Pagėgių savivaldybės taryba

 

SPRENDIMAS

DĖL PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS vardu sudaromų sutarčių pasirašymo tvarkos aprašO PATVIRTINIMO

 

2023 m. rugpjūčio 21 d. Nr. T-126

Pagėgiai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 18 punktu, Pagėgių savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Pagėgių savivaldybės vardu sudaromų sutarčių pasirašymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Pagėgių savivaldybės tarybos 2019 m. vasario 20 d.  sprendimą Nr. T-36 „Dėl Pagėgių savivaldybės vardu sudaromų sutarčių pasirašymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. Sprendimą paskelbti Teisės aktų registre ir Pagėgių savivaldybės interneto svetainėje www.pagegiai.lt.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                              Vaidas Bendaravičius


 

PATVIRTINTA

Pagėgių savivaldybės tarybos

2023 m. rugpjūčio 21 d. sprendimu Nr. T-126

 

 

PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS VARDU SUDAROMŲ SUTARČIŲ PASIRAŠYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pagėgių savivaldybės vardu sudaromų sutarčių pasirašymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Pagėgių savivaldybės (toliau – Savivaldybė) vardu sudaromų sutarčių rengimo ir pasirašymo tvarką bei nustato, kokios sutartys negali būti sudaromos be išankstinio Savivaldybės tarybos pritarimo.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, kitais teisės aktais.

3. Pagrindinės šio Aprašo sąvokos:

3.1. Bendradarbiavimo sutartis – sutartis, kurią sudarydami du ar daugiau asmenų neprivalo kooperuoti savo turto, o tik pasitelkdami darbą, žinias, siekia bendro tikslo.

3.2. Bendrovės steigimo sutartis – sutartis, sudaroma, kai bendrovę steigia du ar daugiau steigėjų. Bendrovės steigimo sutarčiai keliami Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatyme nustatyti reikalavimai.

3.3. Jungtinės veiklos (partnerystės) sutartis – sutartis, kai du ar daugiau asmenų (partnerių), kooperuodami savo turtą, darbą ar žinias, įsipareigoja veikti bendrai tam tikram, įstatymui neprieštaraujančiam tikslui arba tam tikrai veiklai.

3.4. Koncesijos sutartis – suteikiančiosios institucijos, kuri veikia valstybės ar Savivaldybės vardu, ir koncesininko sudaryta rašytinė sutartis, kurioje nustatomos suteikiančiosios institucijos ir koncesininko teisės ir pareigos, susijusios su koncesija. Koncesijos sutarčiai keliami Lietuvos Respublikos koncesijų įstatymo nustatyti reikalavimai. Koncesijos sutartis privalo būti vieša.

3.5. Papildomas susitarimas prie sutarties – tai neatskiriama sutarties dalis, susitarimas, kurį sutarties šalys pasirašo siekdamos modifikuoti pagrindinę sutartį. Papildomų susitarimų skaičius nėra ribotas. Papildomus susitarimus paprastai pasirašo pagrindinę sutartį pasirašę šalių atstovai.

3.6. Sutartis – administracinės ir (arba) civilinės teisės normų pagrindu viešųjų interesų tenkinimui ar užtikrinimui dviejų ar daugiau formaliai lygių teisės subjektų, kurių vienas visada yra viešojo administravimo subjektas, valios suderinimo aktas (laisvas susitarimas), kurio pagrindu atsiranda, pasikeičia ar pasibaigia teisines pasekmes sukeliantys teisiniai santykiai.

3.7. Sutartis, turinti svarbią politinę reikšmę, – sutartis, kurios dalykas svarbus socialine, ekonomine, finansine, strategijos prasme Savivaldybei, verslui, visuomenei, kuri apibrėžia ir įtvirtina naujas politikos gaires, perskirsto prioritetus, apibrėžia tikslus, padeda įgyvendinti Savivaldybės vykdomą politiką.

3.8. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Civiliniame kodekse, Vietos savivaldos įstatyme, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme ir kituose teisės aktuose.

