elektrenu herbas

 

ELEKTRĖNŲ SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ELEKTRĖNŲ SAVIVALDYBĖS NUSIKALTIMŲ PREVENCIJOS IR KONTROLĖS 2015–2016 METŲ PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2014 m. gruodžio 30 d. Nr. TS–294

Elektrėnai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049, 2008 (Nr. 113-4290) 16 straipsnio 2 dalies 40 punktu, Nacionaline nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Seimo 2003 m. kovo 20 d. nutarimu Nr. IX-1383 (Žin., 2003, Nr. 32-1318), atsižvelgdama į Saugios savivaldybės koncepciją, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. vasario 17 d. nutarimu Nr. 184 (Žin., 2011, Nr. 22-1057), Nacionalinės nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programos 2010–2012 metų įgyvendinimo priemonių planu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. kovo 10 d. nutarimu Nr. 247 (Žin., 2010, Nr. 31-1433), Elektrėnų savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a patvirtinti Elektrėnų savivaldybės nusikaltimų prevencijos ir kontrolės 2015–2016 metų programą (pridedama) ir šios programos priemonių planą (pridedamas).

 

 

 

Meras                                                                                                                    Kęstutis Vaitukaitis


 

PATVIRTINTA

Elektrėnų savivaldybės tarybos

2014 m. gruodžio 30 d.

sprendimu Nr. TS-294

 

 

 

ELEKTRĖNŲ SAVIVALDYBĖS NUSIKALTIMŲ PREVENCIJOS IR KONTROLĖS 2015–2016 METŲ PROGRAMA

 

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Elektrėnų savivaldybės (toliau – savivaldybė) nusikaltimų prevencijos ir kontrolės 2015–2016 metų programa (toliau – programa) parengta vadovaujantis Nacionaline nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Seimo 2003 m. kovo 20 d. nutarimu Nr. IX-1383 (Žin., 2003, Nr. 32-1318), Nacionalinės nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programos 2010–2012 metų įgyvendinimo priemonių planu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. kovo 10 d. nutarimu Nr. 247 (Žin., 2010, Nr. 31-1433), Saugios savivaldybės koncepcija, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. vasario 17 d. nutarimu Nr. 184 (Žin., 2011, Nr. 22-1057), ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais nusikaltimų prevenciją.

2. Šioje programoje numatytos priemonės yra Lietuvos Respublikos nacionalinės nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programos dalis. Jos nuosekliai siejamos su socialinių problemų sprendimu Elektrėnų savivaldybėje ir yra viena kitą papildančios poveikio nusikalstamumui priemonės.

3. Programa padės vykdyti kryptingą nusikaltimų prevencijos politiką, kompleksiškai ir planingai plėtoti savivaldybės veiklą, skirtą gyventojų saugumui stiprinti.

4. Pagrindinės programoje vartojamos sąvokos:

nusikaltimų prevencija – poveikio nusikalstamumui priemonė, kuria siekiama užkirsti kelią nusikaltimams, nustatant ir pašalinant bendrąsias nusikaltimų priežastis bei sąlygas, taip pat individuliai veikiant asmenis, kurie linkę daryti nusikaltimus ar ateityje gali tapti nusikaltėliais arba nusikaltimų aukomis;

nusikaltimų kontrolė – poveikio nusikalstamumui priemonė, kuria siekiama mažinti nusikalstamumą ir neleisti viršyti socialiai priimtino lygmens aktyviais teisėsaugos institucijų veiksmais ir teisinio baudžiamojo poveikio priemonėmis, taip pat aktyviomis administracinėmis, ekonominėmis, socialinėmis, kitokio pobūdžio priemonėmis.

Nusikaltimų prevencija ir kontrolė yra viena kitą papildančios poveikio nusikalstamumui priemonės ir kartu sudaro visa apimantį būdų, metodų, priemonių kompleksą, kurio tikslas – mažinti nusikalstamumą, todėl programoje šios sąvokos dažniausiai vartojamos kartu.

 

II. NUSIKALSTAMUMO TENDENCIJOS

 

5. 2014 metais (per 9 mėn.) užregistruotos 326 nusikalstamos veikos (2013 metais per tą patį laikotarpį – 499), užfiksuotas 34,7 % nusikalstamumo mažėjimas.

