Pagėgių savivaldybės taryba

 

sprendimas

DĖL PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS 2023 METŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANO PATVIRTINIMO

 

2023 m. vasario 2 d. Nr. T-26

Pagėgiai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 3 dalimi, Socialinių paslaugų planavimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr. 1132 „Dėl Socialinių paslaugų planavimo metodikos patvirtinimo“, Socialinių paslaugų plano formos ir Socialinių paslaugų efektyvumo vertinimo kriterijais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. A1-104 „Dėl Socialinių paslaugų plano formos ir Socialinių paslaugų efektyvumo vertinimo kriterijų patvirtinimo“, Pagėgių savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Pagėgių savivaldybės 2023 metų socialinių paslaugų planą (pridedama).

2. Sprendimą paskelbti Teisės aktų registre ir Pagėgių savivaldybės interneto svetainėje www.pagegiai.lt.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                        Vaidas Bendaravičius


 

PATVIRTINTA

Pagėgių savivaldybės tarybos

2023 m. vasario 2 d

sprendimu Nr. T-26

 

PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS 2023 METŲ

SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANAS

 

I.       ĮVADAS

 

1. 1. Bendra informacija

 

Pagėgių savivaldybės 2023 m. socialinių paslaugų planas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu ir Socialinių paslaugų planavimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr. 1132 „Dėl socialinių paslaugų planavimo metodikos patvirtinimo“. Socialines paslaugas savivaldybėje planuoja ir organizuoja Pagėgių savivaldybės administracija (toliau – Administracija). Socialinių paslaugų teikėjai – savivaldybės ir ne savivaldybės pavaldumo socialinių paslaugų įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos.

Rengiant Pagėgių savivaldybės 2023 metų socialinių paslaugų planą buvo naudojami Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos socialinio žemėlapio, Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Tauragės skyriaus, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (Sodra) Tauragės skyriaus, Pagėgių savivaldybės administracijos struktūrinių padalinių, Pagėgių savivaldybės socialinės globos įstaigų, teikiančių socialines paslaugas ir nevyriausybinių organizacijų (toliau – NVO), pateikti duomenys. Rengiant 2023 m. socialinių paslaugų planą buvo kreiptasi į socialinius partnerius (biudžetines ir viešąsias įstaigas, nevyriausybines organizacijas, bendruomenes, gyventojus ir kt.), kurie teikia ar numato teikti socialines paslaugas Pagėgių savivaldybės gyventojams ir pateikti pasiūlymus 2023 m. socialinių paslaugų planui. Pasiūlymų ir rekomendacijų nesulaukta.

 

1.2. Socialinių paslaugų teikimo ir plėtros tikslai     

 

Pagėgių savivaldybės 2023 m. socialinių paslaugų plano tikslas ir toliau išlieka nustatyti veiksnius, turinčius įtakos gyventojų socialinių paslaugų poreikiams, gerinti socialinių paslaugų kokybę, didinti jų kompleksiškumą ir veiksmingumą, apimantį efektyvesnį socialinių paslaugų struktūros kūrimą ir esamos pertvarkymą. Bendrasis socialinių paslaugų tikslas – socialinių paslaugų organizavimas atsižvelgiant į Pagėgių savivaldybės gyventojams nustatytą socialinių paslaugų poreikį.

Pagėgių savivaldybės socialinių paslaugų teikimo ir plėtros tikslai: mažinti socialinę atskirtį, plėtoti socialinių paslaugų kiekį ir gerinti jų kokybę, vykdant valstybės ir savivaldybės socialinę politiką, plėtoti dienos socialinės globos paslaugas asmenims su sunkia negalia, jų aplinkoje, siekiant išvengti ilgalaikės socialinės globos įstaigoje, plėsti paslaugas vaikams netekusiems tėvų globos ir kt. asmenims (šeimoms) atsidūrusiems kritinėje situacijoje, plėsti ir gerinti nestacionarių socialinių paslaugų teikimą socialinių problemų turinčioms šeimoms ir jų vaikams, socialinės rizikos vaikams ir jų tėvams, neįgaliesiems ir jų šeimų nariams, vaikams su negalia bei senyvo amžiaus asmenims, pasitelkiant psichologo pagalbą, pagal poreikį suteikti ilgalaikes/trumpalaikes, laikino atokvėpio socialinės globos paslaugas senyvo amžiaus, neįgaliems asmenims, asmenims su sunkia negalia, teikiant socialines paslaugas plėtoti ir toliau gerinti bendradarbiavimą su nevyriausybinėmis organizacijomis, bendruomenėmis ir kitomis įstaigomis, skirti lėšų ir sudaryti sąlygas kelti socialinių darbuotojų profesinę kvalifikaciją bei gerinti jų darbo sąlygas, socialinės globos įstaigų, teikiančių socialines paslaugas, atitikimas licencijų reikalavimams, užtikrinti tinkamą perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų prieinamumą neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos likusiems vaikams.

 

1.3. Socialinių paslaugų plano rengėjai

 

Rengiant socialinių paslaugų planą bendradarbiavo socialinės globos įstaigų vadovai, Pagėgių savivaldybės administracijos skyrių specialistai, seniūnijų socialinio darbo organizatoriai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

 

II. BŪKLĖS ANALIZĖ

 

2.1.    Savivaldybės socialinės ekonominės ir demografinės situacijos įvertinimas

Pagėgių savivaldybė įsikūrusi Lietuvos vakaruose, pajūrio žemumoje, pietvakarinėje Tauragės apskrities dalyje. Užimanti 537 km² plotą Savivaldybė ribojasi su Jurbarko rajono, Tauragės rajono ir Šilalės rajono savivaldybėmis.

 

Pagėgių savivaldybę sudaro: Pagėgių, Vilkyškių, Stoniškių, Lumpėnų ir Natkiškių seniūnijos, kurioms priklauso 105 kaimai. Statistikos departamento duomenimis (nuoroda: https://osp.stat.gov.lt/statistiniu-rodikliu-analize?hash=d471efd9-a240-4ee8-96cf-15b708f0658f#/), 2022 metų pradžioje Pagėgių savivaldybės teritorijoje gyveno apie 7236 gyventojai.  

 

Vidutinis metinis gyventojų skaičius ir sudėtis                                                                    1 lentelė                                                                                                         

 

Eil.

Nr.

Rodiklis

Gyventojų (šeimų) skaičius*

1.

Gyventojų skaičius 

7236

1.1.

mieste

1740

1.2.

kaime

5496

1.3.

pensinio amžiaus gyventojai (65+)

1441

1.4.

darbingo amžiaus gyventojai (18-64 m.)

4571

1.5.

suaugę asmenys su negalia (skaičius pastoviai kintantis)

~ 715

1.6.

vaikai

Mokyklinio amžiaus vaikai, iš jų:

-   677 - mokiniai lankantys mokymosi įstaigas (1-12 kl.);

-   63 - vaikams teikiamas priešmokyklinis ugdymas;

-   156 – teikiamas ikimokyklinis ugdymas.

1.7.

vaikai su negalia (skaičiai pastoviai kintantys)

45

2.

Socialinių problemų turinčios šeimos

41

2.1.

Ir jose augantys vaikai

76

 

Stebimos šeimos

13

 

*Statistikos departamento, Pagėgių savivaldybės administracijos duomenys

 

Pastaruosius metus Pagėgių savivaldybėje gyventojų skaičius vis kito. Pagrindinė gyventojų mažėjimo priežastis – gyventojų mirtingumas, mažas gimstamumas ir gyventojų migracija tiek į miestus, tiek į užsienio valstybes. Daugiausia gyventojų gyvena kaime, todėl didelis dėmesys turi būti skiriamas kaimui, vienkiemiuose gyvenančių asmenų socialinių paslaugų plėtojimui ir socialinės atskirties prevencijai.        

 

Pagėgių savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir civilinės metrikacijos skyriaus informacija                                                                                                           

 

2 lentelė

 

 

 

 

2018 m.

 

2019 m.

 

2020 m.

 

2021 m.

 

2022 m.

Gimusių vaikų skaičius

90

 

72

62

62

63

 

Mirusių asmenų skaičius

110

 

113

127

160

143

 

 

2.2.    Gyventojų socialinių paslaugų poreikius sąlygojantys veiksniai

Rinkos ekonomikos sąlygos išryškino žmonių grupes, kurioms socialinės paslaugos labai svarbios. Tai socialinių problemų turinčios šeimos, vaikai su negalia ir jų šeimos, likę be tėvų globos vaikai, suaugę asmenys su negalia ir jų šeimos, senyvo amžiaus asmenys ir jų šeimos, socialinės rizikos suaugę asmenys ir kiti asmenys, kuriems netikėtai atsiranda socialinių problemų.

Socialinių paslaugų poreikiui ir tinklo plėtojimui įtakos turi politiniai veiksniai ir jų pokyčiai, įtakojantys socialinės apsaugos politiką Lietuvoje: Lietuvos Respublikos įstatymai, Vyriausybės nutarimai ir kiti teisės aktai, reglamentuojantys socialinių paslaugų teikimą. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos valstybėse kasmet vis didesnę dalį sudaro pagyvenę, tai yra 60 metų ir vyresni žmonės. Vyksta senėjimo procesas.

Pagėgių savivaldybės gyventojų socialinių paslaugų poreikius lemia įvairūs veiksniai: mažas gimstamumas, visuomenės senėjimas, negalia, emigracija, socialinė rizika, nedarbas ir kt. Pagrindiniai socialinių paslaugų gavėjai Pagėgių savivaldybėje yra senyvo amžiaus asmenys, darbingo amžiaus asmenys turintys negalią, asmenys su sunkia negalia, socialinių problemų turinčios šeimos ir jose augantys vaikai bei kiti įvairų socialinį statusą turintys asmenys, kuriems nustatomi specialieji poreikiai. Socialinių paslaugų poreikis įvairioms socialinėms grupėms yra stabilus.

Socialinių paslaugų skyrimas siejamas su nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros kompensacijos skyrimu, gyventojams yra nustatomi specialieji poreikiai ir asmens pageidavimu skiriamos reikalingos paslaugos. Gyventojams, kuriems nustatyti specialieji poreikiai, atsižvelgiant į asmens situaciją yra skiriamos bendrosios ar specialiosios socialinės paslaugos.

Savivaldybės administracijos Socialinės politikos ir sveikatos skyriaus duomenimis gyventojų, gaunančių tikslinę kompensaciją, skaičius                                                                     3 lentelė 

 

RODIKLIAI

2018 m.

2019 m.

2020 m.

2021 m.

2022 m.

Nustatyta nuolatinės slaugos tikslinė kompensacija

224

146

190

183

140

Nustatyta nuolatinės priežiūros tikslinė kompensacija

282

215

248

235

202

 

Specialiųjų poreikių nustatymo funkcija perduota Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – NDNT). NDNT nustato: pirmojo lygio slaugos poreikį, antrojo lygio slaugos poreikį, pirmojo lygio nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikį, antrojo lygio nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikį ir lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensavimo poreikį.

Savivaldybė atsakinga už Asmens veiklos ir gebėjimų dalyvauti įvertinimo klausimyno pildymą, aplankant asmenis jų gyvenamojo aplinkoje, bendraujant telefonu su pačiu asmeniu ar jo artimuoju, įvertinant asmens gebėjimą savimi pasirūpinti. Užpildytas klausimynas pateikiamas NDNT teritoriniam skyriui, kuris pateikia užklausą dėl klausimyno užpildymo. 2022 m. užpildyta 117 klausimynų.

Pagėgių savivaldybės tarybos 2016 m. spalio 27 d. Nr. T-201 sprendimu „Dėl Pagėgių savivaldybės neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisijos sudarymo ir jos nuostatų patvirtinimo“, patvirtinta komisija 2022 m. posėdžiavo vieną kartą ir apsvarstė 11 klausimų dėl neveiksnaus asmens būklės peržiūrėjimo. 

Artimieji pageidauja nusistatyti savo artimųjų atžvilgiu globą ar rūpybą, bei tapti turto administratoriais, nes slaugant asmenį, kuriam nustatytas nuolatinės slaugos poreikis, globėjui ar rūpintojui, globojantis asmuo tampa socialiai draustas. Globėjais ar rūpintojais dažniausiai tampa nedirbantys šeimos nariai.

2022 m. dėl globos arba rūpybos nustatymo į Tauragės apylinkės teismo Tauragės rūmus buvo kreiptasi dėl 4 asmenų. 

 

Teismo sprendimu asmenys tapę globėjais ar rūpintojais (asmenų skaičius)                4 lentelė                                                                                               

 

 

2018 m.

2019 m.

2020 m.

2021 m.

2022 m.

Teismo sprendimu asmenys tapę globėjais ar rūpintojais

9

7

4

4

4

 

Nagrinėjant socialinių paslaugų gavėjų grupes, viena iš aktualesnių socialinių paslaugų gavėjų grupė – suaugę socialinės rizikos asmenys. Tai asmenys, neturintys pastovaus būsto, piktnaudžiaujantys alkoholiu, asmenys, grįžę iš įkalinimo įstaigų, kurie iš dalies ar visiškai netekę gebėjimų savarankiškai rūpintis savimi ar kitais šeimos nariais, smurtaujantys. Asmenims teikiamos bendrosios socialinės paslaugos, skiriami maisto paketai iš „Maisto banko“ ir intervencinių atsargų tiekimo labiausiai nepasiturintiems asmenims, teikiama parama rūbais, vienkartinė piniginė parama, tarpininkauja seniūnijų socialinio darbo organizatorės dėl asmens dokumentų sutvarkymo, sudaroma galimybė naudotis pirmine teisine pagalba ir kt. Atsiradus problemų pavieniams asmenims yra ieškoma įvairių sprendimo ir paramos formų kaip padėti išspręsti susidariusią situaciją.

Didelė socialinių paslaugų gavėjų grupė – socialinių problemų turinčios šeimos ir jose augantys vaikai. Socialinėmis paslaugomis ir socialinių darbuotojų intervencija siekiama sumažinti neigiamas socialinių problemų pasekmes. Dažniausiai šeimose vyrauja šios pagrindinės problemos, dėl kurių jos įrašomos į apskaitą: piktnaudžiavimas alkoholiu, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, ilgalaikis nedarbas, kvalifikacijos neturėjimas, šeimyninių santykių nestabilumas, konfliktai šeimoje, smurto naudojimas, jaunėjantys ar net nepilnamečiai asmenys, tampantys tėvais, tėvų socialinių įgūdžių auklėjant vaikus stoka, tėvų nedarbas bei socialinių paslaugų, skirtų šioms šeimoms, jose augantiems vaikams, nepriėmimas. Šiose šeimose augantys vaikai neturi tinkamų sąlygų pozityviai socializacijai, patiria smurtą, skurdą, tėvų nepriežiūrą, naudojama psichologinė, fizinė prievarta tarp tėvų ir vaikų, tėvai vengia dalyvauti bendruomeninėje veikloje. Šeimoms, turinčioms socialinių problemų ir jose augantiems vaikams teikiamos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos, kurias teikia Pagėgių savivaldybės Šeimos gerovės centro socialiniai darbuotojai.