4. Aprašas taikomas visoms sutarčių, sudaromų Savivaldybės vardu, rūšims.

 

II SKYRIUS

SUTARTYS, KURIOMS BŪTINAS IŠANKSTINIS TARYBOS PRITARIMAS

 

5. Be išankstinio Savivaldybės tarybos pritarimo negali būti sudaromos tokios sutartys:

5.1. dėl jungimosi į savivaldybių sąjungas;

5.2. dėl bendradarbiavimo su valstybės institucijomis, kitomis savivaldybėmis ar užsienio institucijomis;

5.3. dėl bendradarbiavimo su užsienio šalių savivaldybėmis ir miestais ar prisijungimo prie tarptautinių savivaldos organizacijų;

5.4. dėl valstybinių funkcijų įgyvendinimo perdavimo Savivaldybei;

5.5. dėl jungtinės veiklos sutarčių arba bendrų viešųjų pirkimų sutarčių su valstybės institucijomis, regionų plėtros tarybomis ir (ar) kitomis savivaldybėmis;

5.6. dėl administracinių ir viešųjų paslaugų funkcijų įgyvendinimo perdavimo kitai savivaldybei ar jų perėmimo iš kitos savivaldybės;

5.7. dėl konkrečių viešųjų paslaugų teikimo administravimo įgaliojimų perdavimo regiono plėtros tarybai;

5.8. dėl viešojo ir privataus sektorių partnerystės;

5.9. dėl koncesijos;

5.10. dėl investicijų į gamybos, pramonės ar paslaugų (išskyrus viešąsias paslaugas) sritis;

5.11. dėl juridinių asmenų steigimo;

5.12. dėl trumpalaikio ir ilgalaikio vidaus ar užsienio kredito. Išankstinis Savivaldybės tarybos pritarimas nereikalingas, jei keičiant ar papildant kredito sutartis mažinami pagal jau sudarytas sutartis mokestiniai Savivaldybės įsipareigojimai ar keičiamos neesminės sutarties sąlygos;

5.13. dėl laidavimo ir garantijų teikimo už paskolas, finansinės nuomos (lizingo) ir kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų;

5.14. dėl nekilnojamojo turto įsigijimo, (naujai) Savivaldybės turto ar Savivaldybei priskirtos valstybinės žemės ir kito valstybinio turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo, įskaitant neatlygintiną turto perėmimą, turto perdavimą panaudos tikslais, pagal Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymą ir kitus įstatymus;

5.15. kitos sutartys, kurioms sudaryti pagal tesės aktus yra būtinas Savivaldybės tarybos pritarimas.

6. Savivaldybės taryba savo pritarimą ar nepritarimą sutartims išreiškia priimdama sprendimą. Prie Savivaldybės tarybos sprendimo projekto turi būti pridėtas sutarties projektas arba esminės ir kitos sutarties sąlygos gali būti nustatytos pačiame sprendimo projekte.

7. Savivaldybės tarybos sprendime, kuriuo pritariama sutarties sudarymui, turi būti nurodytas asmuo, įgaliotas pasirašyti sutartį, išskyrus atvejus, kai pasirašantis asmuo yra nurodytas aukštesnės galios arba specialiuosiuose teisės aktuose. Jei joks asmuo nėra įgaliojamas pasirašyti sutartį, tuomet sutartį pasirašo Savivaldybės meras.

8. Jei Savivaldybės taryba, priimdama sprendimą dėl trumpalaikio ir ilgalaikio vidaus ar užsienio kredito, dėl laidavimo ir garantijų teikimo už paskolas, finansinės nuomos (lizingo) ir kitų finansinių įsipareigojimų savo sprendimu įgalioja Savivaldybės merą ar Savivaldybės administracijos direktorių pasirašyti atitinkamą sutartį, tokioms sutartims sudaryti papildomo Savivaldybės tarybos pritarimo nereikia.

9. Savivaldybės tarybos pritarimo nereikia:

9.1. kai pasirašomi ketinimų protokolai, kuriais susitariama dėl Savivaldybės ir kitų viešųjų juridinių asmenų būsimo bendradarbiavimo sąlygų ir principų;

9.2. kai sutarties įvykdymui yra skirtos tikslinės Lietuvos Respublikos Vyriausybės arba kitų valstybės institucijų, arba Europos Sąjungos fondų lėšos ir jau yra Savivaldybės tarybos pritarimas konkretaus projekto įgyvendinimui ir įsipareigojama užtikrinti netinkamų, bet būtinų projektui įgyvendinti, ir tinkamų išlaidų, kurių nepadengia projekto finansavimas, jei tokių būtų, finansavimą iš Savivaldybės biudžeto;

9.3. sutartims, kurių tipinės formos yra patvirtintos Savivaldybės tarybos.

10. Sudarant sutartis Savivaldybės vardu, kurioms nėra būtinas išankstinis Savivaldybės tarybos pritarimas, taip pat sudarant sutartis Savivaldybės administracijos vardu, Savivaldybės meras, Savivaldybės administracijos direktorius turi teisę kreiptis į Savivaldybės tarybą dėl pritarimo sutarčiai, jeigu ji turi svarbią politinę reikšmę.