Policijos komisariate buvo ištirtos 189 nusikalstamos veikos, t. y. 58% (2013 metais ištirtos 295 nusikalstamos veikos, t. y. 59,1%).

Anksčiau teistų asmenų, padariusių nusikalstamą veiką – 19, grupės asmenų – 19, neblaivių asmenų – 116, nepilnamečių asmenų – 22. 2014 metais užregistruota 10 sunkių ir labai sunkių nusikaltimų (2013 m. 24).

Ištirtos ir perduotos į teismą 152 bylos, iš jų surašius kaltinamąjį aktą – 64 baudžiamosios bylos, 68 – kai baudžiamųjų bylų procesas užbaigtas baudžiamuoju įsakymu, 20 baudžiamųjų bylų išnagrinėta pagreitinto proceso tvarka.

Buvo vykdoma efektyvi administracinė praktika: 2014 metais (per 9 m.) išnagrinėta 1114 administracinių teisės pažeidimų: už kelių eismo taisyklių pažeidimus surašyta 2700 administracinių teisės pažeidimų protokolų, už kitus viešosios tvarkos pažeidimus – 641  protokolas, iš kurių didžiąją dalį sudaro alkoholinių gėrimų vartojimas arba girto pasirodymas viešosiose vietose – 450, įregistruoti 125 eismo įvykiai, nėra žuvusių žmonių per įskaitinius eismo įvykius, 24 žmonės buvo sužeisti, 5 eismo įvykiai įvyko dėl neblaivių vairuotojų kaltės.

 

III. NUSIKALTIMŲ PRIEŽASTYS IR SĄLYGOS

 

6. Gyventojų saugumas ir būklė vertinama pagal:

6.1. nesaugumo veiksnius (nusikalstamumą, eismo įvykius, vaikų ir jaunimo teisių pažeidimus, smurtą šeimoje ir t. t.);

6.2. rizikos grupes (vaikai ir paaugliai, socialiai remiami asmenys, socialinės rizikos asmenys (iš įkalinimo įstaigų grįžę asmenys, asocialūs asmenys ir neturintys gyvenamosios vietos asmenys);

6.3. rizikos vietas (ugdymo įstaigos, pramogų ir laisvalaikio centrai, gyvenamieji namai ir kt. pastatai).

7. Pagrindinės nusikaltimų priežastys Elektrėnų savivaldybėje:

7.1. žmonių neužimtumas (nedarbas) ir didėjantis socialiai remtinų asmenų skaičius;

7.2. vaikų ir jaunimo nepakankamas laisvalaikio užimtumas, menkos saviraiškos galimybės;

7.3. apsvaigimas nuo alkoholio, narkotinių ar psichotropinių medžiagų;

7.4. ribotos valstybės galimybės teikti socialinę pagalbą labiausiai socialiai pažeidžiamoms rizikos grupėms, kuriose patiriama fizinė ir psichologinė prievarta, smurtas.

 

IV. PROGRAMOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

8. Programos tikslas – kompleksiškai planuoti ir koordinuoti nusikaltimų prevencijos priemones, susijusias su gyventojų saugumo stiprinimu ir saugios savivaldybės aplinkos kūrimu.

9. Svarbiausi programos uždaviniai:

9.1. nustatyti nesaugumo veiksnius, jų priežastis ir sąlygas, problemines rizikos vietas ir asmenų grupes;

9.2. įvertinti turimus administracinius, organizacinius, finansinius ir žmogiškuosius išteklius gyventojų saugumo stiprinimo veiklai organizuoti;

9.3. išskirti prioritetines nusikalstamų veikų sritis ir parengti Elektrėnų savivaldybės nusikaltimų prevencijos ir priemonių planą, numatyti už jo vykdymą atsakingus subjektus, priemonių įvykdymo terminus, planuojamus pasiekti rezultatus ir finansavimą;

9.4. užtikrinti priemonių plano kompleksiškumą, siekti, kad priemonių plane būtų numatyta kuo daugiau problemų sprendimo būdų ir taikomų priemonių;

9.5. užtikrinti tinkamą šios programos priemonių įgyvendinimo administravimą.