Kriziniu laikotarpiu dėl socialinių įgūdžių stokos mama su vaikais yra laikinai apgyvendinama Krizių namuose ir teikiamos suaktyvintos socialių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos iki 6 mėnesių, o esant būtinumui paslaugos pratęsiamos dar ilgiau. Taip yra stengiamasi išvengti vaikų paėmimo iš šeimos, o vaikams nereikia steigti laikinosios globos ir skirti socialinių paslaugų socialinės globos įstaigoje. Vaikas/ai nepraranda socialinio ryšio su tėvais.

Smurtą patyrusiems vaikams ir jų šeimoms organizuojama įvairi pagalba: psichologo konsultacijos, skirtingų sričių specialistų pagalba, tarpininkavimas įvairiose institucijose ir pan. Pagrindinis tikslas – išsaugoti vaikus šeimose ir sudaryti kuo geresnes sąlygas vaikams tėvų namuose, nepažeidžiant jų interesų ir teisių.

Pastaruoju metu vis daugiau akcentuojama, kad socialinė atskirtis turi būti mažinama įtraukiant vietos bendruomenes. Kiekvienoje seniūnijoje yra sudarytos socialinės paramos teikimo komisijos, kuriose įtraukti aktyvūs bendruomenės nariai, socialiniai pedagogai, policijos atstovai, medikai ir kt. atstovai. Jų pateikiama informacija efektyviau padeda spręsti atsirandančias problemas šeimoje.     

 

2.3. Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius.

 

Įvairių problemų sprendimuose dalyvauja ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius (toliau – TBK). Pagrindinė TBK veikla – renka ir analizuoja informaciją, kokios kompleksinės pagalbos reikia savivaldybės teritorijoje gyvenantiems vaikams, taip pat jų tėvams ar globėjams (rūpintojams). TBK rūpinasi reikiamais dokumentais, patvirtinančiais kompleksinės pagalbos poreikį, organizuoja ir koordinuoja kompleksinę pagalbą, padeda suburti įvairių valstybės ir savivaldybės institucijų ir įstaigų specialistų komandą, teiksiančią švietimo pagalbos, socialinės paramos ir sveikatos priežiūros paslaugas konkrečiam vaikui ir jo tėvams. TBK informuoja visuomenę apie galimybes šeimoms gauti kompleksinę pagalbą.        

 

2.4.    Nedarbas

 

Socialinių paslaugų poreikio svyravimams įtaką daro migracijos, nedarbo lygio, užimtumo, finansiniai ir kiti rodikliai. Bedarbystė yra viena iš pagrindinių socialinių problemų atsiradimo priežasčių. Pagal Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Tauragės skyriaus informacija Pagėgių savivaldybėje 2023 m. sausio 1d. įregistruotas 371 asmuo ieškantis   darbo. 2023 m. sausio 1 d. šalyje nedarbo lygis 8,9, Tauragės savivaldybėje nedarbo lygis buvo 8,8 proc. Pagėgių savivaldybėje nedarbo lygis  8,1 proc.

Jaunimo (16-29 m.) registruotas nedarbas Tauragės apskrityje 4,7 proc., Pagėgių savivaldybėje 2,5 proc.

Pagėgių savivaldybė 2022 metų užimtumo didinimo programai buvo skirta 22 469 eurai, projektui finansuojamam iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų, iš jų skirti 15 237 eurai (darbo užmokesčiui). Buvo teikiamos socialinės ir motyvavimo paslaugos.

 

2.5. Maisto produktai

 

Mažinant socialinę atskirtį Europos socialinio fondo agentūra ir toliau vykdo labiausiai skurstantiems Lietuvos gyventojams skirtų maisto produktų pirkimą ir tiekimą. Savivaldybėje įgyvendinamas Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo lėšomis finansuojamas projektas, kuris apima paramą maisto skiriamos  produktais ir higienos prekėmis. Gyventojams maisto produktai buvo skirstomi šešis kartus. Vieno dalinimo metu maisto produktus gaudavo 1055 gyventojai.

 

2.6. Būsto ir aplinkos pritaikymas

 

2022 m. Pagėgių savivaldybėje buvo pritaikyti 2 būstai neįgaliesiems. Skirta 6001,42 eurai iš valstybės biudžeto lėšų ir 6347,79 eurai iš savivaldybės lėšų. 2023 m. sausio 1 d. eilėje laukia 2 asmenys, kuriems ir planuojama šiais metais atlikti būsto pritaikymą. 2023 m. numatyta skirti finansavimą iš valstybės biudžeto 7173,30 eurai ir iš savivaldybės biudžeto 4199,00 eurai.

 

2.7. Pagėgių savivaldybės gyventojams socialinių paslaugų ir socialinės paramos teikimo komisija

 

Pagėgių savivaldybės administracijos direktoriaus 2022 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. A1-373 patvirtinta Pagėgių savivaldybės gyventojams socialinių paslaugų ir socialinės paramos teikimo komisija ir jos nuostatai, (toliau – Komisija). Pagrindinis Komisijos uždavinys – Pagėgių savivaldybės gyventojų asmenų (šeimų) prašymų dėl socialinių paslaugų parinkimo, skyrimo, tęsimo, nutraukimo ir socialinės paramos skyrimo įvairiomis piniginėmis ir nepiniginėmis formomis svarstymas bei rekomendacinių sprendimų priėmimas. 2022 m. Komisija turėjo 11 posėdžių, kurių metu buvo apsvarstyta 113 klausimų, susijusių su socialinių paslaugų skyrimu, pakeitimu, sustabdymu ar nutraukimu.

 

 

2.8. Socialinės globos paslaugų teikėjai

 

Socialinių paslaugų gavėjai pagal socialinės globos įstaigas                                       5 lentelė

Eil.

Nr.

Socialinių paslaugų

teikėjas

Teikiama

paslauga

Paslaugų gavėjų/atvykusių skaičius

2018 m.

2019 m.

2020 m.

2021 m.

2022 m.

1.

Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos

ir senelių globos

namai

Ilgalaikė

socialinė globa

6 gyv.

9 gyv.

7 gyv.

7 gyv.

7

Trumpalaikė

socialinė globa

11 gyv.

3 gyv.

1 gyv.

1gyv.

2 gyv. metų pabaigoje

Slaugos lova

---

---

---

---

-

Dienos socialinė globa

institucijoje

9 gyv.

8 gyv.

8 gyv.

8 gyv.

8

1.1.

Adakavo socialinių paslaugų namai

 

Ilgalaikė

soc. globa

3 gyv.

3 gyv.

1 gyv.

gyventojas perkeltas į Rokiškio psichiatrijos ligoninę

-

Trumpalaikė

soc. globa

---

1 gyv.

(6 mėn.)

1 gyv.

 

---

-

1.2.

Jurdaičių socialinės globos namai

Ilgalaikė

soc. globa

2 gyv.

2 gyv.

1 gyv.

1gyv.

1

1.3.

VšĮ „Antavilių

Ilgalaikė

soc. globa

---

---

1

1 gyv.

1

1.4.

Macikų socialinės

globos

namai

Ilgalaikė

soc. globa

4 gyv.

 

5 gyv.

 

4 gyv.

 

5 gyv.

5

Trumpalaikė

soc. globa

---

2 gyv.

1 gyv.

2 gyv.

1 gyv. atvyko ir 1 išvyko

1.5.

Suvalkijos socialinės globos namai

Ilgalaikė

soc. globa

1 gyv.

1 gyv.

1 gyv.

1gyv.

1

1.6.

Ventos socialinės 

globos namai

Ilgalaikė

soc. globa

2 vaikai

 

2 vaikai

1 vaikas

1 vaikas

1

1.7.

Rusnės specialioji mokykla

Ilgalaikė

soc. globa

5 vaikai

2 vaikai

2 vaikai

3 vaikai

3

1.8.

Smalininkų specialioji mokykla

Ilgalaikė

soc. globa

4 vaikai

6 vaikai

4 vaikai

6 vaikai

6

1.9.

Skaudvilės specialioji mokykla

Ilgalaikė

soc. globa

9 vaikai

5 vaikai

4 vaikai

6 vaikai

7

1.10.

Skalvijos namai

Ilgalaikė

soc. globa

1 vaikas

1 vaikas

1 vaikas

1vaikas

1 vaikas

1.11.

Tauragės reabilitacijos centras- mokykla „Pušelė“

Trumpalaikė/

ilgalaikė soc. globa

---

3 vaikai

2 vaikai

4 vaikai

4

vaikai ikimokyklinio amžiaus

1.12.

Jurbarko sandora

Intensyvi krizių įveikimo paslauga

---

---

1 suaugęs

ir

1 kūdikis

1 suaugęs

ir

1 kūdikis

1 suaugęs

ir

1 kūdikis

(laikotarpis 2022-05-06 mėn.)

2.

Pagėgių savivaldybės

Šeimos gerovės centras

Soc. priežiūra (paslaugos

į namus)

17 gyv.

19 gyv.

19 gyv.

23 gyv.

27 gyv.

Dienos soc.

globa. Integrali

pagalba į namus

22 gyv.

41 gyv.

29 gyv.

27 gyv.

30 gyv.

Socialinių

įgūdžių ugdymo

ir palaikymo

socialinės

paslaugos

Šeimos

perduotos

seniūnijoms

---

---

Nuo 2022.01.01. funkcijos perkeltos iš seniūnijų

41 šeima

76 vaikai

Trumpalaikė

soc. Globa moterims, patyrusioms smurtą (Krizių namai)

4 suaugę

ir 3 vaikai

2 suaugę

ir 3 vaikai

4 suaugę

ir 4 vaikai

4 suaugę

ir 5 vaikai

2 suaugę ir 4 vaikai

(metų pabaigoje nebuvo nei vienos šeimos)

Specialaus

transporto

paslaugos

2 asm.

vežami

hemodializei

4 asm.

vežami

hemodializei

6 asm.

vežami

hemodializei

6 asm.

vežami

hemodializei

Metų eigoje buvo vežami 3 gyventojai

2 gyventojai mirė, 1 gyventojas išvyko

Metų pabaigoje nebuvo hemodializei vežamų asmenų

Kompensacinės technikos

priemonių

aprūpinimas

56

(48 praš.)

57

(45 praš.)

71

(57 praš.)

85

(72 praš.)

95 komp. tech.

(86 praš.)

Aprūpinimas

parama

rūbais ir kt.

priemonėmis

2 tonos

11 tonų

Dėl COVID parama

nebuvo

gauta

Pagal poreikį

Pagal poreikį

Vaikų dienos

centras

23 šeimos

34 vaikai

24 vaikai

27 vaikai

iš 22 šeimų

17 vaikų

17

Psichologo

konsultacijos

45 asm.

78 asm.

89 asm.

116 asm.

165 asm.

Asmens higienos

paslaugos

67 asm.

(28 m.

ir 39 v.)

61 asm.

(20 m. ir

41 v.)

89 asm.

(23 m.

ir 66 v.)

-

-

Maisto bankas

266 asm.

282 asm.

262 asm.

180 asm.

180 asm.

Ilgalaikė/

trumpalaikė soc. paslauga

(Vaiko globos centro padalinys)

31

vaikai

27 vaikai

25 vaikai

Bendruomeniniuose namuose

14 su nuolatine globa ir 1 vaikas su aikinėja globa

Bendruomeniniai globos namai viso: 12 vaikų

Vilniaus g. 4A,Pagėgių m. 5 vaikai ir 7 vaikai Mažaičių k.

3.

Pagėgių savivaldy

bės Neįgaliųjų

draugija

Teikiamos

bendrosios

soc. pasl.,

skalbimo,

užimtumo ir kt.

367 suaugę

asm. ir 2 vaikai su

negalia

339 suaugę

asm. ir 4 vaikai su

negalia

337 suaugę

asm. ir 2 vaikai su

negalia

328 suaugę asm. ir 2 vaikai su negalia

282 suaugę asm. ir 2 vaikai su negalia

Specialaus

transporto

paslaugos

145

(64 asm.)

221

(93 asm.)

245

(94 asm.)

395

(106 asm.)

362

(124 asm.)

Asmens higienos

paslaugos

105 asm.

117 asm.

90 asm.

91 asm.

75 asm.

4.

VšĮ „Sudoku“

Dienos soc.

globa. Integrali

pagalba į namus

14 gyv.

15 gyv.

21 gyv.

14 gyv.

19 gyv.

5.

Šilgalių kaimo

bendruomenė

Vaikų dienos

centras

----

----

20

vaikų

20 vaikų

20 (iki 2023-01-01)

Nuo 2023-01-01 vaikų skaičius 16

6.

VšĮ „Namai prie

Rambyno“

Vaikų dienos

Centras (Kentriuose)

---

Veiklos

nevykdė

10 vaikų

10 vaikų

10

6.1.

VšĮ „Namai prie

Rambyno“

Vaikų dienos

Centras (Šilgaliuose)

-

 

-

-

Nuo 2023-01-01 pradėta veikla

10

7.

Pagėgių evangelikų

liuteronų parapijos

labdaros organizacija

„Pagėgių Sandora“

Vaikų dienos

centras

Lankydavo

15-25 vaikų

Finansavi

mo šaltinis:

užsienio

rėmėjai

Lankydavo

15-25 vaikų

Finansavi

mo šaltinis:

užsienio

rėmėjai

 

25 vaikai

 

20 vaikų

20 vaikų iki (2022-06-30)

Nuo 2022-07-01

16 vaikų

8.

Vilkyškių evangelikų

liuteronų parapija

 

Vaikų dienos

centras

---

Skirtas

finansavimo

lėšos

patalpų

įsirengimui

ir įrangos

įsigijimui

Veiklos

nevykdė

Veikla vykdoma nuo 2022 m.

25

9.

