LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS
įsakymas
DĖL Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. vasario 11 d. įsakymo Nr. 1-38 „Dėl elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių PATVIRTINIMO“ pakeitimo
2017 m. spalio 31 d. Nr. 1-275
Vilnius
1. P a k e i č i u Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. 1-38 „Dėl Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 17.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„17.2. elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartį su visuomeniniu tiekėju, jeigu vartotojas pagal Elektros energetikos įstatymo nuostatas turi pasirinkti nepriklausomą tiekėją, tačiau jo nepasirenka ar vartotojo pasirinktas nepriklausomas tiekėjas nevykdo prisiimtų įsipareigojimų tiekti elektros energiją sutartomis su vartotojais sąlygomis, nutraukia veiklą arba elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartį. Šiuo atveju vartotojui užtikrinamas garantinis elektros energijos tiekimas Elektros energetikos įstatymo 44 straipsnyje nustatyta tvarka ir sąlygomis. Dėl garantinio elektros energijos teikimo vartotojui sudarius elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartį su visuomeniniu tiekėju (ar persiuntimo paslaugos sutartį su skirstomųjų tinklų operatoriumi), atskira elektros energijos persiuntimo paslaugos (ar garantinio elektros energijos tiekimo paslaugos) sutartis su skirstomųjų tinklų operatoriumi (ar visuomeniniu tiekėju) gali būti nesudaroma;“.
1.2. Pakeičiu 17.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„17.3. elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartį su nepriklausomu tiekėju ir elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartį su operatoriumi, prie kurio elektros tinklų yra prijungti vartotojo elektros įrenginiai, jeigu vartotojas ketina pirkti elektros energiją iš nepriklausomo tiekėjo. Vartotojas, būdamas atsakingas operatoriui, gali pavesti nepriklausomam tiekėjui atsiskaityti su operatoriumi už elektros energijos persiuntimą (įskaitant sistemines paslaugas) ir viešuosius interesus atitinkančias paslaugas.“
1.3. Pakeičiu 43 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„43. Tuo atveju, kai visuomeniniam tiekėjui Elektros energetikos įstatymo 44 straipsnio nustatyta tvarka ir sąlygomis atsiranda pareiga užtikrinti garantinį elektros energijos tiekimą vartotojams, esantiems jam išduotoje licencijoje nustatytoje teritorijoje, visuomeninis tiekėjas garantinį elektros energijos tiekimą užtikrina ne ilgesniam kaip 6 mėnesių terminui.“
1.4. Papildau 49.151 papunkčiu:
„49.151. sudaryti tinkamas ir pakankamas sąlygas vartotojų prieigai prie informacijos ir duomenų apie mokėjimus už jiems suteiktas su elektros energijos persiuntimu susijusias paslaugas. Tinkamomis ir pakankamomis prieigos priemonėmis laikoma sąskaitos pateikimas vartotojui arba elektroninė prieiga prie vartotojo mokėjimo duomenų ar kitos pagrįstos priemonės;“.
1.5. Papildau 49.152 papunkčiu:
„49.152. elektros energijos valandinius suvartojimo duomenis už praėjusį ataskaitinį laikotarpį kartu su sąskaita už šiuo laikotarpiu suteiktas paslaugas elektroniniu būdu pateikti vartotojams, kurių objektuose vartojamos elektros energijos apskaitos prietaisai yra prijungti prie automatinės duomenų nuskaitymo ar išmaniosios energijos apskaitos sistemų. Vartotojams ir (ar), vartotojams raštiškai sutikus, nepriklausomiems tiekėjams operatoriai už iš anksto operatorių nustatytą paslaugos kainą, pagrįstą patiriamomis sąnaudomis, gali sudaryti galimybę naudotis automatinėse duomenų nuskaitymo ar išmaniosios energijos apskaitos sistemose esančiais elektros vartojimo duomenimis;“.