 

V. PROGRAMOS TIKSLŲ IR UŽDAVINIŲ VERTINIMO KRITERIJAI

 

10. Programos efektyvumas vertinamas pagal šiuos kriterijus:

10.1. įgyvendintų ir neįgyvendintų programos priemonių skaičių;

10.2. iki nustatytų terminų įgyvendintų priemonių skaičių;

10.3. priemonių veiksmingumą.

11. Kiekviena konkreti nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programos priemonė vertinama pagal programos priemonių plane numatytus vertinimo kriterijus.

 

 

 

VI. PROGRAMOS ADMINISTRAVIMAS

 

12. Programa įgyvendinama pagal programos priemonių planą (priedas).

13. Už programos įgyvendinimą atsako savivaldybės administracijos direktorius. Savivaldybės administracijos direktorius įsakymu paskiria asmenį, atsakingą už programos įgyvendinimo organizavimą (koordinavimą).

14. Programos vykdymo kontrolę ir prevencijos priemonių efektyvumo vertinimą vykdo savivaldybės sudaryta Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisija teisės aktuose nustatyta tvarka.

15. Už konkrečių programos priemonių įgyvendinimą pagal kompetenciją atsako priemonių plane nurodyti vykdytojai.

16. Programos įgyvendinimo priemonių vykdytojai pasibaigus metams ne vėliau kaip iki kito mėnesio 15 d. pateikia savivaldybės administracijos direktoriaus paskirtam asmeniui, atsakingam už programos įgyvendinimo organizavimą (koordinavimą), informaciją apie programos priemonių įgyvendinimo eigą, jų veiksmingumą.

17. Už programos įgyvendinimo organizavimą (koordinavimą) atsakingas asmuo apibendrina iš vykdytojų gautą informaciją apie priemonių įgyvendinimą, pasiektus rezultatus ir susistemintus duomenis pateikia Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisijai.

18. Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisija programos priemonių vykdymo ataskaitą teikia savivaldybės tarybai.

19. Programos įgyvendinimo priemonių vykdytojai, atsižvelgdami į kintančias aplinkybes ir veiksnius, turinčius ar galinčius turėti įtakos programos priemonių įgyvendinimui, teikia Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisijai motyvuotus pasiūlymus dėl įgyvendinamų programos priemonių koregavimo ar pakeitimo efektyvesnėmis, detalizuodami jų tikslus, vykdymo procesą ir vertinimo kriterijus.

20. Programa ir jos priemonių planas prireikus savivaldybės tarybos sprendimu gali būti atnaujinti.

 

VII. PROGRAMOS FINANSAVIMAS

 

21. Programa finansuojama iš patvirtintų bendrųjų savivaldybės biudžeto asignavimų ir kitų finansavimo šaltinių.

22. Prireikus atskiroms nusikaltimų prevencijos priemonėms įgyvendinti gali būti numatytas papildomas finansavimas.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Programa skelbiama savivaldybės interneto svetainėje www.elektrenai.lt. Įgyvendinus programos priemonių plane numatytas priemones, savivaldybės interneto svetainėje ar spaudoje skelbiama informacija visuomenei.

 

________________________

 

 

 

Elektrėnų savivaldybės

nusikaltimų prevencijos ir kontrolės

2015–2016 metų programos priedas

 

ELEKTRĖNŲ SAVIVALDYBĖS nusikaltimų prevencijos ir kontrolės 2015−2016 metų programos
priemonių planas

 

Priemonės pavadinimas

Atsakingi vykdytojai

Vykdymo terminas

Preliminarus lėšų poreikis
(eurais)

Laukiami rezultatai

2015 m.

2016 m.

I. VAIKŲ IR JAUNIMO NUSIKALSTAMUMO PREVENCIJA IR KONTROLĖ

 

 

 

 

1. Vaikų ir jaunimo susibūrimo vietų žemėlapio parengimas

Policijos komisariatas, savivaldybės administracija,  Probacijos tarnyba, Švietimo skyrius,

Bendrasis skyrius, seniūnai, ugdymo įstaigos

2015 m.

290.00

-

Bus surinkta informacija apie susibūrimo vietas, kurias galima panaudoti kontroliuojant ir dirbant informacinį, aiškinamąjį darbą

2. Vaikų ir jaunimo savanoriškos veiklos (jaunųjų policijos rėmėjų) skatinimas

Policijos komisariatas, ugdymo įstaigos, Švietimo skyrius

2015–2016 m.