Natkiškių kaimo bendruomenės

Vaikų dienos centras

-

-

-

-

15

(pradėta veikla nuo 2023-01-01)

 

Pagal lentelėje pateiktą informaciją, socialinės globos įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos įsijungia į socialinių paslaugų teikimą, apimdamos įvairaus socialinio statuso asmenų grupes. Dėl socialinių paslaugų pagalbos kreipiasi tik dalis gyventojų, kuriems ji reikalinga, kiti jų atsisako, kadangi prižiūri artimieji, giminės arba visiškai nenori niekieno pagalbos.

Vienas iš socialinių paslaugų tikslų, kad asmuo (šeima) galėtų palaikyti socialinius ryšius su bendruomene ir įveiktų socialinę atskirtį nepaisant turimos negalios. Neįgaliems, senyvo amžiaus asmenims ir įvairaus socialinio statuso asmenims dažniausiai reikalingos bendrosios (informavimo, atstovavimo, tarpininkavimo, asmeninės higienos ir kt.), socialinės priežiūros (pagalbos į namus), dienos socialinės globos (integralios pagalbos) paslaugos asmens namuose ar socialinės globos namuose.

Savivaldybės administracija planuoja atkreipia dėmesį į nestacionarių socialinių paslaugų plėtrą, socialinių įgūdžių ugdymą ir palaikymą – neįgaliesiems, senyvo amžiaus asmenims ir vaikams iš socialinių problemų turinčių šeimų. Taip pat planuojama socialinių paslaugų plėtra dienos centrų, grupinio gyvenimo namų socialinės rizikos asmenims, neįgaliems ir senyvo amžiaus asmenims, įkūrimui. Socialiniai darbuotojai turi skatinti asmenų, gaunančių socialines paslaugas savarankiškumą ir motyvaciją sprendžiant problemas, padedant įveikti socialinę atskirtį.

 

Socialinių paslaugų infrastruktūros savivaldybėje analizė                                              6 lentelė                                                                      

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų įstaigos tipas pagal žmonių soc. grupes

Socialinių paslaugų įstaigos pavadinimas

Vietų (gavėjų) skaičius

iš viso

finansuojamų savivaldybės

1.

Socialinės globos namai

Pagėgių Šeimos gerovės centras

Ilgalaikė ir trumpalaikė soc. globa vaikams, kuriems nustatyta laikina/nuolatinė globa (rūpyba)

(Bendruomeniniai namai)

12

 

12

 

Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namai

Ilgalaikė soc. globa senyvo amžiaus asmenims ir suaugusiems asmenims su negalia

38

38

2.

Šeimynos

-

-

-

3.

Laikino gyvenimo namai

-

-

-

4.

Dienos socialinės globos centrai

Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namai

8

8

5.

Savarankiško gyvenimo namai

-

-

-

6.

Socialinės priežiūros centrai

-

-

-

7.

Bendruomeninės įstaigos

-

-

-

8.

Kitos socialinių paslaugų įstaigos (pagalbos į namus tarnyba, socialinių paslaugų centras ir kt.)

Pagėgių Šeimos gerovės centras

Socialinių problemų turinčios šeimos

 

 

Senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims

27

27

Dienos socialinės globos asmens namuose paslaugos su slauga

30

30

Krizių namai

2 suaugę asmenys ir 4 vaikai

2 suaugę asmenys ir 4 vaikai

Vaikų dienos centras

17 vaikų

17 vaikų

9.

VšĮ „Sudoku“

Dienos socialinė globa su slauga

19 suaugusių asmenų su negalia

 

-

10.

Pagėgių savivaldybės Neįgaliųjų draugija

Socialinės reabilitacijos

paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje teikimo

70 suaugusių asmenų

70 suaugusių asmenų

 

Iš pateiktos lentelės matome, kad savivaldybėje nėra įsteigtų savarankiško gyvenimo ar nakvynės namų, minimaliai išplėtotos socialinės paslaugos socialinės rizikos asmenims. Šių socialinių paslaugų poreikis tenkinamas ieškant įvairiausių sprendimo būdų, kad būtų suteiktos bendrosios paslaugos ir trumpalaikės socialinės globos paslaugos socialinės globos įstaigose.

Savivaldybė nepajėgi įsteigti įvairesnių socialinės globos paslaugų, kadangi savivaldybė maža ir netikslinga vienam paslaugos gavėjui steigti įstaigą, tikslingiau paslaugą pirkti iš kitų savivaldybių.

 

 

2.9. Socialinių paslaugų infrastruktūros išsidėstymas ir socialinių paslaugų teikimo savivaldybėje (seniūnijose) pakankamumo lygis

 

Socialinių paslaugų teikėjai                                                                        7 lentelė

Paslaugų teikėjai

Socialinių paslaugų įstaigų

Skaičius

Procento dalis (%)

Valstybinės įstaigos

0

0

Savivaldybių įstaigos

2

20

NVO įstaigos

8

80

Privačios įstaigos

-

-

 

Svarbiausias savivaldybės socialines paslaugas teikiančios socialinės globos įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos yra ne tik Pagėgių seniūnijoje. Savivaldybėje esančios socialinės globos įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos socialines paslaugas teikia visos savivaldybės teritorijoje.

 

Socialinių paslaugų teikėjų pasiskirstymas pagal seniūnijas                                          8 lentelė                                                                                 

Seniūnijos

pavadinimas

Socialinės paskirties įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos

pavadinimas

Pagėgių

 

Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namai

Pagėgių savivaldybės Šeimos gerovės centras

Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugija

Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugija Pagėgių komitetas

VšĮ „Sudoku“

Pagėgių evangelikų liuteronų parapijos labdaros organizacija

„Pagėgių Sandora“ vaikų dienos centras

Stoniškių

Šilgalių kaimo bendruomenė, Vaikų dienos centras

VšĮ „Namai prie Rambyno“ vaikų dienos centras (Šilgaliai) veikla nuo 2023 m. sausio 1 d.

Vilkyškių

Vaikų dienos centras Vilkyškių evangelikų liuteronų parapijos patalpose

Lumpėnų

-

Natkiškių

Natkiškių kaimo bendruomenės vaikų dienos centras veikla nuo 2023 m. sausio 1 d.

VšĮ „Namai prie Rambyno“ vaikų dienos centras (Kentriai)

 

2.10. Socialinės reabilitacijos paslaugos neįgaliesiems

Pagėgių savivaldybės administracijai pateikiama tik viena paraiška dėl socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje teikimo. Paraiškos teikėjas – Pagėgių savivaldybės Neįgaliųjų draugija.

2022 m. Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Pagėgių savivaldybei socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektui finansuoti skyrė iš valstybės biudžeto 13 672 eurų, Pagėgių savivaldybė skyrė 2605 eurus. Šia paslauga pasinaudojo 70 neįgalių, senyvo amžiaus asmenų ir jų šeimos narių.

2023 m. Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Pagėgių savivaldybei socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektui finansuoti skyrė iš valstybės biudžeto 19 920 eurų. Pagėgių savivaldybė skyrė 8063 eurus.

Pagėgių savivaldybės Neįgaliųjų draugija teikia bendrąsias socialines paslaugas, socialinės priežiūros, asmeninio asistento, dienos užimtumo, asmens higienos, specialaus transporto, savipagalbos, sociokultūrines, psichosocialinės pagalbos socialinės priežiūros ir kitas paslaugas savo draugijos nariams bei jų šeimų nariams. Asmens higienos, rūbų taisymo ir kt. paslaugos teikiamos visiems norintiems Pagėgių savivaldybės gyventojams.

Pagėgių savivaldybės tarybos sprendimu patvirtinta asmens higienos paslaugos kompensavimo tvarka asmenims, kurių gaunamos pajamos nuo 2023 m. sausio 1 d. vienam asmeniui mažesnės nei 314 eurų, tai yra 2 VRP (Valstybės remiamos pajamos).

Pagėgių savivaldybės Neįgaliųjų draugijos pagrindinė problema, su kuria tenka susidurti kasdieninėje veikloje – patalpų ir lėšų trūkumas paslaugų ir veiklos plėtrai.

 

Pagėgių savivaldybės Neįgaliųjų draugijos teikiamų paslaugų informacija                  9 lentelė

Eil. Nr.

Vykdomos veiklos

Suteiktų paslaugų kiekis

Asmenų grupė gavusi paslaugas

Neįgalūs asmenys

1.

Pažintinių funkcijų formavimas

335

9

2.

Asmens higiena

853

75

3.

Užimtumas amatų

311

10

4.

Individuali pagalba

124

27

5.

Meninio gebėjimo lavinimas

224

7

6.

Spec. transporto paslauga

362

124

 

Viso paslaugų:

2205

 

Viso paslaugomis naudojosi: transporto paslaugomis 124 asmenys, įvairiose veiklose dalyvavo 95 asmenys, iš kurių 10 pensininkų.

 

 

2.11. Savivaldybės galimybių teikti socialines paslaugas ir socialinių paslaugų poreikio įvertinimas

 

Poreikį paslaugoms vertina ir teikia savo išvadas seniūnijose dirbantys socialinio darbo organizatoriai, kai paslaugas asmeniui (šeimai) teikia socialinių paslaugų įstaiga, socialinių paslaugų poreikius vieną kartą metuose pervertina įstaigos socialiniai darbuotojai ir pateikia išvadas. Dėl socialinių paslaugų gali kreiptis pats asmuo, kuriam reikalingos paslaugos, vienas iš suaugusių šeimos narių ar jo globėjas (rūpintojas), kiti  suinteresuoti asmenys, bendruomenės nariai į Socialinės politikos ir sveikatos skyrių ir gyvenamosios vietos seniūniją. Be to, asmenys,  negalintys atvykti į Socialinės politikos ir sveikatos skyrių ar seniūniją, dėl  socialinių paslaugų gali kreiptis telefonu arba elektroniniu paštu, pareikšdami norą dėl socialinių paslaugų būtinumo. Pateikti dokumentai suvedami Socialinės paramos informacinę sistemą (toliau – SPIS).

Pagėgių savivaldybė, organizuodama socialines paslaugas savivaldybės gyventojams, siekia patenkinti visų socialinių grupių poreikius. Savivaldybė pasinaudoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pavaldume esančių socialinės globos įstaigų teikiamomis ilgalaikėmis/trumpalaikėmis (apgyvendinimo) socialinėmis paslaugomis vaikams su negalia ir suaugusiems asmenims su proto ir psichine negalia. Savivaldybė neturi galimybės šių asmenų apgyvendinti Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namuose ar suteikti ugdymo paslaugas vaikui su sunkia negalia namuose. Suaugusiems asmenims su proto ar psichine negalia socialinės globos paslaugos teikiamos apgyvendinant juos į valstybines socialinės globos įstaigas.

Pagėgių savivaldybės administracija per 2022 m. neteikė asmens dokumentų dėl įtraukimo į eilę apgyvendinimui specialiuosiuose socialinės globos namuose.

Valstybiniuose socialinės globos namuose 2022 m. 1 asmeniui skirtos trumpalaikės socialinės globos paslaugos ir metų pabaigoje jis išvyko. 2023 m. sausio 1 d. apgyvendinimui į valstybines socialines globos įstaigas laukiančių eilėje nebuvo. 2023 m. sausio 1 d. valstybinėse socialinės globos įtaigose gyveno 1 vaikas ir 8 suaugę asmenys, turintys įvairius sutrikimus susijusius su psichikos susirgimais. Už jų išlaikymą skiriama valstybės tikslinės dotacijos lėšos ir asmens pajamos. Šių asmenų išlaikymui savivaldybei lėšų skirti nereikia.

 

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes                                        10 lentelė                                                                                                                       

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes[1]

Asmenų (šeimų) skaičius, kuriems socialinių paslaugų poreikis

Iš jų finansuoja savivaldybė

Įvertintas

Nepaten-kintas

1.

 

Ilgalaikė socialinė globa:

 

 

 

Savivaldybės įstaigose

7

-

7

Valstybinėse įstaigose

-

-

-

2.

Trumpalaikė socialinė globa

3

-

2

3.

Dienos socialinė globa institucijoje

8

-

8

4.

Dienos socialinė globa asmens namuose

49

-

-

5.

Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose

-

-

-

6.

Pagalba į namus

23

-

23

7.

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas institucijoje (Krizių namuose)

2 suaugę asmenys ir 4 vaikai

-

2 suaugę asmenys ir 4 vaikai

8.

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas asmens (šeimos) namuose

41šeima ir 76 vaikai

-

41šeima ir 76 vaikai

9.

Laikina nakvynė

-

-

-

10.

Kitos socialinės priežiūros paslaugos (Slaugos lova)

-

-

-

11.

Bendrosios socialinės paslaugos

282

-

282

 

 

Socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius savivaldybėje         11 lentelė                                                                                                                                                                                  

Eil. Nr.

Įstaigos

Socialinių darbuotojų skaičius

Socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius

iš viso

iš jų finansuojamų iš valstybės biudžeto

Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigos

1.

Biudžetinės:

 

1.1.

Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namai

4

1

12

1.2.

Pagėgių Šeimos gerovės centras

20

12

59     

2.

Savivaldybės administracijoje

5

-

-

 

Viso:

29

13

71

Nevyriausybinės organizacijos

3.

Pagėgių savivaldybės Neįgaliųjų draugija

1

-

1

4.

VšĮ „Sudoku“

2

-

25

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

32

13

97

 

Pastaba. Socialinių darbuotojų padėjėjų dauguma dirba ne pilnu etatu.

 

2.12. Savivaldybės organizuojamų socialinių paslaugų analizė

 

Pagėgių savivaldybėje socialinių paslaugų teikimas grindžiamas prieinamumo principu: siekiama užtikrinti socialinių paslaugų prieinamumą asmeniui (šeimai) kuo arčiau jo gyvenamosios vietos.

Socialinės paslaugos teikiamos asmens namuose, socialinės globos įstaigose ir nevyriausybinėse organizacijose. 

 

2.12.1. Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namai

 

Įstaiga teikia Pirminės asmens sveikatos priežiūros palaikomojo gydymo, ir slaugos paslaugas (ligoninė) ir stacionarias ilgalaikes/trumpalaikes socialines paslaugas, skirtas gyventi senyvo amžiaus, suaugusiems asmenims su negalia, socialinės rizikos asmenims, kurie dėl senatvės ar kitų aplinkybių negali savarankiškai gyventi savo namuose ir jiems būtina priežiūra bei slauga.

Šių paslaugų teikimas asmenims skiriamas, kai bendrųjų ir socialinės priežiūros paslaugų nepakanka, asmenims reikalinga nuolatinė priežiūra ir slauga.

Taip pat teikiamos dienos socialines globos paslaugos senyvo amžiaus asmenims, suaugusiems asmenims su negalia ir jų šeimoms, socialinės rizikos asmenims (dienos centras). Paslauga finansuojama iš savivaldybės biudžeto.

