vaisto pavadinimas buvo pakeistas“, jei pacientui pagal kitoje ES valstybėje išrašytą elektroninį receptą, kuriame yra žymos Ar leidžiama parduoti vaistą kitu konkrečiu pavadinimu?“ reikšmė „Taip“, parduodamas vaistinis preparatas kitu konkrečiu pavadinimu;“.

2. N u s t a t a u, kad:

2.1. šis įsakymas, išskyrus šio įsakymo 1.2.4 ir 1.2.7 papunkčius, įsigalioja 2024 m. gegužės 2 d.;

2.2. šio įsakymo 1.2.4 ir 1.2.7 papunkčiai įsigalioja 2025 m. kovo 1 d.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                      Arūnas Dulkys