579.00

579.00

Bus įtrauktas jaunimas į nusikaltimų prevencijos veiklą

3. Prevencinių renginių organizavimas vaikams ir jaunimui (konferencijos, susitikimai, informaciniai renginiai)

 

 

 

 

 

 

Savivaldybės administracija, Probacijos tarnyba, Policijos komisariatas, jaunimo organizacijos

2015–2016 m.

1448.00

1448.00

Didės vaikų užimtumas prasminga ir turininga veikla, vaikams bus diegiami socialaus elgesio pagrindai, gerės policijos ir vaikų tarpusavio santykiai, vaikai labiau pasitikės policija

4. Skleisti informaciją vaikams, jų tėvams ir jaunimui apie vaikų ir jaunimo užimtumo po pamokų, savaitgaliais ir per atostogas galimybes, vykdomas užimtumo programas (projektus)

Savivaldybės administracija, Probacijos tarnyba, Švietimo skyrius, ugdymo įstaigos, kultūros įstaigos, nevyriausybinės organizacijos

2015–2016 m.

-

 

-

Vaikai, jų tėvai ir jaunimas bus išsamiau informuojami apie galimybes įdomiai ir prasmingai praleisti laisvalaikį, bus sudarytos sąlygos didinti vaikų ir jaunimo užimtumą

5. Informacinių vaizdinių priemonių nusikaltimų prevencijos tema parengimas ir išleidimas

Savivaldybės administracija, Policijos komisariatas

2015–2016 m.

290.00

290.00

Vaikai ir jaunimas bus geriau informuojami ir supažindinami su nusikaltimų prevencija

6. Teisėtvarkos pažeidimų prevencija jaunimo susibūrimo ir pasilinksminimo vietose, bendrų reidų pramogų ir laisvalaikio įstaigose, ugdymo įstaigose vykdymas

Policijos komisariatas, ugdymo įstaigos, Probacijos tarnyba, Savivaldybės administracija

2015–2016 m

-

 

-

Jaunimas bus geriau informuojamas ir supažindinamas su nusikaltimų prevencija, bus mažinama nusikalstamumo veika

7. Patyčių prevencijos vykdymas ugdymo įstaigose (paskaitų, renginių organizavimas)

Ugdymo įstaigos, Švietimo skyrius,

Policijos komisariatas

2015–2016 m

-

 

-

Vaikai ir jaunimas bus geriau informuojami ir supažindinami su nusikaltimų prevencija

II. TURTINIŲ NUSIKALSTAMŲ VEIKŲ PREVENCIJA IR KONTROLĖ

 

 

 

 

8. Skleisti saugios kaimynystės idėjas ir skatinti gyvenamųjų vietovių bendruomenes steigti saugios kaimynystės grupes. Organizuoti prevencijos priemones, skirtas gyventojų turto apsaugai stiprinti, skleisti per visuomenės informavimo priemones informaciją apie apsisaugojimo nuo nusikalstamų veikų būdus ir priemones (vienkiemiuose, atokiose gyvenvietėse, slaptas daiktų žymėjimas, apsaugos sistemų įrengimas)

Savivaldybės administracija, Policijos komisariatas,

Socialinės paramos skyrius, seniūnai, seniūnaičiai

2015–2016 m

1158.00

1158.00

Policija su seniūnijomis ir gyvenamųjų vietovių bendruomenėmis pasirašys bendradarbiavimo sutartis, informacija apie saugią kaimynystę bus skelbiama gyvenamuosiuose namuose įrengtuose informaciniuose stenduose, taip bus sudarytos sąlygos visuomenei aktyviau dalyvauti vykdant nusikaltimų ir kitų teisės pažeidimų prevenciją, sustiprės policijos ir gyvenamųjų vietovių bendruomenių bendradarbiavimas nusikaltimų prevencijos srityje. Visuomenei per visuomenės informavimo priemones bus nuolat teikiama profesionali informacija apie tai, ko reikėtų vengti, kad asmuo netaptų nusikaltimo auka, kokių veiksmų imtis siekiant nutraukti ar užkardyti nusikalstamą veiką, daugiau gyventojų susipažins su apsisaugojimo nuo nusikalstamų veikų (vagysčių, plėšimų, sukčiavimo ir kt.) būdais ir priemonėmis (taip pat ir turto apsaugos įranga), kad netaptų nusikaltimų aukomis, sustiprės pilietinė savisauga, sumažės turtinių nusikaltimų