Svarbiausi įstaigos tikslai: tenkinti psichologines, socialines, kultūrines ir dvasines kiekvieno gyventojo reikmes, sudaryti tinkamas gyvenimo sąlygas, užtikrinti medicininį, materialinį ir buitinį aptarnavimą.

Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namų vizija: sukurti jaukią globos namų gyventojų aplinką, artimą namų aplinkai ir jų poreikiams tenkinti. Įstaigos teikiamos socialinės paslaugos yra reikalingos, kadangi asmenys, kurie nepajėgia pasirūpinti savimi ar neturi artimųjų, apgyvendinami Pagėgių palaikomojo gydymo slaugos ir senelių globos namuose, t. y. įstaigoje, kuri randasi savivaldybės teritorijoje.

 

Socialinio darbo veikla

Užtikrinant paslaugų visumą, numatytų „Socialinių paslaugų kataloge“ įstaigoje teikiamos šios socialinės paslaugos: apgyvendinimas, maitinimas, informavimas ir konsultavimas,  tarpininkavimas ir atstovavimas, kasdieninio gyvenimo įgūdžių ugdymas ir palaikymas, darbinių įgūdžių ugdymas, laisvalaikio organizavimas ir kitos paslaugos, reikalingos asmeniui pagal jo savarankiškumo lygį.

Kiekvienam gyventojui teiktas paslaugų komplektas, atsižvelgiant į jų poreikį. Šį darbą atliko socialiniai darbuotojai, kartu su kitais įstaigoje dirbančiais specialistais, kurie atsakingi už individualių socialinės globos planų (ISGP) sudarymą, bei jų vykdymo priežiūrą.

Socialinė globa – visuma paslaugų, kuriomis asmeniui (šeimai) teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba. Socialinė globa asmeniui teikiama tik tuomet, kai bendrosios socialinės paslaugos yra neveiksmingos, dienos socialinės priežiūros asmeniui nepakanka.

2023 m. sausio 1 d. Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namuose eilėje laukiančių nebuvo. Gyventojams, kurie metų bėgyje bus įrašyti į laukiančių eilę bus skiriamos atitinkamos socialinės paslaugos kol ateis eilė ilgalaikės socialinės globos paslaugoms gauti.

 

Ilgalaikės/trumpalaikės socialinės globos globotinių statistika per 2022 m.                  12 lentelė

Paslaugos

Globotinių skaičius metų pradžioje

Per metus atvyko

Per metus mirė

Per metus išvyko

Globotinių skaičius metų pabaigoje

Ilgalaikės paslaugos

40

7

10

-

37

Trumpalaikės paslaugos

-

-

-

-

-

 

 

Ilgalaikės/trumpalaikės socialinės globos globotinių statistika pagal nustatytus specialiuosius poreikius ir amžių                                                                                                          13 lentelė

 

Eil. Nr.

Ilgalaikės/trumpalaikės socialinės globos globotiniai

2021 m.

2022 m.

1.

Bendras gyventojų skaičius

40

37

1.1.

Gyventojai turintys nuolatinė slaugos poreikį

18

17

1.2.

Gyventojai turintys nuolatinės priežiūros poreikį

16

15

1.3.

Gyventojai turintys negalią

6

5

1.4.

Gyventojai nuo 80 metų ir daugiau

19

14

1.5.

Gyventojai nuo 60 metų iki 79 metų

12

14

1.6

Gyventojai nuo 40 metų iki 59 metų

6

6

1.7.

Gyventojai nuo 20 metų iki 39 metų

3

3

2.

Iš jų:

 

 

2.1.

Moterys

28

22

2.2.

Vyrai

12

15

 

Bendras gyventojų skaičius lyginant 2021 metus su 2022 metais sumažėjo. Globotinių skaičius pagal amžiaus grupes neženkliai pasikeitė  arba visai nesikeitė. Tiek 2021, tiek 2022 metais  moterų buvo daugiau negu vyrų.

Įvertinus globotinių statistiką galima teigti, kad daugiausia moterų yra 80 metų amžiaus ir vyresnių, vyrų daugiausia yra 40 - 59 metų amžiaus grupėje.

 

Trumpalaikės socialinės globos tikslas – padėti vienišiems pagyvenusiems, pensinio amžiaus asmenims, neįgaliems asmenims ir suaugusiems socialinės rizikos asmenims integruotis į visuomenę, gerinant jų kokybę, ugdant fizinius ir protinius gebėjimus, įveikiant socialinę atskirtį. Asmenys trumpalaikės socialinės globos paslauga gali pasinaudoti, kai paslaugos teikiamos ne trumpiau kaip 12 val. per parą iki 6 mėn.

Nuo metų pradžios iki rugpjūčio mėnesio įstaigoje trumpalaikės socialinės globos paslaugos nebuvo teikiamos nei vienam asmeniui, nuo rugpjūčio mėnesio iki gruodžio mėnesio į trumpalaikę globą atvyko 2 asmenys.

 

Globotinių asmens higienos ir buities paslaugos

 

Gyventojai buvo aprūpinami buitinėmis ir asmens higienos priemonėmis, atsižvelgiant į įstaigos patvirtintą tvarką ir normatyvus. Asmens higienos paslaugos (maudymas, nagų karpymas, ausų valymas, plaukų kirpimas, barzdos skutimas, rūbų, patalynės keitimas bei skalbimas, lyginimasis ir kt.) teikiamos pagal patvirtintą tvarką ir sudarytus grafikus. Ypatinga reikšmė buvo teikiama aplinkos ir asmens higieninės švaros palaikymui, asmens apsaugos priemonių taikymui. Visi gyventojai pagal poreikį buvo aprūpinti AAP (asmens apsaugos priemonėmis): vienkartinėmis medicininėms kaukėmis, respiratoriais, pirštinėmis.

 

Globotinių užimtumo ir laisvalaikio organizavimas

 

Globotinių, kasdieninės veiklos organizavimas buvo planuojamas pagal individualius poreikius ir savarankiškumo lygį: aplinkos priežiūra, savo kambario ir bendro naudojimo patalpų tvarkymas ir grąžinimas, asmeninių drabužių priežiūra, darbo terapija, sportas, stalo žaidimai, kryžiažodžių sprendimai, edukacinė veikla. Ugdant gyventojų darbinius įgūdžius, teikti įvairūs grupinės terapijos metodai ir gyventojai skatinti realizuoti savo pomėgius pagal jų gebėjimus ir sveikatos galimybes.

Globos namuose veikia gyventojų taryba, kurią sudaro po 3 gyventojus kiekviename korpuse. Per 2022 metus I korpuse vyko 3 gyventojų susirinkimai, II - 4 susirinkimai, kurių metu kalbėta dėl rūkymo žalos sveikatai, vidaus tvarkos taisyklių pažeidimo (konfliktų tarp gyventojų), COVID-19 infekciją ir kaip reikia laikytis visų saugumo priemonių bendraujant su artimaisiais lankymo metu.

 

Sveikatos priežiūros ir slaugos organizavimas

 

Palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namai teikia sveikatos priežiūros ir slaugos paslaugas, organizuoja gydytojų konsultacijas, esant būtinybei gyventojus hospitalizuoja, naudojasi sveikatos priežiūros įstaigų, įvairių specializacijų gydytojų paslaugomis.

Gyventojai nustatyta tvarka aprūpinami proteziniais ir ortopediniais gaminiais, reikalingomis techninės pagalbos priemonėmis, pagal normas aprūpinami medikamentais, tvarsliava. Pagal gyventojų pageidavimus buvo organizuojamas skiepijimas COVID, Gripo vakcinomis.

Globos namuose pagal poreikį teikiamos paliatyvios pagalbos paslaugos, organizuojant dvasinę, religinę, psichologinę ir kitą pagalbą. Per 2022 metus mirė 10 globotinių. Globos namai prižiūri 55 globotinių kapus.

Įstaigoje buvo vykdoma fizinė reabilitacija, už kurią atsakinga kineziterapeutė - masažistė. Fizinė veikla, individualios mankštos buvo atliekamos kasdien, gydomieji ar atpalaiduojantys masažai – pagal poreikį.

 

Maisto ruošimo ir aprūpinimo paslaugos

 

Maisto gamybos padalinys dirba vadovaujantis „Geros higienos praktikos taisyklėmis viešojo maitinimo įmonėms“ (2018 m. redakcija). Įdiegta rizikos veiksnių analizės ir svarbių valdymo taškų sistema, (toliau – RVASVT). Padalinyje dirba 4 virėjos, 1 pavaduojanti virėja,  sandėlininkė bei dietistė. Darbuotojai reguliariai tikrinasi sveikatą, turi higienos žinių pažymėjimus, dalyvauja kvalifikacijos kėlimo seminaruose. Tiesiogiai padalinio veiklą kontroliuoja Tauragės Valstybinės Maisto ir Veterinarijos Tarnybos specialistai. 2022m. buvo patikrintos abiejų korpusų virtuvės. Patikrinimų metu nustatyti mažareikšmiai trūkumai, kurie per nurodytus terminus buvo pašalinti. Globotinių bei pacientų skundų dėl maisto kokybės 2022m. negauta, o į išsakytas žodines pastabas ir pageidavimus reaguojama. 

 

 

2.12.2. Pagėgių šeimos gerovės centras

Pagėgių savivaldybės šeimos gerovės centras, (toliau – Centras) mišrių socialinių paslaugų įstaiga, teikianti akredituotas socialinės priežiūras paslaugas.

Šeimos gerovės centras 2022 metais teikė šias socialines paslaugas:

Bendrąsias socialines paslaugas (be nuolatinės specialistų priežiūros teikiamos paslaugos Centre, asmens namuose ar kt. vietose): informavimo; konsultavimo; tarpininkavimo ir atstovavimo; transporto organizavimo neįgaliesiems, kuriems reikalinga hemodializė. Bendrųjų socialinių paslaugų tikslas – ugdyti ar kompensuoti asmens (šeimos) gebėjimus savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

Specialiąsias socialines paslaugas (teikiamos asmeniui (šeimai), kurio gebėjimams savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime ugdyti ar kompensuoti prevencinių ir (ar) bendrųjų socialinių paslaugų nepakanka): pagalba į namus, vaikų dienos socialinė priežiūra, palydėjimo paslauga jaunuoliams, socialinių įgūdžių, palaikymo ir atkūrimo paslauga, socialinė priežiūra šeimoms, intensyvi krizių įveikimo pagalba, psichosocialinė pagalba, pagalba globėjams (rūpintojams) ir įvaikintojams, trumpalaikė ir ilgalaikė socialinė globa vaikams, likusiems be tėvų globos, aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis paslaugas, dienos socialinė globa asmens namuose. Šios paslaugos teikiamos Centre, asmens namuose.

Personalas. Šeimos gerovės centre 2022-12-31 dienai dirbo 80 darbuotojų (72,45 pareigybės).

Pagėgių šeimos gerovės centro vykdomi projektai ir jų tęstinumas 2022 m.        

14 lentelė   

Eil. Nr.

Projekto pavadinimas

Projekto priemonė

Finansavimas

Paslaugų gavėjų sk.

Suteiktos paslaugos

1.

„Bendruomeninės kompleksinės paslaugos šeimai Pagėgių savivaldybėje“

Projektas vykdomas pagal 2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtrauktiems didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonę Nr. 08.4.1-ESFA-V-416 „Kompleksinės paslaugos šeimai“ Nr. 08.4.1-ESFA-V-416

Projekto pareiškėjas – Pagėgių savivaldybės administracija.

Projekto partneriai: Pagėgių savivaldybės šeimos gerovės centras, VšĮ „Sudoku“, Pagėgių neįgaliųjų draugija.

Europos sąjungos struktūrinių fondų lėšos

Projekto pradžioje buvo planuojama teikti paslaugas 86 asmenims, tačiau projekto šeimų suinteresuotumas projekto veiklomis viršijo lūkesčius. 2022 m. gruodžio 31 dienos duomenimis, projekte jau dalyvavo 456 asmenys.

 

 

Įgyvendinant projektą 2022 m. teiktos individualios psichologo konsultacijos, viso nuo projekto įgyvendinimo pradžios 165 asmenų, asmeninio asistento paslauga – 9 asmenims.

Per 2022 metus buvo organizuoti dveji tėvystės gebėjimų ugdymo ir stiprinimo programos mokymai, šią paslaugą gavo 28 asmenys.

Taip pat buvo organizuoti mokymai įgyvendinant praktinių seminarų veiklą „Savęs ir savo šeimos stiprinimas“, šioje programoje dalyvavo 17 asmenų.

 

2.

„Gerovės konsultanto modelio įdiegimas Pagėgių savivaldybėje“

Projektas „Gerovės konsultanto modelio įdiegimas Pagėgių savivaldybėje“ LT03-1-SAM-K02-007.

Projekto pareiškėjas – Pagėgių savivaldybės administracija, Šeimos gerovės centras dalyvauja kaip partneris, teiksiantis gerovės konsultanto paslaugą.

2021 m. birželio mėn. gautas finansavimas iš 2014-2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo programos „Sveikata“

Gerovės konsultanto paslaugos gavėjai - asmenys nuo 18 metų, kuriems pasireiškia lengvi streso, nerimo, nemigos, depresijos bei psichologinės adaptacijos problemų požymiai.

Per 2022 metus gerovės konsultantas išklausė 320 val. trukmės mokymus ir įgytas pažymėjimas „Psichologinės gerovės konsultavimo pagrindai“.

Gerovės konsultanto paslaugos pradėtos teikti nuo 2022 m. liepos 1 d. Iki 2022 m. gruodžio 30 d. pilną 8 konsultacijų ciklą baigė 11 asmenų, 2 asmenys baigė konsultacijų ciklą gavę nemažiau nei vieną konsultaciją.

Bendradarbiaujant su VŠĮ “Mokymų sinergija” suorganizuoti ir įvykdyti 2 Gerovės konsultanto modelio įdiegimo Pagėgių savivaldybėje viešinimo renginiai.

Įvykdyti „Pareiškėjo ir bendradarbiaujančių įstaigų darbuotojų įtraukimo į modelį“ seminarai.

 

 

 

 

 

Trumpalaikės (ilgalaikės) globos paslauga vaikams

 

Pagėgių savivaldybės šeimos gerovės centrui priklauso Pagėgių bendruomeniniai vaikų globos namai (toliau – Pagėgių BVGN) ir Stoniškių bendruomeniniai vaikų globos namai (toliau – Stoniškių BVGN).

