Valstybės sienos apsaugos tarnybos
prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos
VADAS
ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS PASIENIO TIKRINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2017 m. gruodžio 29 d. Nr. 4-597
Vilnius
1. T v i r t i n u pridedamą Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pasienio tikrinimo tvarkos aprašą.
2. P r i p a ž į s t u netekusiais galios:
2.1. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos 2002 m. balandžio 17 d. įsakymą Nr. 4-151 „Dėl Minimalaus asmenų pasienio tikrinimo ir minimalaus kelių transporto priemonių pasienio tikrinimo taikymo pasienio kontrolės punkte taisyklių patvirtinimo“;
2.2. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos 2007 m. gruodžio 22 d. įsakymą Nr. 4-1190 „Dėl Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pareigūnų pasienio tikrinimo metu kontroliuojamų motorinių transporto priemonių dokumentų sąrašo patvirtinimo“.
3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas:
3.1. skelbtinas Teisės aktų registre ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje;
PATVIRTINTA
Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų
ministerijos vado 2017 m. gruodžio 29 d.
įsakymu Nr. 4-597
VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS pasienio tikrinimo tvarkOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pasienio tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato asmenų ir transporto priemonių vykimo per valstybės sieną teisėtumo tikrinimą bei kitus patikrinimo veiksmus, kurie pagal Europos Sąjungos (toliau – ES), Lietuvos Respublikos įstatymus ir kitus teisės aktus (toliau – teisės aktai) pavesti atlikti Valstybės sienos apsaugos tarnybai prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – VSAT).
2. Šiame tvarkos apraše vartojamos sąvokos:
2.2. Rizika – tikrinamo asmens ar transporto priemonės neteisėto vykimo per valstybės sieną tikimybė;
3. Pasienio patikrinimą sudaro:
3.3. asmenų ir transporto priemonių, kertančių valstybės sieną, bei gabenamų krovinių radiacinė kontrolė;
II SKYRIUS
ASMENS PATIKRINIMAS
5. Asmens patikrinimas atliekamas pagal 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Sąjungos kodekso (Šengeno sienų kodeksas) nuostatas.
6. Atvykstančių (išvykstančių) į (iš) valstybių narių uostus (-ų) plaukiojimo priemonių įgulos narių, turinčių teisės aktus atitinkančius jūrininko asmens tapatybės dokumentus ir iš anksto įrašytus į VSAT pateikiamus patikrinti įgulos sąrašus, įvertinus riziką, susijusią su vidaus saugumu ir neteisėta migracija, patikrinimas gali būti atliekamas nevykstant į plaukiojimo priemonę.
7. Į Lietuvos Respublikos jūrų uostą atvykusių plaukiojimo priemonių įgulų nariai, turintys jūrininko asmens tapatybės dokumentus, jiems vykstant į už jūrų uosto ribų esančią gretimą savivaldybės teritoriją kontroliuojami VSAT pareigūnų.
8. Vykimo per valstybės sieną aplinkybėms išsiaiškinti asmuo gali būti atvesdinamas į VSAT tarnybines patalpas. Prireikus gali būti atlikta asmens apžiūra.
9. Asmens, išskyrus nurodyto šio aprašo 7 punkte, patikrinimas atliekamas asmeniui būnant PKP teritorijos schemoje nustatytoje patikrinimo vietoje. Traukiniu vykstančių keleivių asmens patikrinimas gali būti atliekamas traukiniui sustojus geležinkelio stotyje ar kitoje nustatytoje vietoje prie valstybės sienos.
III SKYRIUS
PLAUKIOJIMO PRIEMONIŲ, ORLAIVIŲ IR TRAUKINIŲ PATIKRINIMAS
11. Plaukiojimo priemonės kapitonas pasienio patikrinimo metu pats arba per savo įgaliotą asmenį pateikia Konvencijoje dėl tarptautinės jūrų laivybos sąlygų lengvinimo nustatytos formos dokumentus, užpildytus lietuvių arba anglų kalba.
12. Atvykstančių (išvykstančių) į (iš) valstybių narių uostus (-ų) plaukiojimo priemonių patikrinimas nevykstant į plaukiojimo priemonę gali būti atliekamas įvertinus riziką, susijusią su vidaus saugumu ir neteisėta migracija ir iš anksto pateiktus duomenis apie plaukiojimo priemonę, jos maršrutą bei joje esančius įgulos narius.
13. Orlaivio pasienio patikrinimo metu atsakingas orlaivio įgulos narys pateikia orlaivio bendrąją deklaraciją ar orlaivio skrydžio užduotį.
14. Traukinio pasienio patikrinimo metu atsakingi traukinių, refrižeratorių ir lokomotyvų brigadų nariai pateikia traukinių, refrižeratorių ir lokomotyvų brigadų darbuotojų sąrašus ir kiekvieno reiso maršrutų lapus.
15. Plaukiojimo priemonės, orlaivio, traukinio pasienio patikrinimas pagal kontrolės lygį gali būti minimalus arba išsamus.
16. Minimalaus plaukiojimo priemonės, orlaivio ar traukinio pasienio patikrinimo metu tikrinama:
16.1. dokumentai, patvirtinantys plaukiojimo priemonės, orlaivio ar traukinio vykimo per valstybės sieną teisėtumą;
17. Išsamaus plaukiojimo priemonės, orlaivio ar traukinio pasienio patikrinimo metu atliekami šio aprašo 16 punkte nurodyti veiksmai.