 

 

 

 

 

 

9. Policijos rėmėjų veiklos skatinimas

Policijos komisariatas, jaunimo organizacijos, ugdymo įstaigos, savivaldybės administracija, seniūnai, seniūnaičiai

2015–2016 m

 

290.00

 

290.00

Skatinti gyventojus tapti policijos rėmėjais, bus kuriama kriminogeniniu pažiūriu saugi gyvenamoji aplinka

III. SMURTINIŲ NUSIKALSTAMŲ VEIKŲ PREVENCIJA IR KONTROLĖ

 

 

 

 

10. Smurtas artimoje aplinkoje

Savivaldybės administracija:

Socialinės paramos skyrius, Vaiko teisių apsaugos skyrius, Švietimo skyrius,

ugdymo įstaigos, Policijos komisariatas

2015–2016 m

200.00

366.00

Bus nustatytos konkrečios socialinės rizikos šeimos, bus suteikta konkreti pagalba (psichologinis konsultavimas, aiškinimas ir kt.). Savivaldybės specialistų apmokymas darbui su specializuotomis programomis, skirtomis mažinti smurtą artimoje aplinkoje (mokymo programos parengimas).

 

 

 

 

 

 

11. Prostitucijos ir prekybos žmonėmis prevencijos organizavimas savivaldybėje

Policijos komisariatas, savivaldybės administracija, Socialinės paramos skyrius, seniūnai, seniūnaičiai 

2015–2016 m

-

 

-

Visuomenė bus geriau, išsamiau informuojama apie nusikaltimų prevenciją

IV. NUSIKALTIMŲ, DAROMŲ VIEŠOSE VIETOSE, PREVENCIJA IR KONTROLĖ

 

 

 

 

14. Prevencinė veikla su valkataujančiais ir elgetaujančiais asmenimis (informavimas, konsultavimas)

Savivaldybės administracija, seniūnai, seniūnaičiai, Socialinės paramos skyrius, Policijos komisariatas

2015–2016 m

160.00

 

290.00

Suteikus reikiamą informaciją, bus mažinamas valkataujančių ir elgetaujančių asmenų skaičius

15. Nelegalaus alkoholio pardavimo ar gabenimo užkardymo, narkotinių ir psichotropinių medžiagų (preparatų) vartojimo prevencija

Policijos komisariatas, savivaldybės administracija: Švietimo skyrius,

Socialinės paramos skyrius, seniūnai, seniūnaičiai, ugdymo įstaigos

2015–2016 m

579.00

579.00

Bus mažinama nusikalstamų veikų

V. KITOS NUSIKALTIMŲ PREVENCIJOS IR KONTROLĖS KOMISIJOS VEIKLOS PRIEMONĖS

 

 

 

 

16. Pasiūlymų kompetentingoms institucijoms dėl nusikaltimų prevencijos ir kontrolės priemonių įgyvendinimo teikimas

Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisija

2015–2016 m

-

 

-

 

17. Informacijos, susijusios su Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisijos veikla ir priemonių plano įgyvendinimu, viešinimas savivaldybės interneto svetainėje. Tarpininkavimas dėl vaizdo stebėjimo kamerų įrengimo Vievio ir Elektrėnų miestuose

Savivaldybės administracija, programos vykdytojai

2015–2016 m

-

 

-

Bus užtikrintas Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programos priemonių vykdymo viešumas

Iš viso: Lėšų poreikis nusikaltimų prevencijos ir kontrolės priemonių plano įgyvendinimui finansuoti

 

Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisija, savivaldybės taryba

Iki 2015

ir 2016 m.

savival-dybės biudžeto sudarymo

 

5000.00

 

5000.00

Bus užtikrintas Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programos priemonių įgyvendinimo finansavimas 2015–2016 metais

 

 

 

 

 

 

 

 

 

––––––––––––––––––––