2022 metų gruodžio 31 d. Bendruomeniniuose namuose gyveno 12 vaikų: 2 mergaitės ir 10 berniukų. Globotinių amžius 9-19 metų. Visiems vaikams paskirta nuolatinė globa. Visi globotiniai yra iš Pagėgių savivaldybės. Per metus iš įstaigos išvyko 3 globotiniai (1 globotinis išvyko gyventi pas sesę į užsienį, 2 globotiniai pilnamečiai išvyko mokytis į profesinę mokyklą).

 

Globotinių pasiskirstymas pagal amžių                                                                      15 lentelė

Amžius

0-3

4-6

7-9

10-14

15-17

≥18

Vaikų sk.

-

-

1

1

6

4

 

 

 

Palydimoji paslauga

 

Nuo 2020 metų liepos 1 d. buvo įsteigta palydimosios paslaugos grupė jaunuoliams nuo 16 m. ir vyresniems.

2022-12-31 palydimojoje grupėje gyveno 3 jaunuoliai Pagėgių BVGN, 1 – Stoniškių BVGN. Visi 4 jaunuoliai mokosi profesinėse mokyklose. Jaunuoliams yra teikiamos konsultavimo, informavimo, tarpininkavimo, atstovavimo paslaugos, vedami grupiniai, individualūs užsiėmimai, dalyvauja įvairiuose renginiuose. Vaikai pinigus (globos išmoka, vaiko pinigai, maistpinigiai) gauna į savo asmenines sąskaitas. Iš savo asmeninių lėšų perka aprangą, maistą ir kitas būtinas prekes. Nuomos ir komunalinių mokesčių nemoka.

 

Globos centras

 

Pagrindinis globos centro veiklos tikslas – užtikrinti, kad visiems tėvų globos netekusiems  vaikams, įvaikintiems vaikams, globėjų (rūpintojų) globojamiems (rūpinamiems) vaikams, budinčių globotojų prižiūrimiems vaikams bei budintiems globotojams,  globėjams (rūpintojams), įtėviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams ar asmenims, ketinantiems jais tapti, būtų prieinama ir suteikiama reikalinga konsultacinė, psichosocialinė, teisinė ir kita pagalba siekiant vaiką, įvaikį tinkamai ugdyti ir auklėti šeimai artimoje aplinkoje.

Savivaldybėje yra 20 globėjų. 2 globėjams yra mokamas atlygis už globojamus 6 vaikus. Globėjai šeimose 2022 m. gruodžio 31 d. globoja 27 vaikus. Centras taip pat turi 2 budinčius globotojus Savivaldybėje. 2022 m. gruodžio 31 d. budintys globotojai globojo 5 vaikus.

2022 m. VVTAĮT atestuoti asmenys organizavo mokymus budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams). Globos centro padalinio VVTAĮT atestuoti asmenys parengė 5 teigiamas išvadas norintiems globoti (rūpinti), pakartotinio vertinimo 2 teigiamos išvados budintiems globotojams.

Globėjų (rūpintojų) ir įtėvių paieškos, rengimo, atrankos, konsultavimo ir pagalbos jiems teikimo paslaugų pagal GIMK programą viešinimas  buvo vykdomas pagal sudarytą viešinimo veiklų  planą.

 

Paslaugų asmens namuose skyrius

 

Paslaugų asmens namuose skyrius vykdo akredituotą pagalbos į namus paslaugą ir dienos socialinės globos asmens namuose paslaugas.

Per 2022 metus, įvertinus paslaugų poreikį, pradėtos teikti paslaugos 13 naujiems paslaugos gavėjams. 2 klientai mirė, 2 nutraukė sutartis dėl kliento asmeninių priežasčių, 2 asmenims pakeista paslauga į dienos socialinė globos paslaugą. Įvertinus paslaugų gavėjų kaitą 2022 metų gruodžio 31 d, pagalbos į namus paslauga teikiama 27 asmenims.

Nuo 2021 m. sausio mėnesio dienos socialinės globos paslaugos Šeimos gerovės centre teikiamos kartu su slaugos paslaugomis. Per 2022 metus įvertinus paslaugų poreikį pradėtos teikti paslaugos 14 naujiems paslaugos gavėjams. Taip pat 10 asmenims nebeteikiamos dienos socialinės globos paslaugos dėl įvairių socialinių priežasčių: 7 paslaugų gavėjai mirė, 4 nutraukė sutartis dėl kliento asmeninių priežasčių.  Įvertinus paslaugų gavėjų kaitą fiksuojama, kad, 2022 m. gruodžio 31 d. dienos socialinės globos ir slaugos paslauga teikiama 30 klientų.

 

Intensyvi krizių įveikimo pagalba (Krizių namai)

 

2022 m. buvo pabaigtas Krizių namų padalinio įrengimas ir paruošimas klientų apgyvendinimui. Krizių namai visiškai paruošti 2022 m. spalio mėnesį. Apgyvendinimui paruošti 4 butai, virtuvė, kambarys darbuotojui.

 

Intensyvia krizių įveikimo pagalba siekiama atstatyti savarankiškumą, galimybę formuoti naują problemos supratimą ir savarankiškai spręsti šeimoje iškilusias krizines situacijas, kartu su klientu ieškoti problemos sprendimo alternatyvos. Intensyvią krizių įveikimo paslaugas Krizių namuose gauna asmenys ar šeimos susiduriantys su įvairiais sunkumais, patekę į krizinę situaciją. Šiomis paslaugomis siekiama stiprinti šeimą/asmenį, ugdyti, formuoti ir palaikyti socialinius bei darbinius įgūdžius, užtikrinti tinkamą vaikų priežiūrą, stiprinti šeimos tarpusavio bendravimą, konfliktų sprendimą ir tinkamą disponavimą gaunamomis pajamomis.

Kadangi neretai apgyvendinamos šeimos neturinčios socialinių, tėvystės įgūdžių, negebančios planuoti savo pajamų – pradėjus teikti intensyvių krizių įveikimo paslaugą didžiausias darbuotojų rūpestis – aprūpinti būtiniausiais maisto produktais, higienos priemonėmis, nuvykti pas medikus, užregistruoti užimtumo tarnyboje, pateikti dokumentus socialinių išmokų gavimui ir pan. Ne mažesnis rūpestis mokyti gaminti maistą, maitinti vaikus, tinkamai rūpintis savo ir vaikų higiena. 2022 m. gruodžio 31 dienai Krizių namuose gyventojų negyveno.

2022 m. krizių namų apkrova lovadieniais (iš viso 378 lovadieniai):

·   1 mama su 2 vaikais – dėl priklausomybės alkoholiui, socialinių įgūdžių stokos – 189 lovadieniai;

·   1 mama su 2 vaikais – dėl priklausomybės alkoholiui, socialinių įgūdžių stokos 189 lovadieniai;

 

Vaikų dienos centras

 

Nuo 2022 m. sausio 1 d. Vaikų dienos centras teikia akredituotas paslaugas. Vaikų dienos centrą 2022 metais lankė 26 vaikai nuo 7-14 metų amžiaus, iš 17 šeimų. Iki 2022 m. gruodžio 31 d. 5 vaikams vaikų dienos socialinė priežiūros paslauga buvo nutraukta.

Visiems Centrą lankantiems vaikams yra teikiamas maitinimas, kasdien gaminamas šiltas maistas. Vaikų dienos centre taip pat teikiamos informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo, sociokultūrinės paslaugos (laisvalaikio organizavimas, pamokų ruoša, meno, sporto, multimedijos užsiėmimai, kultūriniai renginiai), darbinių ir higieninių įgūdžių ugdymas, organizuojamos paskaitos, diskusijos, organizuojama pažintinė veikla: ekskursijos, turistiniai žygiai. Teikiant paslaugas Vaikų dienos centre didelis dėmesys skiriamas ugdant bendravimo, bendradarbiavimo, savęs pažinimo įgūdžius. Mokoma empatijos, tolerancijos, emocijų valdymo būdų. Paslaugos teikimo laikotarpyje pastebima, kad vaikų dienos centrą lankantys vaikai tampa atviresni, labiau įsitraukia į visuomeninę veiklą, drąsiau reiškia savo nuomonę, išgyvenimus, lavėja bendravimo įgūdžiai. Akcentuotina, kad pastebimi vaikų elgesio sunkumai, žema motyvacija dalyvaujant ugdymo veiklose.

 

Savanoriškas veikla

 

2021 m. liepos mėn. iki 2023 metų įstaigai suteikta savanorius priimančios organizacijos akreditacija. Nuo 2022 m. sausio 1 d. iki 2022 m. liepos 1 d. įstaigoje savanoriavo 2 Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos mokinės ir 1 Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos mokinė.

Per 2022 m. šiose įstaigos veikloje savanoriškai dalyvavo 4 Pagėgių Algimanto Mackaus, Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijų bei Natkiškių Z. Petraitienės pagrindinės mokyklos moksleiviai bei Šeimos gerovės centro darbuotojai, kurie pavasarinėje ir rudeninėje „Maisto banko“ akcijoje rinko maisto produktus.

 

 

 

 

 

Asmeninė pagalba

 

Asmeninės pagalbos paslaugos teikiamos nuo 2021 m. spalio 1 d. paslaugos, vadovaujantis 2021 m. rugsėjo 15 d. Pagėgių savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr. A1-888 “Dėl asmeninės pagalbos poreikio nustatymo, teikimo, mokėjimo ir valstybės biudžeto lėšų naudojimo už asmeninę pagalbą, tvarkos aprašo”. Teisę gauti asmeninę pagalbą turi asmenys, kurių funkcijos, veikla, dalyvumas dėl negalios yra visiškai arba iš dalies apriboti (negali savarankiškai orientuotis, judėti, dirbti, kurti ir (ar) tvarkyti asmeninio ir socialinio gyvenimo) ir kuriems reikalinga kitų asmenų pagalba. Per 2022 m. asmeninės pagalbos paslaugos paskirtos ir teiktos 12 asmenų. Įstaigoje vidutiniškai dirbo 8 asmeniniai asistentai, asmeninės pagalbos paslaugas teikia 12 paslaugos gavėjams.

2 asmenims, asmeninės pagalbos paslaugos nutrauktos, 1 asmeniui gaunamos paslaugos perkvalifikuotos į dienos socialinės globos paslaugas.

 

Aprūpinimas techninės pagalbos priemonėmis

 

Per 2022 metus buvo pateikti 86 asmenų turinčių fizinę negalią prašymai – 95 neįgaliųjų techninėms pagalbos priemonėms gauti. Iš jų 61 neįgaliųjų technikos pagalbos priemonių gauta iš Tauragės techninės pagalbos neįgaliesiems centro. Likusios 22 neįgaliųjų techninės pagalbos priemonės išduotos pakartotinai, kuriuos grąžina klientai arba paveldėtojai, kai jiems techninėms pagalbos priemonės nebereikalingos.

 

Koordinuotai teikiamos paslaugos

 

Per 2022 metus koordinuotai teikiamų švietimo pagalbos, socialinių ir sveikatos priežiūros paslaugos buvo teikiamos 3 šeimoms. 2 šeimoms paslaugos nutrauktos, 1 šeimai koordinuotos paslaugos yra tęsiamos.

 

Asmens gebėjimo pasirūpinti savimi ir priimti kasdienius sprendimus nustatymo funkcija

 

Savivaldybės administracija, gavusi asmenų ar teismo rašytinį prašymą ar pareiškimą dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu tam tikroje srityje ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, paveda socialiniam darbuotojui įvertinti asmens gebėjimą pasirūpinti savimi ir priimti kasdienius sprendimus turtinių ir neturtinių santykių srityse.

Per 2022 m. parengtos ir pateiktos Pagėgių savivaldybės administracijai 14 išvadų.

 

Socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo paslauga

 

Akredituotą socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo paslaugą teikia atvejo vadybininkai, socialiniai darbuotojai darbui su šeimomis, individualios priežiūros darbuotojai.

2022 m. atvejo vadybos procesai inicijuoti ir tęstinai teikti 73 šeimoms, 2022 m. gruodžio 31 d. atvejo vadybos procesas taikomas 41 šeimai. Koordinuojant atvejo vadybos procesus 33 šeimų atvejo vadybos procesai nutraukti, 4 šeimoms atlikus šeimos socialinės rizikos veiksnių vertinimą, nutarta nepradėti atvejo vadybos proceso. 15 šeimų paskirtos paslaugos.

2022 metais Centre dirba 8 socialiniai darbuotojai paslaugas teikė 54 šeimoms, turinčioms problemų.

Socialiniai darbuotojai, vadovaudamiesi atvejo nagrinėjimo posėdžio metu sudarytu Pagalbos planu, teikia pagalbą šeimoms jų socialinėje aplinkoje – lankosi šeimos namuose, tarpininkauja, atstovauja asmenis kitose įstaigose, informuoja, konsultuoja darbo vietoje bei telefonu, padeda šeimoms spręsti kylančius sunkumus.

 

Specialiojo transporto paslauga

 

Per 2022 metus reguliariai pavėžėjimo paslauga teikta 5 asmenims, hemodializės paslaugoms gauti. 2022 m. gruodžio 31 d. šiai paslaugai teikti neliko klientų, buvę klientai mirė. Specialiojo transporto paslauga buvo teikiama tris kartus (pirmadieniais, trečiadieniais, penktadieniais) per savaitę, klientai yra vežami į Tauragės gydymo įstaigą. Teikiant pavėžėjimo  paslaugą asmenys pristatomi į gydymo įstaigą ir parvežami į namus.

 

 

 

Tarpinstitucinis bendradarbiavimas

 

Per 2022 metus Šeimos gerovės centras pasirašė 2 bendradarbiavimo sutartis.

Centras nuo 2013 m. bendradarbiauja su Labdaros ir paramos fondu „Maisto bankas“. Iš Šilutėje esančių prekybos centrų įstaiga 1 kartą per savaitę parsiveža maisto produktų. Šie produktai tą pačią dieną išdalinami Pagėgių savivaldybės nepasiturintiems gyventojams, kurie patys ateina pasiimti produktų į Šeimos gerovės centrą. Per 2022 m. „Maisto banko“ produktais pasinaudojo 180 asmenų.

2022 metais kovo ir spalio mėnesiais Centras dalyvavo „Maisto banko“ akcijoje, kurios metu prekybos centre Tauragėje buvo renkami ilgo galiojimo maisto produktai. Surinkta parama (713 vnt.) maisto produktais išdalinta paketais asmenims, atsidūrusiems krizinėje situacijoje bei paremti asmenys, apgyvendinti Krizių namuose.