1.6. Papildau 501 punktu:
1.7. Papildau 51.11 papunkčiu:
„51.11. sudaryti tinkamas ir pakankamas sąlygas vartotojų prieigai prie informacijos ir duomenų apie mokėjimus už jiems patiektą elektros energiją ir (ar) su elektros energijos tiekimu susijusias paslaugas. Tinkamomis ir pakankamomis prieigos priemonėmis laikoma sąskaitos pateikimas vartotojui arba elektroninė prieiga prie vartotojo mokėjimo duomenų ar kitos pagrįstos priemonės;“.
1.8. Pakeičiu 52 punktą ir jį išdėstau taip:
„52. Visuomeninis tiekėjas be Taisyklių 51 punkte nustatytų pareigų privalo:
52.1. Elektros energetikos įstatymo tvarka nustatytomis ir viešai paskelbtomis visuomeninėmis elektros energijos kainomis ir tarifais bei nediskriminuojančiomis sąlygomis sudaryti sutartis ir tiekti elektros energiją visiems visuomeniniam tiekėjui išduotoje licencijoje nurodytoje teritorijoje esantiems buitiniams vartotojams, kurie nepasirinko nepriklausomo tiekėjo arba kai jų pasirinktas nepriklausomas tiekėjas nevykdo prisiimtų įsipareigojimų, taip pat pažeidžiamiems vartotojams;
52.2. nedelsiant po to, kai Komisija viešai paskelbia naujas kainas ir tarifus, tačiau ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki kainų ir tarifų pasikeitimo, apie kainų ir tarifų pasikeitimą pranešti vartotojui raštu, elektroniniu paštu, interneto savitarnos svetainėje ar kitu sutartyje nustatytu informacijos teikimo būdu. Šią informaciją visuomeninis tiekėjas taip pat viešai savo nustatyta tvarka skelbia interneto svetainėje;
52.3. užtikrinti garantinį elektros energijos tiekimą jam išduotoje licencijoje nustatytoje teritorijoje esantiems vartotojams. Garantinis elektros energijos tiekimas:
52.3.2. tuo atveju, kai nepriklausomas tiekėjas Taisyklių 53.6 papunkčio nustatyta tvarka įspėjo vartotoją, kad jis nebevykdys elektros energijos tiekimo, ir vartotojas nepasirinko kito nepriklausomo tiekėjo, garantinis elektros energijos tiekimas pradedamas vykdyti nuo pranešime nurodytos garantinio elektros energijos tiekimo pradžios dienos, kuri negali būti ankstesnė kaip po 3 savaičių nuo nepriklausomo tiekėjo pranešimo vartotojui, visuomeniniam tiekėjui ir operatoriui pateikimo dienos;
52.3.3. vartotojams užtikrinamas ne ilgiau kaip 6 mėnesius, o jiems taikoma elektros energijos kaina nustatoma vadovaujantis Elektros energetikos įstatymo nuostatomis. Apie garantinio elektros energijos tiekimo nutraukimą visuomeninis tiekėjas įspėja vartotoją ne vėliau kaip prieš 3 savaites iki elektros energijos tiekimo nutraukimo dienos;
52.3.4. nepriklausomiems tiekėjams ar vartotojams neįvykdžius, ar tinkamai neįvykdžius Elektros energetikos įstatymo 44 straipsnio 4 dalyje nustatytų pareigų, garantinio tiekimo metu tiekiamos elektros energijos kiekis apskaičiuojamas pagal vartotojo objekte suvartotos ir (ar) objektui persiųstos elektros energijos kiekį per einamąjį mėnesį, nustatytą proporcingai mėnesio dienų, kuriomis vartotojui užtikrinamas garantinis elektros energijos tiekimas, skaičiui;
1.9. Pakeičiu 53.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
„53.4. sudaryti su perdavimo sistemos operatoriumi balansavimo, elektros energijos pirkimo–pardavimo, o su skirstomųjų tinklų operatoriais – informacijos mainų sutartį ir kitų paslaugų sutartį, tarp jų apmokėjimo už elektros energijos persiuntimą, jeigu šią paslaugą nepriklausomam tiekėjui teikia operatorius. Pažeidęs su operatoriumi sudarytą sutartį dėl atsiskaitymo už vartotojui suteiktas persiuntimo paslaugas bei sistemines paslaugas ir viešuosius interesus atitinkančias paslaugas, nepriklausomas tiekėjas privalo operatoriaus reikalavimu užtikrinti visų savo prievolių tinkamo įvykdymo užtikrinimą;“.