 

III SKYRIUS

SUTARČIŲ PASIRAŠYMAS

 

11. Sutarčių pasirašymo teisė suteikiama šiems subjektams:

11.1. Savivaldybės merui;

11.2. Savivaldybės administracijos direktoriui;

11.3. kitiems Savivaldybės tarybos įgaliotiems asmenims.

12. Aprašo 7 punkte nurodyti asmenys, turintys įgaliojimus pasirašyti sutartį, taip pat gali sudaryti ir pasirašyti papildomą susitarimą prie sutarties. Sutartis negali būti pakeista ar papildyta taip, kad būtų pakeistos esminės sutarties sąlygos ar po šių veiksmų būtų išplėsti ar kitaip suteikti platesni įgaliojimai sutartį sudarančiam asmeniui. Tokiu atveju, jei keičiamos esminės sutarties sąlygos, papildomam susitarimui prie sutarties yra būtinas Savivaldybės tarybos pritarimas. Tokiems susitarimams taikomi šiame Apraše nustatyti reikalavimai.

13. Tuo atveju, kai Savivaldybės tarybos sprendimu įgaliotas asmuo laikinai neina savo pareigų dėl atostogų, laikinojo nedarbingumo ar kitų pateisinamų priežasčių, sutartis pasirašo įgaliotą asmenį pavaduojantis asmuo.

14. Tuo atveju, kai Savivaldybės tarybos sprendimu įgaliotas asmuo yra atšaukiamas (atleidžiamas) iš Savivaldybėje einamų pareigų, atsistatydina ar dėl kitų priežasčių nustoja eiti pareigas, sutartis pasirašo asmuo, laikinai einantis jo pareigas.

 

IV SKYRIUS

SUTARČIŲ RENGIMAS IR DERINIMAS

 

15. Sudarant sutartis, vadovaujamasi Civiliniu kodeksu, kitais įstatymais ir teisės aktais, kurie reglamentuoja sutarčių sudarymą, taip pat užsienio valstybių ar tarptautinės teisės normomis, jei sutartys sudaromos su užsienio valstybių institucijomis ar subjektais ir sutartyse numatoma, kad sutartims taikomos tarptautinės teisės ar užsienio valstybės teisės normos.

16. Sutarčių projektus pagal kompetenciją gali rengti Savivaldybės meras, Savivaldybės tarybos komitetai, komisijos, Savivaldybės tarybos nariai, frakcijos, grupės, į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję Savivaldybės tarybos nariai, Savivaldybės kolegija, opozicijos lyderis, Savivaldybės kontrolierius, Savivaldybės administracijos direktorius, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai ar darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, taip pat tam tikslui sukurtos darbo grupės ir komisijos (toliau – rengėjas). Sutarties projektą gali pateikti kita sutarties šalis, su kuria numatoma pasirašyti sutartį. Tokiu atveju taikomi šiame skyriuje nustatyti reikalavimai, o rengėju laikomas atitinkamą sritį kuruojantis ar už ją atsakingas asmuo.

17. Sutarties projektas ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas nuo pateikimo derinti turi būti suderintas su:

17.1. Savivaldybės administracijos atitinkamą veiklos sritį kuruojančio skyriaus vedėju;

17.2. Savivaldybės administracijos Finansų skyriaus ar Centralizuoto buhalterinės apskaitos skyriaus vedėju, jeigu Savivaldybė yra mokėtoja;

17.3. Savivaldybės administracijos Dokumentų valdymo ir teisės skyriaus valstybės tarnautoju, atsakingu už sutarčių teisėtumą.

18. Derinimas su šio Aprašo 17.3 papunktyje nurodytu specialistu nereikalingas valstybės ar savivaldybių institucijų teisės aktais patvirtintoms pavyzdinėms sutartims.

19. Už teisingų duomenų įrašymą sutartyje atsakingas sutarties rengėjas.

20. Prieš teikiant sutarties projektą svarstyti Savivaldybės tarybai, sutarties projektas derinamas, pasirašomas ir registruojamas kartu su sprendimo projektu Savivaldybės tarybos patvirtinto Pagėgių savivaldybės tarybos veiklos reglamento nustatyta tvarka.

21. Popierinės formos sutarties projekto rengėjas pasirašo bei parašo žymą „Parengė“, savo pareigas, vardą ir pavardę ant paskutinio sutarties projekto lapo to egzemplioriaus, kuris paliekamas saugoti teisės aktų nustatyta tvarka Savivaldybės administracijoje.