Sprendžiant įvairias globotinių problemas ar vykdant edukacines, prevencines, šviečiamąsias veiklas, vykdant projektines veiklas glaudžiai bendradarbiaujama su Savivaldybės ugdymo įstaigomis, policijos komisariatu, Palaikomojo gydymo ir slaugos senelių namais, Pagėgių rinktine, Martyno Jankaus muziejumi, Kultūros centru, Vydūno viešąja biblioteka, priešgaisrine tarnyba, bendruomenėmis ir kt. įstaigomis ir organizacijomis.

2 kartus metuose organizuojamas susitikimas su savivaldybės bendradarbiavimo partneriais, dalijamasi gerąja patirtimi. 2022 m. birželio 14 d. Centro socialiniai darbuotojai, dirbantys bendruomeniniuose vaikų globos namuose, dalijosi gerąja patirtimi su Klaipėdos globos namais „Rytas“ socialiniai darbuotojais.

 

2.13.  Socialinių paslaugų teikimas nevyriausybinėse organizacijose (toliau NVO).

 

Nevyriausybinės organizacijos yra svarbūs bendrųjų, socialinės priežiūros, dienos socialinės globos ir kitų socialinių paslaugų teikėjai, gyventojams. Nevyriausybinių organizacijų teikiamos socialinės paslaugos yra pigesnės, gyventojams lengviau prieinamos, tiksliau atspindi įvairių socialinių grupių, asmenų poreikius.           

 

2.13.1. Pagėgių savivaldybės Neįgaliųjų draugija (NVO)

 

Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugija teikia: sociokultūrines, asmens higienos ir priežiūros, rūbų taisymo, specialaus transporto paslaugas ir kitas paslaugas. Pagėgių savivaldybės Neįgaliųjų draugija paslaugų teikimą vykdo, asmenims gyvenantiems toliau nuo savivaldybės centro. Neįgaliųjų draugija paslaugas gali teikti efektyviau, kadangi visoje savivaldybės teritorijoje turi savo padalinius ir koordinuoja jų veiklą.

Įgyvendinant Nacionalinės neįgaliųjų socialinės integracijos 2013-2019 m. programos 2016-2018 m. veiksmų plano priemonę „1.1.4 Teikti neįgaliesiems pavėžėjimo paslaugas savivaldybių teritorijose“ iš Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugijai skirtas panaudos pagrindais automobilis, neįgaliųjų poreikiams tenkinti. Savivaldybė įsipareigojo prisidėti prie šio automobilio išlaikymo. 2019 m. skirta 11,6 tūkst. eurų, 2020 metais 13,0 tūkst. eurų, 2021 m. skirta 11,0 tūkst. eurų, o 2022 m. skirta 17 684 eurų, 2023 m. planuojama skirti 25 056 eurų.

2022 m. iš savivaldybės biudžeto buvo kompensuotos transporto išlaidos: 11 vaikų, 9  suaugusiems asmenims turintiems negalią, vykstantiems į gydymo įstaigas. Specialaus transporto paslaugos labai reikalingos, kadangi gyventojai turi galimybę nuvykti į gydymo įstaigas esančias, už savivaldybės ribų (Klaipėdą, Kauną, Vilnių ir kt. gydymo įstaigas).

 

2.13.2. Vaikų dienos centrai

 

2023 m. sausio 1 d. Pagėgių savivaldybėje akredituoti septyni vaikų dienos centrai (toliau – VDC):

1.   Šeimos gerovės centro Vaikų dienos centras (teikimo vieta - Pagėgiai);

2.   Šilgalių kaimo bendruomenės (Stoniškiai);

3.   Pagėgių evangelikų liuteronų bažnyčios „Sandora“ (Pagėgiai);

4.   VšĮ „Namai prie Rambyno“ (Kentriai);

5.   VšĮ „Namai prie Rambyno“ (Šilgaliai);

6.   Vilkyškių liuteronų parapija (Vilkyškiai);

7.   Natkiškių kaimo bendruomenė (Natkiškiai).

Visiems VDC lankantiems vaikams yra teikiamas maitinimas, kasdien gaminamas šiltas maistas. Vaikų dienos centre taip pat teikiamos informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo, sociokultūrinės paslaugos, darbinių ir higieninių įgūdžių ugdymas, organizuojamos paskaitos, diskusijos, organizuojama pažintinė veikla: ekskursijos, turistiniai žygiai. Teikiant paslaugas Vaikų dienos centre didelis dėmesys skiriamas ugdant bendravimo, bendradarbiavimo, savęs pažinimo įgūdžius.

2023 metams Vaikų dienos centro akredituotos paslaugas numatyta teikti 109 vaikams. 2022 m. skirtas finansavimas VDC veiklai iš valstybės biudžeto 79 900 eurų ir 25 884 eurai iš savivaldybės biudžeto.

Pagrindiniai Vaikų dienos centrų paslaugų tiekėjai yra nevyriausybinės organizacijos. Teikiant 2023 m. VDC akredituotas paslaugas vieno vaiko išlaikymo kaina mėnesiui sudaro 32,50 eurai (2022 m. 27,50 eurai), o vaikui turinčiam negalią arba nustatytus specialiuosius poreikius 60 eurų. 2023 m. valstybės skiriamos lėšos 120 100 eurų ir 47 580 iš savivaldybės biudžeto.

 

 

2.13.3. VšĮ „Sudoku“

 

Pagėgių savivaldybės administracija su VšĮ „Sudoku“ 2017 m. birželio 15 d. pasirašė sutartį Nr. A3-237 „Dėl dienos socialinės globos asmens namuose finansavimo“. Įstaiga turi licenciją, kuri suteikia teisę teikti dienos socialinės globos paslaugas asmens namuose. Nuo 2022 m. sausio mėn. VšĮ „Sudoku“ turi teisę teikti akredituotas psichosocialinės pagalbos ir apsaugoto būsto paslaugas. 2023 m. sausio 1 d. teikiama apsaugoto būsto paslauga 3 asmenims. Akreditacija suteikiama 3 metams.

Dienos socialinės globos paslauga su slauga asmeniui teikiama, kai jam yra nustatytas nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros poreikis. Asmuo, gaudamas šias paslaugas, išlieka namų aplinkoje ir jaučiasi saugesnis. Dienos socialinės globos paslaugų teikimui yra skiriama valstybės tikslinė dotacija. Šios paslaugos teikiamos visos savivaldybės teritorijoje. 2023 m. sausio 1 d. VšĮ „Sudoku“ teikė 19 asmenų dienos socialinės globos paslaugas su slauga asmens namuose.

 

2.14. Ankstesnių metų socialinių paslaugų plano įgyvendinimo rezultatų trumpa apžvalga

 

Pagėgių savivaldybė socialines paslaugas gyventojams organizuoja ir teikia atsižvelgdama į gyventojų poreikius ir savivaldybės finansines galimybes. 2022 m. savivaldybė stengėsi užtikrinti visų pageidaujančių bendrųjų socialinių paslaugų poreikį.

Gyventojų pateikusių prašymus socialinėms paslaugoms buvo įvertinti visi asmens (šeimos) specialiųjų paslaugų poreikiai. 2022 m. Pagėgių savivaldybėje teikiamoms socialinėms paslaugoms eilių nebuvo. 

2022 metų socialinių paslaugų teikimo įgyvendinimui didelės įtakos turėjo bendradarbiavimas tarp įstaigų ir organizacijų. Socialines paslaugas savivaldybės gyventojams teikia biudžetinės socialinių paslaugų įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos.

Pagrindiniai socialinių paslaugų gavėjai: tėvų globos netekę vaikai, šeimos auginančios vaikus, socialinės rizikos asmenys (šeimos), vaikai su negalia bei suaugę neįgalūs ir senyvo amžiaus asmenys.

Gerinant integralios pagalbos (dienos socialinės globos ir slaugos) teikimą, Centras vykdydamas projektą įsigydavo priemones, kurių pagalba operatyviai ir kokybiškai teikiamos socialinės paslaugos. Gerėjant teikiamų paslaugų kokybei socialinių paslaugų poreikis pastoviai didėjo. Išplėtotas dienos socialinės globos asmens namuose tinklas visos savivaldybės teritorijoje.

Taip pat išplėtotas ir socialinės priežiūros (pagalba į namus) paslaugų teikimas visos savivaldybės teritorijoje, gerinant darbą su socialinių problemų turinčiomis šeimomis, suaugusiais socialinės rizikos ir suaugusiais asmenimis, kurie nepajėgūs savimi pasirūpinti.

Teikiant ilgalaikės/trumpalaikės socialinės globos paslaugas senelių namuose stengiamasi gerinti teikiamų paslaugų kokybę, sudaryti gyvenimo sąlygas artimas namų aplinkai.

Paslaugos, kaip asmeninės pagalbos, laikino atokvėpio paslauga, dienos socialinės priežiūros paslaugos ir kt. vis labiau darosi gyventojams reikalingesnės.

Didėjant socialinių paslaugų poreikiui, siekiama, kad būtų teikiamos kokybiškos socialinės paslaugos ir toliau būtų plečiamas socialinių paslaugų tinklas, gerinama teikiamų socialinių paslaugų kokybė, siekiant įtraukti bendruomenes ir nevyriausybines organizacijas, kurios teikia paslaugas.

 

Pagėgių savivaldybės socialinių paslaugų teikimo stiprybių, silpnybių, galimybių ir grėsmių (SSGG) analizė   

 

16 lentelė                                                                                                               

 

Stiprybės

1.   sukurta socialinių paslaugų bazė su pakankamu socialinių paslaugų teikėjų tinklu;

2.   nuolatinis socialines paslaugas teikiančių specialistų kvalifikacijos kėlimas, supervizijos, mokymai;

3.   glaudus bendradarbiavimas tarp Savivaldybės administracijos ir paslaugas teikiančių įstaigų, organizacijų;

4.   aktyviau į socialinių paslaugų teikimą įsitraukia nevyriausybinės organizacijos, užtikrinančios didesnę paslaugų įvairovę bei prieinamumą.

Silpnybės

1.   netolygiai išplėtotas socialinių paslaugų tinklas;

2.   pilnai nepatenkintas socialinių paslaugų poreikis, asmenims su proto ir (ar) psichikos negalia;

3.   dalis viešosios infrastruktūros bei būsto nėra pritaikyta žmonėms su negalia;

4.   bendruomeninių socialinių paslaugų ribota aprėptis ir įvairovė;

5.   pašalpų mokėjimo tvarka neskatina bedarbio ieškotis darbo, didėja pašalpų gavėjų skaičius.

Galimybės

1.   aktyvesnis bendruomenės, NVO įtraukimas į socialinių paslaugų teikimą;

2.   galimybė plėtoti tarpinstitucinį bendradarbiavimą sprendžiant socialines problemas;

3.   socialinių paslaugų prieinamumo didinimas, organizuojant paslaugų teikimą namuose (atokvėpio paslauga);

4.   įvairių finansavimo šaltinių pritraukimas (valstybės dotacijos, ES fondų lėšos ir kt.).

 

Grėsmės

 

1.   blogėjanti demografinė situacija ir visuomenės senėjimas didina poreikį socialinėms paslaugoms;

2.   didėjančios socialinės globos ir kitų socialinių paslaugų kainos tampa vis didesne našta savivaldybės biudžetui;

3.   didelė teisės aktų, reglamentuojančių socialinių paslaugų teikimą, kaita;

4.   apsunkintas socialinių paslaugų teikimas ekstremalios situacijos metu (karantino laikotarpiu);

5.   pertvarkos socialinėje srityje reikalauja organizacijų patirties ir pasirengimo įgyvendinti šiuos procesus.

 

 

III. UŽDAVINIAI IR PRIEMONIŲ PLANAS

 

3.1. Prioritetinės socialinių paslaugų plėtros kryptys

2023 m. ir ateinančiais metais prioritetinės socialinių paslaugų plėtros kryptys ir toliau lieka nestacionarių socialinių paslaugų plėtra: dienos socialinės globos ir integralios pagalbos (socialinės globos ir slaugos) asmens namuose paslaugų teikimas, socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas socialinių problemų turinčioms šeimoms, suaugusiems asmenims ir jų vaikams jų artimoje aplinkoje, prevencinių paslaugų plėtojimas, atokvėpio paslauga asmens namuose ar institucijoje, asmeninės pagalbos paslaugų teikimas neįgaliesiems ir kt.

Svarbiu uždaviniu lieka gerinti teikiamų socialinių paslaugų kokybę, užtikrinti tinkamą perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų vaikus globojančioms šeimoms, globėjams (rūpintojams), įtėviams ar besirengiantiems jais tapti asmenims, teikiant kokybiškas paslaugas ir kvalifikuotą pagalbą.     

Savivaldybėje planuojama toliau tęsti pradėtus ir pradėti įgyvendinti naujus projektus susijusius su socialinės globos įstaigų pertvarka, sukuriant reikalingą infrastruktūrą savivaldybėje bendruomeninėms paslaugoms teikti. Pagėgių savivaldybėje pradėti statybos darbai dėl grupinio gyvenimo namų, kuriamos dienos užimtumo centro, socialinių dirbtuvių paslaugos, bendradarbiaujant su Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugija. Daroma prielaida, kad socialinių dirbtuvių paslaugos bus teikiamos visai tikslinei projekto grupei, tačiau skirtinga apimtimi: prognozuojama, kad dalis asmenų lankys socialines dirbtuves, likusi tikslinės grupės dalis gaus tik dienos užimtumo paslaugas. Pagal pateiktus seniūnijų ir NVO apklausos duomenis pastebima, kad reikalingi grupinio gyvenimo namai (toliau – GGN) iki 10 vietų ir 2 apsaugoti būstai po 2 vietas.

Savivaldybė su proto ar psichikos negalia 9 asmenims (8 suaugusiems ir 1 vaikui) perka paslaugas iš valstybinių įstaigų, todėl tikslinga užtikrinti paslaugų teikimą savivaldybės gyventojams plečiant ir gerinant jau teikiamas paslaugas, užtikrinant jų prieinamumą savivaldybės gyventojui, gyvenančiam atokiausiose savivaldybės vietose.

Dienos užimtumo poreikiui tenkinti turime 1 dienos centrą, tačiau pagal pateiktus duomenis būtų tikslinga padidinti paslaugos prieinamumą dar 10 asmenų su proto ar psichikos negalia (plečiant centro patalpas, tuose pačiuose pastatuose).

Būtina teikti transporto paslaugas dienos centro lankytojams, kad asmenys kasdieną būtų atvežami iš atokesnių savivaldybės vietų.