18. Tikrinant, ar plaukiojimo priemonėje, orlaivyje ar traukinyje nėra pasislėpusių asmenų, gali būti naudojamos techninės priemonės, tarnybiniai šunys, taip pat gali būti išardomos atskiros transporto priemonės dalys, nuimamos muitinės ar kitos plombos bei atidaromos plombuotos patalpos, ertmės, konteineriai, iškraunamos prekės (daiktai) ar atplėšiamos prekių (daiktų) pakuotės.
Iv SKYRIUS
AUTOMOBILIŲ KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONĖS PATIKRINIMAS
19. Automobilių kelių motorinės transporto priemonės ir jos priekabos (toliau – transporto priemonė) vairuotojas pasienio patikrinimo metu pateikia:
19.3. transporto priemonių civilinės atsakomybės draudimo faktą patvirtinančius dokumentus (galiojantį draudimo liudijimą ar kitą dokumentą, kitos valstybės teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinantį draudimo sutarties sudarymą);
19.4. transporto priemonės techninės apžiūros ataskaitą, lipduką ar kitus dokumentus, patvirtinančius transporto priemonės techninės būklės patikrinimo ir įvertinimo teigiamą rezultatą;
19.6. žymą apie transporto priemonės išregistravimą ir laikinų numerių išdavimą transporto priemonės registravimo dokumente (taikoma įvežamų į ES, išvežamų ir vežamų per ją tranzitu išregistruotų transporto priemonių, vykstančių sava eiga, vairuotojams);
20. Dokumentai, nurodyti 19.2–19.5 papunkčiuose, pateikiami tik VSAT pareigūnams papildomai pareikalavus.
22. Transporto priemonė turi būti pažymėta tos valstybės, kurioje transporto priemonė registruota, skiriamaisiais ženklais (lipdukais), jei transporto priemonės valstybiniame numeryje nėra simbolio, nurodančio, kurioje valstybėje yra registruota transporto priemonė.
23. Transporto priemonių, kurios vyksta ne sava eiga (gabenamos kaip prekė), dokumentų VSAT pareigūnai netikrina, išskyrus atvejus, kai yra informacija ar kyla įtarimų, kad transporto priemonės yra vogtos.
25. Transporto priemonės minimalaus pasienio tikrinimo metu patikrinama:
25.1. pagal pateiktą transporto priemonės registravimo dokumentą – ar jos tipas, markė, modelis, spalva, valstybinio numerio ženklas atitinka nurodytus registravimo dokumente;
25.3. ar transporto priemonė paženklinta tos valstybės, kurioje ji įregistruota, skiriamuoju ženklu (lipduku);
26. Atliekant minimalų transporto priemonės pasienio tikrinimą, paprastai keleiviai iš jos neišlaipinami.
27. Transporto priemonės išsamaus pasienio patikrinimo metu atliekami šio aprašo 25 punkte nurodyti veiksmai, taip pat patikrinama:
27.1. ar transporto priemonės vairuotojas turi vairuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti tos kategorijos transporto priemonę, ar vairuotojo pažymėjimas yra galiojantis, nesuklastotas;
27.2. ar transporto priemonė drausta transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu, išskyrus atvejus, kai transporto priemonės, jos priekabos įprastinė buvimo vieta yra kitos ES valstybės narės teritorijoje (ji registruota vienoje iš Europos ekonominės erdvės valstybių), ar ją vairuoja ES pilietis (galimi tik nesisteminiai patikrinimai, nesiekiant išimtinai tikrinti transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo);
27.3. ar transporto priemonė turi galiojančią techninės apžiūros ataskaitą, lipduką ar kitus dokumentus, patvirtinančius transporto priemonės techninės būklės patikrinimo ir įvertinimo teigiamą rezultatą;
28. Prireikus teisės aktų nustatyta tvarka gali būti atlikta transporto priemonės apžiūra: išardomos jos atskiros dalys, nuimamos muitinės ar kitos plombos bei atidaromos plombuotos ertmės, konteineriai, iškraunamos prekes (daiktai) ar atplėšiamos prekių (daiktų) pakuotės. Tokiems veiksmams atlikti transporto priemonė gali būti siunčiama į šiam tikslui skirtus boksus, angarus ar kitas specialiai tam skirtas vietas. Paprastai tai taikoma tuomet, kai pagal turimą informaciją arba minimalaus kelių motorinės transporto priemonės tikrinimo metu įvertintą riziką yra tikėtina, kad jos vykimas per valstybės sieną yra neteisėtas arba joje įrengtose slėptuvėse ar plombuotose patalpose, ertmėse, konteineriuose yra slepiami asmenys ar draudžiami daiktai.
29. Minimalus transporto priemonės patikrinimas taikomas, kai jų vairuotojai yra Lietuvos Respublikos, kitų ES valstybių narių, Islandijos, Norvegijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos piliečiai.
Tais atvejais, kai pagal turimą informaciją arba minimalaus kelių motorinės transporto priemonės tikrinimo metu įvertintą riziką yra tikėtina, kad Lietuvos Respublikos, kitų ES valstybių narių, Islandijos, Norvegijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos piliečių vairuojamų kelių motorinių transporto priemonių vykimas per valstybės sieną yra neteisėtas, taikomas išsamus transporto priemonės pasienio patikrinimas.
V SKYRIUS
RADIACINĖ KONTROLĖ
Vi SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
31. Nustačius atvejus, kai transporto priemonių vairuotojai, vykdami per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, pateikia dokumentus, kurių tikrumas gali kelti abejonių (yra netikslumų), taip pat esant kitiems šiame apraše nenumatytiems atvejams, sprendimą dėl transporto priemonės bei asmenų joje tolesnio vykimo per valstybės sieną priima PKP pamainos vyresnysis, vadovaudamasis teisės aktais.