22. Popierinės formos sutarties projektas derinamas atsakingiems asmenims pasirašant ir parašant žymą „Suderinta“, savo pareigas, vardą ir pavardę ant paskutinio sutarties projekto lapo to egzemplioriaus, kuris paliekamas saugoti teisės aktų nustatyta tvarka Savivaldybės administracijoje.

23. Aprašo 21 ir 22 punktai netaikomi, kai sutartis šalių pasirašoma elektroniniu parašu. Elektroninės formos sutartis, pasirašant ją kvalifikuotais elektroniniais parašais, rengiama, derinama, pasirašoma, registruojama ir saugoma Savivaldybės administracijos dokumentų valdymo sistemoje (toliau – DVS).

24. Pasirašyti sutartį galima tik Aprašo nustatyta tvarka ją visiškai suderinus. Pasirašyta sutartis registruojama DVS. Draudžiama vykdyti ar perduoti vykdyti nepasirašytas ir neužregistruotas sutartis.

25. Taisymai ir braukymai sutartyje neleidžiami. Išimtiniais atvejais tai turi būti aptarta (pasirašyta) visų sutarties šalių.

26. Sutartys sudaromos lietuvių kalba. Sutartys su užsienio institucijomis, kitais užsienio juridiniais ir (ar) fiziniais asmenimis ar tarptautinėmis organizacijomis sudaromos lietuvių kalba ir kita abiem sutarties šalims priimtina kalba.

27. Savivaldybės institucijos, vykdydamos joms priskirtas funkcijas, gali patvirtinti pavyzdines atitinkamų sutarčių formas. Pavyzdinių sutarčių nuostatos gali būti keičiamos taip, kaip numatyta atitinkamame sprendime ar potvarkyje dėl sutarties formos patvirtinimo.

 

V SKYRIUS

SUTARČIŲ VYKDYMO KONTROLĖ

 

28. Savivaldybės tarybos sprendime, kuriuo pritariama sutarties sudarymui, arba pačioje sutartyje turi būti nurodytas asmuo, atsakingas už šios sutarties vykdymą (toliau – atsakingas asmuo). Jeigu toks asmuo nenurodomas, laikoma, kad už sutarties vykdymą yra atsakingas sutarties rengėjas.

29. Atsakingas asmuo atsako už sutarties vykdymo terminų laikymąsi, tinkamą informacijos pateikimą sutarties šalims, sutartinių įsipareigojimų vykdymą laiku ir raginimų dėl artėjančių ar praleistų sutarties vykdymo terminų pateikimą laiku, informacijos apie kitus sutarties vykdymo nesklandumus ir problemas pateikimą, tų problemų sprendimą pagal savo kompetenciją arba pasitelkiant tam reikalingus asmenis, už sutarties vykdymo pasekmes.

30. Sutarties vykdymo kontrolę atlieka tiesioginis atsakingo asmens vadovas.

31. Sutarčių finansinės dalies vykdymą pagal kompetenciją kontroliuoja atitinkamus mokėjimus vykdantis Savivaldybės administracijos struktūrinis padalinys – Savivaldybės administracijos Finansų skyrius arba Centralizuotas buhalterinės apskaitos skyrius.

32. Sutarčių vykdymo kontrolė pasibaigia:

32.1. įvykdžius sutartinius įsipareigojimus;

32.2. gavus teismo sprendimą dėl sutarties privalomo nutraukimo;

32.3. šalims pasirašius susitarimą nutraukti sutartį tarpusavio susitarimu arba sutartį nutraukus vienašališkai (jei įvykdyti visi tolimesni veiksmai dėl atsiskaitymų ar atitinkamų mokėjimų išieškojimo, ar rezultatų perdavimo, ar perėmimo);

32.4. sutarčiai pasibaigus teisės aktuose nustatyta tvarka.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33. Jeigu Savivaldybės vardu sudaromą sutartį sudaro tokios teisės neturintis asmuo, tai sutartis sukelia teisines pasekmes Savivaldybei tik tuo atveju, kai Savivaldybės taryba tokiai sutarčiai pritaria.

34. Jei Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyta kitokia tam tikrų sutarčių rūšių sudarymo ir pasirašymo tvarka, taikoma tų teisės aktų nustatyta tvarka.

35. Sudarytos sutartys saugomos Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

36. Asmens duomenys rengiant, derinant, registruojant ir saugant sutartis, tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatomis ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų apsaugą ir saugumą.

37. Aprašo įgyvendinimo kontrolę atlieka Savivaldybės administracijos Centralizuoto vidaus audito skyrius.

38. Aprašas keičiamas ar pripažįstamas netekusiu galios Savivaldybės tarybos sprendimu.

 

___________________

part_3a81a85d0aca482a97e0cfbd4827802d_end