 

3.2. Priemonių planas           

 

Pagrindinė priemonė sudaryti sąlygas asmenims savarankiškai spręsti savo socialines problemas ir mažinti socialinę atskirtį. Teikti kokybiškas socialines paslaugas įvairioms savivaldybės gyventojų grupėms. Numatomos prioritetinės asmenų socialinės grupės, kurioms reikalinga ir toliau, plėsti socialines paslaugas: socialinių problemų turinčioms šeimoms ir jų vaikams, socialinės rizikos suaugusiems asmenims ir jų šeimoms, pagyvenusiems ar seniems asmenims su sunkia negalia, nepakankamas pajamas turintiems ir skurstantiems asmenims bei jų šeimoms ir kitiems asmenims pageidaujantiems socialinės paramos ar socialinių paslaugų.

 

Priemonių planas 2023 m.                                                                                               17 lentelė

Uždaviniai

Priemonė

Finansavimo lėšos

Atsakingi vykdytojai

Laukiami rezultatai

Sudaryti sąlygas kuo ilgiau išlaikyti pagyvenusį asmenį jam įprastoje namų aplinkoje

Teikti bendrąsias ir socialinės priežiūros paslaugas seniems ir pagyvenusiems asmenims bei neįgaliems žmonėms pagal nustatytą pagalbos namuose poreikį

Savivaldybės lėšos

Šeimos gerovės centras

Asmenys jausis saugesni, būdami jiems įprastoje namų aplinkoje, mažėja ilgalaikės socialinės globos poreikis

Teikti integralios dienos socialinės globos su slauga paslaugas asmens namuose ir globos įstaigoje asmenims su sunkia negalia

Valstybės tikslinė dotacija

Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namai,

Šeimos gerovės centras, NVO

Asmenys gaudami integralias paslaugas turės galimybę kuo ilgiau gyventi savo namuose, sumažės ilgalaikės socialinės globos paslaugų poreikis. Asmenims gaunantiems paslaugas socialinės globos įstaigoje bus sudaromos namų aplinkai atitinkančios sąlygos.

Ugdyti savarankiško gyvenimo įgūdžius, padedančius jaustis visaverčiais bendruomenės nariais

Teikti gyventojų poreikius atitinkančias socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas.

Teikti vaikams dienos centre vaiko priežiūros paslaugas

Savivaldybės ir valstybės lėšos

Savivaldybės administracijos

Seniūnijos,

Šeimos gerovės centras, NVO

Kokybiškesnės socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos sumažins tėvų globos netekusių vaikų skaičių.

Socialinių problemų turinčios šeimos motyvuotos savarankiškai tvarkytis buityje.

Suteikti socialinę globą be tėvų globos likusiems vaikams

 

Teikiamos globos paslaugos

Savivaldybės ir valstybės lėšos

Šeimos gerovės centras

Patenkinamas globos poreikis vaikams.

Suteikti trumpalaikę socialinę globą senyvo amžiaus, socialinę atskirtį išgyvenantiems asmenims ir asmenims su negalia

Teikiamos trumpalaikės globos paslaugos (slaugos lova)

Savivaldybės lėšos

Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namai

Asmenims sudaromos slaugai reikalingos sąlygos

Suteikti trumpalaikę/ilgalaikę socialinę globą senyvo amžiaus, socialinę atskirtį išgyvenantiems asmenims ir asmenims su sunkia negalia

Teikiamos ilgalaikės/trumpalaikės socialinės globos paslaugos

Savivaldybės ir valstybės lėšos

Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namai ir valstybinės įstaigos

Asmenims sudaromos sąlygos artimos namų aplinkai

Plėsti krizių įveikimo paslaugas asmenims, atsidūrusiems kritinėje situacijoje

Užtikrinti socialinių paslaugų teikimą kritinėje situacijoje atsidūrusiomis šeimoms

Trumpalaikės globos paslaugos

Savivaldybės lėšos

Šeimos gerovės centro Krizių namai

Šeimoms, atsidūrusioms krizinėje situacijoje, suteikta pagalba

Tobulinti darbuotojų profesinę kvalifikaciją

Efektyviau išnaudoti turimus specialistų žmogiškuosius išteklius, plėtojant profesines kompetencijas, gerinant darbo sąlygas

Vykdyti darbuotojų kvalifikacijos kėlimą

Savivaldybės ir valstybės lėšos

Savivaldybės administracija

Socialinės globos įstaigos

Gerosios patirties sklaida

Teikiamų paslaugų kokybės gerinimas

Skatinti neįgaliųjų socialinę integraciją

Užtikrinti kuo didesniam neįgaliųjų skaičiui saugumą ir komfortą namų aplinkoje

Gyvenamojo būsto

(aplinkos) pritaikymas neįgaliojo namuose

Savivaldybės ir valstybės lėšos

Savivaldybės administracija

Neįgaliųjų aplinka taps saugesnė ir patogesnė, suteiks galimybę jiems judėti ir integruotis į bendruomenę

Suteikti pagal poreikį ilgalaikės socialinės globos paslaugas asmenims su negalia

Finansuoti ilgalaikės socialinės globos paslaugas asmenims

su negalia įvairiose socialinės globos įstaigose

Lėšos skiriamos pagal nustatytą poreikį

Valstybinės įstaigos pavaldžios SADM

Neįgaliesiems suteiktos ilgalaikės socialinės paslaugos

Neįgaliųjų aprūpinimas kompensacine technika

Suteikti neįgaliesiems reikalingą kompensacinę techniką

Savivaldybės, valstybės ir asmens lėšos

Šeimos gerovės centras

Neįgalieji ir nuolatinės slaugos poreikį turintys asmenys gaus pagalbos priemones padedančias jiems judėti

Teikti savarankiško gyvenimo paslaugą Krizių namuose rizikos grupės asmenims, senyvo amžiaus ir neįgaliems

Užtikrinti socialinių paslaugų teikimą savarankiškiems ir iš dalies savarankiškiems asmenims

Informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo paslaugos nemokamos

Savivaldybės lėšos

Pagėgių savivaldybės administracija

Šeimos gerovės centras

Siekti kuo ilgiau išlaikyti šių asmenų savarankiškumą kasdieninėje veikloje

Teikiant socialines paslaugas plėtoti bendravimą su nevyriausybinėmis organizacijomis

Plėtoti bendravimą su nevyriausybinėmis organizacijomis

Rengti bendrus projektus ir programas

Dalinai finansuoti sociokultūrines paslaugas

Savivaldybės ir NVO lėšos

Savivaldybės administracija, NVO

Pagerės informacijos perdavimas, išryškės tarpusavio bendravimas

Užtikrinti tinkamą perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir be tėvų globos likusiems vaikams

Įgyvendinti socialinių paslaugų prieinamumą vaikus globojančioms šeimoms, globėjams (rūpintojams), įtėviams ar besirengiantiems jais tapti asmenims

Pagalbos pinigų mokėjimas vaikus globojančioms šeimoms

Savivaldybės lėšos

Savivaldybės administracija

Lėšos skiriamos šeimoms, kuriose auga globojami vaikai

Socialinių globėjų paieška. Budinčių globėjų paieška. Globėjai nesusiję su vaikais giminystės ryšiais

Valstybės ir Savivaldybės lėšos

 

Savivaldybės administracija,

Šeimos gerovės centras

Rengiamos ir teikiamos konsultacijos asmenims, kurie pageidauja globoti vaikus savo šeimoje

Grupinio gyvenimo namų įsigijimas sudaryti sąlygas artimas namų aplinkai

Teikiamos ilgalaikės/trumpalaikės globos paslaugos asmenims su proto ir psichikos negalia

Valstybės ir Savivaldybės lėšos

Savivaldybės administracija,

NVO

Asmenims sudaromos sąlygos pasiruošiant juos savarankiškam gyvenimui grįžusiems iš socialinių įstaigų

 

Regioninių socialinių paslaugų poreikis 2023 m.                                                      18 lentelė                                                                                                                              

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes

Socialinės globos įstaiga

Mastas

(vietų sk.)

1.

Ilgalaikė socialinė globa su sunkia negalia

Adakavo socialinių paslaugų

Macikų socialinės globos namai

-

1

1.1.

Ilgalaikė/trumpalaikė socialinė globa neįgaliems asmenims

Adakavo socialinių paslaugų

Macikų socialinės globos namai

-

1

2.

Vaikų ilgalaikė socialinė globa

Neįgalių vaikų socialinės globos namai

-

 

IV.    FINANSAVIMO PLANAS

Socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai                                                                    19 lentelė

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai

Pagal faktines išlaidas

Pagal planines išlaidas

praėję metai

2022 m.

eurais

einamieji

metai

2023 m. eurais

ateinantys

metai

eurais

1.

Savivaldybės biudžeto išlaidos socialinėms paslaugoms

2 575 841

2414956

-

1.1.

palyginti su bendru savivaldybės biudžetu, proc.

15,8

15,4

-

 

 

 

 

 

2.

LR valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos

1 522 138

123 800

-

 

iš jų:

 

 

 

2.1.

socialinės rizikos šeimų socialinei priežiūrai organizuoti

213 100

250 500

-

2.2.

asmenų su sunkia negalia socialinei globai organizuoti

1 272 764

950500

 

-

2.3.

vaikų globos (rūpybos) išmokoms

36 274

37 000

-

3.

Asmenų socialinei globai finansuoti valstybės lėšos

16 900

20 200

-

4.

ES struktūrinių fondų lėšos

151687

79080

-

5.

Asmenų mokėjimai už socialines paslaugas

173 200

173 200

-

6.

Kitos lėšos

-

-

-

 

Iš viso:

1 86 3925

1 510 480

-

 

4.1. Socialinių paslaugų finansavimo šaltinių įvertinimas

 

Pagrindinis socialinių paslaugų finansavimo šaltinis Pagėgių savivaldybėje ─ savivaldybės, valstybės biudžeto lėšos specialiosioms tikslinėms dotacijoms savivaldybių biudžetams ir gyventojų lėšos. Įvertinus socialinių paslaugų finansavimo šaltinius galima teigti, kad kasmet savivaldybės biudžete numatoma skirti tiek išlaidų, kad būtų patenkinamas visas poreikis socialinėms paslaugoms.

Nevyriausybinės organizacijos savo veiklą vykdo naudodamos ir kitus finansinius šaltinius bei žmogiškuosius išteklius – organizacijos narių mokestį, rėmėjų lėšas, projektų, savivaldybės gautas lėšas ir savanorių darbas bei lėšos.

 

Socialinių paslaugų finansavimo iš savivaldybės biudžeto būdai                                 20 lentelė                                                                                                                20 lentelė

Eil. Nr.

Finansavimo būdai

Lėšos eurais

2022 m.

eurai

 

Einamieji

metai (2023)

eurais

1.

Socialinių paslaugų pirkimas

65 040

65 040

2.

Tiesioginis socialinių paslaugų įstaigų finansavimas

1045 953

1 228 488

 

iš jo:

 

 

2.1.

savivaldybės pavaldumo įstaigoms

1 045 953

1 228 488

2.2.

apskričių viršininkų įstaigoms (regioninių soc. paslaugų įstaigoms) pagal lėšų kompensavimo sutartis 

16 900

20 200

2.3.

nevyriausybinių organizacijų įstaigoms pagal lėšų kompensavimo sutartis

274 168

274168

3.

 

Savivaldybės biudžeto lėšos, skirtos nevyriausybinėms organizacijoms

15 000

7000

4.

Finansavimas vykdant socialinių paslaugų programas

90 437

149 888

 

Iš viso:

1 417 061

1 744 784

 

 

 

4.2. Lėšos, reikalingos žmogiškųjų išteklių plėtrai

 

Siekiant efektyvesnio socialinių paslaugų organizavimo ir kokybiškesnio jų teikimo, skiriamas dėmesys specialistų kvalifikacijos kėlimui. Savivaldybėje vis daugiau socialinės paskirties įstaigose dirbančių socialinių darbuotojų padėjėjų įgyja socialinio darbo atitinkamą kvalifikaciją, todėl atsiranda galimybė paslaugas teikti profesionaliai. Pagėgių savivaldybės socialinių darbuotojų kvalifikacijai lėšos skirtos pagal pasirinktus mokymus ir seminarus. Dalis mokymų vyksta nuotoliniu būdu, tai turi teigiamų ir neigiamų pasekmių.

2023 m. taip pat bus sudaromos visos sąlygos ir galimybės socialiniams darbuotojams, socialinių darbuotojų padėjėjams kelti kvalifikaciją, dalyvauti įvairiuose mokymuose ir seminaruose.

 

4.3. Savivaldybės organizuojamų socialinių paslaugų įvertinimas                               

 

Pagėgių savivaldybėje kintant demografinei situacijai, didėjant socialinių paslaugų poreikiui, organizuojamų socialinių paslaugų pakanka, bet susidaro nenumatytos situacijos teikiant socialines paslaugas atskiroms gyventojų grupėms.

Pagėgių savivaldybėje teiktos ir toliau teikiamos šios socialinės paslaugos:

1.  Bendrosios socialinės paslaugos: informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo, maitinimo organizavimo, aprūpinimo reikalingais rūbais ir avalyne, transporto organizavimo, sociokultūrinės, asmens higienos ir priežiūros organizavimo ir asmeninio asistento  ir kt. socialinių paslaugų plėtra.

2.  Specialiosios socialinės paslaugos: socialinė priežiūra (pagalba į namus), socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas, trumpalaikė socialinė globa, ilgalaikė socialinė globa, dienos socialinė globa asmens namuose ir kt. socialinės paslaugos.

Siekiant pagerinti socialinių paslaugų teikimą savivaldybėje, reikia atsižvelgti į tai, ko labiausiai reikia paslaugų gavėjams, nes visų paslaugų plėsti nepavyks dėl riboto savivaldybės biudžeto. Todėl būtina išskirti prioritetines veiklos kryptis:

- socialinių paslaugų asmens namuose plėtra, seniems ir pagyvenusiems asmenims, kurie iš dalies gali savimi pasirūpinti, siekiant sumažinti senų žmonių socialinę atskirtį, vykdant neįgalių žmonių integraciją į visuomenę;

- dienos socialinės globos paslaugų plėtra asmens namuose, asmenims su sunkia negalia;

- ilgalaikės/trumpalaikės socialinės globos organizavimas globos įstaigoje visiškai nesavarankiškiems asmenims;

- socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugų teikimo socialinių problemų turinčioms šeimoms kokybės gerinimas, dirbant prevencinį darbą su socialinių problemų turinčiomis šeimomis bei socialinės rizikos asmenimis.