1.10. Pakeičiu 53.6.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„53.6.2. vartotojo teisę pasirinkti kitą nepriklausomą tiekėją ir tokio nepasirinkimo pasekmes, kuomet nepasirinkus kito nepriklausomo tiekėjo po 2 savaičių būtų pradėtas vykdyti garantinis tiekimas. Esant Elektros energetikos įstatymo 44 straipsnio 3 dalyje nustatytoms aplinkybėms, garantinis elektros energijos tiekimas užtikrinamas nedelsiant, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šių aplinkybių atsiradimo;“.
1.11. Pakeičiu 56.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.12. Papildau 56.141 papunkčiu:
1.13. Pakeičiu 57.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.14. Papildau 611 punktu:
„611. Vartotojas turi teisę susipažinti su elektros energijos suvartojimo duomenimis, įskaitant suvartotos elektros energijos kiekį, taip pat, sudaręs aiškų susitarimą, nemokamai leisti bet kuriam tiekėjui naudotis savo apskaitos prietaisų duomenimis, kuriuos nemokamai turi teisę gauti pats vartotojas.“
1.15. Pakeičiu 78 punktą ir jį išdėstau taip:
1.16. Pakeičiu 133 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„133. Elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą vartotojui nutraukti ar apriboti leidžiama tik Taisyklėse, Papildomų garantijų socialiai pažeidžiamiems elektros energijos vartotojams taikymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 527 „Dėl Papildomų garantijų socialiai pažeidžiamiems elektros energijos vartotojams taikymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Laikino elektros energijos persiuntimo nutraukimo siekiant užtikrinti visuomenės interesus sąlygas ir su tuo susijusių nuostolių apskaičiavimo ir atlyginimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 1-121 „Dėl Laikino elektros energijos persiuntimo nutraukimo siekiant užtikrinti visuomenės interesus ir su tuo tiesiogiai susijusių pagrįstų nuostolių apskaičiavimo ir atlyginimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir sutartyje nustatytais atvejais ir tvarka, išskyrus atvejus, kai tai atliekama siekiant užtikrinti svarbius visuomenės interesus:“.
1.17. Pakeičiu 138 punktą ir jį išdėstau taip:
„138. Atliekant naujų vartotojų elektros įrenginių prijungimo ar elektros tinklų priežiūros darbus, operatoriai apie numatomą elektros energijos persiuntimo, tiekimo nutraukimą ar apribojimą ne vėliau kaip prieš 5 kalendorines dienas turi pranešti vartotojams (nurodyti planuojamą elektros energijos persiuntimo, tiekimo nutraukimo ar apribojimo laiką ir trukmę).“
1.18. Pakeičiu 142 punktą ir jį išdėstau taip:
„142. Taisyklių 141.5–141.8 papunkčiuose nurodytais atvejais operatorius ir (ar) tiekėjas turi teisę nutraukti ar apriboti elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą, pasirinktinai paštu, elektroniniu paštu, per kurjerį, faksu, informuojant vartotoją telefonu (skambučiu arba trumpąja žinute) arba viešai paskelbiant interneto svetainėje ar kitu sutartyje numatytu būdu įspėjęs buitinį vartotoją ir pažeidžiamą vartotoją ne vėliau kaip prieš 15 kalendorinių dienų, kitus vartotojus – ne vėliau kaip prieš 10 kalendorinių dienų. Šiuos pranešimus operatorius ir (ar) tiekėjas siunčia paskutiniu vartotojo operatoriui ir (ar) tiekėjui pateiktu adresu arba objekto adresu, jeigu nežinomas (vartotojas nepateikė) kitas adresas.“