Regioninių socialinių paslaugų teikimas senyvo amžiaus asmenims ir asmenims su negalia yra tenkinamas.

Siekiant efektyvių socialinių paslaugų, būtina atkreipti dėmesį į socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimą, skatinti bendradarbiavimą su įstaigomis, viešinti vykdomą socialinių globos įstaigų veiklą ne tik darbiniuose pasitarimuose, bet daugiau informacijos pateikti Savivaldybės internetiniame tinklapyje, spaudoje ir ieškoti kitų viešinimo priemonių.

Dėl teikiamų socialinių paslaugų nusiskundimų negauta, stengiamasi kuo efektyviau išnaudoti finansinius išteklius skirtus paslaugų teikimui.

Plečiantis socialinių paslaugų poreikiui (pagalbos namuose ir dienos socialinės globos paslaugoms), tikslinga šias paslaugas ir toliau plėtoti. Tai ekonomiškai patrauklios paslaugos savivaldybei ir labai pozityviai vertina paslaugų gavėjai.

V.     PLĖTROS VIZIJA IR PROGNOZĖ

 

5.1. Socialinių paslaugų plėtros vizija

 

Pagėgių savivaldybės socialinių paslaugų plėtros vizija – suformuoti savivaldybės gyventojų poreikius socialinėms paslaugoms atitinkantį socialinių paslaugų tinklą, teikiant kokybiškas socialines paslaugas visiems savivaldybės gyventojams pagal jiems įvertintą socialinių paslaugų poreikį kuo arčiau jų gyvenamosios vietos.

Pagėgių savivaldybėje prioritetinėmis socialinėmis paslaugomis ir toliau išlieka nestacionarioje įstaigoje teikiamos bendrosios ir specialiosios paslaugos, kurių tikslas – suteikti asmenims galimybę gauti reikiamą socialinę pagalbą savo bendruomenėje, liekant gyventi įprastoje savo aplinkoje. Paslaugos namuose ar nestacionarioje įstaigoje pagerina žmonių gyvenimo kokybę.

Aktuali dienos centro paslauga asmenims su proto ir psichikos negalia, kai asmuo, kuriam teikiamos specialistų socialinės paslaugos namuose, dalį dienos praleistų dienos centre, išlaikytų ryšį su artimaisiais ir išliktų pilnavertis bendruomenės narys.

Socialinių paslaugų teikimas padės socialinių problemų turinčioms šeimoms, jose gyvenantiems vaikams ir neįgaliems bei sutrikusio intelekto vaikams, Pagėgių savivaldybės gyventojams integruotis į visuomenę ir jaustis pilnaverčiais nariais. Sudaryti sąlygas, kad vaikai išliktų biologinėse šeimose.

Teikiamų paslaugų tikslas:

- teikti socialinę ir psichologinę pagalbą socialinių problemų turinčioms šeimos nariams, jose gyvenantiems vaikams ir neįgaliems vaikams;

- padėti integruotis į visuomenę socialiai atskirtiems asmenims;

- sudaryti sąlygas, kurios padėtų paslaugų gavėjams jaustis pilnaverčiais ir savarankiškais;

- dienos centro specialistų rūpinimasis kultūringu laisvalaikio praleidimu, meninės veiklos plėtojimu;

- formuoti pozityvų visuomenės požiūrį į šeimas patiriančias riziką ir jose augančius vaikus;

- padėti sudaryti geras sąlygas vaikui gyventi šeimoje, aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime, apsaugoti jį nuo visų smurto formų, išnaudojimo, trukdymo mokytis ir prireikus užtikrinti jam tinkamą pagalbą;

- pagerinti nestacionarių socialinių paslaugų infrastruktūrą Pagėgių savivaldybėje, taip prisidedant prie socialinių paslaugų infrastruktūros skirtumų savivaldybėje mažinimo, didinant socialinių paslaugų įvairovę bei stiprinant jų materialinę bazę.

Socialinių paslaugų teikimą siekiama vystyti taip, kad jų prieinamumas būtų užtikrintas visiems savivaldybės gyventojams, kuriems reikalingos paslaugos. Teikiant paslaugas siekti patenkinti asmens fizinius ir socialinius poreikius, sudaryti žmogaus orumo nežeminančias gyvenimo sąlygas, kai asmuo pats nepajėgia to padaryti.

Pagrindinis tikslas, kad plėtojamas socialinių paslaugų tinklas tenkintų visų bendruomenės narių poreikius socialinėmis paslaugomis, sumažėtų socialinės atskirties ir užimtumo problemos. Tikimasi, kad didėjanti socialinių darbuotojų darbo patirtis ir jų kompetencija pagerins teikiamų socialinių paslaugų kokybę.

 

5.2. Prognozuojamos socialinės paslaugos

 

Išplėtojus socialinių paslaugų infrastruktūrą, lėšų poreikis socialinių paslaugų finansavimui keičiasi. Vykstant plėtrai ir didėjant paslaugų gavėjų skaičiui, socialinių paslaugų finansavimui skiriamos lėšos turėtų didėti.

Pagėgių savivaldybėje ir toliau numatoma organizuoti ir teikti šiuo metu teikiamas socialines paslaugas ir vykdyti socialinių paslaugų plėtrą, ypatingą dėmesį skiriant nestacionarių ir bendruomeninių socialinių paslaugų teikimui sukuriant reikalingą infrastruktūrą įvairioms asmenų grupėms didesnį dėmesį skirti asmenims su proto ir psichikos negalia.

Siekiant geresnio socialinių paslaugų poreikio tenkinimo, numatoma plėsti socialinių paslaugų rūšis pagal Socialinių paslaugų katalogą toms gyventojų grupėms, kurioms socialinių paslaugų poreikis nepatenkinamas ar iš dalies tenkinamas.

Ištekliai reikalingi ir susiję su socialinių paslaugų teikimu: socialinių darbuotojų ir jų padėjėjų darbo užmokesčiui, kvalifikacijai kelti ir gerosios patirties sklaidai, specialiųjų socialinių   paslaugų plėtrai, darbui su socialinių problemų turinčiomis šeimomis, dienos socialinės globos teikimas vaikams, neįgaliems ir senyvo amžiaus asmenims, tikslinga numatyti laikino apgyvendinimo paslaugas, trumpalaikės socialinės globos paslaugų plėtrai, socialinėms paslaugoms teikti bendradarbiaujant su visuomeninėmis organizacijomis ir kt. įstaigomis.

Įstaigas skatinti dalyvauti įvairiose programose, kad toliau galėtų tinkamai padėti asmenims integruotis į darbo rinką, kad jie taptų nepriklausomi nuo socialinių išmokų gavimo.

2023 m. Pagėgių savivaldybėje ir toliau planuojama:

-      plėtoti socialinės paslaugos socialinių problemų turinčioms šeimoms, jose augantiems vaikams, neįgaliems bei sutrikusio intelekto vaikams;

-      plėtoti psichologo konsultacijos įvairaus socialinio statuso asmenims;

-      toliau vykdyti, plėtoti dienos centrų veiklą vaikams iš socialinių problemų turinčių šeimų ir kitų šeimų su įvairiomis problemomis;

-      skatinti bendradarbiavimą socialinių paslaugų teikime įtraukiant ir nevyriausybinių organizacijų veiklą; 

- teikiamos palydimosios globos paslaugos nuo 16 metų vaikams ir toliau numatomas paslaugų tęstinumas;

- aktyvinti ir plėtoti prevencinių paslaugų skyrimą ir teikimą Pagėgių savivaldybės gyventojams;

- aktyvinti laikino atokvėpio ir kt. socialines paslaugas Pagėgių savivaldybės gyventojams.

Vykdomos grupinio gyvenimo namų statybos, kurie būtų skirti asmenims turintiems proto ir psichinę negalią. Pertvarkos eigoje asmenims su proto ar psichikos negalia Pagėgių savivaldybėje bus kuriamos dienos užimtumo centro/socialinių dirbtuvių paslaugos. Sukuriant tinkamą apgyvendinimo ir dienos užimtumo paslaugų infrastruktūrą, Pagėgių savivaldybės gyventojai su proto ar psichine negalia, turės galimybę naudotis naujai sukurtomis paslaugomis grupinio gyvenimo namuose (toliau – GGN). Įgyvendinus projektą, Pagėgių savivaldybėje bus sukurtos sąlygos asmenims su proto ir (ar) psichikos negalia gyventi savarankiškai ar iš dalies savarankiškai socialinių, sveikatos priežiūros, užimtumo, švietimo, kultūros ir kito pobūdžio, paslaugas gaunant bendruomenėje, gal būt padidėtų įsidarbinimo galimybės. GGN statyba numatoma baigti 2023 m.  

Atsižvelgiant į savivaldybės biudžeto galimybes, bus ieškoma galimybių naujų nestacionarių socialinių paslaugų rūšių plėtrai (palydėjimo paslauga jaunuoliams, asmeninio asistento ir apsaugoto būsto paslauga), plečiamas socialinių paslaugų tinklas ir gerinama teikiamų socialinių paslaugų kokybė.  

 

5.3. Išteklių prognozė ateinantiems 3 metams

 

2023-2025 m. socialinėms paslaugoms organizuoti ir teikti numatomi finansavimo šaltiniai: Pagėgių savivaldybės biudžeto lėšos, valstybės biudžeto lėšos, Europos sąjungos struktūrinių fondų lėšos, socialinių paslaugų gavėjo lėšos. Numatyti biudžetą trims metams labai sudėtinga, kadangi pateikiamos planuojamos lėšos. Augant socialinių paslaugų poreikiui, didėjant socialinių paslaugų kainoms, plečiantis socialinių paslaugų įvairovei Savivaldybės biudžeto dalis socialinėms paslaugoms ateinančius 3 metus turėtų didėti.

 

Siūlomos plėsti regioninės socialinės paslaugos, jų rūšys ir prognozuojamas mastas          21 lentelė

Socialinių paslaugų rūšys (nurodomos pagal žmonių socialines grupes)

Mastas

(vietų skaičius)

Ilgalaikė socialinė globa asmenims, turintiems proto negalią (sergantiems lėtinėmis psichikos ligomis, turintiems intelekto sutrikimų).

1

Trumpalaikė socialinė globa

1

 

 

 

VI.    PLANO ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪRA

 

6.1. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūros vykdytojai

 

Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūrą vykdo Pagėgių savivaldybės administracija. Plano stebėsena vykdys Socialinės politikos ir sveikatos skyrius, kuris renka, sistemina ir analizuoja gaunamą informaciją apie teikiamas socialines paslaugas savivaldybės teritorijoje. Plane numatytas priemones įgyvendins socialinių paslaugų įstaigos, seniūnijos, paslaugas teikiančios nevyriausybinės organizacijos, Socialinės politikos ir sveikatos skyrius ir kt.

 

6.2. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūros etapai ir įvertinimo rezultatai

 

Socialinių paslaugų planas vertinamas pasibaigus kalendoriniams metams. Pagėgių savivaldybės gyventojams socialinių paslaugų ir paramos teikimo komisijoje, dalyvaujant Savivaldybės administracijos atstovams, socialinių globos įstaigų vadovams, nevyriausybinių organizacijų atstovams ir kt. asmenimis. Posėdžio metu aptariami klausimai ir teikiami pasiūlymai susiję su paslaugų plėtra, teikimu, paslaugos kokybe. Analizuojami vykstantys pokyčiai socialinėje srityje.

 

6.3. Pasiektų rezultatų, tikslų ir uždavinių analizė, numatytų vykdyti priemonių efektyvumas

 

Visos Savivaldybėje teikiamos socialinės paslaugos registruojamos Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS). Vertinant socialinių paslaugų plano įgyvendinimą, žiūrima, ar efektyviai vykdomos priemonės, ar tikslingai naudojamos socialinei sričiai skirtos lėšos ir vertinama teikiamų paslaugų kokybė. Atliekant pasiektų rezultatų, tikslų ir uždavinių analizę, atsižvelgiant į pateiktas ataskaitas, įvertinami kintantys veiksniai ar susidariusios aplinkybės, turinčios įtakos socialinių paslaugų plano įgyvendinimui. Socialinių paslaugų plano vertinimo metu aptariama ar tenkinamas socialinių paslaugų poreikis įvairių socialinių grupių asmenims, ar plane numatytos priemonės įgyvendinamos.

 

6.4. Socialinių paslaugų vertinimo kriterijai

 

1. Savivaldybės biudžeto išlaidos per metus socialinėms paslaugoms, tenkančios vienam savivaldybės gyventojui – 355,98 eurų.  

2. Valstybės skirtų dotacijų santykis su savivaldybės biudžeto lėšomis, skiriamomis socialinėms paslaugoms − 45 proc.  (savivaldybės lėšos 55 proc.).

3. Vietų skaičiaus stacionariose socialinių paslaugų įstaigose santykis su vietų skaičiumi (maksimaliu lankytojų skaičiumi per dieną) nestacionariose socialinių paslaugų įstaigose (laikino gyvenimo namuose, dienos socialinės globos centruose, savarankiško gyvenimo namuose, socialinės priežiūros centruose). Stacionariose įstaigose vietų skaičius patvirtintas − 58 vietos, nestacionariose įstaigose per dieną vidutiniškai lankosi 73 asmenys.

4. Socialinių paslaugų (įskaitant bendrąsias socialines paslaugas) gavėjų skaičiaus santykis su bendru savivaldybės gyventojų skaičiumi – 8,9 proc.           

5. Socialinės globos ir socialinės priežiūros gavėjų skaičiaus santykis su bendru savivaldybės gyventojų skaičiumi – 2,2 proc.        

6. Regioninių socialinių paslaugų gavėjų skaičiaus santykis su kitų socialinių paslaugų (išskyrus bendrąsias socialines paslaugas) gavėjais – 6,7 proc.

7. Socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius savivaldybėje, tenkantis 7236 savivaldybės gyventojų – 129 (Savivaldybėje dirba 32 socialiniai darbuotojai ir 97 socialinių darbuotojų padėjėjai, iš jų didžioji dalis darbuotojų dirba nepilnu etatu).

8. Socialinių paslaugų poreikio patenkinimo procentas (asmenų (šeimų), kuriems patenkintas socialinių paslaugų poreikis, santykis su asmenų (šeimų) skaičiumi, kuriems įvertintas socialinių paslaugų poreikis) – 100 proc. 2022 m. užtikrintas 100 proc. socialinių paslaugų teikimas Pagėgių savivaldybės gyventojams.

______________

part_61adbfeb5b6a46df84f2d560627bf86e_end